معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت چاپ هدفمند شود  

  • دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 05:06
  • منتشرشده در چاپ

 

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه باید سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت چاپ هدفمند شود، گفت: تنها ۱۵ درصد چاپ در کشور مربوط به نشر و کتاب است.

 

به گزارش چاپ و نشر، محمدحسن فکری شامگاه یکشنبه در مراسم روز ملی صنعت چاپ در استان همدان بابیان اینکه باید سرمایه گذاری ها را در صنعت چاپ هدفمند کرد، گفت: هدایت سرمایه‌گذاری به سمت صنعت چاپ و دور شدن از چاپ سنتی در گرو ارائه آموزش‌ به فعالان این عرصه است.

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بااشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد توسط وزارت ارشاد طی سال‌های اخیر، عنوان کرد: دوره‌های مختلفی برای ارتقای دانش علمی و فنی صنعت چاپ در استان های کشور برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه طی ۳ سال اخیر کمک‌هزینه تحصیلی و ۵۰ درصد شهریه افراد شاغل در این صنف که در رشته های مرتبط یا رشته‌های مربوط به صنعت چاپ تحصیل کنند، پرداخت می شود، گفت: باید اسامی دانشجویان این حرفه را اتحادیه واحدهای صنفی تایید کند.

فکری با بیان اینکه در چاپخانه‌هایی که به شکل سنتی اداره می‌شود، بی توجهی به مقوله آموزش مشهود است، افزود: بیشتر مشکلات چاپخانه‌ها ناشی از عدم آگاهی و آشنا نبودن با دستورالعمل‌ها است.

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه عدم آشنایی با ارزش افزوده نیز از جمله این ناآگاهی‌ها است، خواستار برگزاری یک دوره آموزشی برای متصدیان چاپخانه‌ها شد.

وی گفت: طی ۳ سال اخیر امور پژوهشی در سطح وزارتخانه انجام شده و در راستای تفکیک وظایف صنعت چاپ با ارشاد و صنعت، معدن تجارت مذاکراتی صورت گرفته است.

فکری با بیان اینکه تنها ۱۵ درصد چاپ در کشور مربوط به نشر و کتاب است و ۸۵ درصد به لیبل و بسته‌بندی مربوط می‌شود، گفت: بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های صنعت چاپ در این بخش متمرکز است.

وی همدان را از قطب‌های خشکبار کشور برشمرد و با بیان اینکه اگر محصولات با بسته‌بندی مناسب به جهان صادر شود صنعت چاپ نیز تقویت خواهد شد، گفت: سال ۹۴ حدود ۱۴۳ هزار تن اقلام چاپی به کشور وارد شد که این میزان در سال ۹۵ به ۸۳ هزار تن تقلیل یافت.

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه سال گذشته بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها به سمت دستگاه‌های چاپ لیبل هدایت شد که این امر در کاهش وزن اقلام چاپی لیبل اثر گذاشت، گفت: باید برای به صفر رساندن این رقم تلاش کرد.

 

منبع: مهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 08:39
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی