مدير01

مدير01

گفت‌وگوی اختصاصی چاپ و نشر با اصغر حاج محمدرضا

GTO کار

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 14:01

ظهر بود. بارها برای تهیه‌ی گزارش به خیابان استاد نجات الهی و کوچه سلمان پاک رفته بودم و همیشه تابلوی زیبای کاشی‌کاری منقش به طرح اسلیمی چشمم را نوازش کرده بود. این تصویر نام چاپ استقلال را در ذهنم حک کرده بود، غافل از اینکه روزی از سردر زیبای آن رد می‌شوم و با یکی از پیشکسوتان صنعت چاپ دیدار می‌کنم.

 

وارد چاپخانه که شدم اصغر حاج‌محمدرضا، در بین کارگران مشغول کار بود و با دیدن من به سمتم آمد و بعد از خوش‌آمدگویی به دفتر چاپخانه هدایتم کرد. قرار شد سؤالاتم را بپرسم و اینگونه بود که همسفر زمان گذشته شدیم. صدایش را نوای ریتمیک چاپ، موسیقی متن بود.

 

 

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 13:36

 بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران، هشت تا یازدهم آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

 احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگراف تهران در گفت‌وگو با ایبنا، عنوان کرد: چند سالی بود که قصد داشتیم زمان برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران را جلو بیندازیم اما به دلیل قطعی بودن برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و بسته شدن تقویم نمایشگاهی این امکان وجود نداشت.

 وی افزود: طی سال‌های قبل نمایشگاه در بهمن‌ماه که هم‌زمان با سال نوی میلادی و تعطیلات کریسمس بود، برگزار می‌شد که همین موضوع موجب می‌شد استقبال بین‌المللی زیادی از این نمایشگاه نشود.

 ابوالحسنی با بیان اینکه امسال بعد از مدت‌ها توانستیم زمان برگزاری نمایشگاه را تغییر دهیم، گفت: سال گذشته بیست و پنجمین نمایشگاه را از 22 تا 25 آذر برگزار کردیم اما امسال این تاریخ به هشتم تا یازدهم آذر تغییر پیدا کرد.

 وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال نمایشگاه در 13 سالن برگزار شود، یادآور شد: پیش‌ثبت‌نام شرکت‌ها برای حضور در بیست و ششمین تجربه نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران آغاز شده است تا جانمایی‌ شرکت‌ها را انجام دهیم.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:58

دستورات جدید با هدف تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی، از سوی گمرک ایران به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در بخشنامه ای به کلیه گمرکات اجرایی در خصوص تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی، ۵ دستور جدید صادر کرد.

در این بخشنامه آمده است: به موجب این بخشنامه تاکید می گردد در هنگام اظهار کالاهای اساسی و ضروری به گمرکات کشور، با رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه، ترتیبی اتخاذ شد تا:

۱) در صورت ارائه درخواست از سوی صاحب کالا با حمل یکسره موافقت شود.

۲) نمونه برداری دستگاههای متولی صدور مجوزهای قانونی از کالا بر روی کشتی حامل کالا قبل یا در حین تخلیه انجام شود.

۳) انجام تشریفات گمرکی در کمترین زمان توسط کارشناس مربوطه در هر مسیر اظهاری.

۴) در صورت انقضای مدت زمان زمان سفارش نسبت به پذیرش مجوزهای ثبت سفارش ارائه شده بدون تمدید مهلت مذکور اقدام شود.

۵) در صورت درخواست با ترخیص این کالاها به صورت شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل اقدام گردد.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:48

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: کلیه مودیانی که تا پایان مهرماه نسبت به پرداخت اصل مالیات اقدام کنند صد در صد جرایم آنها مورد بخشش قرار می گیرد و تا پایان سال نیز بر اساس مکانیزم کاهنده این روند ادامه دارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم، محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی در راستای اقداماتی موثر در سال تولید و حمایت از کالای ایرانی، تصمیماتی را برای حمایت از عمده مودیان مالیاتی و به طور ویژه برای بخش تولید اتخاذ کرده که در قالب بخشنامه ای ابلاغ شده است.

بر اساس این بخشنامه مقرر شده کلیه مودیانی که تا پایان مهرماه درباره پرداخت اصل مالیات اقدام کنند صد در صد جرایم آنها مورد بخشش قرار می گیرد و تا پایان سال نیز بر اساس مکانیزم کاهنده این روند ادامه دارد.

تمام مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی غیر دولتی که تا پایان مهر ماه نسبت به پرداخت بدهی مالیاتی کنند صد در صد جرایم مالیاتی آنها بخشوده می شود و به تناسب تاخیری که تا پایان سال داشته باشند به ازی هر یکماه برای بخش های تولیدی ۲ درصد و برای سایر بخش ها ۴ درصد از مالیات کم خواهد شد و این بخشنامه تا پایان سال ۹۸ ادامه دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: قاعده بازی بر اساس بخشش مالیاتی در راستای عفو و فراهم کردن شرایط برای واحدهای تولیدی و نظام مند شدن قانون مالیات تعریف شده است.

مودیانی که به قانون تمکین می کنند از راستگویی خود منفعت خواهند بود و آنهایی که اظهارات خلاف قانون دارند و دروغ بگویند بر اساس این بخشنامه ضرر خواهند کرد و قاعده بازی بر اساس صداقت خوداظهاری خواهد بود.

به طور مثال اگر مودیی مالیاتی برای سال ۹۵ داشته باشد اگر اصل بدهی مالیات اعم از مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم را پرداخت کند کلیه جرایم مالیاتی قابلیت بخشودگی صد در صد دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این بخشنامه در سالهای بعد تکرار نخواهد شد، تاکید کرد: در سال بعد تفویض اختیار استان ها کاهش خواهد یافت و درصدهای بخشودگی تغییر و نظام مند برخورد خواهد شد بنابراین بهتر است که فعالان اقتصادی از این فرصت حاضر استفاده کنند.

مسیحی افزود: در سازمان امور مالیاتی به دنبال این هستیم که با تقویت ضمانت های اجرایی، با بازتعریف رابطه بین سازمان امور مالیاتی و فعالان اقتصادی با مبارزه قاطعانه با فرار مالیاتی درکنار حمایت همه جانبه از تولید بتوانیم تمکین مالیاتی را با خود اظهاری افزایش دهیم.

او افزود: با توجه به اینکه مالیات بهترین ابزار تامین مالی دولت ها و قدرت ذاتی دولت هاست بنابراین استراتژی سازمان مالیاتی بر این است که باید محدود،مشروط و کاهنده باشد.

او افزود: مالیات بر ازش افزوده در ۱۶۰ کشور اجرا می شود. در کشورهای حوزه خلیج فارس از ابتدای ۲۰۱۸ مالیات بر ارزش افزوده را عملیاتی کرده اند. در نظام مطلوب اجرایی نباید فعال اقتصادی از محل سرمایه در گردش مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند بلکه باید در حلقه به صورتی پرداخت کند که در نهایت به مصرف کننده برسد.

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی گفت: در شرایط بد اقتصادی فعلی، به دلیل نبود نقدینگی و نبود بسترهای مناسب این بخشنامه ها (بخشش مالیاتی) کمک زیادی به تولید نمی کند و بهتر است زمان بیشتری در اختیار فعالان اقتصادی بدهند.

روغنی افزود: با توجه به اینکه بخش اقتصادی کشور با مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی دارند، قرار بوده این قانون به صورت ۵ سال به صورت ازمایشی تست شود، شفاف سازی شود و مالیات از بخش تولید به مصرف کنندگان برگردد اما نه تنها مشکلات برطرف نشده بلکه دولت از این راه درآمد های زیادی بدست آورده اما تولید با چالش اساسی در این باره مواجه است چراکه تولید کننده ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کند اما نمی تواند آن را ازخریداران دریافت کند.

با توجه به ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور ما بخش پرداخت و دریافت مالیات مشکل دارد و تمام فشار بر فعالین اقتصادی است بنابراین باید قانون ضابطه مند شود و از تولید برداشته شود.

حسین شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی گفت: با توجه به چالش بزرگ مالیات بعنوان یکی از موانع مهو تولید، این لایحه ای نبود که به سرعت در کمیسیون مجلس جمع آوری و تصویب شود.

