مدير01

مدير01

 مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان خبر داد:

محموله زینک در راه تهران است

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 13:07

به گزارش چاپ و نشر، غلامرضا شجاع؛ مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان با اشاره به مشکل جرئی پیش آمده در ترخیص 150هزار ورق زینک با دلار 4200 تومانی که پیش‌تر  از ورود آن به تهران در روز جمعه 30 فروردین، خبر داده بود، گفت: این محموله ان‌شاءالله فردا از بندرعباس به سمت تهران حرکت می‌کند و در روز سه‌شنبه 3 اردیبهشت به تهران می‌رسد و به سرعت توزیع می‌شود.

وی ضمن انتقاد از برخی واردکنندگان که به گفته وی اقدام به توزیع محموله وارد شده نمی‌کنند، تصریح کرد: کسانی که مشکل واردات محموله زینک‌شان به کمک اتحادیه لیتوگرافان حل شده بود و با ارز نیمایی (که در آن زمان 9 تومان بود) زینک وارد کردند، چرا در این شرایط که بازار بسیار نیازمند است، زینک‌ها را توزیع نمی‌کنند؟

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:45

سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران از چهارشنبه ۴ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) کار خود را با حضور ۲۳۹۸ ناشر داخلی با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب آغاز می‌کند. هرچند افتتاحیه آن برای اولین بار در جایی غیر از محل برگزاری نمایشگاه انجام می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از راهبرد معاصر، سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کار خود را از چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی و با حضور ۲۳۹۸ ناشر داخلی با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب آغاز می‌کند.

هرچند افتتاحیه این نمایشگاه یک روز زودتر در کتابخانه ملی با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، اما همین مسئله و عدم حضور رئیس جمهور در مصلای امام خمینی و بازدید از غرفه‌ها و صحبت با ناشران حرف و حدیث‌های بسیاری را ایجاد کرده است؛ چرا که با توجه به نوسانات قیمت کاغذ و مشکلات ناشران، شاید این گفت‌وشنود می‌توانست کمی ناشران و دست‌اندرکاران کتاب را آرام کند. اینکه نمایشگاه کتاب آغاز کار را از کتابخانه ملی جشن می‌گیرد، قابل تامل است.

اما میزبانی مصلای امام خمینی در این دوره از نمایشگاه با افزوده شدن بخشی از فضاهای مسقف امکان حضور ناشران را در این بخش تسهیل کرده است، چرا که ساخت و ساز مصلی تهران در سال‌های اخیر رشد و گسترش بیشتری پیدا کرده است که این توسعه توانسته به کمک نمایشگاه بیاید. هرچند هنوز هم بخش دانشگاهی ۱۰ روز را زیر چادر و فضای موقت خواهد بود اما چاره‌ای جز این نبوده است.

بر اساس این گزارش،‌ بن خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب در این دوره مبلغ ۱۵۰ هزار تومان است که از این مقدار سهم مشارکت دانشجویان و طلاب ۹۰ هزار تومان و ۶۰ هزار تومان را نیز معاونت امور فرهنگی تامین کرده است. در این دوره از نمایشگاه طرح هدفمندسازی یارانه کتاب اجرا می‌شود که اهداف مهمی را مدنظر دارد از جمله جلوگیری از نقد شدن یارانه و مصرف آن در غیر از مورد مصوب، جلوگیری از فروش کتب قاچاق، ایجاد امکان بازبینی سیاست‌های ارشاد در ارائه یارانه نشر، ایجاد امکان هدفمندسازی سیاست‌های تشویقی کتاب که به نظر می‌رسد زودتر از اینها باید اجرایی می‌شد.

متولیان نمایشگاه یک سامانه پیامکی به منظور دریافت نظرها، پیشنهادها و انتقادهای بازدیدکنندگان راه‌اندازی کرده‌اند تا پل ارتباطی میان مسئولان سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران و بازدیدکنندگان باشد. از این رو مخاطبان می‌توانند نظرات خود را به شماره ۱۰۰۰۰۳۸۵۱ ارسال کنند.

افزوده شدن فضایی نزدیک به ۵ هزار متر مربع به فضای پارکینگ مصلای تهران در محوطه چهل‌سرا که در جنوب مصلی و خیابان بهشتی واقع شده است می‌تواند تا اندازه‌ای مشکل پارکینگ نمایشگاهی را نیز برطرف کند.

در کنار تمام این موارد رضایت ناشران از برپایی نمایشگاه کتاب در مصلی را نیز باید مدنظر قرار داد چرا که تسهیل در امر آمد و شد و ورود کتاب به نمایشگاه از مهم‌ترین اولویت‌های آنهاست.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:23

 

 

عزيزان و همكاران محترم

خانواده صنعت چاپ و بسته‌بندی، نشر، مطبوعات، كاغذ و كارتن

به پيشنهاد و درخواست تعدادي از همكاران جهت همياري و كمك به مناطق سیل‌زده در صورت تمايل تقاضا می‌شود با اقدام انسان دوستانه جهت كمك به هم‌وطنان كه همه هستي یک‌عمر چند دهه‌ای خود را ازدست ‌داده‌اند و در وضعيت بد روحي، رواني و مالي قرار دارند، خصوصاً مناطق غرب و جنوب غيرت و حميت هم‌وطنی، همنوعي و انسانيت خود را بروز داده و انشاءالله خداوند متعال هزاران بار بركت به شما انسان شريف و گرامي عنايت فرمايد.

در صورت تمايل می توانید کمک های نقدی خود را به شماره حساب ١٦٠٩١٨٧٣١٩ بانك ملت شعبه فردوسي شمالي (شرکت تعاوني سازندگان كليشه و ليتوگراف، مهر و پلاك، چاپ اسكرين) يا شماره كارت 6104-3376-7548-2903 به نام غلامرضا شجاع واریز کنید.

ارادتمند شما - شجاع

 

 

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:22

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: در حالی که نشریات مکتوب کشور به دلیل بالارفتن قیمت کاغذ رو به تعطیلی هستند، هزینه شدن ۱۵ میلیون دلار برای واردات کاغذ سیگار اولویت ندارد.

به گزارش چاپ و نشر دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در گفتگو با مهر گفت: در حالی که نشریات مکتوب کشور به دلیل بالا رفتن قیمت کاغذ رو به تعطیلی هستند، هزینه شدن ۱۵ میلیون دلار برای خرید و واردات کاغذ سیگار به کشور چه معنایی دارد؟

محمدرضا مسجدی با اشاره به هزینه ۳۰ هزار میلیارد تومانی درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات افزود: در زمانی که کشور با تحریم انواع اقلام پزشکی و دارویی مواجه است، تخصیص این میزان ارز جهت رشد و توسعه صنعت دخانیات جای تأسف دارد.

وی ادامه داد: در همه کشورهای دنیا، سیگار را گران می‌کنند تا مصرف آن کاهش یابد اما در کشور ما، ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال صرف خرید سیگار می‌شود.

این فوق تخصص ریه با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی و اقلام مورد نیاز خانوار، گفت: متأسفانه بالا رفتن قیمت مواد غذایی باعث شده خانواده‌ها از پس خرید برخی اقلام بر نیایند و سبد غذایی خانوار روز به روز کوچک‌تر شود. در این شرایط، خروج ۱۵ میلیون دلار ارز برای خرید کاغذ سیگار چه معنایی دارد؟

مسجدی افزود: صنعت دخانیات ما در حالی به صورت افسارگسیخته به سمت خودکفایی در تولید و بی نیاز کردن بازار داخل پیش می‌رود که این کالای آسیب رسان امروز بدون هیچ گونه نظارت، در دسترس همگان قرار دارد و کسی به این فکر نمی‌کند که این سیاستگذاری غلط، در آینده چه هزینه‌های هنگفتی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:13

 

تغییر قیمت پشت جلد باعث تداوم رکود می‌شود

مدیر داخلی انتشارات ققنوس با اشاره به قیمت بالای مواد اولیه و موانع تولید بیشتر کتاب برای نمایشگاه، از ثابت نگه داشتن قیمت‌ کتاب‌های این نشر سخن گفت و تغییر قسمت کتاب‌های چاپ قدیم را باعث تداوم رکود دانست.

 مهدی حسین‌زادگان، مدیر داخلی نشر ققنوس در گفت‌و‌گو با ایبنا، درباره تاثیر مشکلات نشر و تاثیرش بر شرکت این انتشارات در نمایشگاه کتاب، توضیح داد: اگر می‌خواستیم با تمام ظرفیت خود در نمایشگاه کتاب شرکت کنیم باید با تعداد عناوین بیشتری شرکت می‌کردیم.

 او با بیان اینکه نزدیک به 30 عنوان کتاب پرفروش که هر کدام تعداد قابل توجهی در نمایشگاه فروخته می‌شد، در این دوره از نمایشگاه ارائه نمی‌شود، ادامه داد: با اینکه تمام شرایط برای چاپ کتاب‌ها آماده است، فقط کمبود کاغذ داریم تا بتوانیم آنها را چاپ کنیم و فکر نمی‌کنم که به این دوره از نمایشگاه برسند.

 حسین‌زادگان در خصوص میزان فروش کتاب در این دوره از نمایشگاه با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، بیان کرد: فکر نمی‌کنم فروش در این دروه از نمایشگاه کمتر باشد، بلکه فکر می‌کنم بیشتر هم باشد. بسیاری از کتاب‌ها چاپ قدیم هستند، کتابی داریم که 3800 تومان قیمت دارد و اگر بخواهیم تجدید چاپ کنیم 15 هزار تومان قیمت خواهد خورد، اما از آنجا که این کتاب هنوز موجود است، افزایش قیمت در کتاب نداشتیم.

 او ادامه داد: فکر نمی‌کنم فروش ما کمتر شود مگر اینکه کتاب‌هایی که چاپشان تمام شده را نتوانیم مجددا چاپ کنیم و به نمایشگاه برسانیم که از اینجا به مشکل برخواهیم خورد. تعداد جلد کتاب‌های بیشتری به فروش خواهد رسید در حالی که وقتی کتابی فروش می‌رود، هزینه تمام شده برای تجدید چاپ آن برای ما بیشتر خواهدبود.

 

تغییر قیمت پشت جلد کتاب غیرقانونی نیست

انتشارات ققنوس از نشرهایی است که در برابر افزایش قیمت پشت جلد کتاب‌ها مقاومت کرده است، حسین‌زادگان دراین‌باره گفت: عقیده ما این است که قیمت کتاب را تغییر ندهیم. شاید این روند اشتباهی باشد که پیش گرفتیم اما نمی‌توانم بگویم کسی که قیمت پشت جلد را افزایش داده است کار غیرقانونی انجام داده، زیرا هرکس اختیار مال خودش را دارد.

 او ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد این مساله را در زمینه حقوق اصناف در میان گذاشته است. ما سعی کردیم با چاپ کتاب‌های جدید این خلا را پرکنیم. معتقدیم کتابی که سه سال با قیمت برای مثال پنج‌هزار تومان در انبار مانده است، باید با همان قیمت فروخته می‌شد، حال اگر من قیمت این کتاب را افزایش دهم باز هم رکود ادامه خواهد داشت و کتاب در انبار باقی می‌ماند. اما شاید اگر من قیمت این کتاب را افزایش ندهم، به صرف قیمت ارزانتر، مردم آن را بخرند.

 کمبود زینک و سلفون موجب کاهش تیراژ شده است، مدیر داخلی نشر ققنوس دراین‌باره گفت: حتی اگر بخواهیم ریزتر شویم وقتی کتاب را برای صحافی برده بودم، می‌گفتند که ما دیگر چسب صحافی نداریم و مثلا هر چسبی  که در صنایع استفاده می‌شود، نایاب شده است.

 او افزود: همه این مسائل روی قیمت کتاب تاثیرگذار است. برای مدتی زینک کمیاب شد و بعد قیمتش افزایش یافت. این شرایط باعث شد تا بر مجموعه فهرست امسال برای نمایشگاه کتاب سلفون نکشیم. ما مجبوریم هزینه‌ها را مدیریت کنیم.

 

اتفاق‌هایی افتاد که ما را دلسرد کرد

این انتشارات در دوره پیشین نمایشگاه کتاب از اورهان پاموک برای حضور در غرفه دعوت کرده بود، اما شرایط به شکلی پیش رفت که پاموک نتوانست در غرفه حضور داشته باشد. حسین‌زادگان درباره مهمان‌های این دوره نمایشگاه کتاب توضیح داد: اگر اتفاق پارسال سرانجام خوبی داشت به این روند ادامه می‌دادیم. دعوت از پاموک بیش از کار ناشر، کاری در سطح ملی بود.

 او افزود: اگر پارسال اتفاق‌هایی می‌افتاد که مدنظر ما بود، شاهد یک نوبل گرفته دیگر در نمایشگاه بودیم. مذاکراتی هم برای دعوت ایشی‌گورو و آلن دوباتن انجام شد تا برای حضور این افراد در نمایشگاه امسال و سال بعد رایزنی کنیم اما اتفاق‌هایی که افتاد ما را دلسرد کرد. 

حسین‌زادگان از حضور مای‌جیا نویسنده چینی به دعوت نمایشگاه در این دوره از خبر داد و گفت: کتابش در انتشارات ققنوس با رعایت حق کپی‌رایت منتشر شده است. شاید برای اینکه نویسنده اهل شرق آسیا است کمتر به او پرداخته شود. ادبیات چین درایران جانیافتاده، امیدوارم با این کار روند به خوبی شناسانده شود.

 

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 10:42

دیجیتال مارکتینگ راهکار نوین بازاریابی و افزایش فروش است که کلیدی طلایی برای رشد چشمگیر کسب‌وکارها در بازارهای آنلاین به حساب آمده و استفاده از آن بر هر کسب‌وکاری در قرن ۲۱ واجب است!

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام آکادمی دیجیتال مارکتینگ، صاحبان کسب وکار نیاز دارند تا در عرصه رقابت به معرفی محصولات و خدمات خود در بازار بپردازند. به این منظور می‌توان از تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها و مجلات، انواع بروشور تبلیغاتی، تبلیغات در تلویزیون، تبلیغات در بیلبوردها و به ویژه بازاریابی دیجیتال استفاده کرد.

استفاده از تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها و مجلات باعث مصرف بیش از حد کاغذ شده و هزینه‌های زیادی را شامل می‌شود. تبلیغات در تلویزیون، رادیو و بیلبورد نیز هزینه‌های زیادی دارد. این در حالی است که تبلیغ شما همگانی بوده و هزینه نمایش آنها به افرادی که اصلاً مخاطب هدف کسب و کار شما نیستند را هم خواهید پرداخت! اما در مقابل شیوه‌ای نوینی از بازاریابی نیز شکل گرفته که به بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ معروف است.

دیجیتال مارکتینگ، نوعی از بازاریابی است که از طریق اینترنت انجام می‌شود. امروزه مشتریان شما برای پیدا کردن محصولات مورد نیاز خود در فضای دیجیتال جستجو می‌کنند و تمایل دارند به راحتی در کامپیوتر یا موبایل خود با محصولات، خدمات و کسب‌وکارهای مورد نیازشان آشنا شوند. از این رو کسب‌وکارهایی که به دنبال گرفتن سهم بازار بیشتر هستند و همچنین می‌خواهند هزینه‌های تبلیغات خود را کاهش دهند از این فرصت استفاده می‌کنند. در دیجیتال مارکتینگ تبلیغات شما مستقیم به دست افرادی می‌رسد که شما می‌خواهید و همچنین می‌توانید بارها و بارها تبلیغات خود را برای افرادی خاص به صورت هدفمند ارسال کنید تا به مرور سطح اعتماد و علاقه فرد را بالا برده و آن را به مشتری خود تبدیل کنید. همچنین برای حفظ مشتریان کنونی و بالابردن شانس فروش مجدد به آنها نیز دیجیتال مارکیتنگ بسیار مؤثر است.

 

در دیجیتال مارکتینگ از ابزارها و روش‌های خاصی استفاده می‌شود که در زیر به طور خلاصه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم:

 

*تبلیغات کلیکی گوگل

گوگل صرفاً سایت‌هایی را در رتبه‌های نخست جستجوهای خود قرار می‌دهد که از نظرش بیشتر کیفیت را دارا باشند. حال اگر قصد دارید در رتبه یک گوگل باشید راه میانبری نیز وجود دارد که آن تبلیغات کلیکی گوگل یا همان سرویس گوگل ادز است. تبلیغات کلیکی گوگل به شما این اجازه را می‌دهد تا با پرداخت هزینه‌ای به گوگل‌در کلمات کلیدی مورد نظر خود در رتبه یک جستجوها قرار بگیرید.

 

*شبکه‌های اجتماعی

همه گیرشدن شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا بستری در بازاریابی دیجیتال با عنوان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ایجاد شود. شبکه‌های اجتماعی از مهمترین ابزارهای ارتباطی و بازاریابی به شمار می‌آیند. تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

 

*ایمیل مارکتینگ

به پروسه ارسال ایمیل‌های هدفمند جهت گسترش ارتباط با مشتری بالقوه و تبدیل آن به مشتری فعلی ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود. شما با ایمیل مارکتینگ کم‌هزینه‌ترین و در عین حال اثربخش‌ترین نوع تبلیغات آنلاین را تجربه خواهید کرد.

تبلیغات در وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل، E-CRM و نیز از دیگر موارد مهم در دیجیتال مارکتینگ است که در متن‌های تکمیلی به آن خواهیم پرداخت.

 

امروزه بسیاری از شرکت‌های موفق ایرانی از بازاریابی دیجیتال برای معرفی محصولات و خدمات خود در حوزه آنلاین استفاده می‌کنند. شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار نیاز دارید تا بتوانید محصولات یا خدمات خود را با این روش به مخاطبان اصلی خود معرفی کنید. شما نیاز دارید تا با انواع تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال به صورت تخصصی آشنا شده و آن را در کسب‌وکار خود بکار گیرید، یا افرادی را به عنوان متخصصان این تکنیک‌ها آموزش داده و در سازمان خود به کار گیرید.

 

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 10:31

آیا زمان مرگ روزنامه ها و مطبوعات ایرانی فرا رسیده است؟ تجربه های مشابه خارجی چه می‌گویند؟

اولین بار در جهان «یوهان کارلوس»، جوان کارآفرین آلمانی در سال ۱۶۰۵ به فکر تأسیس روزنامه کاغذی افتاد، شیوه کار او به این شکل بود که اخبار مورد نیاز مردم را شناسایی می‌کرد و بعد از جمع آوری آن را بر روی کاغذ چاپ می‌کرد. در حالی که بعد از گذشت بیش از ۴۰۰ سال نشریات جهانی فراز و نشیب‌های فراوانی را سپری کرده اند که بخش عمده ای از آن مربوط به گسترش اینترنت و رسانه‌های دیجیتالی است که فعالیت شان را تحت تأثیر قرار داده است. با این حال علی رغم اینکه در دنیای امروز خیلی از روزنامه‌ها تسلیم این وضعیت شدند، بعضی از آنها به خوبی با شرایط جدید تطبیق پیدا کردند.

در ایران هم اولین نسخه روزنامه فارسی زبان ۲۲۲ سال بعد با دستور محمد شاه قاجار به چاپ رسید. مطبوعات در ایران هم فراز و نشیب‌های خاصی داشته اند که در سال‌های اخیر باز شدت پیدا کرده است و برای چاره جویی درباره آنها باید علاوه بر استفاده از تجارب جهانی به منظور دستیابی به یک الگوی بومی سیر تاریخی آن را مورد بررسی قرار داد.

 

ریشه تاریخی وابستگی مطبوعات به دولت

در تاریخ مطبوعات ایران بزرگترین نقطه ضعف روزنامه‌ها وابستگی آنها به دربار شاهان عنوان می‌شود که این شرایط زمینه‌ای را فراهم کرده بود تا مطبوعات صدای دربار باشند. در دوره رضاشاه پهلوی هم صاحبان فکر و اندیشه سخت‌ترین دوره تاریخی را سپری کردند چرا که پهلوی اول میانه ای با روزنامه‌ها نداشت و بخش عمده ای از آنها را به تعطیلی کشاند.

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دغدغه‌های اصحاب مطبوعات و صاحبان قلم، چگونگی برخورد نظام تازه تأسیس با مطبوعات بود. موضوعی که از سوی اطرافیان امام خمینی همچون فرزند ایشان تلاش شد به این شکل پاسخ داده شود که روزنامه‌ها در فعالیت خود آزاد خواهند بود، منتهی باید در کلیشه خود جهت گیری سیاسی شان مشخص باشد.

 

ضربه‌ای که صدام به مطبوعات ما زد

سال اول پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد روزنامه‌ها و نشریات به یکباره افزایش پیدا کرد. در حالی که حکومت دو مؤسسه مطبوعاتی کیهان و اطلاعات را که میراث دوره قبل بود حفظ کرد. در کنار آنها روزنامه‌های دیگری هم پاگرفت که بعدها به دلیل مقابله با اهداف انقلاب اسلامی از صحنه روزگار محو شدند. در کنار این وضعیت رفته رفته با شروع نواخته شدن شیپور جنگ از سوی رژیم وقت عراق عملکرد روزنامه‌ها حساسیت بیشتری پیدا کرد و نظارت‌های دولتی بر مطبوعات بیشتر شد.

 

بهتر است نظام اخذ مجوز حذف شود

شدت نظارت بر عملکرد روزنامه‌ها با شدت و ضعف در طی چهل سال گذشته دنبال شد، اما مسئولان نظام جمهوری اسلامی هیچ گاه به نظام نظارتی پیش از چاپ روزنامه‌ها (سانسور) تن ندادند. اما از نگاه مرحوم دکتر کاظم معتمد نژاد، استاد ارتباطات یکی از راهکارهایی که باید در سال‌های بعد انقلاب اتفاق می‌افتاد تا آزادی (حداکثری) مطبوعات تضمین شود، برداشتن نظام اخذ مجوز فعالیت رسانه‌ای از وزارت ارشاد و سپردن امور مطبوعات به انجمن‌های صنفی بود.

 

یک انتظار از معاون مطبوعاتی جدید

اما در کنار موضوع چگونگی تشریفات شروع به فعالیت یک نشریه، روزنامه‌ها در طول سال‌های گذشته مشکلات دیگری هم داشته اند همچون سو مدیریت دولت در تخصیص ارز دولتی به واردکننده‌های کاغذ در سال گذشته نیاز به بازنگری دولت در سیاست‌هایش دارد، به ویژه هم اکنون که محمد خدادادی به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین شده است. انتظار می‌رود سهم بخش دولتی در کمک به مطبوعات تغییر کند.

 

شبکه‌های اجتماعی؛ تهدید یا فرصت؟

علی رغم چگونگی رابطه مطبوعات و دولت در ایران که از نگاه برخی صاحبنظران حوزه ارتباطات موجب شده است روزنامه‌ها با بحران‌های مختلفی دست و پنجه نرم کنند. گسترش شبکه‌های اجتماعی هم عامل دیگری است که باعث شده روزنامه‌ها با پدیده کاهش مخاطب مواجه شوند و تیراژ آنها افت پیدا کند. این موضوع در وهله اول نیازمند انطباق پیدا کردن مطبوعات با شرایط جدید است، چرا که تجربه جهانی نشان داده است همراه نشدن با انقلاب ارتباطات عصر ما، مطبوعات را به ورطه نابودی خواهد برد.

اما در سوی دیگر نشریاتی که از ظرفیت‌های دنیای دیجیتالی حداکثر بهره برداری را می‌کنند و محتوایشان را در شبکه‌های اجتماعی مطرح منتشر می‌کنند، زمینه‌ای را فراهم کرده است که پیام‌های خود را با تنوع بیشتری همچون (فیلم، صوت، عکس‌های جذاب، اینفوگرافی و) در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند.

 

بهره برداری روزنامه‌های بین المللی از توئیتر

این شرایط جدید حاکم بر دنیای رسانه‌ها در حالی است که یک مقایسه ساده از حضور نشریات مطرح بین المللی و داخلی در شبکه اجتماعی توئیتر نشان می‌دهد انگیزه مدیران مطبوعات داخلی برای حضور در این فضا بسیار کم است یا اینکه چگونگی انتشار پیام آنها در این فضا جذابیت لازم را برای مخاطب ایجاد نمی‌کند تا بعد از رؤیت خلاصه‌ای از پیام، اصل محتوا را در سایت آنها ببیند و به این ترتیب زمینه لازم برای درآمدزایی شان فراهم شود.

دکتر عباس اسدی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در کتاب خود (روزنامه نگاری در جهان معاصر) در مقایسه خود بین وضعیت نشریات در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به خوبی تاکید می‌کند که هنوز اصلی ترین شیوه انتقال پیام در کشورهای دسته دوم مبتنی بر متن است، اما در کشورهای توسعه یافته رسانه‌ها به شکل‌های بصری انتقال پیام (همچون فیلم و عکس) روی آوردند. با در نظر گرفتن این نکته نگاهی به فعالیت کانال‌های شبه رسانه‌ای و غیر رسمی داخلی (همچون کانال‌های تلگرام) هم گویای این نکته است که آنها به تولید محتوا بر اساس فیلم و عکس بیشتر روی خوش نشان داده اند و از این طریق مخاطبان بیشتری جذب کرده اند.

 

نظارت بر فعالیت روزنامه نگاران در شبکه‌های اجتماعی

البته این چالش که گفته می‌شود مردم به شبکه‌های اجتماعی بیش از روزنامه‌ها اعتماد دارند، گزاره‌ای تکراری است که صد در صد هم تأیید نشده است. در بعضی موضوع‌ها ابتدا خبری در رسانه‌های رسمی همچون روزنامه‌ها منتشر می‌شود بعد افکار عمومی نسبت به آن حساس می‌شود و در شبکه‌های اجتماعی راجع به آن صحبت می‌شود. همچون موضوع گورخواب ها که ابتدا در گزارشی در روزنامه شهروند به آن پرداخته شد و چند هفته به عنوان موضوعی داغ برای افکار عمومی مطرح بود.

با این حال به دلیل سیاست‌های رسانه‌ای و تعهداتی که مؤسسات رسانه‌ای همچون روزنامه‌ها دارند، نمی‌توانند بدون ملاحظات شان نسبت به سوژه‌های اجتماعی ورود پیدا کنند. در حالی که شبکه‌های اجتماعی این محدودیت را برای کاربران ندارد. به همین دلیل یکی از عواملی که موجب شده است تا گزاره اعتماد بیشتر مردم نسبت به شبکه‌های اجتماعی نسبت به رسانه‌های رسمی تقویت شود همین آزادی عمل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است.

اما نکته قابل تأمل در این خصوص این است که روزنامه نگاران (اصحاب مطبوعات و اهل قلم که منبع اصلی تأمین معاش شان از مؤسسات مطبوعاتی است) به عنوان اصلی ترین تهیه کننده‌های محتوای جریان ساز در شبکه‌های اجتماعی مشغول به فعالیت هستند. فعالیت‌هایی که گاهی بدون نظارت مؤسسات خبری هم ممکن است صورت بگیرد. در حالی که اگر قراردادهای کاری دوطرفه میان مدیران رسانه‌ای و خبرنگاران به گونه‌ای وضع شود که فعالیت آنها در شبکه‌های اجتماعی سامان دهی شود تاامکان اینکه تولید محتوای جریان ساز از بستر رسانه‌ها صورت بگیرد و خبرنگار هم بابت آن حق الزحمه دریافت کند، زمینه بالا رفتن اعتماد به رسانه‌های رسمی بیشتر می‌شود. این موضوعی است که دربعضی کشورهای پیشرفته هم دنبال می‌شود و فعالیت خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی تحت نظارت مؤسسه مطبوعاتی است که فرد برای آن کار می‌کند.

 

رسانه‌ها قربانی شبکه‌های اجتماعی نمی‌شوند

در کنار این موضوع که شبکه‌های اجتماعی برای مخاطبان در سراسر جهان و از جمله ایران جذابیت دارند، تذکر این نکته لازم است که ماهیت شبکه‌های اجتماعی با رسانه‌های رسمی تفاوت دارد و رسانه‌های رسمی اگر بر تعهد خود بر اساس خبررسانی مبتنی بر صحت، درستی و جامعیت تاکید کنند، نباید نگران این موضوع باشند که به طور حتم در شرایط جدید قربانی خواهند شد.

در همین رابطه حسن نمک دوست از کارشناسان ارتباطات معتقد است «با وجود تعامل شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی با یکدیگر، میان آنها تفاوت‌هایی وجود دارد.» از نگاه او پیشرفت شبکه‌های اجتماعی باعث کوتاه شدن عمر مطبوعات و رسانه‌های رسمی نخواهد شد چرا که فضای آنها با یکدیگر متفاوت است.

