حذف کاغذ برای «روزنامه‌ها» در حال شکل گیری است

  • چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 13:21
  • منتشرشده در کاغذ

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: دولت مصوبه‌ای مبنی بر استفاده نکردن از کاغذ دارد که بر همین اساس حذف کاغذ برای «روزنامه‌ها» در حال شکل گیری است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس، امیدعلی مسعودی در آیین بزرگداشت روز خبرنگار اظهار داشت: در این شرایط حساس و وجود فناوری‌های گسترده ارتباطی تنها وظیفه ما انتخاب و بومی‌سازی است.

استاد دانشگاه‌های تهران بیان کرد: شبکه اینترنتی یک شبکه به هم پیوسته است و هرچند از مخابرات خودمان استفاده می‌کنیم اما همه  اطلاعات تولیدی و شخصی ما در اختیار آمریکا و کانادا قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: باید مراکزی به عنوان دیتا سنتر در کشور ایجاد کرد که دیتاهای آن در درون کشور باشد و اطلاعات از بین نرود و دستکاری نشود.

این عضو هیئت  علمی دانشگاه‌های تهران ادامه داد: کارهای زیادی در این رابطه انجام شده اما کار بسیار سختی است و نیازمند همکاری همه جانبه متفکران و جوانان بسیجی متعهد است.

وی با بیان اینکه با توان جوانان ایرانی تلاش می‌شود به‌زودی دیتا سنتر ملی در کشور راه‌اندازی شود،گفت: با توجه به وجود اطلاعات، اندیشه و  تفکر در دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و سایر مراکز علمی و آموزشی باید این فناوری‌ها را بومی کرد.

مسعودی عنوان کرد: نظریه برجسته‌سازی رسانه‌ها به ما نمی‌گوید چگونه فکر کنید، بلکه به ما می‌گوید چگونه بیاندیشیم و این باعث شده تحولاتی در جامعه ایجاد شود.

وی افزود: انسان‌ها نیازمند دانستن، دانش و تحلیل هستند و امروز در دنیایی به سر می‌بریم که اگر اطلاعات به خوبی به دست ما نرسد، دچار گمراهی می‌شویم.

وی در خصوص مشکلات جامعه مطبوعات کشور گفت: امروز کاغذ، کمبود مخاطب و توزیع از جمله مهمترین مشکلات جامعه مطبوعات است، به نحوی که تیراژ بسیاری از روزنامه‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

مسعودی یادآور شد: امروز با توجه به فناوری‌های ارتباطی و تحولات ایجاد شده در عرصه مدیریت رسانه، کسانی ایجاد درآمد می‌کنند که یک ریال هم خرج نمی‌کنند.

وی  با اعلام اینکه دولت مصوبه‌ای مبنی بر استفاده نکردن از کاغذ  دارد که  بر همین اساس باید حذف کاغذ را پذیرفت، خاطرنشان کرد:با توجه به رتبه مناسب ایران در بخش کاربران اینترنتی باید از این قدرت بالقوه استفاده کرد.

مسعودی یادآور شد: گفت: نباید تصور کرد فضای مجازی وحشتناک است، بلکه باید این فضا را شناخت و در راستای هدف‌های تعریف شده از آن استفاده کرد.

وی تاکید کرد: در عین تهدیدی که فضای مجازی برای جوانان دارد اما این فناوری برای خبرنگاران یک نعمت است و باید به شرکت‌های بزرگ دنیا رسید که با تدابیری خاص و تولید نرم افزارهای مختلف دنیا را تهدید می‌کنند.

وی ادامه داد: هرچند جوانان متعهد بسیجی کشور امروز درصدد تولید اینترنت ملی هستند اما برخی از دوستان از این شبکه‌های بومی استفاده نمی‌کنند.

این روزنامه‌نگار اظهار کرد: براساس مرکز اخبارسنجی دانشجویان ایران در اسفند 97 ، 96 درصد افراد از سایر پیام رسان‌ها استفاده کرده‌اند و متاسفانه تنها چهار درصد از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند.

این روزنامه نگار گفت: اگر قرار باشد پیام انقلاب  و شهدا را صادر کنیم باید زبان بدانیم و باید خود را آماده کرد و همه ما هدف‌های انقلاب را می‌شناسیم و باید با استفاده از ابزارهای نوین این ارزش‌ها را به دنیا معرفی و صادر کنیم.

مسعودی بیان کرد: فضای مجازی فضای مهمی است و باید از این فضای کاغذی به سمت فضای اینترنت حرکت کنیم و باید دارای دو نسخه آنلاین و غیرآنلاین باشیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)