کاغذ

کاغذ (339)

طبقه بندي هاي فرزند

اسلاید

اسلاید (5)

این یک متن نمونه برای نمایش متن در قالب می باشد و این متن از طریق کنترل پنل جوملا قابل ویرایش و حذف می باشد .این یک متن نمونه برای نمایش متن در قالب می باشد و این متن از طریق کنترل پنل جوملا قابل ویرایش و حذف می باشد .این یک متن نمونه برای نمایش متن در قالب می باشد و این متن از طریق کنترل پنل جوملا قابل ویرایش و حذف می باشد .

مشاهده موارد...
27 دی 1396

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مشاور اجرایی معاونت فرهنگی ارشاد نسبت به احتمال افزایش قیمت کاغذ پرمصرف بالکی به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله‌ای، هشدار داد و مسئولیت این مسئله را متوجه بانک مرکزی دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور  فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، به این سؤال که «چرا به‌رغم توافق وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تداوم تخصیص ارز مبادله‌ای و اعلام رسمی مسئولان وزارتخانه در این زمینه، ارز لازم برای واردات کاغذ بالکی، پرمصرف‌ترین نوع کاغذ در چاپ کتاب توسط ناشران کشور، از سوی بانک مرکزی تخصیص داده نمی‌شود؟»، پاسخ داد.

امیرزاده گفت: توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مکاتباتی در مورد لزوم تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذ مکانیکال بالکی، با بانک مرکزی و معاونت ارزی این بانک انجام شده است؛ اگرچه بر اساس رویه معمول، نیازی به این نامه‌نگاری‌ها نبود، اما به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به این نوع کاغذ که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد ناشران پرکار کشور، از آن برای چاپ کتاب‌های خود استفاده می‌کنند، این کار انجام شد.

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کاغذ یاد شده توسط برخی ناشران مطرح کشور به صورت صد درصدی در نشر کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، گراماژ پایین و استاندارد بودن برای مطالعه و همچنین قیمت مناسب را از ویژگی‌های این نوع کاغذ برشمرد که به گفته وی باعث شده در تکانه‌های بازار کاغذ، قیمت آن افزایش پیدا نکند و در این خصوص ادامه داد: با مذاکراتی که با شرکت واردکننده این نوع کاغذ داشته‌ایم، خوشبختانه همکاری خوبی از طرف این شرکت در این زمینه صورت گرفت و در تلاطم اخیر بازار کاغذ هم، بدون هیچ‌گونه تغییر قیمت، این نوع کاغذ در اختیار ناشران پرکار کشور قرار گرفت.

۶۰۰ تن کاغذ در انتظار تخصیص ارز مبادله‌ای

امیرزاده اضافه کرد: با توجه به اینکه کاغذ یاد شده در ردیف تعرفه کاغذ چاپ و تحریر و در فهرست ۵۷ قلم ردیف کالاهای وارداتی اعلام شده از سوی بانک مرکزی بوده که مشمول تخصیص ارز مبادله‌ای شده‌اند، تخصیص ارز مبادله‌ای به آن، امری بدیهی محسوب می‌شود اما اینکه چرا با پیگیری‌های مجدانه دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت، کماکان این درخواست در بخش مربوطه در بانک مرکزی بی‌پاسخ مانده است، جای تعجب و گلایه دارد. ما ضمن ابراز گلایه از این وضعیت، هرگونه افزایش قیمت کاغذ مکانیکال بالکی ناشی از عدم تخصیص ارز مبادله‌ای را، متوجه بخش‌های مربوطه در بانک مرکزی می‌دانیم.

وی تصریح کرد: با ورود به موقع وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری اعضای کارگروه کاغذ متشکل از نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، اتاق بازرگانی، نمایندگان صنوف مرتبط اعم از تولیدکنندگان، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازار کاغذ، شاهد ثبات نسبی و کنترل قیمت‌ها بودیم. ما نگرانیم که عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذ بالکی، در رفتار بازار، اختلال ایجاد کند و واکنش‌های منفی را به دنبال داشته باشد. از این رو مجدانه درخواست داریم که ارز مورد نیاز برای این نوع کاغذ تخصیص پیدا کند.

