کاغذ کیلویی یک دلار

  • دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 07:09
  • منتشرشده در اسلاید

 

وزیر ارشاد در اوایل هفته جاری اظهار نظری مبنی برمنابع ملی برای تامین کاغذ روزنامه ها تمام شده است و فقط روزنامه ها تا دوماه آینده توان انتشار را دارند و بعد از کیوسک ها حذف می شوند کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از علم و فناوری، اظهار نظر جناب وزیر ارشاد با توجه به شرایط موجود در بازار کاغذ نشان می دهد که حرف جناب وزیر تا حدودی زیادی راستی آزمایی شده چرا که با افزایش نرخ دلار عمده کاغذهای روزنامه که وارداتی بوده و چینی ، کره ای و یا روسی هستند با نرخ روز دلار محاسبه می شوند تا بدست مصرف کنندگان واقعی یعنی مدیران رسانه برسد. در اوایل فروردین ماه ودر بحبوبه گرانی دلار قیمت هرکیلو کاغذ روسی کوندویکا که در میان تمامی کاغذهای روزنامه از مرغوبیت نسبی بهتری برخوردار بود از 2100 تومان به 3500تومان رسید و این افزایش قیمت هر هفته با قیمت دلار بالا رفته تا امروز که به هر کیلو 8000تومان رسیده است و دیری نمی پاید که روزنامه های کشورکه ۹۰درصد خصوصی هم هستند به تعطیلی کشانده خواهند شد.

از دلار 900تومانی تا 11هزار تومانی

مقایسه قیمت دلار در ابتدای دولت احمدی نژاد نشان می دهد از 922تومان در سال 85 به 3183 تومان در سال 92 رسیده و در دولت روحانی از 3200تومان در سال 92 به 11000هزار تومان در سال 97 رسیده و این افزایش نرخ نشان از اعمال سیاست های غلط ارزی وبانکی است که هیچ دولتی عزمی برای برطرف کردن آن نداشته و همچنان دولت های بعدی همین سیاست غلط را ادامه می دهند چرا که هیچ دولتی نمی خواهد خودرا درگیر مشکلات ریشه و عمیق کشور کرده و فقط برای 4یا 8سال حکومت برمردم و کشورداری آمده است.

این افزایش قیمت کاغذ که وابستگی زیادی به نرخ دلار دارد در روزهای اخیر بنا به گفته واردکنندگان کاغذ هر روز بیشتر شده و دیگر ارز دولتی به ورود کاغذ اختصاص نمی یابد و واردکنندگان باید شخصا نسبت به واردات کاغذ اقدام کرده وبا دلار ازاد 11هزار تومانی انواع کاغذهارا به کشور وارد نمایند هر چند با نرخ فعلی هم کاغذ روزنامه در بازار آزاد موجود نمی باشد و دلالالن کاغذ از فروش ممانعت کرده و نوسان دلار را دلیل اصلی آن می دانند .

افزایش دستمزدها مانع پیشرفت روزنامه ها

از طرفی هم این افزایش نرخ کاغذ همراه با افزایش 100درصدی تمامی ملزومات کار تولید و چاپ روزنامه ویا مجلات در کشور صاحبان رسانه ویا مدیران آنهارا با چالش های جدی مواجه کرده است ؛ افزایش دستمزد کارگران و سایر هزینه ها در برابر کاهش شدید آگهی های تبلیغاتی که به تبع تابع شرایط اقتصادی کارخانجات و بنگاه های اقتصادی دیگری است مشکلات این عرصه را صد چندان کرده است.

