توکیو میزبان هیئت تجاری چاپ ایران  

اشکال متنوع چاپ در چشم‌های بادامی

  • دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 10:31
  • منتشرشده در چاپ

 

هانیه صرافزادگان

بیست و پنجمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی ژاپن (IGAS) در تاریخ 4 تا 9 مردادماه در شهر توکیو و مرکز نمایشگاهی بیگ‌سایت برگزار شد، این نمایشگاه جامع بین‌المللی که هر دو سال یک‌بار، توسط انجمن ماشین‌آلات چاپ و بسته‌بندی ژاپن و انجمن ماشین‌آلات پیش از چاپ و چاپ دیجیتال ژاپن برپا می‌شود، امسال به معرفی آخرین محصولات، فن‌آوری و خدمات مربوط به چاپ، برش کاغذ، تبدیل کاغذ، بسته‌بندی، گرافیک دیجیتال و ارتباطات دیجیتال پرداخت.

این نمایشگاه با ارائه‌ی آخرین تکنولوژی و روش‌های گوناگون، چشم‌انداز جدیدی از آینده‌ی صنعت چاپ را برای بازدیدکنندگان به منصه ظهور در‌آورد. همچنین برای غرفه داران فرصت‌های تازه‌ی کسب‌وکار بین‌المللی را رقم زد و به بهبود و توسعه‌ی چاپ و صنایع مرتبط با آن کمک شایانی کرد.

امسال برای نخستین بار هیئت تجاری صنعت چاپ ایران در این نمایشگاه حضور یافته و به بررسی و تحقیق بازار چاپ این کشور پرداختند. در ادامه با چند تن از این هیئت تجاری که از آخرین دستاوردها و فناوری‌های نوین این حوزه  بازدید کرده‌اند به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

 

انقلابی بزرگ در پیش از چاپ

احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگرافان از اولین تجربه‌ی حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی ژاپن می‌گوید: این سفر برای من دو دستاورد کاری و اجتماعی را دربر داشت، اولین دستاورد این است که باوجود اینکه نمایشگاه ژاپن در مقایسه با نمایشگاه‌های چاپی کشورهای اروپایی دارای ضعف‌هایی بود اما این نمایشگاه در حوزه‌ی چاپ دیجیتال بسیار فعال بود و تکنولوژی کشورهای اروپایی در این نمایشگاه نمود پیداکرده بود، حتی در بخش بسته‌بندی نیز به سمت دیجیتال رفته بودند. دستاورد دیگر این سفر درس گرفتن از مردم کشور ژاپن است که در سخت‌کوشی، ملی‌گرایی و وطن‌پرستی شهره هستند، مردم ژاپن در کارشان چنان مصمم و جدی هستند که تا پای جان تلاش می‌کنند. علاوه بر این من به‌شخصه ادب و احترامی که در مردم ژاپن دیدم در هیچ جای دنیا ندیدم، مسئله انسانیت و امنیت در کشور ژاپن خیلی پر رنگ بود.

ابوالحسنی اشاره می‎کند: در دنیا هم‌اکنون چاپ به 2 بخش بسته‌بندی و دیجیتال تقسیم‌شده است و ایران نیز در حال حرکت به همین سمت‌وسو است. در این نمایشگاه نیز مانند دیگر نمایشگاه‌های حوزه صنعت چاپ در دو بخش افست و دیجیتال ماشین‌آلاتی نصب و عرضه‌شده بود ولی بخش دیجیتال بسیار پررنگ‌تر از دیگر بخش‌های این نمایشگاه بود.

وی می‌افزاید:‌ صنعت چاپ کشور ژاپن با برنامه‌ریزی حساب‌شده به سمت بهره‌برداری از چاپ دیجیتال رفته است و در سطح شهر نیز این مسئله مشهود بود.

ابوالحسنی اشاره می‌کند: مرحله پیش از چاپ یا همان لیتوگرافی با تغییرات بسیاری روبه‌رو شده است و این بخش از چاپ نیز، دیجیتال دیده‌شده و انقلاب بزرگی در آن رخ‌داده است و در این زمینه اقدامات و فعالیت‌های بسیار خوب و چشمگیری در حوزه‌ی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کشور ژاپن رخ‌داده بود و شاهد بودیم که بخش زیادی از بازار جهانی به این سمت حرکت کرده است.

رئیس اتحادیه لیتوگرافان نمایشگاه‌ها را محلی برای ارائه‌ی دستاوردهای صنعتی هرکشوری دانسته و می‌گوید: با حضور در نمایشگاه‌های مختلف دنیا نگرش بازدیدکنندگان تغییر می‌یابد و می‌توانند تصمیم‌گیری کنند تا در آینده در چه سمت و سویی سرمایه‌گذاری داشته باشند. یکی از مشکلات ما ایرانیان در بازدید از این نمایشگاه این بود که غرفه گذاران با عذرخواهی به ما می‌گفتند که نمی‌توانند به ایرانیان ماشین‌آلات بفروشند. مشکل بعدی نیز عدم‌حمایت از سوی دولت و عدم ارایه تسهیلات است.

وی در پاسخ به این پرسش که حضور در این نمایشگاه برای شما به‌ عنوان یکی از مجریان برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران، چه دستاوردی برای ارتقاء این نمایشگاه داشته میگوید: متأسفانه مشکل اساسی نمایشگاه تهران به ساختار کلی نمایشگاه ارتباط دارد. ساختار سالن‌ها و رجیستر ورودی نمایشگاه اشکالات اساسی دارد و اصلاح امور آن از حد و حدود اختیارات مجری برگزاری نمایشگاه خارج است.

وی می‌افزاید: یکی از موارد جالب نمایشگاه توکیو در بخش رجیستر آن بود که در هیچ نمایشگاهی ندیده بودم. بعد از خرید بلیت و رجیستر شدن افراد، کارت‌های آویز گردن، با 6 رنگ، بخش‌های مختلف پیش از چاپ، چاپ، پس از چاپ، بسته‌بندی، لیبل و حتی خبرنگار تفکیک‌شده بود. بدین ترتیب غرفه داران با دیدن رنگ کارت مراجعه‌کنندگان متوجه‏ی حوزه‌ی فعالیت آن‌ها می‌شدند و در صورت مرتبط بودن حوزه‌ی فعالیتشان به مذاکره می‌پرداختند.

ابوالحسنی در انتها تأکید می‌کند: کارت من که در بخش لیتوگرافی فعال هستم با کارت آقای غفاری رهبر (فعال در بخش صحافی) و آقای ایمنی (خبرنگار) متفاوت بود. این روش بسیار جالب است ولی متأسفانه نمی‌توانیم آن را در نمایشگاه ایران عملی کنیم چون بخش رجیستر نمایشگاه تهران از ضعف‌های اساسی برخوردار است ولی اگر می‌توانستیم این شیوه را در تهران عملی کنیم هم به نفع غرفه گذاران و هم بازدیدکنندگان می‌بود و هم کمک‌حال ساختار نمایشگاه می‌شد.

 

آینده‌ای روشن پیش روست

جلیل غفاری‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صحاف درباره‌ی نمایشگاه توکیو می‌گوید: برای نخستین بار بود که هیئتی از ایران در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کرد و این نمایشگاه با برندهای خوب و شناخته‌شده‌ای که حضور داشتند قوت گرفته بود باوجوداینکه این نمایشگاه بیشتر با حضور برندهای ژاپنی بود اما دیگر فعالان صنعت چاپ دنیا نیز در این نمایشگاه حضور پررنگی داشتند و جدیدترین دستاوردهای خود را (خصوصاً در بخش چاپ دیجیتال) به نمایش گذاشته بودند.

 غفاری رهبر می‌افزاید: دستگاه‌های صحافی در بخش چاپ دیجیتال رشد و پیشرفت بسیار زیادی داشتند و در این حوزه شرکت‌های مهمی در نمایشگاه حاضر بودند که به ارتقای فعالیت‌های مختلف در حوزهی فعالیت‌های مکانیکی کمک کرده بودند و دیگر نیازی به استفاده از نیروی انسانی به‌صورت مستقیم نبود.

 وی با اظهار تأسف تصریح می‌کند: به دلیل افزایش نرخ ارز و تفاوت قیمت بسیار بالا، خرید ماشین‌آلات و سرمایه‌گذاری‌ در این زمینه صرفه و توجیه اقتصادی نداشت و به نظر می‌‌رسد در حال حاضر توانایی خریداری ماشین‌آلات جدید را نداشته باشیم.

 غفاری‌رهبر بابیان اینکه شرکت‌های ژاپنی علاقه زیادی به همکاری با ایران داشتند، اشاره می‎کند: به دلیل تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر درزمینه‌ی اقتصادی پیش‌آمده بخش زیادی از این همکاری‌ها را تحت تأثیر قرار داده است و عملاً نتوانستیم برنامه‌ریزی خاصی در این زمینه انجام دهیم.

 غفاری‌رهبر خاطرنشان می‌کند: امیدوارم دوره‌ی بعد هیئت تجاری قوی‌تر و با تعداد افراد بیشتری از صنعت چاپ در این نمایشگاه شرکت کنند تا آن زمان نیز، امید داریم راهکاری اندیشیده شود تا مشکلات تحریم و ارز برطرف شود و بتوانیم در آینده‌ی نزدیک ماشین‌آلات و دستگاه‌های مدرن و مجهزی که در بخش دیجیتال حوزه چاپ وجود دارد به ایران آورده کنیم.

 

آشنایی با تکنولوژی جدید هر قاره

سید هاشم احمدی مدیرعامل شرکت افق قطعات آسیا درباره نمایشگاه ژاپن می‌گوید: این نمایشگاه عموماً هر دو سال یک‌بار در شهر توکیو و در شهرک نمایشگاهی وسیعی برپا می‌شود، وسعت این نمایشگاه در مقایسه با نمایشگاه دروپا چندان نیست ولی خود به‌تنهایی از وسعت قابل‌توجهی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه دومین دوره است در این نمایشگاه شرکت کرده می‌افزاید: من از دوره‌ی هجدهم این نمایشگاه بازدید کردم و اگر بخواهم این دوره را نسبت به آن دوره مقایسه کنم بر وسعت نمایشگاه افزوده‌شده بود و 3 سالن نمایشگاهی را تبدیل به 6 سالن کرده بودند. نمایشگاه امسال بسیار فشرده ولی پرمحتوا بود.

احمدی تأکید می‌کند: من به‌عنوان یک بازدیدکننده در بخش چاپ و صحافی از نظر تکنیکی کیفیت قابلی تأملی را در این نمایشگاه مشاهده کردم که البته قابل‌مقایسه با نمایشگاه دروپا نبود. بنده معتقدم که این نمایشگاه شاید 20 درصد نمایشگاه دروپا بوده است. بخش چاپ دیجیتال در این نمایشگاه حضور چشمگیری داشت. شرکت HP نیز تقریباً با نیمی از آخرین دستاوردها و ماشین‌آلات خود در این نمایشگاه شرکت کرده بود ولی متأسفانه باقیمت‌های هنگفت ماشین‌آلات در حال حاضر ورودشان به ایران منتفی است چون اختلاف قیمتی بسیار زیادی دارد و برای ایران اصلاً توجیه‌پذیر نیست.

