مدير01

مدير01

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:50

 

با وجود ابهاماتی که در رابطه با نرخ رقابتی ارز در سامانه نیما برای گروه سوم کالایی وجود داشت، خبرها از این حکایت دارد که دلار تا ۷۵۰۰ تومان در معاملات این سامانه قیمت خورده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) مجموع صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین شده می‌توانند ارز را مورد معامله قرار دهند؛ به طوری که صادرکنندگان، ارز ناشی از فروش خود را در سامانه به مشتریان خود که واردکنندگان هستند به فروش می‌رسانند که البته هر دو از کانال صرافی‌ها و بانک‌ها این کار را انجام می‌دهند.

در ابتدای راه‌اندازی سامانه نیما(اواخر فروردین ماه)، حدود ۸۰ درصد ارز ناشی از صادرات واردسامانه شده و واردکنندگان نیز بدون اولویت‌بندی ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تهیه می‌کردند. اما به مرور با توجه به رانت‌هایی که برای واردکنندگان ایجاد و حجم زیادی ثبت سفارش در این مورد انجام شد، مسئولان تصمیم به اولویت‌بندی کالاهای وارداتی برای دریافت ارز گرفتند و از سویی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا را از واردات ممنوع کردند.

بر این اساس گروه اول یعنی کالاهای اساسی و دارو و در مجموع کالاهای حیاتی عمدتا با درآمد ارزی ناشی از نفت تامین ارز شده و حدود ۳۸۰۰ تومان قیمت دارد است و فاصله آن با دلار رسمی را دولت در قالب یارانه پرداخت می‌کند. اما گروه دوم که واردکنندگان مواد اولیه کارخانه‌ها و کالاهای ضروری هستند، ارز مورد نیاز خود را از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین می‌کنند که در ابتدای اجرای سیاست جدید ارزی(۲۱ فروردین ماه) ۴۲۰۰ تومان بود و به حدود ۴۳۵۰ تومان رسیده است. اما گروه سوم آن دسته از کالاهای غیرضروری هستند که ارز آن از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و صادرکنندگان خرد تامین می‌شود.

گروه سوم ماجرای خاص خود را داشتند؛ به طوری که از ابتدا قرار بود طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری ارز این بخش از صادرکنندگان وارد بازار بورس شده و ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی و بر مبنای معادلات بازار مورد معامله قرار دهند. اما طولی نکشید که با رایزنی‌های انجام شده از جمله اتاق بازرگانی ورود ارز این بخش به بورس منتفی و به سامانه نیما وارد شد.

بنابراین اکنون تمام ارز صادرکنندگان در سامانه نیما گردش می‌کند. اما در شرایطی قیمت مشخص شده برای معاملات در سامانه نیما اعلام نشد و اخبار از این حکایت داشت که احتمالا با همان نرخ رسمی انجام می‌شود که تازه‌ترین اخبار دریافتی حاکی از آن است که دلاری که در سامانه نیما برای گروه سوم مورد معامله قرار می‌گیرد تا حدود ۷۵۰۰ تومان قیمت خورده است. البته یک نرخ رقابتی بوده و بر مبنای بازار آزاد شکل می‌گیرد و می‌تواند حتی از این رقم نیز بالاتر باشد.

هر چند که بانک مرکزی و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ کدام تاکنون نرخ مورد معامله گروه سوم کالایی در سامانه نیما را اعلام نکرده و در رابطه با آن توضیح نداده‌اند، اما در هر صورت این نرخ ۷۵۰۰ تومان با نرخ ۴۳۰۰ تومان تفاوت قابل توجهی داشته و شنیده‌ها از این حکایت دارد که برخی واردکنندگان گروه سوم کالایی رایزنی‌هایی را برای دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند. این در حالی است که در حال حاضر دلار در بازار آزاد تا بیش از ۸۰۰۰ تومان قیمت می‌خورد که تا نرخ ۴۳۵۰ تومان بازار رسمی تا ۳۶۵۰ تومان اختلاف داشته و این اختلاف قیمت در مدت گذشته موجب ایجاد تخلفاتی در دریافت ارز وارداتی شده است.

معاملات ارزی برای گروه سوم کالایی بر اساس دو روش انجام می‌شود؛ در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی است صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران به واردکننده واگذار می‌کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم پس از طی مراحل ثبت سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می‌کند. این روش از روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه اجرایی شده است.

در روش دوم که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیماست صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه اقدام می‌کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست‌های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولویت سوم، به خرید ارز با نرخ اعلام شده اقدام می‌کند. پس از خرید و تسویه با صادرکننده، صراف بایستی به فروش ارز خریداری شده به متقاضی خرید ارز (واردکننده) برای واردات ثبت سفارش شده اولویت سوم اقدام کند.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:31

   

بسطامی گفت:در گذشته نرخ ارز دولتی و سوبسیتی بود و بر یک قیمت پایه قرار گرفته بود، لذا برای ما توان و توجیه صادارتی وجود نداشت.

به گزارش چاپ  ونشر به نقل از راه دانا؛بسطامی مدیر کارخانه کاغذ و مقوای کرمان؛ در خصوص علت موفقیت این واحد تولیدی گفت:اگر در هر واحد تولیدی کار گروهی بین کارگران کارفرما و تمامی قسمت های تولید صورت بگیرد بی شک موفقیت درهر زمینه ای از این واحد تولیدی موفق و یا منتفع شود این موفقیت به کل گروه تولیدی مرتبط می شود.

وی ادامه داد : یک مدیر به تنهایی نمی تواند موفقیت کلی را برای یک واحد تولیدی ایجاد کند و این امر وابسته به نقشی است که تک تک اعضای آن در یک واحد تولیدی با وفاق انجام می دهند لذا کار گروهی و تیمی اولین علت موفقیت کارخانه کاغذ و مقوای کرمان در کسب رتبه برتر صنایع در بخش تولید بود.

بسطامی اظهار کرد:کار تیمی تنها عامل رشد و ثبات یک واحد تولیدی است زیرا علیرغم تمام مشکلاتی که در عرصه تولید و صادارت در حال حاضر وجود دارد این اتحاد و هم دلی اعضا در کار سیستمی و تیمی است که منجر می شود همه درد مجموعه را بفهمند و برای رفع ان هرچند سبب معوق حقوق کمبود سرمایه در گردش یا مواد اولیه باشند تلاش کنند تا ان واحد تولیدی موفق عمل کند لذا همه اتفاقات خوب از نگاه تیمی نشات می گیرد.

وی افزود:کارگران کارخانه تولید کاغذ و مقوای کرمان با اتحاد و وفاق در صورتی که مواد اولیه بسیار کم و به سختی به وجود می امد ، قطعاتی از بین می رفت و در خرید ان مشکلاتی وجود داشت ، در پرداخت های حقوق و دستمزد تاخیر صورت گرفته بود اما با روحیه تلاش و امید توانستند چرخ کارخانه را محکم نگه داشته و اجازه خروج آن از ریل تولید را ندهند لذا کارگران و کارفرما در کنار هم یک واحد تولیدی موفق را شکل می دهند.

مدیر کارخانه کاغذ گفت:در شرایطی که تمام فشار های های اقتصادی بر دوش کارخانجات و به طبع آن کارگران است اما نیروهای انسانی این مجموعه د رجبهه نبرد خود خاضعانه ایستاده اند و پِرتی مواد اولیه را به حداقل رسانده اند و از هدر رفت انرژی و خرابی ماشین آلات و دستگاه های تولیدی جلوگیری کرده اند که این امر سبب شده است هزینه های سر بار و تولید را به حداقل برسد لذا این امر بدون توجه و نگاه تیمی آنان و همدلی با مجموعه تولید و مدیر کارخانه هرگز محقق نمی شد.

بسطامی با اشاره به شرایط سخت فعلی در اقتصاد گفت : گرچه شرایط اقتصادی برای تامین مود اولیه بسیار سخت است ودر ماه های آینده نیز سخت تر خواهد شد اما قیمت بالای ارز کار صادرات ما را راحت کرد زیرا توانستیم برای صادرات کاغذ به خارج از کشور توجیه اقتصادی پیدا و این امر را محقق کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در گذشته نرخ ارز دولتی و سوبسیتی بود و بر یک قیمت پایه قرار گرفته بود؛لذا برای ما توان و توجیه صادارتی وجود نداشت،اما با آزاد شدن نرخ ارز توانستیم کالای با کیفیت خودمان را در شرایط رقابتی به بازارهای خارجی عرضه کنیم لذا این امر سبب تامین سرمایه در گردش برای کارخانه شد و به جای در یافت پول فروش محصول که به صورت موعدی دربازار داخلی بود توانستیم کالای خود را به نرخ روز و با دریافت هم زمان وجه به فروش برسانیم که این امر بزرگترین مشکل ما یعنی تامین سرمایه در گردش را حل کرد و سبب شد تا معوقات حقوق کارگری خود را بپردازیم.

 

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:17

 

همزمان با برگزاری چهارمین نشست کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات، در کنار بررسی برخی درخواست های واردات کاغذ، تصمیمات جدیدی در راستای اجرایی و عملیاتی شدن مصوبات قبلی این کمیته برای تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات اتخاذ شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات در این زمینه افزود: چهارمین نشست کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نمایندگان برخی شرکت‌های خارجی در ایران، واردکنندگان کاغذ و شماری از مدیران مسئول روزنامه های کشور در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار و تصمیمات جدیدی در ادامه نشست های قبلی اتخاذ شد.

سید محمد رضا دربندی ادامه داد: در این نشست ضمن بررسی برخی درخواست‌های واردات کاغذ، گزارشی از اقدامات انجام گرفته در یک هفته گذشته از جمله رایزنی با مدیران دو بانک برای ارائه تسهیلات به روزنامه‌ها و واردکنندگان مورد تایید کمیته، همچنین درخواست برخی روزنامه‌ها برای میزان کاغذ مورد نیاز تا پایان سال مطرح و برای تامین آن امکان سنجی شد.

دربندی ادامه داد: «مشکلات تامین ارز دولتی، مشکل نقدینگی، آخرین گزارش از وضعیت واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی، انتشار گزارش توزیع کاغذهای وراداتی تا هفته آتی، رایزنی با وزارت صنعت درخصوص رفع برخی موانع، انجام هماهنگی بیشتر برای تسریع در تخصیص اعتبار از سوی بانک مرکزی، تسریع در تولید کاغذ مازندران، ارائه برآورد درخصوص مشکلات احتمالی حمل و نقل کاغذ وارداتی» از جمله دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه درمورد آن تبادل نظر شد.

شرکت های ناشناخته که برای واردات کاغذ ارز دولتی گرفتند

به گفته سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این جلسه چند پیشنهاد از سوی واردکنندگان کاغذ درخصوص محموله‌های قابل استفاده کاغذ و یا محموله‌های ثبت سفارش شده مطرح شد

دربندی گفت: در این جلسه همچنین گزارشی از سوی حراست از وضعیت دو شرکت ناشناخته ارائه شد که ارز دولتی دریافت کرده اما کاغذی وارد نکرده اند.

در این جلسه همچنین برخی مدیران رسانه‌ها و واردکنندگان از برخی موانع گمرکی جهت انجام هماهنگی های بیشتر در گمرک گلایه هایی مطرح کردند.

دربندی خاطرنشان کرد: مقرر شد با توجه به افزایش درخواست‌های واردات و رفع مشکل تامین کاغذ برخی مطبوعات، جلسه بعدی کمیته با هدف تسریع در اجرایی شدن مباحث مطرح در جلسه آینده مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت همچنین بررسی چند درخواست واردات کاغذ نیز جهت کارشناسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

با توجه به کمبود کاغذ مطبوعات، نشریات و حوزه کتاب و نشر و از سویی نوسانات قیمت ارز در بازار، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بررسی و حل مشکلات واردات کاغذ،اقدامات مختلفی از جمله برگزاری چندین نشست با اعضای انجمن و اتحادیه تولیدکنندگان و مصرف کنندکان کاغذ برگزار کرده و جلسات و نشست هایی نیز با اهالی و مدیران مسئول نشریات و مطبوعات داشته است تا راهکارها و پیشنهادات ارائه شده از سوی این افراد را نیز جمع آوری کند.

در ادامه، نشست اول با نمایندگان 6 موسسه مطبوعاتی بزرگ کشور برگزار و راهکارهای مطرح جمع بندی و مقرر شد که در اسرع وقت اجرایی شوند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین اظهار نظر خود هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت از برخورد با احتکارکنندگان کاغذ خبر داد و گفت: هم اکنون کمبود کاغذ در کشور نداشته و به اندازه کافی به صورت داخلی و وارداتی این کالا تامین و هزینه های لازم تخصیص یافته است.

همچنین در پی افزایش بی‌رویه قیمت کاغذ در روزهای اخیر، وزیر ارشاد در نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ورود مؤثر ارگان‌های نظارتی را به موضوع کاغذ ضروری خواند.

صالحی در این نامه علاوه بر تاکید بر رفع موانع موجود در اجرای مصوبه دولت در رابطه با تخصیص ارز حمایتی به کاغذ، بر اهمیت حمایت از فعالان پرشمار صنعت نشر و مطبوعات، ورود مؤثر ارگان‌های نظارتی را به موضوع کاغذ خواستار شد.

وی همچنین با اشاره به ادامه روند کم کاری برخی وارد کنندگان کاغذ درخصوص توزیع و ارائه این کالا به بازار و فروش به مصرف کنندگان، خواستار شناسایی و برخورد جدی با احتکارکنندگان کاغذ مطبوعات و حوزه نشر شد.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 07:06

 

یک شرکت روس بزرگ‌ترین پرینتر سه‌بعدی ساختمانی جهان را ابداع کرده است که می‌تواند یک سازه شش طبقه را چاپ کند.

به گزارش چاپ نشر به نقل از خبرگزاری آنا، یک شرکت روس بزرگ‌ترین پرینتر سه‌بعدی ساختمان سازی جهان را ساخت. این پرینتر می‌تواند کل یک ساختمان شش طبقه را خیلی سریع پرینت بگیرد. پرینتر S-۵۰۰ توسط شرکت «AMT-SEPTSAVIA» در روسیه ساخته شده است.

این پرینتر می‌تواند سازه‌ای در ابعاد ۱۱/۵ در ۱۱ در ۱۵ متر را پرینت بگیرد. به گفته سازندگان پرینتر ارتفاع (اندازه آخر) را می‌توان تا ۸۰ متر نیز افزود.

با محاسبه‌ای ساده می‌توان دریافت پرینتر S-۵۰۰ می‌تواند یک ساختمان ۲۶ طبقه را پرینت بگیرد. با وجود آن که این پرینتر قادر به ساخت سازه‌ای در این مقیاس است، نمی‌توان لزوما ادعا کرد ساختمان حاصل بی‌نقص خواهد بود.

این پرینتر می‌تواند با نرخ ۲/۵ متر مربع سیمان در ساعت پرینت بگیرد. نخستین پرینتر در سال جاری بارگیری می‌شود.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 06:57

 

گزارش‌ها نشان می‌دهد مهم‌ترین موضوع مورد بحث در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، بررسی چالش‌ها و تشریح راهکارهای اصلاح نظام بانکی بوده است. در این جلسه بحث ساماندهی بانک‌های نظامی نیز مطرح شد و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که پیش از این سه سناریوی «ادغام دو بانک»، «ادغام تمام بانک‌ها و تشکیل یک بانک جدید» و «ادغام در یک بانک نظامی قدیمی» مطرح شده بود که نتایج نشست اخیر حاکی از آن است که احتمال انتخاب سناریوی دوم، بیشتر از دو سناریوی دیگر است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، طرح اصلاح نظام بانکی کلید خورد و بحث ساماندهی بانک‌های نظامی به جریان افتاد. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حاکی از آن بود که پیش از این سه سناریوی «ادغام دو بانکی»، «ادغام تمام بانک‌ها و تشکیل یک بانک جدید» و «ادغام در یک بانک نظامی قدیمی» برای ساماندهی بانک‌های نظامی وجود داشت و طبق اظهارنظر اعضای شورای پول و اعتبار و نمایندگان مجلس پس از این جلسه، احتمال ادغام بانک‌ها و ظهور یک بانک جدید بیشتر از گزینه‌ها بوده است. آن‌طور که روابط عمومی بانک مرکزی از این جلسه گزارش داده است، حاضران در این جلسه، درخصوص چالش‌های نظام بانکی و چگونگی تامین مالی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و گزارشی در این خصوص ارائه شد. این گزارش که به‌صورت ادواری و فصلی ازسوی کارشناسان حوزه‌های مختلف بانک مرکزی تهیه و برای تنظیم جهت‌گیری‌های سیاست‌گذاری‌های پولی شورا ارائه می‌شود شامل مواردی از جمله رویکردها واقدامات نظام بانکی در حوزه تامین مالی، مشکلات و چالش‌های موجود در شبکه بانکی کشور و مشکلات ساختاری تولید و فضای کسب‌و‌‌کار است. در این جلسه به بررسی و ارزیابی دقیق سهم تامین مالی تولید در بازار پرداخته شد و همچنین ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت‌های بزرگ مورد بررسی قرار گرفت. 

سه سناریو برای بانک‌های نظامی

اما یکی از محورهای مورد بحث در این جلسه درخصوص تعیین تکلیف بانک‌های نظامی بوده است. در این خصوص براساس گزارش‌های منتشر شده، سه سناریوی محتمل در نهادهای تخصصی و کارشناسی بحث شده است. سناریوی نخست این بوده است که نهادهای مالی فعال در بازار پول به شکل دو بانکی ادغام شوند، به شکلی که دو بانک منتخب محور اصلی شوند و مابقی بانک‌ها با توجه به شرایط و ویژگی‌های‌شان  فرآیند ادغام با این دو بانک را طی کنند. در سناریوی دوم، که تجربه آن درخصوص بانک‌های خصوصی نیز وجود داشته است، تمام بانک‌ها ادغام شده و یک بانک جدید را پدید خواهند آورد. بنابراین در این سناریو یک ادغام کلی صورت می‌گیرد و تمامی بانک‌ها تحت عنوان یک بانک جدید به فعالیت خود ادامه خواهند داد. سناریو سوم که پیش تر نیز خبرهایی درخصوص آن منتشر شده بود، به این صورت است که تمامی بانک‌ها با یک بانک نظامی قدیمی ادغام می‌شوند و تمام حساب‌های بانک‌ها نیز به این بانک متصل خواهد شد. در سال‌های اخیر نیز برخی از موسسات مالی و اعتباری در بانک‌ها ادغام شده‌اند. به‌نظر می‌رسد که تجربه ادغام برخی از بانک‌ها نظیر ادغام موسسه ثامن در بانک انصار که در فاز نخست صورت گرفت مسوولان و کارشناسان را متقاعد کرد که بهره‌گیری از سناریوی دوم، در شرایط کنونی مناسب‌تر خواهد بود، موضوعی که در صحبت نمایندگان مجلس نیز مطرح شده بود.  به بیان دیگر، به جای مرحله‌ای کردن فرآیند ادغام، تمامی بانک‌ها در یک بانک مستقل با یک هویت جدید، ظاهر شود. بنابراین به‌نظر می‌رسد محتمل ترین سناریو این است که بانک‌های حکمت، قوامین، کوثر، انصار و مهر اقتصاد به یک بانک جدید تبدیل شوند.

کارآمد شدن بانک‌های نظامی

محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز تاکید کرده که عمده وقت این جلسه به ارائه گزارش بانک مرکزی درخصوص چالش‌های نظام بانکی، سپری شد. بر همین اساس چالش‌ها و علل کارشناسی از موضع بانک مرکزی بیان شد و اعضا هم پیشنهادهای مبسوطی برای رفع چالش‌هایی که نظام بانکی با آن مواجه است و به‌دلیل آن نمی‌تواند کارآیی لازم را در اقتصاد کشور و تامین تولید داشته باشد، بیان کردند. به گفته تابش، در این جلسه گزارش‌هایی درخصوص ادغام، چالاک کردن و کارآمد کردن بانک‌های نظامی که کلیات آن مورد موافقت رهبری هم قرار گرفته، مطرح شد و اعضای شورای پول و اعتبار با آن موافقت کردند و مراحل قانونی و اخذ موافقت‌نامه‌ها در حال انجام است که می‌تواند همزمان با ایجاد تحول در ساختار بانک‌ها منشا خیر و تحول شود. علاوه‌بر این براساس اظهارنظرهای این عضو شورای پول و اعتبار، گزارشی از عملکرد بازار ثانویه ارز در این جلسه ارائه شده است که براساس این گزارش استقرار بازار ثانویه توانسته در متعادل‌سازی قیمت ارز و متوازن‌سازی عرضه و تقاضای ارز موثر باشد. موضوعی که مورد استقبال صادرکنندگان قرار گرفته و در نتیجه باعث افت قیمت ارز شده است. در این جلسه اعضای شورای پول و اعتبار خواستار این شدند که ارز دولتی تنها به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص داده شود، زیرا بیم این وجود دارد که برخی ارز دولتی دریافت کرده، اما عرضه کالا با این قیمت نباشد.

ملاحظات ادغام بانک‌ها

 بحث ادغام بانک‌های نظامی و در یک مقیاس بزرگ‌تر بحث ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری، موضوعی است که در سال‌های اخیر در جریان اصلاح نظام بانکی شنیده می‌شود، اما کارشناسان معتقدند که ادغام بانکی باید براساس استانداردها و معیارهای شناخته شده صورت گیرد، در غیر این صورت نه‌تنها باعث بهبود وضعیت بانکی نمی‌شود؛ بلکه نتایج نامطلوبی نیز در پی خواهد داشت. براساس تجربه‌های جهانی اگر ادغام دو یا چند بانک یا موسسه اعتباری که از نظر شاخص‌های سلامت در وضعیت مناسبی قرار ندارند، صورت گیرد، مشکلات دوچندان می‌شود و احتمال ورشکستگی مجموعه جدید به مراتب بیشتر خواهد شد. کارشناسان معتقدند ادغام در نظام بانکی به عنوان آخرین راهکار بوده و قبل از آن باید اقداماتی در جهت به ثبات رسیدن سیستم انجام داده شود؛ چراکه بیم این می‌رود اصلاحات عجولانه سبب بازگشت نظام بانکی کشور به سمت نظام بانکی دولتی شود؛ بنابراین این اقدام باید با احتیاط و با در نظر گرفتن ملاحظاتی صورت پذیرد. یکی از ملاحظاتی که باید در نظر گرفت این است که اگر مقام های نظارتی به این نتیجه برسند که در مورد ادغام یا تملک بانک جدید قادر به اجرای استانداردهای احتیاطی نیستند، نباید مجوز اجرای این کار را صادر کنند. علاوه بر این، حالت سلطه و انحصار نیز باید ملاحظه‌ای در فرآیند ادغام باشد. از سوی دیگر، امید سهامداران به کمک مقام ناظر از محل وجود وجوه عمومی مانعی برای بازسازی بانک خواهد بود و سهامداران در این حالت تمایلی برای همکاری نخواهند داشت. زیرا تصور می‌کنند با همکاری در جریان واگذاری، منافع خود را از دست خواهند داد؛ بنابراین رفتار مقام ناظر باید به گونه‌ای باشد که تمایل سهامداران برای ادامه دادن جریان واگذاری را از بین نبرد. در بسیاری از کشورها مانند ژاپن و کره جنوبی، تجارب بسیار زیادی درخصوص ادغام نظام بانکی وجود دارد که سیاست‌گذار با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران می‌توان استفاده کند.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 06:36

 

اهالی نشر از موانع حضور ناشران ایرانی در آن سوی مرزها گفتند  دست کوتاه نشر ما و نخیل بلند نمایشگاه‌های خارجی

همین دو روز پیش بود که مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به بی‌علاقگی ناشران برای حضور در رویدادهایی بین‌المللی نظیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت اشاره کرد. او فقدان کاتالوگ انگلیسی و نبود مشاور امور بین‌المللی در اغلب مؤسسات نشر را مهم‌ترین دلایل این مسأله برشمرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران آنلاین، اما ناشران دراین باره چه نظری دارند؟ آیا حضور نداشتن در نمایشگاه‌های خارجی برای آنها ترجیح است یا ناگزیر از فعالیت صرف در داخل کشورند؟ از این رو بود که نظر برخی اهالی نشر را در خصوص چرایی بی‌علاقگی فعالان نشر به حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب جویا شدیم.

ناگفته نماند، این گفته امیرمسعود شهرام نیا در شرایطی است که تنها چند ماه تا برپایی نمایشگاه کتاب فرانکفورت به عنوان مهم‌ترین رویداد بین‌المللی نشر باقی مانده و ناشرانی که خواستار حضور در این نمایشگاه هستند باید برنامه‌ریزی‌های خود را نهایی کنند. مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، سازمانی است که از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور نمایندگان نشر کشور در نمایشگاه‌های خارجی مأموریت دارد.

امیر حسین‌زادگان، مدیر مسئول انتشارات «ققنوس» درباره این گفته شهرام نیا معتقد است:«ایران هنوز به کنوانسیون برن(معاهده برن) نپیوسته و به همین واسطه اینکه اهالی نشر علاقه‌مند به حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی نیستند را رد نمی‌کنم. این حضور نیازمند رابطه‌ای دوسویه است، وقتی به راحتی کتابی که حق رایت آن در اختیار ناشران خارجی است را منتشر می‌کنیم چطور می‌توانیم انتظار رعایت حق و حقوقمان را از آنان داشته باشیم!خود ما در این بیست و پنج سالی که در نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور داشته‌ایم بیشتر تماشاگر بوده‌ایم و کاری فراتر از این نتوانسته‌ایم انجام بدهیم.»

البته او منکر تأثیر مثبت این حضور برای ناشران نیست و حتی تأکید دارد که حتی اگر قادر به خرید و فروش رایت کتاب‌ها نباشیم از این فرصت می‌توان به عنوان بهترین راه برای آشنایی با اتفاقات روز صنعت نشر و حوزه کتاب بهره گرفت.

جعفر همایی، مدیر مسئول نشر «نی» هم با این گفته که ناشران مشتاق به حضور در این رویدادها نیستند موافق است و تأکید دارد:«با آنکه خود آقای شهرام نیا گویا علاقه بسیاری برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی دارد اما من هم مانند بسیاری از دیگر همکارانم این حضور را چندان مؤثر نمی‌دانم. تنها فایده‌اش همان بحث آشنایی با اتفاقات روز نشر است وگرنه وقتی نشر بین‌الملل هنوز ما را به رسمیت نمی‌شناسد این رفتن‌ها چه فایده‌ای دارد!»

همایی معتقد است در شرایطی که می‌تواند در همین ایران و از پشت میز خود مراودات بین‌المللی‌اش را داشته باشد چه نیازی به صرف هزینه‌های بسیار برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی است. او افزود:« کپی رایت مسأله مهمی ست اما همین حالا هم اگر کتاب ارزشمندی تألیف شده باشد امکان فروش آن وجود دارد. هر چند که معتقدم قبل از صحبت درباره چنین مباحثی باید به این فکر کنیم که اصلاً چه تعداد از کتاب‌های ادبی و علمی تألیفی مان قابلیت عرضه جهانی دارند!»

یکی از نکاتی که مدیرمسئول نشر «نی» به آن اشاره دارد این است که مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران باید در صرف بودجه و پولی که به بیت المال تعلق دارد دقت بیشتری به خرج بدهد، او اعتقاد چندانی به اثربخشی حضور این مؤسسه در نمایشگاه‌های خارجی ندارد و حتی تأکید دارد:« اینکه برخی می‌گویند با شرکت در این نمایشگاه‌ها نشر ایران را نجات می‌دهیم یک دروغ بزرگ است!»

ابوالقاسم شهلایی مقدم، مدیر مسئول نشر «نقش و نگار» هم با این حضور موافق نیست، وی گفت:«برای این عقیده‌ام دو دلیل دارم، نخست اینکه بخش کمی از تألیفات ما پتانسیل عرضه جهانی دارند، کتاب که تنها به حوزه شعر و داستان محدود نمی‌شود، ما برای مخاطبان خودمان نیازسنجی نکرده‌ایم چه برسد به مخاطبان خارجی و بازارهای بین‌المللی کتاب!»

شهلایی مقدم تأکید دارد هزینه حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی آنقدر بالاست که برای ناشران ایرانی بویژه در شرایطی اقتصادی امروز مقرون به صرفه نیست. او در ادامه تصریح کرد:«واقعاً نمی‌دانم حضور مؤسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی در نمایشگاه‌های خارجی آن هم با صرف چنین هزینه‌های بالایی چه فایده‌ای داشته و دارد! اتحادیه ناشران و کتابفروشان هم عملکرد چندان خوبی در این زمینه ندارد.» او معتقد است اگر مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اتحادیه ناشران و کتابفروشان عملکرد خوبی داشتند باید اثرات مثبتی از این حضور را در نمایشگاه‌های کتاب بین‌المللی می‌دیدیم. وی ادامه داد:«اگر اتحادیه به شکل درستی فعالیت می‌کرد در حواشی نشر، از جمله همین نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب با عملکرد بهتری روبه‌رو بودیم. این که اتحادیه‌ای هیچ نماینده در جوایز دولتی همچون جلال آل احمد ندارد نشان از عملکرد ضعیف آن دارد.»

به گفته شهلایی مقدم فعالیت اتحادیه نباید تنها به اعطای مجوز و برخی اقدام‌های صنفی محدود شود، اتحادیه باید در فعالیت‌های دولتی مرتبط با کتاب نماینده داشته باشند. عبدالعظیم فریدون، مدیر مسئول انتشارات «محراب قلم» معتقد است افرادی که می‌گویند حضور ناشران در نمایشگاه‌های بین‌المللی نشر بی‌فایده است قدری اغراق شده به نقد شرایط می‌پردازند.

او گفت: «هیچ ناشری نمی‌تواند بگوید که حضور در نمایشگاه‌ها سودی ندارد، منتهی مسأله‌ای که باعث می‌شود ناشران علاقه‌ای به آن نداشته باشند از بحث اقتصادی نشأت می‌گیرد. آنقدر هزینه اجاره غرفه‌ها بالاست که از توان اغلب ناشران ایرانی آن هم با این بضاعتی که صنعت نشر ما دارد خارج است.»

فریدون ضمن اینکه در این خصوص برای دولت وظیفه‌ای مهم قائل است اما تأکید دارد که حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید مستقیم باشد. او با اشاره بر لزوم ورود صنف برای حضور مؤثر نمایندگان نشر در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب گفت:«مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران خودش حکم یک واسطه دارد، ای کاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شرایطی فراهم کند تا صنف و تشکل‌های نشر برای این منظور برنامه‌ریزی کنند. آن وقت دیگر نه ناشری می‌تواند گلایه کند و نه این که ایرادی متوجه مسئولان خواهد بود. اما در شرایط فعلی به دلیل آن که برنامه‌ریزی‌ها در سازمان‌های دولتی وابسته به تغییرات مدیریتی ست ما نمی‌توانیم شاهد نهادینه شدن تجربه مدیران مختلف باشیم.»

انتظار این فعال نشر از مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که ناشران و از سویی تشکل‌های آنان را ناتوان فرض نکنند، اجازه بدهند ناشران با همراهی صنف‌های خود در نمایشگاه‌ها حاضر شوند. او حتی تأکید دارد که وقتی بخش خصوصی خود مسئولیت این کار را به عهده بگیرد دیگر شاهد از میان رفتن تجربه‌ها نخواهیم بود و تمام اینها به مرور در تشکل و صنف نهادینه می‌شود.

 

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 13:11

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تکنولوژی چاپ سه بعدی، به حوزه ساخت قرنیه انسان هم راه پیدا کرده است.

ساخت قرنیه انسان با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان؛ اخیرا شماری از دانشمندان موفق به ساخت قرنیه انسان با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی شده‌اند.

این تکنولوژی کمک می‌کند طراحی‌ها با کمترین ضریب خطایی انجام شود.

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 12:58

 

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس با بیان اینکه دوسال ارز ناشی از صادرات به کشور بازنگشته است گفت: موجودی حساب آقازاده‌ها بیش از ذخایر ارزی در خارج است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبر فوری، محمود بهمنی تصریح کرد: این ۵ هزار آقازاده در خارج از کشور چه می‌کنند؟ گفته می‌شود ۳۰۰ نفر از آن‌ها درس می‌خوانند. بقیه آن‌ها چه می‌کنند؟ دولت باید به این موضوع رسیدگی کند. قانون، تکلیف را روشن کرده است. نظارت بر موسسات پولی و بانکی با بانک مرکزی است و مسئول نظارت بر دولت نیز سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است، باید گزارش شفاف در این خصوص ارائه شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یکی از علل مهم مشکلات اقتصادی اخیر را نقدینگی موجود در کشور خواند و اظهار داشت: در پایان سال ۹۱ میزان نقدینگی کشور ۴۳۵ هزار میلیارد تومان بود که امروز به بیش از ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این پول مانند سیل سرکش و اژد‌هایی است که ما بیدارش کردیم. این اژد‌ها راه افتاده است و باید با تمهیداتی جلوی این اژد‌ها را بگیریم.

رئیس سابق بانک مرکزی ادامه داد: باید تیمی تشکیل شده و مشکلات را بررسی کنند و به صورت کارشناسی در قالب اتاق فکر، تصمیمات دقیق برای حل مشکلات کشور بگیرند. مصوبه اجرای این تصمیمات را هم باید از سه قوه گرفت.

وی با انتقاد از بی برنامگی دولت برای ساماندهی بازار ارز و سکه گفت: ما بدون محدودیت به مردم سکه فروختیم حالا افرادی را که به میزان بالا سکه خریده اند را می‌خواهیم تحویل نیروی انتظامی بدهیم و یا امروز می‌گویند می‌خواهیم از خریداران سکه مالیات دریافت کنیم، مالیات را باید زمان خرید و فروش دریافت کرد. این تصمیمات دقیق و بر اساس برنامه‌ریزی نیست.

وی با اعلام مخالفت با استیضاح وزرا گفت: اگر ۱۰ بار هم وزرا تغییر کنند، اما همین فکر و سیاست را اجرایی کنیم فایده‌ای ندارد ما باید سیاست هایمان را اصلاح کنیم، در تمام دنیا سیاست‌های پولی، مالی و ارزی با یکدیگر اتخاذ می‌شود، اما در کشور ما این بسته‌های سیاسی از یکدیگر جداست.

وی تصریح کرد: مردم مجبور هستند پول خود را تبدیل به کالایی کنند که ارزش آن کاهش پیدا نکند و به همین دلیل به سمت خرید ارز و سکه می‌روند.

بهمنی با تاکید بر اینکه کشور در بن بست قرار ندارد و حل مشکلات اقتصادی امکان پذیر است گفت: بحران ۲۰۰۸ اروپا و آمریکا که بوجود آمد از ما خواستند که به آن‌ها راه حل ارائه دهیم. فرزندان ما توانمند و دانا هستند. کشور ما فقیر نیست که این بلا‌ها سرش بیاید، اما تدبیر نمی‌کنیم و از نیرو‌های متخصص بهره نمی‌بریم. از کوزه همان برون تراود که در اوست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر این روند ادامه یابد، هم دولت مقصر است و هم مجلس، افرادی در کشور حضور دارند که می‌دانند باید چه کرد. ما تجربه تحریم سال ۹۰ و سال ۹۱ را پشت سر گذاشته ایم. در سال ۹۱ فروش نفت ما به ۷۰۰ هزار بشکه رسید و امروز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم. درست است که قیمت نفت در آن زمان ۱۱۰ دلار بود و امروز ۸۰ دلار است، اما به نسبت افزایش فروش نفت، امروز همان درآمد را کسب خواهیم کرد.

رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر لزوم استقلال بانک مرکزی گفت: باید اجازه دهند که بانک مرکزی مستقل باشد. امروز بانک مرکزی مستقل نیست. نباید بخشنامه‌های ارزی از سوی ریاست جمهوری صادر شود. یکی از زحمت‌های ما در دولت نهم این بود که بگوییم بانک مرکزی ما مستقل است و به همین دلیل آمریکا و غرب حق بلوکه کردن پول‌های ما را ندارند. وقتی بخشنامه‌های ارزی توسط دولت صادر می‌شود این پیام را می‌دهیم که بانک مرکزی مستقل نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دو سال ارز ناشی از صادرات به کشور ما بازنگشته است. چرا امروز اعلام می‌کنند ۱۴۸ میلیارد دلار موجودی حساب آقازاده‌های ما در بانک‌های خارجی است. ذخایر کشور ما این قدر نیست، یعنی بیش از ذخایر ارزی کشور ما موجودی حساب آقازاده‌ها در خارج از کشور است.

وی اظهار داشت: سال ۹۱ وضعیت تحریم‌ها خیلی بدتر از امروز بود. اجازه نمی‌دادند یک دلار وارد ایران شود، تمام پول‌های ما بلوکه بود، نفت نمی‌خریدند، بانک‌های ما تحریم بودند، صرافی‌ها برای ما کار می‌کردند. اما امروز می‌گویند صرافی‌ها قاچاقچی هستند، این سیاست اشتباه است.

بهمنی گفت: استیضاح مشکلی را حل نمی‌کند، باید افرادی دانا که دارای تجربه و تخصص هستند انتخاب شوند. برخی مدیران سیستم بانکی ما ضعیف هستند. مجلس قانون وضع می‌کند، اما اجرا نمی‌شود.

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 11:55

 

رئیس اتاق ایران در نامه‌های جداگانه‌ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، نگرانی فعالان بخش تولید از شیوه تخصیص ارز و تأمین مواد اولیه را ابراز کرد و خواستار رسیدگی سریع این مقامات به منظور جلوگیری از مشکلات آینده شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اقتصاد آنلاین، غلامحسین شافعی در نامه خود به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با استناد به مراجعات فعالان بخش خصوصی به اتاق ایران آورده است: سیاست‌های ارزی و تجاری متخذه در طی 3 ماه گذشته به نحوی است که واحدهای تولیدی در تأمین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده‌اند و به جهت اطاله زمان تخصیص ارز در سامانه نیما امکان واردات و تأمین مواد اولیه محدود شده است.

وی افزود: متأسفانه آن بخش از مواد اولیه که توسط واحدهای بزرگ پتروشیمی و فلزی داخلی تولید و عرضه می‌شود نیز شرایط بهتری از مواد وارداتی ندارد. اولاٌ عرضه این واحدها کاهش یافته و ثانیاٌ با عدم شفافیت روبروست و تولیدکنندگان مجبور به خرید این مواد از بازار آزاد به نرخ‌هایی بسیار بیشتر از نرخ‌های متناظر با دلار رسمی هستند.

همچنین در بخش دیگری از این نامه آمده است: به‌واسطه این مشکلات و نبود چشم‌انداز مشخصی دال بر رفع آن‌ها، برخی واحدها در آستانه کاهش تولید و تعدیل نیروی کار قرار گرفته‌اند. بدین‌وسیله مراتب نگرانی تولیدکنندگان به‌عنوان محور اقتصاد کشور را خدمت جنابعالی که همیشه با تدبیر لازم راهگشای مشکلات بخش خصوصی واقعی کشور هستید منعکس می‌کنم و در همین رابطه درخواست عاجل برای بررسی موضوع و اتخاذ تدابیر راهگشا جهت حفظ تولید نیمه‌جان کشور، از جانب بخش خصوصی از آن مقام عالی و همکاران محترمتان دارم.

شافعی در نامه‌ای دیگر مراتب نگرانی بخش خصوصی از سیاست‌های ارزی را به ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی ابراز کرده است. در متن این نامه شافعی با اشاره به مراجعه فعالان تولیدی در بنگاه‌های کوچک و متوسط به اتاق در زمینه مشکلات تأمین ارز، گفته است: مراجعان ابراز می‌دارند که صف تخصیص ارز در سامانه نیما برای کلیه ارزها مرتباٌ طولانی‌تر می‌شود و برخی از واحدها بیش از یک ماه است که موفق به تأمین ارز خود از طریق سامانه مذکور نشده‌اند کما اینکه وضعیت موصوف باعث ایجاد مشکل در تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها شده و به تولید و صادرات این واحدها لطمه وارد کرده است.

رییس اتاق ایران در بخش دیگری از این نامه خواستار شد: لازم و ضروری است که در این خصوص چاره‌اندیشی عاجل شود، در غیر این صورت آثار وضع کنونی در ماه‌های آینده در تولید کشور آشکار خواهد شد.

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 11:43

 

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وضعیت کنونی واسپاری بخش فنی صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر واسپاری بخش فنی صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تایید و بررسی در کمیسیون فرعی دولت اکنون در کمیسیون اصلی فرهنگی دولت در حال بررسی است و بعد از تصویب هیات دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، مهرزاد دانش؛ مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بحث واسپاری وجوه فنی صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری است. این پیشنهاد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمیسیون فرهنگی دولت ارائه داد و سپس در کمیسیون فرعی دولت نیز این موضوع مطرح شده است.

وی با بیان اینکه اکنون این پیشنهاد در کمیسیون اصلی فرهنگی دولت در حال بررسی است، توضیح داد:‌ پس از تصویب این موضوع در کمیسیون فرهنگی دولت این پیشنهاد باید توسط هیات دولت نیز تصویب شود و سپس برای اجرایی شدن به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

دانش افزود:‌ پس از تصمیم‌گیری هیات دولت در این زمینه و در صورت تصویب این پیشنهاد در قالب لایحه به مجلس ارایه دهد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره آن تصمیم‌گیری کنند تا به مرحله اجرا برسد.

وی همچنین با رد برخی اخبار درباره نامه وزیر صنعت، معدن تجارت مبنی بر بازگرداندن واسپاری‌ وجوه فنی بخشی از صنعت چاپ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: تاکنون هیچ نامه‌ مستقیمی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر بنده ابلاغ نشده است و چنین خبری تاکنون صحت ندارد.

دانش تاکید کرد: ممکن است در این میان وزارت صنعت معدن و تجارت نظرات خود را در این زمینه مطرح کند اما اینکه به صورت کلی خواستار حذف این موضوع و بازگشت به روال سابق باشد؛ از ارسال چنین نامه‌ای خبر نداریم.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود به جشنواره مسابقات چاپی هم اشاره کرد و گفت: در این زمینه توافق کلی مبنی بر واگذاری برگزاری مسابقات چاپ به اهالی صنف و تشکل‌ها انجام شده است و منتظر هستیم احکام مربوط به ریاست شورای سیاستگذاری جشنواره چاپ صادر شود تا جلسات بعدی تشکیل و موضوع عملیاتی شود.

 

صفحه1 از525