مدير01

مدير01

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 11:20

حیف و میل دلارهای دولتی کاغذ در غفلت و بی توجهی روزنامه های دولتی و مسئولان وزارت ارشاد، باعث شده است تا سود دلار 4200 تومانی کاغذ به جیب خریداران کاغذ برگشتی برود.

درحالیکه دولت با هدف تامین نیاز مردم به روزنامه های ارزان قیمت کاغذ را با ارز دولتی (موسوم به دلار جهانگیری) به رسانه های مکتوب تخصیص داده است، اما این یارانه دولتی نه تنها به سود مردم و مخاطبان این روزنامه ها نشده، بلکه سود آن نصیب اصناف نیازمند به کاغذ باطله شده که روزنامه های ارزان را می خرند و به جای کاغذ گران قیمت موجود در بازار، از آن استفاده می کنند!

علیرغم اینکه کاغذ مطبوعات در بازار آزاد به قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان رسیده است روزنامه های دولتی همچنان با قیمت ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومان به فروش میرسد و این باعث شده کیوسک داران تقاضای تیراژ بیشتر این روزنامه ها را داشته باشند و باطله روزنامه را به صادرکنندگان گل، باغداران، سراجی ها و کارواش ها با قیمت هر کیلو ۷۵۰۰ تومان به فروش برسانند.

در حالی روزنامه هایی همچون ایران، اطلاعات، کیهان، ایران ورزشی، جمهوری اسلامی، جام جم، خراسان، قدس، شهرآرا و چند روزنامه متعلق به دولت با نهادی های عمومی قیمت ۱۰۰۰ یا کمتر از آن دارند که قیمت کاغذ، چاپ و زینک هر نسخه آن بالای ۱۰۰۰ تومان است و مشخص نیست به چه دلیلی پایین تر از قیمت تولید روزنامه عرض میکنند و نهادهای عمومی و دولتی تا کجا می خواهند ضرر این روزنامه ها را پرداخت کنند.

بخش زیادی از کاغذ با نرخ دولتی کیلویی ۵۳۰۰ تومان در اختیار همین نشریات است و بنابراین قیمت ارزان رسانه های مکتوب دولتی در مقایسه با قیمت بالای رسانه های خصوصی که تا 4000 تومان به فروش می رسند، فرصت را به سوءاستفاده کنندگان داده تا تیراژ رسانه های حاکمیتی و وابسته به ارگان های دولتی را تا حد زیادی بالا ببرند.

پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که تخصیص ارز دولتی به روزنامه ها به دلیل کاهش شدید ذائقه رسانه ای مخاطبان به خرید روزنامه و استفاده از رسانه های موبایلی، نتیجه ای به جز سود رساندن به مافیای کاغذ و فروش کاغذ روزنامه ها در بازار آزاد نخواهد داشت.

منبع: خبرفوری

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 11:18

رئیس اتحادیه ناشران استان قم از نیاز ناشران این استان به دو تا سه برابر کاغذ تخصیص یافته خبرداد و گفت: استان قم تنها استانی است که کاغذی که به ناشر اعطا می‌کند، پیگیری و بر آن نظارت دارد.

به گزارش چاپ و نشر؛ حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران استان قم در گفت‌وگو با فارس درباره کاغذ مورد نیاز ناشران قم اظهار داشت: طبق مصوبه وزارت ارشاد هرنوع کاغذ وارداتی باید از سوی این وزارتخانه و به واسطه تعاونی ناشران آشنا توزیع شود از این رو حتی کاغذهای وارداتی خودمان نیز تحویل ارشاد می‌شود.

وی با بیان اینکه انتظار داریم کاغذ وارداتی توسط اتحادیه قم به شکل کامل در اختیار استان قم باشد، ابراز داشت: با توجه به حجم بالای تولید کتاب در قم توقع داریم تمام این کاغذها صرف استان قم شود.

خرمی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به تعامل خوب ارشاد در توزیع کاغذ مورد نیاز ناشران استان قم افزود: استان قم تنها استانی است که کاغذی که به ناشر اعطا می‌کند، پیگیری و بر آن نظارت دارد. این کنترل توسط اداره ارشاد استان انجام می‌شود و حتی کاغذهای واگذار شده شمرده شده و نظارت چاپ بر آن انجام می‌شود.

رئیس اتحادیه ناشران استان قم گفت: این نظارت تمام و کمال برای جلوگیری از سوء‌استفاده صورت می‌گیرد. حتی طبق هماهنگی‌ها با سازمان صنعت و تعزیرات تمام نظارت‌های معمول انجام می‌شود تا در نهایت کاغذ به کتاب تبدیل شود.

خرمی بیان کرد: نکته قابل توجه اینکه دو تا سه برابر کاغذ واگذار شده به ناشران قم مورد نیاز است؛ چرا که استان قم ام‌القرای جهان اسلام است و میزان نشر آثار دوره‌ای و مجلدهای حجم فراوان دارد. از این رو نیازمند کاغذ بیشتری هستیم.

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 09:06

بی‌تدبیری و نبود نظارت در توزیع کاغذ در زیر مجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اوج خود رسیده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر؛ طبق تصمیم هیئت دولت کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج و مشمول ارز نیمایی شده است، اما تناژ محدودی که در دست وزارت ارشاد است، از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بهره‌مند می‌شوند و بعداً با نظارت این نهاد توزیع خواهد شد.

این خبری است که امروز دهان به دهان در میان واردکنندگان کاغذ و اهالی مطبوعات و ناشران درحال چرخیدن است.

در حالی که دبیر کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول این کارگروه در معاونت فرهنگی در مأموریت کاری خارج از کشور به سر می‌برد و فریاد اهالی مطبوعات از وضعیت توزیع کاغذ بلند شده است و البته یک روز دیگر از هفته موعودی گذشت که سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را برای آغاز توزیع کاغذ دولتی و کاهش تنش موجود در قیمت این کالا وعده کرده بود.

بنا بر اظهارات وی و برخی دیگر از مسئولان کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ ۸۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ به این دو بخش نشر و مطبوعات تخصیص داده شده که در دو کارگروه تازه تأسیس وزارت ارشاد در دو معاونت فرهنگ و مطبوعاتی به واردات تخصیص پیدا می‌کند. اما به دلیل برخی رویه‌های طولانی در به ثمر رسیدن این مساله بسیاری از واردکنندگان به فکر واردات از طریق تخصیص ارز نیمایی افتاده‌اند که این موضوع نیز با دست‌اندازهای بالایی همراه است.

در حالی که در بخش نشر واردکنندگان کاغذ به صراحت خبر از نبود تخصیص ارز وارداتی برای کاغذ حتی به نرخ نیمایی خبر می‌دهند در بخش مطبوعات وضعیت به مراتب بدتر است.

مشاهدات میدانی مهر حاکی از آن است که در حال حاضر دو شرکت «نگار گستر هامون» و «جام‌جم بازرگان پیشرو» به عنوان عاملان اصلی واردات و کاغذ مطبوعات مطرح هستند که یکی از این دو شرکت از تازه‌واردان به عرصه واردات و توزیع کاغذ مطبوعات است و حتی اهالی صنف کاغذ نیز آن را به خوبی نمی‌شناسند.

عملکرد شرکت مذکور در روزهای اخیر به شکلی بوده که برخی از مشتریان آنکه ناچار از خرید از آن بوده‌اند به دلیل عرضه کاغذ بی‌کیفیت و نیز محصولی که برای استفاده در ماشین‌های چاپ ایرانی مناسب نبوده دست به مرجوع کردن خرید خود و پس‌گرفتن اوراق مالی خود کرده‌اند و برخی نیز با این پاسخ روبرو شده‌اند که محصول ما را بفروشید و با پولش خودتان در بازار آزاد خرید کنید

در این میان مسئول بازرگانی یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار تهران به مهر می‌گوید: وزارت ارشاد می‌گوید فلان شرکت باید به شما به نرخ ارز دولتی کاغذ بفروشد. وقتی ما به آن مراجعه می‌کنیم می‌گوید که من فقط به نرخ نیمایی می‌فروشم. وقتی اعتراض ما به جایی راه نمی‌برد ناچار از خرید آن می‌شویم و آن وقت با این پاسخ مواجه می‌شویم که به نرخ نیمایی امروز پیش فاکتور می‌دهیم و هر وقت تخصیصمان صادر و از گمرک خارج شد، به نرخ روز با شما حساب می‌کنیم.

به گفته این مقام مسئول این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که حداکثر یک تا دو تن که نیاز نهایتاً یک هفته یک روزنامه است از طریق این دو شرکت به مخاطب عرضه می‌شود و تأمین کاغذ برای حیات مطبوعات مبدل به یک دغدغه جدی شده است و حیات آنها را با تهدید جدی همراه کرده است

سکوت مدیران کارگروه کاغذ در وزارت ارشاد در کنار عادی جلوه دادن شرایط از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد دم خروسی بود که از زیر پیراهن پر بحران وضعیت نابسامان مدیریت واردات و عرضه کاغذ توسط دولت این روزها بیرون زده و مشخص نیست اصرار دولت به کنترل این بازار بدون توانایی در سامان دادن به آن تا کی ادامه داشته و در نهایت راه به کجا خواهد برد.

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 08:49

هر روز خبر جدیدی از بازار کاغذ منتشر می‌شود‌: کشف انبارهای احتکار، افزایش بی‌رویه قیمت‌ و تلاش برای ساماندهی بازار. حالا دیرروز اعلام شد که کاغذ از گروه کالایی یک خارج شده است. پرسش اصلی این است که حذف ارز دولتی کاغذ چه تاثیری بر بازار آشفته آن دارد؟

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم، 41 روز از انتشار خبری به نقل از حسین انتظامی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارز اختصاصی به کاغذ می‌گذرد،‌ خبری که در آن رئیس کارگروه کاغذ از ادامه اختصاص ارز 4200 تومانی به کاغذ نشر و مطبوعات در سال جاری سخن گفته و بر نقش نظارتی وزارت ارشاد بر این حوزه تأکید کرده است،‌ اما نکته جالب ماجرا این بود که در این خبر هیچ اشاره به باقی ماندن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی نشد.

پیشینه اعلام این خبر این بود که در جلسه‌ای که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد،‌ مقرر شد بانک مرکزی مبلغ 80 میلیون یورو ارز برای کاغذ به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص دهد که از این میان 40 میلیون به معاونت فرهنگی برای کاغذ چاپ و نشر و 40 میلیون به معاونت مطبوعاتی برای کاغذ مطبوعات اختصاص یافت و کاغذ رسماً از فهرست کالاهای اساسی خارج شد. با خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ مورد نیاز صنوف تحت پوشش خود را از این یارانه 80 میلیون یورویی با ارز 4200 تومانی تامین خواهد کرد و تمامی واردکنندگان می‌توانند برای پاسخ به دیگر مصرف‌کنندگان کاغذ (غیر از ناشران و مطبوعات) کاغذ با ارز آزاد و نیمایی وارد کنند؛ البته این موضوع رسانه‌ای نشد.

