یک‌میلیون و ۳۰۰هزار تن واردات کاغذ به کشور است

  • یکشنبه, 19 شهریور 1396 ساعت 06:28
  • منتشرشده در کاغذ

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز با بیان اینکه کشور ۲ میلیون تن کاغذ نیاز دارد گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن واردات کاغذ به کشور است.

 

به گزارش چاپ و نشر، جهانگیر شاهمرادی در هشتمین سمینار ملی شیمی و  محیط زیست اظهار داشت: مشکلات زیست محیطی در ایران بسیار زیاد است و معضل کم‌‌آبی و قطع درختان سبب ایجاد آلودگی زیست محیطی در کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشور به 2 میلیون تن کاغذ نیاز است، افزود: حدود یک میلیون و 300 هزار تن کاغذ به کشور وارد می‌شود که ارز  زیادی را از ایران خارج می‌کند و حدود یک میلیارد دلار پول باید برای واردات کاغذ هزینه شود  و حدود 700 هزار تن نیز کاغذ در کشور تولید می‌شود.

شاهمرادی با اشاره به اینکه یک درصد کاغذ جهان را ایرانیان مصرف می‌کنند، عنوان کرد: برای تولید یک تن کاغذ نو نیاز به قطع 24 درخت نسبتا بزرگ است  و 60 متر مربع  آب نیاز دارد ولی اگر کاغذ بازیافتی استفاده شود 4 درخت قطع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم به مکانیسم جدیدی دست یابیم و جایگزین این روند سنتی شود، قطع درخت و استفاده آب به حداقل می‌رسد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البرز مهم ترین علت تولید کاغذهای نو را صرف جویی در آب دانست، افزود: کاغذهای که با مواد سنگی تولید می شود سبب صرف جویی در کشور شده  و از نظر اقتصادی برای ایران بسیار سودآور است.اولین بار این تکنولوژی در تایوان شروع شد و امروز 40 کشور جهان از این کاغذها استفاده می‌کنند.

شاهمرادی با اشاره به اینکه قیمت این کاغذها بسیار کم است، بیان کرد: این کاغذها به آب نیاز ندارد و از نظر نوشتاری کاغذهای سنگی بسیار مناسب و در مقابل آتش مقاوم است.

این مسئول کاغذهای سنگی را در مقایسه با سایر انواع کاغذها بهداشتی دانست و عوامل باکتری‌ها را در آن نفوذناپذیر خواند.

این مقام مسئول با بیان اینکه مواد این پلیمرها در ساخت مواد یک‌بار مصرف نیز استفاده می‌شود گفت: دوره برگشت به طبیعت این مواد نسبت به مواد دیگر بسیار سریع‌تر است که صرفه اقتصادی زیادی برای تولیدکنندگان دارد.

 

منبع: تسنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)