وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال حل مشکلات کاغذ

  • پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:17
  • منتشرشده در کاغذ

 

همزمان با برگزاری چهارمین نشست کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات، در کنار بررسی برخی درخواست های واردات کاغذ، تصمیمات جدیدی در راستای اجرایی و عملیاتی شدن مصوبات قبلی این کمیته برای تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات اتخاذ شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات در این زمینه افزود: چهارمین نشست کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نمایندگان برخی شرکت‌های خارجی در ایران، واردکنندگان کاغذ و شماری از مدیران مسئول روزنامه های کشور در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار و تصمیمات جدیدی در ادامه نشست های قبلی اتخاذ شد.

سید محمد رضا دربندی ادامه داد: در این نشست ضمن بررسی برخی درخواست‌های واردات کاغذ، گزارشی از اقدامات انجام گرفته در یک هفته گذشته از جمله رایزنی با مدیران دو بانک برای ارائه تسهیلات به روزنامه‌ها و واردکنندگان مورد تایید کمیته، همچنین درخواست برخی روزنامه‌ها برای میزان کاغذ مورد نیاز تا پایان سال مطرح و برای تامین آن امکان سنجی شد.

دربندی ادامه داد: «مشکلات تامین ارز دولتی، مشکل نقدینگی، آخرین گزارش از وضعیت واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی، انتشار گزارش توزیع کاغذهای وراداتی تا هفته آتی، رایزنی با وزارت صنعت درخصوص رفع برخی موانع، انجام هماهنگی بیشتر برای تسریع در تخصیص اعتبار از سوی بانک مرکزی، تسریع در تولید کاغذ مازندران، ارائه برآورد درخصوص مشکلات احتمالی حمل و نقل کاغذ وارداتی» از جمله دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه درمورد آن تبادل نظر شد.

شرکت های ناشناخته که برای واردات کاغذ ارز دولتی گرفتند

به گفته سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این جلسه چند پیشنهاد از سوی واردکنندگان کاغذ درخصوص محموله‌های قابل استفاده کاغذ و یا محموله‌های ثبت سفارش شده مطرح شد

دربندی گفت: در این جلسه همچنین گزارشی از سوی حراست از وضعیت دو شرکت ناشناخته ارائه شد که ارز دولتی دریافت کرده اما کاغذی وارد نکرده اند.

در این جلسه همچنین برخی مدیران رسانه‌ها و واردکنندگان از برخی موانع گمرکی جهت انجام هماهنگی های بیشتر در گمرک گلایه هایی مطرح کردند.

دربندی خاطرنشان کرد: مقرر شد با توجه به افزایش درخواست‌های واردات و رفع مشکل تامین کاغذ برخی مطبوعات، جلسه بعدی کمیته با هدف تسریع در اجرایی شدن مباحث مطرح در جلسه آینده مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت همچنین بررسی چند درخواست واردات کاغذ نیز جهت کارشناسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

با توجه به کمبود کاغذ مطبوعات، نشریات و حوزه کتاب و نشر و از سویی نوسانات قیمت ارز در بازار، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بررسی و حل مشکلات واردات کاغذ،اقدامات مختلفی از جمله برگزاری چندین نشست با اعضای انجمن و اتحادیه تولیدکنندگان و مصرف کنندکان کاغذ برگزار کرده و جلسات و نشست هایی نیز با اهالی و مدیران مسئول نشریات و مطبوعات داشته است تا راهکارها و پیشنهادات ارائه شده از سوی این افراد را نیز جمع آوری کند.

در ادامه، نشست اول با نمایندگان 6 موسسه مطبوعاتی بزرگ کشور برگزار و راهکارهای مطرح جمع بندی و مقرر شد که در اسرع وقت اجرایی شوند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین اظهار نظر خود هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت از برخورد با احتکارکنندگان کاغذ خبر داد و گفت: هم اکنون کمبود کاغذ در کشور نداشته و به اندازه کافی به صورت داخلی و وارداتی این کالا تامین و هزینه های لازم تخصیص یافته است.

همچنین در پی افزایش بی‌رویه قیمت کاغذ در روزهای اخیر، وزیر ارشاد در نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ورود مؤثر ارگان‌های نظارتی را به موضوع کاغذ ضروری خواند.

صالحی در این نامه علاوه بر تاکید بر رفع موانع موجود در اجرای مصوبه دولت در رابطه با تخصیص ارز حمایتی به کاغذ، بر اهمیت حمایت از فعالان پرشمار صنعت نشر و مطبوعات، ورود مؤثر ارگان‌های نظارتی را به موضوع کاغذ خواستار شد.

وی همچنین با اشاره به ادامه روند کم کاری برخی وارد کنندگان کاغذ درخصوص توزیع و ارائه این کالا به بازار و فروش به مصرف کنندگان، خواستار شناسایی و برخورد جدی با احتکارکنندگان کاغذ مطبوعات و حوزه نشر شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)