مدير01

مدير01

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:22

 

دانستن چگونگی نوشتن طرح بازاریابی کلید موفقیت کسب وکارهای کوچک است. به همین دلیل اگر بخواهید بازاریابی شما موفقیت آمیز باشد، باید یک برنامه تهاجمی داشته باشید که به عنوان برنامه بازاریابی شناخته می شود.

ممکن است هنگام شروع کسب وکار خود، طرح بازاریابی را به عنوان بخشی از برنامه کسب وکارتان از پیش نوشته باشید؛ شاید هم در حال آماده شدن برای شروع کسب وکار و نوشتن برنامه بازاریابی خود هستید و حتی ممکن است هرگز طرح بازاریابی نداشته و تنها به صورت غریزی بازاریابی انجام داده اید. در چنین شرایطی زمان تغییر فرا رسیده است.

در اینجا به شش سوال اشاره شده است که باید برای نوشتن طرح بازاریابی به آنها پاسخ دهید.

 

1. بازار هدف شما کدام است؟

درک بازار هدف، کلید برنامه ریزی برای چگونگی خدمات رسانی به مشتریان است. اگر از پیش تحقیق در مورد بازار را به عنوان بخشی از طرح کسب وکار خود انجام داده اید، در آن اطلاعات کاوش و در صورت لزوم آنها را به روزرسانی کنید. برخی از سؤالاتی که باید پاسخ دهید عبارتند از:

جمعیت شناسی مانند سن، درآمد خانوار، وضعیت تأهل، اشتغال و محل سکونت

رسانه هایی که مشتریان هدف شما از آنها استفاده می کنند (آیا روزنامه های چاپی یا مجلات را می خوانند یا از وبلاگ ها و وب سایت های خاصی دیدن و یا از کانال های خاصی در رسانه های اجتماعی استفاده می کنند؟)

انگیزه های احساسی؛ به طور کلی چه مواردی مشتریان هدف را تحریک به خرید می کنند؟ این موضوع می تواند تمایل به کسب موقعیت اجتماعی، ایمنی، هیجان، صرفه جویی در هزینه و بسیاری از انگیزه های دیگر را شامل شود.

 

2. چگونه کسب و کار شما مناسب بازار می شود؟

این موضوع همچنین در ارزیابی موقعیت کسب وکار از منظر رقابتی اهمیت دارد. با تشریح محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید شروع کنید و سپس به این سؤالات پاسخ دهید:

کدام ویژگی کسب وکار شما را از رقبا متفاوت می سازد؟ پیشنهاد شگفت انگیز شما برای فروش چیست؟

بازار تا چه حد رقابتی است؟ آیا شما یکی از چند شرکت معدود در منطقه هستید که این کالا یا خدمات را به فروش می رسانید یا تعداد شرکت های بیشتری وجود دارند؟ در مورد رقابت آنلاین وضعیت چگونه است؟

از نظر بازاریابی، کسب وکار شما چه مزایا و معایبی دارد؟ (به طور مثال شاید تازه شروع به کار کرده اید و به خوبی شناخته شده نیستید، بنابراین نیاز دارید در مقایسه با رقبایی که سال ها در این حوزه فعالیت دارند، آگاهی بیشتری نسبت به نام تجاری خود ایجاد کنید (عیب) یا شاید بزرگترین رقیب شما از بی اعتباری نام تجاری رنج می برد و این موضوع می تواند شما را به عنوان کسب وکار نوظهور و قدرتمند برجسته سازد (مزیت).

رقبای شما چگونه برای خود بازاریابی می کنند؟ بر کدام مجراها و روش های بازاریابی تکیه دارند؟ فعالیت های بازاریابی آنها تا چه حد موفقیت آمیز است؟

 

3. از طریق بازاریابی می خواهید به چه نتیجه ای دست یابید؟

شناسایی مشتریان هدف ایده آل، مزایا و معایب رقابتی شما و آنچه رقبای تان انجام می دهند، می توانند در تعیین اهداف خاص برای بازاریابی به شما کمک کنند. به عنوان نمونه، در مثال قبل کسب وکاری که در حال اوج گرفتن است، آگاهی از نام تجاری را به عنوان هدف اولیه در بازاریابی تعیین خواهد کرد.

اهداف خود را تا جای ممکن مشخص و آن را قابل اندازه گیری کنید. برخی اهداف می توانند افزایش مراجعه به وب سایت، دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتر برای تماس با کسب وکار، پرکردن فرم اشتراک در وب سایت، یا افزایش تعداد مشتریان بالقوه ای را شامل شوند که پس از دیدن پست های تان در رسانه های اجتماعی از وب سایت شما دیدن می کنند. اطمینان حاصل کنید که اهداف شما در نهایت باعث افزایش فرو ش تان می شوند.

 

4. تا چه میزان می توانید برای بازاریابی خود هزینه کنید؟

این مرحله همان جایی است که واقعیت نمود پیدا می کند. شما باید در تلاش های بازاریابی خود میان هزینه بسیار زیاد و هزینه بسیار کم به یک میانگین دست یابید. به بازاریابی به عنوان سرمایه گذاری در کسب وکار خود فکر کنید. اگر کمپین تبلیغاتی برای کسب وکار جدید شما 1000 دلار هزینه و 5000دلار بازگشت سرمایه در بر داشته باشد، این سرمایه گذاری محسوب می شود نه هزینه.

البته به عنوان صاحب یک کسب وکار کوچک، احتمالاً بودجه شما محدود است. اگر در تلاش هستید هزینه های بازاریابی را تحت کنترل داشته باشید، از راه های کم یا بدون هزینه، از جمله بهینه سازی موتور جست وجوی ارگانیک، تبلیغات آنلاین، روابط عمومی، رسانه های اجتماعی و بررسی های آنلاین برای انتشار خبرها در مورد کسب وکار خود استفاده کنید.

 

5. از کدام کانال بازاریابی استفاده خواهید کرد؟

براساس اهداف و بودجه بازاریابی، باید بتوانید بهترین روش را برای دسترسی به مشتریان هدف تعیین کنید. به طور مثال اگر مشتریان شما افراد بزرگسال و صاحب خانه هستند، کارت پستال مستقیم یا بروشورهای تبلیغاتی با قابلیت آویزان شدن بر روی دستگیره درب منازل راه خوبی برای دسترسی به آنها محسوب می شود. از سوی دیگر اگر مشتریان هدف شما مستأجرینی از نسل هزاره (عصر فناوری دیجیتال) هستند، کانال هایی از جمله رسانه های اجتماعی، وب سایت های بررسی آنلاین و موتورهای جست وجوی خریداری شده یا ارگانیک بیشترین کارایی را خواهند داشت.

هنگامی که تعیین کردید از کدام مجرای بازاریابی استفاده خواهید کرد، روش های بازاریابی و زمان استفاده از آنها را نیز مشخص سازید. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از جست وجوی تبلیغاتی خریداری شده را دارید، تعیین کنید چه تعداد تبلیغات در هر ماه بارگذاری خواهید کرد و برای تبلیغات چه میزان بودجه تخصیص خواهید داد. همچنین اگر قصد ارسال بروشورهای تبلیغاتی مستقیم را دارید، زمان و بودجه آن را تعیین کنید. هنگامی که طرح بازاریابی می نویسید، توجه به این جزییات، به تضمین از قلم نیفتادن موارد موردنیاز کمک می کند.

 

6. آیا طرح شما کارآمد است؟

بازاریابی چیزی نیست که تنها آن را آغاز و فراموش کنید. شما باید کنترل چگونگی عملکرد هر کانال بازاریابی، روش و کمپینی که برای جذب مشتریان بالقوه استفاده می کنید را در دست داشته باشید. مطمئن شوید موقعیت مشتریان خود را مد نظر قرار داده اید، زیرا این موضوع به شما روش های بازاریابی مؤثر را نشان می دهد و کمک خواهد کرد از تجربیات بیاموزید و بیشترین بودجه بازاریابی را در روش های کارآمد سرمایه گذاری کنید.

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:03

 

در ترکیه ۲۷ هزار کتابخانه عمومی وجود دارد و هر سال بیش از شصت هزار عنوان کتاب در این کشور چاپ می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم در حال حاضر به یکی از کشورهای مهم در حوزه کتابخوانی تبدیل شده و مردم این کشور غالباً عادت به مطالعه کتاب دارند.

حمید ترشیچی مدیرکل کتابخانه‌ها و انتشارات وزارت فرهنگ ترکیه در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب باتمان اعلام کرد: سال گذشته در ترکیه 700 میلیون جلد کتاب چاپ شده است. ما اطمینان داریم این کتاب‌ها اگر خریدار و خواننده نداشته باشند، هرگز چاپ نمی‌شوند.

واقعیت این است که بخش وسیعی از مردم جامعه ما عادت به مطالعه کتاب دارند و روز به روز سرانه مطالعه بالاتر می‌رود. ما در حال حاضر در جهان در رده یازدهم هستیم و تلاش می‌کنیم به مقام بهتری دست پیدا کنیم.

این مقام فرهنگی ترکیه در ادامه افزود: در ترکیه 27 هزار کتابخانه عمومی وجود دارد و بر اساس آمارهای ما تنها در سال گذشته در استان قونیه 2 میلیون نفر از کتابخانه‌های عمومی استفاده کرده‌اند.

 

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 08:25

 

فرمانده انتظامی شهرستان نايين از کشف 20رول کاغذ خارجی قاچاق ازسوی ماموران ايستگاه بازرسی شهيد شرافت خبرداد.

 به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، سرهنگ "صادق کاظمزاد"فرمانده انتظامی شهرستان نايين اظهار کرد: ماموران مستقر درايستگاه بازرسي شهيد شرافت نايين حين کنترل خودروهاي عبوري به يک دستگاه خودرو کامیون که از استان های جنوبی کشور عازم تهران بود مشکوک و آن را متوقف کردند.

وي با بیان اینکه در بررسی مدارک بار و استعلام از سامانه جامع امورگمرکي قاچاق بودن محموله خودرو محرز شد اظهار کرد: در این عملیات  تعداد 24 رول کاغذ خارجی قاچاق کشف شد.

اين مقام انتظامي ارزش محموله مکشوفه توسط کارشناسان مربوطه را 400 میلیون ریال عنوان کرد و ادامه داد: در اين خصوص يك نفر راننده خودرو دستگير و جهت اقدامات قانوني تحويل مراجع قضائی شد.

فرمانده انتظامي شهرستان نايين در پايان خاطر نشان کرد: قاچاق کالا به توليدات داخلي كشور ضربه مستقيم مي زند و از تمام مردم تقاضا مي شود هر گونه اخبار در خصوص كالاي قاچاق را از طريق شماره تلفن 110 به پليس اطلاع دهند.

در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

کاغذهای احتکار شده هنوز در بازار پخش نشده

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 08:09

 

جلیل غفاری رئیس اتحادیه صحافان گفت: دولت هیچ کاری برای تحویل دادن کاغذ‌های احتکار شده به صحافان انجام نداده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران، انتقاد رئیس اتحادیه صحافان از دولت برای تحویل ندادن کاغذهای احتکار شده جلیل غفاری رئیس اتحادیه صحافان در خصوص احداث شهرک صنعتی برای اعضای اتحادیه صحافان گفت: با این اوضاع و احوالی که در بازار وجود دارد سازنده شهرک صنعتی با ما با تامل بحث می‌کند و به دلیل گرانی و وضعیت اقتصادی فعلا از ساخت شهرک صنعتی برای اعضای اتحادیه صحافان دست نگه داشته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه قیمت کاغذ همچنان بالا است، گفت:هیچ عکس العملی فعلا از سوی دولت در این باره ندیده ایم و حتی کاغذ‌های احتکار شده‌ای را که گرفته اند، هنوز به دست ما در اتحادیه نرسیده است تا در اختیار اعضای اتحادیه قرار دهیم.

غفاری گفت:متاسفم جنس احتکار شده‌ای را که گرفته اند به مصرف کننده نمی‌دهند و هیچ برنامه‌ای برای آقایانی که به دلیل احتکار، کاغذ گرفته بودند هم ندارند.

رئیس اتحادیه صحافان با اشاره به اینکه باید وقتی جنس احتکار شده را می‌گیرند به دست مصرف کننده برسانند، اظهار داشت: حتی یک کیلو از کاغذ احتکار شده را به کتابسازان ندادند و با توجه به فصل انتشار قطعا قیمت کاغذ بیش از این افزایش پیدا می‌کند و نمی‌دانم جنس احتکار شده ای که از آقایان گرفته اند در حال حاضر کجاست و چرا به دست مردم نمی‌دهند تا قیمت کاغذ کاهش پیدا کند.

غفاری با اشاره به قیمت کنونی کاغذ بیان کرد:در حال حاضر هر بند کاغذ تحریر به بالای ۱۸۰ هزار تومان رسیده است و قیمت انواع دیگر کاغذ از جمله کاغذ گلاسه از این هم بالاتر است.

رئیس اتحادیه صحافان ادامه داد: تاجران جنس‌های احتکار شده را نمی‌فروشند از این رو کاغذ به دست صحافان نمی‌رسد و با این رویه‌ای که دولت در بحث کاغذ پیش گرفته قیمت آن بیشتر از این افزایش می‌یابد.

غفاری گفت: مگر نه این است که باید در کارگروه کاغذ مصرف کننده آن حضور داشته باشد متاسفانه کسانی در این کارگروه هستند، نمی‌دانم در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند از طرف دیگر می‌گویند کاغذ‌های احتکار شده را در اختیار اتحادیه‌ها قرار می‌دهیم تا به دست اعضایشان برساند، اما تاکنون کاغذی به ما ندادند تا در اختیار اعضای اتحادیه صحافان قرار دهیم.

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 07:48

 

روزنامه‌ها چگونه گلیم خود را از التهابات بازار کاغذ بیرون می‌کشند؟ کواکبیان، وکیلی و حضرتی مدیر مسئول روزنامه‌های سراسری کشور در میان نمایندگان مجلس دهم هستند، به این سوال پاسخ می‌دهند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت اگرچه بازار کاغذ قبل از التهابات بازار ارز، ملتهب و متزلزل شده بود ولی کج دار و مریز و با اتخاذ تدابیری مثلا در برهه‌ای تخصیص ارز 3800 تومانی راه خود را طی می‌کرد تا اینکه رشد افسارگسیخته قیمت ارز در چند ماه گذشته، شالوده بازار آن را بیش از پیش لرزاند.

تدبیر دولت برای قرار دادن کاغذ در زمره کالاهای اساسی و اختصاص ارز 4200 تومانی به آن اگرچه تا حدودی این بازار را از التهاب اولیه انداخت ولی همچنان درباره شفاف نبودن میزان ارز اختصاصی، هویت دریافت‌کننده‌ها و نحوه پخش و توزیع آن در بازار ابهاماتی وجود داشت.

 

آمار و ارقام متفاوت در زمینه نرخ کاغذ

کاغذی که به گفته مصطفی کواکبیان (در 7 مرداد 97) در سال گذشته با قیمت 2220 تومان به ازای هر کیلو تهیه می‌شد، کیلویی 6 هزار تومان هم پیدا نمی‌شد. (تذکر شفاهی) در حالیکه دو هفته پس از این انتقاد، محمد شریعتمداری وزیر صنعت ، معدن و تجارت در مجلس گفته بود: «کمیسیون تنظیم بازار با موضوع کاغذ تشکیل جلسه داد و نرخ 4 هزار و 100 تومان قیمت سقف کاغذ در بازار تعیین و به تصویب رسید و هرگونه تخلف در این زمینه و گرانفروشی در این حوزه تخلف محسوب می‌شود.»

کمیسیون فرهنگی مجلس هم ورود کرد و موضوع را در دستور کار قرار داد و در جلسه با وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی، وضعیت کاغذ را بررسی کرد. رییس این کمیسیون هم در مرداد ماه 97 اعلام کرد: هیچ روزنامه‌ای در ایران بدون کاغذ نخواهد ماند.

کمیسیون همچنین دو نفر از اعضای خود را مأمور بررسی این موضوع با عضویت در کارگروه حل بحران کاغذ کرد ولی نتایج حاصله از ادامه ابهامات حکایت داشت.

سید احسان قاضی‌زاده یکی از اعضای این کمیته به تازگی گزارش داده که «یکی دو موسسه مطبوعاتی در میان سایرین، واردکننده و توزیع‌کننده شدند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نقش را به آنها سپرده و بقیه مصرف‌کننده هستند که موجب اعتراضاتی شده و معتقدند نیازی به این کار نیست زیرا  خودشان می‌توانند کاغذ مورد نیاز را وارد کنند.»

وی اضافه کرده «کاغذ مطبوعات در نرخ جهانی به ازای هر تن 850 دلار است ولی به دلایلی که مبهم است، با نرخ‌های 930 تا 950 و حتی 1070 دلار وارد کشور می‌شود.»

 

از افت محسوس تیراژ روزنامه‌ها تا توقف چاپ

همچنین محمدعلی وکیلی دیگر عضو این کمیته، با اشاره به سرنوشت مبهم ۲۶ میلیون یورو یارانه کاغذ به دو شرکت مجهول‌الهویه، اعلام کرده است که «این مقدار ارز از سهم مطبوعات رفته اما هیچ اثری از آن نیست.»

اما در این میان روزنامه‌ها چگونه منتشر می‌شوند و چه حال و روزی دارند؟

قاضی‌زاده عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره وضعیت روزنامه‌ها در شرایط کنونی می‌گوید: برخی از روزنامه‌ها به دلیل مشکلات حوزه کاغذ در حد اعلام وصول چاپ می‌شوند؛ تیراژ آنها افت محسوس داشته و یکی دو تا هم در این مدت منتشر نشده است.

سه مدیر مسئول روزنامه‌های سراسری که در مجلس دهم حضور دارند در گفت‌وگو با خانه ملت درباره وضعیت روزنامه‌شان از حیث تهیه کاغذ توضیح دادند.

 

مصطفی کواکبیان در نطق میان دستور

کواکبیان در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به تذکر خود در صحن علنی مجلس می‌گوید: قیمت کاغذ ربط مستقیم به قیمت دلار دارد و ما با مشکلات عدیده آن را تهیه می‌کنیم.

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری، افزود: کاغذ را جزو کالاهای اساسی قرار دادند و کمیته‌ای هم به منظور بررسی بازار آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده تا ثبت سفارش‌ها را پیگیری کند.

هر کیلو کاغذ دیگر 16 هزار تومان نیست ولی 4200 تومانی هم که قبل از این تهیه می‌شد، نیست نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا التهابات بازار کاغذ خوابیده است، گفت: هر کیلو کاغذ 16 هزار تومان نیست ولی 4200 تومانی هم که قبل از این تهیه می‌شد، نیست؛ حدود 6 هزار تومان است.

کواکبیان می‌گوید روزنامه 12 صفحه‌ای مردم سالاری در تیراژ کنونی که با قیمت یک هزار تومان فروخته می‌شود، حدود 2700 تا 2800 تومان درمی‌آید.

الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد در گفت‌وگو با خانه ملت از اوضاع بازار کاغذ ناراضی است و می‌گوید: التهاب بازار کاغذ کم نشده و برای روزنامه هم مشکل پیدا کردن کاغذ مناسب را دارند و هم مشکل قیمت گران آن را.

نکته‌ای که وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار و عضو کمیته حل بحران کاغذ در مجلس هم به آن اشاره می‌کند و در گفت‌وگو با خانه ملت توضیح می‌دهد: بازار رقابتی وجود ندارد و  طبعا قدرت چانه‌زنی مشتری نیز پایین می‌آید.

وی همچنین به کم بودن کاغذ با عرض 140 سانتی نسبت به کاغذ با عرض 70 در بازار و استفاده از کاغذ وارداتی برای روزنامه اشاره دارد.

به گفته این نماینده تهران در مجلس، قیمت‌ها در بازار بسیار متفاوت است و از 200 تا 400 هزار تومان برای هر تـُـن کاغذ در نوسان است.

 

محمدعلی وکیلی در نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

وکیلی با اشاره به اینکه برای تأمین کاغذ مورد نیاز روزنامه خود با مشکل روبرو است، توضیح می‌دهد: حدود 5/5 میلیون تومان هزینه کاغذ می‌شود؛ در حال حاضر کاغذ مصرفی روزنامه‌ها به مراتب بیشتر از قیمت نسخه‌ای آن است و روزنامه‌ای که با قیمت یک هزار تومان به دست مردم می‌رسد، برای ما بیشتر درمی‌آید.

با این حال، به دنبال ارائه آخرین گزارش اعضای کمیته حل بحران کاغذ در کمیسیون فرهنگی مجلس، آنها معتقدند ابهامات همچنان موجود است و باید مجددا از وزرای صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور در کمیسیون دعوت کنند تا بتوانند اشکالات را شناسایی کنند

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 12:59

 

 

گاهی برای رسیدن به باورها باید کوه را شکافت، از دریاها گذشت و تمام هستی را زیر و رو کرد. قافیه‌ها رنگ باختند زمانیکه معنای عشق در بی رنگی‌های علم و عمل گم شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایمنا، ناآگاهی و بی اطلاعی مردم ناشی از عدم عشق و علاقه به مطالعه است. فاصله میان علم و عمل سبب شده مردم به سمت دیگری کشیده شوند .

در خصوص مشکلات نشر خبرنگار ایمنا با محمد جزینی مدیر انتشارات " کنکاش" گفت و گو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

 

مشکلات به وجود آمده در نشر نشات گرفته از چیست؟

مشکلات اقتصادی همیشه وجود داشته و گران شدن مواد اولیه صنوف تازگی ندارد. مشکل اصلی در نشر توزیع و فروش کتاب است. مشکل اساسی تر اینکه مردم از فرهنگ و کتاب فاصله گرفته اند و دیگر کتاب را جز ضروریات زندگی خود نمی دانند مگر کتاب های آموزشی که برای تحصیل ضرورت دارد.

کشورهای دیگر زودتر از ما با فضای مجازی آشنا شدند اما هنوز کتاب جایگاه خود را حفظ کرده و با تیراژهای بالای ۵۰ هزار کتاب را به چاپ می رسانند اما در ایران حتی در فضای مجازی  مردم مطلب طولانی را مطالعه نمی کنند.

 بیش از ۶۰ درصد کتاب‌ها با تیراژ کمتر از ۵۰۰ جلد به چاپ می‌رسد و میانگین چاپ کتاب در ایران ۲۰۰۰ جلد است و گاهی از هر کتابی  تنها ۱۰ جلد منتشر شده اما در شناسنامه کتاب ۱۰۰۰ جلد ثبت می شود که این آمار نشر کتاب را بی دلیل بالا می برد.

 

به نظر شما عدم علاقه مردم  نسبت به کتاب چیست؟

به نظرم مردم دیگر روحیه، اعصاب و بهداشت روانی ندارند. این سه عامل باعث عدم تمرکز شده و مردم علاقمندند فایل‌های صوتی کتاب‌ها را بشنوند و صبر برای مطالعه ندارند. کتاب های پرمحتوا و کم محتوا در کشور بسیار یافت می‌شود اما مردم از کتاب فاصله گرفته اند. در گذشته تنها بیماری کودکان دل درد  و جوانان سرد درد بود اما در حال حاضر کودک ۵ ساله می گوید: اعصاب ندارم و واقعاً رفتار کودک نشان دهنده این مسئله هست چون بهداشت روانی به هم خورده است که این مسئله مربوط به وزارت بهداشت است بیمار باید مداوا شود تا به آن خوراک علم داد.

 به خاطر می آورم در اوایل انقلاب بیشترین صحبت در میان مردم مطالعه کتاب بود و عدم مطالعه را بی کلاسی می‌دانستند و مردم برای اینکه از بقیه عقب نمانند. بسیار کتاب مطالعه می کردند تا آگاهی و علم خود را در مورد مسائل بالا ببرند.

 

بی علاقگی مردم نسبت به کتاب از چه زمانی شروع شد؟

از فرهنگ سازی دور شدیم. بی علاقگی مردم مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه بیش از دو دهه است. از زمانیکه نویسنده و ناشر به حرف خود عمل نکردند. بین حرف و عمل فاصله افتاد و کم کم مردم از کتاب دور و دورتر شدند.

آنچه درمیان اجتماع دانشجویان اتفاق افتاده اینکه دانشجویان هم به دنبال سوالات ترم های قبل استاد هستند که تمام کتاب را مطالعه نکنند.در گذشته مساجد مملو از جمعیت بود و همه همدیگر را می شناختند اما امروز این مورد کمتر دیده می شود. مسئله مهم و قابل تامل این است که به آنچه نوشته شد، عمل نشد.

 

 عده ای فقر را دلیل عدم مطالعه می دانند. نظر شما چیست؟

جامعه دیگر به کتاب احساس نیاز نمی کند. چرا فقیرترین مردم پول قبض برق را پرداخت می کنند؟ چون به مشکلات نبود برق در زندگی شخصی خود واقف است.کسانی که تنها فقر مردم را عامل عدم مطالعه می دانند را رد می کنم. در کشور ما غنی و فقیر مطالعه نمی کنند. ۲۰ درصد جامعه ثروتمند هستند اما همان افراد پول‌های زیادی برای خوشگذرانی خرج می‌کنند اما برای مطالعه به ندرت یا هرگز.

 مثالی بزنم. شهرستانی حدود ۴۱ هزار نفر جمعیت دارند و اکثر مردم کشاورز و بی بضاعت هستند اما شش مغازه طلا فروشی آنجا همیشه شلوغ است. خانواده‌ها در حال خرید و فروش طلا هستند. درهای این مغازه ها ضد سرقت است و تمام امکانات ضروری برای حفاظت را دارد. مردم از کلانتری درخواست کردند تا دو مامور برای حفاظت مقرر کند و هزینه را ماهیانه اهالی پرداخت می‌کنند.اما دو کتاب فروشی در این شهرستان ورشکست شد.

 

نظر شما در خصوص بن های تخفیف کتاب چیست؟

هر کجا که بحث سهمیه بندی باشد فسادهایی را به همراه خواهد داشت. مقدار بسیار ناچیزی از بن‌ها تبدیل به کتاب می‌شود. دولت توانایی ندارد که برای هر غرفه در نمایشگاه مامور مشخص کند که آیا این بن ها به کتاب تبدیل  شده یا به فروش می رسد؟

 

مگر کسانی که ارز دولتی برای وارد کردن گوشی از دولت گرفتند گوشی وارد کردند؟ اینکه دستگاه‌ قضایی را نیز درگیر کردند و مشکلات بسیاری را برای جامعه به وجود آوردند و مثال های این چنینی زیاد است. برخی از مردم از هوش خود برای تقلب و فریب عوام استفاده می کنند.

بن و تخفیف‌ها دیگر موثر نیست مگر اینکه مردم به کتاب احساس نیاز کنند آن زمان خواهید دید که فقیرترین مردم برای خرید کتاب پس انداز می کنند. استاد دانشگاهی بود می گفت: کتاب‌های هدیه را اصلاً مطالعه نمی کنم. این نشان می‌دهد که حتی مردم از کتاب رایگان استقبال نمی کنند.حتی خودم زماینکه با شوق تعدادی کتاب را آماده و در جمع بازنشسته‌های دانشگاه صنعتی توزیع کردم نه تنها تشکر نکردند بلکه گله مند بودند چرا به جای کتاب خوراکی نبرده‌ام.

مثال دیگر دکتردهلیمی ده سال گذشته کتابی مربوط به بیماری‌های لثه منتشر کرد و لیست تمام دانشجویان داندانپزشکی کشور را گرفت و با هزینه خود برای همه فرستاد اما یک نفر هم از او تشکر نکرد. پس برمی گردیم سر مسئله که مردم دیگر عاشق کتاب نیستند.

 

برخی ناشران رقابت با ناشران دولتی را ناعادلانه می دانند. نظر شما در این خصوص چیست؟

به نظر من دولت حمایت خاصی از انتشارات دولتی در فروش کتاب‌ها انجام نمی‌دهد. سود و زیان انتشاراتی دولتی کسی را درگیر نمی کند از جهتی که قیمت کتاب تولید شده در بخش خصوصی و دولتی به یک اندازه است اما تفاوت عمده اینکه پول نفت و مالیات خرج چاپ کتاب‌های دولتی می شود و اگر به فروش نرسد افراد چاپخانه دغدغه خاص ندارند اما کتاب منتشر شده در بخش خصوصی ناشر را درگیر می کند. مسئله اساسی این است که کتاب منتشر شده در بخش خصوصی و دولتی هیچ کدام به فروش نمی رسد.

 

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 12:29

 

ابزار و ادوات پخش موسیقی از جمله حساس ترین محصولاتی هستند که بسیاری از آنها توسط افراد باتجربه و متخصص تولید می شوند. اما تولید آنها نیز با استفاده از چاپگرهای سه بعدی ممکن شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران ،فرانک پیسیک از جمله سازندگان و تولیدکنندگان سازهای مختلف با استفاده از چاپگرهای سه بعدی و دانش خود در حوزه الکترونیک گیتاری برقی به نام ElektroCaster تولید کرده که محصولی مابین گیتارهای عادی و سنتی و گیتارهای تمام برقی محسوب می شود.

این گیتار به شکلی بسیار منعطف تولید شده و کاربر بر حسب علاقه و سلیقه اش می تواند تعداد تارهای موجود در این گیتار و حتی فاصله آنها از یکدیگر را نیز تغییر دهد و تعدادی چراغ ال ای دی نیز در زیر سیم های این گیتار برای کمک به آموزش و راهنمایی گیتاریست های تازه کار گنجانده شده است.

در داخل بدنه این گیتار دو رایانه کوچک هم وجود دارد که Teensy ۳.۶  برای تنظیم صدا و Arduino Duo برای تنظیم بقیه قابلیت های آن به کار می روند.

رایانه های یادشده مجهز به پورت یو اس بی برای ارتباط با دنیای خارج هستند. برخی امکانات و تنظیمات این گیتار خاص هم با لمس بدنه آن قابل دسترس است. هنوز مشخص نیست آیا برنامه ای برای تولید انبوه این گیتار منحصر به فرد وجود دارد یا خیر

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 12:04

 

همانگونه که دکتر مشایخی در مقاله «تاسیس موزه چاپ، نشر و مطبوعات استان بوشهر» به نقش و جایگاه مطبوعات در کنار حوزه چاپ و نشر اشاره کرده و رابطه مستقیم و انکاناپذیر آنها را مورد تایید و تاکید قرار داده، از زمان شکل گیری اندیشه احداث موزه چاپ و نشر اعضای خانه مطبوعات در ملاقات هایی که با استاندار سابق داشتند، خواستار جایگاه مناسبی بودند که علاوه بر معرفی نقش بندر بوشهر در عرصه چاپ و نشر پیشگامی و پیشتازی این بندر تاریخی در عرصه انتشار نشریات گذشته و حال را نیز به دوستداران تاریخ و فرهنگ بوشهر معرفی نماید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از این خواسته اعضای خانه مطبوعات با استقبال استاندار وقت روبرو گردید و قدر مسلم یکی از دلایل تخصیص اعتبار برای بازسازی و مرمت عمارت علوی نیز همین رویکرد بوده است.

بنابراین انتظار می رود که سازمان میراث فرهنگی  بوشهر و دیگر مسئولین اداره موزه مذکور، برای استقرار خانه مطبوعات بوشهر و راه اندازی نمایشگاهی برای معرفی پیشینه درخشان مطبوعات بوشهر در عمارت علوی اقدام لازم انجام دهند.

ضمنا تاکید می نماید که در دو مرحله نشست خبری در 17 مرداد (روز خبرنگار) و هفته دولت، جناب گراوند استاندار بوشهر نیز در جریان این امر قرار گرفتند و به جناب ستوده، معاون عمرانی دستور دادند که تا نتیجه نهایی پی گیر تحقق این امر باشند.

امید می رود اداره کل میراث فرهنگی استان در این خصوص به وظایفش توجه کرده و بخی از عمارت که اخیرا مرمت و به بهره برداری رسیده را در اختیار خانه مطبوعات قرار دهد.

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 11:24

 

دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه جدیدی را به منظور در دسترس ناشران قرار داده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل  از (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر توسعه‌ کتاب و کتابخوانی با توجه به مشکلات سامانه صدور مجوز نشر کتاب، سامانه جدیدی را برای بهبود فرآیند جایگزین و در اختیار ناشران قرار داده است.

از این رو تمامی ناشران از تاریخ  ١٨ مهرماه سال جاری اطلاعات مربوط به پروانه‌ نشر خود را در سامانه جدید وارد‌کنند و پس از راستی‌آزمایی، امکان دسترسی آن‌ها به ثبت کتاب فراهم خواهد شد. در سامانه‌ جدید، سرویس OTP  (کلمه عبور یک بار مصرف) جایگزین سخت‌افزار Token شده است.

ورود اطلاعات باید توسط مدیرمسئول انجام شود و مسئولیت هرگونه بهره‌‌برداری از اطلاعات ثبت شده به عهده مدیرمسئول است.

ناشران برای رجوع به سامانه جدید می‌توانند اینجا را کلیک کنند.

شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 11:01

 

اتحادیه ناشران آمریکا در ماه آگوست گزارش فصلی خود را منتشر کرده است که نشان می‌دهد درآمد ناشران نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از (ایبنا)، اتحادیه ناشران آمریکا (AAP) در گزارش فصلی خود از افزایش درآمد کتابفروشان و ناشران این کشور خبر داد و اعلام کرد در ماه‌های پایان سال میلادی شاهد بالا رفتن نرخ فروش در اکثر حوزه‌ها هستیم. این اتحادیه گفت: در ماه آگوست سال 2018 نسبت به ماه آگوست سال 2017 افزایش داشتیم و به نظر می‌رسد این افزایش در ماه‌های آینده نیز با وجود ایام تعطیلات عید کریسمس بیشتر شود.

در گزارش اتحادیه ناشران افزایش فروش در اکثر حوزه‌ها از جمله کتاب‌های صوتی، الکترونیک و چاپی اعلام شده است که این افزایش شامل هر دو کتاب‌های کودک و بزرگسالان است. به گفته این اتحادیه 153میلیون دلار افزایش در ماه آگوست نسبت به دوره مشابه در سال گذشته وجود داشته است.

آمارهای مربوط به اتحادیه ناشران آمریکا از حدود 1080 ناشر و کتابفروش سراسر آمریکا جمع‌آوری شده است. در این آمارها فروش کتاب‌های چاپی رشد بهتری نسبت به سال گذشته داشته است. دانلود کتاب‌های صوتی و الکترونیک نیز نسبت به دوره مشابه سال 2017 حدود 45درصد افزایش داشته است.

در اطلاعاتی که اتحادیه ناشران آمریکا منتشر کرده نکته جالب توجه رشد فروش کتاب‌های آموزشی است که در سال‌های گذشته با افت قابل ملاحظه‌ای روبرو بود. در این آمارها فروش این نوع کتاب در ماه آگوست سال 2018 نسبت به سال گذشته حدود 5 میلیون دلار بیشتر بود.

صفحه1 از615