مسعودی :

کربنات کلسیم یکی از راه‌های جدید تولید کاغذ

  • چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 06:14
  • منتشرشده در کاغذ

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس استفاده از روش‌های جدید مرسوم در کشورهای توسعه یافته همچون عدم استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ را به عنوان راهکار دائمی رفع بحران کاغذ در کشور دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، اصغر مسعودی راهکار دائمی حل معضل گرانی کاغذ را استفاده از تکنولوژی و روش‌های جدید در صنعت تولید کاغذ دانست و گفت: ضرورت دارد به موازات روش‌های مدیریتی فوری و کنترل و تنظیم بازار، نسبت به بهره‌گیری از روش‌های جدید نیز اقدام شود تا بحران کاغذ به صورت ریشه‌ای نیز حل و فصل شود.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از روش‌های نوین در تولید کاغذ جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و عدم استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ است، افزود: جایگزین استفاده از درخت، بهره‌گیری از کربنات کلسیم است که یکی از راه‌های جدید تولید کاغذ در دنیا به شمار می‌آید که در دستور کار کشورهای توسعه یافته قرار دارد.

از ویژگی‌های کربنات کلسیم در تولید کاغذ باید به ارتقای شفافیت و کیفیت کاغذ، کاهش وزن و به تبع آن کاهش هزینه‌های باربری این محصول اشاره کرد و مهم‌ترین ویژگی آن را نیز وارد شدن خسارت کمتر به طبیعت است.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا باید از سر دادن شعار و گیر افتادن در چرخه بروکراسی اداری خارج شویم، افزود: امروز سرمایه‌گذاران آماده سرمایه گذاری در معادن برای استخراج کربنات کلسیم تولید کاغذ هستند و در زمینه دولت برای شرایط را برای حضور گسترده سرمایه‌گذاران مهیا کند.

عضو کمیته ارشاد، تبلیغات و گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اینکه استفاده از کربنات کلسیم در جهت کیفیت افزایی در تولید کاغذ به بازار فروش تولیدکنندگان نیز کمک می‌کند ضمن برشمردن ویژگی‌های کاغذ صنعتی کربنات‌دار، گفت: از ویژگی‌های کربنات کلسیم در تولید کاغذ باید به ارتقای شفافیت و کیفیت کاغذ، کاهش وزن و به تبع آن کاهش هزینه‌های باربری این محصول اشاره کرد و مهم‌ترین ویژگی آن را نیز وارد شدن خسارت کمتر به طبیعت است.

مسعودی با بیان اینکه نام کاغذ تولیدی توسط کربنات کلسیم کاغذ صنعتی است، ادامه داد: چنانچه در این زمینه وزرای صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور جدی در صحنه حاضر شوند، می‌توان از این روش در تولید کاغذ استفاده کرد و وابستگی به مؤلفه‌های بسیار تولید کاغذ را به حداقل کاهش داد.

گرانی کاغذ به تعطیلی روزنامه‌ها می‌انجامد

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، حجم بالای کمی روزنامه‌ها و کتب را موجب دور ریز آثار مکتوب و هدر رفتن این محصول دانست و بر خلاصه نویسی و مختصرنویسی به ویژه در مجلات، رسانه‌های مکتوب و کتب تأکید کرد و یادآور شد: قطعا گرانی کاغذ موجب تعطیلی مطبوعات و ایجاد بحران کتابخوانی و پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 08:03
  • اندازه قلم