رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی

چاپخانه‌ها یکی یکی از گردونه خارج می‌شوند

  • شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 08:59
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: اگر وضع به همین منوال پیش برود خیلی از چاپخانه‌های ما از گردونه خارج می‌شوند این‌ها الآن دارند همه هزینه‌هایشان را از جیب می‌دهند و مگر این قضیه تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد.

با عدم مدیریت و دخالت در مسئله تجارت باعث شدند از ۲۶۰ هزار تن کاغذ واردشده به کشور، تنها ۲۳ هزار تن آن توزیع شود و قیمت‌ها بالا برود؛ و هیچ‌کس هم جوابگوی این رقم سنگین مابه‌التفاوت قیمت بالای کاغذ نیست.

علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی ضمن ابراز ناراحتی از وضعیت پیش‌آمده در بازار کاغذ گفت: متأسفانه بازار کاغذ وضعیت آشفته‌ای دارد. وقتی شما نمی‌توانی فقط یک روز قیمت کاغذ را ثابت نگه‌دارید چطور می‌شود یک کار تولیدی چندین هزار تیراژ را انجام بدهید اصلاً متولی برای بازار کاغذ صنعتی وجود ندارد.

مغانی گفت: با این وضعیت دولتی‌ها الآن باید پاسخگو باشند که در این مدت چقدر کاغذ با ارز نیمایی یا هر ارز دیگری وارد کرده‌اند و ما دقیقاً برای پاسخ این سؤال نمی‌دانیم باید به چه کسی مراجعه کنیم. می‌گویند این گرانی‌ها به خاطر تعرفه‌های گمرکی است درحالی‌که این‌گونه نیست اصلاً این تعرفه‌ها آن‌قدر نیست که بخواهد بازار کاغذ را دچار آشفتگی کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی افزود: ما الآن با ارزی که مثلاً مقوای پشت طوسی وارد کشور می‌شود را حساب می‌کنیم که درواقع با کیلویی ۷ هزار تومان وارد می‌شود درحالی‌که همین مقوا در بازار دارد با قیمت هر کیلویی ۲۲ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمی‌دانم این‌همه تفاوت قیمتی از کجاست؟ کاغذ هم اگر با ارز نمایی وارد شود این‌قدر گران تمام نمی‌شود.

متأسفانه در این مدت برای هر کالایی که رانت ایجادشده مشکل‌ساز شده است من چندین بار گفته‌ام که دادن ارز، نحوه توزیع یا .... آن‌هم با ارز دولتی اشتباه است این موارد فقط سرمایه مملکت را به باد می‌شد.

وی ادامه داد: من سؤالم این است که در این مدتی که این‌همه ارز از کشور خارج شده است چقدر کتاب منتشرشده است؟ اگر قرار است که ما ارز بدهیم و کاغذ را با ارز دولتی وارد کنیم و در این میان فقط یک عده خاصی از آن استفاده‌کننده چه فایده‌ای دارد؟ چرا آقایان نمی‌آیند قیمت کتاب را بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومان تعیین کنند؟ شما الآن یک کتاب را در کف ترازو بگذارید و کاغذ را در کفه دیگر آن‌هم با قیمت ۱ میلیون تومان و بعد محاسبه کنید باز هم می‌بینید که این یک و نیم برابر اضافه است الآن این مابه‌التفاوت ارز به جیب چه کسی می‌رود؟ در حال حاضر با این وضعیت و قیمت کتاب دیگر خریداری ندارد! اگر دولت ارز می‌دهد برای این است که عامه مردم از آن استفاده کنند. در غیر صورت است که رانت ایجاد می‌شود.

علی مغانی افزود: دولت برای فروش کاغذ کار گروه درست کرده است کارگروه باید بستر کار را فراهم کند قرار نیست که وارد بازار کاغذ بشود و کاغذ خریدوفروش کند. کار کارگروه چک و چانه زدن است نه فروش کاغذ. ما کمبود کاغذ نداریم در شکل توزیع مشکل داریم که اشتباه است. به نظر من اگر وضع به همین منوال پیش برود خیلی از چاپخانه‌های ما از گردونه خارج می‌شوند این‌ها الآن دارند همه هزینه‌هایشان را از جیب می‌دهد و مگر این قضیه تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که فضای مجازی و نشریات و کتاب‌های الکترونیکی چقدر در آشفتگی این بازار دخیل بوده‌اند گفت: هیچ! اگر بقیه فکر می‌کنند فضای مجازی این‌قدر تأثیرگذار بوده است دولت بیاید و دستش را از روی ارز ۴۲۰۰ بردارد و بگوید مردم بروند روزنامه‌ها و کتاب‌ها را الکترونیکی مطالعه کنند و اصلاً هیچ کاغذی هم در کار نیست این‌گونه تکلیف روشن می‌شود ولی آِیا دولت برای ۱۰ درصد ظرفیت چاپ کشور که کتاب و روزنامه هست این‌قدر هزینه می‌کند؟ نه این‌گونه نیست از چیزی مثل کاغذ همه باید سود کنند. درحالی‌که این‌جوری نیست. متأسفانه الآن کاغذ ارث یک عده‌ای شده است.

منبع: قدس آنلاین

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)