پس از آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییراتی نیز در نقش نظارتی خود وارد کرد، از آن جمله تفکیک کارگروه به دو حوزه معاونت فرهنگی و معاونت مطبوعاتی برای پیگیری کاغذ نشر و کاغذ مطبوعات بود. کارگروهی که در معاونت فرهنگی به ریاست محسن جوادی تشکیل شده بود،‌ در اطلاعیه‌ای از تمامی واردکنندگان خواست در صورت تمایل برای واردات کاغذ چاپ و نشر اقدام به ثبت‌نام کنند. از دل این اطلاعیه بنا به گفته دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی 24 واردکننده ثبت نام کردند تا 150 هزار تن کاغذ چاپ و تحریر به کشور وارد شود،‌ در نهایت پس از بررسی‌ها چهار واردکننده برای واردات شش هزار و 300 تن کاغذ چاپ و تحریر تأیید شدند.

از سوی دیگر، 23 خرداد ماه درست یک ماه بعد از اعلام باقی ماندن ارز 4200 تومانی برای کاغذ،‌ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین و توزیع تنظیم بازار وزارت صمت، در نامه‌ای به مدیرکل سیاست‌گذاری‌های ارزی بانک مرکزی، تاریخ اخذ مابه‌التفاوت ریالی از کالاهای اساسی و ضروری که گروه ارزی آنها به گروه دو انتقال یافته را اعلام کرد. در این نامه صریحاً قید شده است که کاغذ،‌ کره و حبوبات از فهرست کالاهای اساسی خارج شده‌ و این بخشنامه بعد از اتمام ماه رمضان در تمام گمرکات در حال اجراست.

انتشار این نامه نوعی سردرگمی به همراه داشت‌، از یک سو وزارت ارشاد اعلام کرده بود که کاغذ ارز 4200 تومانی می‌گیرد و از سوی دیگر بخشنامه‌ای صادر شده بود که کاغذ را از کالاهای اساسی خارج می‌کرد‌، کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین و توزیع تنظیم بازار وزارت صمت دراین باره به خبرنگار تسنیم گفت: کاغذ دولتی در اختیار وزارت ارشاد است‌، اما کاغذ از کالاهای اساسی خارج شده است.

پیگیری‌های ما از کارگروه کاغذ برای بررسی این موضوع به نتیجه خاصی منجر نشد و نهایتاً ایوب دهقانکار از آن اظهار بی‌اطلاعی کرد، اما روز گذشته علی واضحی یکی از واردکنندگان بازار کاغذ گفت که کاغذ از فهرست کالاهای اساسی مشمول ارز دولتی خارج شده و تنها تناژ محدودی (80 میلیون یورو) برای کاغذ فرهنگی در اختیار وزارت ارشاد است که می‌تواند با ارز دولتی وارد شود. مابقی مصرف‌کنندگلان کاغذ می‌توانند از بازار کاغذ را تهیه کنند.

خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی به باور بسیاری از کارشناسان و مصرف‌کنندگان کاغذ اگرچه دیرهنگام بود ولی اقدامی درست است که می‌تواند بازار آشفته و پرتلاطم ماه‌های اخیر کاغذ را در ماه‌های پیش رو بهبود بخشد. از سوی دیگر ناشران و مطبوعات نیز می‌توانند در تناژ محدود از ارز دولتی در اختیار ارشاد بهره‌مند شوند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیسسندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: مدت زیادی بود که دولت بدنبال خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی است،‌ دولت باید بداند که شترسواری دولادولا نمی‌شود‌، مدت‌هاست می‌خواهند ارز 4200 تومانی را برای کاغذ حذف کنند، اما از فضای انتقاداتی که ممکن است از سوی مطبوعات و رسانه‌ها ایجاد شود‌، واهمه دارند.

وی ادامه داد: اختصاص ارز 4200 تومانی برای کاغذ اشتباه بود،‌ حرف من دغدغه شخصی نیست،‌ حرف ملی است،‌ من منابع ملی کشور را در نظر می‌گیرم،‌ کشوری که در تحریم است اگر ارز 4200 تومانی دارد،‌ اولویت اختصاص آن به کدام است،‌ غذا، دارو یا کاغذ؟

روغنی حذف ارز 4200 تومانی برای کاغذ را موجب ایجاد رقابت در کشور برای تولید دانست و گفت:  بسیاری از ما انتظار دارند که در شرایط نابرابر رقابت با واردات به تولید دست بزنیم؟ مگر آن ارز 4200 تومانی را به تولیدکنندگان برای واردات مواد اولیه می‌دهند؟ که اگر هم می‌دادند اشتباه بود،‌ به نظر من اصلا اختصاص ارز دولتی به کاغذ اشتباه است. اگر چنین وزنه‌هایی از پای تولیدکنندگان برداشته شود‌. می‌توان رقابت را عادلانه‌تر کرد.

رئیسسندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی را زمینه کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد دانست و گفت:‌  وقتی ارز 4200 تومانی برداشته شود‌ و تنها به مصرف کاغذ فرهنگی برسد،‌ در بازار تعادل ایجاد می‌شود‌، فاصله زیاد ارز دولتی با ارز مبادله‌ای رانت ایجاد می‌کند، در عین حال مطبوعات کدامشان در یکسال گذشته توانسته‌اند در بازار کاغذ با قیمت دولنتی تهیه کنند؟ قیمت کاغذ مطبوعات در بازار با ارز دولتی باید بین 3 تا 3 هزار و 500 تومان باشد؟ چه روزنامه‌ای توانسته با این قیمت کاغذ تهیه کند؟ در حوزه کاغذ تحریر نیز وضع به همین منوال بوده در بازار قیمت‌ها متعادل نبوده است.

سخنان روغنی مورد تایید عمده کارشناسان بازار کاغذ است،‌علی واضحی نیز برداشته شدن ارز دولتی از سر کاغذ را موجب رقابت سالم در بازار می‌داند و می‌گوید: در ماه‌های آینده باید منتظر پایین آمدن قیمت‌ها در بازار باشیم.

وی به تناژی که در دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است،‌ نیز اشاره می‌کند و می‌گوید:  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند برای مصرف فرهنگی از سهیمه‌ای که برایش در نظر گرفته‌اند،‌ نیازهای قشر فرهنگی را جوابگو باشد و سایر مصرف‌کنندگان بازار کاغذ نیز با متعادل شدن قیمت‌ها کاغذ را از بازار آزاد تهیه می‌کنند.

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 08:41

نویسنده «کتاب نقاشی قهوه خانه» گفت: ناشر کتاب من برای انتشار آن با مشکلات بسیاری روبه رو شد. زیرا این انتشار کتاب در اوج افزایش ناگهانی کاغذ بود و ناشر برای چاپ آن با مشکلات بسیاری روبه رو شد. انتشار این کتاب نقطه سر به سری برای ناشر بود، زیرا معتقدم نت‌ها سودی برای او نداشت بلکه نزدیک به ضررهم بود.

به گزارش چاپ و نشر؛ محسن کاظمی پژوهشگر و نویسنده کتاب «کتاب نقاشی قهوه خانه» در گفت‌وگو با میزان با اشاره به افزایش قیمت کاغذ و تاثیر آن بر نویسنده گفت: افزایش قیمت کاغذ سبب شد که ناشر تمام تلاش خود را برای رساندن قیمت کاغذ به قیمتی مناسب انجام دهد تا مخاطب بتواند راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر کتاب را برای تهیه فراهم کند، این اتفاق از نظر من قابل تقدیر است.

وی در همین راستا ادامه داد: قیمت کاغذ در مدت زمان کوتاه ۵ تا ۴ برابر شد و این امر شرایط را برای چاپ کتاب بسیار سخت و دشوار می‌کرد. از نظر من ناشر برای چاپ کتاب نقاشی قهوه خانه دست به کار جهادی زد.

وی ادامه داد: ناشران برای انتشار کتاب و در نظر گرفتن سود مجبور هستند تا سنجیده‌تر و با دقت تر جلو بروند در این شرایط انتخاب کتاب‌ها با دقت بیشتری انجام می‌شود.

کاظمی گریزی هم بر کتاب‌های منشر شده و یا (PDF) داشت ابراز کرد: کتابهای pdf که این روز‌ها رواج بسیاری در بازار پیدا کرده است با زیر پا گذاشتن حقوق تولید کننده و ناشران جریان تولید محتوا را با مشکل مواجه کرده است. زیرا بدون رعایت حقوق کپی رایت روح نویسنده و ناشران را می‌آزارد.  ادامه این روند قطعاً صدمات جبران ناپذیری را به تولید محتوا می‌زند و جامعه را با چالش روبه رو می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: کتاب نقاشی قهوه خانه درباره خاطرات کاظم دارابی پژوهشی است که طی ۱۰ سال و نیم بررسی و مطالعه مطبوعات و اسناد و مدارک موجود در آلمان به رشته تحریر در آمده است. پژوهش‌ها و سند برداری از ۵ هزار برگه، نما سازی، ترجمه و مطالعه مطبوعات آن زمان کشور آلمان انجام  شد تا بتوانیم امروز شاهد تولد کتاب نقاشی قهوه خانه باشیم.

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 11:54

 

مهندسان دانشگاه ام آی تی با استفاده از چاپگر سه بعدی موفق به تولید مچ بندها و زانوبندهای منعطف و مستحکم پزشکی به منظور درمان جراحات بدن شده اند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تک تایمز، تا به امروز از چاپگرهای سه بعدی برای تولید لوازم و وسایل پزشکی مختلفی استفاده شده است، اما این وسایل عمدتاً از مواد جامد و ثابت تشکیل شده اند و به ندرت در تولید آنها از مواد منعطف و دارای قابلیت تغییر شکل استفاده شده است.

زانوبندها و مچ بندهای پزشکی عمدتاً توان تحرک محدودی به بیماران می دهند و استفاده از آنها دشوار و آزاردهنده است. اما در مقابل به بهبود سریع زخم های مفاصل و عضلات کمک می کنند. تولید زانوبندها و مچ بندهای پزشکی منعطف شبکه ای با استفاده از چاپگرهای سه بعدی می تواند به حل این مشکل کمک کرده و استفاده از این ابزار را بر روی بافت های نرم تر بدن تسهیل کند.

 

 

بیشتر بخوانید: چینی‌ها استخوان را چاپ کردند

در تولید توری های منعطف مذکور از پارچه، پلی اورتان ترموپلاستیک و کلاژن استفاده شده که نوعی پروتئین برای تسهیل اتصال بافتهای مختلف بدن است.

استفاده آزمایشی از این مچ بندها و زانوبندها بر روی بدن تعدادی از افراد زخمی باعث افزایش سرعت بهبود جراحت های آنها شده و تاثیر جانبی مخربی نیز نداشته است. پژوهشگران در حال بررسی امکان استفاده از این اختراع جدید برای افزایش ایمنی و توان فتق انسان هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

 

دبیر انجمن واردکنندگان ماشین‌آلات چاپ:

چاپخانه‌داران با چالش‌های جدید روبرو شدند

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 11:46

 پس از خارج شدن فهرت ماشین‌آلات چاپ از دریافت ارز نیمایی، عدم ابلاغ دستورالعمل ارز اشخاص به بانک‌ها برای واردات ماشین‌آلات چالش جدید چاپخانه‌داران شده است.

به گزارش چاپ و نشر، سیدحسین صالحی؛ دبیر انجمن واردکنندگان ماشین‌آلات چاپ نو و دست دوم در گفت‌وگو با ایبنا، عنوان کرد: اردیبهشت ماه امسال بود که ورود ماشین‌آلات چاپ از گروه دو کالایی برای دریافت ارز نیمایی خارج شد و در فهرست ارز اشخاص یا همان ارز آزاد قرار گرفت.

 وی افزود: در این زمینه مدتی است که ماشین‌های خود را با ارز آزاد از کشورهای مبدا خریداری کرده‌ایم اما پس از مراجعه به بانک برای نقل و انتقال پول متوجه شدیم که هنوز دستورالعمل و نحوه عملکرد ارز اشخاص به بانک‌ها ابلاغ نشده است.

 صالحی با بیان اینکه اکنون بسیاری از چاپخانه‌داران و فعالان این حوزه درگیر این موضوع شده‌اند، گفت: بانک مرکزی باید دستورالعمل فعالیت با ارز اشخاص را به بانک‌های عامل معرفی شده ابلاغ کند و مشخص نیست چرا در این زمینه تعلل می‌شود.

 وی یادآور شد: مسئولان سیستم بانکی باید بدانند که بدون انتقال ارز نمی‌توانیم جنس و کالای مورد نیاز خود را به کشور وارد کنیم و کارها با تعلیق روبه‌رو شده‌ است.

 صالحی با اشاره به لزوم سرعت عمل در نظام بانکی برای حل این مشکل گفت: اینطور که به نظر می‌رسد به دنبال رکود کاری و وضعیت نابسامان اقتصادی که اینروزها تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران صنایع مختلف از جمله چاپ با آن روبه‌رو هستند اخذ چنین تصمیم‌هایی آسیب‌های جدی به فعالیت حرفه‌ای این حوزه می‌زند.

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 11:42

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ارسال نامه‌هایی از اتاق اصناف تهران درخواست کرده تا نحوه برخورد با برگزارکنندگان نمایشگاه‌های کتاب در پارک‌ها، وزارتخانه‌ها و فضاهای شهری را معین کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا بر اساس خبر رسیده، اتاق اصناف تهران پیرو نامه‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ارسال نامه‌ای به ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت درخصوص نحوه برخورد با برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در پارک‌ها، وزارتخانه‌ها و متروها و ارائه کتاب‌ با تخفیف‌های نامتعارف و یا کتاب قاچاق در این نمایشگاه‌ها راهنمایی خواسته است.

در این نامه چنین  آمده است: «درخصوص گزارش‌های بازرسی اتحادیه مذکور مبنی بر این‌که عده‌ای از افراد با در اختیار گرفتن محلی در فضای وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها، سازمان‌ها، کارخانجات، پارک‌ها و فضای شهری اقدام به عرضه و فروش کتاب با تخفیف‌های گزاف و نامتعارف و کتاب‌های بدون مجوز ناشر و پدیدآورنده که اصطلاحاً به کتاب قاچاق معروف شده‌اند اقدام می‌کنند و هیچ ارگان یا سازمانی بر نحوه کار و فعالیت آن‌ها نظارت ندارند، با عنایت به مواد اعلامی فوق که مغایر با موارد ۲ و ۵ و ۸۴ قانون نظام صنفی است لذا خواهشمند است دستور فرمایند نسبت به چگونگی نحوه برخورد با این‌گونه افراد در محل‌های فوق جهت امر هماهنگی با اتحادیه مذکور مراتب را به این اتاق اعلام فرمایند.»

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 07:23

در این چند ماهه، درباره کاغذ و مشکلاتش بسیار گفته شده اما هنوز تغییری در اوضاع و احوال این برگ‌های کاغذی داده نشده است. اوضاع کاغذ در سال ۹۷ بحرانی شد و این بحران به سال ۹۸ هم سرایت کرد.

به گزارش چاپ و نشر؛ روزنامه فرهیختگان نوشت: کاغذ را روی سرش گذاشته و با همان حالتی که مشخص است کلافه و ناراحت شده، روی پله مغازه‌ای که از آن بیرون آمده است، نشسته و به روبه‌رویش خیره می‌شود و گاهی هم کاغذی را که روی سرش گذاشته، برمی‌دارد و نگاه می‌کند. جلو می‌روم و می‌گویم: «داخل مغازه بودم و دیدم که بحث می‌کردید. برای خرید کاغذ آمده‌اید؟» سری تکان می‌دهد و می‌گوید: «الان سه ماهی است که هر روزمان همین شده، باید اینجا بیایم و برای چند بند کاغذی که می‌خواهیم، التماس کنیم.» می‌گویم: «چرا التماس؟»

پوزخندی می‌زند و می‌گوید: «می‌گویند، کاغذ نیست. خب یعنی چه که کاغذ نیست؟ شاید باورتان نشود، اما حاضرم بیشتر از آن قیمتی که می‌گویند، پول بدهم اما کاغذی را که می‌خواهیم بخرم. ولی نمی‌فروشند! درصورتی که کاغذ هم دارند. دیدم که با تلفن‌زدن یک‌دفعه چند تن کاغذ می‌فروشند، اما به کسی که با آنها آشنا باشد یا سودهای چندین برابری نصیب‌شان کند. من پارتی ندارم که بتوانم راحت خرید کنم. حتی از کسی که همیشه کاغذ می‌خریدم، دیگر نمی‌توانم کاغذ بخرم. می‌گوید ندارم!»