در واقع می توان گفت حوزه فرهنگ کشور بشدت در معرض زوال ونابودی است ؛ از یکطرف بی توجهی و کم لطفی متولیان کشوری و استانی به این مقوله مهم و تاثیرگذار در جامعه و از طرفی مشکلات اقتصادی ریز و درشت حوزه رسانه و افزایش قیمت دلار و کاغذ که ابزار اصلی یک مطبوعه است دیگر توانی برای متولیان و نشردهندگان فرهنگ در کشور باقی نگذاشته است. بسیاری از مدیران مسئول نشریات کشور در ورطه ورشکستگی و تعطیلی خود خواسته قرار گرفته اند و هر روز هم برتعدادشان افزوده می شود بنا به آمار سامانه جامع رسانه های کشور تعداد نشریات مجوز دار کشور اعم از روزنامه ، هفته نامه ، دو هفته نامه و مجله و ... قریب به 7هزار می باشد که در واقع در سراسر کشور چیزی کمتر هزار نشریه که آنها هم عمدتا دولتی ویا سیاسی بوده ووابستگی خاصی به احزاب و دسته های سیاسی و جناحی دارند در حال انتشار می باشند.

اظهار تاسف بار وزیر ارشاد

وقتی بالاترین مقام ارشد حوزه فرهنگ اقدام به چنین اظهار نظری مینماید نشان می دهد که یا از وخامت اوضاع ارزی کشور مطلع است ویا سیاست های دوره قبل از خود را نقض کرده و صدور مجوزهای فله ای و یکشبه وسفارشی را زیر سوال برده است. مجوزهایی که فقط و فقط به سودای گرفتن آگهی های دولتی میلیونی از طریق سامانه انتشار آگهی های وزارت ارشاد توزیع می شود بسیاری از دلالان مطبوعاتی را به طمع وادار کرده تا دراین وادی وارد شوند و معاملات میلیونی و قراردادهای رنگین با مدیران کل و روابط عمومی ها جهت اخذ آگهی های ادارات اقتصادی و پرپول ببندند.

مجوزهای فله ای افت مطبوعات کشور

از یک سو هم سیاستی که دولت دوازدهم از ابتدای شروع بکار خود در معاونت مطبوعاتی اش پیش گرفت صدور مجوز های بی ضابطه و فله ای به هر کسی که از طریق سامانه جامع در خواست نشر می داد تیشه بر ریشه مطبوعاتی است که با محتوا و تاثیرگذار بوده و در معماری فرهنگ جامعه نقش داشته و دارند.

مدیران مسئولی که وجود خارجی ندارند

از ابتدای دولت با صدور مجوز های فله ای فقط آمارهای کاذب و واهی اشتغال بالا رفته که اشتغال ایجاد شده اما اگر نگاهی به لیست موجود در سامانه جامع بیاندازیم به خوبی می بینیم که هر فردی دو، سه یا چهار نشریه بنام خود ویا همسر و فر زندانش درخواست داده تا در مواقع ضروری اقدام به فروش و واگذاری آن به مبالغ گزاف و میلیونی نماید و باید گفت صدور مجوز های فله ای بازار سیاهی در بین اهالی مطبوعات درست کرده است که در این بی رونقی کسب و کار اقدام به فروش مجوز های خود مینمایند  درواقع بسیاری از مدیران مسئولی که نامشان در سامانه جامع رسانه های کشور ثبت شده وجود خارجی نداشته و یا در منزل به شغل شریف بچه داری مشغولند و همسرشان بنام آنها مجوزی کرده و کارو کاسبی خوبی هم براه انداخته است.

دراین وادی سخت بسیار است اما آنچه که امروز در تمامی ابعاد مشکلات عدیده ای را در حوزه مطبوعات ورسانه ها ایجاد کرده است فقط مشکل نایاب شدن و گرانی کاغذ نیست ؛ سیاست های غلط و سفارشی و انقباضی وزارت ارشاد و ابلاغ ان به ادارات کل  استان ها هم نشان می دهد که مافیای روزنامه ها و آگهی های دولتی هنوز هم زنده و فعال هستند  و در استان ها خصوصا استان های نفت خیز و پردرامد دست به کارهایی می زنند که تیشه برریشه فرهنگ و هنر کشور و استان خود می زنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 13:33
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی