محسن کاظمی:

کتاب‌های پی‌دی‌اف حقوق نویسندگان را پایمال می‎کند

  • دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 08:41
  • منتشرشده در نشر

نویسنده «کتاب نقاشی قهوه خانه» گفت: ناشر کتاب من برای انتشار آن با مشکلات بسیاری روبه رو شد. زیرا این انتشار کتاب در اوج افزایش ناگهانی کاغذ بود و ناشر برای چاپ آن با مشکلات بسیاری روبه رو شد. انتشار این کتاب نقطه سر به سری برای ناشر بود، زیرا معتقدم نت‌ها سودی برای او نداشت بلکه نزدیک به ضررهم بود.

به گزارش چاپ و نشر؛ محسن کاظمی پژوهشگر و نویسنده کتاب «کتاب نقاشی قهوه خانه» در گفت‌وگو با میزان با اشاره به افزایش قیمت کاغذ و تاثیر آن بر نویسنده گفت: افزایش قیمت کاغذ سبب شد که ناشر تمام تلاش خود را برای رساندن قیمت کاغذ به قیمتی مناسب انجام دهد تا مخاطب بتواند راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر کتاب را برای تهیه فراهم کند، این اتفاق از نظر من قابل تقدیر است.

وی در همین راستا ادامه داد: قیمت کاغذ در مدت زمان کوتاه ۵ تا ۴ برابر شد و این امر شرایط را برای چاپ کتاب بسیار سخت و دشوار می‌کرد. از نظر من ناشر برای چاپ کتاب نقاشی قهوه خانه دست به کار جهادی زد.

وی ادامه داد: ناشران برای انتشار کتاب و در نظر گرفتن سود مجبور هستند تا سنجیده‌تر و با دقت تر جلو بروند در این شرایط انتخاب کتاب‌ها با دقت بیشتری انجام می‌شود.

کاظمی گریزی هم بر کتاب‌های منشر شده و یا (PDF) داشت ابراز کرد: کتابهای pdf که این روز‌ها رواج بسیاری در بازار پیدا کرده است با زیر پا گذاشتن حقوق تولید کننده و ناشران جریان تولید محتوا را با مشکل مواجه کرده است. زیرا بدون رعایت حقوق کپی رایت روح نویسنده و ناشران را می‌آزارد.  ادامه این روند قطعاً صدمات جبران ناپذیری را به تولید محتوا می‌زند و جامعه را با چالش روبه رو می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: کتاب نقاشی قهوه خانه درباره خاطرات کاظم دارابی پژوهشی است که طی ۱۰ سال و نیم بررسی و مطالعه مطبوعات و اسناد و مدارک موجود در آلمان به رشته تحریر در آمده است. پژوهش‌ها و سند برداری از ۵ هزار برگه، نما سازی، ترجمه و مطالعه مطبوعات آن زمان کشور آلمان انجام  شد تا بتوانیم امروز شاهد تولد کتاب نقاشی قهوه خانه باشیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)