علی اکبر قاضی زاده از روزنامه نگاران با سابقه هم همین موضوع را به شکل دیگری تصریح می‌کند، او می‌گوید به شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان اعتماد کرد. بسیاری از اخباری که در این شبکه‌ها کار ‏می‌شوند را نمی‌توان در خبرگزاری‌ها منتشر کرد؛ فضای مجازی مناسب انتشار مطالب آگاهی بخش فوری، کارکرد آنها در این حد است که ببینیم فلان خواننده یا فلان هنرپیشه چه کرده است ولی چون این موضوعات تأثیرگذار نیستند، ‏زود فراموش می‌شوند.

 

روزنامه‌ها به جای خبر، تحلیل‌های سریع بدهند

یکی از کارهایی که مدیران مطبوعات در دنیای دیجیتالی می‌توانند دنبال کنند علاوه بر تمرکز بر کسب خبر از منابع رسمی که از عهده همه کاربران شبکه‌های اجتماعی بر نمی‌آید، ارائه تحلیل‌های جذابی است که در سایر فضاهای رسانه‌ای همچون رادیو و تلویزیون امکان ارائه آن نیست. تحلیل‌هایی که به دلیل انتشار در بستر وب هم زمان با وقوع رخدادهای خبری قابل ارائه است و هنگامی که خبرگزاری‌ها مشغول پوشش خبری صرف موضوع هستند، روزنامه‌ها با بهره گیری از ظرفیت تحریریه نخبه می‌تواند تحلیل‌های سریع از رخداد ارائه دهند.

 

جای خالی شهروند خبرنگاران در مطبوعات محلی

موضوع شهروند خبرنگاران هم از جمله ظرفیت‌هایی است که به مدد اینترنت و تعامل با مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی این امکان را به رسانه‌ها داده است که از پوشش گسترده‌تر و متنوع‌تری از رخدادهای محدوده انتشار آنها بوجود آورده است. به عنوان مثال یک روزنامه استانی امروز نباید فقط بر تهیه و انتشار یکسویه خبر بپردازد و در طرف دیگر مردم آن شهرستان احساس کنند که صدای آنها به گوش هیچ رسانه‌ای نمی‌رسد. این وظیفه مطبوعات و رسانه‌هایی است که با آزادی عمل بیشترشان نسبت به صدا و سیما صدای مردم شان را انعکاس دهند و مخاطب بیشتری از آن خود کنند.

 

بهره گیری از نظرات اساتید ارتباطات

علاوه بر نکات یادآوری شده فوق، دکتر مهدی محسنیان راد، استاد دانشگاه امام صادق «ع» در مورد شرایط مطبوعات در ایران نظراتی دارد که بیشتر ماهیت آسیب شناسی دارد، اما می‌توان از آنها هم چند راه حل برای نجات مطبوعات استنباط کرد کافیست دولت و مدیران رسانه‌ای به تذکرهای این چهره‌های صاحب نظر مطبوعات توجه کنند تا گامی در جهت حل مشکلات شان بردارند. او در مصاحبه‌ای تخصصی شرایط بد روزنامه‌ها را ناشی از چند عامل می‌داند و ضمن اینکه مرگ زودرس مطبوعات را ناشی از سلسله‌ای عوامل علت و معلولی می‌داند که در بعد عوامل درون تحریریه ای می‌توان به میزان تحصیلات روزنامه نگار، تجربه وی، اهل خودسانسوری نبودن و برخورداری از رشد مادی و معنوی را بر می‌شمارد.

این استاد ارتباطات تاکید می‌کند مشکل اساسی مطبوعات منتشر نشدن آزاد اطلاعات است، اطلاعات (باید) آنگونه در دسترس همگان باشد که روزنامه نگاران بتوانند به راحتی اخبار پنهانی را بفهمند، به عبارتی خبرنگار هنگامی که خبری را کشف می‌کند بدون ترس توقیف روزنامه و پرهیز از خودسانسوری آن را منتشر کند.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 10:19

جمعی از اهالی رسانه با حضور در مصلی امام خمینی(ره) از مراحل آماده‌سازی نمایشگاه کتاب اطلاع کسب کردند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، جمعی از اصحاب رسانه صبح امروز با حضور در محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی از نزدیک با فعالیت‌های اجرایی برای برگزاری این رویداد آشنا شدند.

این بازدید از بخش بین‌المللی نمایشگاه واقع در نیم‌طبقه شبستان مصلی شروع شد که طی آن احمد شاکری مدیر بخش بین‌الملل نمایشگاه به ارائه توضیحاتی درباره این بخش پرداخت.

شاکری با اشاره به حضور کشور چین به عنوان میهمان ویژه در این رویداد گفت: غرفه چین فضایی بالغ بر ۶۰۰ متر مربع را شامل می‌شود که شامل ۵۰۰ متر غرفه اصلی و ۱۰۰ متر برای تصویرگران چینی در نظر کرفته شده است که شامل ۷۸ ناشر و ۲۰ نویسنده و پژوهشگر و تصویرگر و ۵۰ مدیر فروش رایت کتاب خواهد بود. همچنین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ چین نیز در این رویداد به عنوان میهمان به ایران سفر خواهد کرد. همچنین قرارهای ملاقات زیادی میان ناشران و آژانس‌های ادبی ایرانی و چینی برای حضور در این رویداد تدارک دیده شده است.

شاکری همچنین گفت: امسال برای ۲۲ کشور در نمایشگاه کتاب غرفه تدارک دیده شده است و ۱۰ نفر نیز از کشورهای صربستان، ترکیه، فلسطین، سوریه و عراق به عنوان میهمان بورسیه حضور در نمایشگاه کتاب تهران شده‌اند.

در بخش دیگری از این بازدید داریوش نویدگویی مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه کتاب نیز در سخنانی ضمن تشریح برنامه‌های این بخش عنوان کرد: سعی شد که در این بخش از نمایشگاه کتاب از حضور شهرستان‌ها بیشتر از قبل استفاده شود و آنها و فعالیت‌هایشان در این رویداد بیشتر دیده شوند. ما بر همین اساس امسال ۲۰۰ برنامه در هفت سالن برای نمایشگاه کتاب تدارک دیده‌ایم که به طور روزانه برگزار خواهد شد. همچنین سالن کارنامه نشر نیز همانند سال‌های قبل و به منظور نمایش فعالیت سالانه نشر ایران برپا خواهد شد.

نویدگویی با تقاضا از همه متولیان امر فرهنگی برای مشارکت در این برنامه‌های گفت: درست است که متولی برگزاری نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما انتظار ما مشارکت جمعی و گروهی در این رویداد است.

در ادامه مهدی اسماعیلی راد معاون اجرایی نمایشگاه کتاب با حضور در جمع اهالی رسانه به معرفی بخش‌های مختلف نمایشگاه کتاب پرداخت.

وی با اشاره به آمار حضور ناشران در نمایشگاه امسال گفت در بخش ناشران عمومی ۱۳۸۰۲ متر مربع فضا برای حضور ۹۸۸ ناشر تدارک دیده شده است که ۱۴۱۸۶۱ عنوان کتاب را عرضه خواهند کرد. در بخش کودک نیز ۲۵۱ ناشر در فضای به وسعت ۵۹۰۰ متر مربع ۲۴۰۱۳ عنوان کتاب را عرضه می‌کنند. در بخش دانشگاهی نیز ۴۲۸ ناشر در فضای بالغ بر ۶۲۳۵ متر مربع که تمامی آن زیر چادر خواهد بود به عرضه ۶۷۰۱۳ عنوان کتاب می‌پردازند. در سالن‌های آموزشی نیز ۹۷ ناشر در فضای ۳۲۳۱ متر مربعی به عرضه ۱۷۴۴۵ عنوان کتاب می‌پردازند.

اسماعیلی راد همچنین از ایجاد یک نمازخانه و رستوران در سالن یاس نمایشگاه و نیز یک نمازخانه هزار متری در حیاط شبستان خبر داد و گفت: به دلیل عملیات عمرانی فضایی بالغ بر ششصد متر مربع از شبستان امسال در اختیار مدیران نمایشگاه کتاب نیست.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به مشکل کمبود پارکینگ در نمایشگاه کتاب عنوان کرد: سال گذشته شهرداری تهران موضوع برگزاری نمایشگاه بدون خودرو را در دستور کار خود قرار دا که این مساله امسال شکل جدی‌تری به خود گرفته است. امسال به دلیل مشکلات ترافیکی سال قبل و نیز عملیات عمرانی پارکینگ‌های خیابان قنبرزاده در اختیار نمایشگاه نیست و پارکینگ خیابان شهید بهشتی نیز از دسترس خارج است. تنها با ظرفیت ۸۰۰ خودرو برای عوامل اجرایی پارکینگ تدارک دیده شده که از در خیابان پاکستان ورودی خواهد داشت. با این حال شرکت مترو تهران به ما وعده داده زمان حرمت قطارهای خط یک و سه در ایام نمایشگاه به کمترین حد ممکن برسد و در ضلع شرقی مصلی نیز و در پایان بخش ناشران دانشگاهی پایانه اتوبوسرانی تدارک دیده شده است

اسماعیلی راد همچنین با اشاره به میزان تقاضاهای بالا برای حضور در این رویداد عنوان کرد: شرایط حضور در نمایشگاه کتاب تهران نیاز به بازنگری جدی دارد و این موضوع باید در دستور کار ما قرار بگیرد.

در بخش دیگری از این بازدید ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع یارانه‌ها در نمایشگاه کتاب عنوان کرد: موضوع هدفمندی یارانه‌ها از دستورکارهای جدی ما در معاونت است که امسال نیز در بخشی از نمایشگاه اجرایی می‌شود و هدف از این کار جلوگیری از هزینه کرد یارانه‌های در موضوعی غیر از خرید کتاب است. در این شیوه تازه یارانه‌ها و استفاده از آنها تنها در قبال مبادله کتاب قابل پرداخت خواهد بود و شرایط نقد کردن یارانه‌ها از دسترس خارج می‌شود.

وی افزود: در حوزه یارانه امسال نمایشگاه با افزایش میزان تخصیص مواجه بود. در بخش یارانه دانشجویی ما با افزایش ۵۰ درصدی و در بخش اساتید و هیئت علمی نیز به افزایش دو برابری یارانه‌ها دست پیدا کردیم. امسال در زمینه صدور یارانه‌ها تنها به صدور بن‌کارت بسنده نکردیم و تخصیص یارانه با استفاده از کارت ملی هوشمند و نیز سیستم NFC و نصب اپلیکیشن خاص مربوط به آن که از سایت نمایشگاه کتاب قابل دسترسی است هدفمند می‌شود.

یادآوری می‌شود مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران روز سه‌شنبه با حضور رئیس جمهور در کتابخانه ملی ایران برگزار و مصلی نیز از ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه پذیرای علاقه‌مندان به کتاب است.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 07:28

معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تحویل غرفه‌ها به ناشران خبر داد و مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی هم اعلام کرد که ۳ هزار بسته فرهنگی به مناطق سیل‌زده ارسال خواهد شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مهدی اسماعیلی‌راد گفت: ناشران می‎‌توانند از روز شنبه (۳۱ فروردین ماه) نسبت به تحویل غرفه‌های خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: هم اکنون کار غرفه‌بندی به پایان رسیده است و ناشران می‌توانند برای تحویل غرفه‌ها و غرفه‌آرایی اقدام کنند.

معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تاکید کرد: افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران روز سه‌شنبه (۳ اردیبهشت ماه) خواهد بود و از روز چهارشنبه (۴ اردیبهشت ماه) نمایشگاه کتاب تهران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

او همچنین درباره ساعات کاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: ساعات کاری نمایشگاه کتاب تهران از ۱۰ صبح تا ۸ شب خواهد بود.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 06:59

کارشناس ارشد هیئت حل اختلاف کارگری و کارفرمایی کشور گفت: اخیراً دیده‌شده بعضی از کارفرماها به‌صورت اجباری کارگاه را تعطیل کرده و از پرداخت مزد و مزایا خودداری می‌کند که این اقدام آن‌ها غیرقانونی است.

