نمایشگاه چاپ شانگ‌های

کوچ صحافان به بسته بندی

 

 

یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های صنعت چاپ، نمایشگاه تکنولوژی و تجهیزات چاپ All in Print شانگهای است که هر دو سال یک‌بار توسط انجمن فناوری و آکادمی تکنولوژی چاپ چین و با همکاری مسه دوسلدورف آلمان برگزار می‌شود. هفتمین دوره‌ی این نمایشگاه از تاریخ 24 تا 28 اکتبر 2018 برابر با 2 تا 6 آبان 1397 در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی شانگهای چین (SNIEC) برپا شد.

در این رویداد5 روزه صنعت چاپ، شرکتها و برندهای معتبر آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های این حوزه را ازجمله تکنولوژی، تجهیزات، محصولات، مواد اولیه، قطعات و اجزای تجهیزات صنعت چاپ، نشر و بسته‌بندی را به نمایش ‌گذارند؛ که متأسفانه امسال با توجه به مسائل و شرایط اقتصادی پیش‌آمده و تحریم‌ها از اهالی چاپ ایران کمتر توانستند از این نمایشگاه پربار بهره ببرند. در همین راستا با نوید مجلسی مشاور ارشد انجمن صنعت و تجهیزات چاپ چین که در این نمایشگاه به‌عنوان غرفهگذار حضور داشت به گفت‌وگو نشستیم تا از کم و کیف این نمایشگاه که در نوع خود از بالاترین‌ها در آسیا است خبردار شویم.

 

 

جناب مجلسی لطفا در ابتدا تاریخچه‌ای از این نمایشگاه برایمان بگویید و توضیحاتی درباره‌ی وسعت و تعداد سالنهای نمایشگاه بدهید.

نمایشگاه All in Print بزرگ‌ترین نمایشگاهی است که درزمینه‌ی صنعت چاپ و بستهبندی در کشور چین برگزار می‌شود. هفتمین دورهی این نمایشگاه در مرکز نمایشگاهی نوساز شانگهای (که در منطقه پودونگ واقع‌شده و توسط مسه دوسلدورف آلمان ساخته شده است) برگزار شد.

این مرکز نمایشگاهی نسبت به مرکزی که نمایشگاه سال‌های گذشته در آن برگزار می‌شد کوچک‌تر ولی به نوع خود از وسعت بسیاری برخوردار بود. 6 سالن با وسعت 200 هزار مترمربع به عرضه و طبقه‌بندی محصولات صنعت چاپ اختصاص یافته بود. البته این مرکز قابلیت این را داشت که از صد هزار مترمربع فضای باز نیز بهره‌مند شود ولی امسال، سالنی در بخش فضای باز در نظر نگرفته بود. همچنین یکی از چند قابلیت این نمایشگاه در اختیار داشتن ارتباط متروی قوی است.

درباره‌ی تاریخچه هم باید بگویم، All in Print از سال ۲۰۰۱ آغاز به کارکرده است. این رویداد در ابتدا هر سه ٣ سال یک‌بار برگزار می‌شد ولی برگزارکنندگان نمایشگاه چین برای برطرف کردن نیاز غرفهداران و بازدیدکنندگان با توجه به پیشرفت و توسعه‌ی فناوری‌ها و نرم‌افزارهای جدید این صنعت، زمان و چرخه‏ی دورهی برگزاری آن را به‌گونه‌ای تنظیم کردند تا توسعه بازار و ارتباطات صنعت چاپ، سرعت بیشتری بگیرد، بر همین اساس چند دوره است که این نمایشگاه به شکل دوسالانه برگزار می‌شود. علاوه بر آن مدت برگزاری آن از ٤ روز به ٥ روز تغییریافته است. هم‌زمان با برپایی نمایشگاه بیش از ٣٠ کنفرانس و سمینار حرفه‌ای نیز برگزار می‌شود. تاکنون با توجه به گزارش نمایشگاه، تقریباً از ۸۰ کشور مختلف به‌عنوان غرفهگذار در این نمایشگاه حضور داشته‎اند.

 

نظر شما نسبت به این دوره‌ی نمایشگاه چیست و استقبال را چگونه دیدید؟

بنده به‌عنوان یک شرکت چینی غرفهگذار در این نمایشگاه (نه یک بازدیدکنندهی ایرانی) می‌توانم بگویم نمایشگاه امسال خوب و از استقبال بسیار عالی برخوردار بود. از کشورهای بسیار زیادی در این نمایشگاه حاضر شده بودند و من معتقدم استقبال از نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های گذشته بسیار وضعیت متفاوتی داشت.

قبل از برپایی نمایشگاه انتظار داشتیم بازدیدکنندگان مانند دوره‌های قبلی، افراد خاص، ثابت و شناخته‌شدهای باشند ولی فراتر از تصور شد و ما با طبقه‌بندی جدیدی از بازدیدکنندگان آشنا شدیم که سال‌های قبل در نمایشگاه حضور نداشتند. بیشتر بازدیدکنندگان جوان و صاحب کسب‌وکار بودند و اکثرا کارگاهی درزمینه‌ی صنعت چاپ داشتند و بیشتر نوآوری‌های صنعت چاپ و بسته‏بندی را پیگیری میکردند و کمتر به دنبال بازارهای سنتی بودند.

بازدیدکنندگان در دوره‌های گذشته نسبت به دستگاه‌های به‌روزی که در نمایشگاه ارائه می‌شد، بی‌تفاوت می‌گذشتند ولی امسال برخلاف گذشته دستگاه‌های روز بیشتر موردتوجه قرارگرفته بود. از کشورهای خاورمیانه و اتحادیه جماهیر شوروی سابق همه به دنبال دستگاه‌های بسته‌بندی جدید بودند. بازدیدکنندگان بسیاری را از ازبکستان دیدم که باهدف از این نمایشگاه بازدید می‌کردند و بیشتر به دنبال کیفیت محصولات بودند. متأسفانه اکثر بازدیدکنندگان ایرانی بی‌هدف، بی‌برنامه و بدون آگاهی از نمایشگاه بازدید می‌کردند.

برخلاف تصور ما ایرانیان، گردش مالی آمریکا، کشورهای اروپایی، هند و حتی پاکستان با چین بسیار بیشتر از ایران است و ازلحاظ اقتصادی بازار محدودی داریم و حجم مبادلات چین با ایران خیلی کاهش‌یافته است.

 

در هفتمین دوره‎ی All in Print بیشتر به چه مواردی  از صنعت چاپ و بستهبندی پرداخته‌شده بود؟

در این دوره از نمایشگاه به چند بخش بیشتر از بقیه‌ی بخش‌های صنعت چاپ پرداخته‌شده بود. چاپ افست روز به روز از نمایشگاه‌ها عقب‌نشینی کرده و چاپ دیجیتال سرزمین‌های صنعت چاپ را فتح می‌کند، البته مدتی است که دنیای صنعت چاپ روز به روز به این سمت‌وسو پیش می‌رود. دنیا در حال پیشرفت است، حتی گوشی موبایل در مدت چند سال بسیار تغییر کرده، صنعت چاپ هم قطعاً از نوآوری بی‌نصیب نمانده است.

در این نمایشگاه شاهد بودیم که دستگاه چاپ دیجیتال در فرمت‌ها و تیراژهای متفاوت ارائه شده بود. حتی برای چاپ روی کارتن نیز خدمات ارائه می‌دادند. شاید در آینده نیز دیگر نیازی به چاپ فلکسو نباشد. چون چاپ دیجیتال، مقرون‌به‌صرفهتر، باکیفیت بالاتر، دردسر کمتر، و اپراتوری راحت‌تر، خدمات ارائه می‌دهد و نسبت به سیستم‌های مکانیکی از پیچیدگی برخوردار نیست. به‌علاوه‌ی اینکه خرابی‌های دستگاه نرم‌افزاری است و از راه دور (از طرف کارخانه) کنترل و رفع ایراد می‌شود. برخلاف سیستم‌های مکانیکی که گاهی چاپچی برای تعمیر و تأمین قطعات شکسته با مشکلات بسیاری روبرو است.

غرفه‎های بسیاری از کشورهایی که در این حوزه از صنعت چاپ صاحب سبک هستند حضور داشتند ولی اکثریت حضور با برندها و شرکت‌های چینی‌ بود. البته شرکت‌های سوئدی، آلمانی و ... که توسط چینی‌ها خریداری‌شده‌اند، بسیار قدرتمند در این نمایشگاه حاضرشده بودند.

نکته جالب دیگر این نمایشگاه این بود که بعد از چاپ دیجیتال بحث بسته‌بندی خیلی چشمگیر بود و شرکت‌های بسیاری به انواع بسته‌بندی روی آورده بودند. مسئله چاپ در دنیا در حرکت روبه‌جلو است و به سمت بسته‌بندی‌های نوین رفته بودند.

شرکتی بود که سالیان گذشته، به تولید ماشین برش کاغذ می‌پرداخت ولی در این دوره دیدم که همان شرکت به تولید کیسه‌های خرید کاغذی روی آورده است. وقتی علت را پرس‌وجو کردم، گفتند: «هر چاپخانه‌ای ۵ یا ۶ ماشین چاپ دارد و برای بهره‌مندی بیشتر دائماً در حال به‌روزرسانی آن‏ها هستند ولی یک ماشین برش تا زمانی که از دقت در برش کاغذ برخوردار است و خراب نشده است، دلیلی ندارد تعویض شود و سالیان سال کار می‌کند. به همین دلیل تقاضای تولید دستگاه برش به نسبت کاهش‌یافته است و شرکت ما برای بقای خود به سمت تهیه‌ی بسته‌بندی‌های لاکچری و کیسه‌های خرید مناسب برای محیط‌زیست حرکت کرده است. البته اگر متقاضی ماشین برش کاغذ وجود داشته باشد، شرکت برای او تهیه خواهد کرد».

همیشه برایم جای سؤال بود با توجه به‌پیش رفت نشر به سمت دیجیتال و افول بازار نشر کاغذی، اوضاع افرادی که در بخش نشر و صحافی فعالیت دارند چه می‌شود؟ در این نمایشگاه به‌وضوح و به‌کرات دیده می‌شد که اکثر تولیدکنندگان دستگاه‌های صحافی، جلدسخت و گالینگوری بیشتر به سمت تولید دستگاه‌های بسته‌بندی (هارد باکس و جعبهسازی) رفته بودند و خودشان را با بازار جدیدی که بیشتر به سمت بسته‌بندی رفته، وفق داده بودند. در این نمایشگاه با چاپ و صحافی به شکل سنتی کمتر برخورد داشتیم و بیشتر تکنولوژی صنعت چاپ، سبک و سیاق جدیدی را به نمایش گذاشته بود.

تولید جعبه‌های سخت در چین قدمت طولانی دارد و چینی‎ها در بخش بسته‌بندی صاحب سبک، اندیشه و تکنولوژی هستند ولی با تمام این تفاسیر بحث بسته‌بندی به‌تازگی در حال جا باز کردن است.

 

کیفیت دستگاه‌های چاپ تولید کشور چین چگونه است؟

شرکت‌های زیادی در نمایشگاه به سمت تولید ماشین‌آلات چاپ و بسته‌بندی باکیفیت‌های متفاوت روی آورده بودند و نمی‌توان گفت که دستگاه‌های چینی تولیدشده در این زمینه همگی خوب هستند. طبیعتاً در کشور چین می‌توان با هر قیمتی به تهیه‌ی دستگاه اقدام کرد.

همان‌طور که چهرهی مردمان چین شبیه به هم است، اتفاقاً دستگاه‌هایشان نیز شبیه به هم هستند. ولی اگر اشراف و آگاهی فنی داشته باشیم می‌بینیم که دستگاه‌ها یکی نیستند. با دانش فنی و مقایسهی دستگاه‌ها می‌توان به بررسی جزئیات پرداخت و علت دو یا سه برابری قیمت یک ماشین را نسبت به ماشین مشابه خواهیم یافت.

 

از چه کشورهایی در این نمایشگاه شرکت کرده بودند؟

اکثریت غرفه گذاران از کشور چین بودند، البته از کشورهایی چون آلمان، سوئد و ... نیز در این نمایشگاه غرفه داشتند ولی بیشتر شرکت‌های آلمانی در بحث هایتک به ارائه‌ی نورد، سیلندر و غیره پرداخته بودند.

در حقیقت علم و دانش مرز نمی‌شناسد و هم‌اکنون بیشتر کمپانی‌ها چند ملیتی شده‌اند و در دنیا برخلاف ایران، دیگر مهم نیست که تولیدات، محصول کدام کشور باشد. باید در ایران نیز از این خط‌کشی‌ها دوری‌کنیم. در دنیای امروز درزمینه‌ی علم و دانش، تکنولوژی، فناوری و اقتصاد همه باهم کار می‌کنند و ملیت دیگر معنی ندارد، بی‌شک چاره‌ای جز این هم نیست. هم‌اکنون بیشترین تولیدات شرکت زیمنس در چین انجام می‌شود. در صنعت چاپ هم ‌روند به همین شکل است به‌عنوان‌مثال تولیدکنندگان چینی برای شرکت‌های بزرگی مانند KBA و هایدلبرگ دستگاه یا قطعه تولید می‌کنند.

 

آیا  فعالان چاپ از ایران برای بازدید نمایشگاه آمده بود؟

امسال نسبت به دوره‌های گذشته استقبال ایرانیان خیلی کمتر بود که البته بنده معتقدم دلیل منطقی برای این سیر نزولی وجود دارد. یکی از این دلایل افزایش نرخ ارز است که توجیه ارتقاء و توسعه‌ی کار را به حداقل می‌رساند. به‌گونه‌ای که اجناس چینی هم برای ایرانی‌ها به‌صرفه نیست. مورد بعدی نداشتن ارتباط بانکی ایران با کشورهای دیگر است که قادر به حواله زدن نیستند. علاوه بر موارد ذکر شده گمرک ایران با سختگیری‌هایی که در نظر گرفته است اجازه نمی‌دهد تا محصول و یا دستگاهی را حتی رایگان، به ایران منتقل کنند؛ بنابراین اکثر افرادی که معمولاً از نمایشگاه‌ها بازدید می‌کردند ترجیح دادند در این نمایشگاه حاضر نشوند.

 

در صحبت‌هایتان به بازدیدکنندگان ایرانی هرچند کم ولی بی‌هدف، بی‌برنامه و بدون آگاهی اشاره کردید، دراین‌باره توضیح می‌دهید.

بله همان‌طور که گفتم از تعداد ایرانیان حاضر در این نمایشگاه کاسته شده بود که می‌توان همین افراد قلیل را به دودسته تقسیم کرد. یک دسته از بازدیدکنندگان برای آشنایی بیشتر و الگوبرداری از دستاوردهای جدید صنعت چاپ ترجیح داده بودند از این نمایشگاه بازدید داشته باشند تا بدین وسیله کمکی به کسب‌وکار خود کنند ولی متأسفانه بازدیدکنندگانی هم بدون توجه به مشکلات تحریمها و گمرکات از ایران برای خرید آمده بودند و از قوانین جدید گمرک و حتی تحریم‌ها مطلع نبودند.

من به چشم خودم دیدم که افراد کارخانه‌ای محلی و پیش‌پاافتاده در شهر ونجو کشور چین (جایی که حتی به زبان انگلیسی مسلط نیستند)، به تمام قوانین واردات ایران اشراف دارند ولی متأسفانه همان تعداد اندکی از ایرانیانی که در این نمایشگاه حاضرشده بودند، نه‌تنها از قوانین کشور چین مطلع نبودند بلکه از تحولات اقتصادی، مسائل و مشکلات کشور ایران نیز بی‌خبر بودند و اخبار مربوط به کشور خودشان را نیز دنبال نمی‌کردند.

من حتی دیدم که فردی قصد خرید مقوا داشت در پاسخ به پرسش من برای پرداخت هزینه گفت: «نیاز به حواله و بانک نیست و می‌خواهم به‌صورت نقد خرید انجام دهم» او حتی از قوانین چند ماه اخیر گمرک ایران و انتقال مقوا غافل بود.

هم‌وطن و دوست دیگری را در حال بستن قرارداد برای خرید دستگاه چاپ دیدم و به او نیز توصیه کردم که این کار را انجام ندهد، چون برای واردات محصول و ماشین‌آلات به ایران باید در سیستم ثبت سفارش صورت گیرد و از بانک مرکزی مجوز گرفته شود وگرنه در گمرک به مشکل برخورد خواهند کرد.

برای من جای تعجب داشت که این دوستان قبل از بازدید از نمایشگاه تحقیق نکرده بودند و از این مسائل بسیار پراهمیت اطلاعی نداشتند و همچنان روند 20 سال گذشته و قبل از تحریم را پی گرفته بودند! و تازه بعد از دو روز بازدید، با توضیح شرکت‌های چینی به مشکلات واردات ایران پی میبردند. /*هانیه صرافزادگان

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 10:53
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی