از دیروز تا امروز بسته‌‎بندی کوکاکولا

نوشابه کوکاکولا که یکی از محبوب‌ترین نوشابه‌های جهان است و در بیش از ۲۰۰ کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، در سال ۱۸۹۴ به‌صورت لیوانی به فروش می‌رسید تا اینکه تاجر اهل «می سی سی پی» در کارخانه خود کوکاکولا را درون بطری ریخت.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از نوش آنلاین، تا سال ۱۸۹۴ کوکاکولا به‌صورت لیوانی به فروش می‌رسید تا اینکه یک تاجر اهل «می‌سی سی پی» به نام «شوزف بیدن‌هارن» در کارخانه خود کوکاکولا را درون بطری ریخت و دوجین از بطری‌هایش را برای آسا گریس کندلر (Asa Griggs Candler) -تاجر گرجستانی، به یکی از سهامداران بزرگ این نوشابه تبدیل شد، با شیوه‌ بازاریابی منحصر به فرد او این نوشابه محبوب در قالب بطری‌های اختصاصی توزیع شد- فرستاد، اما کندلر از نتیجه کار خوشش نیامد و خیلی سریع بطری‌ها را بازگرداند.

در سال ۱۸۹۹ بار دیگر دو وکیل اهل چاتانوگا در ایالت تنسی به نام‌های «بنجامین آف توماس» و «شوزف بی وایتهد» از کندلر امتیاز انحصاری بطری کردن و فروختن نوشابه‌ها در سراسر آمریکا را درخواست کرد و پیشنهاد داد هر بطری نوشابه کوکاکولا را به قیمت تنها یک دلار به فروش برسانند اما این مرتبه نیز کندلر با مخالفت خود از این پیشرفت قابل‌توجه خودداری کرد.

امروزه شرکت کوکاکولا نوشیدنی غنی‌شده خود را برای مشتریان سراسر جهان تأمین می‌کند و بعضی از این مشتریان رستوران‌هایی هستند و مانند داروخانه‌هایی که در ابتدا نوشابه‌ها را می‌فروختند، ارائه می‌کنند در حالی‌ که گروه دیگر مشتریان شرکت‌های بطری‌سازی هستند که در کارخانه خود آب کربنات‌دار به نوشابه اضافه می‌کنند و آن را برای فروش در فروشگاه‌ها درون بطری می‌ریزند.

توماس و وایتهد کار خود را با افتتاح کارگاه‌های بطری‌سازی آغاز کردند اما به‌زودی دریافتند راه‌های بهتر و سریع‌تری برای عرضه کوکاکولا در سراسر کشور وجود دارد در این خصوص آن‌ها با شخص دیگری شریک شدند و سه‌ نفری کشور را به ۳ منطقه تقسیم‌بندی کرده و شروع به فروش امتیاز بطری نوشابه به واحدهای محلی کردند.

این حرکت درواقع میزان سرمایه مورد نیاز آن‌ها را کاهش می‌داد زیرا هر سرمایه‌گذار محلی برای رشد و توسعه کارش از پول خود استفاده می‌کرد. از سوی دیگر دانش محلی و تعهد به کسب‌وکار را در بین آن‌ها به کار می‌گرفت که دستیابی به آن از راه‌های دیگر بسیار مشکل بود. با این رویکرد اولین بطری‌ساز نماینده کوکاکولا در سال ۱۹۰۰ کار خود را آغاز کرد و تا سال ۱۹۰۹ چهارصد کارخانه بطری‌سازی کوکاکولا در کشور مشغول به کار بودند.

 

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)