مدير01

مدير01

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 07:47

 

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نکته جالب در مورد این روزهای بازار ارز،کم رمق بودن تقاضا در صرافی‌ها و نرخ‌سازی دلالان در فضای مجازی است، گفت: بانک مرکزی این روزها جور سمت تقاضا را هم می‌کشد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از همشهری، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: بعد از کشورهای چین، کره جنوبی، هند و ترکیه امروز ژاپن نیز  عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد. به تدریج درآمدهای جدید نفتی در کنار دهها میلیارد دلار منابع فعال بانک مرکزی در نزد بانکهای خارجی که پشتیبان قوی و مطمئن تجاری کشورمان است، به چرخه تجاری وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: صادرات غیرنفتی کشورمان نیز با تفاهماتی که صادرکنندگان با همکاران من می‌کنند به تدریج در خدمت واردات کشورمان قرار می‌گیرد. قبلا خدمت مردم عزیزمان عرض کرده بودم در داخل کشور نیز ذخایر بسیار مطلوب ارز به صورت اسکناس در حدی است که نیازهای واقعی مردم را تامین کند.

همتی تاکید کرد: البته عوامل مختلفی در داخل و خارج مأیوس از تاثیرگذاری بر عرضه و تقاضا تلاش می‌کنند با ایجاد جو روانی و دادن پالسهای منفی بازار را از نظر روانی تحت تاثیر قرار بدهند.

رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: نکته جالب در مورد این روزهای بازار ارز، کم رمق بودن تقاضا در صرافی‌ها و نرخ‌سازی دلالان در فضای مجازی است. بانک مرکزی این روزها جور سمت تقاضا را هم می‌کشد!

بیمه شخص ثالث نقره‌داغ با رویکردی جدید

بیمه نمره منفی ها را جریمه می کند

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 07:40

 

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا به بیان جزئیات تازه‌تری در خصوص راننده محور شدن بیمه شخص ثالث و اینکه نمره منفی‌دارها باید حق بیمه بیشتری بپردازد، پرداخت.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از همشهری سرهنگ محمد ترحمی رئیس اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، در خصوص جزئیات راننده محور شدن بیمه شخص ثالث اظهار داشت: بر اساس ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی، محاسبه حق بیمه پایه باید بر اساس فاکتورهای راننده محور مورد سنجش قرار گیرد.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تصریح کرد: بر این اساس شاخص‌هایی برای دخالت رفتار انسان نظیر پرخطر بودن، نوع رانندگی یا محتاط بودن فرد برای تعیین حق بیمه پایه بر اساس آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه تعریف شده که مورد تصویب قرار گرفته است؛ لذا هم اکنون با در نظر گرفتن فاکتورهای شامل قانون پذیر بودن راننده و خطرات ناشی از پیمایش وسیله نقلیه، حق بیمه تعریف شده است که لازم است شهروندان در آن خصوص اطلاعات لازم را داشته باشند.

وی به مورد مهمی در این خصوص پرداخت وگفت:‌ در صورتی که راننده‌ای مرتکب تخلفات حادثه‌ساز موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی شود با توجه به تصریح بودن قانون مشمول نمرات منفی می‌شود؛ در صورتی که مجموع نمرات منفی به ۳۰ نمره برسد گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود.

سرهنگ ترحمی تصریح کرد: در صورتی که گواهینامه ضبط شود، رانندگی فرد در حکم رانندگی بدون گواهینامه محسوب شده و در صورت بروز تصادف برابر ماده ۱۵ قانون بیمه، خسارت و دیه به زیان دیده پرداخت می‌شود لیکن از مقصر حادثه بازیافت می‌شود.

وی ادامه داد: برابر ماده ۱۴ بیمه شخص ثالث در صورتی که راننده‌ای مرتکب تخلف حادثه‌ساز شده و تصادف کند برای بار اول ۲ و نیم درصد، بار دوم ۵ درصد و بار سوم ۱۰ درصد از میزان دیه و خسارت پرداخت شده از مرتکب بازیافت می‌شود.

این مقام ارشد اداره حقوقی راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: مضاف بر همه این موارد بر اساس ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث و آئین‌نامه اجرایی آن به ازای هر نمره  منفی در زمان خرید بیمه نامه یک درصد و تا حداکثر ۳۰ درصد به حق بیمه پایه اضافه می‌شود.

سرهنگ ترحمی اظهار داشت: اگر شخصی ۳۰ نمره منفی داشته باشد ضمن اینکه گواهینامه‌اش ضبط شده و حق رانندگی ندارد در زمان تمدید بیمه نامه ۳۰ درصد به حق بیمه پایه اضافه می‌شود؛ در ضمن به ازای هر تخلف حادثه‌ساز ثبت شده در دوره اعتبار بیمه‌نامه قبلی غیر از تخلفات موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز نیم درصد و تا حداکثر ۳ درصد به حق بیمه پایه مرتکب تخلفات حادثه‌ساز اضافه می‌شود.

وی اجرای این موارد را به خاطر نقش ارتکاب تخلفات حادثه‌ساز در تهدید برای سلامتی، جان ومال شهروندان دانست و گفت: اشخاصی که مرتکب تخلفات حادثه‌ساز می‌شوند علاوه بر اینکه خود را به خطر می‌اندازند موجب آسیب به جان و مال سایر شهروندان را نیز فراهم کرده و به شدت ایمنی ترافیک را به خطر می‌اندازند.

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 07:38

 

بدون شک در نمایشگاه کتاب سال بعد نتیجه این وضعیت آشفته را خواهیم دید.

میثم نیلی با اشاره به اینکه واسپاری امور نمایشگاه بین‌المللی کتاب به بخش خصوصی همواره یک پز رسانه‌ای بوده است گفت: وزیر ارشاد باید در هر جلسه هیئت دولت روضه کاغذ و ناشر را بخواند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل ازایپنا، از زمان انجام این مصاحبه تا انتشار آن قیمت هربند کاغذ تحریر در بازار تهران چیزی بیش از ۶۰ هزار تومان افزایش داشته است.  نزاع‌های درون صنفی ناشران نیز رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است و انتخابات آتی اتحادیه ناشران و کتابفروشان به شکلی میان اعضای این تشکل محل بحث شده است که گویی هیئت مدیره این تشکل قرار است در دوره تازه اتفاق تازه و عجیبی رقم بزند که تا پیش از این امکان آن نبوده است. افزایش قیمت کتاب در بازار و افول روز به روز مطالعه در کشور هم که کتمان ناشدنی است. در چنین احوالی است که به سراغ میثم نیلی می‌رویم. مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی که مدت زیادی است در رسانه‌ها درباره مسائل صنفی نشر اظهارنظر نکرده است. آخرین مصاحبه مطبوعاتی وی منجر به جنجالی درازدامن میان طیفی از نیروهای جریان نشر و کتاب در انقلاب اسلامی با رضا امیرخانی شد. مصاحبه‌ای که به دنبال آن امیرخانی نامه‌ای تند و عجیب نوشت و به دنبال آن مورد انتقادات زیادی قرار گرفت که در نهایت  منجر به نگارش نامه دومی نیز شد.  نیلی البته در این گفتگو از این منازعه چیزی نمی‌گوید؛ تمایلی به بحث درباره آن ندارد و می‌گوید چون می‌دانم چه کسانی از این منازعه سود خواهند برد از همان ابتدا از آن انصراف دادم.

اما میثم نیلی بدون شک از چهره‌های تاثیرگذار در جریان صنفی نشر در سال‌های اخیر بوده است.نیلی در این مصاحبه نشان داد که برخلاف آنچه درباره وی به زبان می‌آید بی‌اطلاع از آنچه بر نشر کشور می‌گذرد نیست و راه‌حل‌های او نیز گرچه در نگاه اول شاید بسیار خوش‌بینانه به نظر بیاید اما بدون شک یکی از معدود نسخه‌هایی است که عمل به آن خیر عمومی را می‌تواند به همراه داشته باشد. در ادامه این گفتگو را می‌خوانیم:

 

جناب نیلی وضع نشر کشور در حال حاضر وضع خوبی نیست. حداقل در سال ۹۷ که وضعیت خیلی وحشتناکی را سپری می‌کند. از نزاع‌های صنفی که در آستانه برگزاری نمایشگاه دوباره شاهد آن هستیم تا انتخاباتی که  اتحادیه تهران در پیش هست و صد البته بحث کاغذ و غیره. می‌شود امیدوار بود که ریشه‌یابی حقیقی این مسئله بتواند کمکی  برای کشف راه‌ حل رفع آن بکند. البته ریشه‌یابی حقیقی. خاطرم است راجع به بحث کاغذ قبلاً مجمع ناشران انقلاب اسلامی نامه‌نگاری‌هایی و توضیحاتی داده بود؛ اما الآن که نگاه می‌کنیم وضع خیلی آشفته‌تر این است که به یک مسئله کاغذ محدودش کنیم. فکر می‌کنید وضعیت نابسامان فعلی مولود چیست؟ کجا باید ترمز را کشید، چه کسی باید بکشد؟ باید چه اتفاقی بیفتد که نمی‌افتد؟

بله. نکته شما صحیح است. وضع نشر بسیار خراب است. ما برخی اوقات گریه ناشران را هم می‌بینیم؛ اوضاع غیرقابل‌تحمل و غیرقابل‌توجیه است و با این شرایط بدون شک در نمایشگاه کتاب سال بعد نتیجه این وضعیت آشفته را خواهیم دید.

 

معتقدم وضع موجود صنعت نشر، و صنایع فرهنگی جدای از وضعیت صنوف اقتصادی و تجاری دیگر نیست و البته معتقدم این وضعیت‌ کشور نتیجه اعتماد به وعده‌های کدخداست. معتقدم این اعتماد برکت را از بین می‌برد. جمهوری اسلامی اساساً آمده بود طاغوت جهانی را زایل کند. قرار نبود به طاغوت جهانی تکیه و به حرفش اعتماد کنیم و او را دوست بشماریم و گشایش رزق و روزی مردم را در تولی و در اعتماد و اتکا و دست دوستی دادن به دشمن خدا و شیطان بزرگ قرار دهیم. قرار نبود این کار را بکنیم. اینها خواست امام و رهبری نبود و نیست. این کارها را برخلاف دین الهی و تمام قواعد و سنن جریان نصرت خداست؛ بنابراین کسی که دارد به کدخدا اعتماد می‌کند باید قید نصرت خدا را بزند و این کار را دولتمردان با بازی رسانه‌ای و حمایت غرب انجام دادند؛ به هرحال وضع را به اینجا رسانده اند که می بینیم. صنف نشر هم از این قاعده که برای صنوف دیگر است مستثنی نیست و دچار این بحران و مسائل جدی شده است.

 

سوال این است که آیا می‌شود کاری کرد یا خیر؟ آیا می‌شود در همین وضعیت یک مقدار قصه را برگرداند؟

 به معنی فرهنگی و گفتمانی بله. به نظرم در مدریت فرهنگی و رسانه‌ای جهت‌دهی جامعه برای رجوع به خود و بازگشت از این نوع نگاه به غرب، وظیفه فرهنگی و گفتمانی اهالی فرهنگ، نویسندگان، رسانه‌ها، مبلغین، روشنفکران، تریبون‌دارها، توئیت‌نویسها و غیره می‌شود. در حوزه اقتصادی مهم‌ترین راه، قطع وابستگی‌ها و اصلاح زیرساخت‌ها و ساختارها به نفع صنف است. یک نمونهعرض می‌کنم؛ کاغذ و جوهر دو ابزار اصلی کتابت و چاپ است. وقتی برای تامین این دو وابسته به شرق و غرب هستیم و درون خودمان زیرساخت‌های لازم را با وجود نعمتها و دارایی‌های کلان مادی نمی‌بینیم یعنی راه را بر قطع وابستگی و اصلاح بسته‌ایم. ما در کشورمان قابلیت این را داریم که با پایه تفاله نیشکر ایران را به‌طور کامل در کاغذ تحریر خودکفا کنیم. ولی چه چیز را نداریم؟ اراده این کار را نداریم؛ در چه کسانی؟ اول در دولتمردان و بعد در مدیریت دانش‌بنیان‌ها. دانش نانو و پتروشیمی و این حرف‌ها مهم است ولی کشوری که به لحاظ توانمندی علمی این قابلیت در حوزه نانو و فناوری‌های هسته‌ای، بیوتکنولوژی، حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی صنایع نفت دارد، معنی ندارد که الیاف بلند مورد نیاز تولید کاغذ را نتواند خودش تولید کند و مجبور باشد از خارج وارد کند و آنجا تحریمش کنند! معنی ندارد ابزار دقیق لازم برای ساخت یک کارخانه کاغذ را و یا ارتقاء کیفیت کاغذ تولید شونده در جنوب کشور را نتواند مدیریت کند و به آن حد لازم استاندارد برساند.

 

 در ایران اسلامی ما به لحاظ علمی کم نداریم ولی انگار کسی این همت و اهتمام را در دولت و در مدیریت و هدایت دانش‌بنیان‌هادر این مسیر را ندارد. دولت باید با همین مکانیزم‌های استارت‌آپی، حمایتی، مجموعه‌های دانش‌بنیان اراده کند تا مثلا  ۵ سال مراکز علمی و دانش‌بنیان ما همت کنند و کشور ما را در خودکفایی به کاغذ نزدیک کنند، به نظرم این کار در دولت ها صورت نگرفته است.

 

شما مشکل را دولت و می‌دانید و یا بی‌اعتنایی بخش خصوصی؟

بگذارید مثال بزنم. پروژه‌های هفت‌تپه برای تولید کاغذ، طرحی است که برای دهه ۵۰ یا ۶۰ است. ۴ کارخانه کاغذ به‌اندازه عظمت کارون که هنوز هیچ کدام عملاً راه نیفتاده است، این‌ها را چه کسی باید اقدام کند غیر از دولت؟ و چه کسی باید وکیل مدافع اهالی فرهنگ و ناشران مظلوم باشد غیر از وزارت ارشاد در دولت! این‌ها مسائل است.

در بحث جوهر، یعنی تکنولوژی جوهر پیچیده‌تر از صنایع هسته‌ای ماست؟ یعنی مسئله جوهر یک امر فوق پیشرفته است که الآن در جمهوری اسلامی با این همه عظمت و استعداد نتوانیم به سمت خودکفایی در آن حرکت کنیم!؟ این‌ها چیزهایی است که رسانه‌هایمان باید درباره‌اش یقه وزارت صمت و رئیس‌جمهور را بگیرند، ارشاد هم باید به‌عنوان وکیل مدافع ما بشود؛ ما نمی‌گوییم وزیر ارشاد بیاید در حوزه‌های‌تک کاری کند ولی معتقدیم وزیر ارشاد باید در هر جلسه هیئت دولت روضه کاغذ و ناشر را بخواند و بگوید آقای وزیر، سازمان مربوطه هر کسی که هستید، آقای معاون اول و رئیس‌جمهور شما در قبال این صنعت که مادر علم و دانش در این کشور است مسئول هستید. شما با همین وسیله با همین کاغذ و نشر بالا آمدید و پست گرفته‌اید.

من ده‌ها ناشر را از ناشران انقلابی و مؤمن می‌شناسم که برخی‌ها می‌گویند ما ۷۰، ۸۰ کتاب خوب آماده نشر داریم ولی کاغذ برای تولید نداریم، این یعنی فقط متوقف کردن نشر؟ خیر، یعنی متوقف کردن نویسنده، ایده و انگیزه نویسنده و خیلی تبعات در فرهنگ که اگر بخواهید دوباره جبرانش کنید سال‌های سال ممکن است طول بکشد.

 این قصه خطرناک است و نیازمند اهتمام است. با اینکه امروز به مثلا ۶ نفر مجوز دادند که این‌قدر تن کاغذ وارد کنند این مسئله حل نمی‌شود. که آن هم عملا انجام نشده باقی مانده است و بانک مرکزی و وزارت صمت در این مسئله مقصرند.

 چرا ما هر ۴ سال و ۳ سال یک‌بار ناگهان سرمایه ناشرمان به یک چهارم تقلیل پیدا می‌کند؟ چرا؟ از سال ۹۱ که آن بحران به وجود آمد و یک‌دفعه کاغذ ۳ برابر شد، دوباره الآن کاغذ ۳ برابر بلکه بیشتر شد. الآن ۷۰ تومان ۳۰۰ تومان شده است. چرا این‌طور می‌شود؟ چون ما وابسته هستیم. دلیل کلان و میدانی آن را هم عرض کردم. آیا رها شدن از این وضعیت قابلیت ندارد؟ حتماً دارد. ما هم اصرار نداریم بگوییم امسال یا سال بعد؛ اما دولتی که خودش را محدود به ۲ و ۳ سال می‌بیند. وزیری که خود را ۲، ۳ ساله می‌بیند معاون وزیری که خودش را ۲ و ۳ ساله می‌بیند اهل کار بزرگ رقم زدن و کلنگ زدن و میدان‌داری کردن نمی‌شود، این عملاً وضع ما را همین‌طور نگه می‌دارد.

 

آقای نیلی دخالتی که الآن دولت در تنظیم بازار کاغذ کرده است، بحث تنظیم واردات و همکاری که با صنف به‌اصطلاح دارند انجام می‌دهند، برخی‌ها معتقدند از پایه غلط است و دولت نباید در این موضوع دخالت می‌کرد. باید اجازه می‌دادند مکانیزم بازار این قضیه را تنظیم کند، در این مورد نظرتان چیست؟ این حضور دوباره در بخش دولتی در بازار کاغذ را می‌پسندید؟

خیر، به نظرم این‌ها عارضه است. ولی وقتی یک نفر دارد خونریزی می‌کند اینکه یک مرهم جزئی بگذارید یک کار کوتاه‌مدت است اگر درازمدت شد حتماً عفونت‌هایش بیشتر می‌شود و باید بفهمید ریشه این خونریزی از کجاست باید

یک مقدار عمیق‌تر بررسی کرد. این چیزی است که اول در ارتباط با خودکفایی در حوزه کاغذ و جوهر عرض کردم و البته لوازم دیگر مثل فیلم، زینک ... آنجا باید دولت دخالت کند که نمی‌کند. بعد که عارضه و خونریزی ایجاد شد برای اینکه هدررفت خون نشود و جسم نشر از پا نیفتد، می‌بندد و شروع به پانسمان‌های مقطعی می‌کند. معتقدم این درست است ولی در مقطع کوتاه. اگر درازمدت شد و دوباره عادت وزارتخانه این کارها عادت شد مفاسدش بیشتر از وضع کنونی خواهد بود و اصل ماجرا هم تغییر نمی‌کند چون دوباره با شتاب گرفتن قیمت دلار، همین تکرار می شود.

وقتی این کار را می‌کنند دوباره چه می‌شود؟ به همین وضع اکنون، بلکه بدتر برمی‌گردیم. این‌ها پانسمان‌های فعلی مقطعی است. ما برخی‌ از این‌ها را با جزئیات به دوستان وزارت ارشاد گفتیم برای حالا و این یکی دو روزه هم نیست.

عزمی هم دیده‌اید که در این وزارتخانه‌ها و نهادها واکنشی به این مسائل نشان دهند؟

در بحث زیرساخت‌ها خیر.

 

یعنی این بحث‌های جزئی که شما برایشان مطرح کنید علی السویه است و اهمیتی برای آن قائل نیستند؟

اکثرا خودشان را مسئول حل و فصل امور روز می‌دانند. برای همین آن نگاه کلان که بگوید دارم این را طراحی می‌کنم برای آینده دور و زیرساختی برای ایران، را ندارند لذا معدود کارخانه کاغذ را هم عملا از دست دادیم. الآن پارس که کارخانه تولید کاغذ بود در سال این‌قدر هزار تن تولید می‌کرد، همان هم الآن دارد خام فروشی می‌کند خمیر می‌فروشند دستمال‌کاغذی تولید می‌شود چرا؟ آیا برای کسی اینها مهم نیست؟ آیا نباید مطالبه کرد؟

 

بسیار خوب. به بحث دیگری بپردازیم. طبق چیزی که اعلام شده ما ۴ اردیبهشت سال آینده ان‌شاءالله شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب خواهیم بود. امسال شما هم عضو شورای سیاست‌گذاری هستید. در مورد بحث نمایشگاه در مورد کارنامه این چند سال مشارکت اصناف در برگزاری نمایشگاه و اختلافاتی که یکی دو سال در بین اصناف برای حضور داشتن در نمایشگاه تشدید شده است کارنامه خوبی نیست. اخیراً که با آقای شهرام‌نیا مصاحبه می‌کردیم ایشان معتقد بودند مسیری که وزارت ارشاد برای بحث واسپاری رفت غلط بود و باید به شکل دیگر سروسامان می‌گرفت. جان کلام این بود که اگر پول را دولت می‌دهد دولت هم باید مدیریت کند، اگر قرار است واسپاری انجام شود همه‌چیز به بخش خصوصی واگذار شود و دولت هم حمایتی می‌کند منتهی خود صنف این بلوغ را نداشته که کل مدیریت را بر عهده بگیرد. نظر شما چیست؟

معتقدم این واسپاری در حقیقت یک پز رسانه‌ای بود. حقیقتاً دولت واسپاری نکرده است و البته به‌طورکلی در حوزه فرهنگ هم کلمه واسپاری کمتر معنا دارد نسبت به حوزه های تجاری و اقتصادی. به‌صورت کامل، طبیعتاً ارشاد  نباید و نمی‌تواند در مدیریت حوزه فرهنگ این کار را بکند لذا عملاً شترمرغی می‌شود بنابراین هم مدیران و هم اجزای صنف می‌دانند که عملاً واگذاری یک شعار است و شدنی نیست به طور کامل و تبعات داشته و دارد. البته وزارت ارشاد، و اجزای صنف می‌خواهند به مسیر جدیدی در تعامل با هم برسند. تا اندازه‌ای هم موفق شدند. به نظر من درگیری ها در صنف که تشدید شده  به خاطر مسئله منافع موجود در نمایشگاه کتاب بود. خیلی از دعواها بر سر منافع شخصی است نه بر سر منافع کل صنف. منفعت‌های شخصی، این دعواها را تشدید کرده است. و شاهدیم که به نوعی موجب یک یار و یارکشی قبیله ای شده است. وقتی شما عامل اصلی که پول و سیادت بخشی است را خارج می‌کنید می‌بینید آن فروکش می‌کند. این اتفاق متأسفانه در این سال‌ها با مدیریت برادرانی که اسمشان را نمی بریم تشدید شد. حالا من در مقام قضاوت برخی از این افراد نیستم ولی معتقدم وزارت ارشاد باید تلاش کند عوامل این اختلاف را در میان صنف کاهش دهد. و کارهایی هم دارد می شود شکرخدا

شما با دکتر پرویز مصاحبه کنید. در سالی که دکتر پرویز رئیس نمایشگاه بود چقدر هزینه برای نمایشگاه کتاب کردند برای همین نمایشگاهی که در مصلی برگزار شد و چقدر یارانه به مردم داده شد؟ الآن چقدر یارانه به مردم داده می‌شود و چقدر هزینه می‌شود؟ از این هزینه‌ای که برای این کار انجام می‌شود چقدر در جیب کارمندان وزارت ارشاد می‌رود؟ این‌ها سؤالات مهمی نیست!؟

رویکرد الآن نمایشگاه و شخص آقای دکتر جوادی که در جلسه نخست شورای سیاستگذاری طرح بحث هم نسبت به این موضوع حساسیت نشان داد و گفت این اتفاق باید بیفتد اصلاح شود و خوشوقتانه اراده و علاقه‌مندی نسبت به این موضوع وجود دارد.

ما باید وقتی ناشران‌ ما در عسرت دارند کتاب چاپ می‌کنند وقتی مردم ما در عسرت و با زدن قید برخی از ضروریات زندگی، پول برای خرید کتاب خود و بچه‌هایشان را تأمین می‌کنند، ما هم باید همین کار را بکنیم. به‌عنوان سیاست‌گذاران نمایشگاه کتاب و مجریان باید این کار را بکنیم. نامردی است که ما دوباره با همان هزینه‌کردها و با افزایش سنواتی، بگوییم مثلاً ۱۵ میلیارد هزینه پارسال بوده امسال باید ۱۷ میلیارد باشد.

 

زمزمه کاهش یکسری بخش‌های ضروری نمایشگاه هم به همین خاطر شنیده شده است. درست است؟

بله. خوشوقتانه هم جناب آقای جوادی و هم آقای آشنا و مجموعه دست‌اندرکار اجرایی نمایشگاه این را به‌صورت کامل قبول دارند و همه داریم با هم همفکری می‌کنیم. صنف هم این را به‌صورت کامل تلقی کرده است. جلسه اول مشورتی هم که در موسسه نمایشگاه ها برای این موضوع برگزار شد خیلی با کیفیت بود. تمام تشکل‌ها و یا اکثر تشکل‌های مهم نشر حضور داشتند و همفکری‌ها و مشورت‌هایشان حتماً به درد وزارت ارشاد ‌خورد. هدفی که به نظرم در رسانه ها هم خوب است دنبال شود، کاهش هزینه تمام شده اجرای این نمایشگاه برای مردم است. به‌علاوه حداکثری‌ترین و حداکثر شدن خدمات و یارانه به آحاد مردم؛ نه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی که چند صد میلیونی بیایند یارانه را بگیرند وآن مفاسدی که می دانیم به وجود آید. خیر، به خود مردم یعنی به دانشجو، طلبه، معلم، دانش‌آموز، عناصر فرهنگی جامعه و...بدهند. این‌ها آن چیزهایی است که وزارت ارشاد؛ وقتی کمتر از ۵/۲ میلیارد هزینه نمایشگاه بوده است با همه اجزایش، آن موقع نزدیک ده برار این، میزان یارانه به مردم بوده است.

