چینی‌ها استخوان را چاپ کردند

  • یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 06:50
  • منتشرشده در چاپ

محققان چینی اولین استخوان بیولوژیک را با فناوری چاپ سه بعدی تولید کردند. این فناوری فرصت های جدیدی را برای ساخت ایمپلنت های ارتوپدی در آینده ای نه چندان دور به محققان ارائه خواهد کرد.

محققان دانشگاه پلی تکنیک واقع در شمال غربی استان شانسی که بیش از 15 سال را صرف توسعه استخوان های مصنوعی کرده اند با ترکیب مواد و ساختار مکانیکی استخوان هایی بیولوژیک و سازگار با استخوان های طبیعی را به شکل سه بعدی چاپ کردند.

به گفته وانگ یانن رهبر این پروژه تحقیقاتی، اغلب چاپگرهای سه بعدی استخوانهایی از مواد پلیمری و فلزاتی نظیر تیتانیوم را تاکنون طراحی و تولید کردند. این در حالی است که این مواد به هیچ وجه با بدن انسان سازگاری نداشته و به دلیل عدم استحکام در مدت زمانی کم دچار سایش و جابجایی می شود.

محققان چینی با آگاهی از مشکلات حاضر، صدها راه حل متفاوت برای ایجاد یک اتصال دهنده طبیعی را آزمایش کرده و در نهایت داربستی قوی و سازگار با محیط بیولوژیکی بدن برای چاپ استخوان  را آغاز کردند. آن ها موفق شدند با مواد کاملا طبیعی استخوانی سازگار با بدن انسان را چاپ کرده و در بدن چندین خرگوش آزمایشگاهی کاشتند. با گذشت اندک زمانی، استخوان های چاپ شده با استخوانهای طبیعی بدن خرگوش ها هماهنگ شده و مشکل حرکتی این نمونه های آزمایشی را رفع کردند.

در حال حاضر تیم وانگ یانن در تلاشند تا با کمک فناوری چاپ سه بعدی غدد عروق و فولیکول های مو را تولید کنند. وانگ می گوید: "این فن آوریها با با قابلیت بالقوه بالینی، می تواند به بیماران مبتلا به نقایص استخوانی و آسیب های پوستی کمک نموده و مشکلات عدیده ان ها را در کوتاهترین پروسه زمانی حل و فصل کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 08:24
  • اندازه قلم