فشارهای مضاعف بر شانه‌های کارگران

  • سه شنبه, 20 شهریور 1397 ساعت 13:40
  • منتشرشده در چاپ

 

 گفته می شود حدود ۱۰۰ هزار نفر در صنعت چاپ فعال هستند که کارگران بخش عمده ای از این جمعیت را شامل می شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از روزنامه قدس،  ابوالفضل علیان نژاد چاپ خاتم با تأکید بر مشکلات این صنعت اظهار کرد:‌  در حال حاضر هیچ حمایتی از فعالان صنعت چاپ از جمله کارگران وجود ندارد. مشکلات این حوزه هم کم نیست؛‌ از گرانی مواد اولیه تا بی اعتمادی در بازار، چنانکه همه به دنبال معاملات نقدی هستند.

 وی ادامه داد:‌ شرایط برای تداوم فعالیت چاپخانه ها چندان مطلوب نیست. وقتی مجموعه‌ای دچار مشکل میشود بیشترین آسیب را گروه های ضعیف متحمل می شوند.

علیان نژاد افزود:‌ در حوزه صنعت چاپ هم با اولین فشار و مشکل همه تنگناها متوجه کارگران خواهد بود.

 این فعال در حوزه چاپ گفت:‌ در این شرایط کارفرما و سرمایه دار هم ناگزیر است برای بقای خود نیروهای کارگری را تعدیل کند. چنان که یکسری از کارگران را در خرداد ماه تعدیل کردیم و یکسری را هم باید در هفته های آینده تعدیل کنیم.

 وی به تنگناهای موجود در طبقه کارگر اشاره کرد و افزود:‌ افرادی که سرمایه های جزئی دارند فشار کمتری متحمل می شوند و گروه هایی که سرمایه‌های هنگفتی دارند حداقل فشارها را تجربه می کنند.

 علیان نژاد بیان کرد:‌ الکل را بشکه ای ۴۵۰ هزار تومانی می‌خریدیم امروز بابت آن سه میلیون و دویست هزار تومان پرداخت می‌کنیم در عین حال تا کاغذ سال گذشته در اوج گرانی کیلویی ۴۰۰۰ تومان می‌خریدیم؛ حال کیلویی ۱۲ هزار تومان تهیه می‌کنیم. همچنین برای چهار لاستیک سیلندر ماشین چاپ که ۱۵۰ هزار تومان می پرداختیم حالا باید یک میلیون و دویست هزار تومان بپردازیم زمانی چاپ خانه ی ما ۲۴ ساعت کار می‌کرد و دو شیفته نیرو داشت اما در حال حاضر یک شیفت هم کامل کار نمی کند.

 این فعال چاپ اظهار کرد:‌ نیروی شاغل هم معترض هستند و ناچارند برای درآمد کافی در آژانس یا پیک موتوری مشغول شوند البته اگر در شهر کاری پیدا کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)