یک بام و دو هوای کاغذی

  • چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 08:12
  • منتشرشده در کاغذ

 

 

ارز دولتی اختصاص یافته به واردات کاغذ، زمینه‌ی ایجاد رانت شد.

شروین محمودی، فعال بازار چاپ و نشر با اشاره به ایجاد رانت در بازار کاغذ با اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ گفت: دو شرکتی که برای واردات کاغذ ارز دولتی دریافت کردند تخلف شان آشکار شد و عواقب آن هنوز از بازار کاغذ دست برنداشته است. ارزی که دولت برای واردات کاغذ اختصاص داد زمینه ایجاد رانت شد و امروز در شرایطی قرار گرفته‌ایم که تاثیرات آن را مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: دو نرخی شدن کاغذ درست در زمانی که قرار است نمایشگاه کتاب در تهران برگزار شود به طور حتم یکی از این عواقب است.

محمودی راه حل این مسئله را استفاده از ظرفیت های داخل کشور دانست و اشاره کرد: ما در کشور ظرفیت‌های لازم را داریم، کارخانه‌هایی وجود دارد که با اصلاح و حمایت و در دستور کار قرار دادنشان نه تنها نیاز داخلی خودمان حل خواهد شد بلکه بخشی از صادرات در حوزه کاغذ را می‌توانیم شاهد باشیم.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که بازار کاغذ با این بحران ها درگیر است شاهد هستیم که خمیر کاغذ صادر می‌شود و در حقیقت این فرصت‌های کشور است که از مرزها خارج می‌شود و کسی پاسخگوی این حرکت نیست. افرادی که اقدام به صادرات خمیر کاغذ می کنند با چه مجوزی این کار را انجام می دهند؟ چطور نظارتی برای خروج این مواد از کشور وجود ندارد؟ گردش مالی میلیاردی که از صادرات خمیر کاغذ عاید سودجویان می شود را کدام دستگاه بررسی می‌کند؟ از طرفی دیگر کاغذ را با هزار مشکل وارد می‌کنیم اما این مسئله راه‌حل نیست، ما باید راه‌حل را در تولید داخل و سپردن کار به دست کسانی که این کاره هستند بدانیم. بازار رقابتی که در فضای آزاد ایجاد می‌شود موجب رقابت واقعی خواهد شد و در ادامه واردکنندگان واقعی وارد مسیر شده و دلال‌ها به کنار می‌روند. به هر ترتیب اختصاص ارز دولتی غلط بوده و رانت ایجاد کرده و هم چنین موجب شده دیگر تاجران به سراغ واردات کاغذ نروند.

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)