گزارشی از مراسم بزرگداشت چهلمین روز وفات مهربان‌پدر صنعت چاپ

چهل روز از جاودانگی گذشت

  • شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 06:23
  • منتشرشده در چاپ

 به گزارش چاپ و نشر: قبل از سال 42 جوان‌های معتقد تصمیم گرفتند هیئتی برای عزاداری اباعبدالله الحسین راه‌اندازی کنند؛ در عهد شباب شور حسینی عالمی دیگر دارد. آن‌ها برای مشورت و استعلام نزد شیخ ابوالقاسم ناطق نوری (رحمه الله علیه) و چند تن از بزرگان و متدینان آن زمان رفتند و با تشویق آنان صاحب شال سبز شدند.

 هیئت حضرت علی‌اکبر (ع) تأسیس شد. بنا بود هر هفته مجلسی در خانه یکی از بانیان برگزار شود و صفای روضه و سینه‌زنی و زیارت عاشورایی برقرار باشد. هیئت اسباب و اثاثی داشت که باید هر هفته به محل جدید مراسم منتقل می‌شد. سماور، استکان، آمپلی‌فایر، پرچم و سایر وسایل دیگر هر بار توسط متولی آن مرحوم حاج حسین آقا با گاری دستی حمل می‌شد؛ ارابه‌ای از ثواب که نوکری‌اش پادشاهی بود.

 هیئت شنبه‌ها برگزار می‌شد. یک هفته مراسم در امامزاده یحیی تهران بود و قرار بود برای هفته بعد در خیابان دماوند برگزار شود اما به دلیل مشکلای که برای حاج خسین آقا پیش آمده بود، تا روز پنجشنبه این اثاث به مکان جدید حمل نشده بود. مشکل به بچه‌های هیئت اطلاع داده شد و در نهایت سه تن از آن‌ها برای این مأموریت صاحب خیر شدند.

 جمعه صبح، حاج محمد کلاری، حاج آقا جلیلی و حاج آقا افروز سه نفره اسباب و اثاثیه را در گاری دستی بار زدند و به سمت خیابان کهن رهسپار شدند. آن جمعه سه برومند همه‌آشنا و صاحب منصب با سری افراشته غلامی پادشاه عالم را فخر فروختند.

صبح شنبه جلسه هیئت‌مدیره صنف چاپ برقرار بود که کسی از حضار در پایان جلسه با روی خالی از رنگ حاج آقا کلاری را به گوشه‌ای کشید و پرسید: جناب کلاری جسارت است اما شما دیروز در خیابان کهن حضور نداشتید؟ ایشان تأیید کردند و سپس آن مرد متعجبانه پرسید آقای کلاری حتماً اشتباهی شده آخر فردی که من دیدم و شبیه شما بود داشت گاری دستی هل می‌داد! مگر می‌شود! مرد صنعت چاپ در جواب گفت: من قبل از هر سمتی که داشته باشم افتخارم نوکری امام حسین(ع) است، من دیروز داشتم اسباب اربابم را جابه‌جا می‌کردم.

 

ای مردم عالم بشناسید و بدانید

مهری که به پیشانی ما خورده بخوانید

ارباب حسین است

ارباب حسین است

 

مراسم چهلم پیرغلام آستان اباعبدالله، پدر مهربان صنعت چاپ، حاج آقا محمد کلاری در ایام سوگواری حسینی برگزار شد، با ذکر فاتحه‌ای برای روح بلندش، با دوربین چاپ و نشر در شب سیاه‌پوشانش شریک باشید.

 

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 مهر 1398 ساعت 07:47
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی