دورخیز اولین نمایشگاه کاغذ به سوی معرفی پتانسیل‏ ها                                                                                                                                                              

 

گویی رکود در رگهای اقتصاد رسوخ کرده و امواج سهمگین تلاطمهای ارزی، کاغذ را که کالایی مهم در صنعت چاپ است با خود همراه کرده است.

شاید به جرات میتوان گفت که قصهی پرغصهی کاغذ فراز و فرودهای بسیاری را به دنبال داشته و از تولیدکننده تا مصرف‏کنندگان را با دغدغههای فراوانی روبهرو کرده است.

با توجه به این شرایط اتحادیهی صنف فروشندگان کاغذ و مقوا و سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا تصمیم به برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌های مربوط، از 6 الی 11 مرداد ماه 97 در محل نمایشگاههای بین‌المللی تهران گرفته‎اند. این نهادها تلاش دارند تا صاحبان صنایع و بسیاری از فعالان این عرصه را در کنار هم جمع کنند و همچنین  اطلاعات و آگاهی از توانمندی‏ها و نیازهای این صنعت را به بحث و بررسی بگذارند.

برآوردها نشان میدهند نمایشگاه از ابتدا تلاش دارد تا با گامهای موفق پیش بیاید و در سال حمایت از تولید ملی رویدادی متفاوت را برای صنعت کاغذسازی فراهم کند.

صاحبنظران معتقدند نمایشگاه صنعت کاغذ میتواند چهرههای مهم صنعتی را دور هم جمع کند تا آخرین نوآوریها، روندهای صنعتی و پیشنهاداتی از جدیدترین محصولات و خدمات مدرن را از طریق نمایشگاه و کنفرانس مورد بحث قرار دهند. اگر این نمایشگاه با نگاهی همهجانبه در صنعت کاغذ متمرکز شود کل زنجیرهی ارزش از خمیر کاغذ، مواد شیمیایی، چسب، ماشینآلات، قطعات، مبدلهای کاغذ، چاپ، بستهبندی و محصولات تا خدمات را تحت پوشش قرار میدهد. وجود چنین نمایشگاهی قطعا شرایط مناسبی را برای توسعهی این صنعت پیش روی علاقهمندان قرار میدهد.

کارشناسان معتقدند افرادی همچون صاحبان کارخانهها، مهندسان، مدیران حفظ و نگهداری و دیگر متخصصین فنی را باید در این رویداد سهیم کرد تا بتوانیم آسیبشناسی مناسبی از وضعیت تولید کاغذ و حتی واردات مواد اولیه داشته باشیم. از سوی دیگر این نمایشگاه میتواند محصولات و تکنولوژی جدید کاغذ، مقوا، تولیدات بستهبندی و ماشینآلات تبدیل را به نمایش بگذارد و راهحلهای مناسبی را برای آینده این صنعت مهم به همراه بیاورد.

هرساله نمایشگاههای مختلفی از صنعت کاغذ در سراسر دنیا برگزار می‏شود که از جایگاه خاصی برخوردار هستند، آمارها نشان می‏دهد حدود 12نمایشگاه تخصصی و ویژه‏ی کاغذ امسال در دنیا برگزار می‏شود که دستاوردهای مناسبی را برای این صنعت مهم در پی دارند.

دراین میان یکی از نمایشگاه‏هایی که پیش از این نمایشگاه ایران برگزار می شود، نمایشگاه صنعت کاغذ در بانکوک است که  یکی از بزرگترین و کاملترین رویدادهای حوزهی کاغذ و صنایع وابسته در منطقه آسیا است وتوانسته هر سال 25000 نفر بازدیدکننده را از سراسر دنیا به خود جذب کند. این نمایشگاه 16 خرداد ماه برگزار میشود.

در این راستا نمایشگاه چوب و کاغذ فرانکفورت که از ۵ الی ۷ تیر ۱۳۹۷ در شهر فرانکفورت در کشور آلمان برگزار میشود، این نمایشگاه تنها نمایشگاه اروپا در زمینهی خمیر کاغذ، کاغذ و صنعت تامینکننده در بزرگترین کشور تولید کاغذ در اروپا به‎شمار می رود. زمان برگزاری این رویداد نیز قبل از نمایشگاه ایران است.

اولین نمایشگاه کاغذ ایران 

نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ در ایران با هدف ایجاد بستر مناسب در تولید کاغذ و رقابت با کالاهای مشابه خارجی، عرصهی حضور جدیدترین ماشین‌آلات مربوط به این صنعت خواهد بود، ورود تکنولوژی‌های نوین و بهره‌مندی از  فنّاوری‌های روز دنیا در اولویتهای این نمایشگاه است همچنین خروج از فضای انحصاری محلی نیز از دیگر راهبردهای این نمایشگاه محسوب میشود.

این نمایشگاه تخصصی تلاش دارد تا علاوه بر ایجاد رقابت بین تأمین‌کنندگان و واردکنندگان خارجی، امکان برقراری ارتباط مستقیم بین عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان را در فضایی کاملاً رقابتی افزایش دهد. همچنین  افزایش کیفیت و کاهش قیمت رقابتی از جمله دیگر اهداف در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه است.

این نمایشگاه تلاش دارد تا توانمندی‏ها و پتانسیل‏های لازم در حوزهی کاغذ، مقوا و ماشین‌های مرتبط را به نمایش گذاشته و امکان حضور تک‌تک فعالین این صنف را جهت معرفی محصولات خود فراهم سازد.

ایران با کاغذ بستهبندی به دنیا معرفی می‏شود

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا نیز با اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه در ایران می‏گوید: نمایشگاه کاغذ برای اولین بار است که به‎صورت تخصصی در ایران برگزار میشود. این رویداد به منظور ارائهی توانمندی‏های جدید و آشنایی با پتانسیل های موجود در صنعت کاغذ برگزار میشود. آشنایی تولیدکنندگان با مشتریان و اطلاع  از توان داخلی مهمترین اهداف این نمایشگاه به‏شمار میروند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی ادامه می‏دهد: افزایش رقابت و کیفیت برای تولیدکنندگان کاغذ داخلی  ارائهی قیمت‏های مناسب و جذب بازارهای صادراتی از جمله نکات مهم در برگزاری این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه در سایهی حمایت از تولید و توان داخلی، محلی مناسب برای رقابت در زمینه‎ی توانمندیهای تولید ایرانی است. این در حالی است که کاغذ ایرانی تغییراتی را پشت سرگذاشته و در حال  تبدیل شدن به قطب تولید کاغذ بستهبندی در منطقه است. در همین راستا این نمایشگاه میتواند زمینه را برای شناسایی توانمندیها و پتانسیل های کاغذ و مقوا به سایر تولیدکنندگان در حوزه‏‎ی بستهبندی داخلی فراهم کند.

سال گذشته سالی پر بار برای کاغذ بستهبندی در ایران بود. کارخانهی تولید کاغذ پارس، کارخانهی کاغذ مشهد توانستند صادرات خود را به خارج از کشور و حتی اروپا را در پیش بگیرند.

با برگزاری این نمایشگاه واردکنندگان مواد اولیه، تولیدکنندگان و فروشندگان ماشینآلات و قطعات یدکی، تولیدکنندگان،صادرکنندگان و واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآوردههای سلولزی امکان حضور پیدا میکنند.

از آنجا که کشور برای تولید کاغذ و محصولات زیر مجموعهی این صنعت نیازمند واردات است، لذا حضور توزیع کنندگان مواد اولیه، کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی نیز قابل توجه است. عمدهفروشان،خرده فروشان و همچنین مصرفکنندگان نهایی محصولات کاغذی و فرآوردههای سلولزی نیز با حضور خود در این نمایشگاه توانمندیها و مشکلات خود را بیان میکنند.

کیفیت را تعریف کنیم

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا معتقد است که ابتدا باید معنای کیفیت را برای جامعه تعریف کنیم و سپس وجه تمایز در کیفیت و انتظام را در نظر گرفت. نیاز مشتری و قیمت مهمترین اصول برای کیفیت محسوب میشوند.

وی ادامه می دهد: کاغذ تحریر ایرانی برای دفاتر مشق و کتب درسی مناسب است اما برای کتابهای نفیس که در کتابخانهها نگهداری میشوند مناسب نیست و این امر نباید به وسیلهای برای نادیده گرفتن توان کالای ساخت داخل تبدیل شود.

روغنی گلپایگانی تصریح میکند: نباید زمینهی فرصت نابرابر را برای تولید داخل نسبت به تولیدات خارجی و وارداتی فراهم کرد و در ضمن نباید فراموش کنیم بالا بردن تعرفه به نفع تولیدکننده و مصرفکننده نیست‏.

نمایشگاه با اما و اگر 

یک کارشناس چاپ می‏گوید: قطعا برگزاری یک نمایشگاه میتواند مفید باشد اما به‎شرط حضور افراد صاحبنظر و کارشناسانی که دستی بر تولید دارند میتوان منتظر نتایج خوبی بود. در مقابل حضور بازاریابانی که قصد فروش تکنولوژی را دارند نمیتواند تاثیر مثبتی بر عملکرد نمایشگاه داشته باشد.

بابک سوخکیان ادامه داد: بررسی فناوری و تجربههای  اجرایی در جهت جذب تکنولوژی بسیار مفید است.

شناسایی کارشناسانی که بتوانند در جذب فناوری توانمند باشند و فرستادن این افراد برای آشنایی با تکنولوژی دنیا به شرکتهای معتبر و صاحب صنعت علاوه بر جذب تکنولوژی هزینه‏های کمتری را نسبت به نمایشگاه برای تولید به همراه دارد.

