پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته)

حضور متفاوت چاپ در نمایشگاه صنعت دارو

  • چهارشنبه, 03 مهر 1398 ساعت 11:49
  • منتشرشده در چاپ

ایران فارما بزرگ‌ترین و مهمترین رویداد نمایشگاهی شناخته شده صنعت و تجارت دارویی در منطقه خاورمیانه است که در تقویم نمایشگاهی ثبت شده است. این نمایشگاه با هدف معرفی توانمندی و پتانسیل صنعت دارویی کشور به ارائه‌ی آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت دارو می‌پردازد و نخستین نمایشگاه هوشمند در حوزه سلامت محسوب می‌شود.

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، چهارمین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی پزشکی، سومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور و همین‌طور پاویون ویژه صنایع چاپ و بسته‌بندی در فضایی با وسعت 43 هزار مترمربع و با حضور شرکت داخلی و خارجی در صنعت داروسازی و همچنین مشارکت 150 شرکت دارویی و صنایع وابسته خارجی از 30 کشور دنیا برگزار می‌شود.

وجه تمایز این دوره از نمایشگاه ایران فارما بخش پاویون ویژه صنایع چاپ و بسته‌بندی آن است که امسال به آن نگاه ویژه‌ای شده است. در همین رابطه بعد از معرفی اجمالی از نمایشگاه ایران فارما با شادمهر راستین، رئیس هیئت‌مدیره موسسه رسایش و مدیر استراتژیک ایران فارما به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

ایران فارمای پنجم

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته 2019)، به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی دارویی کشور و خاورمیانه، توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت گسترده انجمن‌ها و حضور بیش از 550 شرکت دارویی داخلی و خارجی فعال در حوزه تولید دارو و صنایع وابسته مرتبط هم‌زمان با روز جهانی داروساز 2 تا 4 مهرماه 1398 برگزار می‌شود

به گزارش چاپ و نشر؛ در کنار برگزاری پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، چهارمین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی پزشکی، سومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور و همین‌طور پاویون ویژه صنایع چاپ و بسته‌بندی نیز برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه تخصصی سه روزه که با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و همکاری سندیکای صاحبان داروهای انسانی ایران برگزار می‌شود، بیش از 50 ناشر و رسانه‌های تخصصی حوزه علوم پزشکی و داروسازی حضور خواهند داشت. همچنین در این نمایشگاه برای کمک هزینه خرید کتاب به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی ازجمله کارشناسی تا دکتری اعتبار تخصیص یافته است.

گفتنی است سال گذشته ۳۰ هزار نفر از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما بازدید کردند و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۲ هزار نفر از پنجمین دوره‌ی این نمایشگاه و همچنین چهارمین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم پزشکی و دارویی بازدید داشته باشند.

پنجمین دوره از نمایشگاه ایران فارما، اهداف خود را بر پایه‌ی ارائه‌ی آخرین دستاوردها و نوآوری‌ها در دارو و صنایع وابسته، معرفی ظرفیت و پتانسیل موجود در شرکت‌های فعال در زمینه دارو و صنایع وابسته، تأثیرگذاری بر بازار دارویی داخلی و بین‌المللی، برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی علمی داخلی و بین‌المللی، ایجاد بستر مناسب برای تجارت بین‌المللی در زمینه دارو و صنایع وابسته و حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صادرات در زمینه دارو و صنایع وابسته قرار داده است.

شایان‌ذکر است؛ در این دوره از نمایشگاه، شاهد مشارکت و حضور بیش از 75 انجمن علمی و دانشجویی حوزه سلامت خواهیم بود، علاوه بر آن برگزاری بیش از 50 کارگاه آموزشی،case study، پانل و نشست تخصصی در برنامه‌ی این دوره از نمایشگاه ایران فارما قرار دارد.

 

حضور صنایع چاپ و بسته‌بندی در نمایشگاه ایران فارما

شادمهر راستین رئیس هیئت‌مدیره موسسه رسایش و مسئول برگزاری نمایشگاه ایران فارما درباره‌ی حضور شرکت‌های چاپ و بسته‌بندی در سال‌های گذشته‌ی این نمایشگاه گفت: در دوره‌های قبل بیشتر بخش چاپ و بسته‌بندی وابسته به هلدینگ شرکت‌های تخصصی دارویی به‌صورت جداگانه غرفه‌ای را در نمایشگاه ایران فارما تهیه می‌کردند و در نمایشگاه حضور داشتند، در هیچ دوره‌ای مانند امسال، صنایع چاپ و بسته‌بندی به‌صورت پاویون در نمایشگاه ایران فارما حضور نداشتند؛ اما امسال شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد و متراژی که به بخش صنایع چاپ و بسته‌بندی اختصاص داده شد، به حد قابل قبولی بود و ما نیز به پیشنهاد اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تصمیم گرفتیم تا برای اولین بار پاویون ویژه‌ای را به صنعت چاپ و بسته‌بندی در نمایشگاه ایران فارما اختصاص دهیم.

وی افزود: بر همین اساس سه دوره‌ی آموزشی قوانین، مقررات و استانداردهای تولید لیبل و انواع بسته‌بندی‌های صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی را برای دست‌اندرکاران و فعالان صنایع چاپ و بسته‌بندی در این زمینه‌‌ها در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار کردیم.

راستین ادامه داد: افرادی که دوره‌های آموزشی استاندارد‌سازی مذکور را گذرانده‌اند، گواهینامه‌های معتبری را که مورد تأیید سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی و سازمان غذا و دارو است را دریافت کرده و در سایت سندیکا و سازمان غذا و دارو به‌عنوان شرکت استاندارد چاپ و بسته‌بندی معرفی می‌شوند. این مورد در سال اول به‌صورت ترویجی است، امیدواریم با حضور در ایران فارما و گذراندن کلاس‌های آموزشی این مورد از حالت پیشنهادی و ترویجی به حالت محدودیت برسد، به این صورت که شرکت‌های دارویی، خود را موظف کنند که تنها با شرکت‌های چاپ و بسته‌بندی همکاری داشته باشند که مورد تأیید وزارت ارشاد، سازمان غذا و دارو و سندیکای صاحبان داروهای انسانی باشند.

مدیر استراتژیک ایران فارما توضیح داد: در خصوص همکاری شرکت‌های دارویی با چاپخانه‌های استاندارد، هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تفاهم‌نامه‌ای را نوشته است که مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان غذا و دارو است. بی‌شک برای عملیاتی شدن این مورد نیاز به همکاری متقابل اتحادیه و شرکت تعاونی چاپخانه‌داران است. همان‌طور که عنوان شد تابه‌حال با همکاری سه دوره‌ی آموزشی برای چاپخانه‌داران فعال در حوزه‌ی دارویی و غذایی برگزار شده است که ما این دوران را دوران غربالگری نامیده‌ایم و امیدواریم در این مورد زودتر به نتیجه برسیم و بدین طریق چاپخانه‌های غیراستاندارد و اصطلاحاً زیرزمینی فعال در زمینه‌ی دارو و صنایع غذایی شناسایی شوند و شرکت‌های دارویی و غذایی با آن‌ها همکاری نکنند.

وی با بیان این نکته که دارو به‌هیچ‌وجه امکان تبلیغ ندارد بیان کرد: هر بسته‌بندی دارویی خود یک بستر تبلیغاتی برای دارو است. نکته بسیار مهم در این زمینه این است که در حال حاضر بیشتر داروهای قاچاق به‌صورت بسته‌بندی هستند، اگر محل چاپ و بسته‌بندی این نوع از داروها مشخص شود و البته اگر چاپخانه‌ها هم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و از چاپ داروهای قاچاق امتناع کنند، قطعاً داروهای قاچاق و تاریخ‌مصرف گذشته وارد بازار کشورمان نخواهد شد.

راستین تأکید کرد: یکی دیگر از مباحث مهم در صنایع دارویی، مبحث نگهداری داروها است که بسته‌بندی‌های قدیمی با توصیه‌ی «در جای خشک و خنک نگهداری شود» دیگر جوابگوی نگهداری دارو نیست، قطعاً باید از بسته‌بندی‌های جدید و فناوری روز بسته‌بندی بهره‌مند شویم.

رئیس هیئت‌مدیره موسسه رسایش در ادامه درباره‌ی نگرانی‌های همیشگی کارخانه‌های داروسازی گفت: در گذشته برای چاپخانه‌ها چاپ با تیراژ کم مقرون‌به‌صرفه نبود به همین دلیل این مورد برای شرکت‌های دارویی دغدغه شده بود، اما خوشبختانه با ورود ماشین‌آلات جدید به عرصه‌ی چاپ و بسته‌بندی این مشکل رفع شده است و قابلیت انجام کار با تیراژ پایین را به‌صرفه کرده است و با توجه به محدودیت‌های تأمین کاغذ و مقوا که در کشور وجود دارد این دستگاه‌های جدید کاراتر هستند؛ بنابراین به نظر می‌رسد قبل از هر چیز باید ارتباط بین کارخانه‌داران شرکت‌های دارویی و شرکت‌های چاپ و بسته‌بندی معتبر و گسترده شکل بگیرد تا هم مقرون‌به‌صرفه باشد هم مصرف‌کننده اصلی که مردم هستند بیشتر منتفع شوند. وی در انتها خاطرنشان کرد: خوشحال هستیم که این دوره پاویون صنایع چاپ و بسته‌بندی را در نمایشگاه ایران فارما داریم، امیدواریم سال بعد بخش جداگانه‌ای در این حوزه داشته باشیم تا رویداد ایران فارما پربارتر شود.

 

نمایشگاهی هوشمند

در این نمایشگاه شرکت‌های‌ دارویی به‌صورت آنلاین با مخاطبان در ارتباط خواهند بود. ارتباط بین هر شرکت و بازدیدکنندگان از طریق نرم‌افزار «ام فارما» برقرار می‌شود. مخاطبان و بازدیدکنندگان با نصب این نرم‌افزار رایگان می‌توانند از اطلاعات و اخبار نمایشگاه باخبر شوند.

در نسخه جدید ام فارما با اضافه شدن «بی-کان» مخاطب می‌تواند حین عبور یا بازدید از هر غرفه، موقعیت جغرافیایی خود در سالن‌های نمایشگاه را پیدا کند. تعیین زمان و مکان قرار ملاقات با مسئول غرفه یا مدیر مجموعه نیز از طریق این اپلیکیشن امکان‌پذیر است.

با نصب ام فارما امکاناتی از قبیل دریافت بارکد اختصاصی کارت ورود به در نمایشگاه، حضور و غیاب با اسکن بارکد اختصاصی مشاهده رویدادها و کارگاه‌‌های آموزشی، مشاهده محصولات دارویی، مشاهده شرکت‌های فعال در نمایشگاه ایران‌فارما، ثبت نظر در مورد رویدادها، محصولات و شرکت‌ها، مشاهده پلان نمایشگاه ایران‌‌فارما، مشاهده آخرین اخبار حوزه دارو، استفاده از خدمات نمایشگاهی برای غرفه‌داران مانند رزرو و جانمایی غرفه، درخواست ناهار، لیفتراک و برق 3 فاز، جمع آوری اطلاعات شرکت‌ها با اسکن بارکد اختصاصی آنان توسط هر کاربر ام فارما، درخواست قرار ملاقات با شرکت‌های حوزه دارویی و تنظیم قرارملاقات پس از تایید هر شرکت، ارسال نوتیفیکیشن در حوزه دارو و اخبار مهم در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 12:49
  • اندازه قلم