تجلیل از فعالان حوزه چاپ استان زنجان

  • چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 11:48
  • منتشرشده در چاپ

 

مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ و تجلیل از فعالان حوزه چاپ استان زنجان در تاریخ ۱۸ شهریور برگزار گردید.

به گفته‌ی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان این استان در حوزه بسته بندی محصولات و صنایع دستی با مشکلاتی مواجه است که حوزه چاپ می تواند در این خصوص تجدید نظرهای داشته باشد.

به گزارش چاپ ونشر فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ با گرامیداشت این روز اظهار کرد: چاپ از نظر لغوی نقش، اثر و مُهر معنا می دهد و از لحاظ صنعتی، فنی برای تکثیر نقش های دوبعدی را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه چاپ ابزاری برای نشر است، ادامه داد: چون بخش نشر جزو شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است به همین دلیل این وزارتخانه در دو بخش اداره کل چاپ و نشر و اداره امور چاپخانه ها متولی این صنف در کشور است.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: از سال ٩٥ مواد ١٧ و ١٨ آیین نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه ها مورد بازنگری قرار گرفت و تفاهم نامه ای بین وزاتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه امر نظارت بر محتوای چاپخانه ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظارت بر بخش فنی و صنعتی آن به وزارت صنعت و معدن و تجارت واگذار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: هنوز این بخش تفاهم نامه به تغییرات قانونی تبدیل نشده است، اعتراضاتی از چاپخانه داران به این تفاهم نامه داشتند مبنی بر این بود که مسوولیت چاپخانه ها از وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج و به وزارتخانه دیگری محول شود  در حالی که این تفاهم نامه در راستای تقویت و زیربنایی کردن و رفع مشکلات چاپ بخش سخت افزارای به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است.

وی با تاکید بر اینکه صدور مجوز تاسیس و انحلال و نظارت بر فعالیت چاپخانه ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: چاپ یکی از ابزارهای نشر است و نشر محلی برای تلاقی خواننده و نویسنده  را فراهم می کند.

به گفته کرباسی، با ظهور کامپیوتر در قرن ٢١ حوزه نشر هم از تحولات ناشی از آن بی بهره نماند و کاربرد آن حوزه چاپ رو هم تحت تاثیر قرار داده و این نوع چاپ برای انتشار مطالب برای خوانندگان، پدیده نشر رومیزی را پدید آورده است.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: فضای مجازی زمینه ای برای انتشار سریع مطالب بدون بهره گیری از صنعت چاپ را فراهم کرده است و مخاطب به راحتی می تواند از طریق فضای مجازی از مطالب مطلع شود.

وی با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی و نوع بسته بندی کالاها به عنوان مشکل اصلی تولید کنندگان گفت: حوزه چاپ می تواند در حوزه بسته بندی تجدید نظرهای داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با ابراز امیدواری از اینکه بتوان با چاپ کتاب با کیفیت بالا و بسته بندی حرکت جدیدی در بحث صنایع دستی و مس آغاز کرد چرا که هر زمان از سطح کشوری میهمان داریم صنایع دستی تولید شده صنعتگران را با بسته بندی لایق ارائه دهیم.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان زنجان هم در سخنانی با تبریک روز صنعت چاپ گفت: علیرغم فشارهای موجود چاپخانه داران تلاش می کنند تا این واحدها را فعال نگه دارند.

حسین ندرلو با اشاره به اینکه  از سال ٩٢ اتحادیه چاپخانه داران از اتاق اصناف جدا شد و به صورت مستقل و همراهی ارگان های ذی ربط فعالیت خود را ادامه می دهد، گفت: تعداد واحدهای فعال حوزه چاپ در استان از٧٠ واحد به ١٣٠ واحد رسیده است که در ١٥ رسته فعالیت می کنند.

در ادامه ، ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در این مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ با تبریک روز ملی صنعت چاپ به تلاشگران عرصه چاپ استان گفت: مهمترین ابزار برای نشر اطلاعات، چاپ و صنعت چاپ است و با وجود اینکه برخی از اخبار مرتبط با جامعه با  زبان و گویش مطرح می شود ولی زمانی که سخن از مستندات به میان می آید از صنعت چاپ یاد می شود.

فغفوری با اشاره به اینکه جایگاه واقعی این صنعت در کشور ما با واقعیت ها و اهداف تعیین شده متفاوت است، افزود: حجم سودآوری صنعت توریسم در دنیا ٥٠٠ میلیارد دلار و صنعت چاپ بیش از ١٠٠٠ میلیارد دلار است.

به گفته وی، اگر در کشور به این صنعت توجه شود، می تواند دوبرابر سودآوری صنعت توریسم را به دنبال داشته باشد.

این مقام مسوول افزود: صنعت چاپ برخلاف بسیاری از محصولاتی که امکان واردات به کشور دارد، قابل وارد شدن نیست و براساس سیاست های هر کشور و چاپ مستنداتی که با صنعت چاپ مرتبط است در داخل کشور محقق می شود.

فغفوری با اشاره به اینکه این صنعت متولی خاصی در کشور ندارد، گفت: در سال ٩٠ شورای سیاست گذاری صنعت چاپ ایجاد و پس از مدتی منحل شد.

وی با تاکید بر اینکه امید می رود با بسیج امکانات از این صنعت حمایت کرد، گفت: عدم به روز بودن ماشین آلات و تخصیص تسهیلات ارزان قیمت، این صنعت با صنعت چاپ روز دنیا فاصله زیادی دارد.

این مقام مسوول افزایش هزینه های تمام شده را نتیجه نبود تجهیزات به روز با دنیا خواند

و گفت: اکثر فعالان این صنعت به دلیل عشق و علاقه ای که به این صنعت دارند، این واحدها را پابرجا نگه داشته اند.

وی به مشکلات مالیاتی و وجود ارزش افزوده به عنوان معضلی از فعالیت های این حوزه اشاره کرد و گفت: امید می رود با تعیین متولی برای این صنعت بتوان از چاپخانه داران حمایت کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ادامه داد: در استان زنجان ١٦٠ واحد صنفی در حوزه چاپ فعالیت می کنند که ١١٥ واحد در زنجان، ٢٠ واحد در خدابنده، ١٧ واحد در ابهر، ٨  واحد در خرم‌دره و یک واحد در طارم و یک واحد در ماهنشان فعالیت می کنند.

این مقام مسوول با تاکید بر ضرورت حمایت از این حوزه با همراهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امید می رود در به روز کردن تجهیزات این واحدها باید کمک حال چاپخانه داران باشیم.  در پایان این مراسم از چایخانه داران پیشکسوت و نمونه استان زنجان تجلیل شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)