چاپ کردن این صفحه

نگاهی به آمار و ارقام استقبال مردم و کتابفروشان از «تابستانه کتاب96»

تابستان گرم برای اهل کتاب و ناشران  

 

نگاهی به آمار و ارقام استقبال مردم و کتابفروشان از «تابستانه کتاب96»  کتاب‌ها در تابستان خوش درخشیدند.

 

طرح حمایت فصلی «مؤسسه کتاب» از کتابفروشان و خریداران کتاب در حالی ششمین ایستگاه را هم پشت سرگذاشت که صحبتهای مجیدغلامی جلیسه حاکی از اختصاص 3 میلیارد تومان یارانه برای برگزاری پاییزه کتاب، همزمان با آغاز هفته کتاب در آبان ماه است.

بر اساس آمار و ارقامی که از برگزاری این طرح حمایت فصلی در تابستان 96، با عنوان «تابستانه کتاب» منتشر شده این دوره با خرید 10 میلیارد تومانی کتاب توسط مردم از کتابفروشان عضو که تعداد آنان نیز برابر با 813 کتابفروشی بوده پایان یافته است.البته تعداد کتابفروشانی که برای عضویت در این طرح ثبت‌نام کرده بودند بیش از 900 کتابفروشی بوده که تعدادی از آنان به سبب برخوردار نبودن از ویژگی‌ها و پیش شرط‌های لازم موفق به حضور در تابستانه کتاب سال‌جاری نشده‌اند. تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره در حالی است که در طرح قبلی، یعنی عیدانه کتاب 715 کتابفروشی شرکت داشته‌اند که نگاهی به همین دو رقم و مقایسهشان، نشان میدهد افزایش علاقه‌مندی آنان به بهره گرفتن از این تخفیف فصلی برای رونق هر چه بیشتر کتابفروشی هایشان است.در دوره‌های گذشته مراکز استان‌ها اغلب حضور پررنگی در این طرح داشتند اما آن طور که مسئولان مؤسسه خانه کتاب می‌گویند در شهرستان‌ها حضور کتابفروشان با مشکلاتی روبه‌رو بوده است. از جمله این موانع بهروز نبودن تجهیزات برخی کتابفروشی‌ها و متصل نبودن سیستم رایانه‌ای آنان به فضای مجازی بوده است.

حضور پررنگ کتابفروشی‌های شهرستانها

با وجود این در این دوره کتابفروشان شهرستان‌ها هم حضور پررنگی در تابستانه کتاب داشته‌اند، آنچنان که از 813 کتابفروش شرکت‌کننده، 618 کتابفروشی از مراکز استان‌ها و 195 کتابفروشی هم از شهرستان‌ها با استفاده از یارانه حمایتی وزارت ارشاد مردم را به خرید آثار خود در دو بخش کودک و نوجوان و همچنین عمومی دعوت کرده‌اند.این در حالی است که در دوره قبلی برگزاری این طرح در «عیدانه کتاب»، 577 کتابفروشی از مراکز استان‌ها و 168 کتابفروشی از شهرستان‌ها در آن شرکت داشته‌اند. نکته جالب توجه فروش 10 میلیارد تومانی کتاب در ازای خرید 498 هزار و 749 نسخه کتاب از سراسر کشور است، البته این میزان در مقایسه با فروش 506 هزار و 972 نسخه‌ای کتاب در «عیدانه کتاب 96»گویای کاهش است که خود جای بررسی دارد.

از میان 31 استان شرکت‌کننده در این طرح حمایتی، استان تهران با 150 کتابفروشی در صدر جدول رتبه‌بندی استان‌های حاضر در تابستانه کتاب 96 قرار دارد. البته جایگاهی که پایتخت در این جدول دارد چندان هم عجیب نیست چراکه به هر حال تمرکز اصلی کتابفروشی‌های کشور در این شهر است. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب به استان‌های اصفهان با 98 کتابفروشی و قم با 93 کتابفروشی تعلق دارد. البته جایگاه استان‌های خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و کردستان هم در این جدول قابل توجه است.کتاب‌های کودک و نوجوان همچون دوره‌های قبل با تخفیف 25 درصدی و کتاب‌های گروه سنی بزرگسال در حوزه عمومی هم با تخفیف 20 درصدی عرضه شدند. در میان نویسندگان بخش کودک و نوجوان آنهایی که آثارشان با استقبال بیشتری روبه‌رو شده میتوان به کسانی همچون جی.کی.رولینگ اشاره کرد، نویسنده‌ای که نه تنها در سطح جهانی، بلکه حتی در کشور ما هم با استقبال بسیاری روبه‌رو است.

یارانه 7 میلیارد و 600 تومانی برای تخفیف فصلی کتاب

البته در این گروه سنی اغلب، نویسندگان خارجی، آثارشان با استقبال روبه‌رو شده و شاید در نهایت نام چند نویسنده ایرانی همچون مهدی آذریزدی و فهیمه سیدناصری در میان نویسندگان پرفروش این دوره دیده شود. در شرایطی که در این گروه سنی هم نویسندگان بسیاری در داخل کشور مشغول فعالیت هستند باید دید که چرا ترجیح مخاطبان و والدین آنان به خرید کتاب‌های ترجمه شده است! «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» و «پرونده ویژه:فراتر از ترس!» از کتاب‌های پرفروش این گروه سنی بوده‌اند.در حوزه عمومی و گروه سنی بزرگسال هم محمود دولت آبادی، برایان تریسی، جوجو مویز از نویسندگان پرفروش و کتابهای «سمفونی مردگان»، «سووشون»، «سال بلوا» و «قهوه سرد آقای نویسنده» از پرمخاطب‌ترین آثار به شمار می‌آیند.

در میان مؤسسات نشر هم برخی از آنها با استقبال بیشتری روبه‌رو شده‌اند، مؤسساتی که در شرایط عادی هم اغلب با اقبال بیشتری در مقایسه با انتشاراتی‌های دیگر روبه‌رو هستند. تابستانه کتاب 96 از پانزدهم مرداد ماه تا سوم شهریور در کتابفروشی‌های عضو برگزار شد و علاقه مندان با در دست داشتن کارت ملی از یارانه صدهزار تومانی به ازای هر نفر برخوردار شدند.

به گفته مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، از آغاز امسال مبلغی برابر با هفت میلیارد و 600 میلیون تومان برای این طرح حمایتی از سوی وزارت ارشاد مصوب شده که یارانه برگزاری برای پاییزه کتاب 96 نیز به احتمال بسیار 3 میلیارد تومان خواهد بود.

 

منبع: روزنامه ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 شهریور 1396 ساعت 05:48
  • اندازه قلم
مدير01

آخرین‌ها از مدير01

موارد مرتبط