می‌گویم: «وقتی قرار است پول بدهید که دیگر پارتی نمی‌خواهد.» از جایش بلند می‌شود و می‌گوید: «سری بزنید به همین چند مغازه اول خیابان ظهیر الاسلام، می‌بینید که اوضاع چقدر به‌هم ریخته است. هیچ کاغذی نمی‌فروشند. حتی با همان قیمتی که خودشان گفته‌اند. کاغذهای‌شان را انبار می‌کنند تا قیمت‌ها را بالاتر ببرند، اتفاقاً موفق هم می‌شوند؛ در این اوضاع فقط ناشران خرده‌پا و کاغذ فروشانی که به‌جایی وصل نیستند، زمین می‌خورند و هیچ‌کس هم به فکرشان نیست.»

در نهایت شاهد این مساله بودیم که بعد از نمایشگاه کتاب تهران و با وجود تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب بر مساله کاغذ داشتند، اما باز هم شاهد این بودیم که قیمت کاغذ همین طور بالا رفت و به بندی ۵۰۰ هزار تومان هم رسید! بعضی‌ها علت گرانی را به مساله واردات گره می‌زنند و می‌گویند اگر واردات تسهیل شود، این مشکلات حل خواهد شد، چون درصورت واردات آزاد، کاغذ مورد نیاز وارد کشور می‌شود و همین مساله باعث پایین آمدن قیمت و در کنار آن وجود کاغذ زیاد در بازار می‌شود. البته در مقابل این گفته هم، نظرات دیگری وجود دارد مثلاً یک سری معتقدند باید کارخانه‌های داخلی به سمت تولید بروند تا بخشی از نیاز داخل را برآورده کنند. مرتضی هاشمی‌مقدم، یکی از فعالان صنعت چاپ معتقد است دلالی باعث این اتفاق شده است.

او می‌گوید: «دلالی در بازار تمامی ندارد و تمام قیمت‌های بازار را این افراد سودجو تعیین می‌کنند، به طوری که هر روز در بازار برای خرید و فروش کاغذهای مختلف ساعت ۱۰ صبح به بعد قیمت‌ها را نسبت به نرخ دلار روز تعیین و به فروش می‌رسانند. بخشی از این مساله به خاطر این است که کاغذها با ارز دولتی و ماه‌ها قبل وارد کشور شده است و هیچ گونه نظارتی هم بر آن نیست. قیمت‌گذاری کاغذ در بازار متولی ندارد و همین چندنرخی بودن قیمت کاغذ، بازار را به چالش کشیده است و در چند ماه گذشته قیمت‌های کاغذ را چندین برابر افزایش داده که این موضوع برای صنعت نشر مخرب است و تبعات این وضعیت، حوزه‌هایی که نیازمند به کاغذ هستند، مانند حوزه‌های دانشگاهی، آموزشی، مطبوعاتی و را دچار اختلال می‌کند. در انبارهای شورآباد به اندازه کافی کاغذ موجود است و فقط باید قیمت‌ها در این بخش یکسان‌سازی شود تا پای دلالان حذف و بازار به تعادل برسد.»

از طرف دیگر، حرف‌های مسئولان وزارت صمت هم شنیدنی است. فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزیر صنعت درخصوص میزان تولید کاغذهای مختلف در کشور می‌گوید: «از سال ۹۲ تا ۹۷ در کشور ۵۰ هزار تن کاغذ تولید شده است و ۸۷ هزار تن واردات کاغذ تیشو داشتیم که در سال ۹۷ تولیدات کاغذ تیشو به ۱۵۳ هزار تن رسید و واردات آن به ۶ هزار تن کاهش یافت به رغم اینکه در سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار تن کاغذ تیشو به کشورهای دیگر صادر کردیم. درخصوص کاغذهای بسته بندی، لاینر و فلوتینگ، بین سال‌های ۹۲ تا ۹۷ در کشور ۵۵۰ هزار تن تولید و ۱۸۹ هزار تن واردات داشتیم. در سال ۹۷، تولید این سه نوع کاغذ با افزایش چشمگیری مواجه شد و به ۷۲۵ هزار تن رسید و واردات آن به ۲۲ هزار تن کاهش یافت. از طرف دیگر در سال ۹۷ شاهد صادرات بیش از ۱۸۸ هزار تن کاغذهای بسته‌بندی، لاینر و تیشو بودیم. با وجود پیشرفت‌هایی که در ارتباط با تولید کاغذهای ذکر شده داشتیم، اما حدود ۹۰ درصد از کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه در کشور وارداتی است.

وزارت صنعت وظیفه سیاستگذاری درخصوص خودکفایی و توسعه تولید کاغذ را ندارد، با توجه به دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی، با وزارت ارشاد به توافق رسیدیم که این بحث در مجلس مطرح شود و وزارت صنعت نیز در این سیاستگذاری ها با دیگر ارگان‌ها شریک شود تا مشکل کاغذ را در کشور هرچه سریع‌تر رفع کنیم. با توجه به برنامه‌ها و سیاستگذاری‌هایی که در این موضوع به کار گرفته شده، پیش بینی می‌شود تا دو سال آینده در کشور هیچ مشکلی در بحث کاغذ نداشته باشیم.» این حرف‌ها مقدمه‌ای شد که بگوییم این ‌بار به سراغ واردکنندگان کاغذ رفتیم، کسانی که خیلی‌ها معتقدند نبض بازار کاغذ را به‌دست دارند، پول پارو کرده و حتی قیمت کاغذ را جابه‌جا می‌کنند. کارهای عجیب و غریبی انجام می‌دهند تا قیمت‌ها را بالاتر ببرند، به قول معروف یک شب تا صبح ۱۰۰ هزار تومان روی هر بند کاغذ می‌برند! حرف‌های برخی از این واردکنندگان را در این گزارش و در ادامه خواهیم آورد. از وارد کننده‌ای که به ورشکستگی و به قول خودش بی‌تفاوتی به این اوضاع رسیده تا کسی که در این زمینه فعال است و معتقد است که برخی رسانه‌ها، خیلی از مسائل حوزه کاغذ را نمی‌بینند و در این میان، واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی بدنام می‌شوند.

 

بیشترین ارز برای واردات را چه کسانی گرفته‌اند؟

در گزارشی که ۹۰ اقتصادی منتشر کرده است، طی یک‌سال اخیر دو شرکت ارمغان‌گسترنوید و نگارگسترهامون ۷.۳۳ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ برای واردات کاغذ گرفته‌اند. این درحالی است که قیمت کاغذ در یک‌سال اخیر ۳۵۳ درصد رشد داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد برادران طهرانی با شرکت ارمغان‌گسترنوید و برادران خوش‌بین با شرکت نگارگسترهامون کل بازار کاغذ روزنامه را در دست دارند. قیمت کاغذ از مرداد سال گذشته که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چندین واردکننده ازجمله این دو شرکت را به‌صورت انحصاری مسئول واردات کاغذ کرده، حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

 

حسین حدادنژاد، مدیر کاغذ و مقوای پارس:

وقتی به حدادنژاد برای گفت وگو زنگ زدم و هماهنگی‌ها را انجام دادم، آنقدر بی ‌انرژی صحبت می‌کرد که اولین سوالم در مورد همین مساله بود؟ حرف‌هایش ناراحت‌کننده است و با خواندش متوجه می‌شوید که این تغییر قیمت‌ها چقدر می‌تواند روی کسب‌وکار فردی که سال هاست در این عرصه فعالیت می‌کند، تاثیرگذار باشد.

«چه چیزی باید بگویم؟ مگر حرفی برای گفتن هم داریم؟ سال‌هاست که برای کاغذ مشکل داریم. فکر کنید، زمانی بنده به‌راحتی واردات انجام می‌دادم و کارم این است که کاغذ وارد کنم، اما حالا فقط نظاره‌گر بازار شده‌ام.

هیچ کاری نمی‌توانیم انجام بدهیم. خیلی از دوستان من در همین خیابان ظهیرالاسلام که عمری است در همین جا در حال فعالیت هستیم، مغازه های‌شان را برای همیشه بستند و عطای کار در این حوزه را به لقایش بخشیدند. می‌دانید چرا؟ چون اهل پارتی نبودیم که خودمان را به کسی وصل کنیم. مشکل ما از زمان دولت دهم شروع شد. همان زمان قیمت کاغذ به‌یک‌باره بالا رفت و همه ما را دچار مشکل کرد. هر چقدر هم حرف بزنیم، فایده ندارد، چون نمی‌شنوند و نمی‌شنوند. فساد در مساله رانت کاغذ زیاد است و این زیاد بودن فساد باعث‌شده کم‌کم همه‌چیز عادی شود.»

 

یکی از واردکنندگان کاغذ: به ما نگویید دزد، دزدی‌ها جای دیگری است

ابتدای صحبت مان قرار بود اسمش را بزنیم، اما بعد از اینکه حرف‌هایش را شروع کرد، خواست که اسمش را منتشر نکنیم. برای احترام به این واردکننده معروف کاغذ، حرف‌هایش را بدون ذکر اسمش منتشر می‌کنیم. «بنده ۳۰ سال است کارم در همین حوزه کاغذ است، اینکه گفته می‌شود، کاغذها در انبار دپو شده است و وارد بازار نمی‌شود، حرف نادرستی نیست. بنده طبق آمار و ارقام و ورودی گمرک و خروجی مصرف به شما ثابت می‌کنم که خیلی از وارد کننده‌ها کارشان را درست انجام داده‌اند. شما اگر به اوایل سه ماهه سال ۹۷ بازگردید، این موضوع را خواهید دید، آن زمان انبارها نقل و انتقال داشتند، کاغذ از انبارهای تهران خارج می‌شد و آنها را به اطراف تهران مثل اسلامشهر و شهریار می‌بردند. اما اینکه چرا کاغذ الان این‌طور شده، باعث و بانی‌اش عدم واردات و ثبت سفارش در یک سال گذشته یعنی همان سال ۹۷ بود. این موضوع یعنی چه؟ یعنی اینکه وزارت صمت و مدیران آن تصمیماتی گرفتند و اجازه ندادند درکنار ارز ۴۲۰۰ تومانی، بازرگانان با ارز آزاد کاغذ وارد کنند. یعنی همه کاغذی که وارد کشور شده است با ارز ۴۲۰۰ بوده است. حالا این ارز ۴۲۰۰ دست چه کسی بود؟ دست وزارت ارشاد و وزارت بازرگانی که حواله می‌دهند.

اینکه بازرگانان را متهم کنند کاغذ احتکار کردند، حرف درستی نیست. البته نباید بگذریم از کسانی که این کار را انجام می‌دهند. اما ۹۷ درصد بازرگانان با حواله ارشاد و حواله وزارت بازرگانی در طبق اخلاص کارشان را انجام دادند. حالا سه درصدشان ممکن است خلاف کرده باشند. پس می‌توان گفت اکثر واردکنندگانی که این ارز را دریافت کرده‌اند، توانسته‌اند کاغذها را تحویل دهند، شرکت ما تقریباً ۲۵ هزار تن به دولت کاغذ تحویل داد. یک شرکت دیگر ۴۵۰۰ تن کاغذ به دولت تحویل داده است. این کاغذها کجا رفته است؟ کدام انبار؟ فاکتورهای ما موجود است. به روزنامه‌ها، کاغذ مورد نیازشان را تحویل داده‌ایم. از طرف دیگر با فاکتور می‌توانم بگویم یک رول کاغذمان را به زابل فرستادیم.

سوال من این است که چرا رسانه‌ها به این موضوع ورود نمی‌کنند؟ چرا فقط این عینک را زده‌ایم که همه وارد کنندگان، دزد هستند؟ دزد در جای دیگری است. ببینید ما کاغذمان را طبق حواله ارشاد، به دست روزنامه‌ها رساندیم. وزارت صمت هم دو حواله داد و ما تحویل‌شان دادیم. یک سری دیگر حواله هم برای تعاونی ناشران آشنا و وزارت آموزش و پرورش بود و حتی یک روزنامه دولتی از ما سه هزار تن کاغذ گرفته است، حالا می‌گویند سه هزار تن نبوده و ۲۹۰۰ تن بوده، برای همین ۱۰۰ تنی که می‌گویند نبوده، اگر دروغ گفته باشم، بیایند بنده را اعدام کنند. الان تاریخی بگذارید، همین روزی که صحبت کردیم را به‌عنوان نشانه بگذارید، در دو ماه آینده با توجه به اتفاقاتی که در واردات خواهد افتاد و اگر روال به همین شکل باقی بماند، ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت کاغذ پایین می‌آید. این را مطمئن باشید.

این اطمینان را برای این مساله می‌گویم که ما بعد از ساعت‌ها مذاکره توانستیم وزارت صمت را قانع کنیم که اجازه دهند هرکس بتواند کاغذ وارد کند و این مساله فقط مختص کسانی که ارز دولتی می‌گیرند، نیست. از زمانی که این مساله اعلام شده، قیمت کاغذ هم پایین آمده است و اگر روال همین باشد، قیمت پایین‌تر خواهد آمد.»

 

واردکنندگانی که تقلب می‌کنند

مطمئناً واردات کاغذ در اوضاع کنونی ساده‌ترین راه‌حلی است که برای حل مشکل به آن رسیده‌اند، اما مساله این است با وجود اینکه خیلی از واردت‌کنندگان می‌گویند در حال حل مشکل هستند، اما اتفاقاتی در این بین افتاده که وضعیت کاغذ را بغرنج کرده است. یک شرکت یا به عبارتی دیگر یک کارخانه که قرار است کاغذ تولید کند، وارد کار واردات می‌شود و به جای تولید، ارز دولتی می‌گیرد و کاغذ وارد می‌کند. مطمئناً جای واردکننده و تولیدکننده به‌خودی‌خود مشخص است، اما در همین بازاری که هیچ چیزش مشخص نیست، کارخانه تولید کاغذ، کاغذ وارد می‌کند و بعد هم کاغذها دپو می‌شوند! از این مساله می‌گذریم چون موضوع بحث مان این نیست، درباره‌اش هم صحبت زیاد شده و هیچ‌کس هم جوابی نداده است که چرا باید به یک تولیدکننده، ارز بدهند که کاغذ وارد کند.

اما موضوع دیگر که به گفته کسانی که کاغذ می‌خرند، کاری متداول شده، این است که فکر کنید شما روزنامه‌ای دارید و وارد کننده‌ای را می‌شناسید. ۳۰ تن کاغذ هم می‌خواهید. اما از واردکننده به‌جای ۳۰ تن، ۶۰ تن کاغذ تحویل می‌گیرید و عملاً برای واردکننده ۳۰ تن اضافه را انبار می‌کنید و انباردار او می‌شوید. در این صورت انبار واردکننده خالی می‌شود و خیلی راحت به همه می‌گوید کاغذهایش را با همان ارزی که وارد کرده به گیرنده رسانده، اما در واقعیت اتفاق دیگری افتاده است.

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 07:06

پلیس شهرستان دلیجان، یک دستگاه خودروی نیسان وانت را با رول های کاغذ دیواری قاچاق توقیف کرد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛  فرمانده انتظامی دلیجان گفت: در عملیات پلیس این شهرستان 308 رول کاغذ دیواری قاچاق از یک دستگاه خودروی نیسان وانت کشف شد.

سرهنگ هاشمی ارزش محموله قاچاق کشف شده را  500 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: در این رابطه یک نفر دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

صفحه1 از816