گوناگون

گوناگون (590)

27 دی 1396

در سالگرد سانحه دلخراش پلاسکو به داغ ملوانانی نشسته‌ایم که از نیمروز تا دل شب به کاری مشغول بودند که درآمدهای ملی کشور را ممکن می‌ساخت و در راه رساندن محموله‌ای بزرگ به کشوری که خریدار نفت و گاز ایران است، جان باخته‌اند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از همشهری، شبکه‌های اجتماعی پر است از پیام‌های تسلیت و ابراز احساساتی که گاهی با فرصت‌طلبی هم همراه است. ولی اینجا پیش از آنکه عیب را در‌ ماه و خورشید و فلک بجوییم باید صادقانه از خود چند پرسش بپرسیم.

نخستین پرسش این است:‌ آیا ما با رعایت استانداردهای ایمنی مشکل داریم؟‌ یادم می‌آید در دهه60 برنامه‌های متعددی درباره خطر بازی کودکان با چرخ گوشت پخش می‌شد و اینکه چه آسیبی به‌دست بچه‌های می‌زند. بعد همراه با توسعه گازرسانی در کشور بحث رعایت نکات ایمنی آن مطرح شد.

در تمام این سال‌‌ها ایران یکی از 5کشور پرحادثه جهان بوده است و حتی چند سالی مقام اول مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای را داشته است. وقتی تعداد کشته‌شدگان و مجروحان تصادفات جاده‌ای در یک بازه چند ساله با تلفات جنگ برابری می‌کند، سؤال این نیست که چرا ماشین پراید سوار می‌شویم. سؤال این است که چرا طوری رانندگی می‌کنیم که هنوز تصادف می‌کنیم!

پرسش بعدی این است که آیا ما سوانح را قضا و قدری می‌دانیم که مقدرمان است یا خود را قادر به پیشگیری از آنها می‌دانیم. هنوز دلایل سانحه نفتکش سانچی معلوم نیست و حدس و گمان‌ها بسیارند. اما در حادثه پلاسکو بی‌احتیاطی و استفاده غیراستاندارد از وسایل گرمازا و اتصال برق علت حادثه بود.

        و باز هم سانحه

هر دو رویدادهایی هستند قابل پیشگیری و اجتناب‌پذیر که یک مدیریت شهری توانا و یک مدیریت واحد برای مجتمع پلاسکو می‌توانستند سیاست‌ها و بازرسی‌هایی داشته باشند که از آنها جلوگیری کنند. ولی چه باید کرد که حتی در یک ساختمان هم معلوم نیست چه‌کسی مالک است، چه‌کسی مدیر است، چه‌کسی مسئول است و چه‌کسی هزینه‌های عمومی را می‌دهد و چه‌کسی برنامه‌ریزی می‌کند. یک جای کار ما می‌لنگد و بد هم می‌لنگد. این تناقض نه در رفتار کلان بلکه در رفتار خرد ماست.

شاهد هزاران تصادف جاده‌ای هستیم و در تشییع جنازه قربانیان شرکت می‌کنیم ولی باز وقتی سوار ماشینی مانند پراید می‌شویم با سرعت و بی‌توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی می‌رانیم. مگر نمی‌دانیم که کشته شدن در یک تصادف جاده‌ای، دومین دلیل مرگ هزاران ایرانی است؟‌

پس چرا احتیاط نمی‌کنیم؟‌ امتداد این رفتار خرد را می‌توان در طراحی کلان زیرساخت‌های اقتصادی و مدیریت آنها دید. فرودگاه می‌سازیم ولی برایش برخلاف استانداردهای بین‌المللی دیوارهای بتن آرمه می‌کشیم. جاده می‌سازیم ولی مهندسی آن ضعیف است و خطر تصادف را افزایش می‌دهد. کشتی به دریا می‌فرستیم ولی آیا همه کارهای ممکن برای پیشگیری از سانحه را کرده‌ایم؟‌

این روزها خانواده‌های بسیاری داغدار ملوانانی هستند که فرزند، برادر، همسر و پدر بوده‌اند. شاید چند روزی جملات زیبای ما فضا را پر کند ولی جای آنها همیشه برای خانواده‌هایشان خالی است. همانطور که جای جانباختگان آتش‌سوزی پلاسکو خالی است و همانطور که جای بیش از ۱۲۰۰ نفر جانباختگان سوانح هواپیمایی همیشه خالی است و همانطور که جای هزاران ایرانی کشته شده در سوانح رانندگی خالی است.

اگر واقعا شوک شده‌ایم، اگر واقعا قلبمان از این وقایع به درد آمده است، باید در خودمان تغییری ایجاد کنیم. باید نگاهی به رعایت نکات ایمنی و استانداردهای آن بیندازیم و از خود بپرسیم آیا برای ما واقعا جلوگیری از سانحه اهمیت دارد؟‌ و چطور می‌توانیم جلوی سوانح بعدی را بگیریم.

اگر امروز پس از نوشتن پیامی برای عرض تسلیت در فضای مجازی یا ارسال پیامکی سوار ماشین شده‌اید و تخت گاز رفته‌اید تا چراغ زردتان قرمز نشود و بدون زدن راهنما پیچیده‌اید، باید بگویم در پیام تسلیت شما صداقتی نیست؛ بلکه تلاشی است برای فراموشی نیاز به رعایت نکات ایمنی و اصلاح مدیریت بحران در کشور؛ کارهایی که نشانه تغییرند و جان انسان‌ها را نجات خواهند داد.

ادامه مطلب...
26 دی 1396

 به گزارش چاپ و نشر به نقل از گودایریدر - در طول یک دهه گذشته همواره رشد و توسعه کتابخوان‌های الکترونیکی به عنوان بهترین راهکار و چاره برای کاهش هزینه چاپ کتاب و صرفه‌جویی در وقت مطرح بوده‌ است. برای دسترسی به یک کتاب الکترونیکی کافی است که یکی از دستگاه‌های کتابخوان همچون «کیندل»، «کوبو» یا دستگاه «نوک» متعلق به فروشگاه بارنزاندنوبل را داشته باشید و دیگر، به راحتی می‌توانید به سایت این فروشگاه رفته و یک کتاب الکترونیک بخرید.

سوال جدیدی که در سال‌های اخیر در مورد این کتابخوان‌های الکترونیکی مطرح شده، مربوط به آینده آنهاست و اینکه آیا در دهه آینده، دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) می‌تواند جای این کتاب‌خوان‌ها را بگیرد؟

دستگاه‌های واقعیت مجازی در حال حاضر منحصر به برنامه‌های محدود چند شرکت فوق پیشرفته مثل گوگل است که کاربرد با قرار دادن این دستگاه روی چشم خود بدون دخالت دست می‌تواند مثلاً صفحات وب را جستجو کند یا یک بازی کامپیوتری انجام دهد.

انجمن فناوری‌های مصرف‌کننده آمریکا (CTA) در گزارشی اعلام کرده که انتظار دارد فروش این دستگاه‌ها در سال 2018 میلادی از مرز 2/1 میلیارد دلار بگذرد. به عقیده این انجمن 2018،سال دستگاه‌های واقعیت مجازی خواهد بود و به زودی این دستگاه‌ها جایگزین کتابخوان‌های الکترونیک خواهند شد.

هوگو بارا، مدیر تولید دستگاه‌های واقعیت مجازی فیس‌بوک درباره آینده این دستگاه‌ها می‌گوید: «به نظر می‌رسد باید منتظر تحولی عظیم در این حوزه باشیم. در حال حاضر بیشتر این دستگاه‌ها برای بازی استفاده می‌شوند، ولی بعید نیست که از آنها به عنوان کتابخوان نیز استفاده شود».

در حال حاضر علاوه بر گوگل بسیاری از شرکت‌های چینی نیز در حال تولید این دستگاه‌ها هستند که در اصل یک کامپیوتر شخصی روی چشم است که به تمام ابزارها مجهز است. در حال حاضر شرکت والمارت، اولین نسخه از این دستگاه‌ها را با قابلیت خواندن کتاب‌های الکترونیکی ساخته و به نظر می‌رسد در آینده باید شاهد تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها باشیم.

وانگ مین، رئیس گروه انتشارات «آنهوی» می‌گوید: «در حال حاضر تکنولوژی‌های جدید مرور اطلاعات مثل AI، VI و ... موجب تسهیل کاربران برای دسترسی به اطلاعات و نوشته‌ها هستند و در آینده تبدیل این دستگاه‌ها به کتابخوان‌های الکترونیک یک مسئله عجیب و غریب نخواهد بود».

کتاب «بازیکن شماره 1 آماده» نوشته ارنست کلاین، دقیقاً درباره این تکنولوژی بحث کرده است. از روی این کتاب فیلمی با کارگردانی استیون اسپیلبرگ ساخته شده است که قرار است در آینده نزدیک اکران شود.  در این کتاب، شخصیت اصلی کتاب‌هایش را با این دستگاه می‌‌خواند و مطالب را با افراد دیگر با همین دستگاه به اشتراک می‌گذارد.

کلاین می‌گوید در نوشتن کتابش از دستگاه واقعیت مجازی «آکیولوس» (Oculus) الهام گرفته است و اعتقاد دارد این دستگاه‌ها آینده کتاب‌خوان‌ها هستند. دستگاه آکیولوس مجهز به دستکش‌هایی است که کاربر می‌تواند با تکان دادن دست اجسام را به صورت مجازی بگیرد. نویسنده کتاب «بازیکن شماره 1 آماده» می‌گوید تصور اینکه 30 سال دیگر این دستگاه‌ها به چه پیشرفت برسند غیر قابل تصور است.

 

در حال حاضر شرکت های سونی، سامسونگ، آکیولوس، HTC و شرکت والو در حال تولید انواع این دستگاه‌ها هستند و روز به روز از قیمت آنها کاسته می‌شود و احتمالاً تا چند سال آینده مثل تبلت‌ها و دستگاه‌های دیگر دسترسی عمومی مردم به این دستگاه‌ها تحولی عظیم در دنیا دیجیتال ایجاد خواهد کرد. طبق آمارهای ارائه شده توسط شرکت نستا (NESTA) مشکل اصلی این است که تنها یک درصد مردم جهان به این تکنولوژی دسترسی دارند و در صورت کاهش قیمت ورود کتاب‌های الکترونیک به این دستگاه‌ها دور از انتظار نیست.

ادامه مطلب...
25 دی 1396

نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: مخابره سیگنال موقعیت مکانی نفتکش سانچی ایران و کشتی باری چینی قبل از برخورد، متوقف شده بود.

به گزارش چاپپ ونشر به نقل از ایرنا ، این نشریه با اشاره به اینکه مشخص نیست که آیا تجهیزات سیستم شناسایی خودکار در دو کشتی روشن بوده یا به درستی کار می کرده است، در ادامه این گزارش افزود: ساعاتی قبل از سانحه مرگبار در نزدیکی سواحل چین، نفتکش ایرانی و کشتی باری چینی «سی اف کریستال» مخابره پیام در مورد موقعیت شان به سیستم های ردیابی دریایی را متوقف کردند.

یکی از مسئولان بررسی کننده دلیل برخورد این دو کشتی بزرگ گفت: ما نمی دانیم که آیا سیستم ردیابی کشتی ها خاموش شده یا از کار افتاده است. 

اپراتورهای نفتکش سانچی و کشتی باری چینی می گویند نمی توانند در مورد روشن بودن یا فعالیت درست سیستم شناسایی خودکار دو کشتی اظهارنظر کنند. 

سیستم شناسایی خودکار توام با رادار نصب شده روی عرشه کشتی برای ناوبری کشتی و جلوگیری از برخورد با کشتی های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. 

این سیستم همچنین برای انجام تحقیقات در مورد سوانح ضروری است و مسئولان تحقیق می توانند از این سیستم برای مرور کردن حرکات کشتی ها استفاده کنند.

سازمان بین المللی دریانوردی بر مجهز کردن کشتی های اقیانوس پیما به فرستنده های سیستم شناسایی خودکار تاکید دارد تا امکان مخابره اطلاعات حین دریانوردی فراهم شود. 

اما براساس اعلام ناخداهای کشتی و شرکت های بیمه کننده و ردیاب، عملکرد این سیستم در راه های شلوغ دریایی در دریای چین شرقی همیشه قابل اطمینان نیست.

«دمیتریس مموس» مدیر پروژه تامین کننده اطلاعات ردیابی کشتی ها تحت عنوان «ترافیک دریایی» گفت: منطقه ای که این اتفاق در آنجا روی داد، یکی از معدود مناطقی در جهان است که مخابره اطلاعاتی سیستم ردیابی کشتی ها با دشواری خاصی صورت می گیرد.

وی یادآور شد که این راه دریایی فراتر از برد گیرنده های سیستم شناسایی خودکار مستقر در ساحل است و دستگاه های ردیابی باید به امواج ماهواره ای تکیه کنند.

در همین حال، «محسن بهرامی» سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران که مالکیت نفتکش سانچی را برعهده دارد، گفت: این حادثه حدود ساعت بیست شنبه (15 دی ماه) به وقت محلی روی داد.

آنطور که وب سایت های ردیابی کشتی نشان می دهد، آخرین سیگنال سیستم ردیابی سانچی ساعت 10 و 46 دقیقه صبح و آخرین سیگنال کشتی چینی ساعت 3 و 58 دقیقه بعدازظهر همان روز مخابره شده است. 

بهرامی یادآور شد که شرکت ملی نفتکش ایران حدودا سه ساعت قبل از حادثه، یک ایمیل از نفتکش سانچی دریافت کرده است.

وی افزود: ما تا زمانی که وارد کشتی نشویم، هیچ اطلاعی در مورد سیستم های امن هدایت سانچی در اختیار نخواهیم داشت.

وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش نوشت: مسئولان بررسی کننده همچنین خواستار دستیابی به دستگاه ضبط کننده سفری نفتکش سانچی و کشتی باری چینی هستند که شبیه به جعبه سیاه هواپیماهای مسافربری عمل می کند. 

نفتکش سانچی در زمان وقوع سانحه در حال حمل حدود یک میلیون بشکه نفت سبک از ایران به کره جنوبی بود و کشتی چینی نیز غلات را از آمریکا به مقصد چین حمل می کرد.

ادامه مطلب...
24 دی 1396

 همزمان با تعطیلی بازارهای جهانی در روز یکشنبه 24 دي‌ماه، بانک مرکزی نیز قیمت‌گذاری جدیدی در مرکز مبادلات ارزی نداشت. تمامی ارزهای دولتی با نرخ روز گذشته عرضه می‌شود.

دلار نیز که با ثبات قیمت رسمی همراه شده در روز گذشته در بازار آزاد تا ۴۴۰۰ تومان هم مبادله شده است.

 قیمت رسمی ارز در روز یکشنبه 24 دي

نوع ارز  نرخ امروز(ریال)

دلار     ۳۶۴۶۹

پوند     ۵۰۰۵۵

یورو     ۴۴۴۶۳

درهم امارات     ۹۹۳۰

روبل روسیه      ۶۴۳

ریال قطر         ۱۰۰۱۹

لیر ترکیه         ۹۷۲۵

رینگیت مالزی   ۹۱۸۱

یک هزار رون کره جنوبی ۳۴۴۳۱

روپیه هند        ۵۷۴

یکصد ین ژاپن   ۳۲۸۵۶

ادامه مطلب...
24 دی 1396

 

همزمان با تعطیلی بازارهای جهانی در روز یکشنبه 24 دي‌ماه، بانک مرکزی نیز قیمت‌گذاری جدیدی در مرکز مبادلات ارزی نداشت. تمامی ارزهای دولتی با نرخ روز گذشته عرضه می‌شود.

دلار نیز که با ثبات قیمت رسمی همراه شده در روز گذشته در بازار آزاد تا ۴۴۰۰ تومان هم مبادله شده است.

 قیمت رسمی ارز در روز یکشنبه 24 دي

نوع ارز  نرخ امروز(ریال)

دلار     ۳۶۴۶۹

پوند     ۵۰۰۵۵

یورو     ۴۴۴۶۳

درهم امارات     ۹۹۳۰

روبل روسیه      ۶۴۳

ریال قطر         ۱۰۰۱۹

لیر ترکیه         ۹۷۲۵

رینگیت مالزی   ۹۱۸۱

یک هزار رون کره جنوبی ۳۴۴۳۱

روپیه هند        ۵۷۴

 

یکصد ین ژاپن   ۳۲۸۵۶

ادامه مطلب...
24 دی 1396

 عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در خصوص پیگیری جمهوری اسلامی ایران درمورد مقصرین حادثه سانچی و کشورهای که در کمک به حادثه دیدگان اهمال کردند چه برخوردی خواهد کرد گفت: از این حیث که کشورهایی که (به ویژه چین) نزدیک کشتی بوده اما نسبت به امدادرسانی بی تفاوت بوده اند، جمهوری اسلامی ایران به شدت پیگیر است.در صورت تشخیص، با اشخاص و کشورهای خاطی برخورد خواهیم کرد.

به گزارش چاپ ونشربه نقل از دیده بان ایران: نفتکش ایرانی سانچی بعد از ظهر روز شنبه (۱۶ دی) با یک فروند کشتی فله‌بر چینی در آب‌های شانگهای برخورد کرد و علاوه بر خسارت‌های مالی بسیار، مفقود شدن ۳۲ تن از خدمه‌های این نفتکش، این واقعه را به یکی از دردناک‌ترین حوادث تاریخ صنعت نفت ایران بدل کرد.

آخرین خبرهای رسیده نشان میدهد با وجود اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش نزدیک به 8 روز از وقوع حادثه می‌گذرد، تلاش‌های بین‌المللی برای اطفاء نتوانسته به مهار آتش منجر شود و شعله‌های آتش در نفتکش سانچی همچنان زبانه می‌کشد. 

از طرفی صبح امروز فرمانده چینی عملیات نجات نفتکش سانچی اعلام داشت که شدت انفجار اولیه به حدی بود که امکان زنده ماندن افراد وجود ندارد.

همچنین وی افزود: با وجود پیش بینی‌های قطعی ما مبنی بر جان باختن همه دریانوردان حاضر در همان ساعات نخست حادثه به دلیل شدت انفجار و انتشار گازهای سمی، با همه امکانات عملیات اطفای حریق دارد. این موضوع نشان می‌دهد که دریانوردان ایرانی جز یک نفر فرصت ورود به آب را نداشتند.

همچنین صبح امروز نیز رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی دستور داد تا  برای پیگیری وضعیت نفتکش ایرانی نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و همچنین سایر دستگاه ها  هرچه سریعتر اقدام نمایند.  

از همین رو و در رابطه با اقدامات ایران جهت تسریع درروند خاموشی و حل مشکلات مربوط به "کشتی نفتکش سانچی"  ابوالفضل حسن بیگی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم شورای اسلامی، به خبرنگار دیده بان ایران گفت:کشتی های نفتکش  مشمول  یک سری قوانین بین المللی دریایی می باشند. اگر در هر نقطه ای از دنیا  مشکلی برای کشتی هایی که برروی آب در حال حرکت هستند رخ دهد کشورهای ساحلی وظیفه دارند به کشتی های حادثه دیده امداد رسانی کنند.

به بیان دیگر هر کشتی (بدون توجه به ملیت و مالکیت آن کشتی) که دچار حریق یا هر حادثه دیگری شود، لازم است کشورهای حاشیه دریا تمامی نیروهای امدادی و نجاتی و حمایتی خود را جهت نجات عوامل کشتی به کار گیرند.

این نماینده مجلس ادامه داد:باید بدانیم کشتی نفتکش ایران در اختیار کره  جنوبی بود. این کشتی در حال انتقال نفت به کره شمالی بوده است که با کشتی بار گیر چینی تصادف می کند که در اصطلاح کشتی رانی به این عمل "تصادم" گفته می شود. در همان لحظات برخورد دو کشتی و آتش گرفتن نفتکش سانچی کشورهای حومه به ویژه چین موظف بود تا کمک های امدادی و حمایتی خود را روانه این کشتی کنند اما کشور چین از این کار امتناع ورزید.

حسن بیگی همچنین افزود: عمق آب حدود 50 تا 54 متر بوده است.  متاسفانه این افراد از زمانی که دریافتند باد غالب به سمت جزایر ژاپن است دیر اقدام کردند لذا می توانستند به سرعت کشتی را به سمت مناطق نزدیک تر جهت امدادرسانی و اطفاء حریق برسانند.  

 عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در خصوص پیگیری جمهوری اسلامی ایران درمورد مقصرین این امر و برخورد با آن ها بیان کرد:  از این حیث که ساحل برخی  کشورها (به ویژه چین) نزدیک کشتی بوده اما نسبت به امدادرسانی بی تفاوت بوده اند، جمهوری اسلامی ایران به شدت پیگیر است. 

 در صورت تشخیص اهمال دولت چین، دولت ایران  مصمم است با اشخاص خاطی و کشورهای اهمال کننده مطابق قوانین بین المللی برخورد کند.خوشبختانه کشور ژاپن کمک و اقدامات موثر بسیاری در این راستا انجام داد گرچه اگر این اقدامات از سوی کشور ژاپن صورت نمی گرفت ممکن بود کشتی به یکی از جزایر آنها برسد و در این صورت با بحران بسیاری در آن مکان دولت ژاپن مواجه می شد. در مواقعی که کمک رسانی قطع می شد مجددا شعله های آتش زبانه می کشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیر مطالبات خود خواهد شد علاوه بر مطالبات و پیگیری های کشورمان، قوانین بین المللی حاکم بر قواعد و قوانین کشتی رانی در سطح جهانی به بازخواست دولت چین در خصوص عدم امداد رسانی به کشتی سانچی خواهد نمود. 

این نماینده مجلس درمورد اقدامات صورت گرفته از سوی کشور ایران تصریح کرد: با همه این اوصاف، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت امداد رسانی به افراد این کشتی و اطفاء حریق اعلام و در این راستا تاکنون بسیاری از نیروهای امداد و نجات خود را روانه کرده است ولی متاسفانه چون جابه جایی نیرو از طریق دریا مقداری زمان بر است، کشتی با سرعت زیادی درحال سوختن بود و اکنون این کشتی غرق شده است.

حسن بیگی افزود: لازم به ذکر است که جعبه سیاه هر دو کشتی پیدا شده است و کارشناسان بین اللملی در تلاش هستند تا از این طریق به شناسایی مقصرین این پدیده بپردازند .مقصرین نیز باید در خصوص این امر پاسخگو و خسارات لازمه را بپردازند. 

 

 

ادامه مطلب...
24 دی 1396

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در خصوص پیگیری جمهوری اسلامی ایران درمورد مقصرین حادثه سانچی و کشورهای که در کمک به حادثه دیدگان اهمال کردند چه برخوردی خواهد کرد گفت: از این حیث که کشورهایی که (به ویژه چین) نزدیک کشتی بوده اما نسبت به امدادرسانی بی تفاوت بوده اند، جمهوری اسلامی ایران به شدت پیگیر است.در صورت تشخیص، با اشخاص و کشورهای خاطی برخورد خواهیم کرد.

به گزارش چاپ ونشربه نقل از دیده بان ایران: نفتکش ایرانی سانچی بعد از ظهر روز شنبه (۱۶ دی) با یک فروند کشتی فله‌بر چینی در آب‌های شانگهای برخورد کرد و علاوه بر خسارت‌های مالی بسیار، مفقود شدن ۳۲ تن از خدمه‌های این نفتکش، این واقعه را به یکی از دردناک‌ترین حوادث تاریخ صنعت نفت ایران بدل کرد.

آخرین خبرهای رسیده نشان میدهد با وجود اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش نزدیک به 8 روز از وقوع حادثه می‌گذرد، تلاش‌های بین‌المللی برای اطفاء نتوانسته به مهار آتش منجر شود و شعله‌های آتش در نفتکش سانچی همچنان زبانه می‌کشد. 

از طرفی صبح امروز فرمانده چینی عملیات نجات نفتکش سانچی اعلام داشت که شدت انفجار اولیه به حدی بود که امکان زنده ماندن افراد وجود ندارد.

همچنین وی افزود: با وجود پیش بینی‌های قطعی ما مبنی بر جان باختن همه دریانوردان حاضر در همان ساعات نخست حادثه به دلیل شدت انفجار و انتشار گازهای سمی، با همه امکانات عملیات اطفای حریق دارد. این موضوع نشان می‌دهد که دریانوردان ایرانی جز یک نفر فرصت ورود به آب را نداشتند.

همچنین صبح امروز نیز رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی دستور داد تا  برای پیگیری وضعیت نفتکش ایرانی نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و همچنین سایر دستگاه ها  هرچه سریعتر اقدام نمایند.  

از همین رو و در رابطه با اقدامات ایران جهت تسریع درروند خاموشی و حل مشکلات مربوط به "کشتی نفتکش سانچی"  ابوالفضل حسن بیگی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم شورای اسلامی، به خبرنگار دیده بان ایران گفت:کشتی های نفتکش  مشمول  یک سری قوانین بین المللی دریایی می باشند. اگر در هر نقطه ای از دنیا  مشکلی برای کشتی هایی که برروی آب در حال حرکت هستند رخ دهد کشورهای ساحلی وظیفه دارند به کشتی های حادثه دیده امداد رسانی کنند.

به بیان دیگر هر کشتی (بدون توجه به ملیت و مالکیت آن کشتی) که دچار حریق یا هر حادثه دیگری شود، لازم است کشورهای حاشیه دریا تمامی نیروهای امدادی و نجاتی و حمایتی خود را جهت نجات عوامل کشتی به کار گیرند.

این نماینده مجلس ادامه داد:باید بدانیم کشتی نفتکش ایران در اختیار کره  جنوبی بود. این کشتی در حال انتقال نفت به کره شمالی بوده است که با کشتی بار گیر چینی تصادف می کند که در اصطلاح کشتی رانی به این عمل "تصادم" گفته می شود. در همان لحظات برخورد دو کشتی و آتش گرفتن نفتکش سانچی کشورهای حومه به ویژه چین موظف بود تا کمک های امدادی و حمایتی خود را روانه این کشتی کنند اما کشور چین از این کار امتناع ورزید.

حسن بیگی همچنین افزود: عمق آب حدود 50 تا 54 متر بوده است.  متاسفانه این افراد از زمانی که دریافتند باد غالب به سمت جزایر ژاپن است دیر اقدام کردند لذا می توانستند به سرعت کشتی را به سمت مناطق نزدیک تر جهت امدادرسانی و اطفاء حریق برسانند.  

 عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در خصوص پیگیری جمهوری اسلامی ایران درمورد مقصرین این امر و برخورد با آن ها بیان کرد:  از این حیث که ساحل برخی  کشورها (به ویژه چین) نزدیک کشتی بوده اما نسبت به امدادرسانی بی تفاوت بوده اند، جمهوری اسلامی ایران به شدت پیگیر است. 

 در صورت تشخیص اهمال دولت چین، دولت ایران  مصمم است با اشخاص خاطی و کشورهای اهمال کننده مطابق قوانین بین المللی برخورد کند.خوشبختانه کشور ژاپن کمک و اقدامات موثر بسیاری در این راستا انجام داد گرچه اگر این اقدامات از سوی کشور ژاپن صورت نمی گرفت ممکن بود کشتی به یکی از جزایر آنها برسد و در این صورت با بحران بسیاری در آن مکان دولت ژاپن مواجه می شد. در مواقعی که کمک رسانی قطع می شد مجددا شعله های آتش زبانه می کشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیر مطالبات خود خواهد شد علاوه بر مطالبات و پیگیری های کشورمان، قوانین بین المللی حاکم بر قواعد و قوانین کشتی رانی در سطح جهانی به بازخواست دولت چین در خصوص عدم امداد رسانی به کشتی سانچی خواهد نمود. 

این نماینده مجلس درمورد اقدامات صورت گرفته از سوی کشور ایران تصریح کرد: با همه این اوصاف، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت امداد رسانی به افراد این کشتی و اطفاء حریق اعلام و در این راستا تاکنون بسیاری از نیروهای امداد و نجات خود را روانه کرده است ولی متاسفانه چون جابه جایی نیرو از طریق دریا مقداری زمان بر است، کشتی با سرعت زیادی درحال سوختن بود و اکنون این کشتی غرق شده است.

حسن بیگی افزود: لازم به ذکر است که جعبه سیاه هر دو کشتی پیدا شده است و کارشناسان بین اللملی در تلاش هستند تا از این طریق به شناسایی مقصرین این پدیده بپردازند .مقصرین نیز باید در خصوص این امر پاسخگو و خسارات لازمه را بپردازند. 

 

 

ادامه مطلب...
24 دی 1396

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد جدید نمایندگان برای حذف یارانه نقدی پردرآمدها در سال ۹۷ را تشریح کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه 97 قصد دارد قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را 50 درصد افزایش دهد، گفت: هرگونه افزایش قیمت در حامل‌‌های انرژی و به خصوص بنزین باید براساس نرخ تورم باشد، وقتی دولت ادعا می‌کند که نرخ تورم کاهش یافته، چطور انتظار دارد قیمت بنزین 50 درصد افزایش یابد؟

وی با بیان اینکه از محل صرفه‌‌جویی در پرداخت یارانه‌های نقدی از طریق حذف یارانه پردرآمدها 15 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت کسب می‌شود، اظهار داشت: دولت می‌تواند همین رقم را صرف توسعه تولید و ایجاد اشتغال کند، بنابراین نیازی به افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای کسب درآمد ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از پیشنهاد جدید تعدادی از نمایندگان برای افزایش نیافتن قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده و از طرفی افزایش درآمدهای دولت خبر داد و گفت: پیشنهاد نمایندگان این است، برای اینکه قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده افزایش پیدا نکند، رقم حذف یارانه نقدی پردرآمدها، به اضافه دو برابر تسهیلات بانک‌‌ها که رقمی معادل 60 هزار میلیارد تومان است را صرف تولید و اشتغال کند، با این روش قیمت حامل‌های انرژی نیز افزایش نمی‌یابد.

 

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس در پایان با تأکید بر اینکه شرایط فعلی اقتصادی کشور برای هرگونه افزایش قیمت مناسب نیست، خاطرنشان کرد: قیمت فعلی حامل‌های انرژی نسبت به استاندارهای جهانی پایین است، اما باید طوری باشد که آسیبی به اقشار کم‌درآمد وارد نشود.

ادامه مطلب...
23 دی 1396

همان‌طور که می‌دانید این روزها سطح انتظار از دولت و تصمیم‌های اقتصادی آن در حد بسیار بالایی قرار دارد. بیشتر مردم از دولت انتظار دارند گامی موثر برای بهبود وضع معیشتی آنان، تولید و اشتغال برای جوانان بردارد.

 

از یک طرف تولیدکنندگان از دولت انتظار دارند به آنها وام‌های ارزان قیمت پرداخت کند و از آنها مالیات کمتری دریافت کنند. از طرف دیگر خانوارها انتظار دارند درآمد آنها افزایش یابد، همچنین دولت با تقویت بخش عرضه در تولید کالاهای مختلف، از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند؛ تا برای مثال ظرف مدت چند روز قیمت تخم‌مرغ بیش از ۵۰ درصد رشد نکند. به‌طور کلی دولت برای انجام این امور نیاز به پول کافی دارد، انجام هر یک از این اقدامات نیازمند افزایش منابع مالی دولت است. به‌نظر شما این پول چگونه تامین می‌شود؟ ساده‌ترین پاسخ این است که در اقتصاد ما این درآمد از فروش نفت به‌دست می‌آید؛ اما آیا می‌توان برخی مواقع اسکناس بیشتری چاپ کرد و به مردم داد؟ شاید این سوال از نظر کسی که با اقتصاد آشنایی دارد، خیلی ساده و عجیب به نظر آید، اما برای برخی از مردم این سوال وجود دارد که چرا دولت نمی‌تواند وقتی کالاها گران می‌شود حقوق کارمندان را چند برابر کند؟ چرا بانک مرکزی پول بیشتری چاپ نمی‌کند تا به تولیدکنندگان برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات خود و راه‌اندازی کسب‌وکار ارائه دهد؟

 

چرا دولت نمی‌تواند پول بیشتری چاپ کند؟

در سیستم اقتصادی دولت وظایفی دارد که برای انجام هر یک از آنها نیاز به منابع مالی دارد؛ خواه از طریق کسب درآمد باشد، خواه قرض گرفتن. از مهم‌ترین وظایف دولت قانون‌گذاری، حفظ امنیت، تامین برخی هزینه‌‌های درمانی، تامین منابع لازم برای بیمه بیکاری، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه کشور، نظیر احداث سد، پل، جاده و... است که در چارچوب سیاست‌های اقتصادی- اجتماعی قرار می‌گیرد، اما در زمینه اقتصادی وظایف دولت دارای گستردگی و پیچیدگی زیادی است. دولت علاوه بر وضع قوانین و مقررات در بازارهای مختلف برای تعامل مناسب فعالان اقتصادی، باید سیاست‌‌های برای تسهیل امور تولیدکنندگان در نظر بگیرد تا با افزایش تولید هم اقتصاد کشور رونق گیرد، هم خانوارها بتوانند کسب درآمد کنند.  کاهش قیمت کالاها و خدمات، ایجاد اشتغال و توانایی کسب درآمد همگی در گرو افزایش ظرفیت تولیدی کشور است. گذشته از فاکتورهای زیادی که در این امر تاثیرگذارند، برای اجرای هر یک از وظایفی که شرح آن رفت دولت نیاز به درآمد دارد. این درآمد بدون حضور در بازارهای جهانی و صادرات کالا و خدمات امکان‌پذیر نیست.

 

به‌طور کلی درآمد دولت از دو کانال اصلی شامل درآمد حاصل از بنگاه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای تحت کنترل خود و مالیات تامین می‌شود. درآمد یک کشور، در حقیقت سهم آنها از دلارهای موجود در بازار جهانی است. واردات کالا به مثابه خروج دلار از کشور و کاهش درآمد است و صادرات به‌معنای افزایش آن و تقویت سطح درآمدی دولت است. بنابراین سازمان‌ها و بنگاه‌های تحت نظارت دولت در صورتی درآمدزایی خواهند داشت که موجب ورود ارز به کشور شوند در غیر این‌صورت به‌جای کسب درآمد برای دولت، ایجاد هزینه می‌کنند. مثلا شاید کارخانه‌های پتروشیمی موجب ورود جریان مالی از خارج کشور به بدنه دولت شود، اما سازمان‌های دولتی با بهره‌وری پایین فقط به مصرف این منابع بپردازند. همچنین درآمد دولت از مالیات نیز حاصل فعالیت شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بخش‌خصوصی است که آنها نیز در حقیقت مصرف‌کننده همین دلارهای وارداتی به چرخه اقتصادی کشور هستند. این فعالان اقتصادی نیز می‌توانند بر حجم دلارهای موجود در کشور از طریق صادرات و واردات تاثیرگذار باشند. در یک چارچوب کلی و به زبان ساده باید گفت تمامی مجاری که دولت می‌تواند از آن کسب درآمد کند وابسته به حجم صادرات و میزان دلارهای ورودی به کشور است. با این مقدمه اکنون به سراغ سوال اصلی خود برویم. چرا دولت نمی‌تواند در مواقعی که کسری بودجه دارد پول بیشتری چاپ کند؟

 

در پاسخ باید گفت همواره تعداد دلارهای موجود در دنیا مقدار مشخصی است. هر کشور به اندازه دلارهایی که دارد می‌تواند از کالاها و خدمات موجود در هر جای دنیا خریداری کند؛ تحت این شرایط می‌توان گفت قدرت اقتصادی کشورها در تعداد دلارهای اندوخته‌شده در بانک مرکزی آنها است. تحت این شرایط کشورهایی که صادرات بالایی دارند دارای اقتصادهایی قدرتمند برای توسعه هر چه بیشتر کشور خود در ابعاد گوناگون هستند و کشورهای واردکننده در معرض خطر عدم توسعه‌یافتگی و جا ماندن از روند حرکتی دنیا در زمینه‌های مختلف قرار دارند.  محدود بودن تعداد دلارها در سیستم اقتصادی دنیا همان دلیلی است که دولت نمی‌تواند هر اندازه پول که دوست دارد چاپ کند. برای مثال شما تصور کنید دولت در ازای فروش نفت ۱۰۰ دلار کسب کرده است. این ۱۰۰ دلار وقتی به ریال تبدیل می‌شود معادل ۴۳۰هزار تومان می‌شود. این پول وارد چرخه اقتصادی کشور می‌شود و مردم با آن به خرید و فروش کالاها می‌پردازند.

 

تعداد کالاهای موجود در کشور با معادل ریالی آن موازنه شده و قیمت هر یک از آنها تعیین می‌شود. در این مثال پول چاپ‌شده در ازای پیمانه اولیه ما یعنی همان ۱۰۰ دلار است. حال اگر در همان مرحله اول دولت ۱۰۰ دلار را به ۵۰۰هزار تومان تبدیل کند به معنای چاپ بیشتر پول در ازای همان منابع قبلی است و ما همان کالا و خدمات قبلی را که در بازار داشتیم باید با پول بیشتری بخریم و این به معنی افزایش قیمت و تورم است. به همین دلیل است که وقتی قیمت کالاها و خدمات داخلی به هر دلیلی افزایش یابد ارزش پول ما در بازارهای جهانی نیز کاهش می‌یابد. برای مثال فرض کنید اقتصاد شامل تنها یک کالا و آن هم تخم مرغ است. وقتی قیمت تخم‌مرغ در کشور ما ۴۵۰ تومان است و در آمریکا برابر یک دلار است در حقیقت شاخصی از برابری پول ما با آنها، یا نرخ ارز است. حال اگر به هر دلیلی قیمت تخم مرغ در کشور ما ۹۰۰ تومان شود به معنای نصف شدن قدرت خرید ما در مقایسه با مردم آمریکا است.

 

زیرا ما مقدار پول مشخصی یا به‌عبارتی همان دلارهایی را که در ازای صادرات دریافت کرده بودیم به ریال تبدیل کردیم تا تخم‌مرغ خریداری کنیم. وقتی قیمت این کالا در کشور بالا رود بالطبع به این معنی است که قدرت ریال ما برای خرید کالا کاهش یافته است.   در مفاهیم جدید اقتصادی، نرخ برابری پول کشورهای مختلف با یکدیگر براساس قدرت خرید آنها اندازه‌گیری می‌شود. اگر یک جفت کفش در کشور ما حدود ۸۵هزار تومان است و در آمریکا ۲۰ دلار است این به این معناست که نرخ ارز ما برابر ۴۳۰۰ تومان است. شاید اخیرا در برخی اخبار و رسانه‌ها شنیده باشید که گفته می‌شود دولت به زور قیمت دلار را ثابت نگه داشته است، قیمت واقعی دلار خیلی بیشتر از ۴۰۰۰ تومان است یا دلار تا مرز ۶۰۰۰ تومان بالا خواهد رفت و... این همان تحلیل‌هایی است که در قالب نرخ برابری قدرت خرید انجام می‌‌شود. بسیاری اعتقاد دارند تلاش دولت برای کاهش تورم توانسته دلار را در سطح فعلی نگه دارد اما به محض بروز اختلال در این سیاست به یکباره قیمت دلار رشد چشمگیر خواهد داشت.

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

 

ادامه مطلب...
21 دی 1396

 

تلگرام یک شبکه مجازی جداگانه راه‌اندازی خواهد کرد که به جز رمزنگاری‌های رایج، با یک سیستم جدید کار می‌کند تا فیلترینگ را دور بزند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از همشهری، ایده «شبکه باز تلگرام» یا TON را «پاول دورف» بنیانگذار تلگرام در توییترش اعلام کرده و گفته که در سه ماهه نخست سال 2018، جزئیات بیشتری از آن معرفی خواهد کرد. هرچند این خبر در روز گذشته سر و صدای زیادی در رسانه‌های جهان به پا کرد اما به‌نظر نمی‌رسد راه‌اندازی این سامانه در واکنش به بسته‌شدن تلگرام باشد.

با وجود این، ‌راه‌اندازی این سامانه می‌تواند زندگی تعداد زیادی از کاربران پیام‌رسان‌ها در جهان را تحت‌تأثیر قرار دهد. یکی از مهم‌ترین گروه کاربران، ایرانیان هستند که با بسته‌شدن تلگرام، نگران ارتباطات آینده‌شان هستند. سازوکار جدید تلگرام چیست؟ چرا ایجاد شده و آیا می‌تواند روش موفقی باشد؟

تلگرام چه نقشه‌ای دارد؟

هنوز برنامه دقیق تلگرام برای راه‌اندازی یک سیستم جدید پیام‌رسان به‌طور مشخص اعلام نشده‌است. بنیانگذارش به اطلاع‌رسانی در توییتر بسنده کرده و وعده داده که مشتری‌های این پیام‌رسان باید تا نیمه اول امسال (میلادی)‌ منتظر شنیدن جزئیات این طرح باشند. کمی بعد هم گفته شد که سال 2019زمان راه‌اندازی این برنامه خواهد بود.

پایه اصلی طرح Telegram Open Network یا TON استفاده از امکانات کاربران به‌عنوان سرمایه‌های این شرکت است. در ازای امکاناتی که در اختیار شرکت قرار داده می‌شود، به هر مشتری مقدار مشخصی پول دیجیتال پرداخت می‌شود. در گام اول، تلگرام یک پول دیجیتال معرفی می‌کند که کاربرانش می‌توانند با کمک آن روی پیام‌رسان این شرکت پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای انجام بدهند و یا با هم تبادل مالی داشته باشند.

این پول دیجیتال به روش‌های مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. یکی از راه‌های معمول این است که مشتری‌ها به ازای پرداخت مقدار وجه مشخص چند سکه تلگرامی دریافت می‌کنند؛ همان روشی که در بیت‌کوین یا خیلی از پول‌های مجازی هم رایج است و یا سیستم کامپیوتری‌شان را به‌عنوان سرور یا محاسبه‌گر در اختیار تلگرام قرار بدهند و به جای هزینه اجاره، پول مجازی دریافت کنند. تلگرام قرار است ترافیک را از حدود دو سال دیگر به این سرورهای اجاره‌ای منتقل کند.

با این حساب، امکان مسدود کردن این سرویس پیام‌رسان عملا از بین می‌رود، چون در سیستم فعلی یک سرور واحد وجود دارد که می‌توان آن را مسدود کرد اما در سامانه جدید چندین هزار سرور وجود خواهد داشت که اگر یکی از آنها مسدود شود، ترافیک روی دیگران پخش می‌شود. عملا دسترسی به نشانی دقیق این سرورها امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل، ‌بستن تلگرام جدید غیرممکن خواهد بود.

چرا «تلگرام باز» ایجاد می‌شود؟

بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد که راه‌اندازی یک سیستم پیام‌رسان یا ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی که با استفاده از یک پول دیجیتال سرمایه مردم را جذب کند، ایده جدیدی نیست. پیام‌رسان‌هایی که برای گسترش خدمات‌شان با این روش چند هزار سرور در تمام دنیا اجاره می‌کنند هم ایده تازه‌ای نیست.

در این روش جذب سرمایه که اصطلاحا IPO یا initial public offering (عرضه عمومی اولیه) نامیده می‌شود، کمپانی‌های بزرگ به جای عرضه سهام‌شان در بورس از این روش جدید برای جذب سرمایه بهره می‌برند. استفاده از روش IPO برای هر دو طرف یعنی کمپانی و خدمات‌گیرنده راه‌حل بهتری است؛ چون پیچیدگی‌های چندانی ندارد، ‌همه می‌توانند از آن استفاده کنند، سرعت انتقال بالاتری دارد و ارزش آن وابسته به سیستم بانکی نیست و کنترل آن راحت‌تر خواهد بود.

هرکدام از سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌توانند از چنین سیستمی استفاده کنند؛ یعنی یک پول دیجیتال ایجاد کرده و با استفاده از آن امکانات مشتری‌ها یا پول آنها را در اختیار بگیرند. در این سیستم، هر شخص حقیقی می‌تواند بخشی از کارکرد رایانه، ‌تلفن همراه یا یک سیستم سرور را در اختیار شرکت قرار داده و در ازای آن، مقداری پول دیجیتال دریافت کند.

هرچقدر قدرت پردازنده کامپیوتر بیشتر باشد، ارز دیجیتال که در اختیار مشتری قرار می‌گیرد، بیشتر است. شرکت‌ها معمولا از ارزهای درون‌سازمانی خودشان استفاده می‌کنند اما بیت‌کوین و اتریوم هم از پول‌های دیجیتال محبوب در این حوزه هستند. استفاده از این سیستم دادوستد در دو سال گذشته رواج زیادی در دنیا داشته و تخمین زده می‌شود، حداقل 3میلیارد دلار ارز دیجیتال در چند‌ماه اخیر فقط به این صورت جابه‌جا شده است.

تلگرام موفق می‌شود؟

سیستم جدید تلگرامی قرار است از سال 2019در جهان ارائه شود. اینکه چنین سیستمی می‌تواند موفق باشد یا نه، بستگی به استقبال کاربران در سال‌های آینده خواهد داشت اما آیا ایرانی‌ها به‌طور مشخص می‌توانند از آن سامانه جدید استفاده کنند یا نه؟ علیرضا آغاسی، فعال استارت‌آپی که به جز ایران در فضای استارت‌آپی روسیه هم فعال بوده، با درنظر گرفتن شرایط جهانی به همشهری می‌گوید: «همین الان هم چنین سیستم‌هایی در دنیا وجود دارند و استفاده از آنها برای همه کاربران دنیا، ازجمله ایرانی‌ها وجود دارد.

ما بیت‌کوین را داریم که در ایران هم استفاده می‌شود. هرچند بانک مرکزی در ایران - و اصولا هیچ کشور دیگری- آن را پشتیبانی و تأیید نکرده اما مردم از آن استفاده می‌کنند و بخشی از تبادل‌هایشان هم از این طریق است. نمی‌توانم به‌طور دقیق همه‌ آنچه در آینده قرار است رخ بدهد را پیش‌بینی کنم ولی به‌طور مشخص، درباره کاربران ایرانی معتقدم آنها به هرجایی که بخواهند می‌توانند دسترسی پیدا کنند.»

او کاهش اندک ورودی کانال‌های تلگرامی بزرگ در روزهای اخیر را شاهد مدعایش دانسته و می‌گوید: «در کانال‌های بزرگی که ما اداره می‌کنیم و بسیاری از آنها تعداد کاربران بسیار بالایی دارند، در روزهای اخیر چیزی حدود 20تا 30درصد کاهش ورودی داشته‌ایم. این یعنی 70درصد از مردم هنوز از تلگرام استفاده می‌کنند و از آن راضی هستند.

وقتی کسی از چیزی رضایت داشته باشد، با آن کار کند و امنیتش تأمین شود، دلیلی ندارد آن را کنار بگذارد. نظر من این است که پول آقای دورف در حال اتمام است. به همین دلیل دارد از این طریق سرمایه جمع می‌کند. اما طرح او هرچند در جهان بی‌سابقه نیست اما کار خیلی از کاربران را ساده می‌کند و اگر خوب باشد، همه از آن استفاده می‌کنند.»

 

 

ادامه مطلب...
صفحه1 از43