نامزد جایزه بوکر از الهام بخشی زادگاهش می‌گوید

 به گزارش چاپ ونشر به نقل از(ایبنا) فیونا موزلی، نویسنده جوان انگلیسی با نوشتن رمان «المت» (Elmet) توانست سال گذشته نام خود را در میان نامزدهای دریافت جایزه من بوکر جای دهد.

این رمان که توسط انتشارات پنگوئن در سال 2017 میلادی منتشر شده، داستان پسری جوان به نام دانیل را روایت می‌کند که زندگی سختی در کنار خواهر کوچکش کتی و پدرش تجربه کرده و در جستجوی شخص ناشناسی به شمال انگلستان سفر می‌کند.

موزلی در یادداشت کوتاهی که برای روزنامه گاردین ارسال کرده، درباره این کتاب حرف زده و گفته که تمام نوشته‌هایش در این رمان الهام گرفته از زادگاهش یعنی شهر یورک انگلستان است. یورک شهری تاریخی با دیوارهای قدیمی در شمال منطقه یورکشایر در شمال انگلستان است که توسط رومی‌ها احداث شده است.

موزلی در این یادداشت می‌‌نویسد: «در اصل یورک با کلیساهای قدیمی یا پنجره‌های رنگی خانه‌هایش شناخته نمی‌شود، بلکه رشد فرهنگی و ادبی این شهر و سرایت آن به تمام بریتانیا موجب شهرت آن شده است.» وی در ادامه می‌گوید: «به نظر من شهر یورک در اصل یک نمایشنامه مرموز است که روی واگن‌های کنار خیابان‌های دوره‌گردها روی صحنه می‌رود. این صحنه‌ها به خوبی بر اساس نوشته‌های انجیل یا اسناد قدیمی به تصویر کشیده شده است، که من تنها از سال 2000 میلادی در سن 12 سالگی وارد این صحنه‌ها شدم. در شهر یورک گروه‌های بسیاری از نمایشنامه‌نویسان و بازیگران تئاتر به صورت آماتور و حرفه‌ای کار می‌کنند که از مشهورترین آنها می‌‌توان به گروه تئاتر شکسپیر یورک اشاره کرد. این گروه‌ها به صورت فعال در این شهر کار نمایش می‌کنند که از دهه 50 میلادی به بعد تعداد و فعالیت‌ آنها بیشتر شده است. »

موزلی می‌نویسد: «تمام این صحنه‌های تئاتر در داخل تماشاخانه‌ها یا در میادین و کوچه‌های شهر بیشتر از هر کتاب دیگری در نوشته‌های من تاثیر داشتند و باید گفت رمان المت زاییده تمام این صحنه‌هاست. »

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 11:20
  • اندازه قلم