مدير01

مدير01

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:45

مدیر مسئول انتشارات نگار تابان گفت:افراد تحصیلکرده که اشتغالی ندارند به صنعت نشر ورود می کنند و به دلیل نداشتن تخصص باعث نابسامانی بازار نشر می شوند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان، احمد دولت آبادی مدیر مسئول انتشارات نگار تابان، در خصوص اعطای مجوز انتشارات به افراد با وجود اوضاع نامساعد بازار کتاب گفت: وقتی دانشگاه یک مدرک لیسانس می‌دهد به نشانه اینکه فرد چهار سال این دوره را گذرانده است اما نمی‌تواند اشتغالی برای آن‌ها ایجاد کند و از آنجایی که تعداد  لیسانسه‌ها و فوق لیسانسه‌ها زیاد است ،مجبور هستند که با ناشران رقابت کنند.

وی افزود:کسی که لایق باشد و توانایی داشته باشد می‌تواند از شرایط سخت کار عبور کند و خودش را در کار نشر اثبات کند و کسی هم که نتواند در این زمینه فعالیت کند مجوزش باطل می‌شود.

مدیر مسئول انتشارات نگار تابان با بیان اینکه رقابت با ناشران در صنعت نشر یک دور ماراتن است که باید از این مرحله سخت عبور کنند، ادامه داد:شاید بعضی‌ها در کار نشر موفق شوند برخی هم تغییر شغل دهند. شرایط کار سخت است، اما به هرحال در کار نشر هم باید نیروی جوان وجود داشته باشد.

دولت آبادی با بیان اینکه افراد بیکار با هدف اینکه شغلی داشته باشند وارد این عرصه می شوند، ادامه داد:حتی اگر کار نشر درآمد هم نداشته باشد فرد لیسانسه را از سرخوردگی درمی آورد و می‌گوید شاغل است هرچند که حقوقش ناچیز باشد چرا که از بیکاری بهتر است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه انتشاراتی‌های نوپا در کار ترجمه ورود کرده اند، بیان کرد:کسانی که به بازار نشر می‌آیند یک مقدار سرمایه دارندکه  آن سرمایه را یا در کتاب نفیس هزینه می‌کنند یا در زمینه ترجمه کتاب‌هایی سرمایه گذاری می‌کنند که ناشر دیگر زحمت ترجمه آن را کشیده است و این‌ها پخته خوری می‌کنند.

دولت آبادی افزود:بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصمیم گرفتم کتاب ترجمه کنم و برای این کار دو مترجم استخدام کردم اولین شرطم برای آن‌ها این بوده که کتاب‌هایی را ترجمه کنند که در ایران ترجمه نشده است. متاسفانه امروز هرجا می‌روید کتاب کوری در همه ناشران است.

وی با اشاره به اینکه تخصص در صنعت نشر بسیار کم است، تصریح کرد: بسیاری از ناشران درباره بازار، محتوا و کیفیت کتاب اطلاعاتی ندارند و وارد بازار نشر شده اند.

دولت آبادی با بیان اینکه اکثر آن‌هایی که در صنعت نشر می‌بینم خودشان کتابخوان نیستند و یک جلد کتاب هم نخوانده اند، افزود:کسی را می‌شناسم که یک جلد کتاب هم نخوانده است، اما در صنعت نشر فعالیت می‌کند اوضاعش از من کتابخوان از نظر سرمایه در بازار کتاب بهتر است چرا که ناشران ما تاجران فرهنگی هستند.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار مجوز نشر در کشور صادر شده است در حالی که کشور به این تعداد مجوز نیاز ندارد، بیان کرد:با وجود اینکه بسیاری از ناشران مجوز نشرشان باطل شده است باز هم تعداد کسانی که مجوز دارند زیاد است و افراد کم تخصص هم در این عرصه وجود دارد.

دولت آبادی با تاکید بر اینکه اگر برای من یک فرصت شغلی بهتر وجود داشته باشد از فعالیت در صنعت نشر استقبال نمی‌کنم، گفت: اکثر آن‌هایی که مجوز نشر می‌گیرند مدرک رشته‌های فنی را دارند و هیچ مدرکی مرتبط با رشته‌های فرهنگی ندارند و دانش آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی نیستند.

وی ادامه داد:تحصیل کرده‌ای که از سرناچاری در زمینه صنعت نشر فعالیت می‌کند، می‌گوید که اسمم را ناشر می‌گذارم با این که هیچ تخصصی ندارم چرا که پول وارد بازار کار می‌کنم و فکر می‌کنم بازار دلالی است.

دولت آبادی با اشاره به فعالیت ناشران نوپا در زمینه کتابسازی خاطر نشان کرد:ناشری که تازه وارد بازار نشر شده است نمی‌تواند رقابت کند از این رو به کتابسازی روی می‌آورد. بنر‌های تبدیل پایان نامه به کتاب را در بازار نشر می‌بینید می‌نویسند تبدیل پایان نامه به کتاب حتی یک جلد، بهتر است که در زمینه تخصصی خودشان کتاب منتشر کنند، ولی می‌بینیم در زمینه کتاب کودک یا روانشناسی و هر حوزه دیگری کتاب منتشر می‌کنند و معلوم نیست در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:36

فشار اقتصادی حاکم بر مطبوعات از افزایش قیمت کاغذ تا استقبال نکردن ادارات و سازمانهای دولتی از اشتراک نشریات و ضعف کنترل بر رسانه های بی نام و نشان در فضای سایبری عرصه را بر مطبوعات محلی و خودگردان استان کرمان تنگ کرده که زمزمه های تعطیلی آنها، این روزها گوش ها را می آزارد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، مطبوعات به عنوان نبض تپنده و حیات پویای بشریت، امروز به دلیل مواجه شدن با معضلات فراوان و البته ساماندهی نشدن این موانع در کانال های مشخص و کارشناسی شده همچنان با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان اقدام به برگزاری میزگرد ' زمزمه های تعطیلی نشریات کرمان به گوش می رسد ' با حضور جمعی از مدیران مسئول و سردبیران مطبوعات محلی و فعالان و صاحبنظران رسانه ای این استان کرده و به بررسی راهکارهای خروج مطبوعات کرمان از مشکلات پیش رو که بیشتر رنگ اقتصادی دارد، نیز پرداخته است .

در این میزگرد روح الله خدیشی( مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان)، محمد لطیف کار (مدیر مسئول هفته نامه استقامت و فردای کرمان)، محمد صادق طاهری(مدیر مسئول روزنامه واقعه)، حسین شهابی(مدیر مسئول هفته نامه پایان هفته)، حسین جمالی(مدیر مسئول نشریه امید کرمان)، سلمان مختاری مقدم(مدیر مسئول روزنامه سفیر کرمان)، سید علی موسوی (مدیر مسئول نشریه نسل مهتاب)، محمد حسنی سعدی( مدیر مسئول هفته نامه هفتواد)، بتول ایزدپناه (مدیر مسئول نشریه سرمشق) و محمد فتح نجات (سردبیر روزنامه کرمان امروز) حضور داشتند.

همچنین در این میزگرد اهالی مطبوعات کرمان از جمله چالش های این حوزه را در معضلاتی از جمله کاغذ ،تسهیلات یارانه ای ، نامناسبی شاخص های رتبه بندی ، وجود رسانه های بی نام و نشان ،صدور بی رویه مجوز ها ،نامناسبی آگهی های سایتی ، فقدان اشتراک های اداری و ضعف نظارت عنوان کردند و به ارائه راهکارهای برون رفت از این چالش ها پرداختند.

فعالان مطبوعاتی استان کرمان براین باورند که چالش های یاد شده زنگ خطر را برای مطبوعات به‌ صدا در آورده و در صورت ادامه یافتن این وضعیت آنان گزینه ای جز تعطیلی فراروی خود نخواهند داشت.

این عده افزودند : می توان با تدبیر مسئولان و البته همراهی مطبوعات آنها مشکلات موجود را به حداقل ممکن رساند تا تنها حیات و پویایی گذشته رسانه های مکتوب را به آنها برگرداند و از سویی استقلال تاثیرگذاری رسانه های داخلی را بر افکار عمومی همچون گذشته تثبیت کرد.

آقای وزیر پاسخ دهد!!!

مدیر مسئول روزنامه واقعه در این میزگرد گفت: آقای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخ دهد، چرا روند حمایت از فرهنگ مکتوب نزولی است و صعودی نیست؟

محمدصادق طاهری اظهار داشت: برغم اینکه برخی معتقدند عمر فرهنگ مکتوب به پایان رسیده اما معتقدم در جامعه فعلی با توجه به تبعات منفی فضای مجازی ضرورت حیات فرهنگ مکتوب بیش از گذشته است.

وی افزود: اعتقاد مسئولان مطبوعات بر این بود که فرهنگ مکتوب بخصوص در بخش محلی بماند در حالی که در این راستا در عمل اقدامی انجام نشده است.

طاهری ادامه داد: تاکنون نشنیده ایم مسئولان داد بزنند و بگویند به داد فرهنگ مکتوب برسید.

وی با بیان این مطلب که ساختار ادبیات اخلاق رسانه ای ما نیز اکنون در حال بهم ریختن است، تاکید کرد : با یک بازنگری کارشناسانه در این خصوص می توان به ضریب بالای ماندگاری مطبوعات مکتوب نیز کمک کرد.

نبود نظارت دولت بر رسانه های بدون شناسنامه

مدیر مسئول هفته نامه استقامت کرمان گفت: دامنه بحث در زمینه مشکلات مطبوعات بسیار وسیع است لذا اعتقاد دارم اگر چه رسانه های مکتوب تحت فشار قرار دارند و بخشی از نفوذشان در سالهای اخیر به دلیل توسعه فضای مجازی کاسته شده اما در ایران هنوز زود است که بگوییم عمر رسانه های مکتوب به پایان رسیده است.

محمد لطیف کار اظهار داشت: احساس می شود اتفاقی که برای رسانه های مکتوب با روند موجود رخ می دهد ورای توسعه فضای مجازی است و به دلیل یک نوع بی سیاستی و بی تدبیری رخ داده است.

وی گفت: رسانه های مکتوب نه تنها در کرمان بلکه در دیگر نقاط با روند موجود خیلی به سرعت رو به نابودی می روند.

این فعال رسانه ای تاکید کرد: رئیس جمهوری اخیرا در جمع اصحاب رسانه مطالبی را فرمودند که بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: دکتر روحانی از رسانه های بی نام و نشان نام برد که یکی از بزرگترین چالش های جامعه امروز ما همین رسانه ها است.

لطیف کار تاکید کرد: من از دولت انتقاد دارم چرا نظارتی بر رسانه های بی نام و نشان نمی شود؟ آیا رسانه های شناسنامه دار باید آنها را کنترل کنند؟

وی تصریح کرد: زمانی که رسانه های بی نام و نشان زیاد می شود دولت نمی تواند از رسانه های شناسنامه دار توقع داشته باشد که مرجع افکار عمومی باشند.

به گفته لطیف کار، رسانه هایی که راهی برای توسعه کار خود ندارند و توانایی اداره روزمره خود را ندارند نمی توانند این مساله خطیر را به انجام برسانند.

وی ادامه داد: اگر روی همین مورد رسانه های بی نام و نشان کار شود می تواند در بخش گره گشایی از مطبوعات تاثیرگذار باشد.

مدیر مسئول هفته نامه استقامت به وجود رسانه های بدون مجوز در فضای مجازی با مخاطبان زیاد اشاره کرد و گفت: این رسانه ها بدون هیچ کنترلی آزادی عمل دارند و هرگز پاسخگوی اقدامات خود نیستند در حالی که رسانه های دیگر این شرایط را ندارند.

وی تصریح کرد: اگر دسترسی به اطلاعات برای رسانه ها بیشتر شود رسانه ها برای مخاطبان جذاب تر می شود.

وی تصریح کرد: مسئولان نباید تصور کنند فقط برای گزارش عملکرد به رسانه ها مراجعه کنند و اگر این سیاست ها اصلاح شود رسانه ها مخاطب پیدا می کنند و رسانه بی مخاطب راهی جز تعطیلی ندارند.

لطیف کار تاکید کرد: قصدم این نیست که دولت یارانه مطبوعات را اضافه کند بلکه نظرم بر این است پرداخت یارانه به مطبوعات رقابت مطبوعاتی را بر هم می زند و به رسانه های ضعیف فرصت می دهد در صحنه بمانند.

وی تصریح کرد: دولت باید در جاهای دیگر برای رسانه ها هزینه کند و در بخش هایی مانند اینترنت فضای مجازی و سایر مسائل کمک کننده رسانه ها باشد.

