کتاب «مسافران وطن» رونمایی شد

  • یکشنبه, 31 شهریور 1398 ساعت 08:32
  • منتشرشده در نشر

رونمایی کتاب «مسافران وطن»، مجموعه خاطرات آزادگان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت عصر دیروز، ۳۰ شهریورماه در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر؛ کتاب «مسافران وطن» نوشته سعید علامیان به مجموعه خاطرات ۴۷ آزاده خط لوله نفت کشور تعلق دارد که طی هشت سال دفاع مقدس به منظور حفظ و نگهداری لوله‌های انتقال نفت از پالایشگاه‌ها تلاشی بی‌وقفه داشتند.

آنچه در کتاب «مسافران وطن» آمده سرگذشت نابی از نحوه اسارت، خاطرات دوران اسارت و دیگر مسایل است. در واقع مهم‌ترین اتفاق و لحظاتی که بر آزاده‌ها در این کتاب مطرح می‌شود که هر یک می‌تواند سوژه فیلمنامه، کتابی مجزا و یا اثر هنری باشد.

علامیان نویسنده کتاب درباره چگونگی نگارش و انتخاب عنوان این کتاب گفت: برای تهیه کتاب گروهی مشغول پیاده سازی و گرفتن مصاحبه‌ها بود که در مقدمه کتاب از آن‌ها یاد شده است، اما آنچه در تمام خاطرات مشترک بود اینکه همگی حال و هوای وطن را داشتند از این رو عنوان «مسافران وطن» به عنوان نام کتاب انتخاب شد.

وی با تاکید بر اینکه اغلب آزاده‌ها جانباز هستند و در واقع هنگام اسارت مجروح بوده‌اند، اضافه کرد: ماجرا‌های جذابی در این کتاب مطرح می‌شود و ناگفته‌هایی از اسارت نخستین بار در این کتاب درج شده است. تالیف کتاب حدود یک سال و نیم طول کشید و نقطه طلایی کتاب بخشی است که به سیدآزادگان اختصاص دارد؛ چرا که اغلب آزادگان با آقای ابوترابی محشور بوده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت که کتاب به نوعی تاریخ شفاهی آقای ابوترابی است.

نویسنده کتاب «مسافران وطن» افزود: القاب خاصی از سوی آزادگان کشورمان به آقای ابوترابی اطلاق می‌شد؛ از جمله فرشته نجات و در ادامه عنوان می‌شد که ایشان رحمتی در اردوگاه‌ها بوده‌اند. حتی یکی از اسرا اعلام می‌کرد که اگر ایشان نبودند ۳۰ درصد آزادگان به ایران باز نمی‌گشتند. ایشان آرامشی را در اردوگاه‌ها جاری می‌کرد.

وی گفت: برایم جالب بود که از آزادگان و جانبازان فعال در سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی بنویسم؛ چرا که کسی برای اخذ خاطرات سراغشان نمی‌رود. از این رو سراغ شاغلان در خط لوله نفت رفتیم.

در پایان این مراسم، کتاب مسافران وطن با حضور محسن مومنی رئیس حوزه هنری،سردار فتح‌الله جعفری و مسئولان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران رونمایی و از آزادگان این شرکت تجلیل شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)