بازار ایران در دستان چاپچیان ترکیه

  • سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 06:33
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از خطر قریب‌الوقوع قبضه بازار چاپ ایران توسط ترکیه سخن گفت و ادامه داد: دیربجنبیم به جای اینکه بازار کشورهای همسایه را حفظ کنیم خودمان تبدیل به بازاری برای کشورهای همسایه می‌شویم.

به گزارش چاپ و نشر، بابک عابدین؛ رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با اشاره به دشواری‌های دسترسی به مواد اولیه چاپ در کشور و خطر از بین رفتن بازارهای موجود برای محصولات چاپی گفت: در ماه‌های اخیر با توجه به مشکلاتی که در دسترسی به مواد اولیه چاپ به وجود آمده است،‌ بسیاری از مصرف‌کنندگان محصولات چاپی به واردات این محصولات از کشورهای ترکیه و چین روی آورده‌اند.

وی ادامه داد: البته اکنون با توجه به اینکه تقاضا در بازار ایران کاهش پیدا کرده است،‌ واردات چندان افزایش پیدا نکرده است، اما این  تهدید وجود دارد که اگر روند دسترسی به مواد اولیه این چنین ادامه پیدا کند و نتوانیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم،‌ برای کارخانه‌های داخلی استفاده از محصولات چاپ که عمدتاً در حوزه بسته‌بندی است،‌ مقرون به صرفه نباشد و به واردات روی بیاورند.

عابدین تصریح کرد:‌ در شرایط کنونی قیمت برخی از محصولات بسته‌بندی از محصول اصلی گران‌تر می‌شود،‌ برای نمونه بسته‌بندی شیر مدت‌دار که به اسم تتراپک معروف است،‌ دوبرابر قیمت شیر تمام می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

تشکیل انجمن چاپ و بسته‌بندی در خاورمیانه

ممنوعیت واردات کاغذ با ارز آزاد، دلیل گرانی کاغذ

دولت در هنگام بحران‌ با تشکل‌ها رایزنی کند

وی ادامه داد: بر این اساس برخی از کارخانه‌های داخلی برای تأمین بسته‌بندی محصولات خود به شرکت‌های ترک روی آورده و با آن‌ها قرارداد امضا می‌کنند،‌ آن‌ها هم آماده در دست گرفتن بازار ایران هستند. البته به هر حال ما نیازمند واردات برخی از محصولات هستیم،‌ محصولاتی که توانایی تولیدشان در ایران یا اندک است یا ممکن نیست،‌ مانند لیبل‌های پشت چسبدار،‌ فیلم‌های پلیمری یا لیبل‌های شفاف پلی‌استری که بر روی بسته‌بندی های نوشیدنی‌ها کاربرد دارد. البته برخی از تولیدکنندگان نیز منتظر تولید داخلی نمی‌مانند و ترجیح می‌دهند به جای اینکه 20 روزی صبر کنند تا محصول تولید شود از خارج وارد کنند مانند بسته‌بندی پوشک.

عابدین تصریح کرد: در یک مقطعی ما سالانه 500 میلیون یورو در بحث لیبل واردات داشتیم،‌ که اگر تتراپک را نیز به آن اضافه کنیم،‌ افزایش پیدا می‌کند،‌ قبل از تحریم‌ها این رقم به زیر 20 میلیون یورو رسیده بود، چون توانایی تولیدمان بالاتر رفته بود. اگر با شرایط فعلی مسیر را ادامه دهیم به جای اینکه ما بازار کشورهای همسایه را هدف قرار دهیم،‌ خودمان تبدیل به بازاری برای کشورهای همسایه خواهیم شد.

وی ادامه داد: دولت در بحث مواد اولیه صنعت چاپ باید سیستم کنترل ومحدود سازی را کاهش دهد، به این مضمون که وارد کننده‌های مواد اولیه را از چرخه واردات خارج نکند، با توجه به اینکه مقداری مشکلات ارز دولتی و تخلفات به وجود آمده است،‌ محدودیت‌هایی به وجود آمده است که بازرگانان چندان تمایلی به کار در این محدودیت‌ها ندارند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)