واکنش دبیر پاداش جلال به حاشیه های/ نقد کنید اما تهمت نزنید!

  • چهارشنبه, 29 آذر 1396 ساعت 12:11
  • منتشرشده در نشر

شهریار عباسی نویسنده و دبیر دهمین مرحله پاداش ادبی جلال آل احمد در صحبت با خبرنگار راهنمای سفر من با اشاره به اینکه فعالیت های این جشنواره با جدیت در جریان هست عنوان نمود: ما طبق سه مرجع لیست خانه کتاب، ارتباط با ناشران و گردآوری به ابزار فراخوان پاداش آثار را تألیف کردیم و بصورتی تماما حرفه ای و تاکید دارم دموکراتیک، آغاز به ارزیابی آثار کردیم که این فرآیند ادامه دارد.

 

وی در مورد انتخاب داوران این مرحله از پاداش نیز عنوان کرد: در جلسه ای با اعضای هیات علمی هر یک از دوستان پیشنهادهای خود را برای بخش های متفاوت عرضه کردند و برای تک تک این پیشنهادها رای گیری گردید.

 

عباسی تاکید کرد: ما هیات علمی متنوعی در این مرحله از پاداش داریم و کوشش همه بر این بود که برای داوری ها نیز انسان هایی انتخاب گردند که دیدگاه های متنوعی دارا باشند و به طور مشخص اشخاصی تنها از یک جریان ادبی به داوری آثار نپردازند. پاداش ادبی جلال به هر تقدیر رخدادی هست ملی و به اعتقاد من جریان های متفاوت ادبی کشور لازم هست در آن حضور دارا باشند. من مطمئنم در مجموع رخدادی که برای این پاداش در سال جاری در حال رخ دادن هست به نوع ای می باشد که آثار همه طیف ها در آن دیده می گردد و البته به داوری ها و نتیجه آنان نیز اعتماد دارم.

داوران پاداش جلال برآیند ادبیات ایران هستند

دبیر دهمین مرحله پاداش جلال دنبال کرد: من همیشه گفته ام که کار یک قاضی سخت هست چون از دادگاه او یک نفر متقاعد بیرون می رود و یک نفر ناراضی اما در یک جشنواره ادبی یک نفر از مراسم اختتامیه متقاعد بیرون می رود و صدها نفر ناراضی و همین هست که کار را زیاد سخت می کند و قضاوت را حساس. با این همه داوران ما نیز از نظر علمی صلاحیت و رزومه کاری شایسته برای این کار را دارند و هم تجربه داوری را دارا می باشند و بالاخره نیز با قطعیت می گویم که برآیند ادبیات ایران می باشند.

عباسی که خود یکی از برگزیدگان مرحله های قبل این پاداش ادبی است؛ در جواب به پرسشی در مورد بعضی حاشیه های طرح شده حول پاداش جلال آل احمد در فضای سایبری عنوان کرد: من ابتدا بگویم که از دیروز صفحه خصوصی خودم را در شبکه اینستاگرام بستم تا از هر نوع حاشیه های دیگر جلوگیری گردد. می اندیشم هنگامی رویای من خدمت به ادبیات هست لازم هست همه در کنار هم بمانیم. به اعتقاد من در ادبیات ما جا برای همه ما هست و هنگامی همه جریان ها در کنار هم باشند پیشرفتی رخ خواهد داد. شاید من با دوستانی اختلاف نظر دارا باشم اما به آنان حق اظهارنظر و نقد می دهم. اینکه بعضی بگویند پاداش جلال دولتی و از مد افتاده هست بنظرم نهایت بی انصافی هست.

با دوقطبی سازی در ادبیات مخالفم

وی دنبال کرد: من با دوقطبی سازی در ادبیات مخالفم. از اینکه اهالی ادبیات را رو به روی هم قرار دهیم و به هم تهمت بزنیم فراری هستم. جواب من به این مسئله این هست که کماکان بر این عقیده ام کار ادبیات لازم هست در دست اهالی ادبیات باشد. من بعنوان دبیر پاداش جلال و با این عقیده، نه خود را دشمن دولت می دانم، نه اپوزیسیون هستم و نه انسان دولت می شوم. متاسف هستم که بعضی دوست دارند خودشان را به یکی از این شکل ها نمایش دهند اما به خودم اذن نخواهم داد که تفکر کنم لازم هست این تعداد را از ادبیات حذف کرد.

دبیر پاداش ادبی جلال دنبال کرد: ما لازم هست هم را نقد کنیم اما نقد با تهمت متمایز هست. همه ما اهالی ادبیات ایران هستیم. هنگامی به جای تهمت زدن منطق همکاری و صحبت میان ما حاکم باشد نگاهمان به هم نزدیک شده و سوتفاهم ها حل می گردد.

وی اضافه کرد: این ایام لازم هست تاسف خورد از اهالی ادبیاتی که دلشان قصد دارد در مقابل مردم مثل مهمان های برنامه نود جلوه کنند و دائم به هم تهمت بزنند. یادمان نرود  فوتبالیست ها از این نزاع ها درآمدی دارند اما اهالی ادبیات در پس این نزاع ها تنها با نگاه شماتت آمیز مخاطبشان مواجه می گردند که تو که اهل ادبیاتی دیگر چرا، شما که فرهیخته ای دیگر چرا.

 

وی در انتهاء عنوان کرد: شهریار عباسی طرف هیچ سخن ناحقی نیست و نخواهد بود حتی اگر پدرش آن را گفته باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)