فرهنگی و اجتماعی

فرهنگی و اجتماعی (553)

29 شهریور 1396

اگر پیگیر اخبار باشید حتما می‌دانید که امشب، نگار جواهریان، همسر رامبد جوان مهمان آخرین برنامه از فصل چهارم خندوانه خواهد بود. نگار جواهریان که این روزها فیلمی هم نام خودش، با بازی خودش و کارگردانی همسرش بر پرده‌ی سینماهای کشور دارد، 28 شهریور ماه پس از روزها انتظار به خندوانه، برنامه‌ی همسرش خواهد آمد. در این مطلب به سایه روشن‌هایی از زندگی نگار جواهریان و رابطه‌اش با رامبد جوان می پردازیم.

 

اگر پیگیر اخبار باشید حتما می‌دانید که فردا شب نگار جواهریان، همسر رامبد جوان مهمان آخرین برنامه از فصل چهارم خندوانه خواهد بود. نگار جواهریان که این روزها فیلمی هم نام خودش، با بازی خودش و کارگردانی همسرش بر پرده‌ی سینماهای کشور دارد، 28 شهریور ماه پس از روزها انتظار به خندوانه، برنامه‌ی همسرش خواهد آمد. در این مطلب به سایه روشن‌هایی از زندگی نگار جواهریان و رابطه‌اش با رامبد جوان می پردازیم.

داستان دعوت از نگار

رامبد جوان تا به حال افراد سرشناس و ناشناس زیادی را در چهار فصل خندوانه دعوت کرده است. بعضی از مهمان‌ها حتی بیشتر از یک بار به خندوانه آمده‌اند، معاشرت کرده‌اند، لبخند زده‌اند و هدیه‌ی اسپانسر و نشان خندوانه را به خانه برده‌اند. اما رامبد جوان تا به حال هیچ یک از همسران خود را به خندوانه دعوت نکرده بود. رامبد در برنامه‌ای این‌طور پاسخ می‌داد که علت دعوت نکردن سحر دولتشاهی به خندوانه از این قرار است که هنوز ظرفیت فرهنگی این کار در جامعه به وجود نیامده است. دعوت از نگار جواهریان هم خیلی اتفاقی و توسط یکی از مهمان‌ها، مسعود فروتن، کارگردان و مجری تلویزیون که دایی امیرعلی نبویان هم هست، صورت گرفت. حالا تا دیدن نگار جواهریان در کنار رامبد ساعات زیادی باقی نمانده است.

جوان و جواهریان

نگار جواهریان و رامبد جوان که اولین بار، سال 86 در فیلم جعبه‌ی موسیقی با هم همبازی شدند، هرگز نمی‌دانستند که 8 سال بعد دست تقدیر برای آن‌ها یک زندگی مشترک را در نظر گرفته است. رامبد جوان 45 ساله، که تجربه‌ی دو زندگی مشترک ناموفق را دارد، این بار با نگار جواهریان 34 ساله ازدواج کرده است. نگار و رامبد که هر دو دی ماهی هستند، جشن ازدواجشان را در یونان برگزار کردند. نگار جواهریان تشابهات زیادی با رامبد جوان دارد که در یک نگاه می‌توان به راحتی این موضوع را دریافت کرد. نگار درست مثل رامبد فعال، موفق، با تجربه، پر انرژی، ساده و خودمانی، راحت و بی غل و غش است.

تلفن روی آنتن زنده

ماجرای زنگ خوردن موبایل رامبد جوان و صحبت با نگار جواهریان را حتما به خاطر دارید، چرا که ویدیو این بخش از خندوانه آن‌ قدر پخش و دست به دست شد که گمان نمی‌کنم کسی باشد که این ویدیو را ندیده باشد. رامبد جوان که فراموش کرده بود، گوشی را خاموش کند یا همراه خودش داخل سالن اصلی خندوانه نیاورد، پس از زنگ خوردن موبایل، با دیدن شماره‌ی نگار جواهریان، تلفنش را جواب می‌دهد. این برنامه که سر و صدای زیادی به پا کرده بود، بیش از هر چیز رفتار متشخصانه و خوش برخورد رامبد را با همسرش نمایان کرد.

برترین آثار نگار جواهریان

نگار جواهریان یکی از آن بازیگرانی است که وجودش در یک فیلم به مثابه‌ مهر استاندارد و تایید آن فیلم است. نگار اولین بار در سال 80 در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» یک نقش کوچک را ایفا کرد و سپس با سریال «زیر تیغ» مورد توجه قرار گرفت. نگار پس از فیلم خوابگاه دختران و کتاب قانون وارد دوره‌ی موفقیت‌ و گود ستاره شدن شد. طلا و مس، یه حبه قند، حوض نقاشی و قندون جهیزیه از آن فیلم‌هایی هستند که می‌شود هر کدامشان را بارها نگاه کرد و بارها به نگار جواهریان آفرین گفت. نگار برای بازی در فیلم طلا و مس موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در سال 88 شد و پس از آن به تندیس بهترین بازیگر زن درجشن خانه سینما و تندیس انجمن جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در سال 89 دست یافت.

رامبد جوان و نگار جواهریان

هنوز دو هفته از اکران فیلم نگار نگذشته که به صدر جدول فروش هفته آمده است. رامبد جوان کارگردان و تهیه کننده‌، فیلم‌برداری نگار را در اسفند 94 به پایان رسانده است. نگار در سی و پنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر نامزد کسب 9 سیمرغ بود که تنها موفق به کسب یک سیمرغ برای موسیقی متن شد. ژانر فیلم نگار ماجراجویی، جنایی و اکشن است و به گفته‌ی رامبد جوان هدف از ساخت این فیلم به نمایش درآوردن شکل گیری خشونت در آدم‌ها است. آدم‌هایی که شاید به دلیل شکل و شمایل ساده‌ وقد و قواره‌‌شان دیده نشده یا جدی گرفته نشوند.

چیزهایی که از نگار نمی‌دانستید

- نقش بازیگر مرد فیلم نگار، قبل از محمدرضا فروتن به پیمان معادی سپرده شده بود. اما پیمان معادی درست در روز فیلم‌برداری با رامبد جوان تماس می‌گیرد و قرارشان را برهم می‌زند.

- وقتی از رامبد جوان در مورد دستمزد همسرش سوال می‌شود، رامبد در کمال متانت و خونسردی این‌طور پاسخ می‌دهد: «من به عنوان تهیه کننده مشکلی با گفتن دستمزدها ندارم، اما پاسخ به این سوال حق نگار جواهریان است».

- فیلم نگار یک سال قبل از ازدواج جوان و جواهریان فیلم‌برداری و ساخته شد.

 

منبع: جام جم آنلاین

ادامه مطلب...
27 شهریور 1396

امروز دست اندر کاران مجله مهندسی ایمنی، رییس و اعضای انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های ایمنی و مهندسی حریق، با مهندس محسن هاشمی،رییس شورای اسلامی شهر تهران دیدار و بدون تعارف و تکلف گفت وگو کردند. ایمنی کلید واژه مباحث مطرح شده در این دیدار صمیمانه بود.

 

به گزارش خبرنگار چاپ و نشر، در این دیدار احمد سمیعی مدیر مسوول مجله مهندسی ایمنی ،ضمن تبریک موفقیت در انتخابات شورای شهر به مهندس هاشمی، توفیقات ایشان را در انجام مسوولیت مهمش در شورای شهر تهران خواستار شد.

احمد سمیعی گفت: «مجله مهندسی ایمنی» پرتیراژترین و جامع ترین نشریه تخصصی ایمنی کشور، موضوع ایمنی شهر تهران را در اولویت فعالیت های خود دارد.

سمیعی با اشاره به ظرفیت،رسانه ای مجموعه چاپ و نشر و فعالیت انتشارات چاپ و نشر و کانون تبلیغاتی اقیانوس آبی، افزود: این مجموعه مایل است همه توان خود را در خدمت موضوع ایمنی شهر قرار دهد و آرزومند است بتواند به مسوولیت حرفه ای خود در این خصوص عمل نماید.

سمیعی با تاکید بر این که فرصت خوبی برای خدمت فراهم شده است،تصریح کرد: ایمنی شهر تهران نیازمند توجه و رسیدگی است و با توجه به حادثه پلاسکو امید است، دیگر شاهد تکرار این نوع از حوادث در تهران و دیگر شهرهای کشور نباشیم.

بنا بر این گزارش پس از احمد سمیعی دکتر حاجی محمد احمدی  پیشنهاداتی را با چند محور مطرح کرد.

وی درباره اطلاع رسانی ضمن تاکید بر تعامل و ارتباط موثر مجموعه چاپ و نشر با حوزه رسانه و خبرنگاران از طریق انجمن ها و پیشکسوتان رسانه  گفت: اطلاع رسانی آنلاین و شفاف به شهروندان از عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران یک ضرورت است. و انتظار می رود شورای شهر در این زمینه اطلاع رسانی به موقع و درستی انجام دهد.احمدی افزود مجموعه چاپ و نشر آماده است امکانات خود را در خدمت اطلاع رسانی تخصصی در بخش ایمنی در اختیار شورای شهر قرار دهد.

وی در باره آموزش نیز بر ارایه راهبردهای آموزشی به شورای شهر از طریق ارتباط با مجموعه‌های بزرگ آموزشی، دانشگاه‌های دولتی و آزاد و استادان بنام این حوزه تصریح کرد و پیشنهاد تاسیس

دفتر مطالعات و تحقیقات شورای شهر را  برای تحلیل میدانی و رصد تحولات شهر و نقش آن در تصمیم‌گیری‌های علمی و کاربردی شورای شهر و ارتقای فعالیت های شهرداری مطرح کرد.

وی همچنین برقراری ارتباطات خارجی و تشکیل دفتر ارتباطات بین الملل شهری برای تبادل تجربیات شهری در منطقه خاورمیانه، اروپا و آمریکا را ضروری دانست.

احمدی ضمن تاکید بر ضرورت ارتباطات مردمی اعضای شورای شهر تشکیل دفتر ارتباطات مردمی شورای شهر در شهرداری‌های مناطق مختلف شهری و تشکیل میز پاسخگویی شورا در محله‌ها و مناطق تهران از طریق شورایاری‌ها را راهی برای تسهیل ارسال و دریافت مسایل شهر با مسوولان شهری دانست.

 نام گذاری یک میدان به نام «ایمنی» به یادبود حادثه پلاسکو و شهدای آتش نشان،پیشنهاد دیگری بود که دکتر احمدی در این دیدار آن را مطرح کرد.

در ادمه این دیدار غلامرضا زارع کهن، معاون سابق فنی توسعه سازمان آتش نشانی تهران از مدیران سابق آتش نشانی تهران نکاتی را درباره ضرورت های برنامه ریزی برای ایمنی تهران مطرح کرد که با استقبال مهندس هاشمی روبرو شد.

مجتبی حاجتی، رییس انجمن و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های ایمنی و مهندسی حریق نیز ضمن ارایه کلیات طرح هایی برای مطالعات موضوعات ایمنی و همچنین، راهکارهایی برای بهبود ایمنی تهران مطرح کرد.

حاجتی ضمن ابراز امیدواری درباره تاثیر اقدامات شورای جدید شهر تهران در بهبود وضعیت ایمنی تهران گفت: بی شک تعامل نهادهای مسوول شهری با فعالان حوزه ایمنی در رسیدن به اهداف بلند شورا موثر خواهد بود.

وی افزود:امیدواریم شورا در بخش آموزش و نشر فرهنگ ایمنی تلاش کند.زیرا پیشگیری موثرتر از اقدام در وضعیت بحران خواهد بود.

مهندس هاشمی در پایان ضمن ارجاع پیشنهادات اعضا به کمیسیون های مربوطه شورای شهر، اظهار امیدواری کرد که همکاری موثری بین اعضای جلسه و شورای شهر در زمینه های مختلف مطرح شده صورت بگیرد.

 در پایان مقرر شد، موضوعات مطرح شده در کمیسیون های موضوعی شورای شهر و با حضور شرکت کنندگان مرتبط پیگیری شود تا نتایج مثبتی حاصل شود.

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...
26 شهریور 1396

*محمود سمیعی(بازنشسته فرهنگی)

روز 25 شهریور امسال با 25 ذی الحجه که روز تکریم! بازنشستگان است مصادف شده.این روز از سال 1386 در تقویم رسمی کشور به عنوان روز تکریم بازنشستگان به ثبت رسیده است. شاید به همین دلیل باشد که  بازنشستگان فرهنگی وکشوری این روز را برای اعتراض به حق از دست رفته اشان انتخاب کرده اند ودر مقابل تالار وحدت(رودکی) برای چندمین بار تجمع اعتراضی را برپا کرده اند تا فریاد مظلومیت خود را اینبار نه برای مسئولین ، که آنها گوش شنوایی برای شنیدن حرفهای بازنشستگان ندارند بلکه برای مردم که نسبت به وضع بازنشستگان آگاهی پیدا کنند و عدالت را به خوبی بعد از حدود 40 سال به عینه ببینند.

 

این روز در تاریخ ایران روز بیاد ماندنی است چرا که در سال 1285 شمسی اولین انتخابات مجلس شورای ملی در ایران برگزار شد. اتفاق تاریخ ساز دیگر در این روز این بود که رضا خان در همین روز به خواست انگلستان و شوروی آن زمان از قدرت کناره گیری کرد و از تهران خارج شد و حکومت را به دست پسرش سپرد. محمد علی فروغی سیاستمدار پیر و کار کشته ایرانی نخست وزیر ایران نقش بسیار مهمی در تغییر شاه ایران بر عهده داشت.

از اتفاقات دیگر در روز 25 شهریور زلزله مرگبار طبس بود که در سال 1357 در استان خراسان با شدت 7/7 دهم در مقیاس ریشتر روی داد که بیش از 25 هزار نفر کشته شدند. البته وقایع اتفاقیه در این روز بسیار است اما هدف از بیان این رویدادهای تاریخی این است که در 25 شهریور 1396 بازنشستگان فرهنگی ایران که بعد از سی سال زحمت مشقت بار با دریافتی های حداقل نسبت به سایر کارمندان دولتی، برای چندمین بار دست به تجمعی گسترده زده اند.

تجمعاتی که در هر نوبت شرکت کنندگانش بیشتر و بیشتر و جواب هایی که قرار است از طرف دولت یا حکومت شنیده شود کمتر و کمتر شده است و مسئولین خود را به کوری و کری زده اند. در زمانی که بی ارزش ترین خبرها از کشورهای دیگر از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ایران دیده و شنیده می شود ولی تجمعات فرهنگیان در جلوی مجلس، نهاد ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و تالار وحدت هرگز دیده یا شنیده نمی شود.

گویی که خبرنگاران و عکاسان و فیلمبرداران صدا و سیما دچار بیماری دوربینی مزمن شده اند که دورترین و پیش پا افتاده ترین خبرها را می بیننند و می شنوند. خبرهایی از آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا مثلا در هفته گذشته خبر از جنبش میومیو در حمایت از گربه های ژاپنی دادند اما جلوی چشم خودشان یعنی همین تهران، مقابال مجلس که ظاهرا نمایندگان همین مردم در صندلی های سبز آن جا خوش کرده اند و ظاهرا به رتق و فتق امور داخلی و خارجی می پردازند ولی عملا چشمشان توانایی دیدن معلمین سابق خودشان را در جلوی مجلس و یا نهاد ریاست جمهوری و یا در مقابل تالار وحدت یا ساختمان برنامه و بودجه را ندارند.

نمایندگانی که  با رای همین مردم معترض روی کار آمدند، نمایندگانی که در مکتب همین اساتید تلمذ کردند ولی حالا که به منصبی رسیده اند دیگر روزهای گذشته خود را فراموش کرده اند. و حاضر به شنیدن حرف های آنان نیستند.

اینطور که از پیگیری مستمر همکاران عزیز پیداست و اصل 27 قانون اساسی هم آن را به وضوح مشخص کرده که اجتماعات و راهپیمایی های بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است یعنی این تجمعات اعتراض‌های کاملا قانونی است.

دیروز، روز 25 شهریور بازنشستگان فرهنگی و بسیاری از بازنشستگان کشوری در مقابل تالار وحدت برای چندمین بار تجمعات اعتراضی خود در مورد معیشت و منزلت خود، خواهان رسیدگی مسئولین به خواسته هایشان یعنی اجرای همان قانونی که خود به تصویب رسانده اند ولی نمی خواهند اجرا کنند یعنی قانون خدمات مدیریت کشوری شدند پیرا خردی که بیش از سی سال صادقانه کار کردند  اما اکنون که به سن بازنشستگی رسیده انداحساس می کنند که چه کلاه گشادی به سرشان رفته است.

چرا که دریافت ماهیانه ا شان یک چارم خط فقر در جامعه است ولی هر روز از گوشه و کنار می شنوند که فلان مسئول فلان قدراختلاس کرده واین برای ما فرهنگیان عادی شده اختلاس های میلیونی انجام داده اند و دولت هم مثل همیشه با توجیهات مختلف روی آن سرپوش می گذارد. به همین دلیل است که امروز مثل تجمعات گذشته فرهنگیان بازنشسته می گفتند« یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه» یعنی جلوگیری از اختلاس یک نفر می تواند تامین کننده مشکلات بازنشستگان یک کشور 80 میلیونی باشد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

نوبخت، سخنگوی دولت در تاریخ 29/3/95 قول داده بود که ظرف مدت 2 هفته مشکل فرهنگیان بازنشسته حل شود!!! در اکثر کشورهای توسعه یافته بازنشستگان به ویژه بازنشستگان فرهنگی به عنوان شهرندان نمونه و ممتاز به حساب می آیند و شاغلین حسرت رسیدن به چنین مقامی را دارند.چرا که در این دوران بازنشستگی دیگر غدغه کار و معیشت روزانه ای نیست، اما در ایران چطور؟  تنها شعار و شعار و شعار، معلمی شغل انبیاست اما این مسئولین نمی دانند که هیچ پیامبری نمی خواسته تبعیض در جامعه باشد. آن هم تبعیضات اسفباری که مسئولین نظام در حق این پیران خردمند جامعه اعمال می کنند.

این مسئولین ایران و ایرانی را رها کرده و در سرزمین های دیگر ثروت ملی را خرج می کنند. طبق گفته خود مسئولین تا به حال حدود 200 کارخانه 5/3 میلیاردی را صرف ساختن زیارتگاه در کشورهای دیگر کرده اند و هنوز هم ادامه دارد و تا تکمیل آنها خدا می داند که چقدر ایرانیان بایستی بدبختی بکشند.

کارمندان ما و بازنشستگان ایران که بیش از 30 سال در خدمت این نظام بوده اند با یک چهارم دریافتی زیر خط فقر زندگی می‌کنند. خوب به یاد دارم در اوایل انقلاب می گفتند "الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم". مسلما ما به این گفته پیامبر گرامی اسلام اعتقاد داریم ولی آیا مسئولین هم اعتقاد دارند؟ اگر داشتند چرا این همه ناراضی از شرایط اقتصادی و اجتماعی در کشور موجود است وقتی به بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای زیارتی پا می گذاری احساس می کنی که به یکی از شهرهای عربی رفته ای. اکثر عرب ها از کشورهای همسایه آمده اند و به راحتی با پول های عربی و غربی (دلار) پول خرج می کنند و ایران را بهشت روی زمین می دانند ولی ما ایرانیان در کشور خود به نان شبمان محتاجیم.

 

تازه من مفهوم، تهاجم فرهنگی را که از اول انقلاب شعارش را می دادیم فهمیدم. یعنی انقلاب 57 غرب زدگی را به عرب زدگی تبدیل کرددیروز در مقابل تالار وحدت این انزجار و ناخشنودی را در صورت همه بازنشستگان فرهنگی دیدم. تجمع بعدی بازنشستگان فرهنگی در 13 مهر انجام می شود. این تجمعات بایستی آنقدر ادامه پیدا کند تا گوش شنوایی برای شنیدن و عمل کردن به قانون در کشور پیدا شود. به امید آن روز.

ادامه مطلب...
24 شهریور 1396

مجموعه تلویزیونی «پایتخت ۵» که روزهای پایانی تولید خود را سپری می‌کند با حضور در ترکیه گروه تروریستی داعش را به تصویر می‌کشد.

 

فیلمبرداری سریال «پایتخت 5» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه‌کنندگی الهام غفوری و نویسندگی محسن تنابنده اردیبهشت ماه در منطقه شیرگاه استان مازندران مقابل دوربین رفت.

سریال «پایتخت» با مشارکت سازمان هنری اوج در لوکیشن های مختلفی از جمله شیرگاه، ساری، قایم شهر، جاده، جنگل، شمال شرق تهران، فرودگاه، شهرک سینمایی دفاع مقدس و....تا امروز جلوی دوربین رفته است.

این مجموعه پرطرفدار روزهای پایانی تصویربرداری خود را سپری می‌کند و گروه برای ضبط بخش‌های پایانی به زودی عازم ترکیه خواهند شد تا سکانس‌های آخر سریال را با محوریت گروه تروریستی داعش تولید و ضبط نماید.

بازیگران این سریال محسن تنابنده، احمدمهرانفر، علیرضا خمسه، ریما رامین فر، نسرین نصرتی، هومن حاجی عبدالهی، بهرام افشاری، سارا و نیکا فرقانی، مجتبی بلال حبشی، مصطفی بلال حبشی، سلمان خطی و... هستند.

منبع: فارس

 

ادامه مطلب...
23 شهریور 1396

 

فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «شاتر آیلند»، «دکل»، «حوض نقاشی»، «نقش دل»، «همه خوب هستند»، «قصه داوود و قمری»، «پیکو»، «سرقت از یک سارق»، «تحفه هند»، «هلیوس»، «دهکده»، «حس ششم»، «شهر پرندگان»، «ریو ۲»، «دوربین»، «پاییز در ایوان خانه نشسته است»، «خان ننه»، «پرندگان عصبانی»، «با تو آموختم ۱و۲»، «حقیقت»، «ماهی سیاه کوچولو»، «هنوز نرسیدیم»، «پایان ناخوشایند»، «ما آب رفتیم»، «مادرم و دیوان خانواده»، «بچه­‌ها را کوچک کردم»، «پدر عروس»، «تفریح با دیک و جین» و «راننده بدلکار» پنج‌شنبه و جمعه (۲۳ و ۲۴ شهریور ماه) از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

 

شبکه یک سیما

فیلم سینمایی «شاتر آیلند» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ماه ساعت ۲۳ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

در این فیلم با بازی لئوناردو دی کاپریو و مارک رافالو خواهید دید: در سال ۱۹۵۲ اندرو، که یک افسر ارشد در پلیس فدرال است پس از مدت‌ها دوری از خانه نزد همسر و سه فرزند کوچکش بازمی‌گردد ولی در کمال ناباوری متوجه می‌شود که همسرش دلورس، به­ خاطر سابقه روان پریشی، سه فرزندشان را کشته است! اندرو، از شدت ناراحتی دلورس را می‌کشد و سپس خود نیز از شدت تالمات روحی دچار پریشانی حواس و توهمات شدید می‌شود. او به مدت دو سال در آسایشگاهی به­نام اَشکیف، بستری و تحت درمان قرار می‌گیرد. آسایشگاهی که ویژه جنایتکاران روانی است. اندرو در توهماتش خود را همان مارشال پلیس می‌پندارد که برای پرده برداشتن از راز آسایشگاه اَشکیف به آنجا آمده است ....

*************************************

فیلم سینمایی «دکل» به کارگردانی پیتر برگ، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: مایک ویلیامز، که بر روی دکل نفتی دیپواترهورایزون در خلیج مکزیک کار می کند عازم ماموریت می‌شود. این دکل بزرگ ترین دکل اکتشاف نفت شناور آمریکاست که در سواحل مکزیک مشغول به کار است. شرکت نفت و چند شرکت سرمایه گذار تصمیم می‌گیرند دکل را که از قطعات سرهم ساخته شده جمع آوری کرده و به جای دیگری منتقل نمایند. مایک مهندس ارشد برق در این دکل است و به مافوق خود آقای جیمی خبر می دهد که دکل به لحاظ فنی مشکلات زیادی دارد و آنها باید قبل از جمع کردن دکل نقایص فنی را رفع نمایند که مستلزم صرف پول و وقت است. اما دونالد به آنها می‌گوید که از برنامه چند هفته عقب هستند و باید دکل را بلافاصله جمع و به مکان جدید منتقل کنند. مایک و جیمی چاره‌ای جز اطاعت از فرمان ندارند. آنها در ابتدا مته اصلی دکل را از عمق دریا بیرون می‌کشند اما به­دلیل نقص فنی، گازی که در زیر حفره جمع شده باعث فوران و آتش سوزی گسترده دکل می‌شود. عده زیادی از خدمه کشته شده و تلاش برای حفظ دکل هم به­جایی نمی‌رسد....

در این فیلم، مارک والبرگ، کیت هادسن، کرت راسل وذجان مالکویچ هنرنمایی کرده‌اند.

*************************************

شبکه دو سیما

فیلم سینمایی «حوض نقاشی» به کارگردانی مازیار میری، پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ماه ساعت ۲۳ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

خلاصه داستان فیلم از این قرار است که: مریم و رضا که عقب­مانده جسمی و حرکتی هستند در بهزیستی با هم آشنا شده و ازدواج می­کنند. آنها خیلی زود صاحب پسری می­شوند که در سنین دبستان از حرکات عجیب و غریب مادر و پدرش عذاب می­کشد....

در این فیلم سینمایی، شهاب حسینی و نگار جواهریان نقش‌آفرینی کرده‌اند.

****************************** *******

فیلم تلویزیونی «نقش دل» به کارگردانی جهان­دخت خادم­المله، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

نقش دل روایت­گر قصه­ای فانتزی از سفر یک زوج جوان به زمان­های گذشته و ارتباط با برخی فرهنگ­ها و رسوم ایرانی در آن دوره است. شهرزاد و فرید زوج جوانی هستند که هر دو در حوزه صنایع دستی و هنرهای ایران زمین یعنی نقوش قالی و کاشی­کاری فعالیت دارند. آنها در اثر یک اتفاق و ورد به یک عمارت قدیمی هر دو به چندین سال گذشته رفته و در قالب یک زوج در آستانه ازدواج به نام­های رعنا و محمدعلی قرار می­گیرند....

بیتا سحرخیز و کاوه خداشناس بازیگران این فیلم هستند.

****************************** *******

فیلم سینمایی «همه خوب هستند» به کارگردانی کرگ جونز، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۲۳ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

این فیلم با بازی روبرت دنیرو و کیت بکینسال در مورد مرد میانسالی است به­نام فرانک. او که بعد از مرگ همسرش با چهار فرزند خود که هر کدام در شهری زندگی می­کنند فقط از طریق نامه و تلفن در ارتباط است. پس تصمیم می­گیرد میهمانی ترتیب داده و همه را دور خود جمع کند. اما هر کدام از آنها به بهانه­ای از آمدن سرباز می­زنند. فرانک ناامید و دل­شکسته آماده سفر می­شود....

****************************** *******

شبکه سه سیما

فیلم سینمایی «قصه داوود و قمری» به کارگردانی آیدا پناهنده، پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ماه ساعت ۱۰ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در این فیلم با نقش‌آفرینی هومن سیدی و حدیث میر امینی خواهید دید: جوانی هنرمند به­نام داوود به­عنوان صدابردار سینما و تلویزیون مشغول به­کار است و در زندگی به لحاظ اقتصادی مشکلات زیادی، پیش رو دارد. او یک روز صبح به استودیو مراجعه می‌کند، آقای نعمتی که استاد تدوین و مونتاژ برنامه‌هاست از او می‌خواهد که صدایی از یک نوع پرنده بنام قمری (یاکریم) جهت افکت صدا برای استفاده در فیلم سینمایی برای او بیاورد. داوود طفره می‌رود و می‌خواهد از صداهای آرشیوی استفاده کند، آقای نعمتی که فردی مجرب و استاد است اصرار دارد که این صدا باید توسط داوود به­طور طبیعی ضبط و استفاده شود و در غیر این صورت دستمزد داوود را نخواهد داد....

****************************** *******

فیلم سینمایی «پیکو» به کارگردانی شوجیت شیرکار، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۱۵ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

در این فیلم خواهیم دید: پیکو نام دختری است که هنوز ازدواج نکرده و به تنهایی با پدر پیرش زندگی می‌کند. پدر همواره از بیماری معده و دل درد رنج می‌برد و وابستگی شدیدی هم به دخترش دارد. به همین دلیل هر خواستگاری که می‌آید از دخترش و اخلاق او بد می‌گوید تا خواستگارها را فراری دهد. پدر همیشه می‌گوید که ازدواج باید از سر عقل باشد و هدف داشته باشد. دختر از شرایطی که در آن گیر کرده راضی نیست اما پدرش را دوست دارد و نمی‌خواهد او را تنها بگذارد....

آمیتا باچان، دپیکا پادوکونه و ایرفان خان در این فیلم هنرنمایی کرده‌اند.

*************************************

فیلم سینمایی «سرقت از یک سارق» به کارگردانی دانیل کالپارسورو، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۲۴ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: یک سارق سابقه دار توسط یک مامور امنیتی وابسته به حزب رییس جمهور اسپانیا استخدام می‌شود تا به یک بانک و صندوق‌های امانت آن دستبرد بزند. یکی از افرادی که قبلا با این حزب کار می‌کرده به­نام سوریانو یک هارد دیسک حاوی اطلاعات محرمانه از فساد اعضای حزب و رییس جمهور اسپانیا را در یک صندوق امانت در این بانک پنهان کرده تا به وقتش همه را افشا کند. اما سارقین از محتوای این هارد اطلاعی ندارند و قرار است از تونل فاضلاب از بانک خارج شوند و هارد را تحویل داده و پول خود را بگیرند.

لوییس توسار و رودریگو دلاسرنا بازیگران فیلم هستند.

*************************************

فیلم سینمایی «تحفه هند» به کارگردانی محمدرضا زهتابی، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۰ به روی آنتن  شبکه سه سیما می‌رود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: حسن به­خاطر بیکاری به هر کاری حتی دزدی دست می‌زند تا اینکه دایی او برایش چند محل مختلف کار پیدا می‌کند اما حسن سر هیچ کاری دوام نمی‌آورد تا اینکه بالاخره حسن به عنوان شاگرد حجره حاجی به کار مشغول می‌شود و در همین هنگام به فرنگیس دختر آقای زمانی که از همسایگان حاجی است علاقمند می شود. حاجی به علت زرنگی حسن به او پیشنهاد وارد کردن ۱۰ تن چای از هند را می‌دهد که چای‌ها به نام حسن وارد شود اما سود آن نصف شود....

در این فیلم حمیده خیرآبادی، شهلا ریاحی و اکبر عبدی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

****************************** *******

فیلم سینمایی «هلیوس» به کارگردانی لوک من لانگ، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در این فیلم با بازی چن چانگ و سی وون چیو خواهید دید: هلیوس تروریست قدرتمندی است که قصد دارد یکی از سلاح‌های میکروبی کره را دزدیده و آن را در هنگ­کنگ منفجر کند. سازمان امنیت ملی کره با همکاری پلیس کره، تصمیم میگیرند یکی از دانشمندان مطرح هنگ­کنگ را به­نام پروفسور سیو به کره دعوت نمایند تا با کمک او بتوانند، قبل از ربودن، سلاح را در جای امنی حفظ کنند.

*************************************

شبکه چهار سیما

فیلم سینمایی «دهکده» به کارگردانی ام نایت شیامالان، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: در یک دهکده دور افتاده افرادی زندگی می‌کنند که از شهر به اینجا کوچ کرده اند و تلاش می‌کنند به دور از مناسبات شهری و مدرن زندگی کنند آنها از پول استفاده نمی‌کنند و به جوانان خود هم اجازه نمی‌دهند که از جنگل عبور کنند و به شهر بروند زیرا موجودات عجیب و وحشتناکی در جنگل زندگی می‌کنند. بالاخره دختر نابینایی قصد می‌کند برای خرید دارو برای نامزد خود از جنگل عبور کند و در انتها مشخص می‌شود این موجودات ساختگی بوده تا بگونه ای جوانان را در دهکده نگهدارند.

در این فیلم سینمایی رایس دالاس هاوارد، ژواکین پونیکس و آدرین برودی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

*************************************

فیلم سینمایی «حس ششم» به کارگردانی ام نایت شیامالان، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود.

در خلاصه داستان فیلم با بازی بروس ویلیس، الیویا ویلیامز و تونی کولت، آمده است: فیلادلفیا مالکوم کرو، دکتر روانشناس، در شبی که آخرین تقدیرنامه‌اش را دریافت کرده، در خانه‌اش مورد تهدید یکی از بیمارانش قرار می‌گیرد که از شیوه مداوایش شکایت دارد. بیمار کرو را هدف گلوله قرار می‌دهد. چند ماه بعد کرو مداوای پسر بچه ای به نام کول سیر را به عهده می‌گیرد که با مادرش زندگی می‌کند. کول به هیچ عنوان راضی به همکاری با روانشناس یعنی کرو نیست. او در همین حین متوجه میشود از وقتی که روی بیماری کول کار میکند، رفتار همسرش و اتفاقات زندگی­اش به طرز عجیبی تغییر کرده است. اما کرو دست از تلاش برنمی‌دارد و با تلاش بسیار به مشکل کول پی برد؛ او متوجه می‌شود که ارواح با این پسر بچه در تماس هستند....

*************************************

شبکه پنج سیما

انیمیشن سینمایی «شهر پرندگان» به کارگردانی وینی تورنلی، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

در این انیمیشن خواهیم دید: پرنده جوانی به­نام کای به شهر پرندگان سفر می‌کند و می‌خواهد دیگران را تحت تاثیر قرار داه و متحول سازد.

*************************************

انیمیشن سینمایی «ریو ۲» به کارگردانی کارلوس سالدانا، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۰:۴۵ از شبکه پنج پخش می‌شود.

در خلاصه داستان آمده است: بلو و ژول و سه فرزندش دلشان می‌خواهد که از محیط شهر دور شده و به آمازون بروند. در بدو ورود ژول متوجه می‌شود که پدرش ادوارد نمرده است. زندگی در جنگل برای بلو سخت است ولی سعی می‌کند خودش را با محیط وفق دهد اما نمی‌تواند. بلو تصمیم می‌گیرد آمازون را ترک کند که متوجه حضور آدم‌ها در جنگل و قطع درختان می‌شود....

*************************************

فیلم تلویزیونی «دوربین» به کارگردانی محسن توکلی، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج پخش می‌شود.

در این فیلم با بازی پوریا پورسرخ و بهنوش بختیاری خواهیم دید: حامد یک آتلیه قدیمی که از پدرش به یادگار مانده دارد که نامزدش رعنا اصرار دارد که آن را بفروشد و به­دلیل مخالفت حامد نامزدی­اش را با او به­هم می‌زند. مجید دوست حامد یک دوربین قدیمی پیدا می‌کند و به حامد هدیه می‌دهد که بعدا متوجه می‌شوند که دوربین از آینده عکس می‌گیرد آنها با گرفتن عکس از تابلوی اعلام قیمت دلار متوجه گران شدن دلار در چند روز آتی می‌شوند و با فروش خانه و ماشین مجید و آتلیه حامد پول خوبی به جیب می‌زنند....

*************************************

شبکه شما

فیلم تلویزیونی «پاییز در ایوان خانه نشسته است» به کارگردانی اکبر شهبازی، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۲۴ از شبکه شما پخش خواهد شد.

داستان فیلم داستان مردی شکارچی است که به شکار علاقه زیادی دارد و روزانه پرندگان زندگی را در دام گرفتار و در قفس حبس میکند. مرد دختری معلول دارد که اهالی روستا علت معلولیت این دختر را در اعمال پدر میدانند، سرانجام مرد تحت تأثیر گفته آنها پرندگان را آزاد میکند.

در این فیلم تلویزیونی، مهدی حکیمی، رقیه اصلانی، صفر روحی و داوود سعیدی هنرنمایی کرده‌اند.

*************************************

فیلم تلویزیونی «خان ننه» به کارگردانی حامد خیری مطلق، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه شما پخش خواهد شد.

این اثر برگرفته شده از شعر (خان ننه) شاعر معاصر آذربایجان، استاد محمدحسین شهریار به زبان فارسی است که با الگوپذیری از اشعار این شاعر در قالب بازسازی فضای گذشته به تصویر کشیده شده است.

در این فیلم سعی شده رابطه عاطفی نوه با مادر بزرگ و تاثیرات تربیتی آن در زندگی و همچنین مقایسه آن با زمان حال پرداخته و به آداب و رسوم اخلاقی گذشته و سنن و فرهنگ آیندگان وفادار بماند.

از بازیگران این تله فیلم می‌توان به شمسی فضل‌الهی، خسرو پایاب، بیژن لطفی و عباس سرودی اشاره کرد.

****************************** *******

شبکه کودک

انیمیشن سینمایی «پرندگان عصبانی» به کارگردانی فرگل ریلی و کلی کایتیس، پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.

در این انیمیشن خواهیم دید: در جزیره­ی پرندگان همه شاد و خوشحال هستند و در کنار هم با آرامش زندگی می‌کنند. اما قرمز، از وضعیت خودش راضی نیست و همیشه خشمگین است. او که از کودکی تنها بوده و همیشه توسط دیگر پرنده‌ها مسخره می‌شد، هر روز بیشتر از قبل عصبانی می‌شود. تا اینکه پرنده‌ها تصمیم می‌گیرند او را به گروهی بفرستند که دست از رفتار خشنش بردارد....

*************************************

شبکه امید

فیلم سینمایی «با تو آموختم ۱و۲» به کارگردانی جیان لوکاماریا تاوارلی، پنج‌شنبه و جمعه ۲۳ و ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

 

در خلاصه داستان فیلم آمده است: ماریا دختری است که پس از اتمام تحصیلات دبیرستان تصمیم دارد وارد دانشکده پزشکی و جراحی شود. او اولین زنی است که در ایتالیا وارد این دانشکده می‌شود. نمره آزمون ورودی او خوب است لذا رییس دانشکده نمی‌تواند از پذیرش او سرباز زند. ورود به دانشکده همان طورکه پدر ماریا پیش بینی می‌کرد مشکلاتی به همراه دارد؛ چرا که کسی به او به عنوان یک دانشجو توجهی نمی‌کند اما همچنان مصمم و استوار است....

جیان مارکو توتری، ماسیو یاجیو و پائولا گارتکسی بازیگران فیلم هستند.

****************************** *******

شبکه افق

فیلم سینمایی «حقیقت» به کارگردانی جیمز وندربیلت، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۰ از شبکه افق پخش خواهد شد.

در این فیلم با بازی رابرت ردفورد و توفرگریس خواهید دید: دَن رَدِر، گوینده باسابقه شبکه سی بی اس و ماری میپس، تهیه­کننده او در برنامه به­شدت مورد انتقاد۶۰ دقیقه را روایت می‌کند. داستانی که به جستجو درباره وضعیت خدمت سربازی جرج دبلیو بوش، رییس جمهور سابق ایالات متحده در زمان جنگ ویتنام می‌پردازد.

*************************************

فیلم سینمایی «ماهی سیاه کوچولو» به کارگردانی مجید اسماعیلی پارسا، جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۸:۳۰ از شبکه افق پخش خواهد شد.

این فیلم در بستر تاریخی دهه شصت و مبارزات چریکی نیروهای چپ در شمال کشور و در قیام آمل روایت می‌شود و درباره­ی یک زن به­نام شهرزاد است که معروف به ماهی سیاه کوچولو است و برای انتقام مرگ شوهرش وارد مبارزه شده و حالا با دو شخصیت دیگر آشنا می‌شود و مباحث ایدئولوژیک درباره­ی مبارزه و نقد تفکر چپ میان آنها درمی‌گیرد.

در فیلم سینمایی «ماهی سیاه کوچولو»، مریلا زارعی و مصطفی زمانی ایفای نقش کرده‌اند.

*************************************

شبکه نمایش

فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی «بچه ها را کوچک کردم»،  «پدر عروس»، «تفریح با دیک و جین» و «راننده بدلکار» پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه ساعت ۱۱، ۱۶:۳۰، ۲۱ و ۲۳ از شبکه نمایش روی آنتن می‌رود.

*************************************

فیلم‌های سینمایی ‌و تلویزیونی «هنوز نرسیدیم»، «پایان نا خوشایند»، «ما آب رفتیم» و «مادرم و دیوان خانواده» جمعه ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۱، ۱۵، ۱۹ و ۲۳  از شبکه نمایش پخش می‌شود.

 

منبع: ایسنا

ادامه مطلب...
22 شهریور 1396

 به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا نشست «هم‌اندیشی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی چاپ و نشر» سه‌شنبه (21 شهریور‌) با حضور دکتر سید عباس صالحی،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمد سلگی،‌ سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ همایون امیر‌زاده،‌ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسین‌پور،‌ مشاور منابع و امور انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیر‌مسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران،‌ علی‌اصغر سید‌آبادی،‌ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمودرضا برازش، مدیرکل اداره چاپ و نشر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  و جمعی از دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر در سالن همایش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد

 

عضو خانواده چاپ و نشر هستم

صالحی با اشاره به تاثیر قابل توجه چهار سال تجربه حضور در جایگاه معاونت فرهنگی دولت یازدهم در مدیریت کلان فرهنگی اظهار کرد: رویکرد چهار سال گذشته معاونت فرهنگی با قوت ادامه دارد. برنامه‌هایی از‌ جمله واگذاری امور به صنوف‌ و تغییر شیوه پرداخت یارانه،‌ نگاه بین‌المللی در عرصه فرهنگ،‌ تحریک حوزه تقاضا و مصرف،‌ طرح‌هایی مانند عیدانه کتاب که زمینه تحریک تقاضا را به دنبال داشت می‌تواند با قوت ادامه داشته باشد.

 وی افزود: در دوره تازه با توجه به شناخت من از حوزه چاپ و نشر توقع ایجاد شده تا با همت مضاعف‌تری حرکت کنیم. خود را عضو خانواده چاپ و نشر می‌دانم؛ بنابراین نخستین گفت‌وگو با تشکل‌‌ها و نهاد‌های صنفی فرهنگ و هنر با فعالان حوزه صنعت چاپ و نشر برقرار شده است.

 صالحی ادامه داد: ترکیب نگاه نهاد‌ها و تشکل‌های صنفی کمک می‌کند تا نگاه از داخل با نگاه بیرونی ترکیب و برنامه‌های اقدام به واقعیت نزدیک‌تر شود. دولت هر مقدار بار خود را کوچک کند و اهالی فرهنگ بار اصلی را بر دوش بگیرند، به ثمر و نتیجه نزدیک‌تر است. دولت دوازدهم این مسیر را با جدیت و با قوت بیشتر دنبال خواهد کرد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته بین معاونت فرهنگی و اهالی فرهنگ همدلی ایجاد شده است؛ به‌عنوان خادم اهل فرهنگ با حسن نیت و به اندازه توانایی مجموعه تلاش می‌کنم باری را بردارم و باری بر دل نگذاریم. بدون اغراق افتخار می‌کنم که خادم اهل فرهنگ هستم بنابراین من را به‌عنوان برادر کوچک خود احساس کنید و از طرح پیشنهادها و ‌انتقادها، نقطه نظرات اصلاحی و کمک دریغ نکنید چراکه «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة».

 

لزوم تفکیک بین موقعیت معاون فرهنگی و وزیر ارشاد

صالحی با تاکید بر لزوم تفکیک بین جایگاه معاونت فرهنگی و وزارتی گفت: باید بین دو موقعیت معاونت فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفکیک قائل شویم. حضور معاون فرهنگی در جایگاه وزیر به اعتبار تعلق خاطر و آشنایی با فضا، فرصتی از نوع سرمایه اجتماعی برای حوزه چاپ و نشر است.

وی خطاب به اهالی چاپ و نشر افزود: اگر به دنبال طرح مسائل، مانند دوران حضور من به‌عنوان معاون فرهنگی هستید، شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود؛ به نظر می‌رسد برای استفاده از فرصت ایجاد شده، باید نگاه راهبردی در اهالی چاپ و نشر ایجاد شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوازدهم با اشاره به راهکار‌های توجه بیشتر قوای حکومتی به فرهنگ مکتوب اظهار کرد: چه کار می‌توان کرد که فرهنگ مکتوب برای دولت به‌طور خاص و قوای حکومتی به‌طور عام جدی‌تر شود؛ به‌عبارت دیگر نگرش به فرهنگ به‌طور کلی و فرهنگ مکتوب به‌طور خاص از نظر علاقه، مقررات، بودجه و سیاست‌گذاری باید ارتقا پیدا کند. اتفاق پایدار در این حوزه یعنی، یک درصد تعلق خاطر دولتمردان به فرهنگ ارتقا پیدا کند. لزوم تحقق این هدف ایده، برنامه و نقشه است.   

باید دولتمردان را با مقوله فرهنگ مکتوب درگیر کرد    

صالحی ادامه داد: درگیر کردن مدیران کشور با مقوله فرهنگ مکتوب، زمینه‌ساز اتفاقات بزرگی است. شناسایی راه‌های ارتقا هم‌افزایی دستگاه‌‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ مکتوب یکی دیگر از موضوعاتی است که باید از سید عباس صالحی در مقام وزیر انتظار داشت. تبدیل کردن برخی خواسته‌ها به لایحه، دستور‌العمل‌‌های نافذ و طرح از دیگر فرصت‌های وزارتی است؛‌ به‌عبارت دیگر چگونه هیات دولت را از نظر لوایح فرهنگی غنی‌سازی کنیم؟

 وی گفت: باید به دنبال تبدیل برخی خواسته‌های کوتاه مدت به خواسته‌های پایدار باشیم، موضوعاتی که بتواند ما را در فضا‌های پایدار لوایع، برنامه‌ها و قوانین بودجه قرار دهد؛ علاوه بر این صنوف می‌توانند در جایگاه مشاوران قرار بگیرند.

 

 وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید افزود: تاکید بر چند مساله راهبردی کلان از‌جمله، ایجاد تقاضا در حوزه فرهنگ مکتوب و افرایش سهم فرهنگی در بازار جهانی نکته دیگر قابل توجه در جایگاه وزارتی است. برخی مسائل نیز مانند قاچاق کتاب حاد و نیازمند دخالت مستقیم وزیر است.

ادامه مطلب...
21 شهریور 1396

روابط عمومی مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب ضمن تکذیب شایعات مربوط به تعطیلی این مجموعه اعلام کرد: تقویم نمایشگاهی این مجموعه فشرده بوده و در نیمه دوم سال جاری 32 نمایشگاه در مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب برگزار می شود.

 

به گزارش چاپ و نشر، براساس اعلام روابط عمومی مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب زمان برگزاری نمایشگاه تخصصی روشنایی و تجهیزات وابسته چین- تهران که قرار بود در مرداد ماه برگزار شود و همچنین نمایشگاه های تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی، آزمایشگاهی، بیمارستانی و توانبخشی و نمایشگاه ورزش، جوانان، اوقات فراغت، تجهیزات و صنایع وابسته که قرار بود در نیمه اول شهریور ماه در شهر آفتاب برگزار شوند تغییر کرده است.

تاریخ برگزاری این سه نمایشگاه بزودی از سوی مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب اعلام خواهد شد.

علاوه بر این، تاریخ برگزاری نمایشگاه توانمندی های اقتصادی ایران- تهران از شهریور ماه به 17 تا 20 دی ماه تغییر کرده است.

همچنین نمایشگاه ورزش، جوانان و اوقات فراغت که قرار بود 11 تا 14 شهریور ماه برگزار شود به 25 تا 28 دی ماه جا به جا شد.

طی روزهای اخیر در فضای مجازی اخباری مبنی بر تعطیلی شهر آفتاب و لغو برگزاری نمانیشگاه ها در این مجموعه منتشر شد.

مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب در زمینی به مساحت 138 هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) واقع شده است.

این مجموعه با هدف برگزاری نمایشگاههای ملی و بین المللی با توجه به ایجاد مشکلات ترافیکی در زمان برگزاری نمایشگاه در داخل شهر تهران احداث شده است.

 منبع: ایرنا

ادامه مطلب...
20 شهریور 1396

«حمید فرخ‌نژاد» و «پژمان جمشیدی» این روزها راهی برزیل شده اند.

 

فیلمبرداری فیلم سینمایی «من اینجا چی می‌خوام» به کارگردانی مسعود اطیابی ادامه دارد و «فرخ‌نژاد» و «جمشیدی» هم به تازگی راهی برزیل شدند.

فیلم سینمایی «من اینجا چی می‌خوام» به کارگردانی مسعود اطیابی در سائوپائولو جلوی دوربین رفت و همچنان فیلمبرداری فیلم ادامه دارد. سام درخشانی مدتی است که جلوی دوربین اطیابی رفته و به تازگی حمید فرخ‌نژاد و پژمان جمشیدی به گروه سازنده فیلم پیوستند.

بنابراین گزارش، در این فیلم از حضور حمید فرخ‌نژاد، سام درخشانی و پژمان جمشیدی برای ایفای نقش‌های اصلی بهره می‌گیرند و بازیگران خارجی به گروه بازیگران ایرانی اضافه می‌شوند. با پیش‌بینی‌های انجام شده فیلم ظرف 2 ماه در برزیل جلوی دوربین می‌رود و هیچ صحنه ای در ایران فیلمبرداری نمی‌شود.

«من اینجا چی می خوام» نام موقت است که برای دریافت پروانه ساخت از وزارت ارشاد انتخاب شده است و نام فیلم تغییر می‌کند. این فیلم داستانی کمدی-اجتماعی را به تصویر می کشد.

 

منبع: فارس

ادامه مطلب...
19 شهریور 1396

مدیرکل ثبت احوال استان تهران گفت: کارت های ملی صادر شده قبل از سال ۱۳۹۰ فقط تا پایان سال جاری اعتبار دارند.

 

محمد مهدی اعلایی، در مورد اعتبار کارتهای ملی افزود:  از ابتدای سال ۱۳۹۷ کارت های ملی قدیمی از رده اعتبار خارج می شوند و با کاربردی شدن استفاده از کارت هوشمند ملی بسیاری از فعالیتها بدون کارت هوشمند ملی ناممکن خواهد شد .

وی گفت: به دلیل بالا بودن جمعیت مشمول طرح در کلانشهر تهران افراد واجد شرایط برای جلوگیری از ازدحام در روزها و ماههای پایانی سال فرایند ثبت نام و درخواست کارت هوشمند خود را با مراجعه به دفاتر پستی و دفاتر پیشخوان دولت دارای مجوز خدمات ثبت احوال زودتر انجام دهند .

مدیرکل ثبت احوال استان تهران گفت: سال آینده تمامی خدماتی که با کارت ملی انجام می شد با کارت هوشنمند ملی انجام می شود به همین دلیل داشتن این کارت برای تمامی افراد واجد شرایط الزامی است.

 

منبع: مهر

ادامه مطلب...
16 شهریور 1396

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی در واکنش به عدم حضور زنان در ورزشگاه، با استناد به ماده‌ای از منشور حقوق شهروندی، این مساله را حق زنان دانست.

 

به گزارش چاپ و نشر، در مسابقه فوتبال بین دو تیم ملی ایران و سوریه، زنان ایرانی از حضور در ورزشگاه آزادی منع شدند این در حالی بود که زنان سوریه توانستند برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی بروند که این اتفاق با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد.

شهیندخت مولاوردی در صفحه توییتر خود به ماده 89 منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و نوشت: حق همه شهروندان، به ویژه زنان است که به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم دسترسی داشته باشند و بتوانند با حفظ فرهنگ اسلامی-ایرانی عرصه‌های ورزشی ملی و بین‌المللی حضور یابند.

بر اساس این گزارش، ماده 89 منشور حقوق شهروندی از جمله موادی است که با عنوان «حق رفاه و تامین اجتماعی» در منشور حقوق شهروندی آمده است.

منشور حقوق شهروندی شامل 22 حق و 120 ماده است که این منشور در آذر ماه 95 توسط رئیس جمهوری در همایش قانون اساسی و حقوق ملت رونمایی شد.

 

منبع: ایرنا

ادامه مطلب...
صفحه1 از40