قطب چهارم صنعت چاپ نیازمند تدوین سیاستگذاری مناسب است

  • شنبه, 06 مرداد 1397 ساعت 10:04
  • منتشرشده در چاپ

 

استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در استان خراسان رضوی به منظور جذب سفارشات کشورهای آسیای میانه بازمانده برنامه ریزی دارد و این امر بسیار مهم است.

محمد جلال مدیر شانه چی مسئول چاپ اداره ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفتگویی با نشریه چاپ ونشر گفت: در حال حاضر ۳۰۰ واحد چاپخانه در استان خراسان رضوی در حال فعالیت هستند این است که به عنوان یکی از قطب های چهارگانه چاپ کشور محسوب میشود به علت همجواری با کشورهای آسیای میانه توانسته از وضعیت مطلوب تری برخوردار باشد.

 وی با اشاره به شرایط استان  خراسان رضوی افزود  سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر به این استان رفت و آمد می‌کنند همچنین وجود مراکز متعدد آموزشی و حوزوی سبب می شود تا ظرفیت های خوبی برای رشد و توسعه در حوزه چاپ و نشر در این استان ایجاد شود.

 وی با اشاره به ظرفیت ۳۰۰۰ ورقی تولیدات چاپ در این استان ابزار کرد هم اکنون ۳۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در حوزه چاپ استان خراسان رضوی مشغول به کار هستند. که این مهم نقش بسزایی در تولید و کاهش بیکاری دارد.

مدیر شانه چی مشکلات استان خراسان رضوی در حوزه چاپ را مشکلی عمومی و سراسری برای همه چاپخانه های ایران می داند و اظهار می کند فرسوده بودن ماشین آلات کمبود نقدینگی کمبود تسهیلات ارزی به منظور خرید ماشین آلات با تکنولوژی های بالا عمده‌ترین مشکلات این حوزه محسوب می شود از سوی دیگر مبحث آموزش یکی از موضوعات مهم در حوزه چاپ بوده زیرا بیشتر آموزش ها سنتی است لذا نیاز آموزش فنی و حرفه ای و علمی آکادمیک ضرورت و با اهمیت خواهد بود.

 وی پیشنهاد کرد: اگر چاپ کتاب های درسی خراسان رضوی به چاپخانه های خود استان واگذار شود قطعاً شاهد تحولات بسیاری در حوزه توسعه چاپ و چاپخانه های استان خواهیم بود.‌

 مسئول چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد:‌  با توجه به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های صنایع غذایی و کشاورزی در این استان می‌توان برای بسته بندی این صنایع از ظرفیت‌های مناسبی چاپخانه و حوزه بسته‌بندی بهره برداری بسیار مناسبی انجام داد.

 وی خاطرنشان کرد استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت ها در جهت جذب سفارشات کشورهای آسیای میانه وتولید محصولات چاپی چشم انداز قابل توجهی را برای آینده  وتوسعه ی چاپ و نشر در استان خراسان رضوی پیش رو قرار خواهد داد.

 مدیر شانه چی بیان کرد:‌ با این همه فراهم شدن بسترهای مطلوب نیازمند  برنامه و سیاست گذاری های مناسب بوده و توجه به این مهم امری ضروری و بسیار با اهمیت محسوب می شود.

 مسئول چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد  نوسازی و خرید ماشین آلات پیشرفته و مطابق با تکنولوژی روز دنیا نیازمند سرمایه گذاری است این امر نقش بسیار مهم تولیدات با کیفیت و سود اوری برای تولید کنندگان را به همراه دارد.

وی  با اشاره به پتانسیل های موجود در کشورهای آسیای میانه بیان کرد  از جمله کشورهایی که می‌تواند بستر توسعه را برای چاپ در استان خراسان رضوی فراهم کند کشورهایی همچون افغانستان پاکستان ترکمنستان تاجیکستان و حتی کشور عراق هستند با این همه طی سالهای گذشته توانسته ایم ارتباطات و مناسبات خوبی در جهت جذب سفارشات با این کشورها داشته باشیم.

 مدیر شانه چی افزود صنعت چاپ یک صنعت پویا است و در حوزه تکنولوژی آینده ای درخشان را پیش روی خود دارد با این همه مساعدت های دولت و مجلس در رشد و توسعه این صنعت نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

 مسئول چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: مجلس می توانند با حمایت ‌و بازنگری،‌تدوین  قوانین و آیین نامه ها در دو وزارتخانه صنعت معدن تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند شرایط مطلوب تری را برای توسعه صنعت چاپ و نشر فراهم کند.

وی در پایان گفت:‌ صنعت چاپ صنعتی فرهنگی است که با سلامت اخلاقی و سیاست سیاسی همچنین اعتقادات جامعه سر و کار دارد لذا نگاه ویژه ای را از سوی دولتمردان می طلبد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 مرداد 1397 ساعت 11:16
  • اندازه قلم