۱۰ فصل و ۵۷ ماده در این لایحه گنجانده شده و تمام فعالین اقتصادی اعم از دستگاه های اجرایی، اتاق بازرگانی، صنعت ومعدن، اتاق تعاون، اتحادیه ها و صنوف مختلف و فعالین اقتصادی در این بخش شریک هستند و هزاران ساعت وقت گذاشته شد تا بتوانیم با اصلاحات عمیق فرار مالیاتی و فساد مالیاتی را به حداقل برسانیم و همه این حرکت ها در جهت رونق تولید بوده است.

او افزود: ایجاد سامانه مالیاتی و موظف شدن مودیان برای ثبت نام در این سامانه، برای ایجاد شفافیت و عدالت مالیاتی است.

شاهرودی تاکید کرد: مالیات اساسی و نهایی را باید مصرف کننده نهایی پرداخت کند که آنهم در لایحه صندوق های فروش دیده شده و شفاف سازی خواهد شد.

شاهرودی گفت: این لایحه هفته گذشته به صحن رفته و هفته آینده کار بررسی آن در صحن مجلس آغاز خواهد شد و تا ۲ ماه آینده این گزارش از صحن خارج و به شورای نگهبان خواهد رفت.

فرشاد مقیمی معاون صنایع وزیر صمت در ارتباط تلفنی گفت:برای تحقق اهداف واحدهای صنعتی نیاز به دریافت تسهیلات جدید دارند اما به دلیل مالیاتی که دارند و نمی توانند مفاصاحساب دریافت کنند بنابراین از دریافت تسهیلات بی بهره شده اند.

مجموعه اقداماتی که به زودی به تصویب خواهد رسید نویدهای خوبی را درباره تسهیلی که از حوزه حاکمیت برای واحدهای تولید در نظر گرفته شده، خواهد داشت.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:46

 جمعی از اعضا و هیئت‌مدیره انجمن ناشران آموزشی صبح امروز با محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و درباره دغدغه‌ها و مشکلات ناشران این حوزه در تأمین کاغذ بحث و تبادل‌نظر کردند.

به گزارش چاپ و نشر؛ امین آصفی، بازرس انجمن ناشران آموزشی با اعلام این خبر به ایبنا، گفت: روز چهارشنبه 23 مردادماه محمدرضا سالکی رئیس هیئت‌مدیره به همراه جمعی از ناشران آموزشی با محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایوب دهقانکار، مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند.

 وی افزود: در این دیدار ناشران آموزشی به طرح مشکلات خود در حوزه کاغذ پرداختند و عنوان کردند که سهمیه کاغذی که یک مرتبه به ‌همه ناشران تعلق گرفت بخش بسیار کوچکی از آن به ناشران آموزشی رسید.

 آصفی با اشاره به زمزمه‌های مبنی بر عدم شمول ناشران آموزشی برای دریافت کاغذ با ارز دولتی، گفت: در این دیدار همچنین مطرح شد که طرح‌های حمایتی دیگر مانند خرید کتاب، طرح‌های فصلی خرید کتاب و ... نیز هیچ‌کدام شامل ناشران آموزشی نمی‌شود.

وی تأکید کرد: در این نشست ناشران عنوان کردند سهمیه‌ای که به ناشران آموزشی داده شده کمتر از یک صدم درصد تولیدات ناشران آموزشی بوده و بسیار محدود است و اختصاص صحیحی نبوده است و اگرچه تعدادی از ناشران کاغذ‌ها را فروختند اما ناشران آموزشی همان مقدار کم را هم در تولید کتاب استفاده کردند.

 آصفی با اشاره به تعدیل نیرو و کوچک شدن مجموعه ناشران آموزشی در ماه‌های اخیر، گفت: این موضوع در حالی رخ می‌دهد که بخش عمده ناشران آموزشی به کیفیت آموزشی و توسعه عدالت آموزش کمک می‌کنند و حتی به کوچکترین روستاها امکانات آموزشی می‌رسانند.

 بازرس انجمن ناشران آموزشی همچنین به سخنان معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار اشاره کرد و یادآور شد: دکتر جوادی نیز در این دیدار عنوان کرد که اصل ایده این بود که کاغذ به ناشران آموزشی تعلق نگیرد اما این موضوع حذف شده و قرار است بخشی از کاغذ سهمیه‌ای به ناشران آموزشی داده شود ولی به ناشرانی که کتاب‌های آن‌ها بار تست یا کنکوری نداشته باشد و این موضوع به زودی بررسی خواهد شد.

 آصفی تأکید کرد: وی در این دیدار به رویکرد در حال تغییر و مثبت ناشران آموزشی اشاره کرد و عنوان داشت که ناشران آموزشی اقتصاد نشر و اشتغال‌زایی خوبی دارند.

دیدار اعضا و هیئت‌مدیره انجمن ناشران آموزشی با محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه 23 مردادماه در سالن جلسات معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:35

مدیرعامل انتشارات «سوره مهر» گفت: پیش‌بینی می‌شد قیمت کاغذ تنها سه برابر شود اما در حال حاضر شاهد ده برابر شدن افزایش قیمت کاغذ هستیم، در چنین شرایطی قیمت کتاب نیز افزایش پیدا خواهد کرد البته سوره مهر تدابیری در نظر گرفته تا در حد ممکن قیمت کتاب‌های منتشر شده‌اش افزایش پیدا نکند.

به گزارش چاپ و نشر؛ عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون تأثیر قیمت کاغذ بر عملکرد انتشاراتی ها گفت: نمی‌توان افزایش قیمت کتاب را تنها به نوسانات بازار کاغذ و یا کاهش ارزش پولی کشور مرتبط دانست بلکه عوامل متعدی هستند که تأثیر فراوانی بر افزایش قیمت کتاب دارند، البته در سال گذشته اولین و بزرگ‌ترین عامل افزایش قیمت کتاب افزایش قیمت کاغذ بود که تأثیر عمیقی بر حوزه نشر گذاشت، اما امسال قیمت سایر خدمات حوزه نشر همچون قیمت زینک و رنگ همچنین چاپخانه‌ها روند صعودی داشته و نقش پررنگی در افزایش قیمت کتاب دارند.

وی در همین راستا ادامه داد: پیش‌بینی می‌شد قیمت کاغذ تنها سه برابر شود اما در حال حاضر شاهد ده برابری شدن قیمت کاغذ هستیم، در چنین شرایطی قیمت کتاب نیز افزایش پیدا خواهد کرد البته سوره مهر تدابیری در نظر گرفته تا در حد ممکن قیمت کتاب‌های منتشر شده‌اش افزایش پیدا نکند اما به‌ هرحال افزایش قیمت کاغذ به‌ عنوان مواد اولیه تولید کتاب تأثیرگذار است و نقش انکارناپذیری را بر تولید و عرضه کتاب در پی دارد.

قره‌داغی پیرامون سیاست‌های در نظر گرفته‌شده از سوی مسئولان برای ارائه کاغذ به حوزه نشر اظهار کرد: سامانه کاغذ و ایجاد کارگروهی در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساماندهی به وضعیت کاغذ ناشران رویکرد خوبی بود اما چون تداوم نداشت نتوانست نیاز اصلی ناشران بزرگی همچون سوره مهر را برآورده کند، میزان کاغذی که از طریق این کارگروه به ناشران داده می‌شود بسیار کم بوده و نمی‌تواند همه نیاز ناشران را پاسخ دهد. ناشران می‌دانند کاغذ‌های ارائه‌شده از سوی کارگروه و تعاونی درست توضیح نمی‌شود و نمی‌توان بر روی آن حساب باز کرد.

وی بار دیگر به قیمت کاغذ در بازار اشاره و ابراز کرد: قیمت کاغذ با تمام تمهیدات صورت گرفته بازهم بالا است، یعنی حداقل باید سه برابر سال ۹۶ می‌بود، اما در حال حاضر شاهد نوسان بسیار زیادی هستیم و این نوسانات در برخی مواقع تا ده برابر افزایش پیدا می‌کند.

قره‌داغی با وجود شرایط کنونی بازار کاغذ در خصوص عملکرد انتشارات سوره مهر بیان کرد: انتشارات سوره مهر تلاش کرده است بخشی از کاغذ مورد نیاز خود را به‌صورت جبری از بازار آزاد و بقیه را با کمک کاغذ اختصاصی و تسهیلاتی دولت که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشران تعلق می‌گیرد تأمین کند و تمام تلاش خود را برای ارائه قیمت مناسب  کتاب بکار ببندد، ایجاد تعادل در قیمت کتاب‌های تولید شده برای تداوم تولید تأثیرگذار است لذا در پیش گرفتن چنین برنامه‌هایی که بتواند در بازار آشفته امروز مخاطب را حمایت کند بسیار حیاطی و اساسی است.

این ناشر تأکید کرد: خرید کاغذ در انتشارات سوره مهر بر اساس آمار ورودی مشخصی دارد و خروجی کار نیز معین بوده و بیانگر عملکرد این مجموعه طی سال گذشته و سال جاری خواهد بود، اما من معتقدم برآورده شدن نیاز واقعی انتشاراتی‌ها و سایر بخش‌ها به کاغذ، کار بسیار دشواری است و این مهم برای مسئولان چالش‌برانگیز بوده لذا حاشیه‌هایی نیز‌هایی نیز مطرح‌شده است.

وی ابراز کرد: تسهیلات تنها حدود ۵۰ درصد نیاز انتشارات سوره مهر را تامین می‌کند لذا برای اینکه بتوانیم وظایف خود را در حوزه فرهنگ به‌ درستی انجام دهیم باقی نیاز کاغذ در این انتشاراتی را توسط بازار آزاد تأمین می‌کنیم و این مسئله بر قیمت کتاب تأثیر دارد با این همه اینکه تعدادی از ناشران ترجیح دادند اصلاً تولید نداشته باشند قابل توجه است.

قره‌داغی ضمن اشاره به حاشیه‌های موجود در بازار در خصوص برخی ناشران بیان کرد: ارائه تسهیلات از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سبب شد برخی ناشران که سال‌ها فعالیت نکرده بودند برای گرفتن کاغذ اقدام کنند و برای رفع مشکلات خود آن را در بازار به فروش برسانند، مسئله‌ای است که ما نیز آن را شنیده‌ایم اما سوره مهر با توجه به تولید کتابی که در دستور کار دارد علاوه بر استفاده سهمیه کاغذ ارشاد بخشی از نیازش را نیز از بازار آزاد خریداری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: انتشارات سوره مهر در سال گذشته یک‌ میلیون جلد کتاب تولید و وارد بازار نشر کرده است، این مهم گویای نیاز فعالان حوزه نشر به کاغذ بوده و ما انتظار داشتیم کمک‌های بیشتری برای دریافت کاغذ داشته باشیم تا مخاطب نیز از نوسانات قیمت‌ها آسیب نبیند.

علت بی‌علاقگی مردم به دفاترمشق با کاراکترهای ایرانی

عدم تبلیغات ادامه‌دار باربی و اِلسا را صدر نشین کرد

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:27

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با اشاره به تلاش انجام‌شده برای کاهش عرضه دفاترمشق و لوازم‌التحریر با نمادهای غربی، دلایل بی‌علاقگی مردم و تولیدکنندگان به‌ کاراکترهای ایرانی همچون دارا و سارا و شکرستان را تشریح کرد.

به گزارش چاپ و نشر؛ موسی فرزانیان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درخصوص اقدامات انجام‌شده برای عرضه لوازم‌ التحریر دانش‌آموزی با کاراکترهای ایرانی اظهار کرد: ما امسال و سال گذشته جلساتی را با بسیج اصناف و اداره اماکن برگزار کردیم و خوشبختانه تعداد دفاتر، کیف و لوازم‌ التحریر با نمادهای خارجی به‌شدت در سطح عرضه کاهش یافته است.

وی ادامه داد: البته در سال جاری هم با توجه به ممنوعیت واردات اقلام فانتزی و لوکس، حضور لوازم‌ التحریر با نمادهای غربی در بازار کشور کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه لوازم‌ التحریر و نوشت‌افزار با بیان اینکه در موضوع استفاده از شخصیت‌های انیمیشین‌های خارجی تنها نباید نگاه‌ها را به تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محدود کرد، گفت: در چند سال گذشته با ورود کاراکترهای «دارا و سارا» و حمایت‌های انجام گرفته از طریق تمام دستگاه‌ها، شاهد بودیم که این کاراکترهای ایرانی به‌قدری برای کودکان و نوجوانان جذاب شده بود، که نماد دارا و سارا، 70درصد بازار لوازم التحریر دانش‌آموزی را در قُرُق خودش درآورده بود و تولید دفاتر مشق، کیف و سایر این اقلام با تصویر دارا و سارا به‌قدری سودآور بود که تولیدکنندگان کشور به هیچ وجه حاضر نبودند به جای این کاراکترها، کاراکترهای دیگری حتی کاراکتر باربی را روی تولیداتشان چاپ کنند.

فرزانیان افزود: اما متأسفانه برخی سودجویی‌ها باعث شد تا نگاه مردم تغییر کند؛ به‌عنوان مثال به‌دنبال سودآوری فروش کالاها با نماد این دو کاراکتر، برخی از واردکنندگان اقدام به سفارش تولید لوازم التحریر دانش‌آموزی به تولیدکنندگان چینی دادند و حجم زیادی از این تولیدات بی‌کیفیت را با نماد دارا و سارا به بازار عرضه کردند؛ همین کیفیت پایین باعث شد تا استقبال خانواده‌ها و خریداران نسبت به خرید این اقلام با نماد دارا و سارا کم‌رنگ شود.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته و پس از کاراکترهای «دارا و سارا»، هیچ کاراکتر جذاب دیگری از سوی رسانه‌ها به کودکان و نوجوانان کشور معرفی نشد، افزود: گرچه در حوزه تولیدات سینمایی، شخصیت‌هایی مثل فیل‌شاه ساخته شدند؛ ولی شخصیت فیل‌شاه تنها در یک فیلم سینمایی شکل گرفت و دیگر خبری از آن نشد، در حالیکه کاراکترهای خارجی مثل باربی، در ده‌ها فیلم سینمایی، کارتن و تیزرهای تبلیغاتی استفاده شدند و همین تبلیغات دامنه‌دار باعث شد تا این کاراکترها در ذهن کودکان بنشیند.

رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت‌افزار در پاسخ به این سؤال که چرا شخصیت‌های شکرستان نتوانستند در بازار لوازم التحریر موفق باشند، گفت: 3-4 سال پیش، شخصیت‌های شکرستان عرضه شدند و در اوایل کار، این شخصیت‌ها آنقدر برای کودکان جذاب بودند که بسیاری از تولیدکنندگان به سمت تولید محصولاتی با استفاده از این نمادها رفتند؛ ولی با توجه به اینکه این برند در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود، تولیدکنندگان حاضر شدند علی‌رغم هزینه‌های زیادی که باید بابت حق کپی‌رایت این کاراکترها به کانون پرورش فکری بدهند، به دلیل ادامه‌دار نبودن تبلیغات این برند توسط کانون و رسانه‌ها، این استقبال مردمی فروکش کرد و تولیدکنندگان بسیاری ورشکست شدند.

به گفته وی، تولید شخصیت‌های جذاب برای کودکان، تقویت این کاراکترها با تولید کارتن‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها و همچنین تبلیغات ادامه‌دار از جمله عواملی است که می‌تواند شخصیت‌های ایرانی را برای کودکان کشور محبوب و تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان لوازم التحریر دانش‌آموزی را به‌سمت تولید و عرضه محصولات با این نمادهای ایرانی ترغیب کند.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:24

‌رئیس اتحادیه نوشت افزار کرج با اشاره به افزایش سه برابری برخی نوشت‌افزارهای مورد نیاز دانش‌آموزان گفت: دفتر صد برگ سال گذشته ۵۳۰۰ تومان بود اما همان دفتر امسال ۱۵ هزار تومان قیمت دارد.

به گزارش چاپ و نشر؛ ‌بهرام آجرلو در گفت‌وگو با ایسنا‌، در خصوص افزایش قیمت نوشت افزار اظهار کرد: برخی از نوشت افزارها دو برابر و برخی حتی تا سه برابر افزایش قیمت داشته‌اند برای مثال دفتر صد برگ سال گذشته ۵۳۰۰ تومان بود اما همان دفتر امسال ۱۵ هزار تومان قیمت دارد، البته این به معنای گران فروشی نیست بلکه قیمت این اقلام با توجه به وارداتی بودن افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه اکثر نوشت افزارهای مصرفی در کشور از خارج وارد می‌شود گفت: این نوشت افزارهای موجود در بازار یا مستقیماً وارداتی هستند و یا مواد اولیه آن وارداتی است و در داخل مونتاژ می‌شوند.

رئیس اتحادیه نوشت افزار کرج از عدم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نوشت‌افزار خبر داد و گفت: تا کنون هیچ ارز دولتی برای واردات نوشت افزار در نظر گرفته نشده و بعید است که در نظر گرفته شود، البته اگر در همین لحظه و اکنون هم، ارزی برای این بخش اختصاص داده شود دیر است زیرا وارد کنندگان سفارش‌های خود را با ارز نیمایی ثبت کرده‌اند.

آجرلو افزود: دفترهای لازم برای سال جدید یا تولید شده‌اند یا وارد پس عملاً اختصاص ارز در حال حاضر فایده ای ندارد، اگر قرار بود برای دریافت ارز منتظر بمانیم، امسال با کمبود نوشت افزار مواجه می‌شدیم اما در حال حاضر هیچ کمبودی در بازار نداریم و نیاز بازار به طور کامل تامین می‌شود.

وی در پایان گفت: البته وضعیت بازار نسبت به گذشته تغییر کرده است، ‌در گذشته والدین تمام نیاز دانش‌آموز به نوشت افزار را در ابتدای سال تحصیلی تامین می‌کردند اما در حال حاضر منتظر می‌مانند تا بعد از شروع سال تحصیلی هر نوشت افزاری که لازم است را تهیه کنند.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:23

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس برای کار بر روی ابداع یک نوع بتن جدید سازگار با محیط زیست با فناوری چاپ سه بعدی، ۱/۵ میلیون دلار کمک مالی دریافت کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بتن ماده‌ای است که به طور گسترده در سراسر دنیا برای ساخت و ساز استفاده می‌شود و بیشترین تولید و مصرف را در دنیا دارد.

با این حال، ساخت و استفاده از آن در حال حاضر منجر به تولید کربن و آلودگی بالای محیط زیست می‌شود و با توجه به افزایش آگاهی و تلاش برای کاهش ردپای کربن در سرتاسر جهان به مهندسان گفته شد تا راهی برای ایجاد بتن سازگار با محیط زیست پیدا کنند.

به تازگی به یک تیم از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) مبلغ ۱.۵ میلیون دلار کمک مالی از بنیاد ملی علوم آمریکا(NSF) برای تولید بتن چاپ سه بعدی سازگار با محیط زیست اعطا شده است.

 

اما سیمان آن در حال حاضر چگونه فرآوری می‌شود؟

سیمان، بخشی که موجب قوام و چسبندگی بتن است، هشت درصد از ردپای کربن در بتن را تشکیل می‌دهد.

آنچه این تیم تحقیقاتی سعی در کشف آن دارد، گزینه‌های مختلف برای فرآوری سیمان و ترکیب کربن دی اکسید در فرآیند تولید است. امید است که محصول نهایی باعث کاهش ۶۰ درصدی اثر کربن نسبت به محصولات فعلی شود.

این تیم توسط "ماتیو باوچی" دانشمند مواد محاسباتی و استادیار مهندسی عمران و محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا هدایت می‌شود.

باوچی گفت: این کمک هزینه به ما امکان می‌دهد تا از پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای طراحی یک محصول پایدارتر استفاده کنیم. هدف ما این است که به ساخت و ساز در کنار حفاظت از محیط زیست کمک کنیم.

گذشته از مزایای زیست محیطی در چاپ سه بعدی بتن، چاپ سه بعدی بتن مزایای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال باعث صرفه جویی در وقت می‌شود. به طوری که آنچه معمولا دو هفته می‌کشد، می‌تواند طی سه تا چهار روز انجام شود.

از این گذشته، خطرات آسیب دیدگی و هدر رفت مواد نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

علاوه بر این‌ها، استفاده از مصالح ساختمانی کمتر، صرفه اقتصادی نیز به همراه دارد که در کنار جنبه سازگاری با محیط زیست می‌توان گفت که اثر شگرفی بر ساخت و ساز خواهد گذاشت.

گذشته از همه این دلایل فوق‌العاده جالب، چاپ سه بعدی بتن به ایجاد برخی از اشکال در ساخت ساختمان‌های مسکونی کمک می‌کند که دست معمار را برای خلق ساختمان‌های جالب و کاربردی باز می‌گذارد.

