سیر عجیب و غریب قیمت‌ها در بازار کاغذ

  • چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 08:03
  • منتشرشده در کاغذ

 

بازار کاغذ شاهد تلاطم‌های عجیب و غریبی در قیمت‌ها است. در حالی که صبح روز 9 مهرماه قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر با کاهش بسیار به ۳۷۵ هزار تومان رسید،‌ بعد از ظهر قیمت‌ها دوباره رو به افزایش گذاشت و به بندی ۴۲۰ هزار تومان رسید.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ در دو هفته گذشته روند کاهشی محسوسی را در قیمت تجربه کرد،‌ این کاهش قیمت به ویژه در حوزه کاغذ چاپ و تحریر قابل توجه بود،‌ کاغذ چاپ و تحریر از بندی 480 هزار تومان در یک ماه پیش هر روز کاهش 5 تا 10 هزار تومانی را تجربه کرد تا اینکه روز گذشته قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر 70 گرمی اندونزی به 390 هزار تومان رسید.

اما تلاطم اصلی امروز در بازار کاغذ رخ داد،‌ بنا به گفته فروشندگان کاغذ صبح روز 9 مهرماه قیمت باز هم دچار کاهش قابل توجه شده و به بندی 370 هزار تومان رسید. اما به محض افزایش خرید و فروش در بازار بعد از ظهر امروز کاغذ دچار افزایش قیمت ناگهانی شده و اکنون به بندی 420 هزار تومانی رسیده است.

محسن قدبیگی، مدیرعامل مرکز اطلاعات کاغذ ایران، ضمن تأیید قیمت فعلی در بازار کاغذ گفت: کاهش قیمت چند روز اخیر به ویژه امروز نتیجه واردات بسیار کاغذ چاپ و تحریر و گلاسه در هفته‌های گذشته است،‌ علاوه بر این آغاز جریان توزیع کاغذ از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بین ناشران مزید بر علت شده تا قیمت کاهش یابد.

وی گفت:‌ به هر حال خیلی از تاجران با توجه به اینکه سود کاغذ خوب بود،  به سمت واردات این نوع کالا رفتند و ناگهان حجم قابل توجهی کاغذ وارد کشور شده است؛ البته چندان نمی‌توان به این کاهش قیمت‌ها امید داشت.

قدبیگی یادآور شد: در حالیکه صبح امروز قیمت کاغذ به کف قیمت یعنی 375 تومان رسید‌،‌ افزایش تقاضا برای خرید دوباره، قیمت را افزایش داده و اینک هر بند کاغذ چاپ و تحریر به 420 هزار تومان رسیده است. در مجموع دو هفته گذشته بازار کاغذ بازار عجیبی بود و امیدوارم که قیمت‌ها در این بازار بالاخره رنگ ثبات به خود بگیرد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 09:21
  • اندازه قلم