ادامه مطلب...
26 دی 1396
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به بلاتکلیفی کاغذ مصرفی کپی در اداره گمرک طی 15 روز اخیر،‌ گفت: اداره گمرک و سازمان استاندارد بر سر ترخیص کاغذ کپی اختلاف نظر دارند… ادامه مطلب...
26 دی 1396

یکی از شرکتهای دانش‌بنیان وابسته به جهاد دانشگاهی موفق به راه‌اندازی خط تولید کاغذ از سنگ شده است؛ این نوع کاغذ که در ساخت آن نیازی به استفاده از چوب درختان نیست، دوستدار طبیعت بوده و راهکاری برای مقابله با مشکلات زیست‌محیطی به شمار می‌رود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، این محصول در برنامه تلویزیونی "میانبر" با هدف معرفی دستاوردهای شاخص و پروژه‌های موفق جهاد دانشگاهی، از سوی مهدی اسکندری، آریا طاهری و سامان کهنه‌پوشی به عنوان محققان طرح معرفی شده است.

این محققان در این برنامه ضمن معرفی کاغذ سنگی عرضه شده و ذکر مزایای آن، اظهار کرده‌اند: سالانه یک میلیون و 300 هزار تُن کاغذ وارد کشور می‌شود که هر تن آن به ارزش 1200 دلار است. این در حالی است که برای هر تن کاغذ لازم است 20 درخت قطع شوند.

در حال حاضر 40 کشور به دانش تولید کاغذ از سنگ دست یافته‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چین، تایوان و مکزیک اشاره کرد. این کشورها از 20 سال پیش تاکنون کاغذ ساخته شده از سنگ را مورد استفاده قرار داده‌اند.

این کاغذ که جنسی شبیه پلاستیک دارد و دارای سطح نرمی است، از استحکام بالایی برخوردار بوده، مزایای زیادی نسبت به کاغذ ساخته شده از چوب دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ضدآب بودن اشاره کرد.

علاوه بر عدم نیاز به استفاده از آب و انرژی در تولید کاغذ ساخته شده از سنگ و صرفه‌جویی در مصرف آب، وجود تعداد زیاد معادن سنگی در کشور را می‌توان یکی از دلایل لزوم استفاده از این نوع کاغذ در کشور دانست.

به گفته این محققان می‌توان قیمت این نوع کاغذ را به قیمت کاغذ معمولی رساند و از طریق کاهش هزینه کالاها ارزش افزوده ایجاد کرد.

محققان این طرح می‌گویند که از دیگر مزایای تولید کاغذ سنگی در داخل کشور می‌توان به اشتغال‌زایی اشاره کرد. در کارخانه‌ای که سالانه 5 هزار تن کاغذ تولید می‌کند، 50 نفر به صورت مستقیم و 200 تا 300 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

مهم‌ترین کاربرد کاغذ سنگی در صنعت بسته‌بندی است، ضمن آن که می‌تواند جایگزین کیسه‌های پلاستیکی شود. این کاغذ تاشو بوده و چاپ بر روی آن امکان‌پذیر است.

کاغذ سنگی که خط تولید آن هم‌اکنون در این شرکت دانش‌بنیان رقم خورده است، از ترکیب کربنات کلسیم، پلیمرها و پودر سنگ ساخته می‌شود. این مواد در دستگاه اشترودل به خوبی مخلوط و یکنواخت شده و حاصل آن گرانول‌های بسیار سفت و ریز است.

 

بر اساس این گزارش، کاغذ سنگی ارزان‌تر از کاغذ ساخته شده از چوب کشورهای اروپایی بوده و از کیفیت بالاتری برخوردار است. در صورتی که تولید آن در کشور فراگیر شود، امکان صادر کردن آن به کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.

ادامه مطلب...
25 دی 1396

 

اوایل دهه ۵۰ میلادی روند گسترش کارت‌های پلاستیکی آغاز شد. هزینه پایین این کارت‌ها که از جنس پلی وینیل کلراید (PVC) بودند، باعث شد تا به سرعت جای کارت‌های کاغذی راکه تحمل تنش‌های فیزیکی و تغییرات آب و هوا را ندارند، بگیرند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از قانون، اولین کارت پرداخت در سال ۱۹۵۰ توسط Diners Club به صورت محدود برای اعضای ویژه ساخته شد تا به جای پول نقد از آن استفاده کنند. اما امروزه کارت‌های هوشمند یا کارت‌های شهروندی با استفاده از همین فناوری طراحی و در شهرها به کار گرفته شدند. این کارت‌ها امکان پرداخت ‌تمام خدمات شهری را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به پرداخت پول نقد فراهم می‌آورند که هم در سرعت و هم هزینه‌ها موجب صرفه جویی می‌شوند. حالا مدتی است که تجمیع کارت‌های بانکی مطرح می‌شود و این طرح تاکنون مورد ستایش‌ها و نکوهش‌های فراوانی قرار گرفته است.

برخی این اتفاق را هزینه بر می‌دانند و عده‌ای دیگر نیز معتقدند با این اتفاق از به هدر رفتن سرمایه‌های ملی از طریق خروج ارز جلوگیری می‌شود. این مساله‌ به تازگی مورد تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز قرار گرفته است. در حال حاضر باتعددکارت‌ها نزد مردم، کارت‌های بانکی به مساله‌ای برای سیستم بانکی بدل شده که البته تجمیع آن‌ها از نگاه برخی کارشناسان، عملی تقریبا غیرممکن است؛ استدلال آن‌ها ‌نیز این است که به دلیل ذی‌نفع بودن بانک‌ها در صدور و استفاده مردم از کارت‌های‌شان، هیچ گاه حاضر نیستند تن به تجمیع کارت‌های‌شان با کارت‌های دیگر بانک‌ها بدهند؛ چرا که در آن صورت ممکن است منافع حاصل از انجام تراکنش‌های مالی از حساب بانک‌ها نادیده گرفته شود. نظرات متفاوتی پیرامون امکان تجمیع همه کارت‌های بانکی در یک کارت هوشمند مطرح شده است. برخی موافق آن بوده اما عملی شدن آن را دشوار تلقی می‌کنند، در مقابل اغلب معتقدند اجرای این طرح محال است.

۳۰ میلیون کارت غیرفعال در ایران

در این میان بهزاد صفری، یکی از کارشناسان بانکداری الکترونیکی با اشاره به صحبت‌های وزیر ارتباطات مبنی بر ضرورت تجمیع همه کارت‌ها در یک کارت، این اتفاق را مستلزم هم‌افزایی بانک‌ها و سازمان‌ها دانست و می‌گوید: این ضرورتی فوری برای جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه‌های ملی از طریق خروج ارز از کشور برای خرید دستگاه‌های کارت‌خوان است که در هر مغازه چند دستگاه از آن موجود است. همین طور طبق برخی آمار ،حدود ۳۰میلیون کارت بانکی غیرفعال در کشور وجود دارد. بانک مرکزی به عنوان تنظیم‌گر در این حوزه، باید قوانینی را وضع کند تا همه بانک‌ها بتوانند به صورت مشترک از یک کارت استفاده کنند و یک کارت قابلیت اتصال به چندین حساب را داشته باشد. صفری با اشاره به کارت‌های شهروندی به عنوان پوشش‌دهنده خدماتی غیر از خدمات بانکی، گفت: در سال‌های اخیر ، شهرداری‌های شهرهای مختلف به راه‌اندازی کارت هوشمند شهری اقدام کرده‌اند که بانک ها از ارائه‌ این خدمات محروم بوده‌اند.

هم افزایی بانک‌ها رکن اصلی

کارت‌های صادر شده هر شهر برای شهر دیگر قابلیت استفاده ندارد که خود ایراد بزرگی ‌محسوب‌می‌شود. به این ترتیب لازم است وزارت ارتباطات، وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و نمایندگان بانک با ‌یکدیگر مشورت کنند و استاندارد واحدی را برای ارائه خدمات به شهروندان توسط بانک‌ها تدوین کنند تا دیگر شاهد جزیره‌ای عمل کردن سازمان‌ها نباشیم. به نظر می‌رسد که زیرساخت‌های اجرای طرح تجمیع کارت‌ها و خدمات در کشور وجود دارد. مساله‌ مهم در این باره هم‌افزایی بانک‌ها و نهادهای مختلف با یکدیگر است. قوانین یکپارچه کننده در این زمینه می‌تواند از جزیره‌ای عمل‌کردن در این حوزه جلوگیری کند.

پرهیز از یک سیستم جزیره‌ای

پیش از این بانک مرکزی طرح پروژه سپاس (سامانه پرداخت الکترونیک سیار) را در همین راستا در دستور کار خود داشت اما از آنجایی‌ که این طرح را هر بانکی و به صورت جزیره‌ای برای مشتریان خود اجرا کرد، همین موضوع باعث شد تا این پروژه گسترش پیدا نکند؛ ضمن اینکه به دلیل یکپارچه نبودن این خدمات، استقبال چندانی ‌نیز از آن نمی‌شود و آنچنان نمی‌تواند درآمدزا باشد. قوانین یکپارچه‌کننده در این زمینه می‌تواند از جزیره‌ای عمل کردن در این حوزه جلوگیری کند.

این اواخر بانک مرکزی نیز با برگزاری جلسات مشترک با بانک‌ها در حال پرداختن به این موضوع است. داودمحمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی میز بانک مرکزی است، گفته‌است: بانک ها در حال آماده سازی برای صدور کارت‌های هوشمند هستند. یکی از موضوعاتی که هم اکنون در حال بررسی و اجرایی شدن آن هستیم، بحث آماده‌سازی بانک‌ها برای پیاده‌سازی استانداردهای امنیتی و صدور کارت های هوشمند است. در کشور دو سه بار تاکنون به سمت کارت‌های هوشمند رفته‌ایم اما به دلیل اینکه الزام خاصی از نظر داخلی برای استفاده از این کارت‌ها وجود نداشت، زیاد از کارت‌های هوشمند استفاده نکردیم. یکی از چالش‌های اصلی در حوزه ارتباطات بین المللی بهره‌گیری از کارت‌های هوشمند در نظام بانکی داخلی است. برای این مهم باید دو اقدام انجام شود؛ نخست اینکه زیرساخت‌های بانک ها آماده شود و دوم اینکه قوانین و مقررات این کارت‌ها فراهم شود، به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می‌کند، بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد. عملیاتی شدن روش مذکور ، نیازمند برخی پروتکل‌های ارتباطی است. پروژه‌ای را به همین منظور از ۶ ماه گذشته آغاز کرده‌ایم و امیدواریم تا تیر سال آینده، آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمندسازی کارت‌ها را رعایت کند.

پرداخت‌های برون خط

بعد از آماده‌سازی استانداردها، تغییری در کارت‌های بانکی ایجاد خواهد شد. تغییرات در حوزه کارت، یکی از بحث‌های چالش‌برانگیز و جدی است و به همین دلیل در کشورهای دیگر باوجود اقداماتی که انجام شده،هنوز نتوانسته‌اند کارت‌ها را تجمیع کنند. یکی از موضوعات اصلی در این حوزه، هزینه‌هایی است که این کار می‌تواند به بانک‌ها تحمیل کند. سیاست بانک مرکزی در این حوزه، تعریف محصولات جدید است که مشتری هم بتواند از خدمات کارت‌های هوشمند در پرداخت‌های برون خط و هم از پرداخت‌های خارج از کشور استفاده کند. بنابراین پرداخت‌های برون خط که می‌تواند یکی از محصولات جانبی هوشمندسازی باشد، یکی از سیاست‌هایی است که مشتریان را ترغیب می کند تا به این سمت حرکت کنند.

هزینه‌ کارت‌های جدید

محمد بیگی، پرداخت‌های خارج از کشور را از دیگر ابزارهای هوشمندسازی کارت های بانکی برشمرد و می‌گوید: این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می‌کند، به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ‌اما از حساب مشتری ریال برداشت می‌کند. با روسیه ‌نیز همین مدل را داریم منتها این مساله در حوزه کارت‌های هوشمند نبوده بلکه در حوزه کارت‌های مگنت در حال انجام است. حرکت به سمت EMV حدود 7۰۰-6۰۰ میلیون دلار هزینه ‌فقط در حوزه کارت خواهد داشت اما این هزینه نباید یک‌باره پرداخت شود بلکه باید به تدریج و هر زمان که تاریخ کارت‌ها تمام می‌شود، بانک‌ها آماده باشند تا کارت جدید را با قابلیت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.

سه تا پنج سال زمان لازم برای اجرای کامل

محمد بیگی ادامه داد: هزینه صدور این کارت ها با توجه به قابلیت هایی که دارند، به‌احتمال زیاد ۲ تا ۲.۵ برابر کارت های مگنت و در محدوده ۱۰ هزار تومان خواهد بود.این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد که این پروژه ها در کوتاه مدت اجرا نمی شوند و سه تا پنج سال زمان برای اجرای کامل آن نیاز است. این‌نیز به دو دلیل است؛ نخست اینکه زمان صدور کارت‌ها سه ساله است و دوم اینکه مشتری نباید تغییراتی در این حوزه داشته باشد، چراکه مشتری‌هایی که کارت‌های خیلی ساده ‌نیز دارند، باید بتوانند در این شبکه از خدمات استفاده کنند. هم اکنون در فاز برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم کارهایی راکه باید بانک‌ها انجام دهند، به صورت مشخص و مدون ابلاغ کنیم تا آن‌ها ‌نیز بدانند در چه مسیری حرکت خواهند کرد.

یک دست انداز

به اعتقاد برخی کارشناس بانکداری الکترونیکی، تجمیع کارت‌های بانکی در کشور نیازمند الزامات خاص مالی است و در حال حاضر در کشور حدود ۲۰ بانک و موسسه مالی داریم که هر کدام برای مشتریان خود کارت‌هایی صادر کرده‌اند که اگر قرار باشد این کارت‌ها تجمیع شوند، باید مبدا و حساب‌هایی که مشتریان از آن برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند، مشخص باشد؛ چرا که بانک‌ها در مورد تراکنش‌ها ذی‌نفع هستند.سیدمحمدامین حسینی با بیان اینکه بهتر است کارت‌های بانکی در طرح تجمیع کارت‌ها گنجانده نشوند، گفت: اینکه بتوانیم کارت‌ها را تجمیع کنیم عملی است اما اینکه بتوانیم سود بانک‌ها را در آن در نظر بگیریم، سخت به نظر می‌رسد. بهتر است کارت‌های مربوط به سلامت، تامین اجتماعی و حتی کیف پول خرد را در کارت هوشمند ملی تجمیع کنیم اما اینکه همه کارت‌ها را تجمیع کنیم، عملی نیست. به نظر می‌رسد تفکیک تجمیع کارت‌های بانکی از کارت‌های مربوط به احراز هویت، ایده بهتری از تجمیع همه کارت‌ها باشد؛ چرا که به این شکل دیگر از معضلات مربوط به حسابرسی حساب‌های بانک‌ها و دردسرهای هرروزه آن‌ها فارغ شده و می‌توان با تجمیع دیگر کارت‌های صادره توسط نهادهای حاکمیتی به خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان اقدام کرد. این گونه دولت نیز از هزینه نصب دستگاه‌های پرتعداد کارت‌خوان کارت‌های تراشه‌دار برای بانک‌ها نیز فارغ می‌شود.

ادامه مطلب...
25 دی 1396

 

محققان باتری‌هایی با کارایی بالا تولید کردند که از باکتری‌های بزاق دهان انسان ساخته شده‌است و می‌تواند در محیط‌هایی استفاده شود که باتری‌های معمولی نمی‌توانند کار کنند. با مقدار کمی از آب دهان، باتری می‌تواند یک چراغ LED را به مدت تقریبا 20 دقیقه روشن نگه دارد، بنابراین این باتری‌ها به نور دیودها محدود نمی‌باشد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فایتوریسم، بی‏شک هیچگاه تصور نمی‏کردیم که روزی یک نوع باتری کاغذی داشته باشیم که بتواند توسط آب دهان خود ما طراحی شود. با این حال، محققان دانشگاه بینگهمتون این امکان را ایجاد کردند.

این تیم با موفقیت باتری‌هایی با کارایی بالا تولید کرده که از باکتری‌های بزاق دهان انسان ساخته شده‌است و می‌تواند در محیط‌هایی استفاده شود که باتری‌های معمولی نمی‌توانند کار کنند. با مقدار کمی از آب‌دهان، باتری می‌تواند یک چراغ LED را به مدت تقریبا 20 دقیقه روشن نگه دارد. بنابراین، این باتری‌ها به نور دیودها محدود نمی‌باشد.