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 10:11

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز تاسف از اینکه نگاه استان‌ها به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی خوب نیست، گفت: باتوجه به وظایفی که اخیرا در حوزه‌های مختلف به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده است باید تلاش کرد تا ردپای ادارات استانی بیشتر شود و استانداران و مدیران استانی ادارات ما را مرجعیت فرهنگی استان بدانند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در دیدار با مدیران جدید استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اداره کل استان‌های وزارت متبوع به مرور زمان دچار یک تقلیل درجه شده‌اند، اظهار داشت: در کنار این تنزل درجه وضعیت مالی ادارات نیز شرایط را سخت‌تر کرده است، متاسفانه در استان‌ها به ادارات ما به عنوان ادارات درجه دو و سه نگاه می ‌شود و این اتفاق خوبی نیست.

وی ادامه داد: تنها جایی که جایگاه ادارات استانی ما به خوبی دیده می‌شود شورای فرهنگ عمومی است که دبیرخانه آن در استان‌ها با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی است و می‌توان با استاندار و نماینده ولی‌فقیه ارتباط برقرار کرد، در این وضعیت باید سهم خود را در استان بالا ببریم و مرجعیت فرهنگی استان با ما باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل شورای اطلاع‌رسانی استانی تاکید کرد: این شورا قرار است با دبیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها تشکیل شود، درست است هر وظیفه‌ای امکانات خود را می‌خواهد اما این موضوع خطوط ارتباطی ما با استان را بالا می‌برد.

صالحی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: براساس این تفاهم‌نامه ریاست کارگروه فضای مجازی در استان‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بنابراین وظیفه‌ دیگری در استان برعهده ما خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در موضوع مهندسی فرهنگی نیز برای اینکه ساختار جدیدی شکل نگیرد قرار است شورای فرهنگ عمومی استان مسئولیت آن را برعهده داشته باشد که دبیرخانه آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: شورای گفتمان اقتصاد مقاومتی که جدیدا تشکیل شده است نیز مسئولیت آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که حوزه‌های مرتبط با فرهنگ و اقتصاد در آن مطرح است، باتوجه به مسئولیت‌های جدیدی که برعهده وزارت متبوع گذاشته شده است باید حضور خود را در استان‌ها بیشتر کنیم تا استاندار و مدیران استانی این موضوع را احساس کنند.

صالحی ادامه داد: ادارات کل استانی هم در سطح ملی و هم منزلت اجتماعی باید جای پای محکمی پیدا کنند و اگر امکانات ما کم است امری زودگذر است و می توان پویا شد، به همین منظور در مورد شورای اطلاع‌رسانی استانی و فضای مجازی که نیازمند تغییر یا تقویت نیرو است باید سریعا اقدامات لازم انجام شود تا دبیرخانه آنها کار خود را باقوت شروع کنند.

وی تصریح کرد: مرجعیت علمی قوه فرهنگ استان باید ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد تا مدیران، استانداران و نخبگان استانی در مورد داده‌ها و اطلاعات و آمار فرهنگی استان مرجعیت را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بدانند. البته این موضوع نیازمند یک زمینه تحقیقاتی و داده‌های آماری است.

عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در گردآوری اطلاعات و برش‌های اطلاعاتی موظف است که در سطح استانی آمارهای خام و تحلیل‌های ثانویه را داشته باشد، پاره‌ای از پروژه‌های استان را با نظرسنجی‌های خود درگیر کنیم، کارهایی که در سطح ملی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود باید به عنوان یک ‌برش استانی استفاده شود.

صالحی خاطرنشان کرد: ارتقای منزلت ساختاری و کارکردی باید به خوبی در استان‌ها شکل بگیرد، ارتقای منزلت کارکردی از سوی مسئولین استان باید حس شود، درواقع آنها باید در کارکردها حس کنند که حضور آنها هم نیاز است و مدیران ما تحلیل‌های تازه دارند و از این رو به کمک اداره استان بیایند.

وی در پایان درخواست کرد: مدیران استانی باید یک کتابخانه تخصصی آمار فرهنگ و هنر استان را در دفاتر خود داشته باشند تا موضوعات اجتماعی و فرهنگی استان روزآمدتر شود.

صفحه1 از853