مهندس آرمین خوشوقتی، کارشناس ارشد هیئت‌های حل اختلاف کارگری و کارفرمایی به خبر آنلاین گفت: کارفرما تنها در صورتی می‌تواند کارگاه را تعطیل و کارگر را به مرخصی بفرستد که در این ایام، مزد و مزایای قانونی وی را پرداخت نماید.

بعضی از کارفرماها درعین‌حال این تعطیلی را به تائید شورای اسلامی کار کارگاه نیز می‌رساند که در این رابطه هم باید گفت که قانونا حتی شورای اسلامی کارگاه هم اجازه تعطیلی کارگاه بدون پرداخت حقوق و مزایا را ندارد و مجوزی که در تبصره ماده ۶۹ قانون کار به تشکل‌های کارگری در سطح کارگاه داده‌شده، صرفاً در مواردی است که تعطیلی کارگاه تحت عنوان مرخصی و با پرداخت مزد و مزایا باشد.

یکی از موضوع‌هایی که در سال‌های پیش بعضاً در صنایع خودروسازی، شرکت‌های عمرانی و امسال علاوه بر شرکت‌های عمرانی، از آژانس‌های مسافرتی و بعضاً صنایع تولیدی نیز به گوش می‌رسد تعطیل کارگاه و یا مرخصی اجباری کارکنان است.

هرچند شرایط دشوار اقتصادی در این تعطیل اجباری بی‌تأثیر نیست اما دلایل دیگری نیز می‌تواند موجب به تعطیلی کشاندن کارگاه‌های تولیدی و سایر صنایع بشود که بعضاً باید منشاء آنها را در اطاق های جلسات هیات مدیره و تصمیمات و سبک های نادرست مدیریتی شرکت ها جستجو کرد به همین دلیل کارکنان نباید تاوان این وضعیت را بپردازند.

اگر بخواهیم از منظر قانون کار نیز به این موضوع نگاه کنیم باید گفت، تعطیلی کارگاه و یا تعطیل اجباری کارکنان در خلال مدت اعتبار قرارداد، با قانون کار انطباق ندارد.

به بیان دیگر تعطیلی یک جانبه کارگاه و کارکنان در ایام غیر تعطیل و عدم پرداخت مزد و مزایای کارگران، از مصادیق تعلیق قرارداد کار است و کارگران می توانند جهت احقاق حق خود در مراجع حل اختلاف وزارت کار علیه کارفرما طرح دعوی کنند.

از سوی دیگر بعضا در اخبار میشنویم و میخوانیم که برخی از شرکت ها و سازمان ها به کارکنان خود مرخصی اجباری میدهند یعنی کارگاه را بصورت اجباری تعطیل می کنند و مزد و مزایای روز تعطیل اجباری را به کارکنان خود پرداخت می کنند اما آن روز را از مرخصی استحقاقی کارکنان خود کسر می کنند.

در این خصوص هم باید گفت که مطابق ماده ۶۹ قانون کار، تاریخ استفاده از مرخصی باید با توافق کارگر و کارفرما تعیین شود و همانطورکه اگر کارگر بدون اخذ موافقت کارفرما از حضور در محل کار خودداری کند غیبت کرده است، متقابلا اگر کارفرما هم بطور یکجانبه و به اجبار کارکنان را به مرخصی اعزام کند، این کار از مصادیق تعلیق بوده و نباید آن روز را از مرخصی استحقاقی کارکنان کسر نمود.

به بیان دیگر باید گفت، مرخصی بایستی از سوی کارگر درخواست شود و از سوی کارفرما به تایید برسد و بالعکس یعنی اگر نظر کارفرما تعطیلی کارگاه با پرداخت حقوق است، باید این کار مورد تایید فرد - فرد کارکنان باشد و خلاصه اینکه کارفرما نمی تواند اجبارا کارگران را وادار به استفاده از مرخصی استحقاقی کند و البته بازهم در صورت بروز اختلاف بین کارکنان و کارفرما در این زمینه، نظر و رای مراجع حل اختلاف محل تعیین کننده است.

بعنوان مثال کارفرما با نماینده قانونی کارگران در همان کارگاه توافق می کند که روز شنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ را تعطیل کنند و آن روز را بعنوان مرخصی استحقاقی کارکنان منظور کنند که طبیعتا در پایان ماه پرداخت حقوق و مزایای آن روز به عهده کارفرما است ولی تعطیلی آن روز از مرخصی استحقاقی کارکنان کسر می شود.

البته استفاده از این روش هم تابع محدودیت هایی هست من جمله این که این توافق که بین انجمن صنفی کارگاه با کارفرما صورت میگیرد باید قبل از شروع سال شمسی و در سه ماهه آخر سال قبل انجام شود نه اینکه به یکباره روزهایی را تعطیل کنند و مزد و مزایای آن را هم پرداخت نکنند.

بایستی تاکید کرد، قانونا این روش برای کارهای پیوسته مثل کارکنان شاغل در بخش پذیرش هتل ها و درمانگاه ها یا کارهایی که همیشه باید تعداد مشخصی از کارکنان در کارگاه حضور داشته باشند، مثل رستوران ها، تجویز شده.

نحوه صحیح انجام اینگونه توافقات هم به این صورت است که در اینگونه مواقع کارفرما میتواند تقویم سال آینده را حداکثر در سه ماهه آخر سال قبل به تایید نماینده قانونی کارگران یا شورای اسلامی کار کارگاه یا انجمن صنفی آن کارگاه برساند و بازهم تاکید می کنم که این روزها فقط قابل کسر از مرخصی کارکنان هستند و طبیعتا پرداخت مزد و مزایای روزهای مرخصی به عهده کارفرما است و تحت هیچ عنوان نمیتوان از پرداخت حقوق و مزایای آن خودداری کرد.

صفحه1 از766

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی