تولید کاغذ سنگ در اردبیل کلنگ می خورد

  • شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 06:28
  • منتشرشده در کاغذ

 

امام جمعه اردبیل: ساخت بزرگترین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در اردبیل کلنگ زنی می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از سبلان‌ما، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اردبیل با اشاره به جان‌باختن ۲ تن از جهادگران عزیز اعزامی از بنیاد مسکن استان اردبیل در منطقه پلدختر لرستان، اظهار کرد: مردم استان اردبیل به لحاظ اعتقادی و به لحاظ عاطفی جزو استثنائی‌ترین استان‌های کشور هستند و در تمامی حوادث خود را برای رفع مشکلات و کمک به مردم وقف کرده‌اند.

وی افزود: در حادثه سیل اخیر، این استان از جهت مساعدت مالی و ارسال نیازمندی‌ها و ارسال نیرو، بسیار عالی ظاهر شد و حتی در این خصوص، قربانی داد؛ دو نفر از عزیزان ما از بنیاد مسکن در منطقه پلدختر در حین انجام وظیفه، جان خود را فدای راحتی اهالی آن خطه کردند که به اهالی استان و به خانواده آن‌ها در این ماتم، تسلیت عرض می‌کنیم.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: از امام جمعه محترم خرم آباد تشکر می‌کنیم که خودشان در لرستان مجلس باشکوه گرفتند و شخص نماینده ولی فقیه منبر رفتند و نماز عزیزان را خواندند و به صورت تلفنی از طریق اینجانب به اهالی استان و خانواده آن مرحومین تسلیت گفتند.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند «سال جدید سال فرصت‌ها است نه تهدیدها» این را دشمن، سهل و شعار حساب کرده بود ولی در اول سال جدید قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه با یک حرکت حماسی فوق العاده، خون به دل آمریکا کرد.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: استعداد جوانان ما و حجم نیروهای متخصص در ایران، فوق العاده است؛ اگر زمینه برای این‌ها فراهم شود برای قلب آمریکا، داغی فراموش نشدنی هک می‌شود، به عنوان مثال استخراج گاز، مستلزم میعانات گازی است اگر آن‌ها را ذخیره نکنیم گاز هم استخراج نمی‌شود و ذخیره آن هم ممکن نیست در نتیجه نیاز ملی برآورده نمی‌شود؛ یک جوان آمد و طراحی پروژه ستاره خلیج فارس را داد که در نتیجه کل میعانات گازی، تبدیل به بهترین و متنوع‌ترین فرآورده شد.

امام جمعه اردبیل اظهار داشت: امسال سال فرصت‌ها است نه تهدیدها و واقعاً هم همانطور است؛ ما در اثر تحریم، نقاط ضعف، وابستگی و شکنندگی اقتصاد خود را تشخیص دادیم و حالا فرصت شده که این نقاط وابستگی را برطرف کنیم؛ هر کس به این نقاط وارد شود هم به سودی بسیار سرشار دست پیدا می‌کند و هم برای کشور استقلال اقتصادی و سیاسی درست می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از تجار بسیار بزرگ پوشاک می‌گوید با ارز ۳۲۰۰ تومان، سیل آسا لباس از ترکیه وارد می‌کردم با بالارفتن دلار دیدم صرفه ندارد و خودم بهترین دستگاه‌ها را از اروپا خریداری کردم و حالا سه ماه دیگر کارخانه در اردبیل با پانصد نفر اشتغال به راه می‌افتد؛ تمام کارخانجات پنبه پاک‌کنی کشور دوباره به‌راه افتاده چون کارخانجات نساجی کشور جان گرفتند؛ ۸۰ درصد کاغذ وارداتی است و کشور در کاغذ حالت کاملا بحرانی دارد و طبیعی است هر کس به طرف تولید کاغذ برود، به ثروت بسیار هنگفتی دست پیدا می‌کند. استان اردبیل این افتخار را دارد که در آینده نزدیک، کلنگ بالاترین کارخانه تولید کاغذ از سنگ را به زمین می‌زند. مواد اولیه این کارخانه، تماماً کربنات کلسیم است که معادن آن در استان اردبیل به‌وفور موجود است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: قطعاً بدون تحریم این مجموعه راه نمی‌افتاد و در نتیجه کلاً دلار از کشور خارج می‌شد و به استقلال اقتصادی هم نمی‌رسیدیم در حالی که در دنیای فعلی، صرفه جویی حتی در یک دلار، یک ضرورت است و استقلال اقتصادی، زیربنای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی است.

وی گفت: وظیفه ملت و دولت در خصوص شعار امسال یعنی «رونق تولید» بسیار مهم است؛ ملت بزرگ ما سرمایه‌های خود را نه در بانک، راکد بگذارد و نه از ایران خارج نماید، وظیفه دولت مردان هم خضوع کامل در برابر کسانی است که از سر عشق، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 09:26
  • اندازه قلم