 

به نظر شما می‌شود صنف الآن از دولت بخواهد که کل نمایشگاه را به ما بدهید ما هزینه را از محل خودش تأمین می‌کنیم؟

نمی‌تواند چنین اتفاقی بیفتد. این کارهای مستلزم این است یک شرکتی وجود داشته باشد، این‌ها رفتار شرکتی است ما با صنف طرف هستیم صنف یک شرکت نیست. وقتی یک نفر مجموعه درآمدزا را بخواهد به صورت مدیریتی تحویل بگیرد باید رفتار شرکتی داشته باشد. این کسی که می‌گوید به صنف بدهید دارد شامورتی بازی درمی‌آورد یا یکجایی یک زد و بندی کرده است. آقای نورشمسی مشت آن‌ها را باز کنید این حرف‌های واقعی نیست! مگر می‌شود کسی بگوید من این را تحویل می‌گیرم درآمد آن را بیشتر می‌کنم!؟ تو چه کسی هستی؟ تو یک تشکل هستی دیگر. آیا همه صنف به تو رأی دادند؟ آیا تو شرکت هستی؟ یا اتحادیه، یا انجمن یا انجمن هستی!؟ مگر می‌شود میثم نیلی بگوید تحویل من بدهید؟ تو چه کاره‌ی صنفی!؟ حالا فرض کنید اتحادیه سراسری شد، باز مگر تو شرکتی!؟ اتحادیه های صنفی حق کارهای اقتصادی از این جنس را ندارند. این‌ها رفتارهای شرکتی است؛ بنابراین این حرف‌ها فقط یک نمایش است چه آن کسی که مطالبه می‌کند چه آن کسی که می‌گوید نمی‌دهیم یا می‌دهیم. صادقانه بخواهیم حرفش را بزنیم یک پینگ‌پنگ و رفت و برگشتی بین بخش‌هایی از صنف با ارشاد است نتیجه‌ای در برندارد. ولی چرا، آیا وزارت ارشاد نمی‌تواند بخش کودک و نوجوان را به انجمن کودک و نوجوان بدهد بگوید تو مدیریت کن، تو قالب‌بندی کن، تو هزینه‌ها را اینجا پایین بیاور، با کمک خود اهالی این انجمن ناشران کودک، مدیریت قصه را ریش‌سفیدی کن، به نظرم این منطق درستی است. آیا با دانشگاهیان و با دیگر تشکل ها این کار را انجام دهد؟ بله می‌تواند این منطق دارد. اجزای صنف هم برای این کار آماده اند.

به نظرم کلمه واگذاری درست معنی نشده است و تلقی مشترک وجود ندارد و این عدم تلقی مشترک باعث سوءتفاهم‌ها و بازیگری‌ها و منفعت‌جویی‌ها شده است.

در حوزه‌های فرهنگی نمایشگاه معتقدم رویکرد نمایشگاه فرهنگی کتاب تهران باید به صورت کلی به سمت نمایشگاهی تر و فرهنگی‌تر شدن برود، نه به سمت تجاری‌تر و فروشگاهی تر شدن. اگر تجاری‌ها می‌خواهند وارد نمایشگاه کتاب شوند باید هزینه بالاتری نسبت به حوزه عمومی فرهنگ پرداخت کنند. اگر جریان تجاری دارد غلبه می‌کند باید هزینه تمام عملیات فرهنگی داخل نمایشگاه را بدهند حرف رک و پوست‌کنده این است. معتقدم الآن در نمایشگاه کتاب تهران جریان دلال‌ها و شبه نشرها یا بگوییم شبه فرهنگ‌ها دارند غلبه می کنند؛ یعنی مثلا کلمه بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران که به اسم نمایشگاه متصل است یک حرف غیرواقعی است.

بخش بین‌الملل یعنی چه کسی!؟ آیا ناشران بین‌المللی در نمایشگاه داریم؟ خیر! آیا آژانس‌های ادبی بین‌المللی می‌آیند حضور پیدا می‌کنند؟ خیر تقریباً  رو به صفر. ولی می‌بینیم غرفه ۵۰۰ متری به چند شرکت دلال کتاب خارجی که با ۸۰% تخفیف کتاب‌های ۲۰۱۶ را بدون هیچ ممیزی، نظارت و گمرکی، با یارانه و ارز فلان برمی‌دارد داخل کشور می‌آورد. و تازه آن‌وقت یارانه دانشجو جماعت را هم می‌کشد و سه لپه می‌خورد! آقای نورشمسی لطفا به این‌ها بپردازید. به آن واردکننده‌های رانتی کتاب خارجی که بودنشان را معادل بین‌المللی بودن نمایشگاه کتاب جلوه می دهند. به اینها بپردازید.

ما یک بحث خارج از بحث نمایشگاه هم داریم  وآن‌هم بحث جدال قلمی و لفظی شما وآقای امیرخانی است،

رهایش کنید!

 آقای امیرخانی دو مطلب نوشتند راجع به مصاحبه‌ای که شما با یک روزنامه داشتید و بحث‌هایی مطرح شد. حرف‌های دیگری این وسط مطرح شد که شما پاسخی ندادید

علاقه ندارم این کار را انجام بدهم. دلیلش هم این نیست که حرفی برای گفتن نیست، حرف برای گفتن فراوان است؛ پاسخ‌های روشن و متقن.

فکر می‌کنم لذت این قضیه را کسانی می خواهند ببرند که نه به امیرخانی و اعتقاداتش نه به بنده و اعتقاداتم، هیچ علاقه‌ای ندارند، لذتش را آن‌ها می‌برند. این از توئیت‌ها، تیترها و گزارش‌های خبری در کانال ها و نشریات و روزنامه‌هایشان کاملاً مشهود بوده و است. خلاصه اینکه ما از این دعوایی که دیگران دوستش دارند از ابتدا انصراف داده‌ایم.

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 07:29

 

 

برای عایق کردن سیم‌ها و کابل‌ها از کاغذ، کاغذ آغشته به روغن، لاستیک طبیعی، لاستیک مصنوعی و پلاستیک استفاده می‌شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از برق نیوز، سرویس آموزش و آزمون برق نیوز، برای عایق کردن سیم‌ها و کابل‌ها از کاغذ، کاغذ آغشته به روغن، لاستیک طبیعی، لاستیک مصنوعی و پلاستیک استفاده می‌شده است.

کاغذ که از چوب‌های جنگلی کشور‌های اسکاندیناویا ساخته می‌شود اولین عایقی بود که مورد استفاده قرار گرفت و به علت خصوصیات بسیار خوبی که دارد امروزه نیز جزء لاینفک کابل‌های فشار قوی می‌باشد لیکن در فشار ضعیف به علل اقتصادی کمتر دیده می‌شود.

 

عایق‌های مورداستفاده در سیم‌ها

لاستیک طبیعی که از سال ۱۹۳۵ شیره درختی که در مناطق استوایی می‌رویدگرفته می‌شود ولاستیک مصنوعی که از سال ۱۹۳۵ تولید می‌شده است در عایق بندی، مورد استفاده قرار می‌گرفته است، لیکن به علت برخی معایب امروزه کمتر معمول است لاستیک به سهولت می‌سوزد.

در نور آفتاب و در گرما ترک می‌خورد و به سهولت رطوبت جذب می‌کند که خواص عایقی آن را از بین می‌برد.

در سال‌های اخیر پلاستیک‌های متعددی برای عایق بندی مورد استفاده قرار گرفته که اهم آن‌ها کلرور پلی وینیل است که با نام تجاری پی وس سی معروف معروف شده است.

پی وی سی دارای استحکام مکانیکی، خوب و قابلیت انعطاف بوده، سهولت نمی‌سوزد و رطوبت جذب نمی‌کند به، لیکن در درجه حرارت نسبتاً کمی ذوب می‌شود.

نظر به این درجه حرارت‌های بالا ارزش عایقی خود را از دست می‌دهد آن‌ها را به صورتی مورد استفاده قرار می‌دهیم که درجه حرارت آن‌ها در حین کار از ۷۰ درجه عایق‌های متجاوز نگردد.

عایق‌های پی وی سی در سیم‌های عایق دار و کابل‌های فشار ضعیف امروزه بسیار مورد استفاده هستند و در فشار‌های متوسط حدود ۱۱ کیلوولت نیز دیده می‌شوند، لیکن در ولتاژ‌های بالاتر به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند

 

ساختمان سیم‌های عایق دارو اندازه‌های استاندارد

ولتاژ مورد استفاده در برق رسانی که موردنظر ماست ۲۲۰ ولت تک فاز و ۳۸۰ ولت سه فاز است که به فشار ضعیف معروف است.

سیم‌های عایق دار فشار ضعیف، ساختمان ساده‌ای دارند. هادی از رشته‌های به هم تابیده تشکیل شده و روی آن عایق تشکیل شده و روی آن عایق پی وی سی قرار می‌گیرد

سطح مقطع عایق را طوری انتخاب می‌شود که بتواند ولتاژ موجود را تحمل کند و همچنین دارای استحکام مکانیکی کافی باشد.

این سیم‌های عایق دار برای سیم کشی عمومی نظیر نصب در لوله‌ها، روکاریا توکار مناسبی هستند

 

میزان ضخامت عایق‌ها

با زیاد شدن سطح مقطع هادی افزایش یافته است. با توجه به اینکه این سیم‌ها همه برای ولتاژ پایین (۳۸۰ ولت و ۲۲۰ ولت) طرح ریزی شده‌اند دلیل این امر چیست؟

دقت کنید که طاقت تحمل الکتریکی در حدود ۲۰ کیلوولت در هر میلیمتر لذا کوچکترین ضخامت عایق که برابر ۰/۶ میلیمتر است به مراتب ار میزان برای عایق بندی بیشتر است پی وی سی در حدود ۲۰ کیلو وات در هر میلیمتر است.

 

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:53

 

محمد‌رضا جعفری،‌ توقف توزیع کاغذ دولتی را زمینه‌ساز افزایش قیمت کتاب طی سال‌های گذشته می‌داند و وضعیت فعلی بازار نشر متاثر از گرانی ماده اولیه کتاب را برای ناشران غیر‌قابل پیش‌بنی توصیف می‌کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، محمد‌رضا جعفری؛ مدیرمسئول «نشرنو» درباره وضعیت تولید کتاب متاثر از بازار کاغذ بیان کرد: قیمت فعلی کاغذ در مقایسه با سال گذشته افزایش پنج‌ برابری را تجربه کرده است. ناشران در این شرایط، بلا‌تکلیف هستند و مشخص نیست آیا واردات کاغذ اتفاق می‌افتد و یا خیر؟ از سوی دیگر محتکران کاغذ در ‌حال سود‌جویی هستند.

 

قطع توزیع کاغذ دولتی اشتباه بود

وی با تاکید بر تاثیر وضعیت مبهم کاغذ در افزایش قیمت کتاب ادامه داد: کاغذ به قیمت بندی 300 هزار تومان رسیده است؛ علاوه‌براین کاغذ مازندران که چندان با کیفیت نیست، بندی 200 هزار تومان شده و تاکید دارم، افزایش قیمت کاغذ، قیمت کتاب را افزایش داده است. مجموع این شرایط، موجب شده تا ناشران از خود بپرسند آیا همچنان می‌توان کتاب چاپ کرد؟

جعفری درباره تاثیر توقف توزیع کاغذ یارانه‌ای در افزایش قیمت کتاب افزود: تقاضای ناشران برای توقف توزیع کاغذ یارانه‌ای اشتباه بود. قرار شد یارانه کاغذ برای خرید کتاب هزینه شود، در‌حالی‌‌که این پول صرف خرید کتاب از نهاد‌ها و بخش‌هایی خاص هزینه شد. خرید فعلی کتاب نیز چندان به ناشران کمک نمی‌کند.   

 

توقف تسهیلات بانکی و ادامه روند افزایش قیمت کتاب

مدیر مسئول «نشرنو» با اشاره به قطع تسهیلات بانکی بر افزایش قیمت کتاب گفت: بانک‌ها در برهه‌ای از زمان برای خرید کاغذ، وام با نرخ سود 12درصد پرداخت می‌کردند که متوقف شد و زمینه‌های افزایش قیمت کتاب را تقویت کرد.   

جعفری، درباره تاثیر افزایش قیمت کتاب گفت: با افزایش تدریجی قیمت کتاب، کاهش شمارگان کتاب اتفاق افتاد، در حالی‌که اوایل انقلاب، شمارگان با توجه به قیمت ثابت کتاب، چند برابر بود و با شمارگان 5 تا 10 هزار نسخه‌ای منتشر می‌شد. افزایش قیمت موجب کاهش مخاطب و شمارگان شده است هرچند استثناء‌هایی وجود دارد اما با یک گل که بهار نمی‌‌شود! 

وی درباره پیش‌بینی قیمت کتاب افزود: پیش‌بینی مشخصی ندارم. اگر کاغذ وارد نشود آینده‌ای برای نشر وجود نخواهد داشت. قیمت واقعی برای کتاب، یعنی قیمت‌های حال‌حاضر 50 درصد افزایش پیدا کند.

این فعال حوزه نشر ادامه داد: تعیین قیمت تابع عوامل بسیاری است. ناشران تلاش می‌کنند، تدابیری پیش‌بینی کنند تا قیمت تا حدودی کاهش پیدا کند اما چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارند.

 

اواسط دهه 70 قیمت کتاب روند صعودی پیدا کرد

جعفری با اشاره به  بیان کرد: قیمت همه ملزومات تولید کتاب تقریبا از ابتدای انقلاب تا پایان جنگ ثابت بود. به‌عنوان مثال، کاغذ دولتی در اختیار ناشران قرار می‌گرفت و کمبود‌ها نیز از سوی دولت تامین و با قیمت مناسب در بازار توزیع می‌شد.

وی افزود: درواقع توزیع کاغذ 4 و نیم ورقی به قیمت بندی 280 تومان در دهه اول انقلاب، قیمت کتاب را تا چند دهه بعد از انقلاب ثابت نگه داشته بود.

مدیرمسئول «نشر نو» درباره افزایش قیمت کتاب از اواسط دهه 70 ادامه داد: به دنبال افزایش قیمت دلار، قیمت کاغذ نیز افزایش پبدا کرد. جریان افزایش قیمت کاغذ ادامه داشت تا اینکه یارانه کاغذ متوقف و کاغذ با قیمت واقعی تهیه شد از این نقطه بود که قیمت کتاب، روند صعوی به خود گرفت.  

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:42

 

بانک‌پاسارگاد در راستای ایفای رسالت‌های اجتماعی خود، همچون سال گذشته، هزینه‌ی چاپ سررسید و تهیه هدایای تبلیغاتی را به بازسازی مناطق زلزله‌زده کشور و کمک به مناطق محروم اختصاص می‌دهد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از بانک‌پاسارگاد، خسرو رفیعی مشاور مدیرعامل و مدیر روابط‌عمومی این بانک‌ ضمن اعلام این خبر گفت: بانک‌پاسارگاد با توجه به رویکرد خود نسبت به ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و با توجه به اهمیت بازسازی مناطق زلزله‌زده و همچنین لزوم کمک به مناطق محروم و آسیب‌دیده‌ی کشور، همچون سال گذشته هزینه چاپ سررسید و تهیه اقلام و هدایای تبلیغاتی را به این امر اختصاص می‌دهد و با این اقدام ارزشمند، گامی مؤثر در راستای کمک به هم‌میهنان آسیب‌دیده و آبادانی کشور برخواهد داشت.

رفیعی تصریح کرد: علاوه بر این بانک‌‌پاسارگاد به‌عنوان یک بانک سبز معتقد است حفاظت و پاسداری از محیط‌زیست و منابع طبیعی از رسالت‌های این بانک است و با اجتناب از چاپ سررسید می‌تواند نقش قابل‌توجهی در جلوگیری از قطع درختان و تخریب محیط‌زیست داشته‌‌باشد. اقدامات این بانک در ارایه خدمات بانکداری ‌الکترونیک و تلاش برای نهادینه‌سازی فرهنگ بهره‌مندی از این خدمات نیز در جهت حفاظت از محیط‌زیست، کاهش آلودگی هوا، کاهش رفت ‌و آمدهای غیرضروری و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی مشتریان صورت می‌گیرد.

مدیر روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد در ادامه ضمن اشاره به سایر اقدامات این بانک در راستای کمک به مناطق زلز‌له‌زده و همچنین مناطق محروم کشور تأکید کرد: پیش از این نیز بانک و گروه مالی پاسارگاد با بهره‌مندی از امکانات خود و همچنین کمک‌های مردمی اقدامات مثبتی در مناطق آسیب‌دیده انجام داده‌اند. استقرار و تجهیز مرکز درمانی صحرایی مجهز به20 تخت بستری و ارائه خدمات 24 ساعته شامل ویزیت، آزمایشگاه، سونوگرافی و توزیع دارو به صورت رایگان در منطقه ازگله کرمانشاه، تهیه و توزیع تعداد 10 هزار تخته پتو در مناطق مختلف زلزله‌زده، خرید 600 چادر اسکان موقت و توزیع آن در سطح روستاهای زلزله‌زده، تهیه و تحویل 22 چادر امدادی در ابعاد بزرگ، تهیه و تحویل 64 چادر اسکان، اعزام 6 تیم‌ روانشناسی خبره به منظور ارائه خدمات مشاوره به بازماندگان، به‌ویژه کودکان مناطق زلزله‌زده، ارائه خدمات ویزیت سیار به همراه توزیع دارو و اقلام بهداشتی، ارسال میزان قابل‌توجهی نایلون به منظور پوشاندن و حفاظت از چادرها در برابر بارش برف و باران، خرید و استقرار 4 عدد کانکس سرویس بهداشتی سیار، اهدای 2 دستگاه آمبولانس و 10 دستگاه دیالیز به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و ... از جمله اقدامات بانک‌پاسارگاد است.

رفیعی در پایان به سایر اقدامات بانک‌پاسارگاد از جمله ساخت مدارس، کتابخانه، بیمارستان و مراکز بهداشت در سایر مناطق و استان‌های محروم کشور اشاره کرد.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:35

 

آفتی که این روزها در دنیای کتاب به وجود آمده فقط به جان کتابخوان‌ها نیفتاده، بلکه هدف اصلی آن تخریب فضای چاپ و نشر کتاب است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبرگزاری فارس، در جامعه‌ای که سرانه مطالعه بسیار پایین است سخن گفتن از مشکلات چاپ و نشر کتاب کاری بسیار دشوار می‌شود، اما آفتی که این‌بار در دنیای کتاب به وجود آمده فقط به جان کتابخوان‌ها نیفتاده، بلکه هدف اصلی آن تخریب فضای چاپ و نشر کتاب کشور است.

چندی پیش پیامکی به دست مردم رسید مبنی بر این که اگر می‌خواهید نویسنده کتابی باشید کافی است مبلغی پرداخت کنید تا کتابی که از قبل نوشته شده را با نام شما منتشر کنیم. خبرساز شدن این پیامک‌های انبوه، از یک‌سو واکنش فعالین حوزه فرهنگ را به دنبال داشت‌ و از سوی دیگر بسیاری از مسوولان مربوطه را به سکوت واداشت.

به راستی اما مافیای کتاب چه کسانی هستند؟ آیا فضای نشر کتاب آنقدر مهم بوده است که کسانی را اغوا کنند که به فکر کلاهبرداری بیفتند؟ آیا دست برخی از مسؤولان ارگان‌های دولتی هم درمیان است؟ آیا باورکردنی است که در این بازار بی‌رونق کتاب، در طول چند ماه اخیر یک میلیون جلد کتاب قاچاق ضبط شده باشد؟‌

در این گزارش که ابعاد پیدا و پنهان ناشرین تقلبی را از نظر خواننده می‌گذراند به یکی از تازه‌ترین تخلفات در فضای فرهنگی کشور اشاره دارد که خبرنگار فارس را بر آن داشت تا ضمن پیگیری پرونده شکایت از یک ناشر، با معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در رابطه با ظهور پدیده‌ای به نام «مافیای کتاب» به گفت‌وگو بنشیند.

 

خالی کردن جیب نویسندگان با ترفندی جدید

یک نویسنده‌ می‌گوید: چندی پیش آخرین کتابم را نزد یکی از ناشرین در شیراز آوردم تا چاپ کند. کتاب هم با تیراژی که خواسته بودم چاپ شد، اما بعد از مدتی متوجه شدم که این کتاب فاقد هیچ‌گونه ثبت‌ مشخصات و شماره شابک در سامانه جامع کشوری است.

سیدعبدالرضا بستان ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه شابک شماره‌ای 10 یا 13 رقمی است که از سوی سازمان استاندارد جهانی قابل پیگیری است، هر کتاب معتبر باید این شماره را در کنار بارکد داشته باشد و ناشر ملزم به رعایت آن است. اما آنچه که برای من اتفاق افتاد این بود که متوجه شدم شماره شابکی که بر روی کتابم چاپ شده است در هیچ سامانه‌ای ثبت نشده و کاملاً شماره‌ای تقلبی بود که ناشر مذکور برای رد کردن مسؤولیت از سر خود آن را بر کتاب‌ها زده بود.

این نویسنده کتاب‌های مذهبی می‌گوید: آثاری را که من به قلم تحریر درآورده‌ام پژوهش‌هایی است که در حوزه شیعه‌شناسی جای دارد، با این فرض که کتاب‌های من به خارج از ایران بروند و کسی متوجه شود که این کتاب شناسه شابک جعلی دارد به راحتی ابزاری رسانه‌ای برای دشمنان مذهب شیعه به وجود می‌آورند و ما را متهم به جعل‌نویسی می‌کنند.

بستان اضافه می‌کند: وقتی با ناشر تماس گرفتم و به او گفتم که شماره شابک شما جعلی بوده است به من گفت که طبیعی است و از این موردها زیاد اتفاق می‌افتد! کتاب چاپ شده است و کاری نمی‌توانیم بکنیم.‌

وی می‌افزاید: مراتب این تخلف را به اداره ارشاد گزارش دادم، اما متاسفانه پاسخ روشنی از هیچ‌یک از مسوولان مربوطه دریافت نکردم؛ حتی شکایت‌نامه‌ای نیز تنظیم و ارسال کردم که باز هم هیچ نتیجه‎‌ای در پی نداشت.

 

شابک‌های قلابی!

نویسنده دیگری که مایل به برده شدن نامش در این گزارش نبود به خبرنگار فارس می‌گوید: سال 95 کتابی که محصول 20 سال پژوهشم در زمینه هنر بود را به یکی از ناشران سپردم، کتاب با آن تیراژی که قرار داد بسته بودیم چاپ شد و قرار بود تعدادی از این کتاب‌ها را به کتابخانه‌های عمومی کشور اهداء کنم، اما وقتی شروع به انجام این کار کردیم سازمان کتابخانه‌های عمومی کشور مرا مطلع کردند که کتاب‌هایم دارای شماره شابک جعلی بوده است.

این استاد فلسفه هنر که به عنوان یکی از معتبرترین نویسندگان کتاب‌های تاریخ هنر در کشور نیز شناخته می‌شود اذعان می‌کند: شکایت‌ها از ناشران قلابی راه به جایی نمی‌برد، چراکه نه متولیان فرهنگی دلسوزِ بازار چاپ و نشر کتاب هستند و نه نظارت سازمان‌یافته‌ای در این حوزه وجود دارد؛ به همین خاطر هر کسی با اندک سرمایه‌ای خود را ناشر جا می‌زند و به دنبال کلاهبرداری از نویسندگانی می‌گردد که عمرشان را برای چاپ یک کتاب ارزشمند سپری کرده‌اند.

 

وعده پیگیری

‌معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد روند برخورد با ناشران متخلف، بیان می‌کند: تاکنون شکایت‌های متعددی در این زمینه داشتیم که برخی از آن‌ها پیگیری شده‌، اما تعداد زیادی نیز در دست بررسی است.

مهدی امیدبخش وعده داد روند پیگیری‌ شکایت‌های مردمی از ناشرین متخلف با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد و افرادی که در سال‌های اخیر شکایت‌هایی در مورد شابک‌های جعلی داشته‌اند به زودی خبر برخورد با متخلفین را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به ناشرانی که شناسه‌هایی جعلی را به جای شماره شابک بر کتاب‌ها ثبت می‌کنند، گفت‌: این کار تخلف است و مطمئناً با متخلفین برخورد قضایی می‌شود؛ چراکه هم حقوق معنوی نویسنده را زیرپا می‌گذارند و هم موجب بی‌اعتمادی به ناشرین معتبر کشور می‌شوند.

در سالیان اخیر بارها از سوی وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تذکرهایی به ادارات ارشاد مبنی بر لغو مجوز برخی از انتشاراتی‌ها در شهرستان‌ها داده شده بود، اما به تازگی وزیر فرهنگ ارشاد خبر از کشف یک میلیون کتاب قاچاق در ماه‌های اخیر داده است. حال باید دید که برخورد مسؤولان و متولیان استان‌ با ناشران قلابی چگونه پیگیری می‌شود.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:20

 

صفحه اینستاگرام مجمع فعالان زیست‌محیطی جهان با حدود ۵۱ هزار دنبال کننده (فالوور) طی یک فراخوان، از دوستداران محیط زیست خواست با گذاشتن کامنت قلب، از بانک ملت بخاطر توقف چاپ سررسید و حفاظت از جنگل‌ها قدردانی کنند. امید است که این حرکت موثر واقع شده و به عنوان الگویی برای سازمان ها و نهادهای مشابه مطرح شود، چرا که حفظ محیط زیست و کاهش بهره گیری بیش از توان طبیعت از آن یک وظیفه همگانی در سطح جهان است

به گزارش چاپ ونشر به نقل از سبا، در دنیای امروز حفظ و بهبود شرایط زیست محیطی به دغدغه و خط مشی بسیاری از نهادها و سازمان ها تبدیل شده و برنامه های آنان را به سوی سرمایه گذاری با حفظ محیط زیست، ایجاد کسب و کارهای سبز و حفظ منابع طبیعی برای نسل های آینده سوق داده است.

بانک ها به عنوان نهادهای بزرگ با منابع مالی قابل توجه این روزها سهم به سزایی در جهت دهی افکار مردم در حوزه محیط زیست داشته و با اقدامات مناسب مسئولیت اجتماعی خود در قبال طبیعت و محیط زندگی را به انجام رسانیده اند. در همین راستا بانک ملت با برنامه ریزی و صرف هزینه برای بخشی از امور در کنار صرفه جویی در بخش های دیگر دست حمایتگر خود را در دستان محیط زیست و حافظان آن گذارده تا به سهم خود مفیده فایده بوده باشد.

 

پایانی خوش برای سررسیدهای تبلیغاتی

به عنوان گامی در مسیر مسئولیت های اجتماعی، سال 97 هزینه چاپ سر رسیدهای بانک ملت به زلزله زدگان استان کرمانشاه اختصاص داده شد .حرکتی که علاوه بر کمک به هموطنان عزیر در این مناطق در دل خود نیم نگاهی به حفظ محیط زیست هم داشت.

اما امسال روابط عمومی این بانک اعلام کرد که چاپ سررسید به رسم هرساله برای همیشه متوقف گردید تا فرهنگ صرفه جویی در مصرف کاغذ، کاهش هزینه های غیر ضروری و همراهی بیشتر با سیاست اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار دهد.

توسعه ابزارهای نوین، تقویم های الکترونیک و استفاده از اپلیکیشن های مختلف بانک ملت در تصمیمی صحیح بر آن شد تا در این بازار نابسمان کاغذ که دست اندرکاران این پیشه را مشوش ساخته  برای دومین سال پیاپی چاپ سررسید را از برنامه ها خارج نماید. این اقدام نمونه ای قابل توجه از همراهی یک نهاد بزرگ مالی با شرایط تحریم های اقتصادی است.

با اعلام این خبر، جمعیت طرفدارا محیط زیست از این اقدام بانک ملت استقبال کرده و با حمایت ازین طرح در شبکه های مجازی آن را گامی مثبت ارزیابی کردند.

صفحه اینستاگرام مجمع فعالان زیست‌محیطی جهان با حدود ۵۱ هزار دنبال کننده (فالوور) طی یک فراخوان، از دوستداران محیط زیست خواست با گذاشتن کامنت قلب، از بانک ملت بخاطر توقف چاپ سررسید و حفاظت از جنگل‌ها قدردانی کنند. امید است که این حرکت موثر واقع شده و به عنوان الگویی برای سازمان ها و نهادهای مشابه مطرح شود، چرا که حفظ محیط زیست و کاهش بهره گیری بیش از توان طبیعت از آن یک وظیفه همگانی در سطح جهان است.

 

قدم به قدم با برنامه های زیست محیطی

طرح آموزش حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان پروژه ای بود که بانک ملت سال ها قبل با همکاری سازمان یونسکو، وزارت آموزش و پرورش و نیز سازمان محیط زیست برای آن برنامه ریزی کرد و در ابتدا 27 هزار دانش آموز را در سطح استان خراسان رضوی مورد آموزش قرار داد.در حقیقت این طرح که با نام اختصاری "حام" از آن یاد می شود در راستای مسئولیت های اجتماعی بانک ملت پایه ریزی و اجرا شد.

مدیر منطقه‌ای سازمان یونسکو با قدردانی از بانک ملت در خصوص این طرح گفته است: این برنامه حرکت بزرگی است که در جهت نشان دادن حس مسئولیت پذیری  بانک ملت و سازمان های همراه نسبت به محیط زیست مورد بهره برداری قرار گرفت. خانم ویرتانن در ادامه می افزاید که بهره مندی از جوامع سبز بدون برنامه های آموزشی امکان پذیر نیست و باید چنین طرح هایی علاوه بر سیستم آموزش کشورها در سطوح بالاتر نیز مورد توجه باشد.

معاون وقت سازمان حفاظت محیط زیست نیز با قدردانی از بنیاد بانک ملت به جهت ایجاد زمینه آموزش دانش آموزان،تاکید کرد: پیشرفت کشور باید در کنار عدالت زیست محیطی باشد و نباید بیش از توان طبیعت، بر آن بار تحمیل کنیم.

بانک ملت همواره جهت گیری مناسبی را در خصوص موضوعات زیست محیطی در پیش گرفته است و حتی در اعطای تسهیلات اشتغالزا نیز اولویت را به طرح های دوستدار محیط زیست می دهد. به طور مثال در نمایشگاه محیط زیست که در سال 93 برگزار شد، دکتر ساروخانی مدیرعامل وقت بانک عنوان کرد: که طرح های خلاقانه شرکت های دانش بنیان  در زمینه جایگزینی مصرف سوخت در صنعت مورد حمایت بانک ملت واقع شده و به آنها جهت عملیاتی نمودن طرح تسهیلات اعطا می گردد.

همچنین تفاهم نامه ای را با شرکت ملی گاز منعقد نمودند تا در بخشی از کشور سوخت گاز را جهت حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی هم وطنان جایگزین سوخت گازوئیل و نفت نمایند.

بانک ملت حتی بخشی از هزینه تبلیغات خود را از طریق بنیاد ملت و با همکاری سازمان محیط زیست به حفظ محیط زیست اختصاص داد تا مهر تاییدی باشد بر علاقه وافر دست اندرکاران در به انجام رساندن پروژه های سبز و پایدار.

از دیگر اقدامات بانک ملت که باعث قدردانی مسئولان و علاقه مندان حوزه محیط زیست گردید حمایت و تقدیر از محیط بانانی است که با اشتیاقی وصف ناشدنی تا پای جان در اندیشه حفظ محیط زیست بوده و هستند. در حقیقت بانک ملت در راستای ترویج فرهنگ حفظ محیط طبیعی و صیانت از منابع موجود در مسیر مسئولیت های اجتماعی و انتقال درست مفاهیم زیست محیطی گام های موثری برداشته و مورد تقدیر سازمان محیط زیست نیز واقع شده است.

گرچه این اقدامات کم نیست اما به نظر می آید این تنها یک شروع است برای آینده ای که تصویر سبز آن ماندگار خواهد بود.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 14:09

 

زنده‌یاد محسن جعفری‌مذهب در مقاله‌ای با نام «سرنخ‌هايى از پيشينه چاپ نزد مسلمانان» به این مساله اشاره کرده است که ترديدى نيست مسلمانان از پنج سده قبل از گوتنبرگ، تمرين هنر و صنعت چاپ می‌کرده‌اند.

به گزارش چاپ ونشربه نقل از (ایبنا)، یکم‌ بهمن‌ماه زادروز زنده‌یاد محسن جعفری‌مذهب است. وی تاریخ‌پژوهی جامع‌الاطراف بود و افزون بر تخصص تاریخی‌اش که مغول بود، سکه‌شناس، ایرانشناس، سندپژوه و مُهرشناس نیز بود. وی از معدود شخصیت‌های به معنی واقعی فرهنگی بود که دلسوزانه کار می‌کرد و هدفش ترویج و فرهنگ ایرانی بود، برگزاری نشست‌های سالانه درباره مشترکات فرهنگی ایران و کشورهای همجوار و برخی کشورهای اروپایی بیانگر تلاش و دلبستگی او به توسعه فرهنگ مشترک بود.

25 ژانویه سالروز چاپ نخستين كتاب جهان توسط گوتنبرگ مبتكر آلماني است. زنده‌یاد جعفری‌مذهب مقاله‌ای با نام «سرنخ‌هايى از پيشينه چاپ نزد مسلمانان» داشت که در نشریه «پیام بهارستان» سال 91 منتشر شده بود. این فرصت را غنمیت شمردیم تا این مقاله را برای زادروز این پژوهشگر توانمند تاریخ بازنشر کنیم

اغلب نام هنرور آلمانى سده پانزدهم، يوهانس گوتنبرگ اهل ماينس، با اختراع هنر و صنعت چاپ اعتبار مي‌يابد. شكى نيست كه صنعت چاپ، تحولى بزرگ در ارتباطات انسانى و انباشت دانش به وجود آورد، اما واقعا اين اختراع در سده پانزدهم در اروپا اتفاق افتاد؟ به نظر می‌رسد گوتنبرگ نخسـين كسى باشد كه دســتگاه چاپ را ساخته اســت، اما انديشه چاپ ـ يعنى توليد نسخه‌هاى متعدد از يك متن با انتقال آن از يك سـطح محكم به ســطوح نــرم اثر پذير (به خصوص كاغذ)- بسيار قديمی‌تر است.

چينی‌ها در اوايل سده چهارم ميلادى اين كار را انجام داده بودند و قدیمی‌ترين متن شـناخته شــده چاپى تاريخ‌دار، متعلق به سال 868 است. اين متن سوتراى درخشان، كمتر می‌دانیم ترجمه‌اى چينى از متنى بودايى است كه در حال حاضر در كتابخانه بريتانيا نگهدارى شود. كه كمى بيش از صد سـال بعداز آن، مسلمانان نيز متونى از جمله بخش‌هايى از قرآن را چاپ كردند. آنان هنر و صنعت كاغذسازى چينى را دريافتند و به طور گستردهاى در سرزمينهاى مسلمان پراكنده كردند كه منجر به رشد عمدهاى در توليد متون دستنوشته شده است

اما يك نوع متن، هواداران گسترده‌اى داشت: اين مجموعه شخصى بود از دعا، طلسمات، گزيده‌هاى قرآن و اســما الحسنى (نام‌هاى زيباى خدا)، كه تقاضاى زيادى در ميان مسلمانان، از غنى و فقير و باسواد و بیســواد داشـت. آنها به خصوص به عنوان تعويذ (رفع چشم زخم) مورد استفاده قرار می‌گرفت كه اغلب لوله شده و در غلافى بود؛ بنابراين در مصر عصر فاطمى، اين متون را در نوارهاى كاغذى و در نسخه‌هاى متعدد تهيه می‌كردند. تعدادى از آنها توسط باستانشناسان در كاوش‌هاى فسطاط (قاهره قديم) به دست آمده، و می‌توان براى آنها تاريخ سـده 10 را تعيين كرد. نمونه‌هاى ديگر از جای‌هاى مختلف در مصر، كه در آن آب و هواى خشك به حفظ آنها كمك كرده به دست آمده‌اند. سبك خط عربى استفاده شده در آنها، چيزى بين خط كوفى متأخر و نسخ كتيبه‌اى و انواع خطوطى است كه در عصر مملوكان (سده 13تا 16) به كار می‌رفت.

يك نمونه خوب متأخر بر روى كاغذ ايتاليايى واترماركدار از سده پانزدهم چاپ شده است؛ بنابراين چاپ مسلمان حدود پانصد سال ادامه داشت. ما نمی‌دانيم كه آيا ممكن اســت اين فعاليت بر انديشه چاپ در اروپا تأثير گذاشــته باشد. هيچ مدركى وجود ندارد، اما با توجه به نخستين نمونه‌هاى چاپ كليشه‌اى اروپايى اين احتمال را نمی‌توان رد كرد. حتى پيشنهاد شــده اســت كه كلمه ايتاليايى تاروچى tarocchi به معنى كارت‌هاى تاروت (كه جزو نخستين آثار چاپ كليشه‌اى در اروپاست)، ممكن است از واژه عربى طرش tarsh مشتق شده باشد، اما اين نظريه بسيار سـهل‌انگارانه‌ است و شــواهد بيشترى لازم اســت كه بتوان آن را پذيرفت. برخى از اين اسناد چاپ شــده، طرح‌هايى كاملا پيچيده، سرلوح ها، خطاطى، حروف متقاطع، شكل‌هاى هندسى، هلال‌ها و استفاده از رنگ را نشان مي‌دهند و تنوع فراواني از انواع خط دارند.

حدود شصت نمونه از اين قطعه عربى چاپ شده در كتابخانه‌ها و موزه‌هاى اروپا و آمريكا و تعداد نامشخصى در خود مصر به جاى مانده است. يك نمونه در يك مجموعه خصوصى، ممكن اسـت در افغانسـتان يا ايران توليد شده باشد، جايى كه از منابع تاريخى در می‌يابيم كه پول كاغذى نيز در دوره مغولان در آنجا چاپ شـده بود. اشارات تاريخى يا ادبى كمى به توليد متون چاپ شـده وجود دارد: در اشــعار عربى از سده‌هاى 10و 14 به اســتفاده از طرش tarsh براى توليد نسخه از تعويذ اشاره شده است.

پيشنهاد شده كه اين واژه غير كلاسيك عربى براى صفحات قلع با حروف برجسته يا حكاكى برجسته، به كار می‌رفته كه براى چاپ اســتفاده می‌شده است، اما اين امكان نيز وجود دارد كه به سبك چينى بلوك چوبى مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هنوز در تكنيك دقيق اين كار شك وجود دارد. ترديدى نيست كه مسلمانان از پنج سده قبل از گوتنبرگ، تمرين هنر و صنعت چاپ می‌کرده‌اند.

رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی:

ارز کاغذ رابه خود تعاونی های صنعت چاپ بدهند

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 09:46

 

اگر می خواهید برای کاغذ و مقوا ارز بدهید به خود تعاونی صنعت چاپ بدهید وهمینطور ارز ناشران را به تعاونی ناشران بدهید نه اینکه ارز را به شخص بدهید که تا گران شد ببرد در گاوداری ها و انبار های دیگر احتکار کند تا بعد صادر کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از قدس، رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی با اشاره به اینکه در ماجرای کاغذ از همان ابتدا قیمت ارز مشخص بود؛ تصریح کرد: چرا سازمان تعزیرات از گمرکات نمی‌خواهد که لیست افرادی که وارداتی در این زمینه داشته‌اند را مشخص کنند؟

علی مغانی با اشاره به اینکه در بحث مواد اولیه صنعت چاپ بحث واگذاری کاغذ را به وزارت ارشاد محول شده و  وزارت ارشاد هم کاغذ را با ارز دولتی در اختیار ناشرین قرار می دهد،اظهار داشت: حال سؤال اینجاست در شرایطی کنونی  آیا نشر کتاب مانند گذشته ۱۰۰هزار تایی چاپ می شود یا ۱۰تا ۱۵دانه ای چاپ می شود.

حواله ها در بازار فروخته شده است

وی با بیان اینکه به گفته مسئولان تا الان بیش از ۶۰۰۰هزار تن کاغذ با ارز دولتی وارد شده و در اختیار ناشران قرار گرفته است،تصریح کرد: من به جرئت می توانم بگویم که حتی یک کتاب هم از این محل چاپ نشده است وتمام حواله های این کاغذ ها در بازار آزاد فروخته شده است.

وی افزود: بحث ما دربخش مواد اولیه صنعت چاپ تنها بحث کاغذ نیست ؛چراکه تنها ۱۲درصد در سبد کالای صنعت چاپ کاغذ جای دارد و  ۸۸درصد دیگر مقواست ،کاغذ گلاسه و... هست که برای انواع بسته بندی ها استفاده میشود،اصلاً دولت اینها را ندیده، حتی با ارز نیمایی.

وی با بیان اینکه اخیراً هم دستور وزیر صنایع این بوده که چون مواد اولیه صنعت چاپ گران شده از صادرات همه محصولات مثل کاغذ ،کارتن و... باید جلوگیری شود،افزود: از طرفی بخشنامه دیگری آمده که کاغذ کیلویی ۵۱۰۰تومان؛ این را از کجا باید بخریم؛ ما برای صادرات غیر نفتی از جمله  داروهای تولیدی نیاز به بسته بندی و بسته بندی هم نیاز به مقوا دارد.

بخشنامه غیرکارشناسی

وی با تأکید بر اینکه ۸۰ تا ۱۰۰قلم کالا در صنعت چاپ داریم مثل جوهر ، زینگ ، کاغذ گلاسه ، مقوا و...که همه اینها مواد ضروری صنعت چاپ هستند،ادامه داد: ما هیچ کالایی ندارم که تولید بشود و بسته بندی نیاز نداشته باشد؛ اماوزارت ارشاد و وزارت صنعت و معدن در این زمینه توجه ندارد واین در حالی است که در حال حاضر معضلی به وجود آمده و اخیراً هم وزیر صنایع بخشنامه ای غیر کارشناسی داده که صادرات تمامی اقلام چاپی از جمله کارتن ممنوع است.

وی در خصوص دستگیری سلطان کاغذ با اشاره به اینکه ازاین بابت از دستگاه قضایی تشکر می کنیم، اظهار داشت:میلیارد ها تومان به فعالان این عرصه ضرر وزیان وارد شده چرا حداقل نامی از این فرد برده نشده است،چرا مسببین این امر وکسانی که ارز را به این فرد داده اند دستگیر نمی شوند.

کاغذ از مبادی رسمی وارد می شود

وی اضافه کرد: کاغذ از مبادی رسمی کشور وارد شده و شامل برگ سبز نیز می‌شود و گمرکات کشور می‌توانند به راحتی این آمار را مشخص کنند و باید پیگیری شود که کاغذها به چه کسی فروخته می شود.

رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی گفت: اینکه بعضی از افراد بخواهند به دلیل منفعت خود کاغذ را عرضه نکنند، به گونه‌ای است که گویی می خواهند قانون را دور بزنند که امر درستی نیست.

وی بیان کرد: من پیشنهاد می کنم و به وزیر ارشاد هم گفته ام همان طور که در مطبوعات تعاونی مطبوعات داریم اگر می خواهیم برای کاغذ ارز اختصاص دهید این ارز را به خود تعاونی مطبوعات بدهید، تا دیگر کاغذ ها سر از انبار های غیر استاندارد در نیاورند واحتکار نشوند.

وی تأکید کرد: اگر می خواهید برای کاغذ و مقوا ارز بدهید به خود تعاونی صنعت چاپ بدهید وهمینطور ارز ناشران را به تعاونی ناشران بدهید نه اینکه ارز را به شخص بدهید که تا گران شد ببرد در گاوداری ها و انبار های دیگر احتکار کند تا بعد صادر کند.

انتقاد از دستورالعمل وزیر

وی با انتقاد از دستورالعمل وزیر سابق صنایع  که می گوید کسانی که در سال گذشته کالا وارد نکرده اند امسال هم نمی توانند وارد کنند، افزود: از این بابت بیشترین خسارت را بعد از تهران خراسان رضوی دیده است،به طوری که مرکب کیلویی ۲۰تومان شده ۸۰تومان مقوای دارویی ازکیلویی۴۰۰۰تومان شده۲۴۰۰۰هزار تومان کاغذ از بندی ۷۰هزار تومان با توجه به اینکه ۶۰۰۰هزار تن وارد کرده اند رسیده به ۳۳۰هزار تومان،که جبران آن برای تولید کنندگان امکان پذیر نیست.

وی  از عدم پیگیری اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن وبخش خصوصی در خصوص مشکلات فعالان بخش خصوصی گلایه کرد و گفت: بخش خصوصی هیچ کاری برای تولید کنندگان وفعالان صنعتی انجام نمی دهد.

وی افزود: ما فقط اسم پارلمان بخش خصوصی را یدک می کشیم؛ چرا که در حال حاضر بیشتر تولید کننده ها با بانک ها به مشکل خورده اند؛چرا پارلمان بخش خصوصی به مجلس فشار نمی آورد تا از تولید کننده ها دفاع کند؛ واقعیت این است که هیچ نظارتی وجود ندارد.

صفحه1 از697