• استانی شدن اتحادیه‌های صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران خبر داد:

  استانی شدن اتحادیه‌های صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران از رایزنی سه اتحادیه چاپخانه‌داران، لیتوگرافان و صحافان برای گسترده شدن دامنه فعالیت آن‌‌ها از شهر به استان
 • نمایشگاهی درخور عظمت صنعت چاپ

  نمایشگاهی درخور عظمت صنعت چاپ

  اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته، دیروز 17 مهرماه در محل اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار شد.
 • صنعت چاپ مهمان جلسه علنی مجلس

  صنعت چاپ مهمان جلسه علنی مجلس

  به گزارش چاپ و نشر، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یک شنبه، 21 مهرماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس
 • قیمت کاغذ و مقوا 30 درصد کاهش یافت/اعتماد دولت به بخش خصوصی

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا؛

  قیمت کاغذ و مقوا 30 درصد کاهش یافت/اعتماد دولت به بخش خصوصی

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی قیمت کاغذ و مقوا، این اتفاق را حاصل اعتماد دولت به
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 11:57

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کاغذ شرایط مناسب و بهتری دارد، زیرا نرخ آن کاهش پیدا کرده و شرایط وفور آن شرایط مناسبی است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به کمبود کاغذ در کشور اظهار کرد: در حال حاضر کاغذ شرایط مناسب و بهتری دارد، زیرا نرخ آن کاهش پیدا کرده و شرایط وفور آن شرایط مناسبی است.

وی با اشاره به برنامه دولت در فراگیر کردن صندوق بیمه هنرمندان تأکید کرد: از سال ۹۵ تا ۹۷، مبلغ و تعداد آن افزایش یافته است، حتی می‌توان گفت که دو برابر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوار بودیم که در سال ۹۸ هم روندی طی شود که بتوانیم ارقام را بهتر کنیم، اما شرایط کشور در تخصیص منابع مشکل ایجاد کرد، با این اوصاف در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ تعداد دو برابر و مبلغ بیش از دوبرابر شد.

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 11:46

بخش عمده نشریات معتقدند از حمایت‌ها و سوبسیدها بهره‌مند نیستند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم، داستان یارانه نشریات تازگی ندارد. دولت‌ها با هدف کمک به نشر و چاپ همواره با شعار تخصیص یارانه و کمک‌های حمایتی به مطبوعات فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. دولت‌هایی که تبلیغ و معرفی را مدیون نشریاتی هستند که در آستانه انتخابات نسبت به انعکاس توانمندی آن‌ها اقدام کرده‌اند.

بررسی میدانی در اردبیل نشان می‌دهد، مطبوعات این استان از وضعیت سهمیه کاغذ و یارانه‌ها رضایت ندارند و تنها تعداد اندکی از نشریات به اذعان خود مسئولان می‌توانند از این کمک‌ها بهره‌مند شوند.

 

18 سال فعالیت مطبوعاتی بدون سهمیه کاغذ

فعال مطبوعاتی در مورد روند حمایت از مطبوعات استان در یک دهه اخیر گفت: در تخصیص یارانه همواره شاهد ضعف‌هایی بودیم و ارتباطی به یک دولت خاص ندارد.

حبیب احمدی افزود: بنده 18 سال در مطبوعات استان فعالیت داشتم اما تاکنون کاغذ بابت نشریه دریافت نکردم؛ هر چند یارانه‌هایی واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان یارانه واریزی یک میلیون تومان برای 6 ماه است، افزود: متاسفانه قیمت کاغذ در چند ماه اخیر بیش از 6 برابر افزایش یافته و این میزان حمایت کفاف هزینه‌ها را ‌نمی‌کند.

مدیر مسئول نشریه امید اردبیل در مورد شرایط اعلام شده برای تخصیص یارانه نیز گفت: در گذشته تخصیص یارانه بدون توجه به تیراژ و شمارگان بوده و به افرادی اختصاص می‌یافت که جای تعجب داشت.

احمدی اظهار کرد: اما در حال حاضرشرایطی اعلام شده که در صورتی که به کیفیت، شمارگان و نظم در انتشار توجه داشته و روی کاغذ نماند، می‌تواند خروجی مطلوبی داشته باشد.

مدیر یکی از چاپخانه‌های باسابقه استان اردبیل نیز در پاسخ به این سوال که آیا حمایت و تسهیلات ویژه‌ای برای نشریات در چاپخانه‌ها پیش‌بینی شده است یا نه، تصریح کرد: نه تنها کاغذ دولتی اختصاص نیافته بلکه تسهیلات ویژه مطبوعات پیش‌بینی نشده است.

شهروز گلدوست افزود: با افزایش قیمت کاغذ و هزینه‌های چاپ بسیاری از نشریات به مشکل برخورده اند و گاهی قادر به تداوم فعالیت نیستند.

وی با بیان اینکه تنها 20 درصد از کاغذ مصرفی مطبوعات تولید داخل کشور و مابقی وارداتی است، گفت: لازم است تمهیداتی برای تداوم فعالیت نشریات عملیاتی شود.

 

نشریات نوپا حمایت نمی‌شوند

در کنار انتقاد اهالی مطبوعات از روند تخصیص یارانه که فاقد نظم و اصول خاصی است، نشریات نوپا نیز از بی‌توجهی‌ها ابراز گله‌مندی می‌کنند.

سردبیر نشریه امین اردبیل در این مورد گفت: متاسفانه در تخصیص یارانه شرایطی پیش‌بینی شده که شامل حال نشریات نوپا نمی‌شود.

شهروز کامجو با بیان اینکه یارانه کاغذ به نشریاتی که چندین نوبت چاپ مشخص داشته باشند اعطا می‌شود، گفت: نشریه‌ای که در ابتدای راه بوده و نیازمند معرفی خود است متاسفانه سهمی از یارانه ندارد و مدیر مسئول ملزم است با هزینه شخصی نسبت به چاپ و نشر اقدام کند.

او با اشاره به اینکه نشریات بسیاری در استان در سال‌های اخیر مجوز گرفته‌اند و در لیست یارانه نیستند، افزود: لازم است ساز و کار مناسبی به این منظور تعریف شود.

سردبیر نشریه امین اردبیل معتقد است در پیش‌نویس تخصیص یارانه لازم است به این مهم توجه داشته و نسبت به نیاز نشریات نوپا که از سوی معاونت مطبوعاتی مجوز دریافت کرده‌اند، اقدام شود.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان اردبیل نیز گفت: وضعیت تخصیص یارانه کاغذ مقبول نیست و بسیاری از نشریات به دلیل هزینه‌های بالا قادر به فعالیت نیستند.

علی نورعلی‌پور با بیان اینکه مطبوعات یکی از ضرورت‌ها و نیازهای اطلاع‌رسانی است، افزود: ضعف‌های حمایتی موجب شده تا برخی نشریات عملا تعداد صفحات خود را کاهش داده و یا نوبت چاپ منظم نداشته باشند.

وی افزود: نحوه اعطای یارانه کاغذ نیازمند یازنگری است تا حقی از مطبوعات ضایع نشود و فعالان مطبوعاتی به معنی واقعی کلمه بتوانند از حمایت‌ها برخوردار شوند.

 

اختصاص یارانه منوط به کیفیت چاپ

نشریات بسیاری در دهه‌های اخیر قادر به بهره‌مندی از یارانه‌ها نبوده‌اند. تا جایی که این معضل در آخرین لیست تخصیص یارانه نشریت استان نیز مشاهده می‌شود.

به گفته مسئول امور مطبوعاتی اداره کل ارشاد استان اردبیل، 205 نشریه چاپی و الکترونیکی در استان مجوز فعالیت دارند که فقط 50 نشریه چاپی و 20 نشریه الکترونیک یارانه دریافت می‌کنند.

توحید بلورساز تصریح کرد: با توجه به اینکه در تخصیص یارانه کاغذ شاهد نقد و نظرهایی در سطح کشور بودیم، پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات در حال چکش‌کاری است.

وی ابراز امیدواری کرد مطابق ضوابط اعلام شده در دور جدید تخصیص یارانه به کیفیت مطالب و نظم در انتشار توجه ویژه شود تا بتوان با سازو کار مشخصی به نیاز مطبوعات پاسخ گفت.

در این پیش‌نویس که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در حال جمع‌آوری و مطالعه نظرات کارشناسان و فعالان رسانه‌ای کشور است، آماده است: «در شیوه‌نامه جدید که در دو مرحله اجرایی خواهد شد، ضریب نظم در انتشار رسانه‌ها و ضریب کیفی در کنار توزیع سراسری، به عنوان شروط اصلی و شاخص‌های موثر در محاسبه یارانه درج شده است. همچنین محورهای چهارگانه «اقتصاد و توسعه ملی، فرهنگی اجتماعی، سیاست خارجی و امنیت ملی، فرهنگ، معارف اسلامی و دفاع مقدس» به عنوان اولویت‌های موضوعی در محاسبه یارانه مطبوعات اعلام شده است. در این شیوه‌نامه میزان حمایت از نشریات متعدد دارای صاحب‌امتیاز حقیقی یا حقوقی واحد نیز مشخص شده به طوری که صاحبان امتیاز بیش از سه نشریه از ضریب کاهشی برخوردار می‌شوند و برای صاحبان امتیاز دارای بیش از 10 نشریه نیز یارانه‌ای در نظر گرفته نشده است.»

 

فاصله گرفتن مطبوعات از کارکرد اصلی

مشکلات مالی نشریه و ضعف اهرم‌های حمایتی موجب شده تا در مجموع نشریات برای امرار معاش یا از نظم یا از کیفیت و یا جهت فکری خود فاصله بگیرند.

فعال مطبوعاتی در این رابطه گفت:در کنار مشکل تامین کاغذ، با مشکل آگهی نیز روبه‌رو هستیم تا جایی که نرخ آگهی‌ها در مقایسه با تورم قیمت کاغذ و چاپ افزایش چندانی ندارد.

احمدی معتقد است مجموع این شرایط موجب شده تا نشریات از کارکرد واقعی خود فاصله گرفته و به نوعی به تریبون دستگاه‌های دولتی که آگهی اختصاص می‌دهند تبدیل شوند.

وی افزود: وابستگی اقتصادی نشریه به یک یا دو دستگاه اجرایی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و بی‌توجهی به سازوکارهای حمایتی از جمله یارانه‌های اختصاصی می‌تواند این آفت را تشدید کند.

احمدی تصریح کرد: این در حالی است که نشریات در مقایسه با اخبار فضای مجازی سندیت داشته و همواره می‌تواند مورد استفاده محققان، نویسندگان و پژوهشگران قرار گیرد.

 

گرانی کاغذ و ناتوانی در چاپ و نشر به نوعی موجب شده تا مطبوعات به آفتی که از قضا از موانع اختصاص یارانه است گرفتار شود. آفت ضعف کیفی و ناتوانی درتاثیرگذاری در سطح جامعه. موضوعی که نحوه حمایت بخش دولتی از رسانه‌ها خود به شدت گرفتن آن کمک می‌کند.

گرانی کاغذ جان نشریات استان اردبیل را نشانه گرفته است و چشم امید اصحاب رسانه به تعریف سازوکار مناسب است. از سوی به نظر می‌رسد تولید داخلی کاغذ چندان مورد حمایت و در اولویت نیست و کاغذ وارداتی نیز مرتبا درگیر نوسان قیمت‌ها است. آیا دولت دوازدهم می‌تواند در سال‌های پایانی حیات خود اقدام ماندگاری را به جامعه خسته جان مطبوعات ببخشد؟

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 09:10

 

بازاریابی ایمیلی یک روش اصولی برای ایجاد وفاداری مشتریان به یک کسب و کار است و استراتژی‌های آن می تواند به فروش محصولات و خدمات کمک کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  ایمیل مارکتینگ و بازاریابی ایمیلی از جمله زیرشاخه‌های بازاریابی الکترونیکی محسوب می‌شود که طی سالیان گذشته و ورود به دنیای فناوری متولد شده است و برای دستیابی و موفقیت در این عرصه باید اصول و روش هایی را در نظر گرفت. بازاریابی ایمیلی را می توان یک روش اصولی برای ایجاد وفاداری مشتریان به یک کسب و کار دانست که عاملی مهم در فروش محصولات و خدمات به‌حساب می‌آید. بطور مثال، شما از طریق بازاریابی ایمیلی می‌توانید مشتریان و یا کاربران سایت خود را همیشه درکنار خود داشته باشید.

در این مدل از بازاریابی دیجیتال شما ابتدا باید ایمیل کاربران سایت خود را دریافت کنید، سپس از طریق سرویس‌های ارسال ایمیل انبوه مانند میرلایت (MailerLite) و میل چیمپ (MailChimp) برای آن‌ها ایمیل‌های هدفمند ارسال کنید. بازاریابی ایمیلی به اصطلاح همانند شمشیر دو لبه است. اگر آن را درست و اصولی انجام دهید، مشتریان شما بیشتر و وفادارتر خواهند شد و فروش شما طبیعتا افزایش پیدا خواهد کرد و همچنین از طرف دیگر در صورت ارسال ایمیل‌های متوالی و بی‌ارزش می‌توانید مشتریان را از دست داده و همچنین به اعتبار برند خود لطمه وارد کنید.

 

استراتژی‌های مهم در ایمیل مارکتینگ

استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ بخشی از استراتژی کلان شما برای بازاریابی دیجیتال است و خالی از لطف نیست که بدانید، استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را از کانال ارتباطی ایمیل، به فروش برسانید و نرخ بازگشت سرمایه خود را به حداکثر حالت ممکن ارتقا دهید. برای اینکه به این مهم دست یابید، چندین استراتژی را که در سال جاری می‌تواند به شما کمک کند را برایتان تعریف می‌کنم:

 

ایمیل‌های ارسالی را برای مشتریانتان شخصی سازی کنید، ولی دیگر از نام گیرنده استفاده نکنید

متاسفانه اکثر مدیران دیجیتال مارکتینگ و کارشناسان ایمیل مارکتینگ تصور می‌کنند که شخصی سازی ایمیل یعنی استفاده از نام مخاطب، ولی متاسفانه همیشه افرادی پیدا می‌شوند که از بهترین امکانات، بدترین استفاده را می‌کنند. در این میان اسپمر‌ها و کلاه‌برداران فضای مجازی به قدری از این مدل استفاده کرده اند که متاسفانه نه تنها جذابیت خود را برای گیرنده‌ها از دست داده بلکه زمانی که نام خود را در تیتر، یا ابتدای نوشته در بدنه اصلی ایمیل می‌بینند، ممکن است برای اولین بار به آن اعتماد نکنند.

عنصری که باعث می‌شود ایمیل مارکتینگ بسیار موثر باشد، عنصر ارتباط است. ولی باید به این موضوع فکر کنید که آیا در اولین مرتبه گیرنده ایمیل به شما اعتماد می‌کند؟ اصلاً در اولین برخورد آیا گیرنده شما را می‌شناسد یا می‌داند که در چه خصوصی می‌خواهید با او در ارتباط باشید؟ وقتی که شما با ذکر نام گیرنده می‌خواهید به زور با او صمیمی شوید، مطمئن باشید که دیگر این موضوع موثر نخواهد بود، چه بسا باعث شود مخاطب از اینکه شما اطلاعاتی از وی دارید کمی آزرده و ناراحت و نگران شود که این موضوع بر تجربه وی تاثیر بزرگی خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:ایمیل مارکتینگ در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی

سعی کنید شخصی سازی ایمیل را بر اساس روش‌های ذیل برای گیرنده انجام دهید تا گیرنده بتواند موضوعاتی که می‌خواهد از شما در خصوصش ایمیل دریافت کند را مشخص کند. بدین ترتیب گیرنده می‌داند که موضوعات متفرقه برای وی ارسال نخواهد شد و به همین دلیل احتمال بالارفتن نرخ گشودن ایمیل‌ها بالاتر خواهد رفت. گیرنده بتواند تعدد دریافت ایمیل از شما در بازه‌های زمانی مشخص را تعیین کند.

یعنی گیرنده مشخص کند که هر هفته، هر ماه، هر روز یا هر فصل به صورت مشخص چه تعدادی از شما ایمیل دریافت خواهد کرد. از نام افراد در ابتدای بدنه ایمیل یا در تیتر در مرتبه نخست اصلاً استفاده نکنید؛ و سعی کنید با استفاده از در نظر گرفتن امتیازاتی از مخاطب بخواهید تا نام خود را به شما اعلام کند و پس از آن می‌توانید در بدنه ایمیل از نام وی برای نزدیکی بیشتر استفاده کنید. ضمناً استفاده از نام افراد لزوماً شخصی سازی ایمیل برای وی نیست.

 

مطمئن باشید ارسال ایمیل زمان خاصی ندارد!

این موضوع که ارسال ایمیل زمان خاصی ندارد لزوماً بدان معنا نیست که شما محق هستید در هر بازه زمانی و به تعداد نا‌معلوم برای مخاطبان ایمیل ارسال کنید. در واقع منظور از این تیتر این است که ارسال ایمیل زمان خاصی ندارد. معمولاً افراد به ایمیل به چشم یک موضوع جدی تجاری نگاه می‌کنند و در صورتی که تیتر ایمیل شما شبیه تیتر‌هایی که اسپمر‌ها از آن استفاده می‌کنند نباشد، احتمال زیاد آن را باز خواهد کرد و مطالعه خواهند نمود. مطمئن باشید که هیچ ساعتی از شبانه روز به ساعت دیگری اولویت ندارد و خودتان را در فشار قرار ندهید که راس ساعت خاصی برای مخاطب ایمیل ارسال کنید.

تنها نکته همان است که در بخش قبلی نوشتم، از مخاطب بخواهید بازه‌های زمانی و تعداد ایمیل دریافتی را مشخص کند و در این بازه برایش به تعداد دلخواهش ایمیل ارسال کنید.

 

طولانی یا کوتاه بودن عنوان ایمیل

طبق تحقیقی که Adestra از بین ۹۰۰ میلیون ایمیل ارسالی و گزارشات مربوط به آن تهیه کرده است، افزایش نرخ باز شدن ایمیل یا نرخ کلیک هیچ ربطی به طول تیتر و تعداد کاراکتر آن ندارد. آنچه که در طراحی تیتر مهم است، استفاده از متنی است که به درستی CTA یا فراخوان به عمل داشته باشد و بتواند در همان لحظه Engagement برای مخاطب ایجاد کند.

کافیست از یک کپی رایتر در این بخش استفاده کنید و اهدافتان از ارسال ایمیل و همچنین اهداف مارکتینگی خودتان از محتوای داخل ایمیل را برای وی بازگو کنید تا ایشان در تهیه متن مورد نیاز برای تیتر کمکتان کند. پس لطفاً خام اطلاعاتی مثل این نشوید: ایمیل‌هایی با تیتر کمتر از ۱۰ کاراکتر، ۵۸% نرخ بازشدن ایمیل را تجربه می‌کنند. این آمار درست است، ولی موضوع ربطی به تعداد کاراکتر ندارد به درخواست درست ارسال کننده در تیتر ربط دارد.

 

بهترین محتوا، محتوای رایگان است

مخاطبان شما، وقت زیادی همچنین و تمایلی هم به هزینه کردن ندارند! در تحقیقی که Bluewire Media از بین ۶۳۰۰ گیرنده ایمیل داشته، متوجه شد که ایمیل‌هایی که یک ابزار خاص یا Template را به مشتری به صورت رایگان یا حداقل برای مدت رایگان هدیه می‌دهد، نرخ کلیک و رجعت به سایت بالاتری را تجربه می‌کنند. در کسب و کار خود بگردید و بهترین پیشنهادی که می‌توانید رایگان به مخاطب بدهید را پیدا کنید و آن را ارائه دهید.

 

موبایل، موبایل، موبایل

تقریباً نیمی از مخاطبین شما، ایمیل‌های خود را با موبایل چک می‌کنند. این انتخاب شماست که دلتان می‌خواهد یک تصویر نه چندان دلچسب و ناخوانا برای مخاطبتان درست کنید که فرار کند یا اینکه به این موضوع توجه کنید و نرخ کلیک خود را تا دو برابر افزایش دهید. برای اینکه ایمیل‌های خود را برای موبایل تنظیم کنید این پیشنهادات را از دست ندهید:

ایمیل‌های خود را به صورت تک ستونی تهیه کنید، بدین ترتیب در موبایل بهتر دیده خواهد شد.

به سایز نوشته‌های خود توجه کنید و از فونتی استفاده کنید که در موبایل به خوبی دیده شود.

دقت کنید که بخشی از گیرنده‌ها از آیفون استفاده می‌کنند پس دکمه‌های خود را حداقل ۴۴ پیکسل در ۴۴ پیکسل در نظر بگیرید.

دکمه‌های call-to-action را طوری طراحی کنید که به راحتی در گوشی‌ها قابل لمس باشد. دقت کنید که اکثر افراد گوشی را در دست میگیرند و با انگشت شست خود متن را اسکرول می‌کنند، پس دکمه‌های وسط راحت‌تر خورده خواهند شد.

 

بیش از دو سوم لیست شما غیرفعال هستند، فعالشان کنید

طبق تحقیقی در یکی از پلتفرم‌های ارسال ایمیل، میانگین غیر فعال بودن اعضای لیست ایمیل مارکتینگ شما، حدود ۶۳% است. این یعنی حدود دو سوم و به نظر من عدد بزرگی است. برای اینکه این درصد را کاهش دهید می‌بایست از کمپین‌های Re-Engagement استفاده کنید. به این منظور کافیست به موارد ذیل توجه کنید:

گیرنده‌ها از ایمیل‌های پیگیری یا یادآوری خوششان نمی‌آید. در واقع این مدل از ایمیل‌ها به آن‌ها یادآوری می‌کند که تنبل هستند و این اصلاً تجربه خوبی ایجاد نمی‌کند. ایمیل‌هایی با تیتر: “۳۰ روز است که به ما سر نزده اید” می‌تواند به شدت تخریب تجربه مخاطب را در پی داشته باشد. وقتی افرادی در لیست تان دارید که ایمیل‌ها را باز نمیکنند بهتر است برایشان پیشنهادات هیجان انگیز ارسال کنید. بدین ترتیب احتمال باز شدن ایمیل و افزایش نرخ مرتبط با آن به شدت انتظار می‌رود.

وقتی افرادی در لیست ایمیل خود دارید که ایمیل‌های شما را باز نمی‌کنند به این فکر کنید که شاید تیتر ایمیل‌های قبلی به اندازه کافی انگیزشی نبود، به این فکر کنید که شاید این بخش از خدمات شما برایش مورد توجه نبوده است؛ لذا مدام پیشنهادات خود را تغییر دهید.

 

لیست مخاطب نخرید، جمع کنید!

لیست‌هایی که در اختیارتان می‌گذارند یا بفروش می‌رسانند، محض رضای خدا حتی به درد سطل آشغال هم نمی‌خورد. دقت کنید که ایمیل فارغ از اینکه به پوشه اسپم برود یا اینکه در اینباکس مخاطب بنشیند اگر با اجازه گیرنده برایش ارسال نشود اسپم است. فقط یک اسپم که بزک شده است.

کلید این معماً فقط و فقط در تولید محتواست. باید سعی کنید در زمینه تجاری خود، محتوا‌های ارزشمند و با کیفیت تولید کنید. محتوای می‌تواند جذبه فوق العاده‌ای برای مخاطب ایجاد نماید و باعث شود خواننده بخواهد مطالب بیشتری در این خصوص دریافت نماید. اینجا درست جایگاهی است که می‌توانید از وی برای ثبت نام در خبرنامه شما درخواست کنید.

فقط دقت کنید که شیوه درخواست شما بسیار مهم است. به موارد ذیل دقت کنید: اگر محتوای خود را در قالب ebook تولید می‌کنید میتوانید از مخاطب بخواهید تا ایمیل خود را وارد نماید و کتاب الکترونیکی را برایش ایمیل کنید. معمولاً این مدل تجربه بسیار خوبی در مخاطب ایجاد خواهد کرد و ایمیل شما برایش ارزشمندتر از حالت عادی خواهد بود.

سعی کنید در صورتی که مخاطب مطلب شما را در بلاگتان میخواند در صورتی که مدت زمان معقولی در صفحه شما بود برایش پاپ آپ ثبت نام در خبرنامه را نمایش دهید. سریع نمایش دادن پاپ آپ، از engagement وی با محتوا جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود ارتباط خوبی شکل نگیرد. برای کسانی که در خبرنامه شما ثبت نام می‌کنند، حتماً امتیاز خاصی در نظر بگیرید. برایش هدیه‌ای ارسال کنید یا برای وی دسترسی‌های خاصی را در نظر بگیرید. بهتر است در زمان ثبت نام یا از مخاطب بخواهید زمان و تعداد ایمیل دریافتی خود را مشخص کند یا اگر نمی‌توانید اینکار را انجام دهید بهتر است که تعداد ایمیلی که برایش ارسال خواهید کرد را به ایشان اطلاع دهید.

 

از محتوای تعاملی استفاده کنید

یکی از روش‌هایی که می‌تواند گیمیفیکیشن بسیار خوبی در متن ایمیل ایجاد نماید، ایجاد محتوای تعاملی است. در این شیوه می‌توانید سوالی را مطرح کنید و سه پاسخ برایش در نظر بگیرید که همانجا مخاطب بتواند مثل یک آزمون گزینه مورد نظر خودش را انتخاب کند. صحت پاسخ را همانجا برایش نمایش دهید. ضمناً می‌توانید در هر دو صورت درست یا غلط جواب دادن، ایشان را به سمت توضیحی جامع در خصوص سوال پرسیده شده به سمت وب سایتتان هدایت کنید.

 

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 08:49

هفتادویکمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت عصر روز گذشته (۲۳ مهر) با حضور جمهوری اسلامی ایران طی آیینی افتتاح شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، در این مراسم نخست وزیر نروژ، رئیس اتحادیه ناشران آلمان، وزیر خارجه آلمان و شهردار فرانکفورت سخنرانی کردند.

هر ساله بیش از هفت هزار و ۵۰۰ شرکت کننده از بیش از ۱۰۰ کشور در این رویداد حاضر می شوند. آمار بازیدکننده این نمایشگاه در دوره قبل ۲۸۵ هزار نفر اعلام شده و بیش از ۴ هزار برنامه در این نمایشگاه اجرا می شود و حدود ۱۰ هزار خبرنگار و بلاگر رویدادهای این نمایشگاه را پوشش می دهند. مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کشور نروژ است که علاوه بر برنامه های ادبی، به برنامه های فرهنگی، موسیقی، فیلم و معماری خواهد پرداخت.

غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران همانند سال‌های گذشته از طریق موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و با مشارکت تشکل‌های صنفی نشر و ناشران در غرفه­‌های به متراژ ۱۹۰ مترمربع برپا شده است. رایزنی فرهنگی ایران در برلین، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست، شورای شهر یزد و دبیرخانه طرح گرنت در غرفه ملی ایران فعالیت دارند.

یک هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب در حوزه‌های ایران‌شناسی، ادبیات داستانی معاصر و کلاسیک، هنر، اسلام‌شناسی، کودک و نوجوان، دانشگاهی، انقلاب اسلامی، دین و دفاع مقدس در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. علاوه بر کتاب‌هایی که در این غرفه عرضه می‌شود، بروشورهایی درزمینهٔ معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، معرفی ناشران و شرکت‌کنندگان حاضر در غرفه ملی ایران و معرفی طرح گرنت به ۱۲ زبان و همچنین لوح فشرده معرفی کتاب‌های عرضه‌شده در غرفه به‌منظور فروش حق نشر (رایت کاتالوگ) و معرفی جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

دیدار با یورگن بووس، رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت)، ملاقات با توبیاس ووس (معاون نمایشگاه کتاب فرانکفورت)، ملاقات با خانم دونا چای (مدیرعامل نمایشگاه کتاب کودک شانگهای)، ملاقات با جسیکا سانگر (مشاور حقوقی و معاون رئیس دپارتمان حقوقی انجمن ناشران و کتاب‌فروشان آلمانی)، دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب دهلی‌نو، دیدار با دبیر کل اتحادیه ناشران جهان، ملاقات با مسئولین گروه «تدا» ترکیه، ملاقات باخانم لین لیئینگ (معاون نمایشگاه کتاب پکن)، ملاقات با رئیس نمایشگاه کتاب لایپزیک، ملاقات با واقف علی‌اف (معاون وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان) جعفراف (رئیس‌کل اداره توسعه و انتشارات جمهوری آذربایجان) و محمداف (مشاور نمایشگاه کتاب باکو)، ملاقات با خام پازولی (رئیس نمایشگاه کتاب بلونیا) از جمله ملاقات های مسئولان غرفه ایران با دیگر کشورها است.

رونمایی از ترجمه ۱۴ عنوان از کتاب‌های ایرانی به زبان ترکی استانبولی (طرح گرنت)، رونمایی از ترجمه حافظ با ترجمه آنشلاورنر، رونمایی از کتاب‌های اسلام به آلمان تعلق دارد! و کتاب انسان ۲۵۰ ساله شامل منتخب بیانات مقام معظم رهبری درباره امامان شیعه، نشست نگاهی به پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، رونمایی از کتاب میراث فرهنگی یزد به زبان آلمانی، رونمایی از تقویم یزد در سال ۲۰۲۰، رونمایی از نسخه صوتی ۵۰ غزل حافظ به زبان فارسی و مجاری، رونمایی از کتاب مصور یزد و یاسبرین (خواهرخوانده یزد در مجارستان)، رونمایی از کتاب خردنامه فارسی، اجرای برنامه روز ادبیات کودک، نشست تصویرسازی کتاب کودک در اروپا، نشست کتابخانه‌های کودکان آلمان و جوایز کوله‌پشتی و کلاغ سفید، ویژه‌برنامه روز حافظ و گوته با سخنرانی توماس اوگر (استاد اسبق ایران‌شناسی دانشگاه برلین) به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار دیوان غربی و شرقی گوته و رونمایی از کتاب سردار بی‌بی مریم بختیاری ترجمه شده به زبان انگلیسی از جمله فعالیت‌ها و برنامه‌های در نظر گرفته شده در مدت پنج روز فعالیت غرفه ایران است.

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 08:28

صنعت بسته‌بندی یکی از صنایع مهم و موثر در ارتقای تولید داخل و توسعه صادرات است که علیرغم فعالیت‌های زیادی که در این حوزه انجام شده است، هنوز کشور ما آنچنان که باید در این صنعت توفیق قابل توجه نداشته است.

به گزارش چاپ و نشر، دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی برای بازدید و دیدار با فعالان صنعت بسته‌بندی کشورمان و حضور در چند مراسم از جمله سمینار بین‌المللی «نقش بسته‌بندی در صادرات غیرنفتی رویکرد جهانی» در ایران حضور یافت.

دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی با ارزیابی صنعت بسته‌بندی ایران، دو توصیه مهم به فعالان این حوزه و مسئولان مربوط داشت.

 

ارزیابی صنعت بسته‌بندی ایران

یوهانس برگمایر پیرامون صنعت بسته‌بندی ایران، اظهار داشت: با توجه به اینکه من مدت‌زمان کوتاهی است، به‌ منظور بازدید و دیدار با فعالان صنعت بسته‌بندی و حضور در این سمینار وارد کشور ایران شده‌ام ارزیابی من، ارزیابی کوتاهی خواهد بود. با اطلاعاتی که من از موسسه بسته‌بندی ایران به دست آورده‌ام می‌توانم بگویم که صنعت بسته‌بندی در ایران در موقعیت خوبی قرار دارد. به باور من میزان سطح توسعه‌یافتگی صنعت بسته‌بندی در ایران میزان قابل قبولی است اما همچنان برای پیشرفت در این حوزه باید اقداماتی انجام شود.

دبیر کل سازمان جهانی بسته‌بندی در ادامه اضافه کرد: سیستم‌های بسته‌بندی فوق‌العاده توسعه‌یافته‌ای در کشور ایران وجود دارد، همچنین ظرفیت برای یادگیری علوم بیشتر در زمینه‌ی بسته‌بندی نیز مشاهده می‌شود که این نکته بسیار مهم و قابل توجه است. البته مانند سایر کشورها هنوز یکسری از تخصص‌ها و دستگاه‌های خاص که تکنولوژی‌های خاص دارند در کشور ایران وجود ندارد که البته این امر کاملاً طبیعی است.

 

مهمترین چالش‌ها

 یوهانس برگمایر در ادامه پیرامون مهم‌ترین چالش صنعت بسته‌بندی در ایران، اظهار داشت: تا آنجایی که من در این دوره کوتاه‌مدت حضور خود در ایران متوجه شدم، کاغذ که یکی از مواد پرمصرف در صنعت بسته‌بندی است، در ایران بسیار کم و گران است.

وی در ادامه افزود: نکته دیگری که در کشور ایران قابل توجه است و اگر نگویم چالش باید بگویم ظرفیت پیشرفت و بهبود در آن زمینه وجود دارد، بحث طراحی بسته‌بندی است که به اعتقاد من فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

توصیه به مسئولان

 دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی (WPO) در ادامه خطاب به مسئولان ایرانی با تاکید بر حمایت از صنعت بسته‌بندی و فعالان این حوزه، گفت: از دیدگاه سازمان جهانی بسته‌بندی مهم‌ترین مسئله‌ای که حکومت‌ها در حوزه صنعت بسته‌بندی باید بر آن متمرکز باشند مؤسساتی هستند که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. این موسسه در ایران با نام انستیتو بسته‌بندی ایران در حال فعالیت است. تلاش دولت باید در راستای رشد و توسعه این مؤسسات به‌ منظور گسترش فعالیت آن‌ها و در نهایت تمرکز بر توسعه و پیشرفت صنعت بسته‌بندی باشد.

 

دو گام بزرگ

 برگمایر در ادامه با تاکید بر اینکه در صنعت بسته‌بندی ایران باید دو گام بزرگ برداشته شود، اظهار داشت: گام اول در این حوزه آموزش است. به عقیده من مسئولان دولتی و فعالان حوزه بسته‌بندی باید بحث آموزش را بسیار جدی گرفته و همکاری خود را با دانشگاه‌ها و مؤسسات مختلف افزایش دهند و در گام دوم نیز ایران باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا بتواند هر چه بیشتر خود را وارد این چرخه یا به‌زعم من روند بسته‌بندی بین‌المللی کرده و در بازارهای جهانی حضور داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه اینترپک در سال ۲۰۲۰، گفت: با علم بر اینکه حضور در چنین نمایشگاهی بسیار هزینه‌بر خواهد بود اما پیشنهاد می‌کنم که ایران حتماً با همکاری سازمان جهانی بسته‌بندی در این نمایشگاه حضور پیدا کند تا بیشتر در جریان اتفاقات و جریاناتی که در حوزه صنعت بسته‌بندی هست، قرار بگیرد.

 

آموزش و انعطاف‌پذیری، دستور کار فعالان بسته‌بندی

 دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی در ادامه به ارائه توصیه به فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران پرداخت و گفت: دو توصیه برای فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران دارم. توصیه اول آموزش و آموزش و آموزش و توصیه دوم انعطاف‌پذیری است.

وی در ادامه در خصوص انعطاف‌پذیری، بیان داشت: فعالان این صنعت باید نیازهای مشتریان خود را بشناسند و بتوانند خود را مطابق و همگام با آن نیازها وفق دهند.

 

توصیه به فعالان

دبیر کل سازمان جهانی بسته‌بندی در خطاب به مخاطبان و فعالان صنعت بسته‌بندی اظهار داشت: بسته‌بندی نقش بسیار مهمی در رونق تولید و صادرات دارد لذا از فعالان این صنعت انتظار می‌رود بر آن تمرکز بیشتری داشته باشند و با تکنولوژی‌های جدیدی که در اختیار دارند و با اختصاص وقت بیشتر به مقوله بسته‌بندی، دنیا را برای زندگی کردن به‌جای بهتری تبدیل کنند، چراکه بسته‌بندی نیز بخشی از این دنیا است و هنگامی‌ که صنعت بسته‌بندی را بهبود بخشیده و باعث پیشرفت و توسعه این صنعت شویم مطمئناً سبب خواهیم شد که دنیا مکان بهتری برای زندگی کردن شود.

وی در پایان افزود: در این مسیر، رسانه‌ها می‌توانند در توجه بیشتر به صنعت بسته‌بندی و آموزش که دو مقوله مهم هستند، نقش بسزایی داشته باشند، آنها می‌توانند هرچه بیشتر فعالان صنعتی و تولیدکنندگان را در توجه به این صنعت و توسعه آن، کمک حال باشند.

منبع: خبرگزاری صنایع

سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 13:40

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی قیمت کاغذ و مقوا، این اتفاق را حاصل اعتماد دولت به واردکنندگان خوشنام دانست؛ رویکردی که باید تداوم داشته باشد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه اکنون در حوزه واردات کاغذ و مقوا مشکلات مرتفع شده است، عنوان کرد: در طول یک‌سال گذشته پیگیری‌ها و نشست‌هایی با مدیران بخش‌های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و واردکنندگان کاغذ نیز همکاری خوبی با این وزارتخانه داشتند.

وی افزود: خوشبختانه بازار رو به ثبات است و کاهش قیمت دارد؛ به‌طوری که قیمت کاغذ تحریر حدود ۳۰ درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش داشته است.

میرباقری با اشاره به کاهش قیمت کاغذ و مقوای گلاسه نیز گفت: دامنه کاهش قیمت در این حوزه به کاغذ گلاسه هم رسید و درحالی‌که تا شش ماه قبل هر کیلو کاغذ گلاسه تا حدود ۳۰ هزار تومان هم رسید، الان در بازار به قیمت ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.  

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی بازار نشان می‌دهد اگر دولت به بخش خصوصی اعتماد و امنیت کاری برای فعالان این حوزه ایجاد کند، بخش خصوصی هم می‌تواند به دولت اعتماد کند و نتیجه این همکاری و هماهنگی یک بازار با ثبات با حداقل قیمت است.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه رقابت و عرضه و تقاضا همیشه موجب پایین آمدن قیمت کالاها در بازار می‌شود، یادآور شد: اینکه بخواهیم با حاشیه‌سازی قیمت را پایین نگه داریم، در قیمت‌ها تاثیر زیادی ندارد و همکاری واردکنندگان کاغذ و مقوا و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تجربه خوبی برای بخش خصوصی و دولتی به شمار می‌آید.

به‌گفته میرباقری، به‌دنبال همکاری بخش خصوصی و دولتی، بانک مرکزی نیز با این اقدام همراه شد و ارز مورد نیاز واردکنندگان را تامین کرد که نتیجه آن رضایت مصرف‌کننده نهایی است؛ اما این کاهش قیمت منوط به این است که چنین همکاری‌هایی ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بازار کاغذ در ثبات به سر می برد

وی در پایان درباره لزوم اعتماد به واردکنندگان خبره و قدیمی توضیح داد: اعتماد به واردکنندگان خوشنام و شناسنامه‌دار باید ادامه داشته باشد و دست افراد سودجو نیز کوتاه شود. تجربه نشان داد که حضور کوتاه مدت یک‌سری افراد موجب ایجاد تنش در بازار شد اما کسانی که در بخش واردات سابقه داشتند توانستند کاغذ و مقوای مورد نیاز بازار را تامین کنند.

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران؛

اصلاحیه کتاب‌‎های درسی چاپ سال گذشته، بزودی توزیع می‌شود

سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 13:01

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به توزیع برخی کتاب‌های درسی چاپ سال گذشته متوسطه دوم در استان گفت: با توجه به تغییرات محتوایی برخی از کتاب‌های درسی امسال، اصلاحیه این کتاب‌ها در حال چاپ است که بزودی از طریق مدارس در بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا اسفندیار نظری افزود: با توجه به محدودیت های اعتباری و کاغذ برای چاپ کتابها برای امسال، تعداد هفت عنوان کتاب مقطع متوسطه دوم از کتاب های چاپ سال گذشته در میان دانش آموزان استان مازندران توزیع شد که کمترین تغییرات محتوایی را داشته است.

وی گفت: برای جلوگیری از مشکلات دانش آموزان به هنگام برگزاری امتحان سراسری و همچنین کنکور پیگیری لازم برای این منظور صورت گرفته و قرار شد بخش های تغییر یافته کتاب امسال در قالب جزوه آماده و در اختیار دانش اموزان قرار گیرد.

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران تاکید کرد که دانش آموزان و خانواده های آنان نگران تغییرات محتوایی کتابها نباشد چرا که جزوه این بخش از کتابها در حال آماده سازی است و در کمترین زمان ممکن در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون جزوه اصلاحیه کتاب شیمی پایه دهم چاپ و ارسال شده، گفت: کتاب های دینی و زیست شناسی پایه دوازدهم هم در حال چاپ است.

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت: با توجه به تغییرات جزیی کتاب دینی، اصول عقاید و جامعه شناسی پایه ۱۱ به همراه کتاب فیزیک پایه دهم در حال پیگیری است و نتیجه آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

نظری خاطر نشان کرد: توزیع برخی از کتاب های درسی چاپ سال گذشته مقطع متوسطه دوم در ۷ استان کشور انجام شده و تنها اختصاص به مازندران ندارد.

وی افزود: امسال یک میلیون و ۸۲۱ هزار و ۷۰۰ جلد کتاب بین دانش آموزان ابتدایی، ۹۷ هزار و ۵۳ جلد در متوسطه دوم نظری و ۴۴۲ هزار و ۹۵۹ جلد کتاب نیز بین دانش اموزان هنرستان فنی و حرفه ای و کار و دانش توزیع شده است.

بیشتر بخوانید: با کمبود کتاب درسی در سال آینده روبه رو نخواهیم شد

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران همچنین گفت: دانش آموزانی که به دلیل تاخیر در ثبت نام کتاب دریافت نکرده اند می توانند از طریق مدیریت مدارس در سامانه ثبت کتاب درسی ثبت نام کنند و در کتاب برای آنها نیز ارسال شود.

استان مازندران بیش از ۵۳۵ هزار دانش آموز دارد که در حدود چهار هزار مدرسه و ۲۱ هزار کلاس درس در حال تحصیل هستند.

 

رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت،

اختلال در دسترسی به کاغذ بریل

سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 12:42

رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس تخمین­‌ها ۳۰ هزار کودک کم‌بینا و ۷ هزار و ۵۰۰ کودک نابینا در کشور وجود دارد. همچنین جمعیت نابینایان بالای ۵۰ سال ایران حدود ۸۰ هزار نفر است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، دکتر سید فرزاد محمدی با اشاره به اینکه روز جهانی عصای سفید معمولا شعار خاصی ندارد، گفت: هدف نخست از این روز، افزایش آگاهی عموم شهروندان در مورد نابینایی و نابینایان در اجتماع است. همچنین هدف دوم شناسایی نابینایان و کم بینایان متولد شده و فعال در عرصه اجتماع و توانمندسازی دیگر کم بینایان در این میان است.

تاریخچه روز جهانی عصای سفید

 وی در خصوص تاریخچه این روز افزود: ۱۵ اکتبر به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است. کاربرد عصا به عنوان وسیله‌ی کمکی در رفت‌وآمد نابینایان، از قرن‌ها پیش متداول بوده است؛ ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان، به بعد از جنگ جهانی اول بازمی‌گردد. در سال ۱۹۲۱ میلادی عکاسی از شهر بریستول انگلستان به نام جیمز بیگز که در اثر سانحه‌ای بینائی خود را از دست داده‌ بود، برای در امان ماندن از گزند وسائل نقلیه در خیابان‌های اطراف محل زندگی‌اش، ابتکار استفاده از عصای سفید را از آن خود کرد تا به راحتی برای همگان قابل دید باشد.

محمدی ادامه داد: در سال ۱۹۳۱ در فرانسه، فردی جنبش ملی عصای سفید برای افراد نابینا را آغاز کرد. در ۷ فوریه همان سال، وی به شکل سمبولیک دو عصای سفید را در حضور چند وزیر کشور فرانسه به دو فرد نابینا اهدا کرد. پس از آن پنج هزار عصای سفید برای جانبازان فرانسوی جنگ جهانی اول و شهروندان نابینا فرستاده شد. سرانجام در شش اکتبر سال ۱۹۶۴، کنگره آمریکا به رییس جمهور این کشور اجازه داد تا ۱۵ اکتبر را به عنوان روز "White Cane Safety Day" یا روز جهانی عصای سفید اعلام کند.

آمار ایران و جهان، چند نابینا در ایران داریم؟

وی با اشاره به اینکه مطالعه‌ای ملی­ درخصوص شیوع کم‌بینایی و نابینایی در کشور نداریم، تصریح کرد: بر اساس یک متاآنالیز، شیوع اختلالات بینایی قابل توجه در کشور در سنین بالاتر از ۵۰ سال، حدود چهار درصد است که بر اساس تخمین­‌ها ۳۰ هزار کودک کم‌بینا و هفت هزار و ۵۰۰ کودک نابینا در کشور وجود دارد. همچنین جمعیت نابینایان بالای ۵۰ سال ایران حدود ۸۰ هزار نفر است.

رئیس اداره‌ سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه، ‌ طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، ۳۶ میلیون نفر در سراسر دنیا نابینا هستند، اظهار کرد: در این میان تفاوت جنسیتی میان زنان و مردان در امر نابینایی امر قابل توجهی نیست.

نقش پررنگ علل اکتسابی در بروز نابینایی

وی بیشترین علت بروز نابینایی را اکتسابی خوانده و ادامه داد: این موارد اکتسابی شامل آب مروارید، پیری شبکیه، آب سیاه، کدورت قرنیه و بیماری شبکیه به دلیل دیابت هستند. باید توجه کرد که امروز بیشتر از اصطلاح «اختلال بینایی» استفاده می‌کنیم و از این رو عیوب انکساری اصلاح نشده و همین طور پیرچشمی (اختلال در دید نزدیک) هم مشمول تعریف می‌شوند و اتفاقا سهم اصلی اختلال ناشی از آن‌ها است.

وی با اشاره به نقش بیمای‌های غیرواگیر در بروز نابینایی و کاهش دید، گفت: پیری شبکیه، آب سیاه و بیماری شبکیه به دلیل دیابت، بیماری‌های غیرواگیر چشم شناخته می‌­شوند. برخی آب مروارید را نیز تحت همین عنوان می­‌آورند. انواع سکته‌های شبکیه و عصب بینایی نیز در دسته بیماری­‌های غیرواگیر قرار می­‌گیرند.

محمدی ضمن بیان اینکه علل کم‌بینایی تفاوتی با نابینایی ندارد، افزود: می­‌توانیم به دلایل دیگری که کمتر شایع هستند مانند تنبلی چشم، نارسی شبکیه، قوز قرنیه، آسیب­‌های چشمی و در نهایت بیماری­‌های ارثی و بدتکوینی چشم اشاره کنیم.

 قانون حمایت از معلولان اجرا می‌شود؟

وی درخصوص وضعیت کار و زندگی نابینایان در ایران، گفت: در سال ۱۳۸۳ برای اولین بار قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. براساس این قانون دولت موظف شد زمینه‌های لازم برای تأمین حقوق معلولان را فراهم و حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد. در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ قانون اصلاحی برای قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در ۳۴ ماده به تصویب مجلس رسید و در اردیبهشت ۱۳۹۷ جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد. در این قانون وجوه مختلفی از حقوق افراد معلول مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به موارد این قانون گفت: بر طبق بندهای این قانون، سهولت تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی و... از جمله مواردی هستند که باید برای این افراد تامین شوند.

محمدی با اشاره به ماده هفت این قانون، گفت: در این بند صراحتا به افراد کم بینا و نابینا اشاره شده است و بر اساس بند (و) این قانون حداقل شصت درصد از پست‌های سازمانی تلفنچی اپراتور تلفن دستگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی باید به افراد نابینا و کم‌بینا، معلولان جسمی و حرکتی اختصاص یابند. همچنین تبصره ۱ ماده هفت این قانون می‌گوید؛ کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

بیشتر بخوانید: حذف کاغذ بریل ناشی از گرانی

وی با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از افراد نابینا از جامعه دور هستند، اظهار کرد: آمار دقیقی از وضعیت اجرای این قانون و اشتغال این افراد در حال حاضر وجود ندارد؛ اما می‌دانیم که بسیاری از این هموطنان از جامعه ایزوله هستند و نقش و مشارکتی در جامعه ندارند.

مشکلی برای تامین تجهیزات و داروهای چشم نداریم

رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت در خصوص تامین لوازم و تجهیزات توانبخشی کم‌بینایی، گفت: قسمت زیادی از این تجهیزات در ایران تولید می‌شود و برای واردات محدودیت جدی وجود ندارد؛ اما برابری ارز موجب گرانی شدید بسترهای رایانه­‌ای کمک کننده برای کم بینایان شده است. حتی دسترسی به کاغذ مخصوص چاپ بریل نیز اختلال پیدا کرده است.

 

 

سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 12:19

 هفتاد و یکمین نمایشگاه کتاب فرانکفوت از فردا ۲۴ الی ۲۸ مهر ۱۳۹۸ در شهر فرانکفورت آغاز به کار می‌کند. نشست مطبوعاتی این رویداد امروز برپا می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر، هفتاد و یکمین نمایشگاه کتاب از فردا 24 الی 28 مهر 1398 در شهر فرانکفورت آغاز به کار می کند.

در این نمایشگاه که به عنوان بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان شناخته می‌شود ناشران و بنگاه‌های نشر از سراسر دنیا حضور دارند. همچنین نمایندگانی از شرکت‌های نشر کتاب و چند رسانه‌ای از تمام دنیا به نمایشگاه کتاب فرانکفورت می آیند تا درباره حقوق بین المللی چاپ کتاب و هزینه‌های صدور مجوز (در زمینه کتاب) مذاکره کنند.

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۷ هزار غرفه‌دار از بیش از ١٠٠ کشور و ۱۵۰۰ ناشر شرکت می‌کنند سه روز نخست این رویداد مخصوص شرکت‌ها و امور تجاری است و دو روز پایانی آن برای عموم آزاد است. در اغلب سال‌ها بیش از ٢٨٦٠٠٠ بازدید کننده در مدت ٥ روز در این رویداد شرکت می‌کنند.

مهمان ویژه در این دوره از نمایشگاه کشور نروژ است که برنامه‌های خاصی را در غرفه ملی خود و همچنین فضاهای خارجی از جمله چندین سالن کنفرانس تدارک دیده تا به معرفی ادبیات خود بپردازد.

در نشست مطبوعاتی این رویداد قرار است برنده جایزه نوبل ادبیات در فرانکفورت حاضر شود، «اولگا توکارچوک»، نویسنده‌ و شاعر لهستانی و برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ در مورد مسئولیت سیاسی نویسندگان صحبت خواهد کرد. او از مهمترین نویسندگان معاصر اروپاست. کار او به ۳۷ زبان ترجمه شده و جوایز متعددی نیز دریافت کرده است.

کنفرانس مطبوعاتی نمایشگاه کتاب ساعت ۱۱ صبح امروز سه شنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ در غرفه فرانکفورت برگزار می‌شود. سخنرانان بعدی در کنفرانس مطبوعاتی یورگن بووس ، مدیر نمایشگاه فرانکفورتر، هاینریش ریتمولر ، مدیر انجمن ناشران و فروشندگان کتاب آلمان و فرانسیس گوری ، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) خواهند بود. این رویداد به زبان‌های آلمانی ، انگلیسی و لهستانی برگزار می‌شود.

بیشتربخوانید: حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن به عنوان مهمان ویژه فرصت مغتنمی است

۲۰ ناشر، دو آژانس ادبی، شش تشکل صنفی نشر به همراه رایزنی فرهنگی ایران در برلین، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست، شورای شهر یزد و دبیرخانه طرح گرنت در غرفه ملی ایران فعالیت خواهند داشت. اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، موسسه فرهنگی مجمع ناشران دفاع مقدس، انجمن فرهنگی- هنری زنان ناشر و انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، شش تشکل صنفی نشر هستند که در غرفه ایران فعالیت خواهند داشت. آژانس ادبی پل و دایره مینا نیز فعالیت‌های خود را در غرفه ایران دنبال می‌کنند.

۱۴۹۴ عنوان کتاب در حوزه‌های ایران‌شناسی، ادبیات داستانی معاصر و کلاسیک، هنر، اسلام‌شناسی، کودک و نوجوان، دانشگاهی، انقلاب اسلامی، دین و دفاع مقدس در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. علاوه بر کتاب‌هایی که در این غرفه عرضه می‌شود، بروشورهایی در زمینهٔ معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، معرفی ناشران و شرکت‌کنندگان حاضر در غرفه ملی ایران و معرفی طرح گرنت به ۱۲ زبان و همچنین لوح فشرده معرفی کتاب‌های عرضه‌شده در غرفه به‌منظور فروش حق نشر (رایت کاتالوگ) و معرفی جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 11:58

یک فعال حوزه چاپ دیجیتال معتقد است؛ با توجه به مسایلی که از نظر قیمت کاغذ و تامین سایر ملزومات چاپی در چاپ افست وجود دارد چاپ دیجیتال به‌عنوان اصلی‌ترین راه‌حل تامین نیازهای چاپی نقش بازی می‌کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا، امیرحسین قاسمی، فعال حوزه چاپ دیجیتال، با اشاره به مشکلات فعالیت در حوزه چاپ دیجیتال عنوان کرد: در کنار تمام مزایایی که این شیوه چاپ نسبت به چاپ افست دارد اما باید گفت که چاپ دیجیتال با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، دچار بحران است؛ چراکه همه بخش‌های این صنعت وارداتی است و حتی قابلیت تولید قطعات دستگاه‌های چاپ دیجیتال در کشور وجود ندارد.

 وی ادامه داد: وقتی دستگاهی خراب می‌شود، بحث موجودی قطعات و مواد اولیه برای آن مطرح است و این مسئله از دغدغه‌های اصلی فعالان این حوزه محسوب می‌شود.

 قاسمی با اشاره به رونق چاپ دیجیتال در دنیا توضیح داد: دلیل اصلی رونق چاپ دیجیتال، انتشار کتاب‌های چاپ اول و آثار تخصصی با تیتراژ محدود و براساس نیاز مشتری است.

وی یادآور شد: رقابت بین چاپ افست و دیجیتال، مشکلاتی ایجاد کرده بود،  و از آنجایی که قیمت چاپ افست در ایران پایین بود، در برهه‌های مختلف رقابت این دو بخش سر و صدای زیادی به پا کرد.

قاسمی با بیان اینکه هر یک از دو شیوه چاپی کارکردهای خود را دارند، گفت: در کشورهای خارجی اغلب چاپ کتاب زیر ۵۰۰ نسخه به چاپ دیجیتال سپرده می‌شود اما تا سال‌ها، چاپ کتاب زیر ۱۰۰ نسخه به چاپ دیجیتال سپرده می‌شد. البته اکنون این الگو تغییرات زیادی کرده است و با ورود دستگاه‌های جدید ما در ایران می‌توانیم در چاپ دیجیتال، تیراژهای بالاتری تولید کنیم.

چاپ دیجیتال اقتصادی‌تر است

قاسمی همچنین درباره کارکردهای چاپ دیجیتال در موقعیت اقتصادی کنونی بیان کرد: با توجه به مسایلی که از نظر قیمت کاغذ و تامین سایر ملزومات چاپی در چاپ افست وجود دارد، عملا چاپ دیجیتال به‌عنوان اصلی‌ترین راه‌حل تامین نیازهای چاپی نقش بازی می‌کند، زیرا اقتصادی‌تر است.

 وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه چاپ دیجیتال، هزینه‌های بالاسری کمرنگ‌تری نسبت به چاپ افست دارد به‌صرفه‌تر است، چراکه غیر از منابع انسانی، مکان چاپخانه هم اهمیت دارد؛ به‌عبارت دیگر در چاپ افست به دلیل حجیم بودن دستگاه‌ها، نیازمند فضای بزرگتری هستیم. از سوی دیگر چاپ افست، به هزینه برق و آب بالاتری نیاز دارد اما در دیجیتال این هزینه‌ها کمتر است.

قاسمی درباره پایین بودن هزینه سرمایه‌گذاری چاپ دیجیتال گفت: مبلغ نهایی برای سرمایه‌گذاری در چاپ دیجیتال، بسیار پایین‌تر از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ افست است، البته ماشین‌‌های چاپ دیجیتال به‌عنوان یک روش چاپی، قیمت‌های مختلفی دارد و می‌توان از چند صد میلیون تا چندین میلیارد تومان برای خریداری این دستگاه‌ها هزینه کرد.

قاسمی با بیان اینکه با وجود دستگاه‌های دیجیتال، چاپ افست همچنان جایگاه خود را دارد، تاکید کرد: در دنیا، ماشین‌آلات چاپ افست به بحث بسته‌بندی سوق داده شده و از حیطه نشر صِرف خارج شده است اما همچنان شاهد هستیم که دستگاه‌های نشر در برندهای مختلف چاپ افست، ساخته می‌شوند و بازار آن‌ها از بین نرفته است..

 به گفته وی، در این میان چاپ دیجیتال به آن بخشی از نشر که دنبال انتشار کتاب با تیراژ پایین هستند، پاسخ می‌دهد و البته در ایران به دلیل گرانی کاغذ و مقرون‌ به‌صرفه نبودن افست، کارها به سمت چاپ دیجیتال سوق داده شده‌ است..

 آفت ماشین‌های دست دوم

قاسمی به آفت و آسیب ماشین‌های دست دوم دیجیتال در کشور اشاره کرد و گفت: طی دو دهه اخیر، در ایران به واردات ماشین‌های دست دوم و کارکرده خارجی توجه شده. این ماشین‌ها اغلب در کشورهای همسایه تعمیر می‌شوند و به ایران با قیمت‌ ۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. 

 وی با بیان اینکه اغلب ماشین‌های دست دوم چاپ دیجیتال، دیگر کارکردی ندارند، ادامه داد: ماشین‌های دست دوم، ایرادات زیادی دارند، این موضوع به خصوص برای ماشین‌های چاپ دیجیتال بیشتر احساس می‌شود؛ زیرا این دستگاه‌ها برای یک میزان کار و هدف مشخصی تعریف شده‌اند.

 قاسمی افزود: از خریدار دستگاه‌های وارداتی دیجیتال سوال می‌شود، «در ماه چقدر کار داری؟»

ماشین‌های دست دوم ایرادات زیادی دارند، این موضوع به خصوص برای ماشین‌های چاپ دیجیتال بیشتر احساس می‌شود زیرا این دستگاه‌ها برای یک میزان کار و هدف مشخصی تعریف شده‌اند.

و به تناسب نیاز و کار به خریدار، دستگاه فروخته می‌شود؛ زمانی هم که دستگاه‌ها کنار گذاشته می‌شوند، اغلب خریدار اولیه همه استفاده خود را از دستگاه انجام داده و با خریداری دستگاه جدید، ماشین قدیمی خود را فروخته است. 

 این فعال حوزه چاپ دیجیتال با بیان اینکه در چنین شرایطی ماشین‌ها، کارکرد اولیه را ندارند، گفت: با تعویض همه قطعات این دستگاه‌ها می‌توان انتظار داشت کارکرد اولیه را داشته باشند اما با  تعویض همه قطعات، ‌قیمت ماشین نیز تغییر می‌کند؛ بنابراین فقط برخی قطعات ضروری دستگاه‌ها را تعویض می‌کنند البته این روش موجب می‌شود، بعد از مدتی سایر قطعات هم خراب شود.

بیشتر بخوانید: حیات صنعت نشر در دستان چاپ دیجیتال

وی با تاکید بر اینکه بازدهی ماشین‌های دست دوم ۵۰ درصد ماشین نو است، عنوان کرد: آسیب اصلی ماشین‌های دست دوم دیجیتال این است که به نسبت ارزی که از کشور خارج شده است، چندان ارزشمند نیستند، زیرا در عرف بین‌الملل، بازار دست دوم به کشورهای سطح پایین، اختصاص دارد؛ البته این موضوع یک زمانی هم درباره ماشین چینی نو مطرح بود که نسبت به خروجی ارز ارزشی نداشتند.

قاسمی با بیان اینکه توجه فعالان چاپ و نشر به ماشین‌های دست دوم نشان‌دهنده پایین بودن قدرت خرید و توان اقتصادی است، گفت: تمام این موضوعات زیرمجموعه بحث اقتصاد است. وقتی کل کشور درگیر باشند، به‌طور طبیعی تمام صنایع درگیر می‌شوند، اکنون هم غیر از چاپ، سایر صنایع درگیر هستند و در حوزه چاپ هم فعالان این حوزه شامل افست، دیجیتال، سیلک و فلکسو نیز درگیر موضوع هستند و عامل اصلی آن اقتصادی است.

 

صفحه1 از897

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی