تبلیغات

تبلیغات (273)

29 شهریور 1396

باید توجه داشت که ذائقه مردم بویژه نسل جوان در بین تبلیغات ریز و درشت محصولات خارجی حفظ شود و با بازاریابی خوبی که انجام می شود نسل امروز نسبت به محصولات داخلی علاقمند بمانند، که اگر مردم به ما اعتماد کنند کار اصلی انجام شده است.

 

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صنعتگران داخلی می توانند مشاوران خوبی برای ما باشند، گفت: باید ذائقه مردم در بین تبلیغات ریز و درشت محصولات خارجی حفظ شود.

به گزارش چاپ و نشر، دکتر غلامرضا اصغری در بازدید از هشتمین نمایشگاه لبنیات، نوشیدنی ها،چای، قهوه و صنایع وابسته، اظهار داشت: اگر در صنعت شیرنی و شکلات موفق هستیم حتما به دلیل زحماتی است  که پیسکسوتان این بخش متحمل شده اند واقعیت این است که وظایف همه ما  حمایت از تولیدات داخل است چرا که در پیوست با این رخداد، اشتغال اتفاق می افتد که آنهم مترادف بسیاری از محاسن اجتماعی است.

وی با ابراز خوشحالی از تولید محصولات با کیفیت در این صنعت، گفت: وقتی شاهد هستیم که متخصصان این حوزه پا به پای موفق ترین کشور های تولید کننده این قبیل محصولات جلو می روند اگر نگوئیم موفق ترین صنعت کشور حوزه شیرینی و شکلات است قطعا می توانیم عنوان کنیم که یکی از موفق ترینهای آنهاست.

اصغری همچنین با تاکید بر ضرورت تربیت سلامت(Health) مردم توسط تولید کنندگان، افزود: باید توجه داشت که ذائقه مردم بویژه نسل جوان در بین تبلیغات ریز و درشت محصولات خارجی حفظ شود و با بازاریابی خوبی که انجام می شود نسل امروز نسبت به محصولات داخلی علاقمند بمانند، که اگر مردم به ما اعتماد کنند کار اصلی انجام شده است.

وی در ادامه به نشانگر رنگی تغذیه که در بین مردم به چراغ راهنمای تغذیه مشهور شده است، اشاره کرد و خطاب به صنعتگران حاضر در نمایشگاه، گفت: افرادی مانند شما که در بطن صنعت کار کرده اند و با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند می توانید مشاوران خوبی برای سازمان غذا و دارو باشید ما به تولید کنندگان خود افتخار می کنیم و بطور جدی حمایتگر آنها هستیم.

 

منبع: شفا آنلاین

ادامه مطلب...
28 شهریور 1396

 

ترویج در بازاریابی را بیشتر کسب وکارها همان تبلیغات می دانند، این در حالی است که مقوله ترویج در بازاریابی امری است که هم می‌تواند رایگان و هم می‌تواند هزینه‌بر باشد.

 

ترویج در بازاریابی مقوله‌ای است که بازاریابان هنگام فروش و بازاریابی، یک کالا یا خدمت را به مشتریان معرفی‌کرده و در مورد خصوصیات خوب آن کالا یا خدمت با استفاده از فنون یک بازاریاب حرفه‌ای صحبت می‌کنند و به قول آن محصول یا خدمت را ترویج می دهند، البته آن‌ها هنگام فروش باید از ابزاری مثل کاتالوگ یا بروشور مربوط به آن محصول یا خدمت نیز استفاده کنند و همه آن‌ها را در اختیار مشتریان قرار دهند، همچنین بازاریابان می‌توانند برخی محصولات یا خدمات جشنواره‌های مناسبتی که با حضور ستارگان سینما یا ورزشکاران برگزار می‌شود یا جشنواره‌هایی را که برای حمایت از تیم‌های ورزشی یا افراد هنری برگزار می‌شود، جهت ترویج هر چه بیشتر کالا یا خدمت به مشتریان پیشنهاد کنند.

همانطور که در ابتدا مقاله گفته شد عناصری که برای ترویج در بازاریابی از آن‌ها استفاده می‌کنند، هم می‌تواند هزینه بر باشد و هم می‌تواند بدون هزینه و رایگان باشد. مثلاً اگر یک کمپین رسانه‌ای را با هدف ترویج در بازاریابی و انتشار پیام برگزارکنیم مطمئناً هزینه‌بر است؛ اما اگر یک کمپین شبکه‌های اجتماعی برگزارکنیم، تنها هزینه آن استفاده از زمان یکی از کارکنان است و هزینه دیگری به همراه نخواهد داشت.

در مقوله تبلیغات شما با اعمال کنترل و با هدف انتشار پیام خاصی از رسانه‌های تبلیغاتی مانند تیزر، بیلبورد، تبلیغات مجله‌ای و تبلیغات رادیویی استفاده می‌کنید، که مطمئناً هزینه‌بر خواهد بود. البته هدف اصلی از انجام تبلیغات رسانه‌ای و صرف هزینه‌های بالا برجسته‌تر شدن برند، پیام برند و رقابت با رقبا در بازار هدف است. شایان ذکر است که هنگام تبلیغات رسانه‌ای می‌توانید با ایجاد شلوغی در رسانه‌ها، تبلیغی پرمحتوا و در نتیجه پربیننده و با طرفدار بیشتر تهیه‌ کنید که این خود یکی از عوامل موفقیت در ساخت رسانه‌های تبلیغات است.

هدف‌گیری گروهی خاص از مشتریان

تبلیغات به شما این امکان را می‌دهد تا گروه خاصی از مشتریان را هدف گیری کنید، شما می‌توانید با انتخاب یک رسانه با توجه به گروهی که بیننده، شنونده یا خواننده آن رسانه هستند به تبلیغات و هدف‌گیری گروه خاصی از مشتریان بپردازید.

کانون‌های تبلیغاتی که خدمات تبلیغاتی می‌دهند، در خصوص کلیه رسانه‌هایی که در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند اطلاعات کافی نظیر گروه مخاطب رسانه، تیراژ مناسب رسانه، تعداد افراد بیننده رسانه، جنسیت افراد بیننده رسانه، سن افراد بیننده رسانه، وضعیت تاهل آن‌ها و میزان تحصیلات آن‌ها را دارند و شما با توجه به این اطلاعات می‌توانید برای ترویج در بازاریابی و تبلیغات مخاطبان خود را دسته‌بندی و پیش‌بینی کنید، البته پس از استفاده از هر رسانه تبلیغاتی باید در انتظار بازخورد‌های آن باشید تا بتوانید به خوبی از تبلیغات انجام‌ شده نتیجه‌گیری کنید، بنابراین پیش از مشخص‌ شدن نتایج بازخورد‌ها نمی‌توانید در خصوص موفقیت استفاده از رسانه تبلیغاتی تصمیم‌گیری کنید.

مسائل مالی و اقتصادی ترویج در بازاریابی

هر نوع هزینه‌ای را که با هدف ترویج در بازاریابی و تبلیغات انجام داده‌اید در سیستم مالی و مالیاتی به همان شکل جزو هزینه‌های بازاریابی ثبت‌ کنید، زیرا تمامی مبالغ در خصوص بازاریابی هزینه شده است، البته ثبت هزینه‌های طراحی گرافیکی مثل طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور و... نیز جزو هزینه‌های بازاریابی به حساب می‌آیند.

 

منبع: نوپانا

ادامه مطلب...
27 شهریور 1396

قدرت و نفوذ روابط عمومی بسیار بیشتر از تبلیغات است. امروزه باتوجه به رویکرد مشتری محور بازاریابی، تبلیغات همانند یک CD یک بار مصرف کهنه می ماند و روابط عمومی همچون وسیله ای مدرن، مانند یک هارد دیسک. به گزارش سایت modir.tv، تفاوت اصلی روابط عمومی و تبلیغات در این است که شما در تبلیغات صرفا بیان کننده هستید و هیچ پاسخ و بازخوردی از مخاطبان خود دریافت نمی کنید، اما روابط عمومی (PR) در واقع تقابل بین شما و مخاطب است؛ تقابلی دو طرفه!

 

تفاوت تبلیغات و روابط عمومی در درک مشتریان

- تبلیغات: در برنامه ریزی تبلیغات، چند نفر از سرمایه داران و مدیران یک شرکت گرد هم می آیند و غالبا به نیت افزایش فروش، برنامه ریزی و بودجه بندی می کنند. در آخر چنین جلساتی، در بهترین حالت می توان ایده و نظری نزدیک به خواسته مشتریان تولید کرد.

روابط عمومی: اما مبنای کار روابط عمومی (PR) گوش دادن به مشتریان است. روابط عمومی  گویی با فهم خواسته های مشتریان پیمان بسته است. روابط عمومی فرآیندی  است که با توجه مستقیم به نظرات مشتریان، در پی یافتن پاسخ هایی برای سوالات اساسی برنامه های ترویجی یک شرکت است.

Crosby Noricks ، نویسنده مجله Independent Fashion Bloggers  می گوید «تأثیری که روابط عمومی بر خریداران می گذارد قابل مقایسه با تبلیغات نیست. چطور می شود فردی آن چیزی را که خودش دقیقا می خواهد و خودش دستور به ساختنش را داده، نخرد؟»

در ادامه مثالی می زند که فرض کنید خانمی می خواهد برای فصل پاییز لباس تهیه کند. می تواند به مجله های مد سر بزند و پس از مدتی سر و کله زدن با تبلیغات مختلف، از دیدن آنها کلافه شود، چون نمی داند کدام شان راست می گوید و کدام شان فقط زرق و برق تبلیغاتی ا ست؟!

او ترجیح می دهد که خودش را در یک لباس پاییزی ببیند و درک کند که با آن لباس، در پاییز به چه شکلی درخواهد آمد؟

اینجاست که یک متخصص مد می تواند با توجه به ویژگی های شخص آن خانم، بهترین لباس ها، سِت ها، ترکیب رنگ ها و را به او پیشنهاد بدهد. و حالا آن خانم با چشمانی بازتر به انتخاب لباس مورد علاقه اش بپردازد.

برخی عقیده دارند که دوران تبلیغات، آرام آرام روبه پایان است و جای آن را بدون شک روابط عمومی خواهد گرفت.

4 تفاوت اساسی بین روابط عمومی (PR) و تبلیغات

خبر نزد مردم است

بسیاری از روزنامه نگارها وقت خود را صرف این می کنند که با مدیران و رؤسای شرکت های بزرگ صحبت کرده و گزارشی تهیه کنند.

وقتش رسیده که حرف مردم را بشنویم و به خواسته شان گوش دهیم. سری به گروه های مردمی مختلف بزنید؛ انجمن ها، گردهمایی ها، صحبت هایی که در مترو، اتوبوس و در جریان است و...

اینجاست که می توانید خبر واقعی را پیدا کنید؛ اینجاست که می توانید با خواسته مردم بیشتر آشنا بشوید.

شعار نمی دهم؛ برای به دست آوردن خبرهای دسته اول، بهترین روش کمک گرفتن از مردم است؛ آنهایی که در صحنه ها و اتفاقات مختلف حاضر هستند برای تان فیلم بگیرند و بفرستند یا صحبت آنها را بشنوید و بنویسید روابط عمومی یعنی این. (این مورد به خصوص برای کسانی که به دنبال استفاده از روش بازاریابی دهان به دهان هستند، بسیار اهمیت دارد)

روابط عمومی، دو سیبل را هدف می گیرد

روابط عمومی مانند پولوتونیم است؛ می توان آن را غنی کرد و برای تولید انرژی استفاده کرد یا می توان از آن بمب هسته ای ساخت. از یک طرف می توانید از روابط عمومی برای برجسته کردن نقاط قوت خودتان یا محصول تان استفاده کنید و از طرفی دیگر می توانید نقاط ضعف رقیبان تان را در بوق و کرنا کنید.

درباره روش بیان و صحبت کردن در حوزه روابط عمومی به نکات زیر توجه داشته باشید؛ نکاتی که مبنای روان شناسی و رفتارشناسی به دست آمده است.

- از نظرات متخصصان، پزشکان، پروفسورها، اساتید دانشگاه و سایر افراد موفق، در راستای تأیید نظرات تان استفاده کنید. در این صورت حرف شما مقبولیت بیشتری خواهد داشت.

- می توانید از موانع اجتماعی  بهره جویی کنید. مثلا در آمریکا هنگامی که زنان برای حق سیگار کشیدن راهپیمایی کردند، شرکت تولید سیگار از نوشته  «مشعل های آزادی» برای سیگارهای خود استفاده کرد.

- محققان و متخصصانی را برای کشف عادات رفتاری مردم استخدام کنید.

- با زندگی روزمره مخاطبان تان انس بگیرید.

هزینه؛ تفاوتی دیگر بین تبلیغات و روابط عمومی

تبلیغات هزینه بسیار زیادی دارد. اجاره رسانه های تبلیغاتی جزو هزینه برترین کارهای یک شرکت محسوب می شود. از طرفی دیگر یک تبلیغات برای اثربخشی به تکرار نیاز دارد و این تکرار یعنی هزینه دوباره.

اما روابط عمومی بر مبنای تحقیق و شنیدن و تحلیل است، نه چیزی دیگر.

کافی  است بازار هدف خود را به طور کامل بشناسید و نیازها و خواسته های آنها را بدانید؛ این تمام هزینه شماست!

 

در این بین نیز می توانید از متخصصان جامعه شناسی بهره مند شوید یا حتی کم خرج تر از آن، از بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید. نظرات و عقاید و رفتار مردم را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید تا بهتر از قبل متوجه شوید که چه چیزی را چطور و چگونه باید تولید و پخش کنید.

ادامه مطلب...
21 شهریور 1396

در میان هزاران روش بازاریابی آنلاین و آفلاینی که امروزه پدید آمده‌اند، برخی از روش‌ها از بازگشت سرمایه‌ی بسیار بالایی برخوردار هستند. امروزه بسیاری از افراد به روش‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی اینترنتی روی آورده‌اند، چون برای بسیاری از کسب‌‌وکارها نتیجه‌بخش بوده است. با این حال، یک استراتژی صحیح بازاریابی ازترکیبی از استراتژی آنلاین و آفلاین را استفاده می‌کند.

 

بازاریابی رویدادی یکی از بهترین انواع بازاریابی آفلاین است که برندها از آن برای تبلیغ محصول و یا خدمات شرکت خود بهره‌مند می‌شوند. رویداد در واقع به جمع‌شدن تعدادی از افراد کنار هم و صحبت حول یک موضوع خاص گفته می‌شود. برندها می‌توانند میزبان رویداد، شرکت‌کننده و یا حامی رویدادها باشند.

چرا شرکت‌ها از بازاریابی رویدادی استفاده می‌کنند؟

همان‌طور که گفتیم یک استراتژی صحیح بازاریابی ترکیبی از استراتژی‌های بازاریابی آفلاین و آنلاین است.

کسب‌وکارها سعی می‌کنند از هر راهی شده، رشد و توسعه پیدا کنند.

بازاریابی رویدادی نقش بسیار موثری در رشد کسب‌وکارها دارد، بنابراین شرکت‌ها علاقه‌مندند که از آن بهره‌مند شوند.  در ادامه برخی از مزایای بازاریابی رویدادی را می‌خوانید.

 برندینگ و افزایش آگاهی از برند

یکی از بزرگ‌ترین دلایل شرکت‌ها برای میزبانی یک رویداد ایجاد و ساخت هویت تجاری‌شان است.

شما با بازاریابی رویدادی قادر خواهید بود، خود را از سایر رقبا متمایز و شناخته‌شده‌تر نمایید.

۷۴٪ از شرکت‌کنندگان رویدادها معتقدند که شرکت‌ آن‌ها، برند و خدمات پس از رویداد آن‌ها توسعه یافته است.

بیایید نگاهی به چند رویداد مهم در سراسر جهان بیندازیم و ببینیم چرا برندها در آن‌ها شرکت می‌کنند؟

هفته مد:

  یک برند سبک زندگی که می‌خواهد لوکس به نظر برسد

سوپرباول:

 برندهایی که می‌خواهند نام‌شان در کنار بزرگ‌ترین برندهای جهان دیده شود و به سیل مخاطبان آن‌ها دست پیدا کنند.

رویدادهای خیریه:

 برندهایی که می‌خواهند مسئولیت اجتماعی قبول کنند و دوست دارند از خیریه‌ها حمایت کنند.

 رویدادهای کارآفرینی:

 برندهایی که می‌خواهند نشان دهند برای رشد جامعه تلاش می‌کنند.

هنگامی‌که می‌خواهید رویدادی را میزبانی کنید، باید به این موضوع فکر کنید که مشتری شما کیست و حدس می‌زنید در چه رویدادهایی حضور پیدا کنند؟

یکی دیگر از راه‌ها ارتباط با خبرنگارانی است که در رویدادها حضور دارند. آن‌ها می‌توانند سروصدای زیادی ایجاد کنند و توجهات را به سمت شما جلب کنند.

 افزایش تعامل با مشتری با بازاریابی رویداد

هم‌اکنون بسیاری از برندها از طریق وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی با مشتریان خود در ارتباط هستند. همان‌طور که می‌دانید هیچ روش ارتباطی نمی‌تواند جایگزین ارتباطات رو در رو شود.  این امکان را برای شما و مشتریان‌تان فراهم می‌کند تا از نزدیک با هم در ارتباط باشید و مسلما تاثیر بسیار مثبتی در ذهن مشتری خواهد گذاشت.براساس تحقیقات افزایش تعامل با مشتری منجر به افزایش ۵ برابری وفاداری مشتری و حفظ و نگهداری آنان است.

 تولید سرنخ‌های بازاریابی

امروزه هیچ کدام از روش‌های بازاریابی به انداز‌ه‌ی بازاریابی دهان به دهان موثر و تاثیرگذار نیست.

بازاریابی رویدادی باعث سروصدای زیادی می‌شود و هر کسی که بخواهد در رویداد شرکت کند، مسلما به دنبال همراه است.

۷۹٪ از بازاریابان آمریکایی مشتریان بالقوه‌ی خود را از رویدادها جذب می‌کنند.

شما باید اطلاعات کسانی که در رویداد شما شرکت کرده‌اند را ثبت کنید.

اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید باید سطح ارتباط مشتری با برند شما را نشان دهد.

بدین ترتیب شما می‌توانید مشتریان بالقوه را از بین تعدادی از زیادی از افراد شرکت‌کننده شناسایی کنید و با پیگیری‌های بعدی، آن‌ها را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنید.

آموزش از طریق بازاریابی رویداد

۶۵٪ از برندها معتقدند که رویدادها به آن‌ها کمک می‌کنند تا نسبت به محصولات و برندها درک بهتری داشته باشند. آن‌ها معتقدند رویدادها(آفلاین و آنلاین مثل وبینارها) روش مناسب‌تری نسبت به تبلیغات تلویزیونی و سایر انواع تبلیغات هستند.آموزش در رویداد به طرق مختلفی می‌تواند صورت بگیرد، اگر نحوه استفاده از محصول شما پیچیده است، می‌توانید وبینارهایی برگزار کنید و نحوه استفاده از آن را آموزش دهید. یا می‌توانید غرفه‌ای در یک نمایشگاه مشهور اجاره کنید و به آموزش کسب‌وکار خود بپردازید. همه چیز به ایده‌های شما و مشتریان‌تان بستگی دارد.

افزایش مشتری از طریق بازاریابی رویداد

رویدادها بسیار اعتمادساز هستند.

در واقع، رویدادها نقش اساسی در اعتمادسازی ایفا می‌کنند.

مردم به برندهایی که از نزدیک با آن‌ها آشنا هستند بیشتر اعتماد می‌کنند.

این نکته را هم فراموش نکنید که رویدادها می‌توانند آنلاین هم شکل بگیرند، مثل وبینارهایی که این روزها تعداد آن‌ها بسیار زیاد شده است.

حتی وبینارهای آنلاین هم که اغلب با هدف آموزش صورت می‌گیرند، منجر به افزایش اعتماد می‌شوند.

اعتماد باعث می‌شود که تعداد مشتریان شما روز به روز افزایش پیدا کند.

زیرا مشتریان وفادار بهترین مبلغان برند شما خواهند بود.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
19 شهریور 1396

 

آخرین باری که برای یک خرید مهم، نظر دوست و همکار خود را پرسیدید کی بود؟ احتمالا مدت زیادی از این ماجرا نگذشته است. بسیاری از افراد برای خرید محصولات مختلف، روی توصیه‌های دوستان، آشنایان و اعضای خانواده‌ی خود حساب می‌کنند و قبل از اینکه چیزی بخرند، با آنها مشورت می‌کنند. دسته‌ی دیگری از افراد، محصولاتی را می‌خرند که در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار گرفته‌اند. بازاریابی شفاهی یکی از مؤثرترین انواع بازاریابی است و بر پایه‌ی توصیه‌هایی برنامه‌ریزی شده استوار است. در ادامه‌ی این مطلب، به معرفی بازاریابی شفاهی می‌پردازیم و ویژگی‌های مثبت و منفی آن را بیان می‌کنیم.

 

آمارها نشان می‌دهد که بازاریابی شفاهی بسیار حائز اهمیت است و نقش عمده‌ای در افزایش فروش محصولات ایجاد می‌کند. میلیون‌ها کسب‌وکار کوچک و بزرگ، با اطلاع یا بدون اطلاع از این اهمیت، برای معرفی محصول به مشتریان جدید و فروش بیشتر، به بازاریابی شفاهی تکیه می‌کنند.

بازاریابی شفاهی به‌اندازه‌ی مفهوم و فرایند تقسیم کار، قدمت دارد. پیش از اینکه اینترنت، تلویزیون، رادیو، تبلیغات چاپی و بیلبوردهای تبلیغاتی وجود داشته باشند، انسان از زبان و گفتار بهره می‌بُرد.

بازاریابی شفاهی و توصیه‌های زبانی

بازاریابی شفاهی و توصیه‌های زبانی دو مفهوم کاملا متفاوت و متمایز هستند. توصیه‌ی زبانی، تفکیک شده است و سازمان‌دهی خاصی ندارد. اما بازاریابی شفاهی کاملا برنامه ریزی شده است و در قالب یک کمپین، توسط افراد و سازمان‌ها اجرا می‌شود.

در مدل توصیه‌ی زبانی سنتی، مشتریان یا خریداران استفاده از یک سرویس یا محصول را به دوستان، نزدیکان و اطرافیان خود توصیه می‌کنند بدون اینکه از طرف برند یا فرد خاصی برای این کار دستور گرفته باشند. وقتی صاحب یک کسب‌وکار کوچک، یک طراح گرافیک خاص را به همکار خود توصیه می‌کند، بدون اینکه آن طراح از او خواسته باشد که چنین کاری انجام بدهد، این معرفی، توصیه‌ی زبانی به شیوه‌ی سنتی است. اگر درنتیجه‌ی این توصیه، طراح گرافیک به‌کار گرفته شود، بدون اینکه هیچ هزینه و تلاشی کرده باشد، از توصیه‌ی آن فرد سود برده است.

توصیه‌ی زبانی یکی از مؤثرترین تاکتیک‌های جذب مخاطب هدف برای مشاغل مستقل و فریلنسرهاست که بودجه‌ی بسیار اندکی برای بازاریابی دارند. بازاریابی شفاهی یا بازاریابی دهان به دهان، بیشتر حالت معامله‌ای دارد و در روابط شخصی، کمتر مشاهده می‌شود. در واقع، بازاریابی شفاهی مفهومی سخت و غیر قابل درک نیست فقط نسبت به توصیه‌ی زبانی کمی پیچیده‌تر است.

ساختار پایه‌ای کمپین‌های بازاریابی شفاهی چگونه است؟

مثل روش سنتی توصیه‌ی دهان به دهان، بازاریابی شفاهی به «بردارها» بستگی دارد؛ یعنی به کاربران محصولات و خدماتی که اطلاعاتی را درمورد محصول به کاربران بالقوه‌ی دیگر منتقل می‌کنند. بسته به شرایط، شبکه‌ی ارتباطی متصل به این افراد ممکن است شامل یک یا بعضی از افراد زیر باشد:

دوستان؛

اعضای خانواده؛

همکاران؛

همسایه‌ها؛

دوستان یا فالوئرهای شبکه‌های اجتماعی؛

خوانندگان وبلاگ؛

شرکای تجاری؛

رقیبان؛

و

کمپین‌های بازاریابی شفاهی به شکل‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. در سطوح بالاتر، بیشتر آنها در قالب فرم‌های سازمانی زیر شکل می‌گیرند:

۱. ارتباطات بین فردی

بازاریابی شفاهی - ارتباطات بین فردی

مثل توصیه‌ی زبانی به شیوه‌ی سنتی، این مدل هم دربردارنده‌ی مشتریان (یا بردارهایی) است که توصیه‌ها و پیشنهادهای خود را به افرادی که با آنها ارتباط دارند، منتقل می‌کنند. این نوع از بازاریابی به رابطه‌ی قوی بین افراد و میزان اعتمادی که به هم دارند، بستگی دارد و به سرمایه گذاری اندکی از طرف بازاریابان نیازمند است.

مثلا رستورانی که در برگه‌ی رسید خود این پیام را چاپ کرده است: «ما را به دوستان خود معرفی کنید» یا پیمانکاری که از مشتریانش می‌خواهد او را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند، برای گسترش دامنه‌ی فعالیت خود، به بازاریابی و ارتباطات بین فردی تکیه می‌کنند.

۲. بازاریابی نفوذ (Influencer Marketing)

بازاریابی شفاهی - بازاریابی نفوذگر

نفوذگران افرادی عادی هستند که تریبون‌های بزرگی در اختیار دارند و حرف‌شان به گوش عده‌ی زیادی از افراد می‌رسد. مثلا این افراد ممکن است نویسندگان فعال وبلاگ باشند، کسانی که صفحات اجتماعی متعدد و دنبال‌کنندگان زیادی دارند، متخصصانی که در زمینه‌ی موردنظر فعالیت می‌کنند، افراد مشهور و در مجموع همه‌ی افرادی که به دلایل مختلف از جمله موقعیت اجتماعی و شغل‌شان، مخاطبان زیادی دارند و توصیه‌ها و حرف‌هایشان به گوش عده‌ی زیادی از افراد می‌رسد، جزو نفوذگران به‌شمار می‌آیند. این افراد معمولا دنبال‌کنندگان زیادی در روابط و شبکه‌های اجتماعی‌شان دارند و بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها برای اینکه پیام خود را به گوش طیف وسیعی از مردم برسانند، از آنها استفاده می‌کنند. این نفوذگران ممکن است در ازای این کار، پاداش‌های مادی بگیرند یا امکان استفاده‌ی رایگان از محصولات و خدمات موردنظر به آنها داده شود.

۳. همکاری شبکه‌ای

این مدل، پیچیده‌ترین فرم بازاریابی شفاهی است و براساس مدل بازاریابی نفوذگر، ساخت محصولات سفارشی و ارسال پیام‌های اختصاصی برای گروه‌های مخاطبان فردی صورت می‌گیرد. مرحله‌ی اول شامل ارائه‌ی نمونه‌های اولیه از محصولات و خدمات به نفوذگران است. سپس از آنها خواسته می‌شود تا درمورد محصول موردنظر در گروه‌های ارتباطی خود، پیام‌ها و توصیه‌هایی منتشر کنند. مرحله‌ی بعد، یک مرحله‌ی تجربی است. در این مرحله، تمرکز تولیدکننده بر کلمات و پیام‌هایی است که نفوذگر از آنها برای معرفی محصول استفاده می‌کند یا پیام‌هایی که بین نفوذگر و مشتری یا مشتری و مشتری ردوبدل می‌شود.

مزایای بازاریابی شفاهی چیست؟

۱. با اینکه کم‌هزینه است، اما بسیار مؤثر است

برای بسیاری از مشاغل مستقل و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، بازاریابی شفاهی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌ی تبلیغات است. بازاریابی بین فردی، به هزینه‌ی بسیار اندکی نیاز دارد. برای کسب‌وکارهای کوچک، راه انداختن کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی بسیار ارزان تمام می‌شود. مثلا شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک را در نظر بگیرید. هزینه‌ی بازاریابی در این شبکه‌ی اجتماعی فقط مربوط به ارتقای صفحه‌ی فیسبوک است. تخفیف‌های شبکه‌های اجتماعی، پیشنهادهای ویژه و حمایت مالی ممکن است پرهزینه‌تر از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی باشند اما به مخاطبان بیشتری منتقل می‌شوند.

