وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ثبت سفارش‌های برای کاغذ انجام شده است

  • یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 09:07
  • منتشرشده در کاغذ

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موجودی ما در گمرکات در بخش کاغذ با تفاهم‌نامه‌ها سریعاً ترخیص شد و قرار شد انبارها میزان موجودی خود را اعلام کنند، همچنین اقدامات مربوط به ثبت سفارش‌های در کاغذ صورت گرفته و امروز کاغذ به‌اندازه مصرف ما تأمین شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از آنا، سید عباس صالحی با حضور در برنامه تهران بیست به سؤالات فرهنگی این برنامه پاسخ داد.

وی در مورد دلایل سرانه پایین مطالعه در کشور گفت: طبعاً نبود فرهنگ کتاب‌خوانی باعث سرانه پایین مطالعه در کشور شده است و گرانی کتاب را نمی‌توان عامل این موضوع دانست، در جامعه ما کالاهای زیادی گران است اما مردم خریداری می‌کنند و این دلیلی بر پایین بودن سرانه مطالعه نیست.

وی درباره حوزه نشر، کتاب و مجلات نیز گفت: در حوزه کتاب چند اتفاقات خوب رخ داده است، از نظر کمیت اتفاقات خوبی رخ داده است و حجم تولید خوب در حوزه کودک و نوجوان را شاهد هستیم، تصویرپردازان خوبی در حوزه کودکان و نوجوان را امروز شاهد هستیم، از نظر کیفی هم کتاب‌های خوبی منتشر شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حوزه مطبوعات هم در حیطه‌های تخصصی، فصل‌نامه‌ها و ماهنامه‌های بسیار خوبی داریم که عملکرد خوبی دارند، اما در حوزه مطبوعات چالشی را در چند دهه اخیر داشته‌ایم، روزنامه‌خوانی در کشور ما به‌عنوان یک فرهنگ نسبت به کشورهای توسعه‌یافته زیادتر بوده است.

صالحی ادامه داد: ما عملاً با خروج از یک فرهنگ شفاهی به یک فرهنگ مکتوب نتوانسته‌ایم این دوران گذار را به خوی پشت سر بگذاریم که البته حضور گوشی‌های هوشمند و فضای مجازی و ... تأثیر در نخواندن رسانه‌های مکتوب داشت، این امر یک ریزش بزرگ در حوزه مکتوب ما را از منظر مخاطب داشت، همچنین موضوعاتی چون گرانی کاغذ و از این قبیل هم تأثیرگذار بوده است.

وی ابراز کرد: ما در یک شرایط آرام در حوزه رسانه نبودیم و این شوک‌های قیمتی کاغذ هم بر شرایط موجود افزود، اما در عین حال در حوزه کاغذ، نشر و کتاب و مطبوعات یکسری اتفاقات باعث شده که شرایط ما نسبت به سایر اقلام سخت‌تر شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه کاغذ به‌عنوان یک کالا اساسی قرار گرفته است و این خود یک گام مهم بوده است، اینکه کاغذ در بخش کالاهای اساسی چون غذا و دارو قرار بگیرد نشان می‌دهد دولت در این بخش اهتمام زیادی ورزیده است، موجودی ما در گمرکات در بخش کاغذ با تفاهم‌نامه‌ها سریعاً ترخیص شد و قرار شد انبارها میزان موجودی خود را اعلام کنند، همچنین اقدامات مربوط به ثبت سفارش‌های در کاغذ صورت گرفته و امروز کاغذ به‌اندازه مصرف ما تأمین شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)