حضور چاپخانهداران و شرکتهای تولیدکننده و بررسی مشکلات و موانع  از نزدیک تاثیر غیرقابلانکاری بر تولید کاغذ داخلی دارد با این همه افرادی که تولید را در مسیر انتقال تکنولوژی قرار دهند، نقشی بیبدیل در توسعه و رشد این کالای مهم خواهند داشت.

نیاز به واردات فناوری داریم

یک کارشناس و فروشنده کاغذ می‏گوید: باید فناوری‏های جدید وارد کنیم. زیرا نیازمند تکنولوژیهای جدید هستیم تا بتوانیم تولیدی مناسب و حتی صادراتی قابلتوجهی داشته باشیم.

هادی رستمی با اشاره به پتانسیل‏های موجود در ایران می‏افزاید: قطعا جذب سرمایهگذار در این نمایشگاه میتواند نقطهی قوتی برای اولین نمایشگاه کاغذ در ایران باشد. باید بتوانیم به سرمایهگذاران این اطمینان را انتقال دهیم که ایران می‏تواند منطقه‏ای مناسب برای تولید و سرمایه‏گذاری باشد.

ایجاد رقابت بین تامین‏کنندگان و عرضه‏کنندگان خارجی به لحاظ فراهم کردن فضایی مناسب جهت عرضهی مستقیم کالا که نهایتا موجب افزایش کیفیت و کاهش قیمت می‏شود، همچنین معرفی این صنعت به آحاد مردم و خصوصا سرمایهگذاران، در کنار استفاده از توان بالقوهی جوانان کشور جهت ورود به عرصهی  اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم نکات مثبتی هستند که نمایشگاه با خود به همراه دارد.

 

استقبال  از کاغذ بالکی

مدیر فرهنگی انتشارات سروش، با اشاره به فراگیر شدن نوعی کاغذ خارجی سبک به نام «بالکی» می‏گوید: این کاغذ به صورت صنعتی تولید میشود و در ساخت آن کمتر از درخت استفاده شده و قیمت تمام شدهی آن برای ناشران نیز بسیار مناسب است.

مصطفی اکبری می‏افزاید: امروز بازار نشر به سمت کاغذ بالک می‏رود و اگر بتوانیم فناوری تولید کاغذ بالک ایرانی را داشته باشیم، در آینده این کاغذ بازار خوبی در کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به نوسانات قیمت ارز در کشور، ادامه میدهد: بسیاری از ناشران در سراسر جهان به ویژه برای انتشار رمان از کاغذهای بالک استفاده می‏کنند که به دلیل سبک بودن با استقبال اهل کتاب روبه‎رو شده‎اند. ناشران با استفاده از کاغذ بالک که بیشتر تولید سوئد است و بعد از کاغذ تحریر اندونزی بیشترین مصرف را دارد به سودآوری خوبی میرسند. به عبارت دیگر کاغذ بالک به دلیل گرانی ارز، بازار خوبی پیدا کرده ولی اتفاق دیگری که در این حوزه رخ داده این است که برخی ناشران از بیاطلاعی مردم در این زمینه سوءاستفاده کرده و با استفاده از کاغذ بالک قیمت کاغذ تحریر را محاسبه میکنند.

وی ترویج فرهنگ استفاده از کاغذ ایرانی برای چاپ کتاب را نیازمند حمایت دولت دانست و گفت: اگر بتوانیم صنعت تولید کاغذهای بالک را در کشور راه اندازی کنیم در آینده می‎توانیم از نابودی درختان جلوگیری کنیم و از طرف دیگر بسیاری از ناشران از آن استقبال خواهند کرد.

اکبری درباره برنامههای انتشارت سروش در این زمینه گفت: ما برای انتشار بعضی از رمانها چنین برنامهای داریم و به دنبال تهیه کاغذ بالک هستیم. البته بعد از نمایشگاه طی یک ماه با توجه به نیاز، تیراژ، جوهر و کیفیت دستگاه و مسائل فنی برای نمایشگاه سال آینده برنامهریزی می‏کنیم و اگر کاغذ بالک ایرانی وجود داشته باشد، به طور حتم از آن استفاده میکنیم.

قطعا نمایشگاه کاغذ  محل مناسبی برای رایزنی و بررسی پتانسیل‏های داخلی و استفاده از تجربیات و فناوریهای نوین برای بازارهای تولید خواهد بود. چنانچه این مهم بتواند نقاط ضعف تولید داخلی را مرتفع کند، بستری مناسب برای توسعهی کاغذ و مقوای داخلی و کسب بازارهای منطقه فراهم خواهد شد./  انسیه بغدادی

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 11:24
  • اندازه قلم