گفت‌وگو با رضا رحمانی، مدیر برگزاری نمایشگاه IPAP و pacprocess

تلألوئی دوباره در شهر آفتاب

  • پنج شنبه, 28 شهریور 1398 ساعت 09:11
  • منتشرشده در چاپ

 

این روزها صنعت چاپ ایران با مشکلات و کمبودهای زیادی روبرو شده است و بسیاری آن را رو به افول خوانده و اذعان می‌دارند که دارد نفس‌های آخر را می‌کشد. در این روزگار که افرادی به دنبال زدن تیر خلاص بر پیکر نیمه‌جان این صنعت هستند، افراد دیگری با تمام توان در مقابل آن‌ها تلاش می‌کنند تا ناجی چاپ باشند و نمی‌گذارند این صنعت معظم در باتلاق مشکلات غرق شود. برگزاری نمایشگاه IPAP و pacprocess را می‌توان از آن دست تلاش‌ها دانست. مسئولان و دست‌اندرکاران برای هرچه بهتر برگزاری این نمایشگاه و جذب بازدیدکنندگان تخصصی از کشورهای مختلف تلاشی مستمر دارند تا سومین دوره از این نمایشگاه به بهترین نحو برگزار شود. در ادامه گفت‌وگوی چاپ و نشر با رضا رحمانی، مدیر برگزاری این نمایشگاه تقدیم می‌شود تا از چندوچون این نمایشگاه آگاه شوید.

 

نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی شهر آفتاب امسال در چه تاریخی و در چند سالن برگزار می‌شود؟

برگزاری نمایشگاه IPAP و pacprocess طبق سنوات گذشته در مهرماه سال جاری برنامه‌ریزی شده است؛ ما در تاریخ 10 تا 13 مهرماه میزبان مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان محترم این نمایشگاه هستیم. طبق برنامه‌های قبلی این رویداد در دو سالن و فضایی بالغ‌بر 15 هزار مترمربع برگزار خواهد شد که البته در حال حاضر و با وجود استقبال خوب شرکت‌ها، امکان بازنگری مجدد و افزایش سالن‌ها نیز وجود دارد.

 

با چه کشورها برای حضور در نمایشگاه امسال رایزنی کرده‌اید و حضور کدام کشورهای تاکنون قطعی شده است؟

با توجه به شرایط فعلی کشور و تحریم‌های ظالمانه آمریکا که هرلحظه نیز به آن افزوده می‌شود، تمایل حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه‌های ایران کاهش قابل‌توجهی داشته است. در صنعت نمایشگاهی کشور نیز از ابتدای سال در تمامی رویدادهای با سابقه‌ی بالا نیز حضور شرکت‌های خارجی به حداقل رسیده است؛ اما بااین‌وجود تیم بین‌المللی این رویداد مستقر در آلمان و ایران در تلاش است تا بتواند زمینه‌ی حضور شرکت‌های خارجی را در این نمایشگاه به وجود بیاورد.

ثبات نسبی اقتصادی و ارزی به وجود آمده طی ماه‌های گذشته در کشور، سبب پایدارتر شدن بازار کسب‌وکار داخلی نسبت به سال پیش شده است. گزارش بلومبرگ با اشاره به رشد ۳۰ درصدی ارزش ریال ایران طی دو ماه گذشته، آن‌هم با وجود تحریم‌های شدید از سوی آمریکا، نشانه‌‌ی افزایش مبادلات اقتصادی مخصوصاً در حوزه کسب‌وکارهای کوچک است. ازاین‌رو شرکت‌های ایرانی که در پی توسعه بازار داخلی و رشد در حوزه صادرات هستند، تمایل بیشتری برای حضور در نمایشگاه‌ها دارند.

 

نمایشگاه امسال با دو دوره‌ی قبل چه تفاوت‌هایی دارد؟

این نمایشگاه همواره با تأکید بر تخصص‌گرایی و تمرکز بر حوزه‌های مختلف تلاش دارد بستری مناسب جهت ارتقا سطح کیفی حضور مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان را ایجاد کند و از طرف دیگر در نظر دارد خدمات باکیفیتی مطابق با استانداردهای بین‌المللی به مشارکت‌کنندگان نمایشگاه ارائه کند. با تکیه‌بر همین موضوع این رویداد مشتمل بر پنج حوزه تخصصی برگزار خواهد شد:

 1- صنعت چاپ

2- ماشین‌آلات بسته‌بندی، خط تولید و فرآوری

 3- بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر با برند Iran Flexible Packaging (IFP)

4- صنعت کارتن‌سازی، ورق و کاغذ با برند iCarton

5- چاپ دیجیتال و لارج فرمت

شایان‌ذکر است برندها و نامداران این پنج حوزه در سال جاری برای برگزاری این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده و حضوری فعال داشته‌اند و پیرو استقبال مشارکت‌کنندگان، برنامه‌ریزی برای حضور هیئت‌های تجاری خارجی از کشورهای افغانستان، عراق، قطر و غیره انجام شده است.

همچنین حضور تورهای صنعتی از شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با برنامه‌ریزی قوی‌تر در حال انجام است که از تفاوت‌های بارز این نمایشگاه به‌حساب میآید. ازجمله تفاوت‌های اساسی دیگر این نمایشگاه حضور اعضای انجمن چاپ‌های دیجیتال ایران و استقبال بی‌نظیر آن‌ها از این نمایشگاه بوده است.

 

بازدیدکنندگان تخصصی نمایشگاه‌ها یکی از نکات مهم و موردتوجه غرفه‌گذاران هر رویداد نمایشگاهی است. امسال چه برنامه‌ای برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای جذب بازدیدکنندگان متخصص در نظر گرفته‌اید؟

از دغدغه‌های اصلی ما به‌عنوان برگزارکننده نمایشگاه‌های تخصصی حضور بازدیدکنندگان متخصص در ایام نمایشگاه بوده است. ما در سال 96 میزبان بازدیدکنندگان متخصص داخلی و خارجی قابل‌توجهی بوده‌ایم که میزان رضایتمندی در دو حوزه مشارکت‌کنندگان داخلی و خارجی غریب به 90 درصد بوده است. این موضوع در سال 97 با توجه به شرایط نابسامان نوسانات ارزی (ناشی از خروج آمریکا از برجام) در بازه‌ی زمانی اردیبهشت‌ماه تا آبان‌ماه شوک شدیدی را به بازار داخلی وارد آورد. این موضوع فعالان اقتصادی را دچار سردرگمی کرد و بالطبع تأثیر منفی بر صنعت نمایشگاهی کشور داشت. دراین‌بین علی‌رغم برنامه‌ریزی که برای حضور خریداران و صاحبان کسب‌وکار مطرح کشور که بعضاً به‌صورت خدمات VIP انجام شد باز هم با توجه به‌شدت نوسانات ارز، تمایل به خرید و انعقاد قرارداد از سوی بازدیدکننده و مشارکت‌کننده با کاهش قابل‌توجهی مواجه شد. در همان ایام چندین نمایشگاه با سابقه و خوب مانند نمایشگاه صنعت آرد و نان در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار نشد و باز در همین شرایط بد اقتصادی نمایشگاه IPAP و pacprocess تهران با حمایت فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی کشور با افزایش متراژ نسبت به سال گذشته برگزار شد، هرچند رضایتمندی سال گذشته را برای غرفه داران ایجاد نکرد.

در همین راستا تیم متخصص ما برای رفع کمبودها و البته تلاش برای رونق بیشتر نمایشگاه و افزایش سطح کیفی آن، برنامه‌های کاربردی، مفید و مؤثری برای مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته که به شرح زیر در حال انجام است:

- حضور تورهای صنعتی با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی کشور و اتاق‌های بازرگانی استان‌های هدف؛

- امکان مذاکرات تجاری با هیئت‌های خارجی از کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، قطر، عمان، ارمنستان، هند، گرجستان؛

- تفاهم‌نامه با سازمان صنایع کوچک ایران برای حضور هیئت‌های تجاری از کشورهای همسایه؛

- اطلاع‌رسانی به شرکت‌های فعال منطقه در حوزه صنایع غذایی و بسته‌بندی از طریق کمپین‌های ایمیل مارکتینگ؛

- همکاری رسانه‌ای با برگزارکنندگان نمایشگاه‌های مشابه، عمدتاً در حوزه خاورمیانه و آسیا و در کشورهایی چون پاکستان، تایلند، کنیا، اتیوپی و ترکیه، برای اطلاع‌رسانی گسترده‌تر نمایشگاه؛

- اطلاع‌رسانی و اختصاص فضای تبلیغاتی این رویداد از طرق نهادهای متولی صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور؛

- همچنین مانند سنوات گذشته برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای برگزاری دوره‌های تخصصی هم‌زمان با نمایشگاه انجام شده است.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 مهر 1398 ساعت 08:05
  • اندازه قلم
محتوای بیشتر در این بخش: « انتخاب توسعه‌بخش خودساخته »

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی