مدير01

مدير01

پای صحبت‌های احمدرضا اعتمادمظاهری، مدیرعامل شرکت تعاونی و عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران تهران:

تجربه‌های زیسته

شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 10:48
شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 09:30

ششمین نمایشگاه بین المللی نوشت افزار و تجهیزات مهندسی کشور (IRAN PENEX ) در محل دائمی نمایشگاه شهر آفتاب در تاریخ 11 تا 14 تیرماه 1398 برگزار خواهد شد.

مجید اکبری، برگزار کننده این نمایشگاه، اظهار کرد: حمایت همه جانبه انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور، مجمع واردکنندگان نوشت افزار و اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران را پله صعود موفقیت های چند جانبه در این نمایشگاه دانسته اند.

وی مطرح کرد: در این نمایشگاه آخرین توانمندی ها و فناوری های پیشرفته در صنعت نوشت‌افزار ارائه می‌شود و همچنین زمینه توسعه بازار داخلی و نگاه استراتژیک به بازارهای منطقه‌ای و صادرات محصولات تولیدی ایران با کیفیت و استانداردهای بین‌المللی فراهم می‌شود.

اکبری با بیان اینکه ارائه تکنولوژی و فناوری‌های نوین این صنعت، از اهداف برگزاری این نمایشگاه است، گفت: ایجاد گسترش و همکاری مشترک در سطح بین المللی و انتقال دانش و تکنولوژی صنعت نوشت افزار، از دیگر مزیت های برگزاری نمایشگاه نوشت افزار و لوازم مهندسی است، ازاین رو توسط تولیدات مشترک شرکت های داخلی و خارجی در جهت بالا بردن سطح کیفی و کمی محصولات گام برداشته می شود.

گفتنی است؛ در ششمین دوره این نمایشگاه، دو سالن مجموعه شهر آفتاب، سالن های A4-A5 در اختیار ایران پنکس قرار گرفته است. در این دوره از شاخه های مرتبط به نوشت افزار مانند ، لوازم اداری بایگانی سنگین ، ماشین های اداری ، صنایع تکنولوژی و آموزشی، اسباب بازی و بازی های فکری کودک و نوجوان، و کیف و چمدان، برای شرکت در نمایشگاه ایران پنکس سال 1398 دعوت به عمل خواهد آمد. این دسته محصولات به همراه غرفه های بین المللی در سالن A4 حضور خواهند داشت. لازم به توضیح است که همچون سال گذشته محصولات تحریر، دفاتر، هنری، اداری، بایگانی، مهندسی، کمک آموزشی، محصولات فانتزی ، هدایای تبلیغاتی و سخت افزارهای نوشتاری، در سالن A5 حضور خواهند داشت.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی

چاپخانه‌ها یکی یکی از گردونه خارج می‌شوند

شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 08:59

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: اگر وضع به همین منوال پیش برود خیلی از چاپخانه‌های ما از گردونه خارج می‌شوند این‌ها الآن دارند همه هزینه‌هایشان را از جیب می‌دهند و مگر این قضیه تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد.

با عدم مدیریت و دخالت در مسئله تجارت باعث شدند از ۲۶۰ هزار تن کاغذ واردشده به کشور، تنها ۲۳ هزار تن آن توزیع شود و قیمت‌ها بالا برود؛ و هیچ‌کس هم جوابگوی این رقم سنگین مابه‌التفاوت قیمت بالای کاغذ نیست.

علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی ضمن ابراز ناراحتی از وضعیت پیش‌آمده در بازار کاغذ گفت: متأسفانه بازار کاغذ وضعیت آشفته‌ای دارد. وقتی شما نمی‌توانی فقط یک روز قیمت کاغذ را ثابت نگه‌دارید چطور می‌شود یک کار تولیدی چندین هزار تیراژ را انجام بدهید اصلاً متولی برای بازار کاغذ صنعتی وجود ندارد.

مغانی گفت: با این وضعیت دولتی‌ها الآن باید پاسخگو باشند که در این مدت چقدر کاغذ با ارز نیمایی یا هر ارز دیگری وارد کرده‌اند و ما دقیقاً برای پاسخ این سؤال نمی‌دانیم باید به چه کسی مراجعه کنیم. می‌گویند این گرانی‌ها به خاطر تعرفه‌های گمرکی است درحالی‌که این‌گونه نیست اصلاً این تعرفه‌ها آن‌قدر نیست که بخواهد بازار کاغذ را دچار آشفتگی کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی افزود: ما الآن با ارزی که مثلاً مقوای پشت طوسی وارد کشور می‌شود را حساب می‌کنیم که درواقع با کیلویی ۷ هزار تومان وارد می‌شود درحالی‌که همین مقوا در بازار دارد با قیمت هر کیلویی ۲۲ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمی‌دانم این‌همه تفاوت قیمتی از کجاست؟ کاغذ هم اگر با ارز نمایی وارد شود این‌قدر گران تمام نمی‌شود.

متأسفانه در این مدت برای هر کالایی که رانت ایجادشده مشکل‌ساز شده است من چندین بار گفته‌ام که دادن ارز، نحوه توزیع یا .... آن‌هم با ارز دولتی اشتباه است این موارد فقط سرمایه مملکت را به باد می‌شد.

وی ادامه داد: من سؤالم این است که در این مدتی که این‌همه ارز از کشور خارج شده است چقدر کتاب منتشرشده است؟ اگر قرار است که ما ارز بدهیم و کاغذ را با ارز دولتی وارد کنیم و در این میان فقط یک عده خاصی از آن استفاده‌کننده چه فایده‌ای دارد؟ چرا آقایان نمی‌آیند قیمت کتاب را بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومان تعیین کنند؟ شما الآن یک کتاب را در کف ترازو بگذارید و کاغذ را در کفه دیگر آن‌هم با قیمت ۱ میلیون تومان و بعد محاسبه کنید باز هم می‌بینید که این یک و نیم برابر اضافه است الآن این مابه‌التفاوت ارز به جیب چه کسی می‌رود؟ در حال حاضر با این وضعیت و قیمت کتاب دیگر خریداری ندارد! اگر دولت ارز می‌دهد برای این است که عامه مردم از آن استفاده کنند. در غیر صورت است که رانت ایجاد می‌شود.

علی مغانی افزود: دولت برای فروش کاغذ کار گروه درست کرده است کارگروه باید بستر کار را فراهم کند قرار نیست که وارد بازار کاغذ بشود و کاغذ خریدوفروش کند. کار کارگروه چک و چانه زدن است نه فروش کاغذ. ما کمبود کاغذ نداریم در شکل توزیع مشکل داریم که اشتباه است. به نظر من اگر وضع به همین منوال پیش برود خیلی از چاپخانه‌های ما از گردونه خارج می‌شوند این‌ها الآن دارند همه هزینه‌هایشان را از جیب می‌دهد و مگر این قضیه تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که فضای مجازی و نشریات و کتاب‌های الکترونیکی چقدر در آشفتگی این بازار دخیل بوده‌اند گفت: هیچ! اگر بقیه فکر می‌کنند فضای مجازی این‌قدر تأثیرگذار بوده است دولت بیاید و دستش را از روی ارز ۴۲۰۰ بردارد و بگوید مردم بروند روزنامه‌ها و کتاب‌ها را الکترونیکی مطالعه کنند و اصلاً هیچ کاغذی هم در کار نیست این‌گونه تکلیف روشن می‌شود ولی آِیا دولت برای ۱۰ درصد ظرفیت چاپ کشور که کتاب و روزنامه هست این‌قدر هزینه می‌کند؟ نه این‌گونه نیست از چیزی مثل کاغذ همه باید سود کنند. درحالی‌که این‌جوری نیست. متأسفانه الآن کاغذ ارث یک عده‌ای شده است.

منبع: قدس آنلاین

 

گزارشی از وضعیت تولید کاغذ از سنگ

کاغذهای بی‌درخت

شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 06:35

کاغذ سنگی، تحولی شگرف در تولید کاغذ از طریق فناوری دانش بنیان در عصر جدید است که به کمک درختان و محیط زیست آمده است. نسل جدیدی از کاغذ که دیگر برای تولیدش هیچ درختی قطع نمی‌شود، قطره آبی هدر نمی‌رود، و کاغذ تولیدی هم کاملا بازگشت‌پذیر به طبیعت است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس؛ این روزها قطع درختان جنگل‌های قره‌داغ سوژه داغ رسانه‌ها شده است. موضوعی که هنوز هم با وجود توضیحات مسئولان ذی‌ربط همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تصاویر و فیلم‌هایی از قطع درختان در مناطق حفاظت شده منتشر و بلافاصله توسط مسئولان و متولیان تکذیب می‌شود.

علاوه بر آن بحران کمبود کاغذ، نفس روزنامه‌ها را به شمارش انداخته است. پس از آنکه دو روزنامه ایران و همشهری به علت بحران کاغذ تعداد صفحات خود را تا هشت صفحه کاهش دادند، روزنامه‌ اطلاعات نیز به علت کمبود کاغذ چهار صفحه از صفحات خود را کم کرد و از این به بعد در ۱۲ صفحه منتشر می‌شود. روزنامه‌های بخش دولتی تلاش می‌کنند با  کاهش تعداد صفحات و عرضه روزنامه با قیمت ارزان‌تر خوانندگان خود حفظ کنند. روزنامه‌های بخش خصوصی نیز تلاش دارند با افزایش قیمت روزنامه با این بحران مقابله کنند.

کاغذ ماده اصلی بسیاری از اقلام فرهنگی مانند کتاب‌ها،‌ روزنامه‌ها و نشریات است؛ در ایران سالانه به ۲ میلیون تن کاغذ نیاز هست؛ همه ساله درختان زیادی برای تولید این رقم از پای می‌افتند؛ طبق گفته کارشناسان، برای تولید هر تُن کاغذ باید ۱۸ اصله درخت را قطع کرد؛ به عبارتی قطع سالانه ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت. علاوه بر این در فرآیند تولید آن نیز حدود ۴۰۰ هزار لیتر آب و ۴ هزار کیلووات برق مصرف می‌شود.

«ساندِی» نشریه وابسته به روزنامه «نیویورک تایمز» به تازگی گزارشی در مورد میزان درخت‌های قطع شده برای چاپ خود منتشر کرده است. این روزنامه می‌گوید هر هفته برای چاپ روزنامه «ساندی» باید ۵۰۰ هزار درخت قطع شود. بر این اساس بازیافت همه نسخه‌های مربوط به یک روز «ساندی نیویورک تایمز» می‌تواند از قطع ۷۵ هزار درخت جلوگیری کند.

قلع و قمع درختان برای تولید کاغذ علاوه بر نابودی منبع اصلی تولید اکسیژن، موجب بر هم خوردن تعادل زیست محیطی یک منطقه می‌شود.

کاغذ سنگی، تحولی شگرف در تولید کاغذ از طریق فناوری دانش بنیان در عصر جدید است که به کمک درختان و محیط زیست آمده است. نسل جدیدی از کاغذ که دیگر برای تولیدش هیچ درختی قطع نمی‌شود، قطره آبی هدر نمی‌رود و کاغذ تولیدی هم کاملا بازگشت‌پذیر به طبیعت است.

فرآیند ساخت کاغذ سنگ، ابتدا توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت و سپس کشورهایی نظیر چین، کانادا و ایران به تولید آن پرداختند.

کاغذ سنگ (که با اسم‌های دیگری همچون کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر، کاغذ معدنی غنی شده نیز شناخته می‌شود) محصولی شبیه کاغذ است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم در امتزاج با پلی اتیلن پرچگال HDPE است. این محصول در نوشتار و لوازم و التحریر، یادداشت، پوستر، کتاب، مجله، ساک دستی و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

ضد آب بودن و مقاومت در برابر پارگی از خصوصیات بارز این مدل کاغذ به شمار می‌آید. همچنین این کاغذ بار الکتریسیته ساکن را به خود نگرفته و بدون اسید است، به این معنا که PH آن خنثی است. در برابر روغن و حشرات نیز مقاوم است. به دلیل بافت شبیه لاتکس، در برابر پارگی مقاوم است. بافت کاغذ سنگ دانه‌دار نیست.

 کاغذ سنگ از پودر سنگ تولید می‌شود. در تولید کاغذهای سنگی هیچ درختی بریده نمی‌شود و قطره آبی هدر نمی‌رود. پودر سنگ، از ضایعات کارخانه‌های سنگ و از معادن سنگی تامین می‌گردد که دارای فراوانی بسیار بوده و محصول نهایی در پایان مسیر بقاء خود نیز بازگشت پذیر به طبیعت است.

این کاغذ علاوه‌ بر مزایای زیست محیطی دارای یکسری ویژگی‌های منحصر به‌فرد دیگر هم هست. کاغذ سنگ، کاملاً ضد آب است و حتی کار چاپی انجام شده روی آن نیز هیچ تاثیری از مجاور بودن و یا غوطه‌ور شدن درون آب نخواهد گرفت.

همچنین این کاغذ در برابر پاره شدن مقاومت می‌‌کند، البته نه اینکه پاره نشود، چرا که اساساً این نوع کاغذ از همان ابتدا هم با هدف بازگشت به چرخه بازیافت، تولید شده است. با این وجود کاغذ سنگ در برابر پارگی بسیار مقاومت نشان می‌دهد و از این لحاظ به نظر می‌رسد می‌تواند در بعضی از کاربردها، جایگزین کاغذهای پلاستیکی باشد.

کاغذ سنگ همان‌طور ضد جویده شدن توسط جوندگان نیز هست. سازگاری کامل با کلیه ماشین‌های چاپ افست، هماهنگ با کلیه مرکب‌ها و حلال‌های قابل استفاده در ماشین‌های چاپ افست، قابلیت خشک شدن مرکب بر روی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون نیاز به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع، عدم تاثیرپذیری از دمای محیط که یکی از مشکلات اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت است و مقاومت در برابر آتش‌سوزی، از دیگر ویژگی‌های کاغذ سنگ است.

اولین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در ایران نیز سال ۹۳ به ثبت رسید و اردیبهشت سال ۹۶ در شهر شندآباد از توابع شهرستان شبستر[آذربایجان‌شرقی] به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید این کارخانه در فاز اول، ۳ هزار تن در سال و ظرفیت نهایی آن، ۷ ‌هزار تُن در سال برآورد شد.

سرمایه‌گذار و مدیرعامل شرکت تعاونی «کاغذ سبز آذربایجان» به خبرنگار فارس می‌گوید: «دانش فنی این طرح تنها در اختیار چهار کشور است و ما توانسته‌ایم این دانش فنی را به آذربایجان‌شرقی منتقل و ۷۰ درصد دستگاه‌های لازم برای تولید این نوع کاغذ را هم از نظر دانش فنی و فرمولاسیون بومی‌سازی کنیم».

 

 

 سنگ‌ها به کمک درختان و روزنامه‌ها می‌آیند

حمیدرضا علیخانی با اعلام اینکه هیچ یک از کشورهای منطقه و خاورمیانه تکنولوژی تولید کاغذ سنگی را ندارند و در منطقه منحصر به‌فرد است، می‌گوید: «فرمول این طرح بومی بوده و ٦٣ نوع کاغذ تولید شده است و هم اکنون در توسعه این طرح، یک واحد در البرز و خراسان رضوی و صوفیان را در دستور کار داریم».

به گفته علیخانی، قیمت این کاغذ حدود ٣٠ درصد ارزان‌تر از کاغذ معمولی است.

وی می‌گوید: «دولت به جای اینکه حداقل ۵ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات ۵ هزار تُن کاغذ اختصاص دهد، ۲.۵ میلیون دلار ارز دولتی بدهد، یعنی نصف آن را ما ۵ هزار تُن به ظرفیت کاغذ کشور اضافه کنیم».

سرمایه‌گذار و مدیرعامل شرکت تعاونی«کاغذ سبز آذربایجان» ادامه می‌دهد: «دولت ارز را به ما ندهد بلکه مستقیم به تامین‌کننده تجهیزات خارجی بدهد، ما ضمانت‌نامه بانکی به هر میزان بخواهند ارائه می‌کنیم، اگر کاغذی که دولت و وزارت صمت خواست تولید نشد، ضمانت را ضبط کنند، ارز را بر می‌گردانیم، آیا ۲.۵ میلیون دلار ارز برای با ضمانت‌نامه و مازاد آن کار سختی است؟».

علیخانی با انتقاد از نبود حمایت دولتی اضافه می‌کند: «دلمان خون می‌شود وقتی واردات و خروج ارز برای کاغذی را می‌بینیم که خودمان قادر به تولید آن هستیم، پیشنهاد ما را وزارت صمت جدی بگیرد».

وی ادامه می‌دهد: «در آذربایجان‌شرقی یک معدن آهک با نظارت در اختیار ما قرار دهند با هزینه خودمان تجهیز می‌کنیم؛ قادر به تولید نسل جدیدی از کاغذ هستیم که توانایی رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی را داراست، ارز را دولت تامین کند به همین روش کاغذ روزنامه را هم تولید کنیم و تحویل دهیم»‌.

با وجود اینکه برای تولید یک تن کاغذ به روش معمولی حدود ۱۸ اصله درخت قطع و ۷ هزار کالن آب مصرف می‌شود اما به گفته علیخانی در تولید این نوع کاغذ نه درختی قطع می‌شود و نه قطره‌ای آب مصرف می‌شود.

وی همچنین از کاربردهای دیگر کاغذ سنگی می‌گوید: «خروجی این نوع کاغذ را می‌توان در صنایع چاپ و بسته‌بندی، کاغذ دیواری، پاکت هواپیما، کیف دستی، پاکت فود کانتکت و جایگزین مواد پلاستیکی و کاغذ سلولزی استفاده کرد».

علیخانی ادامه می‌دهد: «دیگر نمی‌دانیم چطور برای تامین داخل کاغذ کشور که بحرانی بوده و نیاز به درخت ندارد و در راستای اهداف دولت و فرمایشات رهبری است گلو پاره کنیم!».

وی می‌گوید: «زمانی که گفتیم می‌خواهیم از سنگ، کاغذ درست کنیم مدیری خندید؛ فکر می‌کرد سرمان به جایی خورده است؛ روز افتتاح کارخانه حلالیت می‌خواست!».

به گفته سرمایه‌گذار این شرکت تعاونی، ۸۰ درصد منبع اصلی برای تولید این کاغذ کربنات کلسیم یا سنگ آهک است، آذربایجان‌شرقی نیز مملو از سنگ‌هایی است که پایه آهکی دارند؛ ۲۰ درصد مابقی مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن بوده که به راحتی در بازار پیدا می‌شود. بنابراین تامین ماده اولیه مشکلی نخواهد داشت.

 

سنگ جای درختان می‌نشیند

تولید انبوه سنگ کاغذ در آذربایجان‌شرقی علاوه بر اینکه مانع از واردات بی‌رویه و خروج ارز برای تهیه کاغذ می‌شود؛ از قطع درختان بی‌شمار نیز برای تهیه کاغذ جلوگیری می‌‌کند.

شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 06:14

در حال حاضر مهم‌ترین مشکل پیش‌روی صنعت تولید کاغذ چاپ و تحریر کشور موضوع ارزش‌افزوده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از گسترش نیوز؛ دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ در رابطه با وضعیت تولید کاغذ اظهار داشت: کاغذ به بخش‌های کاغذ بسته‌بندی و کاغذ چاپ و روزنامه و غیره تقسیم می‌شود. فضای تولید این کاغذها کاملا متفاوت است. کاغذ چاپ و تحریر توسط شرکت‌های چوب و کاغذ مازندران و صنایع کاغذ پارس و کاغذ الموت تولید می‌شود. در حال حاضر ۳۵ درصد نیاز کشور در حوزه چاپ و نشر توسط شرکت‌های داخلی تامین می‌شود. از سال گذشته به‌واسطه موانعی که فرا روی تولیدکنندگان این حوزه گذاشته شد در این بخش نتوانستیم از تمام ظرفیت خود استفاده کنیم و عملا دست و پای تولیدکننده را برای تولید کالای داخلی بستند.

مهشید پورداد در تشریح دلایل پایین بودن تولید در حوزه کاغذ نشر گفت: در این بخش انگیزه چندانی وجود ندارد  و به دلایل نامشخص  حاشیه سود در این صنعت پایین است. البته دولت قول‌هایی داده که در صورت عملی شدن آنها می‌توان امیدوار بود که علاقه‌ سرمایه‌گذاران به این بخش بیشتر شود. به‌هرحال تاکنون اراده‌ای برای سامان بخشیدن به آن دیده نشده است. واقعیت آن است که وزارت بازرگانی به هر دلیلی بیشتر به واردات کاغذ تمایل دارد تا تولید. این رویه باعث شده که حمایت از تولید در این بخش کمتر دیده شود و فضای کسب‌وکار به نفع تولیدکننده نباشد.

پورداد در ادامه گفت: در بخش کاغذ بسته‌بندی (مثل مقوا، کاغذ قهوه‌ای) مورداستفاده در کارتن و جعبه سازی وضعیت کاملا متفاوت است. ظرفیت تولید کشور در این بخش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.  از این مقدار یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن عملیاتی و در کشور تولید می‌شود. در بهترین حالت ۸۰۰ هزار تن از آن به مصرف داخل می‌رسد و بقیه می‌بایست در مسیر صادرات هدایت شود. البته در کنار آن می‌بایست به واردات کاغذ باطله ( آخال ) جهت تنظیم کمی و کیفی بازار توجه ویژه داشته باشیم.

 تا قبل از این شرایط به وجود آمده داخلی، نه‌تنها نیاز داخل را در زمینه واردات کاغذ تامین می‌کردیم بلکه نیاز بازارهای منطقه‌ای را هم تا حدودی تامین می‌کردیم. حتی موفق شده بودیم جای سوریه را در بازارهایی مانند عراق بگیریم. اما مشکلات ارزی اخیر و عدم واردات آخال  و مشکلات حمل‌ونقل بین‌المللی موانعی را برای صادرات کاغذ ایجاد کرده که صادرات برای تولیدکننده توجیه اقتصادی ندارد

وی در ادامه تصریح کرد: اختصاص یارانه به واردات کاغذ تا حد زیادی بدون برنامه و کارشناسی انجام شد و به دست واردکنندگان واقعی نرسید تا به‌این‌ترتیب ارسال گذشته شاهد التهاب بازار و اتفاقات ناخوشایند باشیم. در این حوزه عملا ارز چندانی به کشور برنگشت. تحریم هم کار را بر اهالی این صنعت سخت کرده است. در این شرایط، صادرات نه به‌صرفه‌ است و نه امکان‌پذیر. پیمان ارزی و الزام به برگشت ارز حاصل از صادرات و موانع مربوط به نقل و انتقالات پولی و مسائل گمرکی و از همه مهم‌تر حمل‌ونقل باعث شده است که عملا صادرات نداشته باشیم.

مهشید پورداد در ادامه افزود: ظرفیت تولیدکنندگان ما بسیار بالاست و اگر وزارت صمت و وزارت ارشاد حمایت لازم را به عمل ‌آورند و یک چشم‌انداز روشن یک‌ساله برای تولیدکنندگان ترسیم کنند می‌توان ظرفیت تولید را به‌مراتب افزایش داد. دولت باید در بحث ارزش‌افزوده و قیمت نهاده‌های تولید مساعدت بیشتری نشان دهد. طبق قانون ما نمی‌توانیم ارزش‌افزوده‌ای که بابت تامین مواد اولیه و نهاده‌های تولید پرداخت می‌کنیم را از مشتری بگیریم. مشکل ارزش‌افزوده به مهم‌ترین دغدغه تولیدکنندگان کاغذ چاپ و تحریر تبدیل شده است.

امروز تولید کاغذ از تفاله نیشکر (باگاس) به دلیل به‌صرفه‌ بودن آن بیش‌ازپیش اهمیت یافته است و بسیاری از کشورها نگاه ویژه‌ای به آن دارند. دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ دراین‌باره اظهار داشت: باگاس هم به لحاظ زیست‌محیطی وهم از لحاظ اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است  و اگر از آن استفاده نکنیم از این سرمایه و موهبتی که در اختیارمان قرار گرفته بهره‌برداری لازم را نکرده و آن را از دست داده‌ایم. صنایع کاغذ پارس در نزدیکی نیشکر هفت‌تپه قرار دارد در این زمینه اهمیت ویژه‌ای از لحاظ جغرافیایی برای تولید کاغذ باکیفیت دارد این شرکت توان استفاده از تفاله نیشکر را دارد و خوشبختانه کاغذ بسیار باکیفیتی را با استفاده از آن تولید می‌کند. البته در این زمینه هم به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم اما با حمایت‌های دولت پتانسیل ویژه‌ای را در زمینه تولید کاغذ مناسب داریم.

شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 06:13

نوسانات قیمت کاغذ به توزیع نامناسب آن برمی‌گردد. کاغذ در بازار به درستی توزیع نشده و کنترل لازم در این زمینه وجود نداشته است.

به گزارش چاپ و نشر، محمود آموزگار؛ عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اقدامات این اتحادیه برای ناشران در شرایط کنونی که با نوسانات قیمت کاغذ روبرو است گفت: مسلما  ناشر در شرایط کنونی که با نوسانات قیمت کاغذ مواجه هستیم نمی تواند به کار خود ادامه دهد و اثر جدیدی منتشر کند. نوسانات قیمت کاغذ به توزیع نامناسب آن برمی گردد. کاغذ در بازار به درستی توزیع نشده  و کنترل لازم در این زمینه وجود نداشته است. غیر از این موارد آخر که وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی اقداماتی در زمینه توزیع کاغذ کرد و کاغذ را در اختیار ناشران و مطبوعات قرار داد با توزیع نامناسب کاغذ روبرو بودیم.

وی افزود: باید از وزارت صنعت، معدن و تجات پرسید کاغذهایی که در گذشته به کشور وارد شدند در کجا توزیع شد  ناشر ما در شرایط نوسانات قیمت کاغذ نمی تواند کاری انجام دهد. اگر کاغذ قیمتی ثابت داشت ولو اینکه گران بود ناشر می توانست کار کند می گویند کاغذ با ارز 4200 تومانی به کشور وارد شده است ناشر به هزار بند آن برای چاپ کتاب هایش نیاز دارد صد بند آن را از همین کاغذ های وارداتی با ارز 4200 تومان تهیه می کند بخش دیگر آن را از  بازار آزاد تهیه می کند همه این ها مسائلی است که ناشر در تهیه کاغذ با آن روبه روست.

عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان با اشاره به اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه اختصاص ارز 4200 تومانی به کاغذ بیان کرد: در صورتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید اختصاص ارز 4200 تومانی را به کاغذ می پذیرفت که اطمینان خاطر داشت کاغذ به درستی توزیع می شود اگر چنین اطمینان خاطری وجود نداشت نباید چنین کاری می کرد. آنچه از ابتدا اشتباه بود این است که وقتی در افواه عمومی از کاغذ سخن می گویند منظورشان کاغذ تحریر است که باید برای تولید کتاب استفاده شود. چرا باید ارز اختصاص یافته به این کاغذ با کاغذ صنعتی یکی شود.چرا این نوع کاغذ باید کنار کاغذ تحریر قرار بگیرد.

آموزگار با اشاره به اینکه چرا  کاغذ سنعتی  باید کنار کاغذ تحریر قرار بگیرد.اظهار داشت: یک انگیزه ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از کاغذ ایجاد شد و مقام معظم رهبری هم در بازدیدشان از نمایشگاه بین المللی کتاب با همین نگاه به حمایت از کاغذ تحریر  خواستند در زمینه کاغدذ اقداماتی انجام شود.نگاهشان این بود از تولید داخلی فرهنگی حمایت کنند اما ارز اختصاص یافته به کاغذ تحریر را با ارز صنعتی یکسان کردند مشخص نیست چه کسی گفته است کاغذ صنعتی باید در الویت قرار بگیرد .

جمعه, 03 خرداد 1398 ساعت 07:15

به گزارش چاپ و نشر، همشهری نوشت؛ خبر: علی حسین‌پور، مدیرعامل بزرگ‌ترین کارخانه چوب و کاغذ کشور گفته است این شرکت به‌خاطر کمبود مواداولیه با نصف ظرفیت کار می‌کند و در سال گذشته فقط 50 درصد از ظرفیت 85 هزار تنی تولید کاغذ تحریر و 100 هزار تنی کاغذ مقوای آن فعال بوده است.

 نقد: روزگار بازار انواع کاغذ سیاه شده و تلاش برای تخصیص ارز دولتی به‌منظور افزایش واردات و تأمین نیاز بازار ادامه دارد اما در همین وضعیت، بزرگ‌ترین کارخانه کاغذ کشور در مازندران با 50 درصد ظرفیت کار می‌کند آن‌هم فقط به‌دلیل کمبود مواداولیه‌ای که عمدتاً از داخل قابل تأمین است. مدیرعامل شرکت می‌گوید: ریشه کمبود مواداولیه به طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های کشور برمی‌گردد که شامل حال این کارخانه نیز شده و عملاً به افت چشمگیر تولیدات آن دامن زده است؛ چراکه طبق قانون مصوب مجلس و دستورالعمل سازمان جنگل‌ها حتی برداشت درختان افتاده و شکسته در 150 هزار هکتار جنگلی که در اختیار این شرکت قرار دارد نیز ممنوع شده و در این وضع شرکت مجبور است چوب موردنیاز خود را بدون دست زدن به این جنگل‌ها و گاهی از طریق فروشندگان دیگر تأمین کند. فروشندگانی که گاه چوب‌های برداشت قاچاق را به کارخانه می‌فروشند و سود کلانی به جیب می‌زنند. البته ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌ها حتی اگر باعث توقف تولید این کارخانه هم بشود اقدام نامناسبی نیست اما نکته اینجاست که چرا قانونگذار و متولیان امر راه قانونمند و سالمی برای تأمین چوب موردنیاز این کارخانه‌ها درنظر نگرفته‌اند که هم جنگل‌ها سرپا بمانند و هم چرخ صنعت کاغذ کشور بچرخد. حالا و در شرایطی که محدودیت‌های ارزی و تجاری جان بازار کاغذ را به لب رسانده، شاید تسهیل کار کارخانه‌های کاغذ بتواند گرهی از کار بگشاید؛ اقدامی که به‌نظر می‌رسد جز از دست دولت و مجلس برنمی‌آید.

جمعه, 03 خرداد 1398 ساعت 07:10

کسب‌وکار شما نیاز به فروش بیشتر دارد. برای این منظور باید مشتریان فعلی را به برند خود وفادار نگه دارید. شاید برایتان جالب باشد بدانید آمارها نشان داده‌اند که ۴۰ درصد از درآمد ثابت ماهیانه شما توسط مشتریان وفادارتان تأمین می‌شود. همواره مشتریان جدیدی برای خود به دست آورید. بدون جذب مشتریان جدید، شما هیچ‌وقت نمی‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش دهید.

بازاریابی پیامکی راهکاری است که می‌تواند در هر دو مورد به شما کمک کند. با پیروی از اصول درست، پیامک می‌تواند به یکی از ساده‌ترین، مؤثرترین و البته، کم‌هزینه‌ترین روش‌های بازاریابی شما تبدیل شود.

 

چرا پیامک یک ابزار ارتباطی مؤثر است؟

شکی نیست که استفاده از پیامک برای ارتباط با مشتریان، یک امر حیاتی برای بسیاری از کسب‌وکارها (به‌خصوص کسب‌وکارهای خدماتی) است؛ اما چه چیزی باعث شده پیامک تا این حد در تجارت اهمیت داشته باشد؟ بیایید با هم دلیل این موضوع را بفهمیم:

 

ارتباط مستقیم

با پیامک، شما بدون واسطه به شخصی‌ترین ابزار ارتباطی افراد، یعنی تلفن آن‌ها دسترسی دارید.

 

سطح پوشش بالا

امروزه دیگر، همه گوشی همراه دارند و شما می‌توانید با تمام جامعه در ارتباط باشید.

 

ارسال پیامک در لحظه

تبلیغ شما در کسری از ثانیه ارسال و معمولاً همان لحظه توسط مخاطبان دیده می‌شود.

 

تبلیغات هدفمند

با هدف‌گیری درست پیامک، شما فقط مشتریان واقعی خود را مخاطب قرار خواهید داد.

 

ارتباط دو طرفه

شما نه تنها به مشتریان پیامک ارسال می‌کنید که می‌توانید از آن‌ها پیامک هم دریافت کنید.

 

اتوماسیون پیامکی

به کمک سامانه پیامکی می‌توانید خدمت‌رسانی اتوماتیک پیامکی راه بیندازید.

 

هزینه ارسال پایین

ارسال هر پیامک تنها چند ریال هزینه دارد و ارسال‌های شما می‌توانند ده‌ها برابر بازگشت خواهند داشت.

 

امکان ارزیابی نتایج

بر خلاف روش‌های سنتی (مثل تبلیغ در تلویزیون)، شما به آمار دقیق پیامک‌های ارسالی خود دسترسی دارید.

 

پیامک چه کارکردهایی برای کسب‌وکارها دارد؟

در نگاه کلی، پیامک دو کارکرد برای شما خواهد داشت، کارکرد تبلیغاتی و خدماتی؛ اما اگر دقیق‌تر شویم، می‌توانیم کاربردهای مختلفی برای پیامک پیدا کنیم:

 

تبلیغات

با پیامک می‌توانید محصولات و خدمات خود را تبلیغ و برند خود را به مخاطب‌ها معرفی کنید.

 

اطلاع‌رسانی

اخبار، اطلاعات و هشدارها را به‌سرعت به دست مشتریان خود برسانید. حتی می‌توانید.

 

ارائه پیشنهاد

پیشنهادی وسوسه کننده به مشتری بدهید. مثلاً یک کوپن تخفیف برایش ارسال کنید.

 

خدمت‌رسانی

خدمات متنوعی ارائه دهید. مثلاً اصالت یک کالا را بعد از دریافت کد آن تائید کنید.

 

نظرسنجی

از مشتریان بخواهید در مورد کیفیت محصولات و خدمات شما یا نظر بدهند.

 

مسابقه

یک مسابقه برگزار کنید تا برند شما بیشتر شناخته شود و فروش شما افزایش پیدا کند.

 

وب‌سرویس

اتصال پیامک به نرم‌افزار و وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی به کمک وب‌سرویس اس ام اس به‌سادگی انجام می‌گیرد.

 

آمار مربوط به بازاریابی پیامکی

هیچ‌چیزی نمی‌تواند بهتر از آمار جهانی مربوط به پیامک باشد. آماری که می‌تواند چشم‌هایتان را از تعجب گشاد کند و البته، نشان دهد که چرا پیامک واقعاً می‌تواند مؤثر باشد.

۹۶ درصد دارندگان گوشی‌های هوشمند، از پیامک استفاده می‌کنند.

یک فرد معمولی، روزی ۱۵۰ بار به تلفن همراه خود نگاه می‌اندازد.

۹۸ درصد از پیامک‌های ارسالی به ظرف همان ۹۰ ثانیه اول خوانده می‌شوند.

میانگین وصول کوپن‌های پیامکی ۲۰ درصد است. این یعنی بعد از ارسال ۱۰۰ کوپن تخفیف از طریق پیامک، به‌طور متوسط ۲۰ نفر از آن استفاده خواهند کرد.

نرخ مشارکت مخاطب با پیامک، ۶ الی ۸ برابر بیشتر از ایمیل تبلیغاتی است.

پیامک‌های تبلیغاتی که حاوی کوپن‌های تخفیف هستند، ۱۰ برابر بیشتر از کوپن‌هایی که از سایر روش‌ها منتشر می‌شوند، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

۶۸ درصد از مشتریان می‌خواهند پیشنهادات پیامکی دریافت کنند.

با توجه به گزارش MAIL CHIMP، تنها ۲/۴ درصد از تمامی ایمیل‌های ارسالی منجر به کلیک بر روی لینک محتوا می‌شود، در حالیکه پیامک با نرخ کلیک ۱۹ درصد در این زمینه نیز پیشتاز است.

۴۳درصد از مصرف‌کنندگان، از طریق پیامک با یک برند در ارتباط هستند.

۲۲ درصد از پیامک‌های دریافتی به دوستان و آشنایان ارسال می‌شوند.

حداقل ۹۰ درصد از کاربران تلفن‌های همراه که شماره موبایل آنها در لیست بانک شماره برند محبوبشان قرار داشته، عنوان کرده‌اند که از امتیازات مادی و معنوی محسوسی در قالب پیامک‌های دریافتی بهره‌مند شده‌اند.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:45

به‌روزرسانی خط تولید و تغییر در روش‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین معمولا به بهره‌وری بالاتر، کیفیت مطلوب و کاهش هزینه تولید کمک می‌کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسکانیوز، به‌روزرسانی خط تولید و تغییر در روش‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین معمولا به بهره‌وری بالاتر، کیفیت مطلوب و کاهش هزینه تولید کمک می‌کند. گاهی ایجاد تغییراتی کوچک می‌تواند هم در کیفیت و هم در هزینه‌های جاری یک کارخانه مفید باشد. در اینجا به یکی از این نمونه‌ها اشاره می‌کنیم.

یکی از مصارف عمده چسب‌های صنعتی استفاده از آن برای جعبه‌های بسته‌بندی است. اگر بتوان راهی پیدا کرد که مصرف چسب را به طریقی کاهش داد، در هزینه جاری سالانه برای خرید چسب صرفه‌جویی می‌شود. از جهت دیگر چون چسب یک ماده شیمیایی است، به لطف این کاهش مصرف به محیط‌زیست صدمه کمتری وارد می‌شود. در دنیای پرکاربرد پلاسمای سرد، خدمت این تکنولوژی در این مورد هم وجود دارد که با آن آشنا می‌شویم.

یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب چسب این است که براساس زمان آغشته شدن سطوح به چسب و تشکیل باند (پیوند مقاوم بین دو سطح)، چسب پیوند نسبتاً محکم اولیه بین دو سطح ایجاد کند و تا قبل از مراحل دیگر تشکیل پیوند، گسسته نشود. ایجاد یک پیوند قوی بین دو سطح ورقه مقوایی، به میزان قابل توجهی به کاهش میزان چسب مصرفی کمک می‌کند و در نهایت به کاهش ضایعات و صرفه اقتصادی منجر می‌شود. استحکام بالای جعبه سبب می‌شود در انبارسازی و شرایط رطوبتی بالا مقاومت خود را از دست ندهد.

امروزه برای تولید جعبه، عملیات چسب‌گذاری توسط ماشین‌هایی با عملکرد بالا با سرعتی تا حدود ۶۰۰ متر در دقیقه انجام می‌گیرد. چسبی که مورداستفاده قرار می‌گیرد به طور مستقیم و به آسانی بر روی ماده کاغذ مقوایی چسبیده می‌شود. چنانچه این مواد از کیفیت بالایی برخوردار باشند، به طور مثال دارای پوشش UV و یا لمینت باشند، قسمت‌هایی که در فرآیند تولید جعبه باید به چسب آغشته شود، باید به نحوی با استفاده از یک فرآیند مکانیکی خشن یا زبر شود. در غیر صورت این نقاط پیش از درزگیری باید با یک پوشش، پوشانده شود.

BOBST تامین‌کننده پیشرو تجهیزات و خدمات در صنعت کارتن تاشو است که با هدف بالا بردن استانداردهای کیفیت و ارائه راهکارهایی با کارایی بالا، از فناوری پلاسمای سرد در خط تولید خود بهره برده است.

جت‌های پلاسما به طور مستقیم بر روی دستگاه‌های چسب‌گذاری در خط تولید نصب می‌شوند و جعبه‌ها را در قسمت‌هایی که به چسب نیاز دارد، پردازش می‌کنند. این پردازش همان افزایش تنش سطحی است که به اندازه کافی باعث افزایش چسبندگی می‌شود. تنش سطحی کلید اصلی پیوند لمینت مصنوعی و جعبه‌ها با پوشش لاکی و کاملا پلاستیکی است. با تنش سطحی کم پیوند حاصل از آن بسیار ضعیف است: زیرا چسبندگی تنها در نقاطی صورت می‌گیرد که قطرات چسب وجود داشته باشد. استفاده از فناوری پلاسما به منظور بهبود استحکام پیوند چسب منجر به نتایج قابل توجهی می‌شود.

با بهره‌گیری از فناوری پلاسمای سرد می‌توان به امکان بهره‌مندی از مزایای اقتصادی شامل کاهش مبلغ سرمایه گذاری شده برای تامین چسب در هنگام تولید جعبه‌های لمینت اشاره کرد.

این شرکت با انتخاب و کاربرد فناوری پلاسمای سرد توانست:

ضایعات را کاهش دهد

زمان خاموشی دستگاه را کم کند

سرعت ماشین را افزایش دهد

هزینه‌های مربوط به انرژی را کاهش دهد

راندمان کلی تولید را بالا ببرد

هزینه‌های خرید چسب را به حداقل برساند

این جت‌های پلاسمایی در ایران نیز توسط یکی از شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های پلاسمای سرد عرضه شده است که کیفیت آن قابل رقابت با برترین نوع خارجی است. این شرکت تاکنون موفق شده است جت‌های پلاسمای خود را در چند کارخانه به فروش برساند. این دستگاه‌ها برای بقیه کارخانجاتی که در آن بسته‌بندی صورت می‌گیرد هم کاربرد دارد. در این مورد تاکنون چند کارخانه با خرید و نصب نمونه ایرانی این دستگاه از این فناوری بهره برده‌اند.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:29

صنعت بسته‌بندی وابسته به مقوایی است که در یک هفته ناگهان ۵۰ درصد گران شد. آنها می‌گویند: ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌خواهیم، اگر ارز نیمایی هم بدهند راحت می‌توان کالا وارد کرد. فقط هم مقوا نیست، ۵۰ قلم کالا داریم که ۵ قلم اول آن مانند مرکب ارجح‌تر است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایلنا، شرایطی را تصور کنید که از مواد خوراکی و دارو گرفته، تا لوازم بهداشتی و خانگی بدون بسته‌بندی و به صورت «فله‌ای» به دست‌تان برسد و نه برچسبی برای تاریخ انقضا و تولیدش روی آن باشد و نه خبری از نشانی و نام کارخانه تولید‌کننده‌اش. همه‌چیز در بی‌نام و نشانی محض فرو می‌رود و از استانداردهای تولید فرسنگ‌ها فاصله می‌گیرد. هرچند برای خیلی از ما، چنین اتفاقی ناشدنی به نظر می‌رسد، اما گرانی بی‌سابقه «مقوا» و «لیبل» این تصویر را چندان هم محال نمی‌کند.

صنعت بسته‌بندی وابسته به مقواست و طبق گفته مدیر چاپخانه فرارنگ آریا که تولیدکننده مقوا برای بسته‌بندی است، قیمت این کالا نسبت به هفته گذشته بیش از ۵۰ درصد گران شده است. محمود پیشعلی مهم‌ترین مشکلی که پیش‌روی این چاپخانه با ۱۳۰ پرسنل قرار گرفته است را گرانی بسیار شدید مقوا و سایر اقلام مصرفی اولیه عنوان می‌کند و می‌گوید: «مثلا در هفته گذشته، قیمت مقوا ناگهان ۵۰ درصد گران شد بدون آنکه اتفاقی بیفتد و کسی هم پاسخگو باشد.»

این چاپخانه‌دار که صنعتش وابسته به خرید مقواست، ادامه می‌دهد: «ما هم نمی‌توانیم پیگیر گران‌فروشان باشیم چون اگر به کسی بگوییم گران فروخته‌ای، دفعه بعد می‌گوید جنس ندارم!»

به گفته محمود پیشعلی «قیمت بین‌المللی مقوا امروز ۷۰۰ دلار است (کیلویی هفت دهم دلار) اما اینجا به قیمت روز دلار و ۴۰ هزار تومان به دست ما می‌رسد.»

مدیر چاپخانه فرارنگ آریا می‌گوید: «هفته پیش که گفتند انبارها را باز می‌کنیم، قیمت مقوا ۱۰ درصد پایین آمد درحالی‌که قبل از آن، ۵۰ درصد بالا رفته بود! مقوای کیلیویی ۲۱ هزار تومانی شد کیلویی ۳۲ هزار تومان و بعد ۳۰ هزار تومان آن را در بازار فروختند.»

پیشعلی با بیان اینکه «سیستم توزیع مربوط به کاغذ است و کسی درباره مقوا حرف نمی‌زند.» تاکید می‌کند: «درحالی‌که مقوا باتوجه به کاربردش در صنعت، نسبت به کاغذ برای کشور ضروری‌تر است. اما در مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد و... از مقوا حرفی زده نمی‌شود. در حالی که صنعت بسته‌بندی ما کاملا وابسته به مقواست.»

به گفته این چاپخانه‌دار که بیشترین مشتریانش را سفارش‌دهندگان بسته‌بندی تشکیل می‌دهد، «داروسازان، چای‌فروشان و... همه تولیدشان را کم کرده‌اند چون مقوا گران است و برایشان بسته‌بندی با این قیمت مقوا نمی‌صرفد.»

 

امین کاووسی مدیر چاپخانه «پارسیان برچسب» هم که زمینه فعالیت‌شان تولید انواع کاغذها و فیلم‌های پشت برچسب‌دار و به‌طور کلی «لیبل» است، می‌گوید: «مواد اولیه تولید برچسب یعنی خود کاغذ چسب‌دار آماده، صددرصد وارداتی است. یعنی شرکتی در ایران نداریم که بتواند این خانواده از کالاها را تولید کند. فقط در زمینه چسب، چند شرکت تولیدکننده داریم که مواد اولیه‌شان از خارج از کشور تامین می‌شود.»

به گفته این چاپخانه‌دار، اولین مشکل آنها در تولید برچسب، در زمینه واردات و در حوزه ثبت سفارش است که مسئولیتش مستقیما با وزارت صمت است. کاووسی تشریح می‌کند: «به خاطر فیلترهای متعددی که گذاشته‌اند و قوانینی که هر روز تغییر می‌کند کسب‌وکار ما دچار ضرر شده است؛ یعنی به صورت خلق‌الساعه قوانین و فیلترهای جدیدی به وجود می‌آید که واردکننده از آنها اطلاع ندارد و تا مطلع شود زمانی را از دست داده است. اتفاقی که سال گذشته افتاد این بود که نزدیک به ۱۰ ماه، واردکننده‌ها و تولیدکننده‌های ما درگیر این مساله بودند که بروند در صف‌های طولانی بایستند و راه واردات را پیدا کنند. اما در نهایت، بیش از یک ماه که سایت ثبت سفارش بسته بود بعد از آن هم دقیقا ۱۰ ماه طول کشید تا مسیر مشخص شود که چطور می‌توانیم این کار را انجام دهیم. نتیجتا کالای کمتری وارد کشور شد. البته احتمالا دولت به هدفی که داشته رسیده چون می‌خواسته ارز کمتری خارج شود. ولی کاغذ و مواد اولیه مانند لوازم یدکی و مواد مصرفی چاپخانه‌ها و... کمتری وارد شد؛ در نتیجه تقاضا بیشتر از عرضه بود و قیمت بالاتر رفت؛ در نظر داشته باشید که بازار کار خودش را می‌کند.»

کاووسی با دسته‌بندی مشکلات پیش‌روی‌شان در صنعت بسته‌بندی و برچسب، می‌گوید: «پس مشکل اول اینجاست که ثبت سفارشی که باید ظرف یک روز انجام شود، ۱۰روز و دو هفته زمان می‌برد. دومین مشکلی که چاپخانه‌ها و تولیدکنندگان برچسب دارند مانند بقیه صنایع، سرمایه در گردش است. مهم‌ترین دلیلش هم افزایش نرخ ارز است.»

وی با اشاره به این مشکل ادامه می‌دهد: «ارزی که سال گذشته در بازار آزاد، ۵ هزار تومان بود، الان سه برابر شده و چاپخانه‌دار قدرت تامین این میزان را ندارد. چون نه تنها مواد اولیه، بلکه هزینه‌هایش هم افزایش یافته است و در تامین این سرمایه در گردش با بانک‌ها مشکل داریم؛ ‌اولا وثایقی که می‌خواهند متناسب با کار تولیدی نیست. اغلب بانک‌ها از وثیقه گرفتن کارخانه‌ها و ماشین‌آلات اجتناب می‌کنند و ملک مسکونی، آپارتمان و چیزهایی که سریع‌تر نقد شود را می‌پذیرند؛ در واقع بانک‌ها، نه ‌شریک تجاری ما در سود و زیان، که تنها شریک سود ما هستند.»

مدیر چاپخانه «پارسیان برچسب» با اشاره به مسائلی که با ادارات دولتی و در راس آنها مالیات بر ارزش افزوده دارند، به‌عنوان مشکل سوم، می‌گوید: «ساده بگویم، ما که مسئول جمع‌آوری مالیات برای دولت نیستیم. کالای ما برچسب است؛ برچسب یا بسته‌بندی، به خودی خود محصول تمام شده‌ای نیست که در فروشگاه آن را بخرید. یک قطعه صنعتی تولید می‌شود رویش لیبل می‌خورد. پس تمام فاکتورهای ما در قیمت تمام شده محصولی که رویش لیبل می‌خورد مستتر است و با تمام این هزینه‌ها، قیمت آن کالا را تعیین کرده‌اند. پس از حلقه آخر می‌توانند این را بگیرند. اگر نمی‌توانند کنترل کنند که در تمام این حلقه‌ها آن مالیات منظور شده یا نه، مشکل ما نیست، مشکل از خودشان است که باید حل شود. وضعیت الان طوری شده که مالیات بر ارزش افزوده‌ای که هنوز پولش را از سفارش‌دهنده نگرفته‌ایم، بپردازیم. حتی در مواردی که تقسیط می‌کنند، طول دریافتش از زمان دریافتی ما از مشتری کمتر است.»

به گفته این چاپخانه‌دار، «امروز تولیدکننده به جایی رسیده که به جای آنکه تمرکزش را بر تولید بگذارد، نیرویش را صرف واردات، جور کردن سرمایه در گردش و رتق و فتق امور اداری می‌کند.»

محمود پیشعلی درباره انتظاری که از دولت برای رفع این موانع دارد، می‌گوید: «انتظار داریم واردات تسهیل شود. ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نمی‌خواهیم، اگر ارز نیمایی هم بدهند راحت می‌توان کالا وارد کرد. فقط هم مقوا نیست، ۵۰ قلم کالا داریم که ۵ قلم اول آن مانند مرکب ارجح‌تر است؛ تقریبا ۲۰ نفر در واردات این عرصه فعال‌اند و به قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند و نرخ را اینها تعیین می‌کنند. اما اگر واردات بیشتر شود و روند آن را تسهیل کنند، خود به خود قیمت‌ها هم تعدیل می‌شود.»

امین کاووسی هم از دولت انتظار مشابهی دارد مبنی بر اینکه «دولت تکلیف واردات و نرخ ارز وارداتی را مشخص کند، به جای تصمیمات خلق‌الساعه به سرعت کار مردم را راه بیاندازد یعنی روند ثبت سفارش را تسریع کند تا کالا با سرعت بیشتری وارد شود که مشکل فقدان کالا را نداشته باشیم. ضوابطی که ایجاد کرده‌اند که واردکننده باید سوابق سال‌های قبل را بیاورد یا از کارگروه و اتحادیه نامه بیاورد، اینها همه زمان‌بر هستند. درحالی‌که پرونده و سوابق کسی که امروز کار می‌کند، معلوم است و خیلی راحت می‌توانند استعلام کنند. انتظارمان تسهیل واردات با نرخ ارز مشخص است؛ که بهترین آن نرخ ارز آزادی است که در بازار تعیین می‌شود نه ارز دولتی و نیمایی. مساله دوم هم نظارت بر بانک‌هاست چون وقتی می‌خواهند سرمایه در گردش یک واحد تولیدی را تامین کنند واقعا شریک واحد صنعتی باشند و هم از نظر نرخ بهره و هم روند اعطای تسهیلات،‌سهل‌تر بگیرند. مساله سوم هم مالیات بر ارزش افزوده است.»

صفحه1 از794