این فناوری جدید برای اهداف مختلف، به ویژه برای کشورهای توسعه نیافته، مورد استفاده قرار می‌گیرد. احتمالاً از این باتری‌ها برای استفاده از ابزارهای پزشکی مختلف مانند آزمایش‌های بارداری، آزمایش HIV، مانیتورهای گلوکز و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

کار کردن با این باتری‌ها بسیار راحت و کم هزینه می‌باشد و هر کسی می‌تواند آن را به هر دستگاهی متصل کند. همچنین این باتری‌ها می‌توانند با استفاده از مقدار کمی آب کثیف برای کسانی که فاقد غدد بزاقی‌اند کار کند.

 

همانطور که در گزارش پیشرفته فنآوری مواد منتشر‌شده، این باتری‌ها تنها با استفاده از کاغذ، کربن و موم، چاپ و تولید می‌شود. به گفته یکی از محققان، باتری‌ها شامل سلول‌های باکتریایی تخصصی‌اند که اگزوالکتروژنیک نامیده می‌شوند و توانایی جذب الکترون‌ها به خارج از الکترود را دارند. برای ذخیره‌سازی طولانی مدت، سلول‌های باکتری به حالت منجمد نگهداری می‌شوند تا بعداً مورد استفاده قرار گیرند. در ضمن این باتری‌ها حتی می‌توانند در شرایط سخت محیطی، مانند مناطق بیابانی نیز مورد استفاده قرار گیرند و تنها چیز مورد نیاز جهت آب رسانی و فعال‌سازی سلول‌های منجمد شده، یک ماده ارگانیک می‌باشد.

ادامه مطلب...
24 دی 1396
وزیر ارشاد در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی، با اشاره به پرمصرف بودن کاغذ بالکی جهت چاپ کتاب، خواستار حل مشکل عدم تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات این نوع کاغذ شد. به گزارش چاپ… ادامه مطلب...
23 دی 1396

مجموع ارزش صادرات جهانی کاغذ در پایان سال 2016 برابر با 154.4 میلیارد دلار بوده است و اروپایی ها در صدر این بازار قرار داشته‎اند. براساس آمار ارائه شده؛ سهم کشورهای اروپایی از رقم مذکور برابر با 86.6 میلیارد دلار یا 56.1 درصد بوده است.

 برای امروز بار دیگر سری به آمار و ارقام جهانی می‎زنیم تا برترین صادرکنندگان کاغذ براساس آخرین آمار موجود را معرفی کنیم. مجموع ارزش صادرات جهانی کاغذ در پایان سال 2016 برابر با 154.4 میلیارد دلار بوده است و اروپایی‏‎ها در صدر این بازار قرار داشته اند. براساس آمار ارائه شده؛ سهم کشورهای اروپایی از رقم مذکور برابر با 86.6 میلیارد دلار یا 56.1 درصد بوده است. صادرکنندگان آسیایی با 24.8 درصد در جایگاه دوم قرار دارند و آمریکای شمالی با 15.2 درصد رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. در این میان 2.5 درصد برای کشورهای آمریکای لاتین شامل مکزیک و منطقه کارائیب محاسبه شده و آفریقا نیز 0.7 درصد را به خود اختصاص می دهد.

به هر ترتیب کشورهایی که نامشان در ادامه مطلب می‎آید در مجموع 75.5 درصد کل صادرات جهانی کاغذ را به خود اختصاص داده اند.

 

آلمان

کل صادرات: 19.3 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 12.5 درصد

 

چین

کل صادرات: 18.2 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 11.8 درصد

 

 آمریکا

کل صادرات: 14.9 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 9.6 درصد

 

فنلاند

کل صادرات: 8.3 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 5.4 درصد

 

 سوئد

کل صادرات: 8.3 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 5.4 درصد

 

 کانادا

کل صادرات: 7.2 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 4.6 درصد

 

 ایتالیا

کل صادرات: 6.8 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 4.4 درصد

 

 فرانسه

کل صادرات: 6.1 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 3.9 درصد

 

هلند

کل صادرات: 4.9 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 3.2 درصد

 

 اتریش

کل صادرات: 4.6 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 3 درصد

 

بلژیک

کل صادرات: 4.1 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 2.6 درصد

 

لهستان

کل صادرات: 3.9 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 2.5 درصد

 

 اسپانیا

کل صادرات: 3.7 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 2.4 درصد

 

 اندونزی

کل صادرات: 3.4 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 2.2 درصد

 

 انگلیس

کل صادرات: 3 میلیارد دلار

سهم از صادرات جهانی: 2 درصد

 

 در فاصله زمانی سال‎های 2012 تا 2016 کشورهای آلمان با 32.4 درصد و چین با 2.1 درصد بیشترین شاخص رشد صادرات کاغذ را به خود اختصاص داده اند. همچنین کشورهای سوئد با 23.1- درصد ، اتریش 17.3-  ، فرانسه 16.2- ، کانادا 15.4- و فنلاند با 14.3- درصد بیشترین میزان کاهش صادرات را داشته اند.

 

منبع: پول نیوز

ادامه مطلب...
23 دی 1396

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیرعامل تعاونی مطبوعات کشور در جمع مدیران مسئول نشریات محلی کاشان بدون اشاره به میزان واردات کاغذ، خرید و تامین کاغذ را از مهمترین مشکلات مطبوعات محلی و سراسری بیان کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون چند نوبت با استفاده از تسهیلات بانکی کاغذ به قیمتی کمتر از بازار خریداری و در اختیار نشریات گذاشته شد اما با بالا رفتن قیمت کاغذ در2 سال گذشته، بسیاری از تولیدکنندگان و ناشران، ضررهای زیادی متحمل شده اند.

 

علی اکبر بهبهانی با اشاره به  تأسيس دانشگاه مجازي ويژه اعضاي شركت تعاوني مطبوعات افزود: اعضاي اين شركت تعاوني و اصحاب رسانه ميتوانند با تخفيف هاي ويژه اي در دورههاي كارداني و كارشناسي دانشگاه مجازي تحصيل كنند.

ادامه مطلب...
21 دی 1396

 

یک فرمانده آتش نشانی از حریق گسترده در انبار کاغذ و کارتن خیابان پیروزی به علت نامعلومی خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از بهداشت نیوز، امیر رابعی فرمانده آتش نشانی اظهار کرد:با اعلام آتش سوزی انبار کاغذ و کارتن به سامانه ۱۲۵،بلافاصله آتش نشانان به همراه تیم نجات ۲ و دستگاه تنفسی به خیابان پیروزی، خیابان دهم فروردین، کوچه علیان کوچه دهقان شدند.

رابعی با بیان اینکه  در محل حادثه یک ساختمان ۵ طبقه تک واحدی مسکونی بود که زیر زمین آن انبار کاغذ و کارتن بود، گفت:در پی انتشار دود شدید ناشی از آتش سوزی، تعدادی از ساکنان دچار دودگرفتگی شده بودند که آتش نشانان بلافاصله ضمن ایمن سازی محل حادثه و قطع برق و گاز ساختمان پس از تقسیم شدن به دو گروه وارد ساختمان شدند و همزمان با وارد شدن به طبقه منفی یک  مهار شعله های آتش را آغاز کردند.

وی خاطر نشان کرد: با تلاش نیروهای عملیات پس از تخلیه ساختمان و دسترسی به کانون آتش سوزی، شعله های آتش خاموش و از سرایت آن به اطراف جلوگیری شد وآتش نشانان پس از خارج کردن کارتن های نیمه سوخته و ایمن کردن ساختمان و تحویل محل به ساکنان، پس از حدود ۵ ساعت تلاش به عملیات خود پایان داد.

 

لازم به ذکر است؛ در جریان این حادثه یک کارگر تبعه افغان که از ناحیه دست و پا دچار سوختگی شده بود توسط آتش نشانان از محل خارج و برای مداوا تحویل عوامل اورژانس حاضر در محل شد.

ادامه مطلب...
20 دی 1396

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران از متعارف شدن قیمت کاغذ مطبوعات خبر داد. 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، محمدعلی اسفنانی به اقدامات تعزیرات حکومتی در بحث افزایش کاغذ اشاره و اظهار کرد: تغییرات در بازار کاغذ سبب شده تا قیمت این کالا در چند ماه گذشته افزایش چشم گیری به خود بگیرد

معاون سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به افزایش قیمت کاغذ مطبوعات طی روزهای گذشته گفت: بر اساس خبری که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده، قیمت کاغذ مطبوعات هم که به صورت قابل توجهی افزایش یافته بود، به نرخ متعارف بازگشته است.

 

 

 

ادامه مطلب...
صفحه1 از25