وی حضور در نمایشگاه‌ها را برای کسب تجربه و ایجاد ارتباط با دنیای تکنولوژی بسیار مطلوب دانسته و در ادامه می‌گوید: با حضور در نمایشگاه‌ها چشم افراد به صنایع مختلف باز می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند با تکنولوژی جدید هر قاره آشنا شوند. علاوه بر آن برای افرادی که به دنبال دستیابی به منابع جدید هستند تا فرصت مناسبی برای بازرگانی فراهم آورند می‌توانند از نمایشگاه‌ها بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت افق قطعات آسیا با اظهار تأسف بیان می‏کند: هیئت تجاری ایران که در این نمایشگاه حاضرشده بودند، به علت مواجهه با اختلاف نرخ ارز نتوانستند با خرید، از این نمایشگاه بهره‌ی لازم را ببرند. به ‌محض قیمت گرفتن و تبدیل آن به ریال همگی با یأس و نومیدی روبه رو می‌شدیم. لذا هیچ کس نتوانست خریدی انجام دهد. درکل خرید از نمایشگاه برای ایرانیان توجیه پذیر هم نبود.

به گفتهی احمدی علاوه بر شرکت‌های ژاپنی که خود برگزارکنندگان این نمایشگاه بودند، از شرکت‌های کشور چین نیز غرفه گذاران بسیاری حضور داشتند و از کشورهای اروپایی در حدود 10 برند و از کشور ترکیه نیز چند نمایندگی حضور داشتند.

وی اشاره می‌کند: در این نمایشگاه بیشتر ماشین‌آلات بخش‌های چاپ و صحافی را در معرض نمایش قرار داده بودند و با به نمایش گذاشتن دمویی از ماشین‌آلات برندهای کوموری، ساکورایی و هامادا به ارائه‌ی تکنولوژی روز پرداخته بودند. به اعتقاد بنده در تکنولوژی ماشین‌آلات چاپ، نسبت به نمایشگاه دروپا تغییرات چشمگیر صورت نگرفته بود. درباره‌ی ابزارهای جانبی (لجستیکی) در چندین مورد تغییراتی ایجاد کرده بودند که به نظرم کپی‌برداری از نمایشگاه دروپا بود. نوآوری خاصی را در ماشین‌آلات چاپ و صحافی ملاحظه نکردم و اکثر تکنولوژی‌ها تکراری بودند؛ اما در کل برآیند بازدید از این نمایشگاه خیلی خوب است و اگر مخاطبان با برنامه‌ریزی ازاین‌گونه نمایشگاه‏ها بازدید داشته باشند می‌توانند به‌خوبی از آن بهره ببرند.

وی در انتها می‌افزاید: هیئت تجاری ایرانی که متشکل از 10 نفر، بسیار همدل بودیم و با همراهی احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگراف و جلیل غفاری رهبر رئیس اتحادیه صحاف از اطلاعاتشان برخوردار بودیم. امیدواریم در نمایشگاه‌های بعدی شاهد حضور دوستان و همکاران عزیز دیگر نیز باشیم.

 

عدم توان مالی خرید ماشین‌آلات

منوچهر یارعلی؛ بازرس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، عضو کمیسیون بازرسی اتاق بازرگانی در اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت چاپخانه کارگری هفتم تیر درباره نمایشگاه توکیو می‌گوید: اولین دوره بود که در این نمایشگاه شرکت می‌کردم و معتقدم نمایشگاه بسیار خوب و جامعی در حوزه‌ی قبل از چاپ، چاپ و بعد از چاپ برگزارشده بود.

وی می‌افزاید: در هر سه مرحله‏ی چاپ، شرکت‌های خوبی دستگاه‌های بسیار کارایی را ارائه کرده بودند، اگرچه ما ایرانیان توان مالی خرید ماشین‌آلات را نداشتیم ولی حضور در این نمایشگاه برای کسب تجربه و آشنایی با تکنولوژی روز بسیار عالی بود.

یارعلی اشاره می‌کند: در این نمایشگاه شرکت‌های فعالی درزمینه‏ی قالب‌سازی، دستگاه‌های ساخت جلد (چسب گرم و مفتولی)، دستگاه‌های دایکات، کوتینگ، دستگاه‌های چاپ، دستگاه‌های برش لیزری، UV موضعی، دستگاه‌های سلفون و غیره چشم‌نوازی می‌کردند. شرکت‌هایی نیز در این نمایشگاه به عرضه‌ی مرکب، ملزومات چاپ و داروهای آب پرداخته بودند.

مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت چاپخانه کارگری هفتم تیر با اشاره به این نکته که در این نمایشگاه بیشتر چاپ دیجیتال خودنمایی می‌کرد می‌گوید: با توجه به اینکه مردم کشور ژاپن علاقهی زیادی به چاپ دیجیتال دارند این نوع چاپ نیز در نمایشگاه چشمگیر بود.

وی می‌افزاید: بیشتر این نمایشگاه به برندهای ژاپنی اختصاص داشت، غرفه گذاران بسیاری نیز از برندهای کشور چین حضور داشتند. علاوه بر آن برندهایی از کشور بلژیک نیز مانند زایکون شرکت داشتند و به ارائه‌ی دستگاه چاپ لیبل دیجیتال پرداخته بود.

یارعلی تأکید می‌کند: همه‌روزه در بازدید از نمایشگاه شاهد مراجعه‌کنندگان گسترده‌ای بودیم که تمام بخش‌های نمایشگاه موردتوجه‌شان بود و همواره محیط نمایشگاه بسیار شلوغ و پربازدید بود.

وی می‌افزاید: در این نمایشگاه بخش پاکت سازی توجه من را به خود جلب کرد و برایم بسیار جالب بود که در این بخش بسیار پرقدرت ظاهرشده بودند مخصوصاً در بخش تولید پاکت‌های فولدری (که در ایران با دست چسبانده می‌شوند) تماماً به‌صورت اتوماتیک و با ماشین تولید می‌شد.

یارعلی در انتها می‌گوید: ما با هزینه‌ی خودمان در این نمایشگاه شرکت کردیم، اگر دولت برای حضور در این نمایشگاه‌ها به چاپخانه‌داران سوبسید بدهد چاپخانه‌داران بیشتری ازاین‌گونه نمایشگاه‌ها بازدید خواهند داشت و می‌توانند با تکنولوژی روز صنعت چاپ آشنا شوند و این کار برای آینده‌ی این صنعت بسیار مفید است؛ زیرا در حال حاضر تعداد بیشتری از دو هزار و 500 چاپخانه‏ای که در تهران فعالیت دارند دچار فرسودگی شده‌اند، حضور در این نمایشگاه‌ها و حرکت به سمت چاپ دیجیتال می‌تواند به این صنعت  کمک شایانی کند.

 

حضور برندهای مطرح جهان

محمدحسین هاتفی عضو انجمن طراحان گرافیک ایران و کارشناسان چاپ درباره نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی ژاپن می‌گوید: بنده نخستین بار بود که در نمایشگاه IGAS 2018 ژاپن شرکت کردم ولی درگذشته در نمایشگاه‌های دیگر حاضرشده بودم. این نمایشگاه در 6 سالن در مرکز نمایشگاهی توکیو در اوایل مرداد به مدت 6 روز برگزار شد. من نیز به‌عنوان یکی از 10 نفر هیئت تجاری فعالان صنعت چاپ ایران به دعوت رسمی برگزارکنندگان این نمایشگاه در این رویداد حضور یافتم.

وی می‌افزاید: در این نمایشگاه جمعی از بزرگ‌ترین برندهای تولیدکننده‌ی ماشین‌آلات چاپ مانند کوموری، ساکورایی، اسکرین، فوجی، هایدلبرگ، اپسون، اچ پی و غیره حضور داشتند. علاوه بر آن تولیدکنندگان ملزومات چاپ مانند مرکب، دارو، لاستیک، تیغ، قالب و ماشین‌آلات صحافی نیز حضوری فعال داشتند. لازم به ذکر است این کمپانی‌ها آخرین تکنولوژی و دستاوردهای خود را در این نمایشگاه عرضه کرده بودند. باوجوداینکه صاحبان صنعت چاپ دنیا در این نمایشگاه حضور داشتند و با تکنیک‌هایی که با خود آورده بودند ولی این نمایشگاه برای بازدید بازار شرق آسیا تدارک دیده‌شده بود.

هاتفی تأکید می‌کند: موردی که بیش از همه در این نمایشگاه به آن پرداخته بودند ارائه‌ی روش‌ها و دستاوردهای جنبی بر روی آثار چاپی بود (مانند ارائه مرکب‌های خاص و انواع وارنیش و یو وی و امباس و طلاکوب و متالایز و چاپ امنیتی و غیره) تا این آثار فاخرتر و متمایزتر شوند.

 

الگوبرداری مناسب برای ارتقاء صنعت چاپ

ابوالفضل بانوئیان مدیرمسئول چاپخانه پرسیکا درباره نمایشگاه توکیو می‌گوید: برای اولین بار با عنوان هیئت تجاری ایرانی در این نمایشگاه شرکت کردیم ولی در دوره‌های قبل نمایشگاه دروپا، بروکسل، لیبل اکسپو، ترکیه و دیگر نمایشگاه‌های صنعت چاپ را شرکت کرده‌ام.

وی می‌افزاید: این نمایشگاه بیشتر یک نمایشگاه داخلی بود تا بین‌المللی. 6 سالن را به این نمایشگاه اختصاص داده بودند؛ شرکت‌ها و برندهای معتبر حوزه‌ی صنعت چاپ حضور داشتند و نکته‌ی قابل‌تأمل این نمایشگاه  این بود که متأسفانه  ما نمی‌توانستیم با هیچ شرکتی مراودات مالی داشته باشیم. من با چند مرکب‌فروش و قالب‌ساز صحبت کردم تا تعاملی با آن‌ها داشته باشم ولی به خاطر بحث تحریم‌ها هیچ‌یک از آن‌ها حاضر به همکاری نشدند. درست است که ازنظر تجاری کارایی زیادی نداشت ولی از بعد فنی نمایشگاه خوبی بود.

بانوئیان تصریح می‌کند: تنها موردی که در این نمایشگاه می‌توانست تأثیرگذار باشد دیدن تکنیک‌های جدید بود. در بین هیئت تجاری ایرانی افرادی بودند که در حوزه‌ی یو وی و قالب‌سازی فعالیت داشتند و این نمایشگاه برای ایده برداری بسیار خوب بود ولی برای چاپخانه‌داران زیاد مثمر نبود. فقط با تکنیک‌های جدید و نوآوری‌ها آشنا شدیم، وگرنه نتوانستیم خریدی انجام بدهیم.

مدیرمسئول چاپخانه پرسیکا اشاره می‌کند: بیشتر از برندها و شرکت‌های ژاپنی و نمایندگی‌های برندهای مختلف صنعت چاپ جهان (که در کشور ژاپن حضور داشتند) مانند هایدلبرگ در این نمایشگاه غرفه گذار بودند. از کشور چین در داخل نمایشگاه خیلی چشمگیر بودند، برندهایی هم از کشورهای اندونزی، هند و دیگر کشورها حضور داشتند ولی بیشتر از برندهای شرق آسیا حضور داشتند.

وی در انتها با تأکید بر لزوم حمایت از حضور چاپخانه‌داران در این نمایشگاه‌ها می‌گوید: به نظر من حمایت از این نمایشگاه‌ها می‌تواند خیلی خوب باشد؛ زیرا با دیدن این نمایشگاه‌ها می‌توان الگوبرداری‌های مناسبی برای ارتقای صنعت چاپ کشور انجام داد. حتی مدیران اجرایی نمایشگاه‌های داخلی نیز می‌توانند برای برگزاری نمایشگاه‌ها ایده بگیرند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 10:37
  • اندازه قلم