تولیدات چاپ امنیتی در کشور توسعه یافته است

  • دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 12:37
  • منتشرشده در چاپ

 

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران از فراهم شدن امکان صادرات تولیدات چاپ امنیتی در این شرکت خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران که در سال 1317 شمسی با نام «بنگاه چاپخانه» تاسیس شده و امروز با نام شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران شناخته می‌شود،‌ یکی از معتبرترین چاپخانههای کشور و خاورمیانه به شمار می‌رود که توانایی تولید کارت‌های هوشمند شناسایی و اعتباری،‌ تعرفه‌های انتخاباتی و اسناد چاپی امنیتی را داراست. فعالیت شرکت چاپ و نشر بانک ملی موجب شده تا امروز ایران در بسیاری از تولیدات چاپی کشور خودکفا و بی‌نیاز از واردات باشد. هم‌چنین این شرکت اکنون توانایی صادرات بسیاری از محصولات از جمله کارت­های اعتباری و هوشمند‌،کارت‌های امنیتی و ... را نیز دارد. برای بررسی فعالیت‌های این شرکت‌، با رضا منصوری مدیرعامل وارد گفت‌وگو شدیم.

آقای دکتر منصوری مختصری از تاریخچه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران بفرمایید؟

بنگاه چاپخانه بانک ملی ایران به نوعی از سال 1310 با تهیه تشکیلات محدودی به منظور نشر اسکناس‌­ها توسط بانک ملی ایران در محل ادارات مرکزی این بانک واقع در خیابان فردوسی تأسیس شد. اما رسما از سال 1317 به صورت مستقل آغاز به کار کرد. این مجموعه از ابتدای تاسیس عهده‌­دار تولید انواع مطبوعات بهادار، امنیتی و هویتی کشور بود. تولید دسته چک­های شبکه بانکی، اوراق مشارکت، اوراق سهام، انواع بلیط، چک پول و برخی اوراق شناسایی و دولتی از مجموعه تولیدات بنگاه چاپخانه بانک ملی ایران در پیش از انقلاب است.

از سال 1376 بنگاه چاپخانه به منظور امکان توسعه تجهیزات و ماشین­‌آلات، تبدیل به شرکت چاپ بانک ملی ایران شد و همه سهام آن در مالکیت بانک ملی ایران باقی ماند و محل استقرار آن نیز به کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج انتقال یافت. در سال 1379 نیز با افتتاح طرح توسعه در زمینی بالغ بر 70،300 متر مربع توسعه یافت و نام شرکت نیز با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران تغییر پیدا کرد.

از چه زمانی سکان هدایت این شرکت برعهده شما قرار گرفت و چه تغییراتی در شرکت ایجاد شد؟

بنده از سال 1378 افتخار همکاری با شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران را دارم. در آن زمان که مسئولیت به من واگذار شد، به علت محدودیت‌­های موجود در زمینه توسعه ماشین‌­آلات، متاسفانه از لحاظ تکنولوژی و تولید شرکت وضعیت خوبی نداشت. خوشبختانه به لطف خدا و با پیگیری­‌هایی که انجام دادیم، موفق شدیم تجهیزات و ماشین‌­آلات تولیدی شرکت را به روزرسانی کنیم. علاوه بر این یک سری خطوط کاری که بازدهی چندانی نداشت را با خطوط تولیدی پویا جایگزین کردیم. همچنین با افتتاح طرح توسعه، خطوط تولیدات امنیتی و بهادار را به طور کامل از تولیدات عادی جدا کردیم و علاوه بر این، در سال 1385، با مطالعاتی که در واحد تحقیق و توسعه شرکت انجام دادیم، خط تولید کارت­های هوشمند اعتباری و شناسایی را راه ­اندازی کردیم.

در حال حاضر شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران دارای چه بخش ها یا واحدهایی است؟

بدنه اصلی شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، از سه بخش تولیدی، اداری و خدماتی تشکیل شده است. در بخش تولیدی واحدهای برنامه­‌ریزی و تولید، پیش از چاپ، چاپ، عملیات تکمیلی (پس از چاپ)، اوراق بهادار و کارت هوشمند تشکیل شده است. در قسمت اداری، معاونت مالی و اداری شامل دو بخش مدیریت مالی و مدیریت امور اداری، معاونت بازرگانی شامل دو بخش مدیریت تدارکات و خرید و مدیریت بازاریابی و فروش و واحدهای تحقیق و توسعه، اطلاع رسانی، حراست، کنترل کیفیت و حوزه مدیریت که مستقیما زیر نظر مدیرعامل اداره می­‌شوند، تشکیل شده است. همچنین در بخش خدماتی، معاونت فنی و مهندسی را داریم که مدیریت بخش­های تعمیرات، تاسیسات و نگهداری ماشین‌­آلات را عهده­‌دار است.

قابلیت های فنی و تولیدی شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در چه اندازه است؟

همانطور که عرض شد این شرکت یکی از چاپخانه­‌های امنیتی کشور است که برابر تبصره 2 ماده 46 قانون محاسبات عمومی و مجوز هیات محترم دولت مجوز تولید اوراق بهادار و اسناد امنیتی کشور را داراست. تولیداتی نظیر انواع چک پول، دسته چک، اوراق مشارکت، گواهی سپرده، اوراق سهام، اوراق قرضه، بن، کالابرگ، اسناد شناسایی و مالکیت، شناسنامه، تعرفه­‌های ستاد انتخابات کشور (ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای شهر و روستا)، بیمه‌­نامه، سند خودرو، کارت خودرو، مجوز حمل سلاح و... از جمله تولیدات این شرکت در حوزه مطبوعات امنیتی و بهادار است. همچنین در حوزه تولید کارت­های هوشمند شناسایی و اعتباری، انواع کارت­های بانکی، کارت­های شناسایی نهادها و موسسات مختلف دولتی و خصوصی نظیر ریاست جمهوری، هویت، اقامت و مجوز کار اتباع خارجی، کارت هوشمند دومنظوره اصناف کشور، کارت شناسایی ایثارگران بنیاد شهید، هوشمندسازی کارت سوخت و سیم کارت اپراتوری و... از مجموعه تولیدات این شرکت در حوزه کارت هوشمند است.

برای جذب سفارش و انجام امور چاپی، به چه شکل عمل می کنید؟

همانطور که اشاره شد، با توجه به ماهیت و مجوزهایی که این شرکت دارد، بخشی از تولیدات این مجموعه به صورت تکلیفی توسط نهادها و موسسات مختلف به این شرکت ارجاع می­‌شود و ما نیز موظف به خدمت‌­رسانی مناسب در این خصوص هستیم. اما علاوه بر این، واحد بازاریابی و فروش شرکت با حضور در مناقصات مختلف و برگزاری جلسات با مشتریان بازار هدف، جذب سفارش کالاهای چاپی را بر عهده دارد.

در بخش حفظ، نگهداشت و ارتقای سرمایه انسانی چه اقداماتی در شرکت انجام شده است؟

همه ساله شرکت در حدفاصل ماه­‌های دی و بهمن، برنامه‌ ریزی و تنظیم برنامه بودجه سال آینده را انجام می‌­دهد. در برنامه­ریزی و بودجه‌­بندی، مدیران و سرپرستان کلیه واحدها، برنامه‌­های خود در زمینه آموزش و ارتقای سرمایه انسانی مجموعه تحت مدیریت خود را اعلام می‌کنند. این برنامه‌ها ابتدا در کمیته های تخصصی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و پس از تایید جهت تصویب در اختیار هیات مدیره محترم قرار می­‌گیرد. همه ساله دوره های آموزشی مناسبی جهت ارتقای سطح کیفی مدیران و سرپرستان برگزار می‌­شود. علاوه بر این، برنامه‌­های آموزشی برای کادر تولیدی شرکت نیز در نظر گرفته می­شود. این دوره‌­های آموزشی زیر نظر اساتید حوزه صنعت و اساتید مطرح دانشگاهی کشور برگزار می­‌شود.

بنا بر ساختار شرکت، ما حدود 20 کمیته فنی و تخصصی در حوزه­‌های مختلف داریم که تعداد آن­ها با توجه به ضرورت، به صورت سالانه دچار تغییراتی می­‌شود. اعضای کمیته­‌ها با توجه به مسئولیت و شرح وظایف افراد در ابتدای هر سال مشخص می­‌شود. همچنین برنامه‌­ای مدون به منظور برگزاری جلسات نیز در اختیار دبیران این کمیته‌­ها قرار گرفته که موظف هستند به صورت ماهانه گزارشات تشکیل جلسات کمیته و روند پیشرفت امور را به دبیر هماهنگی کمیته‌­ها و دفتر مدیرعامل اعلام کنند. همچنین در بخشی از نشست‌­های فصلی نقد و بررسی عملکرد، به ارزیابی عملکرد کمیته­‌های تخصصی پرداخته می‌­شود.

ارتباط شما با شرکت های همکار چگونه است؟ با توجه به ماهیت امنیتی که دارید، به چه میزان با سایر چاپخانه­‌ها در ارتباط هستید؟

شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران همه چاپخانه‌­ها و شرکت­هایی که فعالیت موازی با این مجموعه دارند را به عنوان همکار و شریک تجاری خود می‌­داند. اما با توجه به مسئولیت­‌ها و تکالیف اصلی خود، ملاحظاتی در خصوص ارتباط با مجموعه‌­ها لحاظ می­‌کند. بنده، اعضای محترم هیات مدیره و کلیه مدیران این شرکت همواره بر داشتن ارتباط با سایر شرکت­های همکار و رقیب با رعایت قوانین و مقررات تاکید ویژه داشته‌­ایم و مخالف هرگونه انحصار در تولید محصولات چاپی هستیم و اعتقاد داریم بهترین راه پیشرفت در این صنعت، بوجود آمدن فضای رقابتی سالم و همکاری و همفکری فعالان صنعت چاپ است.

علاوه بر این، در حوزه کارت­های هوشمند و اعتباری با چند شرکت داخلی تولید کننده کارت، کنسرسیومی تشکیل داده‌ایم که می­‌تواند نقش مهمی در توسعه این صنعت در کشور داشته باشد.

آقای دکتر آینده صنعت چاپ کشور و شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران را چگونه پیش بینی می کنید؟

امروزه، پیشرفت­های چشمگیری در زمینه توسعه صنعت چاپ در کشور انجام شده و به تدریج با ورود تکنولوژی­‌های مختلف نیاز به تامین­‌کنندگان محصول آماده از خارج کشور روز به روز کمتر می­‌شود. همینطور در خصوص مواد اولیه مورد نیاز هم پیشرفت­های خوبی را در تولید داخلی شاهد بوده­‌ایم. در خصوص کارت­های هوشمند و اعتباری تا چند سال پیش نیازمند واردات این محصول از خارج بودیم که امروزه با ورود تکنولوژی تولید این کارت­ها توسط چند شرکت داخلی، شاهد ایجاد ظرفیت بالایی در این زمینه هستیم و این آمادگی وجود دارد تا این خدمات را برای سایر کشورها نیز ارائه دهیم.

چه طرح های توسعه ای در شرکت شما در دست مطالعه و بررسی است؟

واحد تحقیق و توسعه شرکت متولی اصلی تهیه و پیاده‌­سازی طرح‌­های توسعه­‌ای است. تهیه طرح­‌های توجیه فنی و اقتصادی، ارتباط با موسسات خارجی، انجام مطالعات جدید، راه‌­اندازی خطوط تولیدی جدید، حذف خطوط تولیدی غیربازده و... از جمله وظایف اصلی این واحد است. همه ساله در فصل تهیه برنامه بودجه، واحد تحقیق و توسعه شرکت برنامه‌­های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را جهت بررسی و تصویب ارائه می­‌کند. کلیات این طرح­ها پس از تصویب توسط هیات مدیره محترم شرکت جهت اجرا به این واحد ابلاغ می­‌شود. این واحد نیز بر اساس بررسی اوضاع اقتصادی، نیاز بازار، ذائقه مشتریان و سیاست­های شرکت این طرح­ها را اولویت‌­بندی کرده و اقدام به پیاده­‌سازی و اجرای آن­ها می­‌کند. خوشبختانه طی برنامه‌­ریزی انجام شده مطالعات خوبی در خصوص توسعه در بخش نرم­‌افزاری، توسعه واحد کارت، توسط بخش چاپ‌­های دیجیتالی و... در دست انجام است.

در این فرصت ابتدا از تمام عزیزانی که ما را در انجام ماموریت و وظایف محوله کمک کردند تشکر می‌­کنم. جا دارد از مسولان دلسوز کشور بخواهم توجه ویژه‌­ای به صنعت چاپ کشور داشته باشند و در فرایند انتقال کامل این صنعت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات لازم را به عمل آورند. همچنین از اتحادیه‌­ها، انجمن­‌های صنفی و فعالان این حوزه می­‌خواهم با همدلی بیشتر و پرهیز از هرگونه تنش، در راستای اعتلای صنعت چاپ کشور قدم بردارند و از همین جا اعلام می‌­دارم که شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران با تمامی سرمایه و توان خود، آماده کمک به جامعه و پیشرفت صنعت چاپ در کشور عزیزمان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)