۲. طبیعی به نظر می‌رسد

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که برای حفظ وفاداری مشتریان نسل هزاره یا نسل ایگرگ (متولدین دهه‌ی ۶۰ تا ۸۰)، عواملی چون تخفیف، بسیار بیشتر از شهرت برند اهمیت دارد. امروزه مشتریان بالقوه، از روش‌های مختلف، اطلاعاتی درمورد محصولات کسب می‌کنند و برای انتخاب یک محصول، صرفا به تبلیغات ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان محصول اکتفا نمی‌کنند. بازاریابی شفاهی، اگر به‌درستی انجام شود، در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، برای نسل جدید، باورپذیرتر و قابل اطمینان‌تر است. البته معایبی هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

۳. سرعت گسترش این نوع تبلیغات زیاد است

حتما تا‌به‌حال به مواردی برخورد کرده‌اید که به شکل ویروسی و سریع بین مردم گسترش می‌یابند مثلا استفاده از یک محصول خاص، به‌سرعت رواج پیدا می‌کند. چنین شرایطی، یکی از ایده‌‌آل‌ترین پیامدهای کمپین‌های بازاریابی دهان به دهان است. در این شرایط، صاحبان کسب‌وکارها بدون اینکه هزینه‌ای بپردازند، از مزایای بازاریابی شفاهی بهره می‌برند. کافی‌ است تا یک محصول سر زبان‌ها بیفتد، به این ترتیب دامنه‌ی تبلیغ‌کنندگان آن گسترش می‌یابد و عاملی برای گسترش هرچه بیشتر آن می‌شود.

۴. با توجه به بودجه، می‌توانید از نفوذگران بیشتری استفاده کنید

بازاریابی شفاهی بر پایه‌ی مقیاس‌ها صورت می‌گیرد. به همان ترتیبی که بودجه‌ی بازاریابی سازمان شما در کنار تعداد کارمندان و درآمدش افزایش می‌یابد، به‌راحتی می‌توانید نفوذگران، بردارها و بازاریابان بیشتری را به مجموعه‌ی خود اضافه کنید. با در اختیار داشتن منابع مناسب، حتی می‌توانید کانال‌های پرهزینه‌تر را هم امتحان کنید مثلا از توصیه‌ی افراد مشهور در جامعه هم استفاده کنید.

معایب بازاریابی شفاهی چیست؟

۱. کنترلِ آن سخت است

همان‌طور که قبلا گفتیم، بازاریابی شفاهی کار سختی نیست و نیازی به تخصص فوق‌العاده ندارد، اما از آنجایی که به تعداد زیادی از افراد ذی‌نفع وابسته است، کنترل کردن آن نسبتا دشوار است. ممکن است همه‌ی کار‌ها را به‌درستی انجام بدهید، یک نفوذگر را به‌کار بگیرید، یک شبکه‌ی ارتباطی عالی ایجاد کنید، روابط و مکالمه‌ی مشتریان را با هم زیر نظر بگیرید، ولی بازخورد مناسبی از این بازاریابی دریافت نکنید. قبل از اینکه برای کمپین‌های بازاریابی شفاهی هزینه‌ای بپردازید یا سرمایه‌گذاری کنید، درمورد تلاش‌های همکاران خود در این زمینه تحقیق کنید یا با یک مشاور و آژانس بازاریابی مشورت کنید تا بفهمید این نوع بازاریابی برای شرکت و کسب‌وکار شما مفید است یا خیر.

۲. ارزیابیِ این نوع بازاریابی سخت است

تحلیل و ارزیابی نتایج این بازاریابی سخت است اما غیرممکن نیست. برنامه‌های آنالیز وب و شبکه‌های اجتماعی تا حدودی می‌توانند با کمک آمار و ارقام، تأثیرگذاری شبکه‌ی ارتباطی و نفوذگران را بررسی کنند. اما درمورد بازاریابی شفاهی آفلاین، این کار بسیار سخت‌تر می‌شود. شما نمی‌توانید تک‌تک مکالماتی را که درمورد محصولات و خدمات شما بین مشتریان انجام می‌شود، پیگیری کنید. حتی اگر بتوانید این مکالمات را بررسی کنید، باز هم نمی‌توانید حدس بزنید کدام‌شان مؤثر واقع می‌شوند و یک مشتری بالقوه را به یک مشتری واقعی و دائم تبدیل می‌کنند.

۳. ممکن است چالش‌هایی برای اعتبار و شهرت شما ایجاد کند

خوشبختانه یا متأسفانه، مشتریان معمولا کسب‌وکارها و برندها را مسئول پاسخگویی به اقدامات نفوذگران و تبلیغ‌کنندگان‌شان می‌دانند. چه بسیار تبلیغ‌کنندگان مشهوری که موجب بدنامی برندها شده‌اند. متأسفانه، چنین آسیب‌های جبران‌ناپذیری که در بازاریابی شفاهی به‌وجود می‌آید، غیرقابل پیش‌بینی و به‌سختی قابل پیشگیری است.

۴. ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشد

اصالت و اعتبار، با توصیه‌های زبانی به‌دست نمی‌آید. اغلب اوقات، مشتریان به‌اندازه‌ی کافی باهوش هستند که به میزان اعتبار و درجه‌ی کیفی یک محصول پی ببرند. اگر برای آنها مشخص شود که شرکای بازاریابی شفاهی سازمان شما درمورد منبع پیام‌ها و توصیه‌هایشان صداقت ندارند، نباید انتظار داشته باشید که مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی تبدیل شوند و به‌سوی شما روی بیاورند. حتی این کار ممکن است موجب بدنامی شما شود و به اعتبار شما خدشه وارد کند.

 

منبع: چطور

ادامه مطلب...
18 شهریور 1396

اگر قبلا یا همین الان کسب‌وکاری داشته باشید، می‌دانید که به دست آوردن مشتری چه چالش بزرگی است. این کار از لحاظ تئوری آسان است، اما در عمل؟ خیر، کار سختی است. شانس هیچ نقشی در موفقیت بازاریابی و فروش شما ندارد. تنها راهی که دارید این است که ایده‌های خلاقانه‌ای را در استراتژی‌های بازاریابی خود بگنجانید.

 

اینترنت گزینه‌های زیادی در دسترس کارآفرینانی قرار داده که می‌خواهند کسب‌وکار جدیدشان را به طور گسترده به مشتریان معرفی کنند. علاوه بر این روش‌های ساده‌تر و ارزان‌تری در اختیار آن‌ها قرار داده است. با یک جست‌وجوی ساده در گوگل می‌توانید مطالعات موردی بسیاری را در مورد استارت‌آپ‌های موفق بخوانید. برخی از کسب‌وکارها توانسته‌اند با بودجه‌ای محدود هزاران مشتری را به سوی خود بکشانند. با این حال این داستان‌های موفقیت‌آمیز از پشت صحنه موفقیت‌هایشان و خلاقیت به کار برده شده برای جذب مشتری چیزی نمی‌گویند.

چه کسب‌وکاری آنلاین داشته باشید،‌چه حضوری، ‌می‌توانید از ایده‌های زیر کمک بگیرید و مشتریان بیشتری جذب کنید. این برنامه به منظور باخبرکردن مشتریان از حضور کسب‌وکار شما در بازار است.

۱. یک هشتگ ویروسی ایجاد کنید

امروزه برندها برای افزایش میزان فروش، بیش از هر کانال دیگری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. اینستاگرام و فیس‌بوک دو پلت‌فورمی هستند که مشتریان برای کشف برندها و محصولات جدید از آن‌ها استفاده می‌کنند. برندهایی که توانایی ویروسی شدن دارند، ‌بهترین شانس ممکن برای دیده شدن را نیز از آن خود می‌کنند.

کسب‌وکاری که هشتگی محبوب ایجاد می‌کند، می‌تواند نزد کاربران شبکه اجتماعی جایگاه ویژه‌ای به دست آورد.

 ۲. به عنوان نویسنده مهمان در وب‌سایت‌ها مطلب بنویسید

می‌توانید از طریق برقراری ارتباط با برترین وب‌سایت‌های تخصصی حیطه کاری‌تان و نوشتن مطالبی به عنوان نویسنده مهمان، ‌شهرت بیشتری نزد مردم پیدا کنید. به آن‌ها پیشنهاد دهید که به ازای منتشر کردن نام و معرفی کسب‌وکارتان برایشان مطلب رایگان و مفید بنویسید. با این کار محتوای خود را به تعداد مخاطبان بیشتر نشان داده و باعث می‌شوید که میزان توجه بیشتری به شما بشود.

 ۳. با مشتریان احتمالی خود تماس بگیرید

شاید تماس گرفتن با مشتریان احتمالی بدون پیش‌زمینه قبلی کمی ترسناک باشد، اما فروش تلفنی به این شکل روشی ثابت‌شده برای فروش مشتریانی است که حتی نمی‌دانستند به محصول یا خدمات شما نیاز دارند! فقط کافی است مشتریان هدف خود را در نظر گرفته و به سراغشان بروید. چیزی را که باید پشت تلفن به آن‌ها بگویید آنقدر تمرین کنید تا در آن مسلط شوید.

 ۴. در همایش‌ها حاضر شوید و مشتریان جدیدی پیدا کنید

مردم علاقه و کنجکاوی زیادی نسبت به کسب‌وکارهای جدید و پیشنهادهایشان دارند؛‌ به همین دلیل با شرکت در همایش‌ها و سخنرانی‌هایی در این زمینه می‌توانید خود و کسب‌کارتان را به آن‌ها معرفی کنید. همچنین معمولا خبرنگاران زیادی در این گونه همایش‌ها حضور دارند که همین موضوع می‌تواند به تبلیغات بیشتری برای شما در جراید و انتشارات بینجامد.

 ۵. وبلاگی در مورد کسب‌وکار خود ایجاد کنید

وبلاگ‌نویسی برای کسب‌وکار به وبلاگ‌نویسی معمولی شباهت‌هایی دارد. اما تفاوت‌های آن‌ها اینجا است که باید اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات خود به مشتریان و خوانندگان وبلاگتان ارائه کنید.

وبلاگ کسب‌وکار شما پلت‌فورمی عالی برای پاسخ‌دهی به پرسش‌های مشتریان، ارائه تخفیف، اشانتیون و پیشنهادهای ویژه است. به اشتراک‌گذاری محتوایی باکیفیت، رقابتی و مفید برای مشتریانتان می‌تواند ترافیک زیادی در وبسایت‌تان ایجاد کند.

 ۶. در همایش‌ها سخنرانی کنید

بنیان‌گذاران کسب‌وکارهای جدید می‌توانند با سخنرانی کردن در همایش‌ها خود را به دیگران بشناسانند. اگر هدف برگزاری همایش را به خوبی بدانید و بتوانید سخنرانی خوبی در حیطه کاریتان داشته باشید، می‌توانید خود را به عنوان یک متخصص معتبر و بنیان‌گذار حرفه‌ای و قابل اعتماد به مردم بشناسانید.

 ۷. بازاریابی ایمیلی را فراموش نکنید

بازاریابی ایمیلی یکی از کارآمدترین روش‌هایی است که برای فروش مجدد به مشتریان قدیمی می‌توانید از آن استفاده کنید. از وبلاگ کسب‌وکارتان به منظور گردآوری فهرست ایمیل مشتریان و تشویق آن‌ها به عضویت در خبرنامه استفاده کنید. اگر مطالب خوبی برای مشترکان عضو ارسال کنید، آن‌ها را به مشتریان آینده خود تبدیل خواهید کرد.

حالت ایده‌آل این است که قبل از تولید و توزیع محصولات یا ارائه خدمات‌تان به گردآوری ایمیل بپردازید تا بتوانید خیلی زود با بازاریابی ایمیلی ارتباط خوبی با مشتریان احتمالی برقرار کرده و فرآیند فروش را هرچه سریع‌‌تر آغاز کنید.

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
15 شهریور 1396

به گزارش چاپ و نشر، فرصت های از دست رفت با پایان جنگ تحمیلی و آغاز دورۀ سازندگی ، در کشورمان ، شاهد رشد روز افزون تبلیغات در سطوح مختلف بوده ایم . امروزه تبلیغات به عنوان رکن اصلی بازاریابی در بسیاری از شرکت های ایرانی نقش دارد . حتی بسیاری از مسایل اجتماعی مانند صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق تبلیغات مطرح می شود.

 

گسترش تبلیغات از زاویه دیگری هم قابل بررسی است و آن رشد تعداد شرکت های تبلیغاتی در ده سال اخیر است.

همچنین تعداد تابلوهای محیطی و یا مدت زمان پخش تبلیغات در رسانه ها همگی تاییدی است بر این ادعا که اهمیت تبلیغات در جامعه امروزی رو به افزایش است .

با توجه به این افزایش و چشم انداز آینده آن باید در جهت تعیین اثر بخشی فعالیت های تبلیغاتی بیشتر تامل کرد .

شرکت ها و موسسه ها هر سال میلیاردها تومان برای تبلیغات کالاها و خدمات خود هزینه می کنند بدون آنکه اثر بخشی آن را بررسی کرده باشند . به نظر نمی رسد که رسانه ها و یا دیگر دست اندرکاران این صنف نیز به صورت مستمر یا حتی مقطعی به فکر ارزیابی نتایج تبلیغات باشند .

برخی از مدیران تنها با مطرح شدن نام محصول خود احساس رضایت می کنند . برخی از مسئولان بازرگانی و بازاریابی شرکت ها نیز تغییر در فروش را معیار اثر بخشی تبلیغات قرار می دهند .

داستان از آنجا آغاز می شود که در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ رسماً درهای بسته ۱۵ ایالت شوروی سابق ، بی محابا به روی جهانیان باز می شود . فروپاشی تازه آغاز شده و چشم های بیش از ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت به سوی این درهای باز خیره می شود .

در میان ۱۵ کشور جدا شده از شوروی سابق برخی با ما همسایه بسیار نزدیک و دیوار به دیوار هستند و بعضی دیگر چند قدمی دورتر . مردمان این کشورها یعنی جمهوری های تازه استقلال یافته با نیازهای وافر خود و به واسطه فقدان بسیاری از کالاها در طی ۷۰ سالی که پشت درهای بسته بوده اند حیران آمد و شد مردان تاجرند .

اما در نگاه اول آنچه بیش از همه برای آنها مهم جلوه می کند محتویات چمدان های تاجران و بازرگانان است . کیک ، بیسکویت ، ماکارونی ، شیرینی و شکلات ، میوه و تره بار و . هر چه رسد ، چمدان چمدان ، کامیون کامیون ، و قدری بعدتر ، کانتینر ، به طرفه العین نیست می شود . از خریداران سبدی یا آنان که با اتومبیل های سواری خود وارد معرکه می شوند گرفته تا آنان که با کامیون های گاماس روسی محموله را به جایی دورتر می برند همه در تلاش برای خریدند .

یک-دو سالی وضع به همین منوال پیش می رود . بازرگانان یا بهتر بگویم تاجر مسلکان ابن الوقت ما بیش از همه از این داد و ستد بی دردسر خوشحال اند . در کمتر از یک روز آنچه برده اند به مشتی دلار تبدیل می شود .

اما بی سر و صدا و کمی دورتر از این تاجران ، کسانی ایستاده اند و یادداشت به دست نظاره می کنند و چیزهایی می نویسند .

آنها بی شک تاریخ نویس نیستند پیش قراولان هوشمند و تیزین خلیل عظیمی هستند که صبورانه به آینده می نگرند و فرصت های تازه ای را انتظار می کشند . از بام تا شام بازارهای بی در و پیکر و پر ازدحام حریص را وجب به وجب می گردند و می نویسند و در پایان روز ملاقات هایی سوداگرانه و منضبط را با مالکان و قدرتمندان آن سرزمین ها تدارک می بینند . از آنجا که برمی گردند ، برگ برگ یادداشت ها را موشکافانه بازخوانی، بازنویسی و تجزیه و تحلیل کرده با دانش گذشته مقایسه می کنند و به بحث می گذارند و برای سوال هایی همچون اینان کیستند؟ چه می خواهند ؟ کی می خواهند ؟ و چقدر ؟ پاسخ هایی دقیق جستجو می کنند .

پس تدبیری می اندیشند و کاروان هایی را تدارک می بینند چون که برای سالیان آینده قصد اقامت و ماندن دارند . اندیشه و دانش دیروز و امروز را چراغ راه خود قرار داده اند تا در اقامتگاه تازه خود به آسودگی سالهای توفیق را پیشرو داشته باشند .

اما ما ، خام و مسرور از دلارهای به جیب نهاده چرخی می زنیم و دور بعدی را احتمالاً با دو چمدان یا دو کامیون شروع می کنیم و این قصه همچنان ادامه می یابد . تا اینکه روزی در می یابیم که دیگر از آن ولع روزهای پیشین خریداران خبری نیست کالاهای مابرانداز می شود چند و چونی در می گیرد ، اما خریدار همیشگی به دکه و دکان بعدی می رود و چند روز بعد دیگر از او خبری نیست .

عرصه پر کشش بازار ، به دست رقبایی می افتد که دیگر توان ایستادن در برابرشان را نداریم .

رقیبان ، همان هایی هستند که روزگاری فروش پرالتهاب ما را می نگریستند و کاغذ سیاه می کردند . آنها اکنون غرفه می سازند ، فروشگاه های زنجیره ای دایر می کنند ، سوپر مارکت راه می اندازند ، بانک ، هتل ، مسجد ، رستوران ، کافه و بنا می کنند و به غیر از محصولات کشورشان به محصولات دیگری به خصوص به کالاهای ما اجازه حضور در فروشگاه های خود را نمی دهند .

به تدریج اقامت های دو سه روزه ما به هفته ها و ماه ها می کشد اما آنچه فروش رفته به پول بدل نمی شود . چند صباحی به دنبال طلب هایمان می دویم و در آخر کار خسته و سرخورده طلبکار یا بدهکار عزیمت را بر اقامت ترجیح می دهیم . چند سال قبل در یکی از کشورهای تازه استقلال یافته بیش از ۴۰۰ شرکت تجاری تاسیساتی ساختمانی ثبت شده ایرانی فعالیت می کردند ، علاوه بر آن قریب هزار نفر هم به طور انفرادی یا جمعی به خرده فروشی مشغول بوده اند . امروزه در همان کشور از آن تعداد تنها ۲۵ یا ۲۶ شرکت باقی مانده است که به گفته کارشناس اقتصادی سفارت ایران حتی نمی توان از بین آنها اعضای یک هیات مدیره پنج نفری کارآمد را برای بنیان گذاری اتحادیه تاجران ایرانی در آن کشور ، انتخاب کرد. رفت و آمد افراد به قدری کم شده است که سازمان هواپیمایی ایران پروازهای هفته ای یک بار خود را هم به ان کشورها را به صورت نیمه تعطیل کرده است .

این شمه ای از قصه کوتاه و غم انگیز صادرات ما به بسیاری از کشورهای آسیایی تازه استقلال یافته بود که همه دولتمردان و تاجران و تولیدکنندگان صاحب صنعت کشورمان به آن معترف اند و مداوما از طرق مختلف اعم از روزنامه ، مجله ، تلویزیون ، رادیو ، مصاحبه ، مقاله ، نقد و بازگو می شود .

و اما اندیشه بعضی از متولیان امر اینست که کالا چگونه و به کجا می رود و چه بر سرش می آید به چه قیمتی و به چه کسی فروخته می شود مهم نیست ، مهم این است که بتوان با ارز حاصل از آن و وارد کردن مواد اولیه چند صباحی دیگر تولید کرد . نتیجه چنین تفکری ، این است که کالایی مرغوب و با کیفیت صد در صد و قابل رقابت با پایین ترین قیمت ممکن و بدون متولی در بازاهای عمده فروشی راهی کشور هدف می شود ، نه نامی و نشانی از آن می ماند و نه امیدی به درخواست های منظم بعدی وجود دارد . کالایی چنین مرغوب ، خوار و ذلیل ، نصیب خریداران کم بضاعت کف بازار می شود و در بسیاری از مواقع ، صادر کنندگان کالاهای وطنی به کشورهای همجوار را ، دچار دردسر نازل بودن قیمت می سازد ، چون معلوم نیست چگونه از مرز کمرگی کشور هدف گذشته است .

از همین رو بازارهای پرتنش و بی ثبات ، نیازمند مراقبت و نظارت مستمر و بی وقفه اند . عدم دور اندیشی صاحبان کالا و سرمایه کشورمان ، بی اندیشه فردا ، نتوانسته اند مالکان بازار و اقتصاد این بخش از جهان شوند . متاسفانه ، حتی در یک مورد هم نتوانستند تعیین و تشخیصی برای کالای ایرانی ایجاد کنند و رفته رفته ، حتی از گوشه ها و زوایای این بازارهای وسیع بی ضابطه هم رانده شدند . کسی از ما در این عرصه ، یکتا نشد و بالطبع ، توفیق روز افزون دیگران از جمله تجار ترکیه ، موجب حسرت و افسوس ما شد . در حقیقت ورود به این بازارها ، ساده ترین کار ممکن ،اما تداوم و استمرار حضور و درست و بجا ماندن در آن بسیار مشکل بود . هنوز هم بسیاری از مردم ما ، با شنیدن نام این کشورها که در انتهای نام شان « ستان » است به مسخره لبخند می زنند و آنها را به حساب نمی آورند ؛ غافل از اینکه متاسفانه در عرصه اقتصادی اینان هستند که دیگر ما را جدی نمی گیرند و کنار گذاشته اند .

طی سال های گذشته به مسئله صادرات غیر نفتی ، به عنوان یک ضرورت بنیانی دراز مدت نیندیشیده ایم ، هر چه بود ، در حد حرف و شعار ، باقی ماند . امروز با توجه به تذکرات و ارشادات مقام معظم رهبری بر نفش توسعه تولید و صادرات غیر نقتی باز هم شاهد آن هستیم که تدبیر و تحرک چشمگیری صورت نمی گیرد اما هنوز چندان دیر نشده ..

از ویژگی های خاص چند سال پیش این کشورها و بازارهای پرکشش و نیازمندشان که صرف نظر کنیم ، با شرایط پیش آمده در شمال اروپا و تحریم های صورت گرفته علیه روسیه امروز ، روزی دیگر برای کشورما و اقتصاد ما به شمار می آید. برای توفیق در حضور و توسعه بازارهای صادراتی مان با شرایط پیش آمده جهانی ، به خصوص در این گوشه از جهان باید به نکات زیر توجه کنیم:

۱ شیوه های علمی و عملی تجربه شده دیگران را مطالعه کنیم تا دربیابیم که دیگران ، چگونه توفیق یافتند .

۲ بازارگردی و بررسی بازار و تحقیقات اصولی و سیستماتیک بازاریابی را در اولویت برنامه های خود قرار دهیم .

۳ کیفیت محصولات رقبا را چه از حیث محتوا و چه از حیث بسته بندی و گرافیک ، مدنظر داشته باشیم و تنها محصولات با کیفیت برتر یا برابر با رقبا را صادر کنیم . استانداردهای جهانی کالا را از یاد نبریم .

۴-معیارهای اصولی تجارت بین الملل و ضوابط قانونی بازارهای هدف را مطالعه و به دقت ، رعایت کنیم .

۵ تولید با کیفیت یکسان و مستمر را به عنوان یک اصل ، پذیرا شویم و همواره برای بهبود کیفیت تولید بکوشیم .

۶- از تشابه در طرح و گرافیک بسته بندی های صادراتی و داخلی ، به جهت خروج پیله وری ، محصول از بازارچه های مرزی ، پرهیز کنیم.

۷ از تخصص ها و فن آوری کارشناسان زبده بازاریابی ، توزیع ، فروش ، مسایل حقوقی و.برای گذر از تنگناهای موردی ، بهره بگیریم .

۸ جمع اوری اطلاعات کلیدی سودمند و بهنگام را از بازارهای هدف ، به طور مستمر در دستور کار خود قرار دهیم .

۹-در نمایشگاه های بین المللی بازارهای هدف ، با اندیشه و ابتکار ، حضور یابیم و نوآوری های خود را به نمایش بگذاریم .

۱۰-با تبلیغات علمی اصولی ، برنامه ریزی شده و هدفمند ، و استمرار آن ، برای کالا و خدمات خود جایگاه های ویژه ای فراهم کنیم.

۱۱-در عرصه رقابت های تجاری ، پیش از آنکه به کاهش قیمت ها بیندیشیم، به جلب رضایت مشتری از نظر کیفیت بپردازیم .

و در انتها ، امیدوار باشیم که حمایت همه جانبه و مدبرانه سیاست گذاران و دولتمردان کشورمان را همراه خواهیم داشت .

و اما تبلیغات

در این چند سال ، همانگونه که بازارهای کشورهای تازه استقلال یافته ، بی وقفه و روز به روز ، در حال تحول و دگرگونی بودند ، تبلیغات و ابزارهای گوناگون رسانه ای نیز متحول شده اند . در چند سال اول فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ،در اکثر این کشورها ، غیر از معدودی روزنامه و مجله روسی زبان که در مسکو چاپ و از آنجا ارسال می شد ، هیچ رسانه چاپی محلی معتبری وجود نداشت . غیر از تلویزیون سراسری که از مسکو برنامه پخش می کرد ، کانال های تلویزیونی محلی دیگری نبود و اگر هم وجود داشت ، کم کار و بدون بیننده بود . جذابیت و پختگی برنامه های مسکو و عادات چندین ساله بینندگان به تماشای آن ، فرصتی باقی نمی گذاشت تا به کانال های جدید ، توجه کنند . در پایتخت این کشورها ، از تبلیغات محیطی ، شبیه بیل بوردهای بزرگ یا کوچک یا استندهای خیابانی ، تقریباً خبری نبود . مواد و مصالح تبلیغاتی در مکان های فروش ، به ندرت ، به چشم می خورد .

شهرهای مرکزی بکر بکر بودند . تنها کافی بود علامتی ، رنگی ، طرحی و شکلی باشد تا بلافاصله در حافظه ها ثبت شود . درست همانند دوره ای که ما پس از پایان جنگ تحمیلی و آغاز حرکت و رونق تبلیغات در ایران ، تجربه کردیم و به قاعده باید از آن سود می جستیم .قدر مسلم با چنین تصویری ، بلافاصله با حسرت ، به ای کاش و ای کاش های بسیار دیگر اندیشیم . با این همه ، حتی برای سالهای بعد هم صادر کنندگان ما هیچ کوششی نکردند . سازمان های تبلیغاتی ما هم فقیرتر از آن بودند که بتوانند با بودجه خود ، به آن دیار سفر کنند و در این صنعت ، سرمایه گذاری کنند و بسترهای لازم را برای تبلیغ محصولات صادر شده فراهم سازند .

تبلیغات،جزء لاینفک بازاریابی صادرات بوده و هست . دیگران ، پس از چند سال مشاهده و بررسی و تحقیق و تفحص ، هنگامی که شرایط حضور را برای خود مساعد یافتند ، واگن مخصوصی از قطار صادراتی خود را برای تبلیغات در نظر گرفتند. آنها پیشاپیش ، راهبردهای تبلیغاتی هوشمندانه ای را با تکیه بر دانش و تحقیقات و تجربه ، تدارک دیدند و به همین دلیل ، آگاه بودند که :

بازار هدف کدام است و خواستار چه کالایی است ؟

* به چه میزان ؟

* به چه قیمتی ؟

*کی ، کجا و چگونه می خواهد ؟

* علاقه ها و سلیقه های مصرف کننده چیست ؟ و چه توانی برای خرید دارد؟ فرهنگ و سنت های او چگونه است ؟

بنابراین می دانستند که :

*چه باید بگویند ؟

*وچگونه باید بگویند تا مخاطب را به آن چه دارند ، آگاه سازند ؟ و اگر بپذیریم که حداقل رسالت تبلیغ ، آگاهی دادن به مخاطب است ، در این کار ، توفیق بسیار زیادی یافتند .

تبلیغات که یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین ساز و کارهای صادرات است ، مورد کم لطفی و بی عنایتی محض دست اندرکاران صادرات ایران واقع شد و این درست در شرایطی بود که بسیاری از رسانه های موجود کشورهای همجوار ، تعرفه های بسیار نازلی برای درج و پخش تبلیغات داشتند و ما با هزینه های اندک به راحتی می توانستیم بمباران های تبلیغاتی هوشمندانه ای به وجود بیاریم .

بدون تبلیغات هرگز دری به روی صادرات باز نشده و هیچ موفقیت چشمگیر و پایداری نصیب صادر کننده نمی شود . اگر کمی به اطراف خود نگاه کنیم ، می بینیم که چگونه دیگران به مملکت ما کالا صادر کردند و ماندگار شدند . این حقیقتی انکار ناپذیر و الگویی بسیار روشن است .

محمد رحیمی

منبع: میزان

ادامه مطلب...
14 شهریور 1396

چیزی که در دنیای امروز و در زمینه تبلیغات زیاد میشنویم این است که گفته میشود بازاریابی دهان به دهان یکی از بهترین و تأثیر گذارترین روش های بازاریابی است چرا که روشی است که افراد به بهترین شکل ممکن میتوانند محصولات خود را به دیگران معرفی کنند.

 

از طرفی صاحبان مشاغل، خدمات و تبلیغات به  اهمیت و قدرت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به عنوان ابزاری آنلاین و البته آسان برای انجام امور بازاریابی، همچنین ارتباط با مشتریان توجه فراوان دارند، چرا که به این نکته پی برده اند که افراد در فضای مجازی در مورد همه چیز صحبت میکنند و با استفاده از راهکارهای هوشمندانه میتوانند افراد را ترغیب کنند که درباره کالا و خدمات آنها صحبت کنند و آن را به دیگران نیز توصیه نمایند.

 اما در فضای مجازی و بخصوص شبکه های اجتماعی چگونه میتوان تبلیغات دهان به دهان انجام داد؟

اینفلوئنسر چیست (کیست) ؟

اینفلوئنسرها افرادی هستند که در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها فعال هستند و میتوانند تبلیغاتی که نمیتواند بصورت دهان به دهان در فضای مجازی به گردش در آید را بشکلی متمرکز انجام دهند و بعنوان حامی یک برند تبلیغ کنند.

در واقع اینها اشخاص سومی هستند که از برند حمایت میکنند و از این طریق طرفداران خود را به سمت آن برند سوق میدهند، چرا که آنها از جنس خود مردم هستند و با تعاملی که با مخاطبان خود برقرار میکنند میتوانند تأثیر گذاری بالایی بر انتخاب آنها داشته باشند.

در تعریفی کوتاه میتوان گفت اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از افراد تأثیر گذار برای بازاریابی محصول و خدمات مورد نظر می باشد.

بسیاری از افراد یا برندها با افزایش تعداد فالوورهای خود در شبکه های اجتماعی برند خود را بیش از پیش مطرح میکنند که البته این امر مستلزم تولید محتوای مطلوب می باشد، چرا که در غیر اینصورت با چالش مواجه خواهند شد.

مردم به صحبت های شخص سوم بیشتر اعتماد میکنند

اما چیزی که باعث شده امروزه به اینفلوئنسرها به دید یک کانون تبلیغاتی خوب در فضای وب و شبکه های اجتماعی دقت شود این است که مردم به صحبت های شخص سوم بیشتر اعتماد میکنند تا یک برند، چرا که افراد بدنبال صداقت هستند و اینفلوئنسرها به دلیل اینکه به افراد نزدیک و به زندگی شان وارد شوند، به نوعی صداقت را به آنها هدیه میکنند.

پیشنهاد اعتماد

مثلا زمانی که قرار است از محصولات یک برند خرید کنید، اگر پیشنهاد اعتماد به آن برند را از جانب یک دوست دریافت کنید بیشتر مایل به خرید هستید تا زمانیکه شخصا با آن برند مواجه می شوید.

شهرت و محبوبیت

حال تصور کنید که اینفلوئنسرها دارای تعداد بی شماری مخاطب (فالوور) هستند که با استفاده از آنها مخاطبان و شبکه ای از مخاطلبان آنها به سمت یک برند هجوم می آورند تا به بهترین شکل ممکن در فضای مجازی دیده شود و بدنبال آن فروش بیشتر و بهتر محصولات را بهمراه خواهد داشت، چرا که این مخاطبیان از تجربیات خرید خود برای طرفداران و مخاطبین خود خواهند گفت و بدین طریق یکی از بهترین انواع تبلیغات دهان به دهان در فضای وب را رقم میزنند. در درجه اول تأثیر گذاری اینفلوئنسر بر اساس شهرت و محبوبیت آنها رخ میدهد.

شبکه های اجتماعی

این روش، بخصوص امروزه که اکثر افراد دارای تلفن های همراه با قابلیت های پیشرفته هستند و همچنین استفاده گسترده از فضای وب و شبکه های اجتماعی فراگیرتر از گذشته می باشد، بسیار کاربردی است. چرا که افراد دوست دارند به روش های خود در مورد برند مورد نظرشان اطلاعات کسب کنند و از کسانی که مورد اعتمادشان هستند (اینفلوئنسر) در مورد آن برند اطلاعات بدست آورند.

استفاده از مناسب تربن اینفلوئنسر

وقتی که از اینفلوئنسر مناسب و مرتبط با محصول یا خدمات استفاده شود، آنها محتوایی مناسب و در خور آن برند یا توصیه مثبت و تأثیر گذار خود را در برابر دید مخاطبان هدف قرار میدهند به شکلی که حتما دیده یا شنیده شود و در مرکز توجه قرار گیرد و آنگاه فروش و رقابت به جهت خرید یا استفاده از خدمات بینظیر است.

در واقع آنها (اینفلوئنسرها) بر اساس شخصیت خود بهمراه محتوایی که تولید میکنند پایگاه طرفداران یک برند یا خدمات را ایجاد کرده و بر آن تأثیر میگذارند.

اینفلوئنسرها فالو می شوند

این افراد خود را به مخاطبانشان تحمیل نمیکنند، بلکه مخاطبانشان با میل خود اخبار مرتبط با  آنها را فالو میکنند تا راجع به آن بیشتر بدانند.بدین گونه میتوان به مشتریانی دست پیدا کرد که از نظر مسافتی دور هستند، اما میتوانند به مشتریانی وفادار تبدیل شوند.

بهره گیری از اینفلوئنسر

بعنوان مثال یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان نیاز دارد تا نحوه دکوراسیون داخلی، ظرافت، کیفیت و نمونه کار خود را به دید مخاطبان هدف برساند و از این طریق مشتری جذب کند. تصور میکنید چگونه میتواند از اینفلوئنسر مارکتینگ بهره گیرد؟

در اختیار داشتن بازار هدف

یک روش، استفاده از اینفلوئنسرهایی است که در فضای مجازی و در زمینه املاک فعالیت میکنند و هر روزه مخاطبان زیادی دارند که بدنبال خرید، فروش یا تعمیر ملک خود هستند.پس یک بازار هدف مطلوب در اختیار دارد و میتواند تأثیر گذاری و تعامل مورد انتظار را به همراه داشته باشد.

با بهره گیری اینفلوئنسر از یک محتوای خوب و اعتبار خود در زمینه مشاوره مسکن در فضای مجازی، مخاطبان هدف به مشاهده تصاویر یا محتوای تولید شده میپردازند و بصورت آزاد تصمیم میگیرند که از خدمات آن شرکت بهره مند گردند، یا فعالیت های آن را دنبال کنند.

استفاده از سلبریتی ها

یا این برند میتواند از افراد معروف مانند بازیگران یا افراد مشهور بهره گیرد که به عنوان مثال از خدمات آن شرکت بهره مند شده اند و رضایتمندی و تجربه استفاده از خدمات خود را در اختیار طرفداران خود قرار میدهند. که البته تأثیر گذاری این روش از روش اول ضعیف تر است، چرا که در روش اول بازار هدف تخصصی است.

مشاهده شخص مورد اعتماد در یک صف طولانی

استفاده از اینفلوئنسر ها همانند تشکیل صف جلوی یک رستوران است، که هر چه آن صف طولانی تر باشد نگرش ما نسب به آن رستوران مثبت تر خواهد شد، و این بینش برای ما ایجاد میشود که حتما این رستوران از کیفیت بالایی برخوردار است. حال اگر در صف مذکور افراد را بشناسیم این بینش در ذهن ما بیشتر تقویت میشود و اگر همان افراد رستوران مورد نظر را پیشنهاد کنند بصورت حتم ما نیز از آنها پیروی میکنیم.

در دنیای واقعی و نه مجازی می توان به  استفاده از افراد مشهور مانند ورزشکاران یا هنرمندان سینما و تلویزیون برای تبلیغ کالا یا خدمات اشاره کرد که البته در عصر حاضر این افراد در فضای مجازی به عنوان اینفلوئنسر نیز فعالیت میکنند.

چگونه اینفلوئنسر مناسب برای تبلیغات را انتخاب کنیم؟

در ابتدا بایستی اینفلوئنسری انتخاب شود که در صنعت آن برند دارای شهرت یا اعتبار باشند. همانند پوشاک ورزشی که از ورزشکاران بنام استفاده میکنند. اما اگر برند در صنعتی فعال باشد که صاحب نظری نداشته باشد دو راه پیش رو دارد.

اسپانسر شوید

یکی اینکه می تواند از بازیگران یا خوانندگان استفاده کند، که در این صورت برند مورد نظر حکم اسپاسنر یا حامی را به عهده دارد و فعالیت آن اینفلوئنسر در جامعه حالت تبلیغاتی پیدا می کند.

افراد معروف و مورد پذیرش جامعه

راه بعدی این است که از افراد معروف محلی به عنوان اینفلوئنسر استفاده کرد، چرا که این افراد مورد پذیرش جامعه هستند و دید تبلیعاتی وجود ندارد و البته تأثیر گذاری افزایش می یابد. مثل زمانی که یک فرد مورد حمایت جامعه با تهیه محتوای بصری از اقامت در یک هتل طرفداران خود را به استفاده از آن مکان سوق میدهد.

این روش مزیتهای اقتصادی بالایی دارد به شکلی که اثر بخشی بالای این روش باعث مزیت رقابتی آن نسبت به اسپانسر شدن، تبلیغات محیطی، تبلیغات آنلاین و دیگر شیوه های تبلیغاتی شده است.

اینفلوئنسر میزان بازگشت سرمایه را افزایش میدهد

 

و نکته آخر اینکه اینفلوئنسرها برای خدماتی که ارائه می کنند هزینه دریافت میکنند که البته اگر به این نکته بیاندیشیم که با انتخاب اینفلوئنسر مناسب و پرداخت هزینه به چه بازار بزرگی از مشتریان هدف دست خواهیم یافت بدون شک از این مهم در تبلیغات شبکه های اجتماعی غافل نخواهیم شد.

منبع: کسب و کار

ادامه مطلب...
11 شهریور 1396

کپی‌رایتنیگ به تکنیک نگارش برای کاربر اشاره دارد. کپی‌رایتینگ راهکاری برای نگارش در حوزه تبلیغات و بازاریابی است. به عبارت دقیق‌تر کپی‌رایتینگ به منظور جلب نظر و سرگرم کردن کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طوری که کاربر مدت زمان بیشتری روی یک سایت بماند. در حالی که سئو در ارتباط با موتورهای جست‌وجو بوده و به تعامل بهتر با الگوریتم‌های مورد استفاده از سوی موتورهای جست‌وجو اشاره دارد. در واقع، کپی‌رایتینگ و سئو در تعامل با یکدیگر کار می‌کنند. در نتیجه بهتر است در زمان آماده‌سازی محتوا برای سایت‌تان به ترفندها و تکنیک‌های کپی‌رایتینگ و سئو توجه ویژه‌ای داشته باشید.

۱برای مخاطبان باید بنویسید

زمانی که درباره سئو فکر می‌کنیم به کلمات کلیدی یک مطلب و اندازه محتوا فکر می‌کنیم. باید بدانید الگوریتم‌های مورد استفاده از سوی موتورهای جست‌وجو تکامل یافته‌اند. موتورهای جست‌وجو به شدت محتوای شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند بدانند آیا محتوایی که شما برای مردم آماده می‌کنید قابل اعتماد هستند یا خیر. موتورهای جست‌وجو برای آگاهی پیدا کردن از این موضوع روی بازدیدکنندگان سایت شما متمرکز می‌شوند. این رویکرد باعث می‌شود تا سطح اعتمادسازی به محتوای شما بیشتر شود. رویکردی که در نهایت مورد استقبال هر دو طرف یعنی خوانندگان و موتورهای جست‌وجو قرار دارد. به نوبه خود، مردم زمانی که مطلب قابل اعتمادی از سوی شما دریافت کنند بازهم به سراغ سایت شما خواهند آمد.

به این شکل موتورهای جست‌وجو اطمینان حاصل می‌کنند شما محتوای درستی را تهیه کرده‌اید. علاوه بر این، موتورهای جست‌وجو هوشمند‌تر از قبل شده‌اند. چند سال قبل نتایج جست‌وجوی آن‌ها تنها با استناد به کلمات کلیدی که شما جست‌وجو کرده‌ بودید نشان داده می‌شدند. اما امروزه، آن‌ها می‌دانند زمانی که فردی درباره واژه‌ای همچون cellphone جست‌وجو می‌کنند ممکن است منظورش smartphone یا mobile phone باشد. در حالی که کلمات کلیدی هنوز هم با اهمیت هستند اما این محتوای یک مطلب است که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. به واسطه آن‌که در یک محتوا کلمات کلیدی مرتبط با یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 ۲.به طول محتوا دقت کنید

طول محتوا موضوعی است که نه تنها مورد توجه مخاطبان قرار دارد، بلکه مورد توجه موتورهای جست‌وجو نیز قرار دارد. با استناد به گزارش منتشر شده از سوی انجمن بازاریابی ایالات متحده، مقالات طولانی که در بازه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه قرار دارند به‌طور میانگین از سوی موتورهای جست‌وجو بهتر پیدا می‌شوند. با این وجود تعدادی از کارشناسان بر این باور هستند مقالاتی با حداقل ۱۵۰۰ کلمه بهتر از سوی موتورهای جست‌وجو شناسایی می‌شوند. با این وجود گوگل گفته است تعداد کلمات را در یک صفحه شمارش نکرده و به عنوان یک عامل رتبه‌بندی از آن استفاده نمی‌کند.

 با این حال، طول محتوا می‌تواند روی سئو تاثیرگذار باشد. ارائه کلمات کلیدی بیشتر، زیرتیترها و تصاویر برای موتورهای جست‌وجو و روبات‌های خزنده با اهمیت است. افزایش مدت زمانی که یک کاربر روی یک سایت قرار دارد به موتور جستجو اعلام می‌دارد که محتوا قابل اعتماد است. در مجموع به این موضوع توجه داشته باشید که بلند بودن یک مقاله همیشه جواب‌گو نیست، بلکه این اطلاعات مفید هستند که باعث می‌شوند آمار بازدید‌های شما بالا بروند.

۳- محتوای خود را برای خوانایی بیشتر بشکنید

راهکار دیگری که در این زمینه پیش روی شما قرار دارد این است که یک مطلب را بشکنید تا خواندن آن برای چشم ساده‌تر باشد. برای این منظور می‌توانید از زیرشاخه‌ها، پاراگراف‌های کوتاه، تصاویر، فونت‌های کلاسیک و برجسته و فهرست‌های شماره‌دار استفاده کنید. این رویکردها نه تنها به خواننده شما کمک می‌کنند محتوای شما را ساده‌تر بخواند، بلکه در بعضی موارد از سوی روبات‌های خزنده نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. به‌طور مثال موتورهای جست‌وجو به برچسب‌های سرباره که تعیین کننده سلسله مراتب محتوای شما هستند و بیان‌گر اهمیت یک بخش نسبت به سایر بخش‌های دیگر هستند دقت می‌کنند. برچسب‌هایH1 ، H2 و زیربرچسب‌های H3 و باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.

۴- نقطه نظرات، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند

نقطه نظرات نه تنها یک راهکار موثر برای بهبود کیفیت مطالب به شمار می‌روند، بلکه یک تکنیک موثر بر سئو هستند. زمانی که مخاطب شما نقطه نظر خود را روی سایت شما قرار می‌دهد ممکن است آن‌را با مخاطبان دیگر نیز به اشتراک قرار دهد و به این شکل باعث افزایش ترافیک سایت شما شود. 

۵-مخاطبان خود را دست کم نگیرید

فراموش نکنید شما تنها فردی نیستید که کنترل سئو سایت را به دست گرفته‌اید. خوانندگان شما نیز می‌توانند به بهبود رتبه‌ سایت شما کمک کنند. اما چگونه می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید در این زمینه به شما کمک کنند؟ از آن‌ها بخواهید با شما در تماس باشند. به دو شکل می‌توانید از این تکنیک برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

از مخاطبان درخواست کنید تا محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک قرار دهند. هر چه میزان به‌اشتراک‌گذاری بیشتر باشد، مطلب شما در وب بیشتر پخش شده و به‌طور طبیعی باعث ساخت پیوندهای طبیعی بیشتری می‌شود. برای این منظور باید دکمه‌های به اشتراک‌گذاری را در انتهای هر مطلب خود قرار دهید و کاربر را به اشتراک‌گذاری آن تشویق کنید. نیل پاتل، مدیر بازاریابی می‌گوید: «پاسخ‌هایی که در وبلاگ‌ها قرار می‌گیرند ارزشمند هستند به واسطه آن‌که در زمینه سئو تاثیرگذار هستند. نظرات بیشتر روی پست‌های وبلاگ باعث افزایش متن یک صفحه می‌شود. به‌طوری که رتبه یک وبلاگ به واسطه کلمات کلیدی افزایش پیدا می‌کند.»

منبع: برتـرین‌ها

ادامه مطلب...
09 شهریور 1396

بازاریابی محصول؛ بیشتر تبلیغات سعی می کنند ما را مجبور سازند به جای سایر برند های تجاری، برند مورد نظر را بخریم و نه مستقیما محصولات را بخریم.

 

به گزارش چاپ و نشر، اغلب شرکت های تبلیغاتی متمرکز بر تأثیرات تبلیغات جهت فروش و بازاریابی محصول بود که می توانند به شرط یکسان بودن سایر موارد تعادل ترازو را به نفع یک برند برهم بزنند یا بر تصمیم ما مبنی بر خریدن یا نخریدن یک محصول براساس انتخاب نحوه وزن دادن ما به نام های تجاری تأثیر بگذارند.

اما تنها بخش کوچکی از تبلیغات مستقیما به فکر این هستند که بر تصمیم ما نسبت به خرید یا عدم خرید یک محصول در تمایز با اینکه کدام برند خریداری شود، تأثیر بگذارند.

در بیشتر موارد از تبلیغات برند نشانی از ترغیب نیست. به میزانی که اکثر تبلیغات برند بر احساسات ما نسبت به نیاز به یک طبقه از محصولات تأثیر می گذارند. این نتیجه بیشتر یک اثربخشی است تا آنکه در مرحله اول مورد نظر تبلیغ کننده باشد. این گفته به معنای آن نیست که این تأثیر اهمیت ندارد. دقیقا به اندازه کافی کسانی یافت می شوند که ممنوعیت تبلیغ سیگار را مهم می پندارند.

تحقیقات بازاریابی درباره توانایی تبلیغ برند در ایجاد تقاضا برای طبقه محصول به عنوان یک کل پراکنده اند و به شکل ناامیدکننده ای به نتیجه نمی رسند.

باور شخصی کارشناسان بر این اساس است که تحقیقات بازار بالاخره نشان خواهد داد که این آثار جنبی، قابل توجه هستند و ساز و کارهای آن اساسا مبتنی بر دستور کار از طریق خلق تصویری از محبوبیت و پذیرش اجتماعی است، اما به شرطی که تبلیغات کافی برای برند به مدت کافی منتشر شود.

اگر چنین موضوعی به حقیقیت بپیوندد، هنوز هم دربرگیرنده محدودیت های بسیار جدی در مورد تبلیغ کنندگان برای تحمیل پیام های مورد نظرشان خواهد بود. چنانچه یک محصول تازه نتواند سریعا مورد پذیرش منطقی ما قرار گیرد، ممکن است قبل از مدت زمان لازم برای اجرا شدن، فراگرد تنظیم دستور کار، از دور خارج شود. در خصوص اینکه تا چه مدتی تبلیغ کنندگان قادرند یا می خواهند تبلیغ را درباره محصولاتی که به اندازه کافی فروش ندارند تا هزینه های تولید را تأمین کنند، ادامه یابد، صرفا به این امید است که بالاخره محدودیت هایی وجود دارد.

در بازاریابی محصول به همین دلیل است که تحقیقات بازار سعی بر آن دارند که از پیش تعیین کنند که مصرف کنندگان مایل به مصرف چه چیزهایی هستند یا حداقل مخاطبان آمادگی پذیرش چه مواردی دارند.

 

منبع: فرصت امروز

ادامه مطلب...
صفحه1 از20