نمایشگاهی درخور عظمت صنعت چاپ

  • پنج شنبه, 18 مهر 1398 ساعت 10:29
  • منتشرشده در چاپ

اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته، دیروز 17 مهرماه در محل اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر در این نشست، بهمن پورمند نائب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، احمدرضا اعتمادمظاهری مدیرعامل شرکت تعاونی چاپخانه‌داران تهران، احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگراف، غلامرضا شجاع مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف، جلیل غفاری رهبر رئیس صنف صحاف، سید حسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی ایران و مسئولان اراده ارشاد استان تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود درباره نحوه برگزاری نمایشگاه امسال پرداختند.

بهمن پورمند نائب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بعد از خیرمقدم به حضار اظهار داشت: استقبال از بیست‌وششمین نمایشگاه بسیار خوب است و این نیز به تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه برمی‌گردد که امسال برخلاف سال‌های گذشته مقارن با سال نوی میلادی نیست و در تاریخ 8 تا 11 آذرماه برگزار می‌شود.

در ادامه جلیل غفاری رهبر، رئیس اتحادیه صنف صحاف سخنانش را با تشکر از غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف که در تهیه‌ی دفتر و اهدای آن‌ها به سیل‌زدگان کشور عزیزمان کوشش قابل‌تقدیر داشته، تشکر کرد و در ادامه به بیان گزارش عملکرد ستاد برگزاری نمایشگاه پرداخت و توضیح داد: از حدود دو هفته‌ی پیش جانمایی غرفه‌های نمایشگاه بیست‌وششم را آغاز کرده‌ایم و تا کنون حدود 80 درصد از جانمایی‌ها انجام گرفته است. در حال حاضر تقاضای همکاران برای حضور در نمایشگاه به حدود 28 هزار متر می‌رسد که بسته به تعداد سالن‌ها تا کنون موفق به هماهنگ‌سازی فضایی حدود 21 هزار متر از آن شده‌ایم.

وی افزود: سالن‌های VIP که رفت‌وآمد بیشتری دارند پر شده‌اند. سالن‌های 35 و 38B به بخش کارتن و مقوا اختصاص دارد. تا هفته آینده کل جانمایی این دوره از نمایشگاه به اتمام می‌رسد و با روندی که پیش می‌رویم و افزایش تقاضای غرفه‌گذاری قطعاً با کمبود فضا مواجه خواهیم بود و به‌ناچار باید سالن‌های 19، 20 و 21 را نیز بگیریم که بنده به‌شخصه موافق نیستم چون مخاطب کمتری به این سالن‌ها مراجعه می‌کند و امکان دارد باعث شکایت غرفه‌گذاران محترم ‌شود.

غفاری رهبر یکی از مشکلات این دوره از نمایشگاه را تقاضای افزایش متراژ از سوی اکثر غرفه‌گذاران دانست و تصریح کرد: این تقاضا به رقابت بیشتر بین شرکت‌ها برمی‌گردد. وضعیت اقتصادی کشور در بخش ریالی تأثیری نداشته است ولی بخش ارزی در گذشته حدود سه هزار و 500 متر بود که امسال و سال گذشته با توجه به تحریم‌ها و مسائل اقتصادی به 500 متر کاهش یافته است.

احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگراف فرد بعدی بود که در این نشست به سخنرانی پرداخت. وی ضمن ابراز امیدواری برای هرچه بهتر برگزار شدن نمایشگاه بیست و ششم گفت: امیدوارم امسال در کنار هم و با کمک هم بتوانیم نمایشگاه خوب و پر باری را برگزار کنیم. در مدت 25 سال گذشته برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی روند خوب و مثبتی را طی کرده ولی به‌تبع آن توقعات همکاران نیز بالاتر رفته است. به همین دلیل ما در این نشست از شما عزیزان دعوت کرده‌ایم تا از نقطه نظراتتان برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه استفاده ببریم. شما افرادی صاحب‌نظر هستید و از صنف شناخت جامع و کاملی دارید، همچنین از نمایشگاه‌های داخلی و خارجی بسیاری بازدید کرده و بعضاً برگزارکننده بوده‌اید که قطعاً می‌توانید در برگزاری بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت چاپ ایران کمک‌حال باشید.

وی با اشاره به اهمیت بخش روابط عمومی نمایشگاه اظهار کرد: امسال سعی کرده‌ایم در این بخش از افرادی که تجربه‌ی بیشتری دارند بهره‌مند شویم. علاوه بر این مورد سعی داشتیم تا این تیم و مدیریت آن از خود صنف نباشند تا بدین طریق از حواشی بکاهیم چرا که برای ما برگزاری نمایشگاهی هرچه باشکوه‌تر و درخور عظمت صنعت چاپ مهم‌ترین هدف است.

ابوالحسنی خبر داد: اکنون در حال رایزنی هستیم تا در روز افتتاحیه نمایشگاه بیست‌وششم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر صنعت، معدن تجارت نیز حضور داشته باشند.

حشمت‌اله بسطامی مدیر روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته با بیان این نکته که برگزاری نمایشگاه کار بسیار مشکلی است و ماحصل تلاش‌های قبل از برگزاری مسئولان است که به یک نمایشگاه پربار منجر می‌شود گفت: این نمایشگاه خانه‌ی همه‌ی عزیزانی است که در حوزه چاپ فعالیت دارند. فلسفه برگزاری نمایشگاه آماده‌سازی بستری است تا در آن تولیدکنندگان و واردکنندگان با مصرف‌کنندگان نهایی خودشان در ارتباط قرار بگیرند و بازاری شکل بدهند. باید توجه داشت اگر این بازار پاسخگوی نیازهای آن جامعه باشد این نمایشگاه تداوم می‌یابد و اگر نباشد بعد از مدتی دچار افول می‌شود و از بین می‌رود.

وی افزود: بیست‌وشش دوره برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی نشان از اثرات مثبت آن دارد وگرنه دوام پیدا نمی‌کرد. به همین جهت نظرات دوستانی که در این جلسه در شورای سیاست‌گذاری حضور دارند خیلی پراهمیت و کارساز است.

بسطامی ادامه داد: برنامه‌های این دوره از نمایشگاه نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی است که طبق روال سال‌های گذشته در دستور کار قرار دارد ولی من به‌شخصه از این موضوع رضایت ندارم چون فکر می‌کنم فضا و پتانسیل این وجود دارد که از کارشناسان مطرح و منبع دنیا استفاده کنیم. این نمایشگاه عنوان بین‌المللی را به همراه دارد بنابراین در این وجه می‌توان از کشورهای صاحب‌نظر کمک خواست. در حوزه‌های انتقال تکنولوژی ازنظر تحریم‌ها هیچ محدودیتی نداریم و امیدوارم در سال‌های آینده برگزاری چنین کارگاه‌هایی را در دستور کار نمایشگاه داشته باشیم.

مدیر روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تصریح کرد: تلاش داریم امسال به مسئله‌ی اطلاع‌رسانی با قدرت بیشتری بپردازیم؛ چرا که بر اساس بازخوردی که از نمایشگاه‌های دوره‌های قبل گرفته‌ایم بزرگ‌ترین معضل بحث اطلاع‌رسانی است.

غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف در ابتدای صحبت‌هایش از دعوت در این نشست تشکر کرد و افزود: جا دارد بابت تغییر روابط عمومی نمایشگاه تبریک بگویم، تصمیم صحیح و به‌جایی بود؛ زیرا روابط عمومی چشم نمایشگاه است و می‌تواند چشم‌اندازهای خوبی برای نمایشگاه بروز دهد. جا دارد از افرادی چون مرحوم محمد کلاری که سالیان گذشته برای برپایی این نمایشگاه زحمات‌ فراوانی متحمل شدند قدردانی کنم.

وی افزود: من نیز اخوت و برادری‌ام را در این دوره از نمایشگاه ثابت خواهم کرد و در کنارتان خواهم بود. یکی از پیشنهاد‌های من تبدیل چهار روز نمایشگاه به پنج روز است چون یکی از معضلات نمایشگاه حمل‌ونقل و راه‌اندازی ماشین‌آلات بزرگ چاپ است که غرفه‌گذاران معمولاً چهار روز را زمان کمی برای سرمایه‌گذاری در این بخش می‌دانند.

شجاع تأکید کرد: بهتر است تا با کمپانی‌های بزرگی چون هایدلبرگ رایزنی داشته باشید تا در این دوره از نمایشگاه مانند سه دوره‌ی گذشته مشارکت داشته باشند.

مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف ادامه داد: موضوع بسیار مهم نمایشگاه‌ها بحث رجیستر کردن بازدیدکنندگان است که می‌توان با تهیه آمار دقیق در دوره‌های بعدی کمک‌حال شفافیت و برنامه‌ریزی بهتر غرفه‌گذاران باشد. موضوع بعدی بلیت نمایشگاه است، به اعتقاد بنده بلیت ورودی نمایشگاه خیلی ارزان‌قیمت است به همین دلیل افراد متفرقه و عام به سهولت می‌توانند به بازدید از نمایشگاه بپردازند و باعث مزاحمت برای غرفه‌گذارن شوند.

سید حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی ایران نیز در این نشست حضور داشت و گفت: بسیار بابت این همدلی و همبستگی که اخیراً در جهت پیشبرد اهداف صنف چاپ ایجاد شده است خوشحالم، این وحدت در مجموع می‌تواند برای کشور مفید باشد.

وی افزود: کاغذ یکی از مواد اولیه و اصلی صنعت چاپ محسوب می‌شود و یکی از محاسن اصلی نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی این است که با همدلی و همبستگی این امکان را فراهم می‌کند تا مشکلات این حوزه توسط خود ما حل شود، مشکلاتی که دولت به‌تنهایی نتوانست رفع کند. در این راه نشست‌های بخش خصوصی و نمایشگاه‌ها می‌تواند بسیار مثمر واقع شود.

وی در پایان اظهار داشت: این نمایشگاه بسیار پربار است و پتانسیل‌های زیادی برای کار کردن دارد. پیشنهاد من این است که از فعالان در حوزه‌ی نمایشگاه‌های خارجی به‌عنوان بازدیدکننده‌ی ویژه دعوت کنید تا از این نمایشگاه باعظمت صنعت چاپ ایران بازدید کنند و به این وسیله زحمات انجام شده بازخورد خوبی در سطح دنیا داشته باشد.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 11:31
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی