مدير01

مدير01

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 12:27

 

هجدهمین جشنواره استانی روزملی صنعت چاپ خراسان رضوی درتاریخ ۱۵شهریوردرمحل تالارهمایش کتابخانه قلم برگزارشد.

گزارش تصویری این آیین را در لینک زیر ببینید

در دوازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال؛

ناشران دیجیتال اسلامی بازارچه تشکیل می دهند

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:46

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فناوری اطلاعات ــ قائم مقام دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال با اشاره به جزئیات برنامه‌های دینی و قرآنی این دوره از نمایشگاه از اختصاص بازارچه ویژه به ناشران این حوزه برای تبلیغ و ترویج محصولات دینی و قرآنی خبر داد.

محمدصادق افراسیابی، قائم مقام  دوزادهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال، با اشاره به برنامه‌های ویژه حوزه دین و قرآن در این دوره نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال گفت: با توجه به همزمانی نمایشگاه با ایام ماه صفر و ایامی که مابین اربعین حسینی (ع) و ۲۸ صفر و وفات حضرت محمد (ص) و شهادت امام رضا (ع) واقع شده است برنامه‌ها ویژه‌ای را در حوزه دین پیش‌بینی و اجرا  می‌کنیم.

وی افزود: بر همین اساس ناشران مذهبی امسال در دوازدهمین نمایشگاه رسانه دیجیتال فعالیت بیشتری خواهند داشت و علاوه بر اینکه محصولات خودشان را به صورت گسترده‌تر عرضه خواهند کرد، برنامه‌هایی متناسب با ایام اربعین حسینی و همینطور وفات پیامبر (ص) و شهادت آقا امام رضا (ع) را اجرا خواهند کرد.

پاویون سوگواره مهر محرم

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه چند پاویون به جشنواره‌های موضوعی درحوزه‌های دینی و قرآنی اختصاص پیدا کرده است، ادامه داد: پاویون سوگواره مهر محرم در این نمایشگاه حضور خواهد داشت و آثاری که مردم در ارتباط با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی ارسال کرده‌اند به نمایش در خواهد آمد؛ همچنین جشنواره علوی در این پاویون حضور دارند که در کنار آن محصولات ارائه شده به جشنواره رسانه‌های دیجیتال حوزه امام علی (ع) در آن نمایش داده می‌‌شود.

افراسیابی در ادامه گفت: پاویون مربوط به جشنواره امام رضا (ع) نیز که مرتبط با جشنواره دیجیتال رضوی است حضور دارند؛ لذا با توجه به این مسائل موضوعات فرهنگ دینی و قرآنی در دوازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به صورت جدی پیگیری و دنبال خواهد شد.

تشکیل بازارچه ناشران دیجیتال اسلامی برای اولین بار

‌وی با اشاره به حضور جدی ناشران دیجیتال حوزه دین و قرآن در این دوره نمایشگاه، افزود: علاوه بر این مقرر شد تا بازارچه ناشران دیجیتال اسلامی برای اولین بار تشکیل شود و در جریان این بازارچه ناشران دیجیتال حوزه دین که در قم فعالیت می‌کنند این بازارچه را مدیریت و اداره کنند.

قائم مقام  دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال اظهار کرد: بر همین اساس مقرر شد تا کسانی که در حوزه نشر دیجیتال دینی، قرآنی و معارف اهل بیت (ع) فعالیت می‌کنند، در این قالب‌های متنوع و جذاب تبلیغات داشته باشند و مرکز نیز بر همین اساس فضای بازارچه‌ای خاصی را برای آن‌ها اختصاص دهد. ناشران دیجیتال این حوزه می‌تواند در کنار برنامه‌های خود محصولات دینی و قرآنی را به صورت ویژه و پررنگ عرضه کنند.

فراخوان ناشران دیجیتال حوزه دین و قرآن برای ارائه محصول

وی در مورد رونمایی از محصولات دینی و قرآنی که در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال انجام خواهد شد، گفت: در این دوره از نمایشگاه به صورت روزانه رونمایی‌هایی را خواهیم داشت، اما در حال حاضر هنوز امکان اعلام این محصولات وجود ندارد، چراکه بر اساس اعلام فراخوانی که به زودی منتشر خواهیم کرد، علاقه‌مندانی که تمایل به رونمایی از محصولات خود در این دوره از نمایشگاه دارند محصولاتشان را معرفی می‌کنند و بر اساس آن و بعد از ارزیابی محصولات رونمایی خواهیم داشت.

افراسیابی ادامه داد: ما هر ساله رونمایی محصولات دینی و قرآنی فاخر را شاهد هستیم و امسال نیز به صورت ویژه به آن می‌پردازیم؛ لذا با توجه به اینکه در این ایام خاص هم قرار داریم قطعا محصولات مرتبط با حوزه دین و قرآن را رونمایی خواهیم کرد و در این حوزه عرضه بیشتر خواهیم داشت.

تمام محصولاتی مشمول تخفیف خاص می‌شوند

قائم مقام رئیس دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال در مورد تمهیدات این دوره نمایشگاه برای خرید آسان محصولات هم به ایکنا گفت: تمام محصولاتی که در دوازدهمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال عرضه می‌شود مشمول تخفیف خاص و ویژه خواهد شد، ما نیز تلاش خواهیم کرد با نمایندگان ناشران دیجیتال به یک توافق اولیه برسیم تا بتوانیم تخفیفات ویژه‌ای را برای مردم در نظر بگیریم؛ هرچند که در حال حاضر خیلی از گرایش‌ها به سمت استفاده از اپلیکیشن‌ها و رسانه‌های برخط تمایل پیدا کرده است و مردم محصولاتی که نیاز داشته باشند را از طریق سایت یا اپلیکیشن دانلود می‌کنند که در نهایت هزینه اشتراک خود را می‌پردازند، اما در مجموع امیدواریم که این موارد هم با حداکثر تخفیف و اشتراکاتی که با تولیدکنندگان محصولات دینی و قرآنی داشته‌ایم، بتوانیم این موارد را هم اعمال کنیم.

کارگاه‌های آموزشی متناسب با موضوعات دینی و قرآنی

وی در مورد محتوای آموزشی حوزه دینی و قرآنی نمایشگاه رسانه دیجیتال هم گفت: کارگاه‌های آموزشی را متناسب با موضوعات دینی و قرآنی در طبقه دوم نمایشگاه پیش‌بینی کرده‌ایم و بر اساس همین موضوع با فراخوانی که به موسسات آموزشی و فعالان این عرصه دادیم، مقرر شد تا کارگاه‌هایی ویژه حوزه دینی و قرآن در فضای مجازی برقرار شود؛ البته در کنار این مسائل اگر پیشنهاداتی در حوزه آموزش‌های دینی و قرآنی باشد استقبال خواهیم کرد تا این آموزش‌ها نیز برگزار شود؛ همچنین خود مرکز رسانه‌های دیجیتال هم به صورت جداگانه ورود پیدا خواهد کرد و برنامه‌هایی را در این حوزه دارد.

افراسیابی در خصوص تخصیص بن خرید محصولات دیجیتال در این دوره از نمایشگاه هم اظهار کرد: امسال علاقه‌مند هستیم که بن خرید را داشته باشیم، اما با توجه به وضعیت بودجه فعلاً برنامه‌ای برای آن نداریم؛ اما نمایندگان صنف ناشران دیجیتال قصد دارند با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتبه‌ای داشته باشند تا شاید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بودجه خود مبلغی را به این مسئله اختصاص دهد. ما نیز از این موضوع استقبال می‌کنیم، اما در حال حاضر در بودجه مرکز رسانه‌های دیجیتال این توانایی وجود ندارد که بتوانیم مبلغی را برای بن اختصاص دهیم.

وی در پایان نیز از تشکیل کمیته بین‌الملل با مشارکت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، موسسه فرهنگی اکو، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بانک توسعه صادرات خبر داد و گفت: یکی از ویژگی‌های خاص این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه‌های ادوار گذشته دعوت دفتر توسعه کسب و کار بین‌الملل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در نمایشگاه و حمایت از استارتاپ‌های داخلی خواهد بود.

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:35

 

عضو هیات مدیره کانون صنایع غذایی ایران گفت: در بازار دو نوع رب داریم، یکی رب امسالی و دیگری اسپ تیک یا پارسالی که بیشتر برای تنظیم بازار و درست کردن سس به کار می‌رود اما با کاهش ارزش پول کشورمان تاجران افغانستان و روسیه مقدار زیادی از این محصول را خریداری کردند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از بویرنیوز، علی شریعتی در خصوص گرانی گوجه فرنگی و برخی اقلام تره بار و تاثیر آن بر روی صنایع تبدیلی و کنسروجات گفت: وقتی ما در بازار دخالت کنیم و نگذاریم نظام عرضه و تقاضا بازار را کنترل کند و به جای آن با صدور بخشنامه و ممنوعیت یا آزاد کردن صادرات بخواهیم بازار را تنظیم کنیم در نهایت این نوسانات را شاهد خواهیم بود.

عضو هیات مدیره کانون صنایع غذایی ایران اظهار داشت: با توجه به قیمت ارز، تولید کنندگان تمایل دارند تولیدات خود را صادر کنند هر چند با قوانین جدید ارزی و اخذ تعهدنامه از صادرکنندگان شاهد قاچاق معکوس هستیم و این‌بار از ایران، تره‌بار، رب‌گوجه و انواع کنسروها به صورت غارت‌وار به خارج از کشور انتقال پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد:  فروش نمایندگی‌های استان‌های مرزی در چند هفته اخیر چند برابر شده است اما نظارت کافی بر روی آنها و اینکه آیا این ارز بر می‌گردد یا خیر؟ وجود ندارد.

شریعتی تاکید کرد: این الزام تعهد برای صادرات به افغانستان و عراق سبب شده که کارت‌های بازرگانی یک روزه دوباره فعال شوند. تا پیش از این، از این کارت‌ها برای واردات خودرو استفاده می‌شد اما الان برای تعهد ارزی استفاده می‌شود.

وی در خصوص افزایش قیمت رب گوجه فرنگی گفت: این محصول یکی از صنایع غذایی پر مصرف در ایران است ضمن آنکه بازار صادراتی خوبی دارد. در ماه های اخیر به دلیل کم آبی و سختگیری در استفاده از چاه‌ها زمینه گوجه صنعتی کم شده و گوجه مرغوب نیز صادر می‌شود نکته بعدی بالا رفتن قیمت مواد بسته بندی است به طور مثال درب قوطی که آسان باز می‌شود تا پیش از این 100 تومان قیمت داشت الان 800 تومان شده است این افزایش به حدی بوده که برخی از تولید کنندگان به سمت استفاده از بسته بندی شیشه‌ای بروند.

عضو اتاق بازرگانی افزود: در بازار دو نوع رب داریم؛ یکی رب امسالی و دیگری اسپ تیک یا پارسالی که بیشتر برای تنظیم بازار و درست کردن سس به کار می‌رود اما با کاهش ارزش پول کشورمان تاجران افغانستان و روسیه مقدار زیادی از این محصول را خریداری کردند.

وی تصریح کرد: دلیل عمده افزایش قیمت مواد غذایی و کنسروها به خاطر بالا رفتن هزینه بسته بندی و تحریم است که تغییر قوطی نوشابه‌ها و بلندتر شدن آن به خاطر عدم فروش قوطی‌های قبلی به کارخانه‌های ایرانی است.

وی ادامه داد: در بحث مواد اولیه داخلی که پتروشیمی‌ها تامین کننده آن هستند علاوه  بر افزایش قیمت پلی اتیلن و پلی پروپلین کمبود آن در بازار سبب شده که تولید کننده نتواند قیمت تمام شده را محاسبه کند و حتی برای تولید خود برنامه‌ریزی انجام دهد.

شریعتی اظهار داشت: متاسفانه سیاست‌های اقتصادی دولت همگی بر اساس آزمون و خطا است در 6 ماه اخیر 30 بخشنامه صادر شده که 16 مورد آن همدیگر را نقض می‌کنند. امروز هم فعالان و تولید کنندگان دیگر به بخشنامه‌ها اعتماد ندارند و منتظر هستند که بخشنامه قبلی اصلاحیه بخورد یا حتی وزیر عوض شود.

وی تاکید کرد: مساله‌ای که امروز تاجران را اذیت می‌کند نرخ ارز نیست بلکه نوسان و هیجان بازار است که تجارت را زمین زده است.

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:27

 

 

با کمی دقت به کاغذ‌های کتاب‌های قدیمی متوجه خواهید شد که آن‌ها زرد رنگ شده‌اند. اما دلیل این زردی چیست؟

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، چرا کتاب های قدیمی زرد می شوند؟ اگر شما به روزنامه‌ها و کاغذ‌های قدیمی نگاه کنید خواهید دید که این اسناد کاغذی، زرد رنگ شده‌اند. چرا این محصولات کاغذی قدیمی زرد می‌شوند؟

پروفسور شیمی در دانشگاه کارولینای جنوبی به لایو ساینس گفت: این تغییر رنگ به این دلیل است که کاغذ از ترکیباتی که به مرور زمان به خصوص زمانی که در معرض اکسیژن قرار می‌گیرند زرد می‌شود.

اکثر کاغذ‌ها از چوب ساخته‌شده‌اند که تا حد زیادی شامل سلولز و یک ترکیب طبیعی چوبی به نام «لیگنین» هستند. درواقع لیگنین یک پروتئین ساختاری است که وظیفه آن دوام و استحکام بخشیدن به چوب است. اکسید‌های لیگنین در مجاورت هوا به آسانی تغییررنگ داده و به رنگ زرد یا قهوه‌ای تبدیل می‌شوند.

زمانی که لیگنین در معرض نور و محیط قرار می‌گیرد ساختار مولکولی آن تغییر می‌کند و با اکسیده شدن به مرور زمان رنگش تیره می‌شود.

 

مدیرعامل خانه مطبوعات استان‌:

نشریات همدان با تامین کاغذ مشکل دارند

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:07

 

‌به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان گفت: نشریات استان در تأمین کاغذ با مشکل مواجه هستند و با وجود وعده‌های داده شده، حتی یک کیلو کاغذ دولتی هم به نشریات تعلق نگرفته است.

‌مهرداد حمزه گفت: هر ساله وزارت ارشاد برای یارانه کاغذ معیارهایی تعیین می‌کند اما متأسفانه استان همدان همیشه در انتهای این لیست دریافتی قرار دارد و این موضوع هیچ علت مشخصی ندارد.

وی با اشاره به اینکه هیچ نشریه‌ای تعطیل نشده است، عنوان کرد: به علت مشکلات مالی و مسائل موجود، نشریات تیراژ چاپ خود را کم کرده‌اند و نشریات 8 صفحه‌ای چاپ خود را به 4 صفحه کاهش داده‌اند.

حمزه تصریح کرد: خوشبختانه در استان همدان مشکل چاپ نداریم و یکی از بزرگترین چاپخانه‌های غرب کشور در استان قرار دارد، تنها مشکل موجود مسائل مالی نشریات است.

مدیرعامل خانه مطبوعات همدان در پایان اظهار کرد: رایزنی‌های بسیاری در زمینه رفع مشکلات نشریات با استانداری، نمایندگان مجلس و معاون مطبوعاتی استان صورت گرفته اما متأسفانه تا به امروز هیچ نتیجه‌ای نداشته است

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 09:56

 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با مشارکت وزارت صمت قرار شده است ارز دولتی برای واردات کاغذ و تامین نیاز ناشران و همچنین روزنامه‌ها و نشریات تامین شود.

‌به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، ‌سیدهادی حسینی در آئین گشایش دوازدهمین نمایشگاه کتاب در اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه هموطنان در شهرهای مختلف امکان حضور در نمایشگاه بین‌الملی کتاب تهران را نداشتند تصمیم بر این شد تا در استان‌ها نمایشگاه‌های کتاب به صورت دوره‌ای برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم امسال تلاش می‌کنیم تا در همه 31 استان کشور نمایشگاه کتاب برپا شود که هفته گذشته در ارومیه، این هفته در اردبیل و هفته آینده در زنجان نمایشگاه برگزار خواهد شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب از ماندگاری بیشتر نسبت به سایر آثار فرهنگی برخوردار است بطوری که از بین پیامبران صاحب کتاب از ماندگاری و ارزش بیشتری برخوردار هستند و جایگاه آنها قابل دفاع است.

حسینی بیان کرد: ما باید به سمت ایجاد رغبت و انگیزه برای مخاطبان در مطالعه کتاب پیش برویم چرا که هر نوشته‌ای ارزش یکبار خواندن دارد و باید از مطالب مفید آن استفاده کنیم.

توسعه کتابخانه‌های روستایی و مساجد در اولویت برنامه‌هاست

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه کتابخانه‌های عمومی در سطح شهرها روستاها و مساجد در اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و ما تلاش می‌کنیم ازطریق کتابخانه‌های عمومی ماهانه کتاب‌های جدیدی در دسترس علاقمندان به کتاب قرار گیرد.

حسینی با اشاره به اجرای طرح خوب نذر کتاب در اردبیل با مشارکت تعدادی از جوانان علاقمند تصریح کرد: ما متعهد شدیم تا کتاب‌های جدیدی را برای بهتر شدن اجرای این طرح در اختیار این گروه قرار دهیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ما سعی می‌کنیم تا رقم بن کتاب را برای عرصه به مخاطبان افزایش دهیم تا امکان خرید کتاب برای علاقمندان فراهم آید.

حسینی از حل مشکل کاغذ مورد نیاز ناشران با ارز دولتی خبر داد و گفت: مرحله جدیدی از توزیع سهمیه کاغذ در استان‌ها شروع شده و ما با همکاری وزارت صمت تلاش می‌کنیم تا به اندازه کافی کاغذ در اختیار ناشران قرار گیرد.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه کتاب در همه استان‌ها تا پایان سال اشاره کرد و افزود: قرار شده کتابفروشی‌ها در برگزاری نمایشگاه‌ها ورود مستقیم داشته باشند.

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 09:38

 

دومین همایش بین المللی توسعه صنعت چاپ و بسته بندی ، همزمان با نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در روز جمعه 20 مهر 97  و در ساعت 10 در نمایشگاه آفتاب برگزار می‌شود. این همایش با مشارکت حدود 20 ارگان دولتی، خصوصی و رسانه‌ها برگزار خواهد شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از رامین اکبری رییس همایش، در این همایش بین المللی دو سخنران برجسته از آلمان در حوزه چاپ و بسته بندی  به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.و سایر سخنرانها از متخصصین و اساتید دانشگاه‌های داخل کشور هستند.در پایان همایش گواهی(certificet  ) حضور در همایش بین المللی توسعه صنعت چاپ و بسته بندی به زبان انگلیسی به شرکت کنندگان ارایه خواهد شد.

رامین اکبری در گفت و گو با چاپ و نشر در باره مخاطبان همایش گفت: مخاطبان همایش بین المللی از تمامی شهرهای کشور ( مدیران صنایع مربوطه و دانشگاه ) خواهند بود. همچنین از کشورهای خارجی از طریق ثبت نام در همایش حضور پیدا خواهند کرد.

با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در کشور ک محورهای اصلی همایش ( اقتصاد مدیریت تجارت الکترونیک عوامل توسعه ) در صنعت چاپ و بسته بندی خواهد بود.

وی در پایان افزود: هماهنگی انجام گرفته است که مهمانان خارجی نمایشگاه و همایش  بتوانند از چند مجموعه بزرگ صنعت چاپ و بسته بندی در تهران  بازدید کنند. امیدواریم با این  نوع تحرکات شرکت کنندگان، به اهداف اقتصادی خود نیز نایل شوند و این بازدیدها به قرارداد بین طرفین منجر شود.

غلام رضا شجاع رئیس تعاونی لیتوگراف:

تعاونی مشمول زینک دولتی هست

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 08:21

 

به گزارش چاپ ونشر: در روزهای اخیر اخباری توسط خبرگزاری ایبنا مبنی بر عدم تعلق محموله‏ ی زینک با ارز دولتی (که توسط تعاونی لیتوگراف درخواست شده بود)، منتشر شد که طبق اخبار واصله از رئیس تعاونی لیتوگراف، با واقعیت مغایرت دارد.

در این زمینه، غلام رضا شجاع مدیر عامل تعاونی لیتوگراف تصریح کرد: هم اکنون در خواست ارائه شده از سوی تعاونی لیتوگراف برای دریافت زينك مراحل قانوني خود را در بانك اقتصاد نوين طي مي كند و اعتبار سنجي شده است.

وی ادامه داد: بزودی این در خواست برای تاييد به بانک مرکزی ارسال خواهد شد و پس از تایید این مرکز واردات زینک با ارز دولتی به انجام خواهد رسید.

شجاع افزود: در چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر عدم تعلق محموله ‏ی زینک با ارز دولتی در برخی رسانه ها انتشار یافته بود که بدین ترتیب تکذیب می شود. این در خواست در ردیف 17  لیست وزارت ارشاد قرار دارد و همچنان از سوی تعاونی لیتوگراف پی گیری می شود.

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران دو روز پیش خبر از افزایش سه برابری قیمت این کالا داده و اعلام کرده بود، در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بحث مطرح شد که یک محموله زینک با ارز دولتی به تعاونی لیتوگرافان اختصاص داده شود اما جدیدا متوجه شده‌ایم که وزارتخانه این موضوع را رد کرده و این مقوله مشمول تعاونی ما نمی‌شود. وی اظهار کرده بود؛ به زودی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار پیگیری این موضوع خواهیم شد تا جلوی استمرار این روند گرفته شود و فهرست واردکنندگان و مقدار واردات کاملا مشخص شود تا اگر احتمالا احتکار یا گران‌فروشی هم رخ دهد، مراجع قانونی با آن برخورد کنند.

عدم هماهنگی برای ورود محموله زینک از سوی تعاونی لیتوگراف یکی دیگر از ادعاهای خبر انتشار یافته بود که توسط مدیر عامل شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین، رد شد. به گفته ی شجاع صنعت چاپ به زودی از واقعیت امر مطلع شده و از تلاش های مستمر تعاونی لیتوگراف منتفع خواهد شد.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 13:40

 

رییس انجمن صنایع سلولزى ایران با بیان این که حدود ٥٠درصد مشکل تامین محصولات سلولزى در کشور برطرف شده، گفت: کارخانه‌هاى تولید محصولات سلولزى کشور با بالاترین توان مشغول به کار هستند و تا هفته آینده مشکل بازار به طور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانى؛ عباس فصیح خوشگرد با تاکید بر این که در حال حاضر براى تامین مواد اولیه، تولید و توزیع محصولات سلولزى هیچ گونه مشکلى وجود ندارد، افزود: تمامى محصولات سلولزى از جمله پوشک بچه و بزرگسال، دستمال کاغذى و نوار بهداشتى بانوان به اندازه کافى تولید مى شود و براى آینده نیز در تامین این محصولات نگرانى وجود ندارد.

فصیح خوشگرد ادامه داد: میزان تولید محصولات سلولزى برای نیاز١٢٠میلیون نفر است و اگر مردم فشار خارج از عرف به بازار وارد نکنند، به اندازه کافى محصول داریم و جاى نگرانى نیست.

رییس انجمن سلولزى ایران همچنین با بیان این که در حال حاضر کارخانه هاى تولید محصولات سلولزى در سه شیفت مشغول به کار هستند، تصریح کرد: با توجه به این که هفته گذشته تعطیلات داشته‌ایم اما مى توان گفت حدود ٥٠درصد مشکل بازار برطرف شده است.

او با تاکید بر این که فروشگاه ها و سوپرمارکت ها مدام در حال رصد شدن هستند، اضافه کرد: با مراجعه به بازار مى بینیم که اوضاع خیلى بهتر از قبل شده و اطمینان مى دهیم که تا هفته آینده تمام مشکلات در زمینه تولید و توزیع و تامین این محصولات حل شود.

خوشگرد اعلام کرد: اطمینان مى دهیم پوشک، دستمال و نواربهداشتى بانوان براى امروز، هفته آینده، یک ماه بعد و حتى یکسال آینده به اندازه کافى موجود است و جاى نگرانى نیست.

وى به مسئله احتکار محصولات سلولزى اشاره کرد و گفت: حتى یک مورد احتکار هم در زمینه محصولات ایرانى نداشته ایم و تمام محصولاتى که برچسب احتکار بر روى آن درج شده مربوط به برندهاى خارجى است که اغلب به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

خوشگرد به آزادشدن مواد اولیه تولید محصولات سلولزى از جمله تیشو اشاره و بیان کرد: عمده دلایل افزایش قیمت محصولات سلولزى به دلیل وارداتى بودن تمام مواد اولیه تولید این محصولات و همچنین مشکل پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز است.

رییس انجمن صنایع سلولزى ایران تاکید کرد: با توجه به وابستگى قیمت این محصولات به نرخ ارز بازار ثانویه، اگر نرخ این بازار کاهش، افزایش و یا ثبات داشته باشد قیمت محصولات ما نیز تغییر خواهد کرد اما پیش بینى ما کاهش نرخ ارز ثانویه و ارزان شدن قیمت محصولات سلولزى است.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 13:17

 

ازآنجا که در چند سال اخیر و تا قبل از بروز تورم اخیر، بازار شرایط باثباتی داشت، واحدهای تولیدی کشور بسته بندی های خود را از قبل آماده کرده و برچسب های قیمت را روی بسته بندی های از قبل تهیه شده کالا درج می نمودند.

به گزاش چاپ و نشر به نقل از خلیج فارس، اتاق اصناف بوشهر درخصوص متفاوت بودن نرخ درج شده روی کالاها با قیمتی که از سوی برخی مغازه داران طی هفته های اخیر ارائه می شود اعلام کرد: این موضوع ناشی از سفارش بسته بندی تولیدکنندگان در ماههای قبل بوده و در بسته بندی های جدید، قیمت ها با نرخ عرضه شده در مغازه یکسان می شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این توضیحات در شرایطی می باشد که در اغلب کالاها، قیمت و تاریخ تولید و انقضاء بصورت لیزری درج شده و به شکل چاپی در بسته بندی نیست.

ضمن تقدیر و تشکر از آن سایت خبری بابت پیگیری دقیق و صحیح امور بازار در پاسخ به گزارش آن سایت محترم با تیتر «وقتی قیمت روی کالاها بی خاصیت می شود» نکات زیر را جهت تنویر فکار عمومی به اطلاع می رساند:

یکم: هیچ گاه برچسب قیمت روی همه کالاها درج نمی شده است و تنها بخشی از کالاهای مورد نیاز شهروندان دارای برچسب قیمت بوده اند. انواع گوشت قرمز و سفید، حبوبات فله، میوه وتربار، انواع پوشاک وهزاران قلم کالای دیگر از این دست، شاهدی بر این موضوعند.

دوم: در رابطه با قیمت های مندرج روی کالاها نیز در طی سالیان گذشته هیچ گونه گزارش یا شکایتی بابت فروش بیش از قیمت روی کالا نه در سایت های خبری درج شده و نه در سطح شهر از سوی شهروندان منعکس شده است. اما متاسفانه در ماه های اخیر و با بالا گرفتن تب تورمی در سطح کلان، واحدهای تولید کننده کالا در سطح کشور دچار مشکلات عدیده ای شدند که عمده آن مشکلات شامل تامین مواد اولیه خارجی و کاهش ارزش پول ملی بود. در نتیجه این دو مهم، هزینه تولید افزایش یافته و تولیدکنندگان لاجرم کالاهای خود را با قیمتی بیشتر از قبل به فروشگاه ها عرضه کردند.

سوم : ازآنجا که در چند سال اخیر و تا قبل از بروز تب تورمی در سطح کشور، بازار شرایط باثباتی داشت واحدهای تولیدی کشور بسته بندی های خود را از قبل آماده کرده و برچسب های قیمت را روی بسته بندی های از قبل تهیه شده کالا درج می نمودند.

در چند ماه اخیر به این علت که بسته بندی های قدیم در انبار کارخانه ها موجود بود مورد استفاده تولید کنندگان قرار گرفت. اما در فروش به واحدهای صنفی فاکتورهایی با قیمت جدید به کسبه ارائه شد. این فاکتورها موجود است و در یک ماه اخیر برای رفع اتهام از بازاریان بوشهر به مراجع قانونی ارائه شده است.

شایان ذکر است که این افزایش قیمت ها در خصوص بخش اندکی از کالاها رخ داده و پیش بینی می شود که در بسته بندی های جدید شاهد عرضه نرخ واحد باشیم.

مجددا از توجه آن رسانه محترم به مشکلات بازار و مردم شریف بوشهر تقدیر و تشکر به عمل می آید. سربلند و پیروز باشید.

صفحه1 از593