گزارشی از دیدار عیدانه‌ی نماینده‌ی صنعت چاپ استان‌ها (به‌جز تهران) با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

جلوگیری از آسیب‌های جدی در صنعت چاپ

  • جمعه, 16 فروردين 1398 ساعت 11:41
  • منتشرشده در چاپ

ديدار نورزي وزير ارشاد با نماينده تشکل‌های صنعت چاپ استان‌های كشور به‌جز تهران در سال جدید هم طبق سنوات قبل برگزار شد.

در ايام هفته گذشته غلامرضا شجاع مدیرعامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران و نماينده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان كاغذ استان‌های كشور به‌جز تهران به همراه محمدتقی خوشبين نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان كاغذ و مقوا در دفتر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با او ديدار کردند.

در اين جلسه شجاع ضمن عرض تبريك سال نو و تأسف از اتفاقات ناگوار سيل در معرفی محمدتقی خوشبين گفت: ایشان از رزمندگان جنگ تحميلي بوده‌اند که به‌عنوان يكي از بزرگ‌ترین واردكنندگان كاغذ، خصوصاً كاغذ روزنامه؛ نفر اول در همكاري با معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد بوده‌اند و بيشترين تحويل كاغذ روزنامه به مطبوعات و نشريات را داشته‌اند.

شجاع در ادامه‌ی این دیدار به وضعیت صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: در سال پیش چاپخانه‌های متعددی به تعطیلی کشانده شدند و بی‌کاری در این صنف رواج یافت که این آمار با توجه به اهمیت این صنعت و مادر بودن آن می‌تواند در صورت ادامه یافتن آسیب‌های جدی را از خود بر جای بگذارد.

مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان ایران پس‌ازآن به نظرات خود در رابطه با مشكلات كمبود تخصیص ارز دولتي پرداخت و دراین‌بین از زحمات رياست، دبير و اعضاء كارگروه كاغذ و زينك و همچنین کوشش كميته زينك در دفتر امور چاپ تشکر کرد و در قسمتي ديگر از صحبت‌هایش به انتقاد از این کارگروه‌ها پرداخت و گفت: این کارگروه‌ها می‌توانستند با دو برابر كردن جلساتشان و درخواست مشارکت بیشتر از اعضا، تأثیرگذارتر باشند و مأموریت خود را به وجه بهتری به انجام برسانند.

شجاع در ادامه به انتقادات خود ادامه داد و افزود: آماری از واردات كاغذ توسط نماينده گمرکات و سازمان حمايت و تعزيرات در ارتباط با هزاران تن کاغذهایی كه در مردادماه شبانه از تهران جابه‌جا و مخفي شدند، ارائه شد که ترتیب اثری بایسته در مورد آن‌ها صورت نگرفت. همچنین برخورد قاطعی با گران فرشان انجام نگرفت و عملکرد انجمن واردکنندگان كاغذ در چنین ورطه‌ی حساسی رصد نشد.

شجاع تصریح کرد: بیش از 90 درصد از واردکنندگان کاغذ در مقايسه با سال گذشته، فقط به فكر واردات مقوا و کاغذ گلاسه و سود صددرصدی بودند که این مسئله آسیب‌های زیادی را در پی داشت و من گله‌دارم که چرا کارگروه برخورد به‌جایی را با این افراد نداشته است.

نماینده صنعت چاپ استان‌ها (به‌جز تهران) به مسائل کمبود زینک و افزایش فورانی قیمت آن‌هم اشاره کرد و گفت: ما در تعاونی این بحران را پیش‌بینی کرده بودیم اما به هشدارهای بنده و همکاران توجهی نشد تا جايي كه در سال گذشته واردات زينك حدود ٤٠ درصد كاهش داشت و بازار چاپ را با مشکل روبرو کرد.

شجاع در مورد واردات زینک و رفع کمبود آن ابراز امیدواری کرد و افزود: اطلاعاتي در مورد واردات زینک از ٢٢ فروردين دارم که اميدوارم این محموله‌ها به‌موقع و درست در بازار مصرف توزيع شود. وی همچنین قول داد که در صورت همکاری بانک مرکزی تا پايان ارديبهشت مشكل زينك تا ٨٠ درصد حل خواهد شد.

سپس محمدتقی خوشبين، نایب‌رئیس انجمن واردكنندگان كاغذ و مقوا به بیان مشكلات اقتصادي كشور پرداخت و با اشاره به وضعيت تحریم‌های اقتصادی، وضعیت جامعه و جنگ امروز را به زمان جنگ تحميلي تشبیه کرده و گفت: من فرزند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستم و مبارزه در جبهه‌ی اقتصادی را با عملياتی چون كربلاي ٥ مقایسه می‌کنم و همواره خود را در خط مقدم فرض کرده و از هیچ کوششی برای رسیدن به پیروزی دریغ نمی‌کنم.

 خوشبین در ادامه گزارشي از همکاری‌هایش با معاونت مطبوعاتي ارائه کرد و قول داد تا پايان خردادماه با واردات ٤٠ هزار تن كاغذ روزنامه و تحرير، تورم قيمتي شكسته خواهد شد و دست سود جويان كوتاه می‌شود. وی همچنین از وزير درخواست کرد تا در تأمین مشكل ارز کمک‌حال واردکنندگان صنف باشد.

در انتها دكتر صالحي با ارائه‌ی گزارشي از آخرين جلسه دولت گفت: ما از مسئولان اقتصادي و بانك مركزي جهت تخصيص و توجه بيشتر به تهيه ارز محصولات فرهنگي، خصوصاً كاغذ، زينك و ديگر اقلام حیاتی و مواد اوليه ابراز توليد محصولات فرهنگي، قول گرفتیم.

صالحی در ادامه اظهار اميدواري كرد و افزود: تعابیری اندیشیده شده که طی آن اهالي چاپ و نشر و مطبوعات در تهيه مواد اوليه با مشكلی مواجه نباشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از تلاش‌های کارگروه‌های مربوط قدردانی کرد و ضمن قدرداني از بازدیدکنندگان خود از تلاش‌های آن‌ها برای تهيه مواد اوليه و در كنار دولت و مردم بودنشان تشکر کرده و آرزوي سلامتي و سالي همراه با موفقيت را برای آنان و صنف معظم چاپ داشت.

گفتنی است که این دیدار با بازدید از دکتر جوادی، معاونت فرهنگي وزارت ارشاد، مهرزاد دانش، مديركل چاپ و نشر و دكتر دهقانكار، مشاور اجرايي، ادامه یافت که در تمامی آن‌ها گفت‌وگوهای جداگانه‌ای پیرامون مشکلات صنعت چاپ و كمبود زينك و كاغذ چاپ و تحرير انجام پذیرفت.

این دیدار با بازدید دكتر خورشيدي رياست حراست وزارت ارشاد و از اعضای کارگروه كاغذ پایان یافت که در آن ضمن تبریکات نوروزی به ذکر نکات تأثیرگذاری در روند تهیه و توزیع کاغذ اشاره شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 23 فروردين 1398 ساعت 09:13
  • اندازه قلم