نبود نظارت بر فروش غیر قانونی کتاب ها

  • چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 07:37
  • منتشرشده در نشر

 

 

نماینده مردم اورامانات در مجلس گفت: وزارت فرهنگ هیچ نظارتی بر فروش کتاب‌های غیرقانونی توسط افرادی که بدون مجوز اقدام به انتشار کتاب‌های پرفروش می‌کنند، ندارد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، شهاب نادری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان سوال خود از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت تضعیف حقوق انتشارات و اهل فرهنگ کشور اظهار داشت: اکنون در بساط دستفروشان کتاب آثاری وجود دارد که غیرقانونی چاپ شده‌اند اما از ضابطین قضایی و مأموران سد معبر شهرداری برای برخورد با آنها خبری نیست.

 نماینده پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی کتاب و آثاری که حاصل زندگی فرهیختگان است به صورت غیرقانونی تکثیر می‌شود، کل فرهنگ با این شیوه به سمت نابودی می‌رود.

وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: آیا از وضعیت نشر خبر دارید، آیا می‌دانید آثار غیرقانونی در بساط دستفروشان کتاب به فروش می‌رسد، آیا خبر دارید در تهران و خیابان انقلاب به صورت قاچاق آثار ادبی چاپ می شوند.

نادری با بیان اینکه آثار ممنوعه توسط برخی افراد به صورت غیرقانونی چاپ می‌شود، ادامه داد: نکته اینجاست که این آثار با نصف قیمت به فروش می رسند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی ناشران در جراید آگهی می‌دهند تا مردم آثاری که از آنها به صورت غیرقانونی چاپ شده را گزارش کنند اما در این شرایط دستگاه‌های ناظر و مسئول اقدامی انجام نمی‌دهند و ناشران خود شروع به فعالیت کرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به انتشار کتاب‌هایی همچون 4 اثر فلورانس و جوجومویز گفت: این کتاب‌های پرفروش بدون اجازه ناشران اصلی آنها منتشر و به فروش می‌رسد. همچنین کتاب "ملت عشق" که کتاب پرفروشی بوده به نام همان ناشر ولی توسط دیگران منتشر شده است.

وی افزود: برخی کتاب‌ها که مجوز انتشار آنها لغو شده همچنان منتشر می‌شود، در این شرایط از وزارت فرهنگ به عنوان پاسدار فرهنگ ایران خبری نیست.

نادری بیان کرد: از آنجایی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه های خود درخصوص حمایت از حق ناشران را بیان کرد، چطور است وزیر فرهنگ افغانستان به دغدغه وزارت فرهنگ و ناشران ما رسیدگی کند؟

وی افزود: بها دادن به انتشاراتی که دشمن گفتمان انقلاب هستند، محل سوال است. متاسفانه سیاست میانه‌گیری بین گفتمان انقلاب و مخالفان انقلاب از سوی وزارت فرهنگ دنبال می شود. همچنین تصمیمات خنثی در حوزه نشر آزاردهنده شده است.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ماهنامه ها، گاهنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها شرایط سختی را به لحاظ کاغذ

پشت سر می‌گذارند، گفت: تمام توجه وزارت فرهنگ به روزنامه ها است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واردات کاغذ باید توسط نهادهای مشخص انجام شود نه اینکه دلال‌ها واردات کاغذ را انجام دهند.

نادری با بیان اینکه معاندین نظام در مناطق مرزی فعالانه تر رفتار می کنند و برای جذب افراد تلاش می کنند، گفت: حتی اگر یک جوان در مرز ناآگاه باشد، منجر به بحران می‌شود، لذا وزارت فرهنگ باید توجه ویژه ای به مناطق مرزی داشته باشد. متأسفانه اکنون وزارت فرهنگ حتی یک جلد کتاب را هم به حوزه انتخابیه من نفرستاده است، در حالی که معاندین به تکاپو افتاده‌اند تا افراد را جذب کنند.

وی افزود: ناشران به دلیل بی تدبیری وزارت فرهنگ اعلام کردند که امسال در نمایشگاه کتاب شرکت نمی‌کنند.

نماینده مردم اورامانات در مجلس بیان کرد: وزارت فرهنگ به مساجد شیعیان و اهل تسنن، تکایا و معیشت روحانیون اهل تسنن توجهی ندارد و هیچ ردیف بودجه ای را نیز برای آن لحاظ نکرده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 14:54
  • اندازه قلم