مطبوعات خلا نبود نشاط را در جامعه جبران کنند

فعال رسانه ای استان کرمان با اشاره به اینکه روزنامه نگاری امروز باید تحقیقی شود ، گفت: در بخش گزارش و تحلیل، مطبوعات محلی می توانند ضمن اثر گذاری، سرزندگی و خلا نشاط را در جامعه جبران کنند.

حسین شهابی افزود: مطبوعات محلی با مثلث تولید محتوا، سازماندهی آگهی و مدیریت صحیح می توانند تاثیر گذاری مناسبی در جامعه داشته باشد.

وی اظهار داشت: آسیب امروز مطبوعات نپرداختن به مسائل خاص حوزه جغرافیایی انتشار این نشریه است و باید 80 درصد از مطالب هر نشریه به محدوده انتشار آن اختصاص یابد تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

مدیر مسئول هفته نامه پایان هفته اضافه کرد : اینک نوع نگاه حاکمیت به مطبوعات به ابزاری برای رقیبی به نام احزاب تبدیل شده است.

شهابی افزود: بار احزاب را رسانه ها به دوش می کشند لذا بین احزاب و رسانه ها باید شفاف سازی شود لذا احزاب باید در قدرت و ثروت کشور سهیم شوند و مطبوعات این روند را کارشناسی کنند.

وی تصریح کرد: ساختار کشور در این بخش مشکلاتی دارد و تعداد احزاب و مطبوعات برای این بخش بسیار فراوان اما ناکارآمد است.

مدیرعامل پیشین خانه مطبوعات استان کرمان گفت: آسیب دیگر نوع نگاه روابط عمومی ها به مطبوعات محلی است که باید ارتباط منطقی و مستمری در این بخش ایجاد شود چرا که هم اکنون روابط عمومی ها نگاهی سطحی به مطبوعات دارند.

شهابی با بیان اینکه خانه مطبوعات نماینده صنفی مطبوعات استان کرمان است ،گفت: مدیران روابط عمومی باید نماینده افکار عمومی باشند و نه مدافع یک مدیر.

به گفته شهابی در وضعیت اقتصادی فعلی کشور، چشم امیدی در این برهه از زمان برای کمک به مطبوعات وجود ندارد و مطبوعات باید همچنان با رفتن به سوی کارهای گزارشی و میدانی و تحقیقی به فرهنگ روایی و شفاهی مخاطبان پاسخ دهند.

شهابی با قدردانی از حرکت ایرنا در برگزاری میزگردهای لازم در ارتباط با بررسی مشکلات مطبوعات ،اضافه کرد: این اقدامات نشانگر این هست که خوشبختانه نگاه رقیب بودن خبرگزاری ها به مطبوعات به نگاهی دوستانه تبدیل شده است.

ضعف آموزشی و نبود بنیه علمی قوی در مطبوعات برطرف شود

مدیر مسئول روزنامه امید کرمان گفت: بنیه علمی پایین امروز برخی از خبرنگاران و نبودن افراد شایسته در مطبوعات، مانع مطرح شدن صحیح و اصولی نیازها و پیشرفت استان کرمان شده و منابع خبری براحتی از پاسخگویی شفاف به خبرنگاران شانه خالی می کنند.

حسین جمالی افزود: امروز خبرنگاران در دنیا تمامی مسئولان را به چالش می کشند لذا این قشر باید به مسائل اشراف کامل داشته باشند تا تنویر افکار عمومی و پیشرفت در جامعه انجام گیرد.

وی عنوان داشت: هنوز به نیاز سنجی مطبوعات در استان کرمان پرداخته نشده و به مشکلات اساسی تسلط نداریم و اهل قلم مسئول یک جامعه هستند و نباید به بهایی ارزان قلم خود را با آگهی و یارانه قلم بفروشند.

وی گفت: باید از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در ماههای آتی به استان کرمان سفر خواهند کرد ، بخواهیم خروجی کار خود را نسبت به عملیاتی کردن سیاستهای حمایتی از مطبوعات اعلام کنند زیرا باید مشخص شود که در برنامه های خود تا چه میزان پیشرفت داشته است.

شرکت های بیمه ای پاسخگوی نیازهای مطبوعات باشند

صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه سفیر کرمان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شرکت های بیمه ای قرارداد ببندد که پاسخگوی نیازهای مطبوعات باشند.

سلمان مختاری مقدم افزود: بسیاری از نشریات بیمه تکمیلی ندارند و مشکل فراوانی در این زمینه برای مطبوعات وجود دارد.

وی عنوان کرد: بخشنامه چاپ هشت صفحه ای مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید لغو شود تا نشریات بتوانند تعداد صفحات مورد نیاز خود را با توجه به سطح درآمدی خود چاپ کنند.

مختاری مقدم گفت: با توجه به نبودن اخبار تولیدی در نشریات محلی، چاپ چهار صفحه نیاز استان کرمان را برطرف می کند و صفحات بیشتر نشریات رقم فراوانی را دور ریز می کند.

وی افزود: روند صدور مجوزهای مطبوعات طی سالهای گذشته بسیار سهل شده است و افراد غیر متخصص وارد این حوزه شدند.

این فعال رسانه بیان کرد: منبع درآمد روزنامه ها آگهی ها است و بسیاری از شرکت ها و دستگاه ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی بسیاری از آگهی های خود را روی سایت مناقصه می گذارند و برای زنده ماندن رسانه ها باید آگهی به آنها بازگردد.

وی با اشاره به اینکه برگزاری نشست های اینچنینی خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان در حوزه های مختلف بسیار تاثیر گذار است خواستار استمرار این برنامه ها شد.

دولت اشتراک نشریات ادارات را اجباری کند

مدیرمسئول و صاحب امتیاز نسل مهتاب نیز در این میزگرد اظهار داشت: دولت در عوض پرداخت یارانه و حفظ رقابت پذیری مطبوعات، اشتراک ادارات را اجباری کند و همچنین باید در کمیته ای نظارت بر توزیع آگهی انجام شود.

سیدعلی موسوی افزود: برخی مشکلات داخلی مطبوعات درون سازمانی و عوامل صنفی است و این عوامل درون سازمانی با آموزش و پژوهش برطرف می شود.

وی گفت: سیرتکاملی نشریات ریشه برخی از مشکلات آنها است و برای برنامه ریزی جامع در این زمینه باید مشکلات به تفکیک منشاء مشکل بررسی شوند.

وی تاکید کرد: مدیران کشور برای برنامه ریزی در مورد نیازهای مطبوعات باید از تمامی رسانه ها نظرات را دریافت کنند و کمیته ای راه اندازی شود مشکلات آنها را بررسی کنند.

این فعال رسانه استان کرمان گفت: تعداد صفحات نوعی تکامل و زایش نشریات را نشان می دهد و هر نشریه با توجه به بودجه خود آزادانه انتخاب کند چند صفحه چاپ کند و نباید مطبوعات به اجبار صفحات بیشتری چاپ کنند.

وی افزود: نشریات مکتوب و مطبوعات جامعه هدف را نمی توان به صراحت قضاوت کرد زیرا تعداد مطالعه کنندگان در حوزه کتاب و مطبوعات مشخص نیست.

همفکری رهگشا/رتبه بندی لازم

سردبیر روزنامه کرمان امروز با بیان اینکه برخی مسائل مطبوعات استان داخلی است که باید با همفکری و تعامل بین اصحاب رسانه استان برطرف شود ، افزود: وجود رتبه بندی مطبوعات امری لازم است که خود می تواند ضمن کمک به این تفاهم در رفع اغلب مشکلات رهگشا باشد.

محمد فتح نجات افزود: مطبوعات کرمان در امر مخاطب سازی موفق نیستند و دچار مشکلات اقتصادی و غیره می شوند و لازم است با شناخت بیشتر ذائقه مخاطبان جذب مخاطب در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ملزم کردن دستگاه های اداری به تمکین از اجرای قوانین در حوزه مطبوعات نباید منفعلانه عمل کند .

سردبیر روزنامه کرمان امروز بیان کرد: این سخن غلطی است که می گویند با آمدن فضای مجازی نشریات مکتوب از بین می روند و نباید در بحث ها به این نکته تاکید شود .

وی با تاکید بر لزوم تخصیص یارانه مطبوعات تصریح کرد: باید نشریات رتبه بندی شوند تا برای بالا بردن سطح و کیفیت انگیزه در میان اصحاب مطبوعات انگیزه بوجود بیاید.

فضای مجازی نمی تواند با نشریات مکتوب رقابت کند

مدیر مسئول ماهنامه سرمشق گفت: هر چند حضور در فضاهای مجازی اجتناب ناپذیر است اما فضای مجازی چون اصالت و دقت ندارد نمی توانند با نشریات مکتوب رقابت کنند.

بتول ایزدپناه افزود: باید برای نشریه جذابیت بوجود بیاوریم و با نشان دادن توانایی های خود، خریدار و خواننده فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث بخشنامه ها سلیقه ای عمل می شود ،تصریح کرد: در حال حاضر تراکم نشریات در کرمان بوجود آمده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدور مجوز ها باید بیشتر دقت کند.

مدیر مسئول نشریه ستاره کرمان تاکید کرد: باید در صدور مجوز به نشریات تخصص و علم روزنامه نگاری مورد توجه قرار گیرد.

ایزدپناه اظهار داشت: شرایط اقتصادی و نبود امنیت شغلی موجب آشفتگی در کار مطبوعات استان کرمان شده است و باید تخصص گرایی حتما در دستور کار قرار داشته باشد.

سردرگمی اصحاب مطبوعات با سیاست های متغیر وزارتخانه

مدیر مسئول هفته نامه هفتواد کرمان گفت: با تغییر معاونت مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست های مطبوعاتی نیز تغییر پیدا می کند که همین امر سردرگمی اصحاب مطبوعات را بدنبال دارد.

محمد حسنی سعدی افزود: اختیارات خانه مطبوعات طبق اساسنامه با نیازهای مطبوعات تطابق ندارد و این نهاد قدرت اجرایی بیشتری باید داشته باشد.

وی تصریح کرد: برخی ادارات و سازمان ها نرخ شکنی در آگهی ها دارند که باید با نظارت بیشتر از فساد اداری جلوگیری شود.

مدیر مسئول نشریه هفتواد کرمان تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال حمایت از تولید داخلی، برنامه ریزی کند تا بجای واردات کاغذ خارجی، از کاغذ تولید داخل استفاده کند.

اهالی مطبوعات از قوانین پیروی نمی کنند

مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان گفت: برخی اوقات اهالی مطبوعات از قوانین تبعیت نمی کنند که موجب بوجود آمدن مشکلات در این حوزه می شود.

روح الله خدیشی افزود: تمرکز امور مطبوعات در تهران است و مطبوعات استان ها و شهرستان ها اثر گذاری در تصمیمات گرفته شده در رابطه با نشریات ندارند.

وی بابیان اینکه بیش از 300 نشریه در استان کرمان فعالیت دارند، تاکید کرد: چرا نباید در دیدار اصحاب مطبوعات با رئیس جمهوری یک نماینده از این استان حضور داشته باشد.

مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان گفت: فرایند توزیع یارانه مستقیم مطبوعات شفاف نیست و بخشنامه های جدید و تغییر سیاست ها به مشکلات مطبوعات و نشریات می افزاید.

وی با اشاره به اینکه صدای مطبوعات محلی شنیده نمی شود، افزود: در هشت ماه گذشته قیمت کاغذ 120 درصد افزایش داشته که هزینه های نشریات را به شدت بالا برده است.

خدیشی اظهار داشت: درصدد هستیم که با وارد کردن کاغذ بطور مستقیم و بی واسطه ، نیاز مطبوعات کرمان را با نرخ مناسب تامین کنیم چرا که با حذف واسطه ها، قیمت متعادل تر خواهد شود.

به معاون اول رئیس‌جمهور :

حذف تعرفه کاغذ

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:39

وزیر صنعت با ارسال دو نامه فوری و مهم به معاون اول رئیس‌جمهور، درباره افزایش قیمت کاغذ هشدار داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از پایگاه خبری بورس پرس ، محمد شریعتمداری در نامه فوری و مهم به اسحاق جهانگیری اعلام کرد: باتوجه به شرایط اقلیمی تامین مواد اولیه سلولزی صنایع کاغذ سازی با محدودیت‌هایی مواجه است. برهمین اساس صنعت کاغذ و مقوا حدودا 85 درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است.

در همین راستا طی دو سال اخیر حدود 600 هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی بامشکل مواجه کرده است. ضمن آنکه جهت ارتقای تولید کاغذهای داخل واردات کاغذ باطله امری ضروری است.علی‌هذا جهت تسهیل در واردات این مواد اولیه مورد نیاز، کمیسیون ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورتجلسه 29 بهمن سال 96 تصویب کرده 4 درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی (مجموعا 5 درصد) کاغذهای باطله حذف شود.با توجه به اهمیت موضوع خواهشمند است دستورات لازم در این زمینه صادر شود.

افزایش بیش از 100 درصدی قیمت کاغذ باطله در کمتر از یک سال

همچنین وی در نامه دیگری درباره حذف تعرفه واردات کاغذ اعلام کرد: بازگشت به نامه شماره قبلی و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه 26 اردیبهشت 97 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله بدینوسیله موارد ذیل را به آگاهی می‌رسد.

1- وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تسهیلات لازم را در جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب (سلولزی) در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد قرار دهد. نظر به اینکه کاغذ باطله به عنوان جایگزین چون در صنعت کاغذسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا از مصادیق تبصره مذکور می‌باشد.

2- با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ از جمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی، در برنامه راهبری صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفلاده از کاغذ باطله مورد تایید قرار گرفته است.این موضوع نیز در دنیا امری رو به گسترش بوده به طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56 درصد کاغذ و مقوای جهان در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است.

3- با توجه به گسترش صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال های اخیر و وجود طرحهای متعدد در دست اجرا عملا کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و دلیل پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌ای از 400 به 900  تومان افزایش یافته و این امر اساسا اقتصاد این صنعت و حاشیه سود آن را با مشکل مواجه ساخته است.

4- در حال حاضر هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140 تا 220 دلار بسته به کیفیت و کشور مبدا در نوسان است.

5- با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تامین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست برآورد می‌گردد در سال جاری حداقل 300 هزار تن نیاز به کاغذ باطله افزوده شود که باید از طریق واردات تامین گردد. لذا واردات کاغذ باطله از نظر تنظیم قیمت بازار نیز دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

6- صنعت کاغذسازی ماهیتا از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست خصوصا کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتا کاغذ و مقوای صنعتی است و به دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. لازم به توضیح است که سهم کاغذ باطله در قیمت تمام شده حدود 70 درصد در کاغذ و مقوای صنعتی است.

7- موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 29/11/96 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت نمودند که براین اساس حذف یک درصد سود بازرگانی در آئین‌نامه مقررات و صادرات و واردات سال 1397 اعمال و جهت حذف 4 درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 23/1/1397 این وزارتخانه از معاون اول محترم رئیس جمهور درخواست شد.

با توجه به موارد فوق‌الذکر و کمبود کاغذ باطله و پیش‌بینی افزایش آتی قیمت آن حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله نقش قابل توجهی در امکان ادامه فعالیت واحدهای کاغذسازی داشته ضمن آنکه در راستای اهداف زیست محیطی مورد توجه است،لذا درخواست دارد ترتیبی اتخاذ کنید در تصویب و ارسال لایحه مجلس تصریح به عمل آورند.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:30

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید باشعور مدیر مسئول انتشارات تایماز، در خصوص چاپ‌ غیرقانونی کتاب ها گفت: برای بحث در اين باره ابتدا بايد تعريف درستی از آن ارائه داد؛  چاپ کتابی از نظر سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غیرقانونی است كه ناشری بدون اجازه ناشر اولیه آن را منتشر كرده باشد.

وی ادامه داد: در کشور ما متأسفانه بازرسی‌ ها نه تنها در بخش کتاب،‌ بلکه در تمام زمینه‌ها مشکل دارد. اگر نظارت و  بازرسی ها درست بود،‌ این همه افزایش قیمت با افزایش نرخ دلار به وجود نمی‌آمد. من حتی شنیده ام ناشری چاپ دیجیتال کتاب انتشارات دیگری را منتشر کرده است و ناشری که کتاب وی بدون اجازه اش  منتشر شده،‌ نتوانسته کاری انجام دهد!

مدیر مسئول انتشارات تایماز اظهار كرد: به نظر می رسد کسانی که کار نظارت را انجام می‌دهند، در این زمینه خوب کار نمی‌کنند. برخورد با ناشری که کتابی را به طور غیرقانونی منتشر کرده شدید نيست و نهایت کاری که انجام می‌شود،‌ گرفتن تعهد است.  برخورد با چاپ غیرقانونی کتاب در کشور به گونه‌ای است که ناشر از اقدام به چاپ غیرقانونی کتاب نمی‌ترسد.

وی تصریح کرد: مسائل مالی سبب می‌شود هرکس هرکاری که می‌خواهد انجام دهد. با توجه به اینکه نمی‌توان چاپ غیرقانونی کتاب را زیاد پیگیری کرد، بسیار راحت این کار را انجام می‌ دهند.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:19

یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد. 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبرنگار مهر، هفته گذشته بود که بانک مرکزی در جلسه فوق‌العاده کارگروه کاغذ کشور با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر موافقت کرد (اینجا) که بر اساس تصمیم یادشده، کاغذ چاپ و تحریر بدون واسطه مشمول دریافت ارز ۳۸۰۰ تومانی خواهد بود و واردکنندگان این نوع کاغذها دیگر الزامی به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند.

البته بنا بر تصمیم کارگروه کاغذ کشور، اجرای این تصمیم منوط به وجود سه شرط خواهد بود؛ کاغذ مورد نظر می‌بایست در فهرست تعرفه‌های مصوب باشد، دارای کد بخشنامه‌ای قید شده در سامانه آماری بانک مرکزی باشد، و سامانه جامع تجارت به عنوان متولی تائید نهایی با واردات آن موافقت داشته باشد.

بر این مبنا تمامی کاغذهای مربوط به حوزه چاپ و نشر شامل کاغذهای چاپ و تحریر، کاغذهای گلاسه و همچنین کاغذهای بالکی (مکانیکال حجیم شده مورد مصرف در حوزه نشر) می‌توانند در صورت بهره‌مندی از شرایط اعلام شده، از ارز مصوب برای واردات استفاده کنند.

یک واردکننده عمده کاغذهای مکانیکال (موسوم به بالکی) که حدود دو ماه نتواسته بود محموله‌های خریداری شده کاغذ خود را از گمرک ترخیص کند، در گفتگو با خبرنگار مهر، از حل این مشکل مدتی بعد از تصمیم اخیر کارگروه کاغذ کشور خبر داد.

علی واضحی مدیر فروش یک شرکت واردکننده کاغذهای بالکی و موزع این نوع کاغذها در ایران در این باره گفت: در هفته‌های گذشته مشکلاتی در پرداخت ارز پیش آمده بود و باعث اختلال در عرضه این کاغذ شده بود، که با پیگیری‌های انجام شده مشکل مرتفع شد و تخصیص ارز بانکی ۴۲۰۰ تومانی، مقدمات ترخیص و عرضه این کاغذ را فراهم آورد که این موضوع باعث ترخیص محموله‌ها و عرضه کاغذ بالکی به ناشران شد.

وی در ادامه گفت: بعد از جلسه اخیر کارگروه کاغذ، بنا شد ارز کاغذهای چاپ و تحریر با قیمت قبلی (ارز ۳۸۰۰ تومانی) اختصاص پیدا کند که پس از پیگیری‌های انجام شده، همین امروز (۲۹ خرداد) برای اولین بار موفق شدیم برای سفارش‌های در حال ساخت جدید، از ارز مبادله‌ای با نرخ ۳۸۰۰ تومان، استفاده کنیم.

این فعال حوزه کاغذ همچنین گفت: ثبت سفارش برای تهیه محموله‌های بعدی هم انجام شده و تائیدیه‌های آن یک به یک در حال ارائه از سوی بانک مرکزی است. برنامه ما برای تهیه کاغذهای بالکی، ماهیانه است که یکسری از آنها در حال حمل است، یکسری آماده حمل است و یکسری هم زیر ساخت است.

واضحی ادامه داد: هم‌اکنون حجم مناسبی از این کاغذها ترخیص شده و در حال عرضه به ناشران است و مقدار کافی هم در گمرک و در راه است و در ماه‌های آتی مشکلی جهت تامین بازار واقعی کاغذ کتاب نشر وجود نخواهد داشت.

به گفته مدیر فروش این شرکت واردکننده کاغذهای بالکی و موزع این نوع کاغذها در ایران، این سفارش‌ها در کشورهای اروپایی نظیر سوئد، روسیه، فنلاند و آلمان تولید می‌شوند و در ماههای آینده وارد بازار خواهند شد.

وی افزود: با توجه به حل مشکلات تخصیص ارز و حمایت دولت از صنعت نشر، تلاش ما در ماه‌های آینده حفظ ثبات قیمتی و آرامش در بازار کاغذ بالکی کتاب خواهد بود. به همین دلیل فروش کاغذ بالکی به صورت مستقیم و فقط به ناشران دارای پروانه نشر معتبر صورت می‌گیرد و با این روش می‌توان از ورود واسطه‌ها و سوداگران به این بازار جلوگیری کنیم.

این فعال حوزه کاغذ همچنین با اشاره به افزایش‌ قیمت کاغذ در بازارهای جهانی، پیشنهاد کرد: برای کمک به صنعت نشر، مالیات ۴ درصدی علی‌الحساب که در گمرک اخذ می‌شود حذف شود.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 08:06

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اسپاش، شرکت فونون از تولیدکنندگان سیستم‌های فلزی سه بعدی، موفق به ارائه فناوری فلزات نانوپودری ویژه شده است. این فناوری که به 3D FUSIONTM موسوم است از لیزر برای شکل‌دهی فلزات استفاده می‌کند. فونون در حوزه ساخت سیستم‌های پردازش مواد مبتنی بر لیزر فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت در حوزه‌ نیمه‌هادی، نمایشگرهای...

شرکت فونون از تولیدکنندگان سیستم‌های فلزی سه بعدی، موفق به ارائه فناوری فلزات نانوپودری ویژه شده است. این فناوری که به 3D FUSIONTM موسوم است از لیزر برای شکل‌دهی فلزات استفاده می‌کند. فونون در حوزه ساخت سیستم‌های پردازش مواد مبتنی بر لیزر فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت در حوزه‌ نیمه‌هادی، نمایشگرهای صاف، خودروسازی، هوافضا، دفاعی و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 08:00

معاون وزیر صنعت گفت: برای جلوگیری از مشکلات، رقم حواله ارزی برای واردات کالا تا ۵ میلیون دلار افزایش یافت.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از وزارت صنعت، مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت در مورد احتمال سه نرخی شدن ارز، اظهار کرد: نرخ ارز رسمی کشور که با ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریکا در مورخ ۲۲ فروردین اعلام شد تا به حال تغییر جدی نداشته است و کمافی السابق پابرجاست، نرخ ۳۸۰۰ تومانی نداریم، بلکه چون تعدادی از اقلام کالاهای اساسی مشمول دریافت یارانه هستند، نرخ مانده می شود ۳۸۰۰ تومان، هیچ نرخ ارز دیگری هم در حال حاضر براساس اعلام بانک مرکزی رسمیت ندارد.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کالاها براساس منابع ارزی موجود بانکی و ارزهای صادراتی خریداری شده در سامانه نیما و براساس اولویت بندی کالاهای اساسی، مواد اولیه، ماشین آلات و در نهایت کالاهای مصرفی در شبکه بانکی و سامانه نیما باید تخصیص ارز و تأمین ارز شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: شکایاتی در مورد تأخیر در تأمین ارز واردات از سوی فعالان اقتصادی واصل شده است که تقاضاهای ارزی در سامانه نیما منتظر اقدام مانده اند که در حال رسیدگی در کارگروه ماده ۱۴ مستقر در بانک مرکزی هستیم.

خسروتاج در مورد اختصاص ۵ میلیون دلار ارز به تولیدکنندگان برای واردات مواد اولیه یادآور شد: در گذشته حداکثر رقم حواله های ارزی ۵۰۰ هزار دلار بود که در واردات بعضی از اقلام با مشکل مواجه می شد و به ناچار برای یک ثبت سفارش بالای ۵۰۰هزار دلار چندین نوبت حواله ارزی انجام می شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: حواله های ارزی برای واردات بعضی از کالاها تا رقم ۵ میلیون دلار افزایش یافت.

خسروتاج در پاسخ به این سوال که اختصاص حواله های ۵ میلیون دلاری برای واردات مواد اولیه برای عده ای رانت ایجاد می کند، چنانچه شنیده شده که عده ای از تولیدکنندگان و برخی به نام تولیدکننده این ارزها را دریافت و به کشور باز نمی گردانند، گفت: این منابع ارزی بدون اخذ تعهد و وثیقه نباید در اختیار متقاضیان گذاشته شود و جزییات این موضوع را باید از بانک مرکزی سوال کرد.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 07:51

تبلیغات دیجیتال و شبکه های اجتماعی هرسال سریع تر از گذشته تکامل می یابند. برای بازاریاب ها، انطباق با تغییرات این فضا می تواند بسیار دشوار باشد. به علاوه همانطور که در ماه های گذشته مشاهده کردیم، برای افراد خارج از حوزه بازاریابی، مانند اعضای کنگره آمریکا، انطباق با چنین تحولاتی حتی دشوارتر نیز خواهد بود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز اندکی قبل مارک زاکربرگ در کنگره پاسخگوی پرسش هایی پیرامون رسوایی کمبریج آنالیتیکا بود. در این میان سناتور اورین هاتچ از ایالت یوتا پرسش جالبی را مطرح کرد: «شما چگونه پایداری الگویی از کسب و کار بدون پرداخت هزینه از سوی کاربر را تأمین می کنید؟» در این میان زاکربرگ با لبخندی بر لب پاسخ داد: «سناتور، ما مجری تبلیغات هستیم.»

اگرچه پاسخ زاکربرگ تا حدی صحیح است، اما بازاریاب ها به خوبی از پازل کسب وکار دیجیتال آگهی دارند. براین اساس تبلیغات تنها بخشی از چنین کسب وکاری محسوب می شود.

بازاریابی دیجیتال در حال تغییر است

امروزه ابزارهای رایگان بازاریابی محتوایی تولید محتوا را بسیار راحت کرده اند. در واقع تحلیل های دقیق تر و ابزارهایی نظیر «روبات های چت» بازاریاب ها را در زمینه ارائه محتوای شخصی سازی شده یاری می کند. به علاوه ابزارهای مدرن امکان اندازه گیری و ارزیابی کمپین های تبلیغاتی را فراهم کرده است. در زمینه محتوای بصری نیز امکان بارگذاری ویدئو و پادکست در شبکه های اجتماعی گزینه های متکثری را در مقابل بازاریاب ها قرار می دهد. با این حال همه تغییرات دنیای تکنولوژی کار بازاریاب ها را آسان نکرده است. به عنوان مثال اشتراک گذاری های سیاه را در نظر بگیرید. به طور سنتی بازاریاب ها در شبکه های اجتماعی از طریق ارزیابی میزان بازنشر محتوای شان به دست کاربران کمپین شان را داوری می کردند. با این حال اکنون اغلب بازنشرها در قالب پیام های خصوصی یا توئیت های شخصی صورت می پذیرد. این امر اندازه گیری و ارزیابی میزان تأثیرگذاری اقدامات بازاریابی و تبلیغات را بسیار دشوار کرده است.

از سوی دیگر آپدیت جدید گوگل کروم تبلیغات اینترنتی را بیش از پیش پیچیده کرده است. به این ترتیب مرورگر مشهور گوگل تبلیغات درون سایت ها را در صورت ناتوانی در انطباق با قوانین تازه اش مسدود خواهد کرد. مهم ترین بخش قوانین جدید کروم منع تبلیغات تمام صفحه و تبلیغات جانبی (معمولا به صورت صفحه ای مجزا برای کاربران به نمایش در می آید) است، بنابراین شرکت هایی که قصد ادامه فعالیت تبلیغاتی در مرورگر کروم را دارند، باید به سوی الگوهای تازه ای حرکت کنند.

بی تردید هیچکس گوی پیشگویی در اختیار ندارد، به ویژه در صنعت تبلیغات دیجیتالی که هر روز غیرقابل پیش بینی تر می شود. با این حال کسانی که با دقت فراوان به تحولات جاری می نگرند، ایده های تقریبا مناسبی در خصوص نوآوری های بعدی در سر خواهند داشت. در ادامه سه ترند مورد بررسی قرار می گیرد. امیدوارم این سه مورد به پیش بینی تغییرات مهم بعدی در بازاریابی و تبلیغات دیجیتالی کمک کند.

1- مرگ دستیابی طبیعی به مخاطب

امروزه شبکه های اجتماعی هنوز هم نقش مهمی در توزیع محتوا دارند. با این حال بارگذاری پست منفعلانه دیگر کافی به نظر نمی رسد. در حقیقت دسترسی طبیعی به مخاطب در فیس بوک و اینستاگرام به طور محسوسی از سوی کاربران طرد شده است. در این مورد پیش بینی ها حاکی از ادامه روند بی توجهی به فرآیند طبیعی جذب مخاطب است.

نخستین نشانه تغییر اوضاع در اینستاگرام جایگزینی شیوه آپدیت زمان مند با آپدیت مدیریت شده است. به این ترتیب به جای نمایش آخرین پست ها به کاربران محتوایی که الگوریتم جدید مطابق سلیقه هر کاربر می داند برای وی به نمایش در خواهد آمد. بی تردید این تغییر الگوریتم به طور کامل به نفع اهالی کسب وکار نیست. با این حال اهمیت محتوای جذاب را بیشتر خواهد کرد.

باتوجه به تغییرات کنونی، بازاریاب ها نیازمند بارگذاری مداوم پست های باکیفیت به منظور باقی ماندن در عرصه رقابت هستند. تنها در این صورت نام برندشان در ذهن اینستاگرام و به طبع در دسترس کاربران باقی خواهد ماند. شاید تغییر الگوریتم اینستاگرام برای کاربران بسیار جذاب باشد، اما بازاریاب ها بیش از سایر گروه ها از چنین الگویی ضربه می خورند. البته این به معنای پایان کار نیست. توانایی انطباق با شرایط جدید در چنین شرایطی برای بازاریاب ها و اهالی تبلیغات ضروری به نظر می رسد.

2- افزایش میزان هزینه روی تبلیغات

با افول دوران دستیابی طبیعی به مخاطب ظاهرا عصر تبلیغات پولی به اوج شکوفایی خواهد رسید. براساس گزارش Recode در سال 2018 دست اندرکاران بخش تبلیغات 40 میلیارد دلار بیشتر از تبلیغات تلویزیونی روی آگهی های آنلاین هزینه خواهند کرد. همچنین پیش بینی این مؤسسه حاکی از افزایش تأثیرگذاری آگهی های اینترنتی نیز هست.

برخلاف تصور بسیاری از ما تبلیغات پولی تنها محدود به محتوای اسپانسری یا بنرهای تبلیغاتی نیست. اکنون آشنایی با بازاریابی تأثیرگذاری ضروری به نظر می رسد. در واقع 39درصد بازاریاب ها برنامه هایی جدی برای افزایش سرمایه گذاری روی این مدل از بازاریابی در مدت زمان باقی مانده از سال 2018 دارند. بی تردید چنین اقدامی بیشترین تأثیر را روی اینستاگرام خواهد داشت؛ جایی که برندها و افراد تأثیرگذار فرصت مناسبی برای جذب مخاطب پرشمار دارند. در واقع باتوجه به سلیقه کاربران اکنون اینستاگرام بهترین پلتفرم موجود برای توسعه بازارایابی تأثیرگذاری محسوب می شود.

3- گسترش مدل های اشتراکی

سرویس هایی که پیش از این در قالب خریدهای یک مرتبه ای، از موزیک گرفته تا ویدئو و نرم افزار ارائه می شدند، اکنون در فرمت اشتراکی عرضه می شوند. نتفیلیکس، هولو، اسپاتی فای، نیویورک تایمز و بسیاری دیگر از کانال های محتوایی اکنون بر اشتراک مداوم برای عرضه خدمات شان اتکا دارند.

 

مردم به عنوان مخاطب برندها علاقه مند مشاهده محتوای مورد اطمینان و مطلوب، از نظر خودشان هستند. همچنین آنها علاقه ای به طی فرآیندهای مختلف ندارند. در این زمینه هولو تبلیغات انتخابی را ارائه می کند. نتفیلیکس اما به طور کلی هیچ آگهی مقابل دیدگان مخاطب هایش قرار نمی دهد.

همچنین سایت های خبری نیز در زمینه ارائه آگهی ها آنها را در تعداد محدود و دست چین شده به نمایش می گذارند. در این میان یک پلتفرم اجتماعی جدید به نام Vero در تلاش برای اقتباس از الگوی موفق اینستاگرام بدون نیاز به ارائه آگهی است. در واقع Vero با دریافت مقدار بسیار اندکی هزینه اشتراک کاربرانش را از شر هرگونه تبلیغ مستقیمی خلاص می کند. بی تردید بازاریاب ها به منظور ارائه تبلیغاتی هرچه مفهومی تر و توسعه برندشان باید نگاه ویژه ای به این پلتفرم داشته باشند.

آیا آنچه در این مقاله بررسی کردیم، به معنای پایان دوران شبکه های اجتماعی و به عبارت بهتر مطالعه محتوا از سوی کاربران است؟ شاید اکنون دیگر تبلیغات نوستالژی متعلق به دهه های قبل است. در مقام پاسخ باید به یک جمله کوتاه بسنده کنیم: سیر امور حتی ذره ای به پایان دوران شبکه های اجتماعی و توجه به محتوای اینترنتی هم نزدیک نشده است. بی تردید مردم به مطالعه محتوای مختلف در شبکه های اجتماعی ادامه خواهند داد.

همچنین فرآیند جذب مخاطب از سوی برندهای بزرگ نیز سیر صعودی خود را دنبال خواهد کرد. با این حال تحولات مورد اشاره این مقاله بیانگر تسلط هرچه بیشتر کاربران روی زمان و نوع مطالب نمایشی در شبکه های اجتماعی است. به منظور ادامه حیات تبلیغات آنلاین، بازاریاب ها باید به حق انتخاب کاربران احترام بگذارند. به این ترتیب گزینه پیش روی برندها تهیه و ارائه تبلیغات هرچه جذاب و مفهومی تر به مخاطب ها خواهد بود.// مترجم علی آل علی

 

انضباط مالی دولت نمره رد گرفت

ثبات مالى براى کنترل تورم کلید چالش هاست

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 07:31

یک کارشناس اقتصادى با اشاره به تاثیر بالاى استقلال بانک مرکزى در کنترل نرخ تورم گفت: البته این مسئله به تنهایى تورم را کنترل نمى کند اما باید بانک مرکزى به صورت نهاد مستقل فعالیت کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادآنلاین، تیمور رحمانى در همایش سیاست پولى و ارزى در خصوص پایدارسازى تورم پایین براى حفظ ثبات مالى خاطرنشان کرد: مدیریت انتظارات تورم تاثیر کوتاه مدت و مقطعى براى کنترل نرخ تورم دارد.

او با تاکید بر این که انضباط مسائل مالى دولت از جمله مهم ترین مسائل کشور است، تصریح کرد: وقتى کشور در وضعیت بحران اقتصادى قرار دارد پذیرش ریاضت اقتصادى ضرورت دارد همچنین کنترل تورم در گرو کنترل دیگر شاخص هاى پولى است.

رحمانی با بیان این که کنترل نظام ارزى براى حل مشکل تورم بسیار موثر است، اضافه کرد: ثبات مالى براى کنترل تورم مسئله با اهمیتى است اما کشورى که در حالت بى ثباتى اقتصادى قرار دارد نمى تواند تورم خود را کنترل کند.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 07:21

امروز طی مراسمی از هولوگرامی که روی بسته‌بندی‌های قارچ به منظور اطمینان از سلامت آن نصب می‌شود رونمایی شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، غلامرضا تقوی در حاشیه مراسم رونمایی از هولوگرام قارچ‌های خوراکی اظهار کرد: این هولوگرام به تولیدکنندگانی داده می‌شود که سه ویژگی داشته باشند؛ این تولید کنندگان باید پروانه‌های بهره‌برداری از وزارت جهاد کشاورزی را داشته  همچنین عضو انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی باشند و نظارت ادواری بر تولید را دریافت کنند.

وی افزود: روی این هولوگرام‌ها شماره سریالی با همکاری انجمن قارچ خوراکی درج می شود که براساس آن مصرف کنندگان می‌توانند با پیامک کردن شماره سریال موجود بر روی این هولوگرام از محل تولید قارچ مطمئن شوند.

مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برای تشخیص هولوگرام‌های تقلبی در صورت ارسال شماره سریال آن  پاسخی نامعتبر دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: نصب این هولوگرام بر روی بسته‌های قارچ خوراکی از یک تا دو ماه آینده اجباری می‌وشد.

بنابراین گزارش در ماههای گذشته به دلیل مصرف قارچهای غیرخوراکی برخی افراد جان خود را در برخی مناطق کشور از دست داده‌اند که وزارت جهاد کشاورزی با همکاری انجمن قارچ کشور به منظور دادن اطمینانهای لازم برای مصرف قارچ هولوگرامی بر روی بسته‌بندی این محصولات درج می‌کند تا مصرف کنندگان بتواند اصالت محل تولید را تشخیص دهند. افرادی که در ماههای گذشته جان خود را از دست داده بودند اقدام به مصرف قارچهای غیرخوراکی کرده بودند که از مراتع طبیعی برداشت شده بود.

 

 

صفحه1 از490