گلفروش‌ها و کارواش‌ها طرف‌داران جدید روزنامه‌های دولتی

حیف و میل دلارهای دولتی کاغذ در غفلت و بی توجهی روزنامه های دولتی و مسئولان وزارت ارشاد، باعث شده است تا سود دلار 4200 تومانی کاغذ به جیب خریداران کاغذ برگشتی برود.

درحالیکه دولت با هدف تامین نیاز مردم به روزنامه های ارزان قیمت کاغذ را با ارز دولتی (موسوم به دلار جهانگیری) به رسانه های مکتوب تخصیص داده است، اما این یارانه دولتی نه تنها به سود مردم و مخاطبان این روزنامه ها نشده، بلکه سود آن نصیب اصناف نیازمند به کاغذ باطله شده که روزنامه های ارزان را می خرند و به جای کاغذ گران قیمت موجود در بازار، از آن استفاده می کنند!

علیرغم اینکه کاغذ مطبوعات در بازار آزاد به قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان رسیده است روزنامه های دولتی همچنان با قیمت ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومان به فروش میرسد و این باعث شده کیوسک داران تقاضای تیراژ بیشتر این روزنامه ها را داشته باشند و باطله روزنامه را به صادرکنندگان گل، باغداران، سراجی ها و کارواش ها با قیمت هر کیلو ۷۵۰۰ تومان به فروش برسانند.

در حالی روزنامه هایی همچون ایران، اطلاعات، کیهان، ایران ورزشی، جمهوری اسلامی، جام جم، خراسان، قدس، شهرآرا و چند روزنامه متعلق به دولت با نهادی های عمومی قیمت ۱۰۰۰ یا کمتر از آن دارند که قیمت کاغذ، چاپ و زینک هر نسخه آن بالای ۱۰۰۰ تومان است و مشخص نیست به چه دلیلی پایین تر از قیمت تولید روزنامه عرض میکنند و نهادهای عمومی و دولتی تا کجا می خواهند ضرر این روزنامه ها را پرداخت کنند.

بخش زیادی از کاغذ با نرخ دولتی کیلویی ۵۳۰۰ تومان در اختیار همین نشریات است و بنابراین قیمت ارزان رسانه های مکتوب دولتی در مقایسه با قیمت بالای رسانه های خصوصی که تا 4000 تومان به فروش می رسند، فرصت را به سوءاستفاده کنندگان داده تا تیراژ رسانه های حاکمیتی و وابسته به ارگان های دولتی را تا حد زیادی بالا ببرند.

پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که تخصیص ارز دولتی به روزنامه ها به دلیل کاهش شدید ذائقه رسانه ای مخاطبان به خرید روزنامه و استفاده از رسانه های موبایلی، نتیجه ای به جز سود رساندن به مافیای کاغذ و فروش کاغذ روزنامه ها در بازار آزاد نخواهد داشت.

منبع: خبرفوری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)